Halfvolle Koffiemelk Mogelijk belastingverlichting ook in 1976 nu Ongeluk in VS: 123 doden Fabels rond sluiting Oosterschelde WEIGERING WERELDWINKEL-KOLLEKTE MOZAMBIQUE GEHANDHAAFD DE ZIERIKZEESCHE COURANT fles 1000 gram Meisje overgoten met azijnzuur teak bergmeubel MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE ffi NIEUWSBODE fe Donderdag 26 juni 1975 131ste jaargang Nr. 21713 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm, „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Het Britseprojekt Aquadelta Mening van minister DEIN' HAAG, 26-6. Minister Duisenberg van financiën vindt bel niet onrealistisch om ervan uit te gaan, dat de voor 1975 doorgevoerde tijdelijke belastingver lichting volgend jaar wordt voortgezet. „Er is nog geen definitieve beslissing genomen. Als de conjunc tuur niet heftig aantrekt, zal de maatregel niet snel worden teruggedraaid". De bewindsman zei dit in de nacht van woensdag op donderdag in de Tweede Kamer, tijdpus de voortzetting van het kamerdebat over de voor jaarsnota. De minister zette uiteen, dat alle beelden wijzen op een trage ontwikkeling van de economie in de eerste helft van dit jaar. „Maar uit de conjunctuurtest over mei blijkt dat de weg tot herstel kan worden ingeslagen. Voor het eerst sinds 1974 kan er geen verdere terugloop bij de bedrijven worden verwacht", zei de bewindsman. Bejaa rdeiiproblema lick In zijn vergadering van aanstaan de vrijdag gaat de ministerraad zich bezig houden met de problematiek van een bepaalde categorie bejaar den. Bejaarden, die naast de AOW nog geringe neveninkomsten hebben, houden persaldo minder over dan iemand die alleen AOW heeft. De belastingaanslag en de premie voor de bejaardenziekenfondsverzekering bedragen namelijk meer dan het be drag van de neveninkomsten. Minister Duisenberg deelde mee, dat de ministerraad zich gaat bera den over een adequate tegemoetko ming voor de bedoelde groep bejaar den. Hij kon evenwel niet zeggen hoe de maatregel er zal uitzien. Advertentie In de voorjaarsnota moest de be windsman meedelen, dat de belas tingontvangsten, vergeleken bij de ramingen, tegenvielen. „Belangrijke tegenvallers waren er bij de inkom stenbelasting", zei hij nu en dat werd ondermeer veroorzaakt door de overgang op het schijvenstelsel voor de berekening van de belasting. Een belangrijke tegenvaller was ook, dat aan salarissen voor het overheidspersoneel f 500 miljoen meer betaald moest worden dan ge raamd was. „Het salarisbeleid van de overheid is het trendbeleid, dat wil zeggen, dat de gemiddelde sala risverhoging in het bedrijfsleven lichtsnoer is voor de verhoging van het salaris van het personeel bij dc overheid. Gebleken is dat de vloer in ZIERIKZEE. Uil lutnden van de wethouder van Sportzaken de heer M. C. Doeleman, ontving de sport- redakteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode, de heer J. de Wit te Renesse, de Sportraadpenning 1975. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) de prijscompensatie, welke in 't be- drijfsleven vrij algemeen is toege past, bij het overheidspersoneel een belangrijke doorwerking had, ook wat de hogere salarissen betreft", aldus minister Duisenberg. ROTTERDAM, 25-6. Een 22-ja- rige typiste uit Barendrecht is in Rotterdam, terwijl zij bij het Cen traal Station stond te wachten op de metro., overgoten met azijnzuur. Over het motief van de dader^ tast men nog in het duister. De politie heeft hem nog niet kunnen aanhou- - den. Het meisje liep brandblaren op en een gedeelte van haar kleding werd vernield. Na behandeling in het Dijkzigtziekenhuis kon zij naar huis terugkeren. NEW YORK, 25-4. Een Boeing-727 van Eastern Airlines op een non- stopvlucht van New Oerleans naar New York City is dinsdag in het zicht van de luchthaven Kennedy in een hevige regenbui verongelukt en ontploft in een vuurbal met een hoogte van een wolkenkrabber van 60 verdiepingen. Van de 123 inzit tenden zijn er 109 gedood. Een ooggetuige verklaarde dat hem dc ontploffing was voorgekomen als het „exploderen van een atoom bom". Terwijl auto's met gierende rem men tot stilstand kwamen op een druk-bereden weg, ploegde het toe stel zich een baan daar dwars over heen. De brokstukken bleken nader hand over een lengte van 500 meter verspreid te liggen en lijken van dc inzittenden waren honderden meiers weggeslingerd. Niettemin overleef den veertien mensen het ongeluk, onder wie twee kleine meisjes en twee bemanningsleden, onder wie een stewardess. U kunt bij de R.V.S. uw autoverzekering per maand betalen! A. S. FLIKWEERT Brouwerstraat 20 Nieuwcrkerk. Tel. (01114) 2196 Turk neergestoken ROTTERDAM, 25-6. Een 38-jarige Turkse timmerman. Y. Erkan, is neergeschoten in Rotterdam. Het ge.. - beurde voor een Turks café aan de Schietbaanstraat. Erkan werd twee maal geraakt, een derde kogel miste hem. Hij is opgenomen in het Dijk zigtziekenhuis, waar men konsta- teerde dat zijn verwondingen niet levengevaarlijk zijn. De politie heeft de dader nog niet kunnen aanhou- den. DEN HAAG, 25-6. Minister Wes terterp van verkeer en waterstaat heeft na een onderhoud met de vas te tweede-kamercommissie voor ver keer en waterstaat het gerucht, als zou vaststaan, dat de sluiting van dc Oosterschelde, door middel van een doorlaatbare caissondam op finan ciële gronden tot de onmogelijkhe den zou behoren, naar het rjjk der fabelen verwezen. Hij verwees naar een uitspraak van het hoofd van de Deltadienst in de vergadering van de commissie, dat nog steeds binnen de door dc regering destijds genoemde bereke ningen (1,7 miljard extra kosten met een marge van 20 procent) een aan tal varianten wordt bestudeerd. Daarbfj worden ook de kosten in dc studies opgenomen en wordt tevens de zg. compartimentering bekeken. DUSSELDORF. Onder bijzonder uitgebreide veiligheidsmaatregelen is in Düsseldorf het proces begonnen tegen de Oostduitse spion Günter Guillaume en diens echtgenote Christel. Verwachting tot vrijdagavond: Iets koeler Droog en vrij zonnig, maar vooral aanvankelijk ook wolkenvelden; meest matige noordwestelijke wind; minimum temperaturen omstreeks negen graden; maximum temperatu ren van 16 aan de kust tot 22 graden in het zuidoosten van het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 juni. Zon op 4.21, onder 21.04 Maan op 22.43, onder 8.35 Laatste kwartier: 1 aug. (23.59) HOOG- EN LAAGWATER 27 juni 5.40 17.51 11.07 23.42 Doodtij: 3 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-6. Het KNMI deelt mede: Een zwak front dat donder dagmorgen over hé' midden van de Noordzee lag en waarachter op nieuw polaire lucht aangevoerd wordt zal morgen dicht bij ons land. liggen. Hierdoor zullen er wolken velden maar ook zonnige perioden voorkomen en regen van betekenis wordt niet verwacht. De temperatu ren overdag zullen weer iets lager worden. Het droge weertype hebben we te danken aan een hogedrukge- bied ten zuidwesten van Ierland. In de nacht van woensdag op donder dag lag een uitloper hiervan juist boven ons land waardoor er weinig bewolking en wind was. De tempe raturen konden in de koude lucht dan ook flink dalen en op verschei dene plaatsen aan de grond werd een temperatuur van 2 graden ge meld. Het laagst kwam vliegveld Eelde met een waarde van nul gra den. In de ochtend liepen de tempe raturen weer snel op bij helder en zonnig weer. Ook in de ons omrin gende landen was het droog weer, maar in de vakantielanden rond de Middellandse Zee kwamen enkele buien voor bij zeer warm weer. BRUINISSE. In de jachthaven Aquadeltazijn bijzondere voor zieningen getroffen voor gehandi capten. Aan de stichting „Zeilen met Gehandicaptenwerd een vaste lig plaats aangeboden voor de boot, die zij in Engeland aan het bouwen zijn. Op de foto een Engelse Catamaran, waarmede al vele zeiltochten met gehandicapten werden gemaakt. Zie ook elders in dit nummer. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De weifelaar krijgt in het le ven de grootste slagen. Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Raad Zierikzee ZIERIKZEE, 25-6. Een niet zo indrukwekkende agenda van de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap vti bur gemeester Th. H. de Meester, kreeg toch nog een extra, vrij tijdrovend accent, in verband met een voorstel buiten de orde van de dag, ingediend door dc heer Groen. Het betrof hier een voorstel inzake de weigering van het kollege dc Wereld winkel toestemming tc verlenen een kollcktc te houden voor Mozambique, dat deze week het onafhankcljjkheidsfeest viert. Dc heer Groen wees op die feestelijkheid, na een koloniale onderdrukkingsperiode van 450 jaar, maar wees er ook op hoc het land van de grond af opgebouwd moet worden. Ver schillende organisaties steunen dc financiële aktic voor dit land, als NOVIB, Modlane en Angola-komitc. Bovendien wordt dc door de Wereldwinkel be geerde kollcktc gesteund door de plaatselijke predikanten. chief als de plaatselijke Kollektecorn- missie en citeerde een brief van 19 juni. waarin een afwijzend advies wordt gegeven. De schriftelijke - hier ai eerder ge publiceerde - motivatie tol afwijzing van een kollektevcrgunning, kon de heer Groen dan ook niet begrijpen. ,.lk hob er geen woorden voor", zei hij. Aanvankelijke negatieve adviezen m. b.t. de onderwcrpelijkc koliekten van de zijde van liet Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake het Inza- melingswezcn, zijn later herroepen cn daarom kwam de negatieve rcaktie van het kollege de heer Groen on begrijpelijk voor. Brief van 19 juni Dc voorzitter beriep zich op de ad viezen van zowel het Centraal Ar- Dc voorzitter meende dal er thans weliswaar een feestelijke stemming is in Mozambique, maar twijfelde er aan of die feestelijke stemming zal blijven. In dit verband memoreerde Mi dc gang van zaken in Portugal. Er is volgens dc voorzitter geen zekerheid dat kollektegelden alleen ten goede komen aan medische zaken en onderwijs. Hel geld wordt zonder omschreven bestemming toegekend aan het Frclimo, de bevrijdingsorga nisatie van Mozambique. „Er zijn geen garanties cn het kollege blijft bezwaar maken tegen kollektes met een politiek doel". In tweede instantie gaf de heer Groen uiting aan zijn spijt. Het gaat volgens hem niet aan een regering die één dag aan de macht is, nu al te wantrouwen. Hij herinnerde aan dc hulp die na de ramp uit Oost en West aan Nederland werd gegeven. Het gaat in dit geval niet maar om steun van de gemeente, maar alleen om toestemming voor een te houden kol lekte. De voorzitter persisteerde echter bij zijn bezwaren tegen een „politieke kollekte". Kritisch De heer Verschelling wees er nog eens op dat de kollekte door de NOVIB is goedgekeurd en hij achtte de mensen kritisch genoeg om zelf te bepalen of zij aan een dergelijke kollekte willen offeren of niet. De voorzitter wilde ontvangen adviezen echter niet naast zich neerleggen en hij wees bij herhaling op de datum van 19 juni. de dagtekening van de brief van het Centraal Archief. De heer Groen las hierna het her- roepings-pcrsbericht voor, waarin groen licht wordt gegeven voor de kollckten en diende een voorstel in, waarin het kollege wordt verzocht dc Wereldwinkel alsnog toestemming te verlenen voor een Mozambique- kollektc. De heer Groen zei kontent tc zijn met dc destijds gedane delegatie van kollektebesluitcn aan b. en w. In stemming gebracht werd hel voorstel-Groen verworpen mei de stemmen van de P.v.d.A. voor, het geen impliciet inhoudt de acceptatie van de college-visie. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1