DE GROENE TAS Ethiopische revolutie in drijfzand KOOPJES HALEN STREEKNIEUWS ZWEEDSE ZOMER VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Verhoging kappertarieven Inca-stad in Peru ontdekt Bijna tien maanden geleden na men in Ethiopië de militairen de macht over op een manier die tame lijk wat bewondering wekte. Hoe een goed begonnen radikaal experiment in het slop kan raken tonen de lot gevallen van het militair regime sindsdien. De Ethiopische staatsgreep, daar over bestaat niet veel meningsver schil, was wel nodig: het keizerrijk van Haile Selassie was zo neerdruk kend middeleeuws in vele opzichten en ook zo asociaal dat op die manier weinig kans bestond op een ontwik keling die de bevolking ten goede kon komen. Eu de militairen pakten deze noodzakelijke laak nogal ele gant aan: de staatsgreep verliep na genoeg zonder bloedvergieten en de generaals bleken zich goed bewust van de gevaren die schuilen in hel overhaast overhoop gooien van alle tradities. Sindsdien echter is het een en ander gebeurd waardoor hel mi litaire bewind in Addis Abeba ei genlijk geen enkele mogelijkheid meer heeft om veel vooruitgang te maken op het pad naar grotere ont wikkeling om de algemene welvaart voor de gehele bevolking voelbaar te verbeteren. De doorslag heeft gegeven dut in Eritrea, voormalig Italiaans kolo niaal gebied dat Ethiopië annexeer de, het altijd al aktieve bevrijdings front ELF zo weinig gedaan kon krijgen van de nieuwe overheid dat het een uitgebreide guerrilla-oorlog begon. In dit opzicht verschilde de situatie niet veel met die onder het persoonlijke regime van Haile Selas- sei. Hij zag net als de generaals in dat het gebied waarin de ELF ope reert van levensbelang is voor Ethiopië omdat daardoor de twee aanvoerlijnen lopen - die met de ei gen haven Assab en naar Djibouti, het onder Frans bestuur maar ta melijk zelfstandig levende buurland. Beide verbindingslijnen lopen door het gebied van de Af ars en Haile Se lassie die ook al tegen de ELF vocht, zorgde ervoor goede relaties te hou den met de sultan van de Afars, een man die tenslotte ook goed is voor een legertje van vijfduizend geduch te soldaten. Nu, deze sültan is in re bellie gegaan en dal betekent dat de regeerders in Addis Abeba weer extra troepen naar dit gebied moe ten zenden. Arabische steun Zoals ze ook beducht moeten zijn op een Somalische poging om met geieelti enige territoriale aanspraken te regelen. Als men daarbij telt dat het Ethiopische leger er ook bij moet zijn om in enige streken waar niet iedereen voor landhervorming voelt deze toch door te voeren, dan staat het leger voor een enorme taak. Al leen al omdat het op de been houden en manoeuvreren met dergelijke strijdmachten handenvol geld kost, kan de regering in Addis Abeba door geldgebrek al eigenlijk geen kant meer op. De grote fout is geweest, dat de generaals ook tot de slotsom kwa men dat vele bergbewoners nooit konden hopen op een welvarend be staan in hun huidige woongebied en dat ze daarom maar land elders moesten krijgen. Dit land nu was het traditionele weidegebied nan de Nomadische Afars. Het gevolg was dat hun sultan resoluut brak met het regime in Addis Abeba. Het Ethio pische leger had er weer een taak bij en zeer onwijs kweten ze zich daar van terdege. Met straaljagers en tanks werd tegen de Nomadische krijgers van de sultan geopereerd en vele Afars, volgens sommigen ook de sultan zelf, vluchtten naar Djibouti - eveneens een gebied waar vele Afars wonen. Dat wil zeggen dat deze Mohammedanen daar nog meer weerzin krijgen tegen de grote buur Ethiopië die toch al niet geliefd is doordat ze strijdt egen de eveneens Mohammedaanse ELF. Een strijd die meer en meer steun gaat krijgen uit de Arabische wereld die allereerst de verdeeldheid tussen verschillende Eritrese bewegingen wil gaan lijmen in de Soedanese hoofdstad Khartoem. Nu reeds is er enige geldelijke steun uit die hoek - het hoeft maar weinig meer te wor den en de Ethiopische strijdkrachten verkeren vrijwel in oorlogstoestand. Militair zullen ze waarschijnlijk voorlopig vrij makkelijk de over hand kunnen houden al lijkt het uit roeien van alle verzet zowel in Eri trea als onder de Afars iets onmo gelijks, zodat de strijd daar nog ja ren en jaren kan duren. Maar als dit leger en zijn leiders zo ongeveer in oorlogsomstandigheden werken, z{in ze gewoon niet in staat nog redelijk het sociaal-ekonomisch hervor mingsprogramma uit te voeren. Door een reeks fouten is zo een goed be gonnen poging om Ethiopië snel uit de middeleeuwen op te stoten naar de twintigste eeuw vastgelopen. Advertentie ZIliltlKZIili Krant Theo Thijssenschool en „De Woelwaters" Juist voor de zomervakantie ver scheen de combi-schoolkrant van de Theo Thijssenschool en de kleuter school „De Woelwaters". Het is de laatste van dit schooljaar. In een in leiding wordt gerept over de integra tie kleuteronderwijs-basisonderwijs, terwijl wordt aangegeven waarheen de „afgezwaaide" leerlingen gaan. Op 11 augustus begint het nieuwe kur- susjaar. Van de kleuterschool gaan 21 leer lingen naar dé basisschool. Vooral het deel van de basisschool is ge vuld met bijdragen van leerlingen; vaak kostelijke verhaaltjes, verlucht met tekeningen. Een artikel verder van mevr. C. M. Vis-de Reus over: „Observeren van linkshandige kinde ren" en een verhaal over schoolrei zen en kampen. Tot slot twee puz zels voor de verschillende klassen. De jeugd heeft er alle tijd voor ze op te lossen. RENESSE Afscheid van „De Duinkonijntjes" Vrijdag jl. werd op de openbare kleuterschool „De Duinkonijntjes" tc Renesse afscheid genomen van dc zesjarige kinderen die in augustus naar de basisschool gaan en van de leidster, mevr. S. J. Pairoux-FIohil. De kleuters aten tussen de middag op school pannekoeken en kregen verder een beker limonade en een appeltje. Nadat de kinderen buiten nog even lekker hadden uitgedold, werd om streeks half twee afscheid genomen van „juffrouw Sarie". Ook burge meester H. P. Everwijn kwam, in ge zelschap van wethouder M. J. Steur en mej. A. C. Houtman, een kijkje nemen. Hij sprak mevr. Pairoux toe. Onder andere merkte hij op dat zij vijf jaar aan de kleuterschool ge werkt had en gedurende deze periode makkelijke zowel als moeilijke jaren heeft meegemaakt. Hij dankte haar voor al het werk dat zij in deze tijd voor de school had gedaan en bood haar namens het gemeentebestuur 7^ het boek aan „WesterschOUwen zoals het was". Van de ouders kreeg „juf frouw Sarie" een plantenbak en er waren ook veel kinderen die hun „juf" persoonlijk een klein kadootje^ aanboden. Voor de kinderen was er een fijne traktatie en tegen drieën werden alle dertig kleuters, die de kleuterschool verlaten en naar de „grote" school gaan, de school uitgeveegd. Na drieën werd er door bijna alle moeders gebruik gemaakt van de ge legenheid om de scheidende leidster de hand te drukken. Geslaagd Aan het Nationaal Instituut voor Middelbaar Economisch en Technisch Onderwijs te Utrecht, slaagde voor het diploma „meesterschilder" onze plaatsgenoot de heer L. Wandel. KERKWERVE Geslaagd Voor het eindexamen van het Chr. Lyceum te Goes slaagde mej. lna v. d. Wekken te Kerkwervo. BROUWERSHAVEN Ontvangst Franse burgemeesters Zaterdagmorgen werd in het stad huis van Brouwershaven een dertig- lal Franse burgemeesters door bur- gemeestei A. P. Schouwenaar ont vangen Evenals veertien dagen geleden hun collega's hadden gedaan kwamen deze magistraten ook dc nodige informatie op doen inzake het inrichten van hel projekl Grevelin- genbekken. Onder de aanwezigen waren o.a. de loco-burgemeester van Versailles en de burgemeester van Fréjus. Het gezelschap kwam uit Zuid-Frankrijk. Ir. Stiemer van de Rijksdienst IJsselmeerpolders gal een toelichting op de inrichting van het Grevelingenbekken. OOSTERLAND „De Schoolkiant" OOSTERLAND, 30-6. Als no. 2 van'de achtste jaargang verscheen juist voor dc grote vakantie „De Schoolkrant" het orgaan van de openbare basisschool alhier. Op dc eerste bladzijde èen „ten geleide" van. het schoolhoofd, de heer P. T. Bolkenbaas. Het vierde lokaal, dat momenteel in aanbouw is zal ver moedelijk na de herfstvakantie in gebruik kunnen worden genomen. De eerste klas zal echter hierna toch nog gehuisvest moeten blijven in de voormalige school aan de- Groene Poort. Het leerlingenaantal vertoont nog- steeds een stijgende tendens: per 1 augustus 1974: 128 leerlingen, per 1 augustus 1975 wordt dit 140 leerlin gen. Er zullen 22 nieuwe leerlingen voor het eerst naar de school ko men en er gaan er 17 van af. Een terugblik wordt gegeven op het schoolkamp 1975 gehouden half april jl. en dan welke leerlin gen er voor het A-diploma zwem men zijn geslaagd (8) en welke voor het B-diploma (5). Onderwijzer L. J. de Keijzer deelt mee dat hij mag meehelpen om de (te zware) taak van de onderwijzeres, mevr. Van Damm-Hazelberg, te helpen ver lichten. Vanaf augustus a.s. krijgt 't schoolhoofd, de heer P. T. Bolken baas, een halve dag per week een vervangster om zich meer en inten siever .dan tot nu toe mei admini stratieve werkzaamheden te kun- bezighouden. Alle leerkrachten hebben zich dit jaar weer' laten inschrijven voor kursussen van het Regionaal Peda gogisch Centrum „Zeeland". Tot slot een artikel van het schoolhoofd be treffende schoolongevallenvcrzekc- ring. Aischeidsfeest openbare kleuterschool De Openbare kleuterschool al hier, hoofdleidster mevr. J. van Westen-van Dongen, gehuisvest in de voormalige lagere school aan de Groene Poort, heeft op donderdag 26 juni een afscheidsfeestje geor ganiseerd wegens het feit dat er een 13-tal kleuters de school gaan verwisselen voor -het basisonderwijs. Onder prachtig zomerweer begon het feest met straattekenen, waar aan prijzen waren verbonden. Ver der nog verschillende wedstrijdspe len, zoals waterdragen, waterlepelen, etc. Ook werd er nog een mode show gehouden, waarvoor dc kleu ters de kleren meebrachten. Rond 12 uur werd een fritesmaaltijd op gediend in de buitenlucht, waarvan de kinderen heerlijk smulden. Ver der was er nog een grabbelton en een tentje waar de kleuters limona de konden „kopen" met door hen zelf gemaakte bonnetjes. De middag werd besloten met een ijslolly en een klein kadootje voor de kleuters die van school gaan. De beide leid sters werden in de bloemen gezet. In totaal gaan er dertien kleuters naar het basisonderwijs in augus tus a.s. en komen er dan weer 4 bij. Er zijn 12 kleuters opgegeven voor het nieuwe schooljaar. Hiermee is ook voor deze school de zomerva kantie begonnen. Afscheid aan „Radda Barnen" Op donderdag 26 juni jl. werd in de Chr. Kleuterschool: „Radda Bar nen" hoofdleidster mevr. M. K. Beije afscheid genomen van de kleuters die van school afgaan nl. 34 stuks. Drie gaan er naar Sirjansland, 24 naar de Chr. Basisschool, en 7 naai de Openbare Basisschool. Er komen na de vakantie 10 nieuwe kleuters bij, en begonnen wordt dan met in totaal 45 leerlingen. In de morgen was er een buitenfeestje bij zeer mooi weer. In de middag werd dit vervolgd met de kleuters die van school afgaan. In de klas werden eerst onder pianobegeleiding van de hoofdleidster, mevr. Beije, verschil lende spelletjes gedaan, o.m. stoelen dans etc.. Hierna vertrokken allen naar het cafetaria: „Neffen d' Eule" voor een etentje, nl. palat-frites met een worstje en ijs toe. De voor zitter van het schoolbestuur de heer A. Rotte, was hierbij aanwezig en het was zijn taak de kleuters de traditionele enveloppe met inhoud over te reiken. Tot slot kregen alle kinderen nog een sinaasappel en een rolletje snoep. Blij en voldaan keerden allen huiswaarts. Hiermee was weer een periode; „Riidda Bar nen" afgesloten. SIRJANSLAND Geslaagd Bij de te Hilversum gehouden ex amens v. h. Ned. Instituut voor het Bank- en Effectenbedrijf slaagde on ze dorpsgenoot de heer C. J. Hcule voor de kursussen.Effecten en Kre dietverlening. Oriënteringsrit op de fiets Naar wij vernemen organiseert de vereniging „Sirjansland Vooruit'" op zaterdag 5 juli a.s. een oriënte ringsrit op de fiets. De afstand be draagt 15 km, tijdsduur lVz uur, in schrijfgeld f 1,- terwijl om twee uur wordt' gestart bij het Verenigings gebouw. Als het weer meewerkt verwacht men velen, die genietend van de Duivelandse natuur, zullen meedingen naar de vele mooie prij zen, die om 7 uur worden uitge reikt. Benoemd Met ingang van 1 augustus 1975 is benoemd mej. I. op 't Hof tot le rares bij het Huishoudonderwijs te Middelharnis-Sommelsdijk. UTRECHT. Eurotransplant Neder land gaat - met terugwerkende kracht tot 1 januari - een bedrag van f 2.910 vergoeden voor het uit nemen van nieren van overleden pa tiënten voor transplantatie. DEN HAAG. V.l.n.r. ir. J. L. Bone bakker, mevr. F. F. Clcvering Meyer, prins Bernhard en dr. C. W. Wouters na de uitreiking vorige week van de Zilveren Anjers in het Kon. Palcis op de Dam door de prins. De prijzen werden toegekenddoor het Prins Bernhard Fonds, waar Z.K.H. de prins regent van is. DEN PIAAG, 28-6. Van 1 juli kun nen dames- en herenkappers hun ta rieven met 6,5 procent verhogen, dit heeft hel ministerie van ekonomische zaken vrijdag meegedeeld, dc verho ging is na overleg met hel ministe rie lot stand gekomen en is gerecht vaardigd op grond van gestegen loon- en andere kosten en in over eenstemming met de prijzcnbeschik- king goederen en diensten. LIMA. 29-6. Een Peruaanse ex peditie die naar de legendarische „gouden" stad Pailiti zocht, heeft in het oerwoud in het oosten van. hei departement Cuzco een tweelingstad van Machu Picchu, de beroemde In- caslad, ontdekt. De nieuwe stad, in feite een stenen bolwerk, heel Mo- soj Llajta, wat in indianentaal nieu we stad betekent. Advertentie Als fijnproever drinkt U Uw borreltje "voor het lekker". Gelukkig zijn er veel mensen, die er net zo over denken als U. Ondanks de stijgende kosten durft De Kuyper daarom de superieure kwaliteit van al haar artikelen te handhaven. Per glas is het trouwens voor U meestal maar een verschil van een paar centen. En.... U geniet echt véél meer! STOCKHOLM, hi de grote warmte t. v dc rad: vet <j Zweden waren bij der invloed van temperaturen rond de openihgen tus- dc 3d graden, werden de rails op het root genoeg en on- bannuafc Spanga-Slockhohn dusdu- 43 Hel ene stuk na het andere in de hand nemend, keek ze er naar. Ik ben hier nu toch. besloot ze. dus zal ik gelijk het een en ander opruimen. Bij het trapgat had ze enkele zak ken gezien. Zc nam er een en begon die tc vullen met oude kleren. Ter wijl ze een ouderwets jakje in de hand nam om het als zoveelste kle dingstuk in de zak te stoppen, rit selde er iels. Ze voelde. ia er zal in een zak van het jakje iets. Een stuk papier? Het kledingstuk wat nauwkeuriger onderzoekend, vond ze een soort binnenzak, waarvan dc voering door en door versleten was. Maar zodoende kon ze binnendoor tol dc onderkant van het jakje ko men en daar voelde ze een stuk pa pier. Nieuwsgierig geworden haalde zc het tc voorschijn. Het was een ge typt stuk. Om dc inhoud beter te kunnen lezen, ging ze ermee naar het dakraam. Terwijl zc het opnieuw bekeek, liet ze een zacht gefluit ho ren. Want het papier was in wer kelijkheid een schuldbekentenis van mevrouw Icbcltjc Ooosterlaag ge boren Bom. Ten gunste van Lijntje Janrsmn, geboren Van der Weijde. groot veertigduizend gulden. Opge maakt door een notaris uit een na burige gemeente. Gedateerd 23 jan uari 1961. Gezegeld en wel Met al lerlei voorwaarden. Z.u l«- zien een reeh.geldig duriimcnl Zo zo. dus moeder OojJerlaag had maar liefs» veertigduizend gulden geleend van mevrouw Jaarsma, de weduwe van het kleine aannemertje, dat blijkbaar toch wel een paar centen had gehad, toen hii het leven had beëindigd. door J. D. POSTHUMUS Ellechien Oostcrlaag vouwde het document op en stak het in haar bloes bij gebrek aan een zak. Want in deze rok had zc niets om iets in to stoppen. Nu helemaal nieuwsgie rig geworden ging zc verder zoeken Wie weet. wat ze nog meer vond. Kledingstuk voor kledingstuk be tastte ze maar er zat nergens moor iels in. Nog een half uurtje verdeed ze op de vliering, maar het gaf geen enkel verder resultaat meer. timdal ze zich opeens vies vond. want op d' vliering was misschien in maanden niets gedaan, besloot zc het verdere onderzoek tc slaken en naar beneden te gaan om zich wal op Ie knappen. En dan rijd ik meteen terug naar huis. wist zc. Nick zal wel stom ver baasd zijn. als ik deze schuldbeken tenis van zijn moeder onder de ogen houd. Ze begon de vlieringtrap af te da len. maar halverwege stond ze stil Ik hoor wat, wist ze opeens; ik heb heel duidelijk iets gehoord. Er is be neden in het huis iemand. Arrejo- mig.stel je voor. dat die engerd cr alweer is! Maar hoe kan hij bin nengekomen zijn? Op de trap trok ze haar schoenen van de voeten en schuifelde zo on hoorbaar mogelijk lager, tot z«- dc overloop had bereikt Heel voor/wh tig keek zc over de leuning naar 1»< noden. Op hetzelfde ogenblik blikt* ze in een paar donkere ogen. Want daar beneden stond een jonge vrouw waarschijnlijk eveneens te luisteren naar de geluiden, die zii boven ge maakt' had. Hoofdstuk 11 Ellechien kreeg een ogenblik een schok. Dit was geen man. Het was een vrouw. Een tamelijk jonge vrouw, zo te zien. Langzaam een paar treden op de trap zakkend, vroeg ze, de jonge vrouw aankijkend „Wie bent u? Wat komt u hier doen? Wie geeft u het recht hier in huis te komen?'' Het meisje beneden keek de ander onafgebroken aan. „Misschien zóu ik datzelfde aan u kunnen vragen, mevrouw. Wie bent u en wat deed li daar boven?" Ellechien verschoot van kleur. Wal sneller de trap afzakkend, riep ze uil: ..Wel. alle weet u wel. wie ik ben? Ik ben mevrouw Oostcrlaag en dit is het huis van wijlen mijn schoonmoeder! Ik heb 't volste recht hier te zijn!" De strakke trek op het gezicht van de jonge vrouw ontspande enigs/in ..O. bent U dc andere mevrouw Oos tcrlaag. Nou. ik ben Irene Jaarsma. een nicht dus van mevrouw Jaarsma die hier woont, dus ik meen hier eveneens tc mogen zijn". „Hoe bent u hier binnen gekomen? Alles was op slot!" Ellechien was nu helemaal beneden en stond oog in oog met de vrouw. „Nou, ik heb toch gebeld? Wel drie keer, hoor! Dan hebt u het zeker niet gehoord. Ik ben omgelopen en door de keukendeur naar binnen gegaan. Die was niet op slot." „Hoe kan dat nu.O ja. de schil der heeft varnmorgen een nieuwe ruit ingezet en waarschijnlijk verge ten de sleutel om tc draaien. Maar vat kolTtt u hier era 'lillik doen''' Mijn tante opzoeken natuurlijk'*' Het meisje keek Ellechien veront waardigd aan ..Wal dacht u dan? „Wat ik denk. is mijn zaak, juf frouw.' antwoordde Ellechien op korte toon (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4