Gala Koffie Overeenstemming' over tegemoetkoming AO W-er s met een extra inkomen Zeelands commissaris opende jachthaven Aquadelta Bruinisse Onrust in India Suiker tekort in Nederland DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA Nationalisatie Portugese radiostations ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 juli 1975 131ste jaargang Nr. 21717 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v'h Lakenman Qchtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W ln dit nummer: Schouwso expositie in slot „Moermond" DEN HAAG, 2-7. Tijdens het begrotingsoverleg voor 1976 is binnen hel kabinet overeenstemming bereikt over een tegemoetkoming voor mensen die - naast bun AOW - extra inkomsten hebben. Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Het gaal hier om de categorie die een aanslag in de inkomensbelasting ontvangt doordat ze behalve over de AOW ook over bijvoorbeeld een klein pensioentje beschikken. Ook de AOW wordt dan belast met als gevolg dat sommigen minder over houden dan de mensen die uitslui tend AOW ontvangen. Nadat al vorige week was beslo7 ton deze mensen over 1974 én 1975 in de fiscale sfeer tegemoet te ko men. moest het kabinet dinsdag kie zen uit een aantal oplossingen die in kosten varieerden van. f' 300 miljoen tot 1' 5 miljard. In Haagse kringen heette het dat „een vrije reële op lossing" gevonden was. Hoe dan ook zal komen vast te staan dat men nooit onder het niveau van de AOW terecht zul komen. Df Colli jos NIEUW DELHI, 3-7. In de staten Goejarat, Bihar en Tamil Nadoe heerst grote onrust na de nood maatregelen die premie Indira Gandhi heeft genomen, aldus zegs lieden. Reizigers en leden van de opposi tie zeiden dat over het hele land sindsdien 6-500 mensen zijn gearres teerd en dat nog steeds mensen worden aangehouden. Reizigers uit Bihar, een oostelijke staat met 56 miljoen inwoners, zei den dat de politie in de hoofdstad Patna en andere steden heeft ge schoten op demonstranten die pro testeerden tegen de arrestatie van oppositieleiders. Er zouden doden zijn gevallen. In Bihar zijn telefoondraden door geknipt en op verscheidene plaatsen spoorrails verwijderd. Advertentie Vandaag (donderdag) speelt het begrotingsoverleg op het Haagse Catshuis zich af in de sfeer van bi lateraal overleg tussen enerzijds premier Den Uyl en minister Dui- senberg van financiën en anderzijds afzonderlijke of groepjes bewinds lieden. Als dit touwtrekken om de centjes kan worden afgerond, zal de voltallige ministerraad zich donder dag over het totale resultaat er van kunnen buigen. „ljc mogelijkheid bestaat dat hét begrotingsoverleg al in de loop van vrijdag kan worden afgerond, al plaatsen sommige waarnemers daar nog vraagtekens bij. Mocht het luk ken, dan zou dit betekenen dat de raad zich een week vroeger door de problemen hoeft geworsteld dan was voorzien. Nog vrijdag jl. sprak premier Den Uyl de hoop uit, het karwei op 11 juli a.s. (e kunnen afmaken. F3000,- voor roofvogel WASSENAAR, 2-7. Het dieren park Wassenaar is bereid f 31)00 te betalen voor aanwijzingen die kun nen leiden tot de verbl\jf))laats van de sinds 17 -juni vermiste condor- roofvogel. Dat slaat in een persbe richt van het dierenpark. De'direklie is van mening dat het dier is ge-*, stolen, samen met drie sneeuwuilen. De condor is volgens het persbe richt een van de sterkste en groot ste onder de roofvogels. Het dier heeft een spanwijdte van drie me ter. Het verlies van de condor, een met uitsterving bedreigde vogelsoort, is een slag voor het dierenpark, waar men op nakomelingschap van de j roofvogel had gerekend. Een keer I eerder had hetcondor-wijf je (feiivéi uitgebroed, maar de ouders hebben het jong opgevreten. Men hoopte na de leg van een tweede ei het weg te nemen en in een broedmachine te plaatsen. ZIERIKZEE. De zeemeermin „Mirella" opende de Zierikzeese Toeristen- dagen. Hier op de speciaal ingerichte ivagen met een glaasje Schelvispekel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) U kunt bij de R.V.S. uw autoverzekering por maand betalen! A. S. F EIK WEERT Brouwerstraat 20 Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2196 BRUINISSE, 1-7. - Dinsdagmiddag werd de nieuwe jachthaven Aquadelta, van de Projektontwikkelings- maatschappij „Wilina", te Bruinisse officieel in dienst gesteld door Zeeland's commissaris der koningin, dr. C. Boerlien. Bij de opening van de nieuwe haven aan het Grevelingenmeer was het een drukte van belang. Dr. Bocrticn verrichtte de opening met het op bekwame -wijze, met behulp van een kraan, te water laten van een plezier vaartuigje. Loco-burgemeester S. A. Jumelet (voorgrond, midden) begroet Zee land's Commissaris en mevrouw Boertien bij de haven. Links: Wil- ma-direkteur drs. I. v. d. Sluis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De ingebruikneming van Aqua delta betekent de voltooiing van het nieuwe watcrsportcentrum aan het Grevelingenmeer, omdat nu ook de havenbebouwing gereed is. Deze ha venbebouwing bestaat onder andere uit 59 vcrkoopappartcmentcn (in -1 typen), een grote supermarkt, een botenshowroom van Vendahoy, een flink restaurant, een viertal boctick- vooryiieningen. De haven biedt plaats aan zo'n 650 boten. Bij de officiële opening werden slechts enkele toespraken gehouden. Loco-burgemeester S. A. Jumelet herinnerde in zijn rede o.a. aan het feit dat de nieuwe haven er geko men is met volledige medewerking van de gemeenteraad. Groot ,stimu- - lator om Bruinisse in 't bezit te stel len van een grote jachthaven was oud-burgemeester C. H. v. d. Linde; het door hem begonnen werk werd voltooid door burgemeester G. Hok ken. „Zwarte Piet" De heer Jumelet vergeleek de ge schiedenis van de .totstandkoming van de haven met het_ kaartspel „Zwarte Pieten". Als gevolg van het verloren gaan van een deel van de mosselcultuur kwam Bru met die „Zwarte Piet'" te zitten, maar die kaart kon worden doorgespeeld om dat er veel begrip tvas voor de moeilijkheden van het dorp. De loco-burgemeester betreurde het dat toen in die nieuwe situatie het gemeentebestuur als „Zwarte Piet" werd aangewezen. „En daar is men nog steeds mee bezig", aldus de heer Jumelet. „Er kwam een golf van kritiek maar er was toch ook een medewerking van verschillende kanten waarvoor de gemeente zeer dankbaar is". Uitgebreid was het dankwoord van de loco-burgemeester fot de vele in stanties en personen, bedrijven en werkers die aan de totstandkoming van de haven hebben gewerkt. scheepsmodel in vitrine aan, me vrouw Boerlien kreeg bloemen. Een groepje leerlingen van de Bruse basisscholen liet op het zonovergo ten havenplateau ballonnetjes op. Drs. Van der Sluis bood verder een geschenk aan voor de Stichting" Zei len met Gehandicapten, nl. een cheque bestemd voor een marifoon installatie, die in ontvangst geno men werd door de voorzitter van het Stichtingsbestuur de heer M. Ruy- tenschildt. Gehandicapten De heer Van der Sluis merkte op dat Wilma bijzonder trots is op de in de nieuwe jachthaven aange brachte speciale voorzieningen voor gehandicapte zeilers. Voor deze mensen wordt in Engeland thans een speciaal vaartuig gebouwd. Met speciaal ontworpen steigers kon het probleem van „hoe kom ik aan en van boord" worden opgelost. Drs. Van der Sluis bood het geschenk aan mede namens Vendahoy. Wal be treft de nieuwe haven dankte hij in 't bijzonder de gemeente Brouwers haven voor de verleende medewer king om het rioleringsprnbleem tot een oplossing te kunnen brengen. Het officiële gedeelte van de ope ning werd besloten inel een koud buffet Het totale projekt van Wilma zal omstreeks 1982 gerealiseerd kunnen zijn, de kosten worden in totaal ge raamd op ongeveer 130 miljoen gul den. Advertentie Aanpassing „Van beide kanten zal heel wat aanpassing nodig zijn", aldus de lo co-burgemeester. herinnerend aan het feit dat Bruinisse gesteld is op zijn rust. in bijzonder de zondags rust. „Er zal een goede communica tie dienen te zijn. ook in de toe komst. De jachthaven kwam er. wc hebben hem allen gewild. Er was daarover in dc gemeenteraad geen verschil van mening. Nu moeten we samen verder om op het-beste van te maken. Het beste voor Bruinisse waarbij ieders overtuiging zoveel mogelijk wordt ontzien", aldus be sloot cïe heer Jumelet. Dr. Boertien sprak ha de geslaag de openingsceremonie een korte ge lukwens namens het provinciaal be stuur tot het gemeentebestuur en Wilma. Drs. I. v. d. Sluis van Wilma bood de commissaris een fraai antiek van Niemeyer, pak 250 gram Dit nummer bestaat uit 10 pagina'» -x. t 1 Een adelaar vangt geen mug- gen. 1 Verwachting tot vrijdagavond: Weinig' verandering Vrij zonnig maar vooral in het zui den ook wolkenvelden: op de meeste plaatsen droog; zwakke lot matige, in de middag af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind: minimumtem peraturen rond 11 graden, maxima van 20 tot 25 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 16 uren. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 21 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. VA>N- EN MAANSTANDEN 4 juli. Zon op 4.26. onder 21.02 Maan op 0.47, onder 16.18 Nieuwe maart9 juli (5.10). HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater 4 juli 10.52 23.20 Doodtij: 3 juli. Laag water 4.19 17.00 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 3-7. Het K.N.M.I. deelt mee: het hogedrukgebied boven de Britseeilanden, dat ons reeds enige dagen vrij zonnig weer bezorgt, neemt verder in betekenis af, maar zal toch het weer vrijdag in onze omgeving in gunstige zin beinvloe- den. Met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost wordt vrij vochtige lucht uit Duitsland naar ons land gevoerd waar in wol kenvolden voorkomen en de tempe raturen vrij hoge waarden kunnen bereiken, In het Alpengebied is het weer verbeterd. Aan de noord-zijde ervan komt echter nog vrij veel be wolking voor. In het Middellandse- zeegebied is het zonnig en warm zo merweer. BRUSSEL. 3-7. Nederland zal in het lopende suikerseizoen (1.974-1975) 17.000 ton witte suiker tekort ko men. Dat tekort moet gedekt worden door import. De Europese Commis sie, het ..dagelijks bestuur" van de EEG. heeft dat meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen uit hel Europees parlement. De Nederlandse suikerproduktie voor het seizoen wordt geraamd op 715.000 ton. De voorraad was op 1 oktober vorig jaar 22.000 ton witte suiker. De Commissie in Brussel raamt het suikerverbruik voor 1974- 1975 op 625.000 ton. Ons land zal 123.000 ton netto uitvoeren. LISSABON. 3-7. De militaire machthebbers in Portugal hebben donderdag de nationalisatie van alle radiostations aangekondigd. Tevens zullen de bedrijven van afwezige za kenmensen door de staat worden overgenomen, en de treinkaartjes voor arbeiders die naar hun werk moeten pendelen worden goedkoper. Do maatregelen zijn kennelijk be doeld om de groeiende sociale onrust tot bedaren te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1