LIBANON IN DE BAN VAN VOLSLAGEN ANARCHIE DE ZIERIKZEESCHE COURANT Een bloedige zondag Plan-Ford' ne Oosten voor Nabij< E.E.G. voedselhulp Vondst van Simon Wiesenthal BINNEN- EN BUITENTENTOONSTELLING BURGERWEESHUIS OPEN Robert Stolz overleden Dankwoord Christina en Jorge voor tv Boter duurder MEUBELRAMA X JjJtttWAlE Big ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maanrlng 30 juni 1075 131ste jaargang Nr. 21715 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889} REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek .Agenda". Redakteur. M. J Bij de Vaate. Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3.50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/i BTW In dit nummer Afscheid kiii allerlei scholen BEIROET, 30-6. De voorlopige premier van Libanon, Rasjid Karami, beeft verklaard Ie verwachten dal bij vandaag (maandag) de vorming van een eoinpromis- kabinet bekend zal kunnen maken, om daarmee de burgeroorlog le beëindigen, die in Beiroet lol een toe stand van volslagen anarebie beeft geleid en die sinds april meer dan 1.200 doden en gewonden beeft geëist. Zondagavond maakte Karami bekend dat hü overeenstemming had bereikt met de elkaar bestrijdende rechtse en linkse groeperingen over de vorming van een nieuwe regering. De verklaring van Karami kwam aan het eind van de bloedigste dag in Beroet sinds de moeilijkheden begonnen. Het is niet duidelijk of do verkla ring van Karami onig effekt zal hebben op de algemene staking, die de linkse partijen voor maandag hebben ui f geroepen- De Falangist foelie partij I" CAIRO. 28-6. Er is een Amerikaans plan dat voorziet in de oprichting van een Palestijnse staat en de lege ring van internationale troepen in strategische streken in de bezette Arabische gebieden als bijdrage aan een oplossing, van het conflict in het Midden-Oosten. Dit schreef zaterdag het in Cairo verschijnende weekblad Achbar El Yom. In een bericht van 2ijn Londense correspondent die welingelichte kringen aanhaalde, schreef het blad dat het Amerikaanse plan. dat het betitelde als het „Plan-Ford", tege moet komt aan Israëlische veilig heidseisen en zou fungeren als basis voor onderhandelingen op een her vatte Geneefse Midden-oostenconfe rentie. DEN HAAG, 28-6. De Europese Ge meenschap en de negen landen die haar vormen zullen dit jaar 1.287.000 ton graan als voedselhulp verstrek ken, evenveel als in 1974. Dit heeft (1e Europese Commissie meegedeeld in antwoord op vragen van een con servatief lid van het Europese parle ment. Lord Reay. In de jaren 1969 tot en met 1972 werd jaarlijks 1.035.000 ton ver strekt. in 1973 1.161.000 ton. Sinds 1970 worden ook melk, botcrolie, eie ren en suiker verstrekt aan landen waar een voedseltekort heerst. ZIERIKZEE. Het Houtblazersensem ble van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", dat de Burgerweeshuis-ten toonstelling stijlvol open blies. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zwaar mortier rakel- en machine- geweervuur eisten zondag in de hoofdstad minstens 175 slachtoffers, doden en gewonden. De tol van een week van zware gevechten kwam hiermee op zeker 75 doden en 200 gewonden- Karami zei te hopen dat als zijn regering maandag gevormd is de. rust in de stad zal terugkeren en er geen bloed meer zal vloeien. Ondanks deze bekendmaking van een mogelijk einde aan de al een maand durende kabinetscrisis werd Iaat op de avond in Beiroet nog ge schoten en klonken verspreide ex plosies. Ook in de zuidoostelijke buitenwij ken, waar de milities van de rechtse en linkse politieke partijen elkaar in de afgelopen week dagelijks met mortieren en raketten bestookten, duurde de strijd voort. De pogingen van de premier om een kabinet samen Ie stellen zijn voortdurend gestrand op de al een maand durende onenigheid tussen de rechtse Falangistische partij en haar voornaamste linkse rivaal, de Socia listische Progrcssicven, over de kwestie of de Falangisten zitting in het kabinet dienen te hebben. De Falangisten slaan op deelne ming aan de regering terwijl de so cialisten hen erbuiten willen houden in verband met de gevechten die zich in april en mei hebben voorgedaan tus'scn de Falangistische militie en Palestijnse commando's. Na een langdurige bespreking met president Soeleiman zei Karami,, ik heb een positieve oplossing gevonden die mij doet yertiouwen dat wij in staat zijn een regei-ing te vormen". Volgens Karami zou zijn oplossing alle partijen bevredigen, ook de Fa langisten en de Palestijnen. Hij zei dal zijn regering nooit „de heilige zaak van het Palestijnse volk onder leiding van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie zal verzaken". Tegelijkertijd zou Karami stappen doen om de nationale soevereiniteit te i'erzekeren. die volgens de Fa langisten wordt aangetast door de autonomie die de Palestijnse guer rillabewegingen in Libanon genieten. WENEN, 28-6. Simon Wiesenthal, hoofd van het Joodse documentatie centrum in Wenen, heeft verklaard dat de voormalige SS-officier Wal ter Kutschmann, die momenteel in Argentinië woont, verantwoordelijk is voor de moord op twintig hoogle raren en achttien van hun bloedver wanten op 4 juli 1941 in de Poolse stad Lwow (Lemberg), die nu deel uitmaakt van de Sowjet-Unie. Een rechtbank in Oost-Berlijn Kunst te Zierikzee ZIERIKZEE, 27-6. Gewoon mooie dingen overal in liuis, buiten in de voor Zierikzee unieke tuin talrijke specima van eigentijds Nederlands beeldhouwwerk en onder de bomen de vlinderachtige tonen van Mozart- ttmziek, voor het eerst in Zierikzee gebracht door hel houtblazersensemble van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer"; deze melange lokte vrijdag in de late middag velen naar de ruimten en de tuin van het Burgerwees huis. Met een heel ongedwongen speech je werd de jaarlijkse binnen- en buiten- tentoonstelling ditmaal geopend door de keramiste Tessa Braat, die met haar echtgenoot ieder jaar weer zorgt, dat Zierikzee en regio op kunstgebied een uitgesproken trekker heeft. Mevr. Braat legde vooral de nadruk op degenen - o.w. de huisgenoten - die een handje hielpen bü de inrichting van de expo sitie. De fagotist van het Houtblazersen semble de heer J. W. F. Loubert gaf een toelichting op hot muzikaal ..di vertissement", dat hier onder de bo men werd gegeven, er aan herinne rend dat historisch gezien het hier gaat om de oudste vorm van militai re muziek, destijds gebracht om de officieren de nodige ontspanning te geven en „de soldaten aan te vuren". In zoverre is het muzikaal ontspan nend element van het Houtblazers ensemble dus een inhaken op de traditie. Het ligt in het voornemen het Houtblazersensemble nummeriek nog uit le breiden. Gespeeld werd hierna het meerdelig Divertimento van W. A. Mozart. De kolleklie Na een goed glas en de muziek was er volop gelegenheid tuin en inte rieur van het Burgerweeshuis te be zichtigen. Binnen een fraaie - zij het mogelijk iets minder uitgebreide kollektie als op vorige jaren - klein antiek, met als samenstellende delen: tekeningen, aquarellen, kaarten, sie raden, porcelein, penningen dat soort zaken, die heel wat aandacht kregen. De tuin intussen noodt tot be dachtzaam slenteren en stil staan b\j de talrijke (150) specima van grote en kleine bronzen, van uiteenlopende kunstzinnige kwaliteit en prijs. Voor deze bronzen geldt de ann- koopsubsidioregeling van rijk en de province Zeeland en dat scheelt voor wat betreft de cindprijs niet onbe langrijk. Veel moois heeft in 1960 de voormalige West- duitse minister Theodoor Oberlaen- der voor deze oorlogsmisdaad bij verstek tot levenslang veroordeeld. Volgens Wiesenthal werd de moord echter niet geploegd door de Wehr- macht, waartoe Oberlaender be hoorde, maar door een groep SS-ers onder leiding van Kutschmann. Hij zou in 1942 ook nog een.aantal Jo den hebben laten verfan v. b - Kutschmann woont nu onder de naam Pedro Ricardo Olmo in Buenos Aires. Hij heeft een hoge funktie bij de internationale onderneming Os ram. Een vertegenwoordiger van Wie senthal heeft alle bewijsstukken aan de Argentijnse politic overhandigd. Wiesenthal hoopt dat Kutschmann op grond van die stukken zal worden gearresteerd zodat zijn schuld duide lijk vastgesteld kan worden. WENEN, 28-6. De bekende Oosten rijkse komponist en dirigent Robert Stolz is vrijdag op 95-jarige leeftijd in West-Berlijn overleden. Hij ver toefde daar in verband met opnamen voor een grammofoonplaat. HILVERSUM. 30-6. Prinses Chris tina en Jorge Guillermo, die zater dag 28 juni in hel huwelijk traden, zullen maandag 30 juni in gezelschap van koningin Juliana en prins Bern- hard bedanken voou de belangstel ling die zij hebben ontvangen bij hun huwelijk. Dit dankwoord wordt door'de NOS televise uitgezonden om 20.20 uur via Nederland I en II. De NOS-radio zendt het dankwoord uit om 20.00 uur via Hilversum 1. DEN HAAG. 28-6. De „Amster damse notering" voor boter is don derdag met zes cent per kilo ver hoogd. De groothand-Jsprijs komt daardoor van f 6.66 op f 6.72 per kilo. I'ij de Kon. Ned. Zuivclbond in Den x Haag verwacht men dat dit zal lei den tot een verhoging van de,win kelprijs met êcn cent per pakje van oen half pond. De buitententoonstelling is zeker adequaat aan die van vorige jaren. Verrassend veel beeldhouwwerk valt hier te vinden en te bewonde ren. De binnententoonstclling lijkt ons iets summierder van opzet, mo gelijk als gevolg van toch wat min der aanvoer uit partikuliere bron nen. Ook de prijzen trekken kenne lijk wat aan. Het neemt echter niet weg, dat er heel veel moois is. dat stellig in de komende weken weer veel be langstelling van „eigen mensen" en vooral toeristen zal trekken. Heeft u nog een teak bergmeubel en will u graag over op eiken? Ruil het dan in bil Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 UTRECHT. De reeds populaire Jorge Guillermohier in gezelschap van freide Roèll op de Utrechtse Maria- straat, waar hij bloemen bestelde met het oog op zijn huwelijk met prinses Christina. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie op niemand vertrouwt, is is zeil niet te vertrouwen. Verwachting tot dinsdagavond: weinig verandering Perioden met zon, maar voorname lijk in het binnenland ook op enkele plaatsen een bui: matige, aan de kust af en toe vrij krachtige noordelijke wind: minimumtemperaturen om streeks 10 graden, maxima circa 19 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor do temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN ÏH A ANST VN DEN 1 juli. Zon op 4 24. onder 21.03 Maan op 23.59, onder 12.57 Laatste kwartier: 1 juli (17.37) HOOG- EN LAAGWATER 1 juli Doodtij Hoogwater 8.00 20.12 3 juli. Lang water 1.39 14.00 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-fi. Het K.N.M.I. deelt mee: pen storing in do hogere lucht lagen. die aanleiding geeft tot buienaktivitcit. trekt langzaam naar het zuiden weg. Bovendien komt een gebied van hoge luchtdruk boven do Britse-eilanden wat naderbij. Ten gevolge van deze ontwikkelingen neemt de buienaktiviteit geleidelijk verder af en mag voor dinsdag op wat meer zon gerekend worden. De temperaturen kunnen over het al gemeen t«»t wat hogere waarden op lopen dah maandag. Een rug v an hogeluchtdruk heeft een weersver- betering tezien gegeven in Skandi- navië: Maar vooral in Midden-Eu ropa en het Alpengebied is hot nog steeds zwaar bewolkt met nu en dao regen en te lage temperaturen. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1