4 h Onderzoek naar integratie postgiro- en bankgirocircuit Burgemeester J. D. de Kam legde eerste torensteen Ontvoering in Italië CHRISTINA EN JORGE DANKTEN VIA RADIO EN TV (*3 O DE ZIERIKZEESCHE COURANT Veel wegdoden in Frankrijk Krediet van VS voor Portugal Drie Nederlanders verdronken op Como-meer Texel krijgt naaktstrand BANKSTEL MEUBELRAMA Nederlandse „piraten" op de Noordzee Batava bijna geliquideerd: 200 man weg Nieuwe eisen voor frisdrankflessen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE w Dinsdag 1 juli 1975 131ste jaargang Nr. 21716 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie paijina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/'h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar f 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dil nummer; Beivoners Oostenrijkse woningen verenigd Verdere technische samenwerking' AMSTERDAM, 1-7. De ministers van financiën en van verkeer en waterstaat, hebben zich akkoord verklaard met een onderzoek naar een verdere technische samen werking tussen de bankgirocentrale en de postcheque- en girodienst. Deze zou moeten leiden tot een in tegratie van dc beide grote beta lingscircuits in ons land, wat een unieke samenwerking in de wereld zou betekenen. Het onderzoek zal echter zeker enkele jaren in beslag nemen. PARIJS, 30-6. Het wegverkeer in Frankrijk heeft in het weekeinde uit zonderlijk veel slachtoffers geëist. Er zijn 88 doden en 859 gewonden, van wie 316 ernstig Er zijn 21 doden meer dan een jaar geleden. Toen waren er 67 doden en 1012 gewonden, van wie 353 ern stige verwondingen hadden opgelo pen. Het afgelopen weekeinde was het eerste van de vakantie-uittocht. WASHINGTON, 1-7. De Ver enigde Staten hebben Portugal een krediet van 13,25 miljoen dollar ver strekt voor sociale woningbouwpro- jekten in verscheidene delen van het land. Naar de Amerikaanse organi satie voor ontwikkelingshulp (AID) bekendmaakte is een overeenkomst daartoe maandag in Lissabon gete- ,kend. COMO, 1-7. Drie Nederlandse toe risten uit één gezin zijn maandag verdronken op het Comomeer in Italië, nadat hun zeilboot door een plotselinge windvlaag omsloeg. Het zijn de heer B. Planjer (43), en zijn zoons Peter (16) en Erik (15), uit Assen. Het gezin was zondag aange komen bij het Comomeer om er hun vakantie door te brengen. DAR ES SALAAM. Emilie Zinnicq Bergman kijkt uitbundig lachend toe hoe haar vriendin Jane Hunter door een vriend omhelsd wordt, na dat de meisjes uit hun gevangen schap ontslagen werden en in Dar Es Salaam waren aangekomen. Na ruim vijf weken na de kidnapping is nu alleen de student Steven Smith in gijzeling. De vierde gegijzelde, Bar bara Smuts, was al eerder vrijgela ten. Dit deelde de voorzitter van de raad van commissarissen van de Bankgirocentrale, dr. J. R. M. van den Brink (Amrobank), mee bij ge legenheid van het verschijnen van het eerste jaarverslag van de B.G.C. Dr. Van den Brink zei bij deze gelegenheid nog eons, dat de banken het geheel met het oordeel van de minister over een eventuele rente verlaging op salarisrekeningen eens zijn, dat het voordeel van de consu ment voor moet gaan. maar in zo verre als dit economisch haalbaar is. Daarom bezint men zich over deze zaak, maar conclusies zijn nog niet getrokken. De kosten van dergelijke rekeningen zijn door de banken slechts te dekken bij extreem hoge rentetarieven, zoals vorig jaar het geval was, en dan ook niet meer. Automatisering Nog steeds wordt betreurd, dat men bij de invoering van de particu liere rekening niet heeft vastgehou den aan het oorspronkelijke principe: geen rente en geen betaling van kos ten Bovendien zit men ver van- de methodes in de omringende landen af. De B.G.C. hoopt in 1977 het gehele bankgiroverkeer te hebben geauto matiseerd. Men is dan 10 jaar bezig met deze samenwerking, die vrij uniek is in de wereld. Qua systeem komen de Zweden nog het meest in de buurt. De B.G.C. telt 50 instellingen, waarbij de Rabo- banken en de Bondsspaarbanken als- een instelling wordt gerekend. In totaal gaat het om een wisselwerking tussen ongeveer 6300 bankkantoren. Ook de overboekingen binnen een grote bank zijn bij de B.G.C. onder gebracht om de „economy of scale" zo goed mogelijk te bereiken. De groei van het girale bankverkeer blijkt ook uit de afneming vdn het aandeel van het chartale geld: van de helft in 1957 tot een derde in 1974. ROME, 1-7. Vier gewapende en gemaskerde mannen hebben in de nacht van maandag op dinsdag een 18-jarig meisje ontvoerd, Christina Mazzotti, dochter van een rijke Mi lanese zakenman. Christina was met twee vrien den per auto op weg naar de villa van haar ouders. De overvallers haalden de auto in en dwongen Christina, in hun auto te stappen. DEN BURG'. 1-7. Binnenkort zal Texel waarschijnlijk het eerste Waddeneiland zijn waarop naakt mag worden gerecreerd. B. en w. hebben de raad voorgesteld twee strandgedeelten in het noorden en het zuiden van het eiland vrij te geven voor naaktrecreatie. Dinsdag 8 juli zal de raad zich kunnen uit spreken over het voorstel. HILVERSUM, 30-6. Prinses Chris tina en haar man Jorge Guillermo hebben maandagavond via radio en televisie iedereen bedankt, die ter gelegenheid van hun huwelijk brie ven, gelukstelegrammen, bloemen en cadeaus liebben gestuurd. „We hebben vele gelukwensen in velerlei vorm gekregen. We zijn enorm verwendaldus prinses Christina. Zij voegde eraan toe dal zij en Jorge erg gelukkig zijn en dat de laatste twee weken in Neder land voor hun heerlijke weken wa ren. Bij komende bezoeken aan Hol land hoopte zij haar man meer van Mijlpaal voor Nieuwerkerk NIEUWERKERK, 28-6. Onder grote belangstelling van oud en jong, alsmede van hét gemeentebestuiir van Duiveland, verrichtte vrijdagmiddag burgemeester J. D. de Kam van Duiveland, de eerste steenlegging van de nieuwe toren. De hele dag reeds wapperden vanaf het bouwwerk de nationale driekleur en dc vlag van Duiveland. Onder gespannen toezien der aanwezigen metselde de burgemeester een grote witte steen in, met opschrift „1975". Waarop door de belangstellenden applaus volgde. Hierna hield de burgemeester een korte toespraak. Hg zei dankbaar te zijn met dit grote feit. Het begin van een nieuwe toren voor Nieuwerkerk. Blij gewaagde hij van de welwil lende instanties t.w. de Dienst Aan vullende Civiele Technische Werken en hel Regionaal Coördinatie Colle ge voor Openbare Werken. Ook de bouwonderneming De Kok B.V. te Bergen op Zoom kreeg woorden van dank voor het intens vlugge en vlot te werk alreeds verricht. „We moeten echter niet vergeten, dit feit is uit nood geboren. Was de ekonomische toestand in 1946 niet rooskleurig, nu is de mogelijkheid ons geschapen om toch een toren te verkrijgen. Nooit kon uit eigen mid delen zo'n bouwwerk worden ver wezenlijkt. Bij deze bouw werkt mee de werkloosheidsbestrijdingspo- litiek, waardoor gemakkelijker sub sidie kon worden verkregen." Lang geduurd ..Toen in 1946 de klokkestoel werd geplaatst in het plantsoen aan de Kerkring droeg deze een bord met opschrift: „Wie helpt mij aan een toren?" „Het heeft lang geduurd en toch worden straks leien en klok weer verenigd. Dil is hel begin van de to renbouw. Hopelijk zal deze toren ook, zoals de vorige, de eeuwen trot seren", aldus de burgemeester. Hiermede was de plechtigheid af gelopen en volgde nogmaals applaus van de toeschouwers. Advertentie Heell u nog een goed maar will u graag veranderen? Ruil hel dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 het land te kunnen laten zien. „Wij zijn heel gelukkig, wij danken u al len die ons brieven, telegrammen, bloemen en mooie cadeaus hebben gezonden", aldus Jorge Guillermo in het Nederlands. Prir-s Berilhard. die ook voor zijn verjaardag vele gelukwensen had ontvangen, dankte hiervoor even eens via beeldbuis en radio. SOESTDIJK. Max Koot maakte deze foto van het bruidspaar prinses Christina en Jorge Guillermo met de naaste familieleden. Dit nummer beslaat uil 10 pagina's Wantrouwen is als vergif; heel weinig purgeert, veel doodt. Antonio Perez KOPENHAGEN, 30-6 In de tus sen Denemarken en Nederland uit gebroken „Noord/.oc-oorlog" - zoals dc Deense pers het visserijconflict noemt - is maandag een nieuwe ont wikkeling gekomen. Dc Nederlandse ambassade in Kopenhagen ontving een brief van vissers uit noord-Jut land. waarin van haar wordt ge vraagd dat /ij voorkomt „dat piraten in de Noord/cc vissen". Dc Deense vissers zeggen dat Ne derlandse collega's de laatste weken hun sleepnetten vernielen en dat dit in één geval zelfs is gebeurd met een snijbrander. NIJMEGEN, 30-6. De vrijwel vol tooide liquidatie van NV Batava heeft een verlies van bijna 200 ar beidsplaatsen opgeleverd. Vijf van de zes bedrijfsonderdelen zijn ver kocht, geliquideerd of failliet ver klaard. Outside-aandeelhouders zijn hun geld kwijt, de banken en andere krediteuren hebben een vor dering van bijna elf miljoen guld9n bij een negatief vermogen van 4,2 miljoen gulden. Dit alles viel maandag op te ma ken uit de aandeelhoudersvergade ring en uit gesprekken met voorma lige directeuren van bedrijfsonder delen. DEN HAAG, 1-7. Met ingang van heden, dinsdag, is er een nieuwe ministeriële beschikking van kracht die frisdrankflessen veiliger moet maken. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezond heid cn milieuhygiëne wordt de ze kerheid dat flessen niet meer ont ploffen aanzienlijk groter. Dit soort ongelukken zullen nu vermoedelijk nauwelijks meer voorkomen. De nieuwe regeling omvat eisen ten aanzien van dc wanddikte en de kopruimtc (de ruimte tussen de dop en de vloeistof) van glazen flessen en geeft tevens aan hoeveel kool- zuurdruk deze mogen bevatten. Verwachting tot woensdagavond: aangenaam zomerweer Droog cn zonnig; zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen; mi nimumtemperaturen ongeveer 9 gra den. maxima circa 23 graden, aan zee enkele graden lager. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks II gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 2 juli. Zon op 4.24, onder 21.03 Maan op onder 14.03 3 juli. Zon op 4.$5, onder 21.03 Maan op 0.21, onder 15.10 Laatste kwartier: 1 juli (17.37) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 2 juli 8.45 21.00 2.24 14.51 3 juli 9.41 22.04 3.17 15.48 Doodtij: 3 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-7. Het K N M I. deelt mede: Doordal een hogedrukgebied, mei het zwaartepunt boven Ierland, zijn invloed geleidelijk naar onze omgeving uitbreidt, is de buicnakti- vileil afgenomen. Zo konden, door de geringe bewolking en bij weinig wind, dc temperaturen in de nacht van maandag op dinsdag plaatselijk dalen lol circa 6 graden. Het hogedrukgebied zal zich nog enige tijd handhaven, zodat het hui dige weertype nog wel even kan aan houden, waardoor de maximumtem peraturen morgen nog wat hogere waarden kunnen bereiken. Doordat de storing, die het weer in zuid- en midden-Europa nadelig beïnvloedde, wat naar het oosten wegtrekt, is hel in de landen rond de Middellandse zee wat beter weer. In Oostenrijk en zuidoost-Duilsland echter valt nog veel regen en zijn de temperaturen nog steeds te laag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1