DE GROENE TAS Mozambique: zinnig begin van moeilijke onafhankelijkheid 7 BLIK DOOR HET WERELD Goedkope benzine in Duitsland Bank te riskant; het werd museum Ontslagen te Terneuzen De in één-hand funkties in de VS Ergerlijke dierenmishandeling Z1EKIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 1 juli 1975 Nr. 21716 De poofdstad van Mozambique heet niet meer Lourenqo Marques, maar Can Phumo - de naar een Por tugese koopman vernoemde stad draagt nu de naam van een Afri kaans opperhoofd dat drie eeuwen geleden leefde. Het is een symbool zowel van de net begonnen onafhan kelijkheid als van het verlangen Mozambique te „Afrikaniseren". In dit opzicht laat de vrijwel steeds voluit lachend zich vertonende pre sident Samora Machel geen twijfel- aan zijn ernst bestaan. De vijf eeu wen Portugees koloniaal bestuur hebben een stempel op het land ge drukt dat moet verdwijnen om de eigen identiteit weer zichtbaar te la ten worden. Die Afrikanisering is niet in de eerste plaats zoals in som mige andere jonge staten van zwart- Afrika een middel om de ekonomi- sche macht uit buitenlandse handen over te brengen naar die van de ei gen inwoners: het gaat erom de Mozambikanen een groter zelfbe wustheid bij te brengen die ze ver loren in de koloniale tijd. Hoe zijn de vooruitzichten voor Afrika's jongste staat? Er is een reeks feiten die tot pessimisme aan leiding geeft. De Portugezen hebben hun kolonialisme steeds bedreven volgens het systeem van de roof bouw. Aan ontwikkeling van enige industrie ten behoeve van het land zelf is amper iets gedaan en de landbouw werd systematisch uitge buit. Het resultaat is een zeer zwak ke ekonomie. Dan is er een ontstel lend analfabetisme die met de armoe en de ziekte remt bij de ontwikke ling. Uiteraard staat voorop in Ma- chels programma hierin verbetering te brengen, waarbij hij zich spiegelt aan de methode die bij noorderbuur Tanzania niet al te slecht heeft ge werkt. Een aantal vroegere concen tratiekampen wordt gereorganiseerd tot dorpsgemeenschappen met een speciaal koöperatief landbouwstelsel. Grond is zo ongeveer het enige wat de zeven miljoen Mozambikanen be zitten en het is logisch de landbouw te gebruiken als springplank naar meer welvaart, maar vooreerst na tuurlijk om de voedseltekorten te la ten verdwijnen en kostbare impor ten overbodig te maken. In beweging brengen Een konsekwentie hiervan is ook dat getracht moet worden de stede lingen ertoe te brengen terug te ke ren naar het platteland. Veelal zijn ze door de treurige omstandigheden thuis ertoe gekomen hun dorp te verlaten om in de steden hun heil te zoeken: doorgaans vergeefs waar door een ellendig grotestadsproleta- riaat ontstond. Hoe de stedelingen terug te krijgen naar het platteland is een groot probleem. Dwang is wel doeltreffend, maar Machel wil pro beren - net als in Tanzania door de Chinezen geïnspireerd - de geesten der mensen te bewerken zodat ze uil overtuiging en met een doel voor ogen de steden verlaten. De vroegere Frelimostrijders zijn daarom gemo biliseerd om als „dynamiserings- groepen" alom de mensen in bewe ging te brengen. En tevens om het analfabetisme te bestrijden. DEN HAAG, 30-6. De laatste tijd oefenen de Westduitse benzinepom pen een sterke aantrekkingskracht uit op de vooral in de grensstreken wonende Nederlandse automobilisten Het verschil tussen een liter super- benzine in ons land en een liter Duitse merkloze benzine (witte pom pen) bedraagt thans 0,24 cent en dat brengt velen er toe even over de grens vol te tanken. DEN HAAG. 30-6. De 28-jarige S.H. K. uit Tilburg, die vrijdag avond na de mislukte overval op het Haagse museum Meermanno Westrenianum werd gearresteerd, heeft tegenover de politie verklaard, dat hij en zijn 32-jarige vriend A. P. de W. de overval hebben gepleegd omdat zij het risico voor een bank roof te groot vonden. Zoals gemeld werd de vriend bij een schietpartij met de politie zo zwaar gewond, dat hij kort daarna is overleden. Hij was getroffen door twee kogels. Het plan voor de museumroof is bij hen opgekomen, toen K. zes we ken geleden toevallig - naar hij heeft verklaard - in het museum te recht was gekomen en had begre pen dat er handschriften van hoge waarde waren. TERNEUZEN. 30-6. De stofzuiger- fabriek Excelsior Tornado b.v. te Terneuzen heeft voor 32 van haar 187 werknemers bij het gewestelijk arbeidsbureau een ontslag vergun ning aangevraagd. De vakorganisa ties. de ondernemingsraad en het personeel zijn hiervan op de hoogte gesteld. Met de vakverenigingen wordt een afvloeiingsregeling opge steld. Op dit soort zaken legt Machel de nadruk, niet op demokratische fran je als verkiezingen - franje in dit geval omdat die demokratie geen eigenlijke inhoud kan krijgen in een land dat in zulke droevige om standigheden verkeert. Vandaar ook dat van Machel, hoewel hij zeker geen vriend van Zuid-Afrika is, niet verwacht wordt dat hij zich op bui tenlands gebied erg aktief zal tonen hij heeft thuis nog genoeg te doen. En Zuid-Afrika als werkgever in de goud- en kolenmijnen (daar werken tienduizenden Mozambikanen) helpt ook de staatsbegroting niet somber der te maken dan hij al is. Wat niet wegneemt dat Zuid-Afrika, van zijn kant overigens zich even welwillend tonend, zich wel degelijk bewust is dat zwart-Afrika sinds Mozam- biques onafhankelijkheid slechts een paar uur autorijden van zijn hoofd stad Pretoria is verwijderd. Flitsen uit het buitenland KEULEN. Vierenvijftig kinderen en drie volwassenen zijn gewond ge raakt toen een vrachtauto van de Belgische strijdkrachten in West- Duitsland bij Türnich in de West duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen in botsing kwam met een schoolbus. LONDEN. De internationale com missie voor de walvisvaart heeft in Londen bekendgemaakt dat men, ondanks grote bezwaren van Russi sche en Japanse zijde, besloten heeft de quota walvissen die in het ko mende seizoen gevangen mogen worden, met rond 5.000 te verminde ren. PARIJS. Mevrouw Larissa Bogo- raz, ex-echtgenote van de auteur Joeli Daniel die-in- 1005 tot 5 jaar werkkamp werd veroordeeld wegens „onrussische aktiviteiten", heeft aangedrongen op een „Neurenbergs proces voor de berechting van de beulen in de concentratiekampen in de Sowjet-Unie". BEIROET. De Libische leider, ko lonel Moeammar Gaddafi, heeft in een gesprek met een tijdschrift ge zegd dat er geregeld Libische mili tairen in de Sowjet-Unie oefenen, soms duizenden tegelijk. Zij oefenen daar met nieuwe wapens, vooral voor luchtafweer, en er worden ook vliegers opgeleid. MADRID. Twee Marokkanen zijn om het leven gekomen toen een bom ontplofte, die zij wilden plaatsen bij olietanks in de Spaanse Enclave Me- lilla, zo is uit officiële bron in de Spaanse hoofdstad vernomen. SALISBURY. De vrouw en de zoon van een dorpshoofd zijn ver moord en zes guerrillastrijders dood geschoten in het grensgebied van Rhodesië en Zambia. LOURENCO MARQUES. De re gering van de nieuwe volksrepubliek Mozambique zal 18 man sterk zijn en onder leiding staan van president Sambra Machel, zo is zondag in Lou- renco Marquies bekendgemaakt. WASHINGTON. President Ford heeft op een perskonferentie op het Witte Huis verklaard dat de V.S. zich „zo flexibel mogelijk" zullen opstellen wat het gebruik van kern wapens in een oorlog betreft. ADDIS ABEBA. Bij bloedige ge vechten tussen Ethiopische rege ringstroepen en rebellerende groot grondbezitters zijn de afgelopen week 50 mensen om het leven geko men. Dit heeft het persbureau van Ethiopië bekendgemaakt. SEOEL. Vier Zuidkoreaanse poli tiemannen zijn omgekomen in een vuurgevecht met twee Noordko- reaanse commando's bij de stad Kwanjoe in het zuidwesten van Zuid-Korea, zo heeft het ministerie van defensie in Seoel meegedeeld. LOS ANGELES, Californië. Drie duizend motorrijders, variërende van eerzame burgers tot leden van de gevreesde „Heli's Angels", hebben de straten van en wegen rondom Los Angeles in Californië onveilig gemaakt in een protest tegen de wet die het dragen van helmen voorschrijft. SAN REMO, Italië. Tachtig poli tieagenten in San Remo aan de Ita liaanse Riviera hebbne een berisping gekregen omdat ze op hun werk wa ren verschenen zonder stropdas vanwege de warmte. PARIJS. Vier mannen hebben in alle rust een Amerikaanse miljar- daire en haar vriendin juwelen ter waarde van ruim tien miljoen gul den ontstolen. BEIROET. In de gevechten tussen rechtse en linkse groeperingen in Beiroet zijn tien personen gedood, waardoor het totale aantal doden van de recentste ronde van ongere geldheden is gestegen tot 45. WASHINGTON, 30-6. Een specia le commissie van de Amerikaanse regering heeft zaterdag aanbevolen, dat in de toekomst de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken i-iet meer hoofd is van de nationale, veiligheidsraad, zoals thans het ge val is. Het 278 bladzijden tellende rap port is naar het Witte Huis verzon den, waar een woordvoerder zei, dat president Ford opnieuw had ver klaard, dat minister Kissinger de twee functies dient te blijven ver vullen. EDE, 30-6. De politie van Ede heeft in het weekeinde twee jon gens van 13 en 14 jaar opgepakt, die een kat net zolang tegen de muur hadden geslagen tot het dier dood was. Daarna overgoten zij de kat met benzine en staken het ka daver in brand. De knapen zijn al eerder met de politie in aanraking geweest, toen zij van dichtbij ko nijnen de ogen met een windbuks uitschoten. Baby verdronk in lavet LEEUWARDEN, fe-C. Zondag- avond is in haar ouderlijke woning te Peins (Friesland) de 14 maanden oude Tanja Gjaltama in een lavet verdronken. De moeder had het kind in bad gezet toen zij naar de woon kamer ging om schone kleertjes op te halen. Toen de vrouw in de doucheruimte terugkwam. bleek haar dat het meisje in het lavet on der water was gegleden en verdron ken. Ontsnapte verkrachter slaat weer toe GRONINGEN, 30-6. Het afgelo pen weekend heeft de ontspapte verkrachter, de 23-jarige S. A. B. uit Gronnigen die verpleegd werd in de van Mesdagkliniek, weer toe geslagen. Hij vergreep zich aan een 23-jarige vrouw in een woning aan het Boterdiep. Hij was de woning binnengedrongen en verkrachtte de vrouw óhder bedreiging van een mes. Na zijn daad ontvluchtte hij weer. Reddingsboot huwelijksboot FORT LAUDERDALE, Flo rida, 30-6. Anthony John Pike had de Australische manne quin Jennifer Robyn Fairfax- Ross drie jaar geleden al eens ontmoet, maar er waren drie dagen in een stuurloze red dingsboot op de oceaan voor nodig om hem te doen beslui ten haar ten huwelijk te vra gen. „De deugden die zij in die boot ten toon spreidde, over tuigden me", vertelde de ge baarde Pike in Fort Lauder dale, Florida. „Ze behield haar goede humeur en verweet me nooit de situatie waarin ik haar gebracht had. Ik rede neerde dat zo'n vrouw de mij ne moest worden voordat een ander zijn oog op haar zou laten vallen". Pike, een 41-jarige Brit die woont in Singapore, en de 27- jarige miss Fairfax-Ross uit Sydney, kwamen zaterdag uit Nassau op de Bahama-eilan- den in Fort Lauderdale aan. Ze vertelden hier over de moeilijke drie dagen die ze in de reddingsboot voor de kust van Haïti hadden moeten doorbrengen en hoe ze hadden moeten leven op rozijnen, vers water en het rauwe vlees van een zeemeeuïv. Het paar werd op 23 juni opgepikt door de Fairwind, een cruiseschip. „Ik vroeg Jennifer in de reddingsboot ten huwelijk", vertelde Pike, die twee keer eerder getrouwd is geweest. In de boot wisselden ze een plechtige belofte, die ze in een huwelijk zullen omzetten zo gauw ze de papieren hebben. Het paar zal de reddings boot een plaats geven in de huiskamer van zijn woning om aan de historische gebeur tenis op zee herinnerd te wor den. Pikes 12 meter lange schoe ner Gypsy kapseisde op 21 ju ni tijdens een spelevaart naar Haiti. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn volgens de voorlopige gegevens van het CBS 535 mensen bij verkeersongevallen op de openbare weg om het leven gekomen tegen 526 in de eerste drie maanden van het vorige jaar. ARNHEM. Ambtenaren uit het westen van het land vinden dat het kamperen op de Veluwe steeds on plezieriger wordt door de toenemen de prostitutie. Vooral rond een cam ping in Voorthuizen neemt de pros titutie steeds verder toe. DEN HAAG. De sekretaris van de NCRV. G. A. Kieft, vindt dat de om roepbijdrage moet worden afge schaft. De omroep zou gefinancierd moeten worden uit de algemene middelen en de inkomsten uit de Ster-reklame. De heer Kieft zegt dit In de NCRV-gids, die maandag is uitgekomen. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 2 JULI NED. I: De midaguitzending wordt verzorgd door de AVRO en belooft enkele ontspannende uren. Professor Balthazar opent om half vier de rij. Daarna volgt een boeiende doku- mentaire over de leefwijze in een Eskimo-gemeenschap. Humor van het beste soort biedt de Laurel en Hardy-film Zet je zorgen op zij. Stan Laurel en Olivier Hardy wor den opgeroepen voor de militaire dienst en uiteraard beleven zij aller lei doldwaze avonturen. In de voor avond biedt het IKOR de rubriek Jouw wereld, mijn wereld. Hierin wordt het eerste deel getoond van een tv-spel met kinderen. Hel ver haal gaat over een meisje, wier moe der van haar man gescheiden is. Het verlangen van het meisje naar een vader in het gezin loopt kans gerea liseerd te worden als de moeder op nieuw verliefd wordt. Na het jour naal moeten de operaliefhebbers er maar eens goed voor gaan zitten. Tót bij half elf kunnen zij zich te goed doen aan Verdi's opera La Tra- viata. Dit is de opera waarin het vooral draait om een lichtzinnige dame uit voorname kringen. Deze vrouw wordt verliefd op een jonge dichter, maar ze wil dat aanvanke lijk niet tegenover zichzelf toe ge ven. Niettemin ontstaat er een ro mantische verhouding, die echter op een gegeven moment wreed ver stoord ïvordt. Dramatisch is de vier de acte van deze opera, wanneer de vrouw, die aan tering lijdt, sterft in de armen van de dichter, die zich inmiddels weer met haar verzoend heeft. De kijkers worden tenslotte tot de realiteit van vandaag terugge bracht door de aktualiteitenrubriek Hier en Nu. NED. II: Dit zijn de weken van het tennistoernooi op Wimbledon. De NOS heeft zich voorgenomen het Nederlandse kijkerspubliek zoveel mogelijk te laten meegenieten van de wedstrijden. Daarom tot en met zaterdag elke middag reportages vanaf Wimbledon. De NOS zit ook vanavond op deze zender. De tijd tussen zeven en acht is gereserveerd voor de bekende rubrieken Van ge west tot gewest en de Stichting So- cutera. Na het journaal wordt de filmpro jecor gestart voor de Ita liaanse rolprent De dader staat bo- DEN HAAG. Het benzineverbruik in Nederland heeft in april jl. 417 miljoen liter bedragen, blijkt uit het maandelijkse overzicht van het CBS. Dit betekent een stijging van 56 mil joen liter ten opzichte van de 361 miljoen liter, die in april van het vorige jaar werd herdrukt. AMSTERDAM. De 34-jarige W. J. Feller uit Amsterdam is in het af gelopen weekeinde gewond geraakt toen de politie hem wilde aanhou den. Een politieman schoot hëm een kogel in de schouder omdat hij ver moedde dat Feller met zijn auto wilde vluchten. DEN HAAG. Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen, heeft de definitieve aantallen eerste jaars vastgesteld voor acht studie richtingen waarvoor de Academische Raad een numerus fixus heeft aan gevraagd. De bewindsman is op een aantal plaatsen afgeweken van het advies van de Academische Raad. UTRECHT. Het ingenieursbureau Wolter en Dros B.V. in Amersfoort heeft een saneringsplan opgesteld dat de sluiting inhoudt van acht vestigingen. AMERSFOORT. Bij een juwelier aan de Utrechtsestraat is voor f 20.000 aan gouden sieraden gesto len. De diefstal is waarschijnlijk ge pleegd toen enige mannen de ver koopster aan de praat hielden, een ander zou tóen een greep in de etalage hebben gedaan. Vrijdag 4 juli, 22.00 uur, Nederland I: De gulden zeezwaluw 1974. In dit programma zal ook optreden de Zwitserse zangeres Piera Martell. ven verdenking. De akteur Gian Maria Volonte speelt de rol van een commissaris van politie die een mis daad heeft begaan. Met dit als ge geven wordt de vraag gesteld hoe onaantastbaar een autoriteit is die is uitgegleden. De commissaris in kwestie heeft uit jalouzie de jonge prostituee vermorod met wie hij een verhouding had. Aanvankelijk leidt hij zelf het onderzoek naar de moord. Zijn vertrouwen, dat hij nooit zal worden verdacht is zo groot, dat de commissaris het durft wagen zijn ondergeschikten aanwij zingen te geven die naar hem zou den moeten leiden. Na deze rolprent komt de NOS nog met de rubriek Panoramiek. WOENSDAG 2 JULI NED. I: 15.30 Kinderprogramma: 18.25 Tour de France; 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw wereld, mijn wereld; 19.30 Kenmerk 20.00 Nieuws; 20.21 La Traviata; 22.25 Hier en Nu. NED. II:, 14.00 Tennis; 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot gewest; 20.00 Nieuws; 20.20 Indagine, speelfilm22.10 Pa noramiek. DONDERDAG 3 JULI NED. I: De TROS start vanavond met een driedelige serie over dieren in gevangenschap. Met gevangen schap wil gezegd zijn het verblijf in dierentuin of circuskooi. Nadat men in de eerste aflevering getuige is ge weest van een jacht op dieren die in Kenya en Tanzania worden be dreigd, ziet men hoe desastreus soms de gevolgen zijn kunnen bij het transport van die dieren naar reser vaten en dierentuinen. Ruim ander half uur voortreffelijk filmamuse ment valt er te beleven aan de speelfilm Een wandeling in de len teregen, waarvoor na het journaal het doek op gaat. Behalve in deze rolprent een ijzersterk acterende In- grid Bergman en Anthony Quinn ook een flinke dosis ouderwetse ro- 44 „Moeder Jaarsma is sinds de dood van mijn schoonmoeder in het niet verdwenen en dal weet u drommels goed. Dus nogmaals: wat komt u hier doen?" „Nou, dat zei ik toch? Toen er niet opengedaan werd, vertrouwde ik het niet en liep dus achterom. Toen be merkte ik, dat de keukendeur los was en daardoor was mijn argwaan helemaal gewekt. Hoe zou u in mijn geval gereageerd hebben?" Ellechien dacht enige ogenblikken na. Zo op het eerste oog is er geen speld tussen te steken. Dit grietje is ontzettend naïef of zo geslepen als een vos. Voorlopig houd ik het op 't laatste. Ze wees naar de voorkamer. „Gaat u daar maar naar binnen. Dan kunnen we verder praten. Ik ver trouw u niet erg, snapt u?" Het meisje had een paar stappen gedaan, doch draaide zich om en keek de vrouw met opgetrokken wenkbrauwen aan, „O nee? Nou, ik vertrouw u ook voor geen cent. Wie bewijst mij. dat u werkelijk me vrouw Oosterlaag bent en niet met bepaalde bedoelingen hier naar bin nen bent gegaan?" Ditmaal was ze helemaal over bluft. Ze werd rood van woede en beet de ander toe: „Ik krijg grote zin mijn nagels over dat lievige gezicht van u te halen. Want u probeert de zaken finaal om te keren. Niet ik, maar u bent hier illegaal, weet u dat?" Het meisje was verder gelopen en ging in een leunstoel zitten, haar be nen over elkaar slaande. Op haar gemak haalde ze uit haar tasje een etui, nam er een sigaret uit en een aansteker en stak de sigaret aan. Ze rookte enkele momenten, de andere mantiek. Schitterend vertolkt lngrid Bergman haar eerste grootmoeder rol. Als vrouw op middelbare leef tijd is ze getrouwd met een zeer saaie man. Als het echtpaar zich te rugtrekt in een eenzaam heuvelge- bied, ontmoet de vrouw een ruige landbouwer en houthakker met wie zij een romance begint. Vervolgens komt de TROS nog met een herha ling van het programma La Diva. Voor de tweede maal een ontmoe ting met de Italiaanse sopraan Re- nala Tebaldi. NED. II: Vanaf twee uur wordt door de NOS rechtstreeks verslag gedaan van de halve finales van het toernooi in het heme tennis enkel spel. Voor de VARA begint haar programma om zeven uur met De Stratemakeropzeeshow. Tot acht uur vervolgens het derde deel van de se rie Mangati over een stam in hel Oostafrikaanse Tanzania. De grote cabaretier Tom Manders is het mid delpunt van Zo was het, dat na het journaal volgt. De beelden die men te zien krijgt van Manders in zijn Dorus-creatie, zijn grotendeels al eerder uitgezonden in maart 1972, maar een nieuwe konfroniatie mei de man met zijn onafscheidelijke bolhoed en sigaar blijft aardig. Voor heel andere humor zorgt vervolgens de Britse komiek Ronnie Corbett. Ronnie voelt zich geroepen zijn baas te amuseren nadat deze met zijn vrouw ruzie heeft gehad. De VARA verlaat de buis met Achter hel Nieuws, dat betekent tot half elf aandacht voor de aktualiteiten. DONDERDAG 3 JULI NED. I: 18.25 Tour de France 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 Tralienkolder; 20.00 Nieuws; 20.21 Walk in the spring rain, speel film; 22.00 Renata Tebaldi; 22.35 Tour de France. NED. II: 14.00 Tennis; 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 Stratemakeropzeeshow; 19.30 Man gati; 20.00 Nieuws; 20.20 Zo was het; 21.30 Ronnie Corbett; 22.00 Achter het nieuws. door J. D. POSTHUMUS vrouw, die nog voor in het vertrek stond, uitdagend aankijkend. Ze klopte op haar tasje en zei op ter gende wijze: „Ik kan bewijzen, dat ik Irene Jaarsma ben, een volle nicht van mevrouw Jaarsma, die hier woonachtig is. En u? Kunt u zich ook op deugdelijke wijze legiti meren?" Zonder te antwoorden greep Elle chien op haar beurt haar tas, haalde er een rijbewijs uit en hield dat voor de ogen van hel meisje. „Ziet u dit? Is het duidelijk genoeg? Ik heb als schoondochter van mevrouw Ooster laag het volste recht hier in huis te zijn. En nu uw verklaring. En vlug een beetje, want anders roep ik de poliite, begrepen?" De jonge vrouw was helemaal niet geïmponeerd, doch bleef rustig ro ken. „Gaat uw gang, mevrouw. Mis schien, dat. ik dan eens een boekje ga openen omtrent de erfgenamen van wijlen mevrouw Oosterlaag. Want ik vind het namelijk erg ver dacht. dat mijn tante enige uren na de dood van uw schoonmoeder op eens hier is verdwenen. Heel ver dacht. mevrouw! Wat dus de politie betreft, kunnen we er misschien be ter samen heen gaan, he? Want ik voel er veel voor om een aanklacht tegen u vieren in te dienen. Omdat ik niet los kan komen van de ge dachte, dat u, uw man, uw schoon zuster en uw zwager meer weten van de plotselinge verdwijning van mijn tante!" Ellechien was nu zo overbluft, dat zo op haar beurt op een stoel zakte en maar een sigaret in haar tasje zocht. Toen ze die niet dadelijk kon vinden, gooide Irene Jaarsma er één toe. „Gaat uw gang. Daar zit u wel even van te kijken, niet? En wat mijn aanwezigheid hier betreft ik ben het enige familielid van me vrouw Jaarsma, tante Lijntsie en daarom voel ik me in zekere zin verantwoordelijk voor haar wel en wee. Ik neem aan, dat de politie geen bezwaar zal maken tegen mijn aanwezigheid hier, want u bent hier als schoondochter van mevrouw Oosterlaag en ik als enig familielid van mevrouw Jaarsma. Beiden hier wonende. Of wilt u dat soms bestrij den?" Ellechien voelde hoe langer hoe meer de grond onder haar voeten wegzakken. Dit grietje is zo brutaal als een vrouw van haar leeftijd maar zijn kan Dit is toch wel het toppunt. Maar ze probeerde zich zo veel mogelijk te beheersen en niets van haar waardigheid te verliezen. Haar stem onder kontrole hebbende, antwoordde ze: „U vergeet één ding juffrouw Irene: dit huis was eigen dom van mijn schoonmoeder, uw tante was inwonend." Het meisje begon weer te lachen. „U maakt opnieuw een vergissing, mevrouw. Het enige, wat klopt in uw redenering is het woordje „was". Inderdaad was het eigendom van uw schoonmoeder. Enige jaren geleden heeft mijn tante het van haar over genomen. Gelukkig ben ik in het be zit van een kopie van de koopover eenkomst. Waarschijnlijk had mijn tante een vooruitziende blik, van daar dat ze het mij een paar jaar geleden gaf. Natuurlijk heb ik het niet bij me. Zo stom ben ik heus niet. Het is veilig opgeborgen, dat kan ik u verzekeren. Als enige erf gename van mijn tante - een ogen blik aannemende, dat ze wat is over komen - heb ik dus het volste recht hier in huis te zijn en u desnoods de toegang te ontzeggen". Het duizelde Ellechien, want in deze enkele minuten had ze zoveel te verwerken gekregen, dat ze niet meer wist. wat ze moest antwoorden. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7