duif DE GROENE TAS India zegt demokratie vaarwel Drama op kinderboerderij Streng op Belgische wegen 7 BLIK DOOR HET WERELD ui/tciagLug Ontwikkelingsh ulp voor Mozambique Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCUE NIEUWSBODE Donderdag 3 Jult 1975 Mr. 21717 Mevrouw Gandhi mag het nog zo mooi voorstellen - het arresteren van vele honderden politici van de nïet-kommunislische oppositie bete kent het faillissement van de demo kratie in India. Die erfenis van het Brits koloniaal beheer is das ook hier niet geschikt gebleken voor dit Aziatische ontwikkelingsland, zoals ook in ulle andere de demokratie naar Westers model snel is verdwe nen. Het is trouwens ook de vraag of deze landen er ooit goed aan heb ben gedaan hun politiek systeem te moduleren naar dat van Westerse landen, die het doorgaans langzaam van onderop zagen groeien in de loop van hun historie en het niet als zij kompleet van bovenaf opgelegd kregen. Waar de schuld ligt is niet zo een voudig vast te stellen. De oppositie geeft mevrouw Gandhi en haar hon or espartij de schuld, deze wijten het fiasco aan de oppositie. De waarheid is waarschijnlijk dat beide er even hard aan hebben meegewerkt. Van begin af aan is de kongrespartij aan de macht geweest, waarbij men zich overigens niet moet voorstellen dat dit een gedisciplineerde eenheid was. Wat politieke beginselen betreft zijn er vleugels die even ver van elkaar staan als politieke partijen elders. Wel zorgde de lange alleenheer schappij ervoor dat de vette banen terecht kwamen bij partijleden - een heersende klasse ontstond en die geeft ongaarne deze verworvenhe den weer prijs. In die omstandigheden kon het niet uitblijven dat een vruchtbare voedingsbodem ontstond voor /cor ruptie. Daarop wijst de oppositie in overigens enigszins twijfelachtige morele verontwaardiging - de /cor ruptie heeft in India een langere his torie dan de demokratie, het is meer een kwestie van gelegenheid en die was er meer door tot de regerings partij te behoren. Een tweede faktor is dat de kongrespartij ook geen kans heeft gezien veel van haar pro gramma te verwezenlijken, deels door deze korruptie, deels door ge brek aan bestuurskracht, deels door tegenwerking en sabotage allerwe gen. En het is duidelijk dat de be volking van deze drie faktoren vooral die korruptie duidelijk aan den lijve ondervond. De aanklachten die tegen premier Gandhi zijn inge diend mogen dan niet al te zwaar- wegend zijn vanuit Westers stand punt bekeken, in het dagelijks leven van de gewone man waren maar al te veel hinderlijke symptomen van korruptie ie merken. Verkapte diktatuur Nationalistische trots na de suk- sesvolle strijd tegen Pakistan bij de vrijmaking van Bangla Desh kon ty- delijk als verdovingsmiddel dienen, maar sinds haar vorige glorieuze verkiezingsoverwinning bleek maar al te zeer dat de gewone man in In dia, voor wie mevrouw Gandhi zegt op de bres te staan, ontgoocheld was. In de deelstaat Goedjarat haalde de kongrespartij dit keer maar 41 pro cent van de stemmen - voor haar een verpletterende nederlaag. En er is niet veel hoop voor mevrouw Gandhi dat bij landelijke verkiezin gen de uitslagen beter zullen zijn. Daarbij komt dat India lange tijd, vooral door toedoen van Nehroe, in de voorste gelederen stond van de neutralistische derde wereld en duardoor ook een aanzienlijke posi tie in de wereld innam. Van die on afhankelijkheid is weinig meer over gebleven, ook al weer door de akties rond Bangla Desh. Toen kreeg India weliswaar zijn zin legen de wensen van China en de VS in, maar alleen door de Russische hulp Eu die af hankelijke relatie ten opzichte van de Sowjet-Unie is blijven bestaan en weerspiegelt zich ook intern door de afhankelijkheid van de kommunis- tische oppositie - de op' Moskou ge oriënteerde, wel te verstaan. In die kring vallen dan ook wienig arres taties te melden, daarentegen wel onder de minst linkse leden van me vrouw Gandhi's eigen partij. Het heeft weinig zin zonder meer te betreuren dat de Indiase demo kratie het toch niet heeft uitgehou den - het land verliest er niets iets aan waarvan de waarde hoog kan worden aangeslagen. Wel kan men zich zorgen maken over hoe het ver der zal gaan. Mevrouw Gandhi heeft kennelijk gekozen voor regeren on der de wetgeving van de noodtoe stand die in wezen een verkapt soort diktatuur is. En al mag het dan wel licht nodig zijn voor India om uit de honger, ziekte, armoe en andere mi sère te komen om dan desnoods maar de burgerlijke vrijheden wat te beknotten, de vooruitzichten zijn ook in dit opzicht niet rooskleurig. Want als zelfs de parlementaire rem op de korruptie en het slechte be stuur - en hoe slecht ze ook werkte, ze was er tenminste - vervalt is moeilijk in te zien waarom nu op eens de korruptie enzovoort zullen verdwijnen. Integendeel, ze zou wel eens hoger kunnen opbloeien dan ooit tevoren. Advertentie +m.a/id£jaiQs&L %ape&&, een. te unm&it Verhoging- van de wasserijtarieven DEN HAAG, 2-7. De vvitwasserijen hebben met ingang van 1 juli hun prijzen met acht pet verhoogd. Hier over is overleg gevoerd tussen de Nederlandse vereniging van wasse rijen en het ministerie van econo mische slaken. De verhoging is het gevolg van gestegen loon en andere bedrijfskosten waarvan de doorbe rekening in overeenstemming is met het gestelde in de prjjzenbe- schikking goederen en diensten 1975, zo deelt het ministerie van econo mische zaken mee. BARTOW (V.S.). Charlie Smith, die beschouwd wordt als de oudste inwoner van de Verenigde Staten - hij zegt zich nog te herinneren, dat hij als slaaf uit Afrika werd weggevoerd - kreeg bij gelegenheid van z\jn 133ste jaardag een fraai kunstgebit ten geschenke. Het was een presentje van een tandarts, die Charlie tijdens een interview op de t.v. zag en opmerkte dat de krasse oude boos. geen tand meer in zijn mond had. SYRACUSE, New York 2-7. Scho lieren die in Syracuse in New York State een kinderboerderij beheer den, troffen de dieren 's morgen dood of stervend aan. Vandalen ble ken de s nachts onbeheerde die rentuin te zijn binnengedrongen en 27 dieren op gruwelijke wijze te hebben gedood. Drie dieren waren zo zwaar ge wond dat ze moesten worden afge maakt en een twaalftal was gewond, waaronder een kameel van vier maanden waarvan de bult was door-»- priemd. BRUSSEL, 2-7. Een dinsdag 1 juli in België in werking getreden ko ninklijk besluit bedreigt automobi listen met hoge boetes en zelfs ge vangenisstraffen als ze ziph schuldig maken aan „zware overtredingen". Enkele van die overtredingen zijn: Rijden met meer dan 0,8 pro mille alcohol in hel bloed, het overschrij den van de snelheidslimieten met meer dan 10 km per uur, het nege ren van verkeerslichten, voetgan gers in gevaar brengen en aanwij zingen van de politie in de wind slaan. DEN HAAG, 2-7. Nederland zal dit jaar 28 miljoen gulden aan ontwik kelingshulp verstrekken aan het on afhankelijk geworden Mozambique. Naar in Haagse kringen v erluidt zou minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking in april, toen een vertegenwoordiger van het Frelimo in Nederland op bezoek was, f 25 miljoen hebben toegezegd. Twee partikuliere organisaties hebben sa men f 1.000.000,toegezegd, terwijl een derde partikuliere organisatie één miljoen dollar verstrekt. Instemming- met afschaffing kleuterschoolgeld DEN HAAG. 2-7. De eerste kamer is akkoord gegaan met het rege ringsvoorstel het schoolgeld voor kleuterscholen ai' le schaffen. Te vens was er instemming voor het voorstel om kleuters, die in augus tus of september vier jaar worden, reeds aan het begin van het nieuwe schooljaar tot de kleuterschool toe të~"Taten. Spanning- in Arnemuiden ARNEMUIDEN, 2-7. De vakantie- gangers in het voormalige vissers dorp Arnemuiden aan het Veerse meer willen hun toeristenbelasting van de gemeente gaan terugvragen, nu de gemeenteraad, die overwegend S.G.P. is, heeft besloten de camping winkel op de enige camping in de ze plaats op zondag gesloten te hou den. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG, Tot en met mei hebben 1642 agrarische ondernemers een beroep gedaan op de rijk^groep- rcgeling zelfstandigen van de bij standswet. Over dit aantal hebben de provinciale diensten van het mi nisterie van landbouw rapport uit gebracht aan de gemeenten. AMSTERDAM. De Franse onder zeebootjagers „Le Gascon", „Le Champenois" en „Le Savoyard", de oceaanmijnvegers „Garigliano" en „Narvik" en de escortevaartuigen ,,L'Adroit" en „Le Hardi", zijn afge meerd bij het passagiers terminal aan de Oostelijke Handelskade en aan de De Ruyterkade in Amster dam. DEN HAAG. Met de stemmen van de frakties van VVD, PPR en CPN tegen, is de Eerste Kamer akkoord gegaan met het regeringsvoorstel de Numerus-Fixus-regeling voor be paalde universitaire studierichtingen met twee jaar te verlengen en daar bij het systeem van de gewogen lo ting in te voeren. DEN HAAG. Op dinsdag 7 juli brengt een groep van 10 Ameri kaanse senatoren een beleefdheids bezoek aan Nederland. Zij zullen door minister Van der Stoel van buitenlandse zaken ontvangen wor den. DEN HAAG. De 46-jarige me vrouw C. Claus-Buve uit Den Haag, heeft in haar woning drie inbrekers weggejaagd. Rond elf uur hoorde de vrouw die al op bed lag, gestommel in de voorkamer. Ze ging daarop naar de keuken wnar ze een groot mes haalde. Met een „wat moet dat daar" kwam ze zwaaiend met het mes de voorkamer instormen. Nijmegen. Met de aanbieding van de eerste twee schapen bij de ope ning van twee juweliershuizen in Arnhem en Nijmegen maakte de directie van Schaap, Citroen van Gelder bekend in de toekomst een schaapskudde in Gelderland te gaan sponseren. ROTTERDAM. Met ingang van vrijdag a.s. onderhoudt de Franse luchtvaartmaatschappij Air France een wekelijkse vrachtdienst per trai ler tussen de Rotterdamse luchtha ven Zestienhoven en de luchthaven Charles de Caulle bij Parijs. VRIJDAG 4 JULI NED. I: De KRO brengt in de vooravond een programma over de Stautscircusschool in Moskou. Deze school levert de meeste circusarties ten in Rusland. In een Engelse tv- produktie worden onder meer de vorderingen van een clown en een acrobatische danseres op deze staatsschool gevolgd. Na het jour naal keert de KRO terug op de buis met het derde en tevens laatste deel van Het verschijnsel Japan. Onder meer in deze slotaflevering een ge sprek met de Grote Monnik, die te vens aan het hoofd staat van een van de grootste gangsterbendes in Japan. Om tien over negen wordt overgeschakeld op de westerntoer met Gunsmoke. Boeren worden met bankroet bedreigd als gevolg van het gebrek aan water. Er is één man die daar een slaatje tracht uit te slaan, maar er is ook één boer die dat met alle middelen wil voorko men. Vervolgens vanuit hel Casino in Knokke een programma in het kader van de kompetitie om de Gul den Zeezwaluw. Veertig minuten muziek en zang, waarbij Nederland vertegenwoordigd wordt door Euson. Deelnemers aan de Algemene Lote rij Nederland weten om kwart voor elf of de vierde trekking hen iets heeft opgeleverd. Het laatste nieuws wordt gevolgd met een na-praatje over de vandaag verreden etappe in de Tour de France. NED. II: Het avondje AVRO be gint met Toppop, de nationale hit parade. Na het journaal loopt de dikbuikige detective Cannon het scherm binnen. Cannon valt van avond van de ene verbazing in de andere. En dat heeft allemaal te maken met de vernieling van een kostbaar schilderij. Vergeten en vergeven is de titel van de dertiende en tevens laatste aflevering van De Gebroeders Hammond. Het betekent niet dat met deze slotaflevering van de Hammonds afscheid moet worden genomen, want v olgende week al begint de AVRO aan de derde reeks. Is het waar dat David alleen met Jill trouwt om haar geld? Wellicht komt op die vraag vanavond een antwoord. Aktualiteiten en opmer kelijke zaken worden vanaf tien uur belicht door Televizier Magazine. Tot aan het laatste nieuws zijn daar na de mannen van AVRO's Sport- panorama aan het woord. In deze rubriek onder meer een reportage over de Amerikaanse stuntman Evel Knievel. De naam Knievel haalde enkele weken geleden de voorpagi na's toen zijn poging mislukte om met een motor met raketaandrijving over een rij van dertien Londense dubbeldekkers heen te vliegen. VRIJDAG 4 JULI NED. 1: 1S.25 Tour de France: 18.45 Voor de kleuters: 18.55 Nieuws: 10.05 Twietie; 10.10 Russisch staats- GRON-INGEN. Bij graafwerk zaamheden aan een gracht in Mid- delstum zijn enkele kleine granaten gevonden. Deze granaten met een lengte van ongeveer een halve me ter zijn vermoedelijk afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog. HAARLEMMERMEER. Dr. F. Le- deboer (57). uit Scheveningen. direk- leur president van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij, is bij een verkeersongeluk in Haarlemmer meer om het leven gekomen. MIDDELBURG. De vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) heeft ernstig bezwaar tegen de vestiging van de Broom- Chloor verwerkende industrie Eurobroom BV in Terneu- zen. Deze fabriek produceert 7500 ton bromiden en 200 ton tctrabromi- den. Zondag 6 juli, 22.20 uur, Nederland 1: Tokkelen op de bolle bijl. Met o.a. André van den Heuvel. circus; 20.00 Nieuws; 20.20 Het ver schijnsel Japan21.10 Gunsmoke; 22.00 Gulden zeezwaluw: 22.40 Alge mene Loterij Nederland23.00 Tour de France. NED. II: 14.00 Tennis; 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Nieuws; 20.20 Cannon; 21.10 De gebroeders Hammond; 22.0(1 Televizier Magazine; 22.40 AVRO's Sportpanorama. ZATERDAG 5 JULI NED. I: Hel middagprogramma op deze zender is voor de KRO, die be gint met de natuurfilm De 'harige inktvis. Dit monster leeft in de om geving van de Bahama-eilanden en is in staat een viermuster tol zinken te brengen. Vervolgens hel derde, deel van de Franse serie Twee jaar vakantie, gebaseerd op de roman van Jules Verne. Tot slot van deze ■middag een nieuw avontuur van Wickie cle Viking. Om zeven uur opent de NCRV het doek voor Van nature. Onder begeleiding van Tan- ja Koen en Han Rensenbrink wor den het vogelleven op IJsland en de zeevogels rond Engeland geobser veerd. Na het journaal kan het tv- publiek zich gedurende anderhalf uur vermaken met de Amerikaanse speelfilm Vliegtuig vermist. Een vliegtuig met aan boord een zeer ge mêleerd gezelschap (o.a. een groep rokkenjagers) komt in grote moei lijkheden als door een blikseminslag één van de motoren wordt uitge schakeld en cle verbindingen met de groncl worclen verbroken. De piloot slaagt er uiteindelijk in op een ei landje te landen. In tegenstelling tot wat iedereen verwacht, wordt hel vliegtuig met gevonden. Daardoor ontstaat er een spanning waardoor iedereen van passagiers en beman ning zijn ware aard loont De NCRV besluit haar uitzending met een programma over hel tweejaarlijkse nationale zangcongres van het Leger des Heils en een reportage over het 25-jarig bestaan van cle Protestants Christelijke Vereniging van Kosters. 45 Waarschijnlijk begreep Irene, dat ze de ander geheel overbluft had. Ze vervolgde, nu op wat kalmertoon: „Als u en uw familie geen boter op uw hoofden hebt, kunnen we mis schien als verstandige mensen rond deze tafel gaan zitten - ze wees naar het meubel, dat midden in het ver trek stond- en overleggen, wat we kunnen doen om te bewerkstelligen, dat mijn tante weer boven water komt. Om geen slapende honden wakker te maken, heb ik tot nog toe de politie er buiten gelaten, maar lang kan dit niet meer duren. Ik ben bang, dat haar op natuur lijke of kunstmatige wijze een onge luk is overkomen, begrijpt u? En wat dit huis betreft.... de meeste meubelen die hier staan, zullen wel eigendom geweest zijn van uw moe der of schoonmoeder, dus die zijn ter uwer beschikking. Ik zal het op prijs stellen, als u ze laten we zeg gen: binnen veertien dagen laat weghalen. Voor het overige.... dit mijn tante, mevrouw Jaarsma, en zo lang zij onvindbaar is, voel ik me geroepen haar belangen ten deze te behartigen''. „Ik wil dan eerst wel eens dat koopkontrakt zien, juffrouw, want ik geloof er nog niet veel van. Waar om is dat tijdens haar leven nooit ter sprake gebracht? Ik kan me niet losmaken van de gedachte, dat u me wat op de mouw probeert te spel den en mij op deze wijze wil weg werken." Ze ging opeens recht zit ten, de ander scherp aankijkend. „Zoekt u soms iets in dit huis? Het komt mij toch wel allemaal verdacht voor. juffrouw Irene". De jonge vrouw glimlachte enkel. „Met hetzelfde recht zou ik kun nen vragen: wat deed u zoëven bo door J. D. POSTHUMUS ven? Als ik goed gehoord heb, was u op de vliering bezig. Zocht u iets?" Ellechien haalde haar schouders op. „Voor geval het u nog niet be kend is, voor de derde maal is hier in huis ingebroken. Ditmaal via het dakraam en de vliering. Dat dak raam is inmiddels weer gemaakt, evenals de keukendeurruit. die bij een vorige inbraak sneuvelde. Hoe wel van mening zijnde, dat ik geen verantwoording schuldig ben aan u of wie dan ook, wil ik u wel zeg gen, dat ik de rotzooi, die tijdens deze inbraak is veroorzaakt, een beetje heb opgeruimd". „En hebt u nog wal bizonders ge vonden, mevrouw Oosterlaag?" Hel gezicht van het meisje leek zonnig, want er lag een glimlach over haar gezicht. Maar de toon van haar stem klonk dreigend. Ellechien dacht aan het document in haar bloes, maar ze beheerste zich met alle kracht, die nog in haar was en antwoordde: „Zo er al iets van waarde op de vliering geweest zal zijn, heeft de inbreker er zich ongetwijfeld al over ontfermd." Het meisje drukte haar tweede si garet uit. „Flauwekul; ik geloof niets van die zogenaamde inbraken. Wat zou hier te stelen zijn? De een had nog minder dan de ander: twee oud wordende vrouwtjes. Een in breker. Laat me niet lachen! Wat jullie daar mee voor hebben?" Ellechien Oosterlaag kwam opeens overeind, liep naar het kabinet en opende dat. zodat het meisje de ge schonden sloten kon zien. zowel van de deur als van de beide laden. ..En dit dan? Dit kabinet is met geweld opengebroken en de inhoud is ver dwenen. „Weet u, wat er in zat, mejuffrouw Beelden van de Tour de France vol gen nog na hel laatste nieuws. NED. II; Het tweede net biedt vanmiddag een omvangrijk sport programma. Om twee uur worclt al lereerst overgeschakeld naar Enge land voor een rechtstreekse rejtor- lage van cle finales heren enkelspel, dames dubbelspel en gemengd dub belspel van het Wimbledon-tennis- toernooi. Op het moment dat het het beste uitkomt, komen er beelden van cle Nederlandse kampioenschappen atletiek die op Papendal bij Arnhem gehouden worden. De rij program ma's worclt om zeven uur geopend met een vrolijke tekenfilm vein De Flintstones. Fred heeft zich voorge nomen eindelijk rijk te worden. De Wrekers houden zich vanavond be zig met een uiterst vreemde moord zaak. De man die van de moord ver dacht wordt, is een vriend van Steecl. Na cle kleine kwis weer een Great Mystery van Orson Welles. De kij kers worclen betrokken bij een 'aan trekkelijke Franse restauratiehoud- ster die door haar minnaar geterro riseerd wordt. De vrouw heeft een erfenis gekregen van haar kort ge leden gestorven vader. De minnaar tracht op een sadistische wijze deze erfenis in zijn bezit te krijgen. De laatste 15 minuten van cle KRO wor den besteed aan de rubriek Uit de agenda van een bisschop. ZATERDAG 5 JULI NED. I: 15.00 Nieuws; 15.02 De harige intkvis; 15.30 Twee' jaar va kantie; 17.00 Wickie de viking: 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 10.05 Van nature; 20.00 Journaal; 20.20 Vermist vliegtuig; 21.50 Leger des Heils; 22.35 Kosters-verbond; 22.55 Jour naal; 23.00 Tour de France. NED. II: 14.00 Sport; 18.45 Mini- molen; 18.55 Nieuws; 10.05 The Flintstones; 10.25 Kereltjes kolderie ke kapriolen10.50 't Zand 33; 20.00 Journaal: 20.20 De Wrekers: 21.10 Dr kleine kwis: 21.45 Brandpunt; 22.05 Orson Welles; 22.30 Uit cle agenda van een bisschop; 22.45 Journaal. Jaarsma?'* Irene knikte enkele ma len. „Natuurlijk heb ik dat gezien. Maar mij neemt u niet in de boot. mevrouw. Dit kabinet zal wel door uw echtgenoot en uw zwager open gebroken zijn. omdat ze de sleutels niet konden vinden." De vrouw besefte, dat ze weer eningszins terrein won. ..Hoe komt u aan de veronderstelling, dat de sleutels verdwenen zouden zijn?" Het was een schot in de roos. Even schrok het meisje, maar ze wist zich meesterlijk te beheersen, toen ze antwoordde: ..Als dit kabi net werkelijk door een inbreker zou zijn geopend, zag de beschadiging er wel anders uit. Bovendien zou het ongetwijfeld in de kranten hebben gestaan, maar ik heb er niets over gelezen". Ze is er toch ingetrapt, wist Elle chien en dat gaf haar weer nieuwe moed. ..Uw fantasie is werkelijk grenzeloos, juffrouw Irene. Waarom gaat u geen verhaaltjes schrijven voor tijdschriften? Daar zou u best wat mee kunnen verdienen". Ze kwam overeind en wees naar de deur. „En nu: er uit! Uw bewering, dat uw tante eigenaresse is van dit huis, moet u eerst maar eens waar maken. Met op zijn minst een foto kopie van het koopkontrakt. En tol zolang maken wij hier de dienst uit. begrepen? Mijn man, mijn zwager, mijn schoonzuster en ik. En verder niemand. Er uit! En gauw. Anders dien ik een aanklacht tegen u in wegens huisvredebreuk". Irene Jaarsma keek naar de uit gestoken vinger. Waarschijnlijk be zat ze wel zoveel gezond verstand om te begrijpen, dat do eindstand in dit duel één-nul was in haar nadoel. Knikkend kwam ze overeind en glimlachend zei ze: ..Goed. ik heb geen zin in nog meer trammelant, mevrouw. Maar dit is enkel een kwestie van tijd. Morgenochtend ben ik terug. Met de eigendomsbewijzen En met een timmerman. Laat ik overal nieuwe sloten inzetten, snapt u?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7