mondragon Goede gang van zaken bij Rabo-bank „Oost-Duiveland" Gemeentelijke garantie voor partikuliere woningbouw Een avondje echt gezellig uit! SAILORSGRILL Jachthaven „Aquadelta" vandaag KOOPJES HALEN „WICO" open BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" LUCKY LUKE DE PASTOOR KAN GEEN BLOOT MEER ZIEN Cinema-menu a 17,50 New York „stankstad" Per roeiboot het kanaal over Drie mensen na auto-ongeluk verdronken AGENDA PLAAT 1 Ondanks de financiële problematiek OOSTERLAND, 27-6. In cafetaria „Neffeu d"Eiile" vergaderde de Coöperatieve liaiffeisenbank „Oost- Dniveland", onder voorzitterschap van de heer Jae. de Jonge, waarvoor goede belangstelling bestond. Zierikzee - Telefoon (01110) 2670 Hotel - Sailorsgrill - Coffee-shop - Restaurant - Bioscoop a.s. donderdag, vrijdag, zaterdag en zondagavond Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar a.s. donderdagmiddag 14.30 uur, maandag 7 juli 20.00 uur, dinsdag 8 juli 14.30 en 20.00 uur EXTRA VOORSTELLING: zaterdag 5 juli om half elf Toegang 18 jaar NIEUW In onze sailorsgrill serveren wij in een informele sfeer een uitgebreid assortiment van vis- en vleesgerechten, tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Keuken geopend van 12.00-23.00 uur. Bovendien kunt u gebruik maken van ons speciale (inclusief toegang bioscoop) Huispaté met toast en boter Twee gebakken tongfilets Monique (kruidige roomsaus, saladekeus, baked potatoe) Luchtig geslagen advocaat-mousse Grote dag' voor „Bru" Vóórdat de vergadering begon sprak de voorzitter enige gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van twee overleden bestuursleden, de heren J. lvwaak en van den Berg. Beiden droegen de vereniging een warm hart toe en hebben veel in het belang van de bank gedaan. Met enige ogen blikken stilte werden beiden staande door de vergadering herdacht. Hierna sprak de voorzitter een welkomstwoord tot de aanwezigen, inzonderheid tol de bejaarde heer P. L. Krepel uit Bruinisse. die vele ja ren voorzitter was van de bank te Bruinisse. In zijn -openingswoord wierp de voorzitter een blik terug wat het afgelopen jaar bracht, voor namelijk in de financiële en econo mische sector. Financieel dacht spre ker aan de rente's die de geldwereld bezig hielden. Hel z.g. daggeld op re kening-courant liep op tot 12 0 wat nooit voor mogelijk was gehouden. Ook de gewone rente's voor leningen, of spaar- en termijndepositics waren aan de hoge kant. In november 1974 kwam hier echter een einde aan. april 1975 bracht een daling in de spaarrente met Vz Men is nu weer in rustiger water komen te zitten, doch niemand weet hoe lang dit duurt, talloze faktoren kunnen hierop van invloed zijn. Dit komt goed tot uitdrukking bij men sen, werkzaam in de land- en tuin bouw. Dachten ze vorig jaar met de prijzen goed te zitten, dit kwam an ders uit. Met veel inspanning is ge- NEW YORK, 1-7. In New York is maandag een aantal vuilophalers in staking gegaan. Men wil van de stad een „stankstad" maken als de ge meentelijke autoriteiten hun plan nen doorzetten om dinsdag een be gin te maken met het ontslag van 37.000 employé's. New York heeft een groot geldge brek en wil 5.000 politiemannen. 2.300 brandweerlieden 17.000 ambte naren van de afdeling onderwijs, 10.000 van-de afdeling gezondheids zorg en 2.014 vuilophalers ontslaan. Flitsen uit het buitenland BERKELEY,- California Ameri kaanse astronomen hebben een nieuwe Melkweg ontdekt en gefoto grafeerd, die acht miljard lichtjaren van ons verwijderd is en vijf tot zes maal zo groot is als onze Melkweg. Het is het verst verwijderde objekt in het heelal dat tot nu toe gefoto grafeerd werd. BRUSSEL. De Nederlandse uit- voer naar China is in 1974 met ruim 92 procent gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. De invoer steeg ook maar slechts met ruim 47 pro cent. Dit blijkt uit cijfers van de Europese Commissie, het dagelijkse bestuur van de EEG. over de in- en uitvoer van de EEG met de Volksre publiek China, MOSKOU. Tien van de veertien Amerikaanse senatoren, die onder leiding van Hubert Humphrey en Hugh Scott een bezoek aan Moskou brengen hebben twee uur lang ge sproken met zestien Russische Joden over hun moeilijkheden om van de Sowjet-autoritexten t oestemming voor emigratie te krijgen. RABAT. In Ceuta zijn in de afge lopen dagen vierhonderd Marokka nen gearresteerd en gemarteld, zo meldt het Marokkaanse persbureau MAP uit ..goedingelichte bron''. Volgens MAP staan Marokkanen in andere „bezette delen in het noorden van het koninkrijk" aan „willekeur" bloot. BERLIJN-BUENOS AIRES. De voormalige SS-officier Walter Kutschmann, die in Buenos Aires onder de naam Pedro Ricardo OImo als verkoopleider werkte bij de Ar gentijnse dochteronderneming van het Westduitse Electroconcern Os ram, is maandag ondergedoken, na dat hij uit vooxjopige hechtenis was ontslagen. SCHOORL30-6 Drie leden van de Schoorlse reddingsbrigade. B ?rtns ButlerJan de Lange en Henk Hoo- gevorst nullen aanstaande donderdag een poging ondernemen om per roei boot Het Kanaal van Calais naar Dover en terug binnen 24 uur af te leggen. Doel van de tocht is om door sponsoring geld bijeen te brengen voor de aanschaf van een nieuwe Landrover voor de reddingsbrigade van SchoortVorig jaar moest een zelfde poging worden geslaakt, om dat met de kust van Dover in zicht een sterke ivixxd opstak waardoor de roeiers tien mijl uit de koers raak ten. Een volgboot, een Franse kotter, bracht de roeiers toen weer naar Ca lais. tracht om de vruchten uit de grond te krijgen. Rijdend door de landerij en kan worden gezien dat de natuur zich heeft aangepast. Gehoopt wordt dat ook financieel de inspanningen beloond zullen worden. Spreker wees op de mogelijkheid een beroep .te doen op de Rijksgroep Regeling Zelfstandigen (RZ), indien het tegenzit. Ook de visserij en in het bijzonder de kustvisserij, ver keert in een moeilijke toestand. Door grote investeringen der laatste jaren en het op korte termijn beperken van de vangsten komt deze bedrijfs tak in moei lij khedëh. Indien dit jaai even slecht zal verlopen dan vorig jaar, zal de regering hulp bieden, doch spreker vroeg zich af ol' deze dan niet te laat zal komen. De gang van zaken bij onze organisatie, aldus de voorzitter, had een vrij redelijk verloop, de aktiviteiten beantwoord den volledig aan dc verwachting. De dienstverleningen gaan steeds dooi en men stelt alles in het werk om het de klanten zo gemakkelijk mogelijk te malton on het publiek ter wille te zijn. D<' eigen bank Tot secretaris voor deze vergade ring werd benoemd de heer A. Bal. Vervolgens las de directeur de heer L. Ottens 't verslag, en memoreerde de teruggang van de wereldeconomie in 1974. Gevolg vei-slechlering van de ai'beidsmarkt-situatie. De gemid delde loonsom per werknemer in be drijven steeg met 15 o. Vanaf sep tember 1974 was een dalend verloop te bespeuren van de rente op de geldmarkt. Komende tot eigen bank deelde spreker mee dat het balanstotaal steeg ten opzichte van 1973 met f 2.455.000 of bijna 10 °/o. De leningen lieten een toename zien van f 1.698.000, in percentages uitgedrukt is dit 16,6 Het kredie tensaldo in ï-eken ing'-coui-ant bewoog zich in hetzelfde niveau -als in 1973. De termijndeposities bij de Centrale Bank stegen van f 3.320.000 tot f 4.595.000. Gevolg van een hoge ren testand op de geldmarkt. Eventuele overschotten van rekening-coui-ant- gelden konden hierop tijdelijk wor den geplaatst tegen zeer aantrekke lijke ï-ente. Doordat deze termijnde posities toenamen met ruim 1.2 mi joen gulden, bleef de groei yan de spaarbank ten opzichte van andere jaren achter, waarbij de bank te Oosterland geen uitzonderingsposi tie inneemt. Landelijk gezien is de spaarzin in 1974 achtei- gebleven bij vorige jaren. Het tegoed van rekening-courant- houders en priverekeningen nam toe met ongeveer f 465.000, een stijging van, 13 De bedrijfsresultaten over 1974 waren bevredigend. Voor het eerst na de fusie kon een winstper centage behaald dat als. norm geldt voor de bank, zoals gesteld door de Raad Middenschouwen Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad het subsidie voor be roepskeuze-onderzoek met ingang van 1976 te verhogen van f 17,50 tot i' 20,per leerling. Het subsidie voor het bureau Le vens en Gezinsvragen van hel Zeeuws Instituut voor de Geestelijk Volksgezondheid werd voor 1975 vastgesteld op f 0,16 per inwoner en voor 1.976 op f 0.21 per inwoner Het subsidie voor de Stichting Streek VVV Schouwen-Duiveïand werd ingaande 1975 verhoogd van f 0.10 tot f 0,15 per inwoner. De raad machtigde het college over te gaan tot verkoop van de ou de materiaalwagen en de oude brandspuit te Scharcndijke voor een bedrag dat niet lager ligi dan f 2500,-. Het in de vorige vergade ring vastgesteld parkeerverbod voor de Dijkstraat te Schai-endijke tussen Elkerzeeseweg en Dorpsstraat werd uitgebreid voor de westzijde van deze straat. Bestemmingsplan „Groene Wijk" De voorzitter legde aan de raad over het voorlopig ontwerp van het bestemmingsplan „Groene Wijk" te Kerkwerve. Dit plan beoogt hef als Nederl. Bank. De rente- en provisie winst, d.i. de brutowinst, steeg van f 581.032 tot f 669.302, welke stijging hoofdzakelijk voorkomt uit de uit zettingen, die er geweest zijn in 1974. Dc liquiditeitsruimte is in '74 afge nomen met 1,1 miljoen gulden Be droeg de gemiddelde ruimte in '73 drie miljoen gulden, in het afgelopen jaar was dit nog 1,9 miljoen gulden. Dit verschil is uitgezet aan Jeningen in de woningbouwsector en bedrijfs- financieringen. De bedrijfskosten na men slechts toe met 13 hetgeen in een lijd van sterk stijgende kosten oen mmimaalpercentage betekent. Van de bedrijfskosten stegen de per soneelskosten en de adfhinistratie- en bureaukosten het sterkst. Van de stijging van 1' 56.000, namen beide posten 1' 34.000 voor hun rekening. Voor de betaling van vennootschaps belasting is voor 1974 een bedrag van 1' 37.541 gereserveerd. Spaarbank Tof slol gaf do direkteur nog enige gegevens met betrekking tot de groei in rekeningenaantal en de dienstver lenende seklor. De spaarbank groei de met 99 rekeningen tot 4168 stuks. De relcming-courant en px-ivérelce- ningen namen toe met 57 tot 1495. Met afgelopen jaar wérden 158 nieu- wc verzekeringen afgesloten, in to- r taal zijn er nu 767. De reisbemicldeling mag zich ook in zeei' sterke groei verheugen. In 1974 werden 90 reizen verkocht, waarmee 103 personen hun vakantie in het buitenland doorbrachten. Dil is een toename van 50 °/o ten op zichte van 1973, waai'mee de bank boven het landelijk gemiddelde per centage ligt. Uitgifte van betaalpassen neemt ook steeds grotere vlucht. Aan 133 personen werden nieuwe betaalpas sen uitgereikt, zodat er momenteel 505 rekeninghouders gebruik maken van deze dienstverlening. De voorzitter dankte de direkteur en verder het hele personeel van de bank. Bij de bestuursveidciezingen werden de aftredende bestuursleden, de heren Jac. de Jonge Cz. en Adr. Bal beiden met algemene stemmen herkozen, en in de Raad van Toezicht de heren A. F. Schoof en Jan van Oe- veren. Van de gelegenheid tegenkan didaten voor deze aftredenden te stellen was geen gebruik gemaakt zo dat ze automatisch waren herkozen.. Na de rondvraag waarbij nog enige zakèn ter sprake kwamen nam de voorzitter van de Raad van Toezicht nog even het woord, n.l. de heer H. J. van de Zande. De fusie gaat steeds meer aan de verwachtingen voldoen. Spreker was dankbaar dat destijds hiertoe besloten is. „Het zou niet meer gaan", aldus spreker „als klei ne bank met de steeds stijgende pro blematiek". Er worden weinig klach ten vernomen. sommigen staat het wel tegen dat er in de midzomer een vergadering als deze ivordt belegd, doch dat kan niet anders. De ac countantsdiensten kunnen niet eer der hun verklaringen gereed hebben. Spreker bedankte direkteur en personeel voor hun werkzaamheden en hoopte tenslotte weer op een voorspoedig werkjaar. Na de sluiting vertoonde de heer M. C. Kx*epel uit Bruinisse nog lichtbeelden over zijn reis naar Rodesië. bouwgrond in gebruik nemen van de huidige sportterrein, (48 wonin gen). de aanleg van een nieuw sport terrein aan de Verseputseweg, het verleggen van de volkstuinen achter de Vloedstx'aat. Het plan zal van veel groen worden voordien met aantrekkelijke wandelpaden. De heer C. J. van Burg pleitte er voor de inwoners van Kerwerve tijdig inspraak toe te kennen, in ieder ge val voor het plan zijn definitieve vorm krijgt. De voorzitter zegde toe dat dit na de vakanties zal plaats vinden. Dp rondvraag Tijdens de rondvraag vroeg de heer L. C. Hart (Alg. Belang) aan dacht voor de gevaarlijke situatie Advertentie BIJ BRUINISSE, 1-7. Heden (dinsdag) wordt de jachthaven „Aquadelta" op het kruispunt Zwaardweg-De- lingsdijk, nu er reeds 10 a 11 dode lijke ongelukken op deze kruising hebben plaats gevonden. Hij gaf in overweging bij het waterschap Schouwen-Duiveïand aan te drin gen de aansluiting plm. 15 m te ver leggen. De voorzitter antwoordde, dat hij reeds met de Rijkspolitie en de Technische Dienst van het Wa terschap over de situatie had ge sproken. Hij zegde toe wijziging van de situatie met het bestuur van het waterschap Schouwen-Duive ïand te zullen bespreken. De heer A. J. bij de Vaate deelde mede, dat een inwoonster te Kerk werve zich er over had beklaagd, dat er op zondagmiddag op straat in het dorp weid gevoetbald en ge vloekt en welke maatregelen hier tegen genomen zijn. De voorzitter deelde mede, dat de klacht bekend is. Er is overleg met de Rijkspolitie geweest; er zijn processen-verbaal opgemaakt, kortom de hinder is be langrijk minder. De voorzitter wees er op, dat er niet van een voortdu- ï-ende controle op zondagmiddag sprake kan zijn. De heer C. J. van Bux-g (PvdA) wees er op, dat bij de behandeling van de begroting 1975 en ook ineen vorige raadsvergadering door hem was gevraagd of de Nieuweweg te EUemeel. vanaf het dorp naar de duinen, tijdens het zomerseizoen af gesloten kan worden voor autover keer in verband mei de erg smalle rijbaan. Hij informeerde of het col lege van b. en w. stappen onderno men had in deze richting. De voor zitter antwoordde, dat hij zich met de Rijkspolitie in verbinding ge steld had om na te gaan hoe zwaai de druk op deze weg is. Dit onder zoek houdt een voorstel vast. In de eerstvolgende bespreking met het dagelijks bestuur van hel water schap Schouwen-Duiveïand zal het verkeer over de Nieuweweg naar voren worden gebracht. officieel geopend, wat met enige fes tiviteiten gepaard zal gaan. De ope ning zal om drie uur worden ver richt door de Commissaris van de Koningin in Zeeland dr. C. Boertien. Van de beide basisscholen en de kleuterschool zullen van elk vier leerlingen die op 1 juli of het dichtst er bij jarig zijn een ballon op laten vanaf de jachthaven. Vanavond wordt een groot zeemansbal gehou den, waar iedereen welkom is, en waaraan vier bandjes zullen mee werken, n.l. The Medley's, De Nova's The Lejos en een bandje uit Limburg wegens het uitvallen van het „Delta Duo", dat een auto-ongeluk is over komen. Tevens zullen er 's avonds bax-beque's zijn opgesteld, voor een warme hap. De organisators hopen deze avond ook vele inwonex-s van de gemeente Bruinisse op de nieuwe jachthaven te ontmoeten. ANDIJK, 30-6. In de nacht van zondag op maandag zijn drie mensen bij een auto-ongeluk in het Nooi-d- Hollandse Andijk om het leven ge komen. De drie zaten in een auto die maandagochtend in een vaart werd gevonden naast een plaats waar sporen van een ongeluk op de weg te zien waren. De slachtoffers waren de 25-jarige bestuurder, J. M. Dekker uit Boven Karspel en twee vriendinnen, de 15-jarige N. van dc Hoek uit Enkhuizen en de 18-jarige M. M. Keemnn uit Grote Broek. KORTE BERICHTEN TIT HET BINNENLAND HEERENVEEN. De boerderij van R. de Jong te Jubbega is door hooi- broei afgebrand. De schade bedraagt ruim een ton. DEN HAAG» Over een dag of veertien zal een voorontwerp tot wijziging van dc provinciewet, waar in de hoofdlijnen van een nieuwe bestuurlijke organisatie zijn neerge legd, bij de Tweede Kamer worden ingedend. ROTTERDAM. In het weekeinde hebben inbrekers bij de juwelier Kempen en Begeer in Rotterdam sieraden gestolen ter waarde van f 10.000. Zij verbraken de etalageruit door middel van een steen. Zierikzee Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd; gedurende winkeltijden. Dreischor Dagelijks.Pand. Mr. Moggestraalf .1 Landbouwmuseum. 13.30-17.00 uur 's Zondags gesloten. Dinsdag 1 juli Zierikzee Eerste Toeristendag VVV, (11.45 uur officiële opening na aankomst zee-i meermin aan Het Luitje, 12.00 uur opening Vismarkt. 13.30 uur poppen kast in de Beurs). Gasthuiskei-k. 20.00 uur, orgelconcerti door Jan van Dijk. mmv. Kora Kruis viool en Ted Seborske, bas. Renesse Slot Moermond. 14.00-17.00 en 19.00- 21.00 uur, expositie „Creatief Schou wen". Woensdag I juli Renesse Slot Moermond. 14.00-17.00 en 19.00- 21.00 uur. expositie „Cxeatief Schou wen". Donderdag 3 juli Zierikzee Concertzaal, 14.30 uur, filmvoorstel ling. Renesse Hei-v. Kerk, 20.00 uur, intermezzo met sopraan (fluit en orgel) Slot Moermond. 14.00-17.00 en 19.00- 21.00 uur, expositie „Cr-eatief Schou wen". Vrijdag 4 juli Haamstede Slot Haamstede. Telemann-barok- ensemble. 20.00 uur. Renesse Slot Moermond. 14.00-17.00 en 19.00- 21.00 uur, expositie „Cx-eatief Schou wen". Zaterdag 5 juli Zierikzee Concertzaal, 22.30 uur. filmvoorstel- ling. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnri. na hall zei Redaktte: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 ot 4188 Bezorging: (01110) 4188 Nu was ik deze week in een schoof. waar een oude wandplaat hing, zoals vroegere scholen sierden in de - zeg maar - Ot en Sientijd. Die ene plaat deed het niet meer zo goed in hei fraaie, strak getrokken milieu. '1 Was net of hij uit zijn verband urns gerukt en dat was ook zo. Vroeger niet; toen hoorden die platen erbij en ze zullen altijd de herinneringstekens zijn voor talrijke schoolgeneraties. Moe zat - op die ene plaat - on veranderlijk aan tafel met een brei- kous. Piet zat verdiept in een lees boek en de poes lag als een bal ge kruld op de vloer. Waar pa was, werd niet duidelijk, maar hij was zonder twijfel druk beztg elders brood te verdienen voor zijn harmo nisch gezin, de pel op en de mouwen opgestroopt. Al wat dier was lag uitgestald of stond opgesteld rond de boerderij: de koeien, de schapende ganzende eenden en verderop zelfs een fiks uit de kluiten gewassen spekdrager, die de decembermaand niet zou halen. In de verte trokken paarden de ploeg en twee hoog opgetaste schel ven hooi stonden op het boerenerf. Een voorbije idylle. De zeeslag was ook een mooie plaat. De „Zeven Provinciën" danste hoog op de witgekuifde golven; de zeilen waren trots gehesen en uit de schietgaten aan stuur- en bakboord, staken dreigend de lopen der kanon nen. Verderop stond een oorlogsfre gat al flink te fikken en andere schepen waren druk in de weer de vijand zo mogelijk aan flarden te schieten. De platen spraken van de duide lijke zekerheden en onzekerheden van het leven: in het gezin heerste rust en orde en poes werd niet ge stoord; op de boerderij stonden of lagen de trouwe dieren heel bl{i met hun bestaan, nog niet wetend van overtollige melkplassen en Brusselse boterbergen en onze eigen vloot stak fier de vlag in de wind. bij Duinkerken of aan dc monding van de Theems. Zo was het, zo hoorde het. maar niemand heeft toen ooit verteld hoe zeer die beelden fixatie waren van toestanden en tijdperken die ver vluchtigen zonden, veranderen, om gekeerd worden, vergaan zelfs en tot herinnering worden. In dat lokaal dan, waar die ene oude plaat nog een hoekplaatsje had gevonden, sla je even stil en ivordt de weliswaar goed bedoelde, maar ooit bestaan hebbende beeldmislei ding overscherp duidelijk. Het is nu een curiosum geworden; „kijk die plaat hebben we nog uit de oude school", maar waarde en betekenis van toen zijn wegge-ebd en het is nutteloos te vragen waar die zijn ge bleven. schiereilandman MIDDENSCHOUWEN, 27-6. Op voorstel van het kol lege van Ir. en w. besloot de raad tot gemeentelijke garantie voor een geldlening voor het bouwen van een eigen woning te Kerkwerve voor een aantal gegadig den. Een gelijke garantie werd verleend aan een in woner van Dreischor voor het houwen van een woning te Scharendijke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2