DE GROENE TAS KOOPJES HALEN „WICO" Christen-demokraten in Italië zijn suprematie aan het verliezen 7 VENSTER BLIK DOOR HET WERELD X C. Wandel Zn. Irak en Libië vormen Arabisch gevechtsfront /II'.KIK/I' I.SC.III'. (Nll.l!\YSB<H)r. vi-utias 20 juni ion Nr. 21710 Zaterdag 21 juni, Nederland I, 20.20 uur: De Wrekers. John Sleed (Patrick Macnee) moet het vanavond weer opnemen tegen de mis daad in Engeland, samen met zijn charmante hulp Tara King (Linda Thorson). NED, I: Tussen kwart voor drie en vijf uur komen de sportliefhebbers ruimschoots aan hun trekken. De eerste reportage komt uit Zand- voort waar de Formule I-autorace wordt gehouden. Na een kijkje bij de i nt erna t io na Ie at let iek weds t rijden die in Den Haag plaatsvinden, is hel tijd voor Ti-ta-tovenaar en rond half vijf een reportage van de 24 uur motorrace die vanmiddag beëindigd tvorclt. 's Ochtends vanaf elf uur is Nederland 1 in de lucht voor een U.K. kerkdienst vanuit Amersfoort. In de avonduren kan de jeugd zich amuseren aan De kinderen van 47A en wordt het sportgebeuren van dit weekeinde belicht in Studio Sport. De zevende aflevering van de serie Jennie is tevens de laatste. Zonder een man om zich heen voelt Jennie zich erg eenzaam. Ze besluit daarom een liefdadigheidswerk te gaan doen. Intussen werkt haar zoon Winston aan een succesvolle politieke carriè re. Op 64-jarige leeftijd ontmoet Jennie een zekere Montague Porsch, met wie zij tot veler' verbazing in het huwelijk treedt. Na Panoramiek volgt de rubriek Markant Sportdat ditmaal een portret te bieden heeft van dr. Max Euwe, de oud-wereld kampioen schakenDe berpemde Russische cellist Mstislav Rostropo- vitsch is de solist in een concert van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, dat voor deze gelegenheid on der leiding staat van de Amerikaan se dirigent Lawrence Foster. NED. II: De TROS begint om ze ven uur met Elsa de leeuwin. De leeuwin wordt er door de bevolking van een Afrikaans dorp van ver dacht grote vernielingen te hebben aangericht. De mensen eisen haar dood. Na dit brok schitterende na tuurwerk voert de TROS de kijkers opnieuw binnen in de wereld van de schrijfster Hedwig Courths-Mahler. Uit de reeks van vijf tv-spelen die naar enkele romans van deze schrijfster zijn gemaakt, wordt het spel De oorlogsbruid gebracht. Rose von Lossow is in het geheim ver liefd op-haar neef. Deze echter heeft veel meer oog voor de beeldschone dochter van een Russische generaal. Als deze dochter nadat ze met de neef getrouwd is, betrapt wordt op diefstal van geheime papieren breekt hij met haar en groeit er een diepe vriendschap tussen hem en Rose. De TROS vervolgt haar pro gramma rond half tien met de Avond der piano's, het optreden van drie vermaarde pianisten, te wetèn Daniël WagenbergJanine Dacosta en Edward Grieg. ZONDAG 22 JUNI NED. I: 11.00 R.K. kerkdienst 14.50 Sport; 18.35 Voor de kleuters 18.40 De kinderen van 47A; 19.05 Studio Sport20.00 Jennie: 20.50 Pa noramiek: 21.15 Nieuws21.20 Mar kant Sport; 22.10 Holland Festival; 23.00 Suriname deze week. NED. II: 18.15 Teleac: 19.00 Nieuws19.05 Elsa de leeuwin19.55 De wereld van Hedwig Courths- Mahler; 21.20 Roemenië, de groene hoek van Europa: 21.50 Avond der piano's. MAANDAG 23 JUNI NED. I: De TROS begint om ze ven uur met een aflevering van De man van zes miljoen. Als gevolg van pech aan hun ruimtevaartuig landt een groep mensen van een andere planeet op de aarde. Door hun radio- aktiviteit betekenen ze een groot gevaar. Na 'het journaal staal de. kennismaking te gebeuren met de nieuwe serie.De Jongens van de gro te weg. Hoofdfiguren in deze avon tuurlijke serie zijn vrachtwagen chauffeurs Sonny Pruitt en zijn maat Will Chandler, tidee mannen wier karakters tegenovergesteld zijn aan elkaar. Ze zoeken de vrachtjes uit waarmee flink wat geld te ver dienen is. Echterook een gevoel van naastenliefde is hen niet vreemd. In de eerste aflevering krij gen Sonny en Will Jiet aan de stok met de politie. Nóg meer Ameri kaans seriewerk volgt rond kwart over negen via een aflevering van Maude. Maude Findiay, de vrouw met de broek gan, voelt zich bele digd, omdat zij niet van tevoren door haar dochter op de hoogte is gesteld van'haar voornemen om te trouwen. Hét eigen brouwsel van de Adv.erte.ntie BIJ TROS begint pas om tien over half tien en bestaat uit twee onderwer pen. Voordat W'tbo van der Linde en zijn razende reporters aktuele en op merkelijke zaken onder de micros coop leggen, kan de kijker in Zomer '75 een optreden zien van de Rijks- politiekapel. NED. II: De vooravond is door de KRO in stukken geknipt Het ene stuk bevat een aflevering uil de te kenfilmserie Wiekte de Viking en het andere stuk bestaat uit het pro gramma Landjuweel 1975 Boxmeer. Achter deze titel gaat een reportage schuil van de viering van het 525- jarig bestaan van hte heilige Bloeds- gilde in Boxmeer. Op het journaal van acht uur laat de KRO de film- kwis Voor een briefkaart op de eer ste rang volgen. In dit programma o.a. fragmenten uit de speelfilms Young Frankenstein en The return of the Pink Panther. De volgende 55 minuten zijn gereserveerd voor de tweede aflevering van de serie Hel verschijnsel Japan. Hierin wordt het land van de rijzende zon voorgesteld als het land van cle kontrasten. De KRO besluit met een programma dat men niet-zo serieus hoeft te nemen, namelijk een aflevering uit de serie Günsmoke. Enige consternatie wordt veroorzaakt door een meisje dat van huis is weggelopen. Gunsmith New ly O'Brien bezorgt haar een baantje in een warenhuis in de stad. Ze heeft het daar zo naar haar zin, dat ze niet meer naar huis terug wil. MAANDAG 23 JUNI NED. I: IS.45 Voor de kleuters: 18.55 Nieuws: 19.05 De man van zes miljoen; 20.00 Nieuws; 20.21 jongens van de grote weg: 21.10 Mande; 21.40 Zomer '75 met de rijskpolitie- kapel: 22.10 Aktua TV. NED. II: 1S45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05. Wickie de Vi king; 19.25 Landjuweel 1975 Box meer; 20.00 Nieuws; 20.20 Voor een briefkaart op de eerste rang; 21.10 Hel verschijnsel Japan; 22.05 Gun- smoke; 22 55 Symbiose. Voor de Italiaanse regionale ver kiezingen hebben president Ford en zijn minister Kissinger hun best ge daan om te grote kommunistische winst te voorkomen - een beetje be dekt uiteraard anders had het hele maal averechts kunnen werken, maar toch Waarschijnlijk heb ben de Italiaanse kommunisten het niet aan deze twee Amerikanen te wijten dat hun winst niet groter is geweest, maar aan de gebeurtenissen in Vietnam en vooral in Portugal. De Portugese kommunistenleidcr Cunhal werd geïnterviewd door de befaamde Oriana Fallaci en hij liet duidelijk blijken, dat hij weinig op had met allerlei demokratische fi nesses als persvrijheid en verkiezin gen. Trouwens, de gebeurtenissen met het socialistische dagblad Re pu blico laten zien, dat het bij Cunhals aanhang niet alleen theorie maar ook al bittere praktijk is. Die gebeurtenissen worden zeker niet met dankbare instemming ge volgd door de Italiaanse kommunis tische partij die juist een offensief is begonnen om de burgerij ervan te overtuigen dat de CPI fatsoenlijk genoeg is om bij het vormen van een nieuwe koalitieregering binnenge haald te worden. Het wordt aange prezen als het „historische kom pro- mis" en dat is wel een passende term: zo zou een kabinet met ook kommunisten als ministers bijvoor beeld niet een, twee, drie uit de NA TO hoeven stappen. Waar het vooral om ging is, dat de sociale en ekonomische problemen die Italië bijzonder kwellen slechts opgelost kunnen worden door een gezamenlijke kra ch 1 s inspanni ng. Hierop kon zeker bij de regionale verkiezingen terecht gehamerd wor den. want in drie regio's van het midden is er al een kommunistisch bestuur en dit steekt zeker niet slecht af bij dat van de twintig an dere regio's - integendeel. Geen «aanbeveling Met die réklame van het goede voorbeeld en uitgezocht verzoenende taal konden de Italiaanse kommu nisten verzekerd zijn van een sukses temeer omdat voor het eerst de kie zers van achttien tot eenentwintig jaar meededen onder wie de linkse sympathieën over het algemeen sterker zijn. De enige daadwerke lijke anti-reklame kwam dan uitge rekend van de zusterpartij in Por tugal. Dit neemt niet weg, dat deze ver kiezingen toch wel degelijk een mijl paal zijn op weg naar andere ver houdingen. Sinds de eerste verkie zingen in 1946 heeft de ehristen-de- mokratische partij een overheersen de rol gespeeld en de traditie is ge vestigd dat Italië niet zonder de CD geregeerd kan worden - zelfs de CPI sluit zich bij die traditie aan. Maar zoals het wel gesteld ivordt: de CD oefende met 50 procent van de stemmen 80 procent van de Advertentie Citroën-agent voor Schouwen-Duiveland Garage 4 Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1487 ROME. Gebalde vuisten in Rome, allemaal voor de winst van de com munisten in de regionale verkiezin gen, die een keerpunt kunnen bete kenen in de na-oorlogse geschiedenis van Italië. macht. uit. Dat wekt ergernis, ook bij de koalitiepartners - vandaar dat er regelmatig mot was met de republi- keinen, de sociaal-demokraten of de socialisten. Meer en meer gingen vooral deze twee laatsten op plaat selijk niveau liever een koalitie aan met de kommunisten dan met de CD, iets waarvan christen-demokra- tische voorman Fanfani hen bittere verwijten maakt. Hij zou zijn eigen partij beter de verwijten kunnen maken, want die heeft ervoor ge zorgd dat de partners niet graag meer koalities met haar aangaan. Dit besef dat de CD zich meer macht toeeigent dan waarop ze aanspraak kan maken kan ook goed ten grondslag liggen aan het besluit van de bisschoppenkonferentie om dit keer voor het eerst geen aanbe veling te doen aan de gelovigen hoe ze zouden behoren te stemmen. Hoe de politieke toekomst van Italië er uitziet kan niemand nog zeggen, maar dat de suprematie van de christen-demokraten op zijn eind loopt na deritg jaar lijkt wel zeker. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De ambassadeur van Mali, te Brussel, Aliounde Sissoko, is woensdagmiddag, even na half écn, door zijn chauffeur doodgescho ten. NAKOEROE, Kenia. President Jo- mo Keniatta van Kenia heeft, toen hij de top-conferentie van Afrikaan se nationalistische leiders in Angola opende, opgeroepen tot een onmid dellijk staakt-het-vuren tussen de soldaten van de drie rivaliserende vrijheidsbewegingen MPLA, FLNA cn Unita. MOSKOU. Drie Sowjetrussische Joden die waren veroordeeld wegens het beramen van een plan om een lijnvliegtuig te kapen en zich naar het buitenland te laten brengen, zijn zaterdag na 't uitzitten van hun ge vangenisstraf van vijf jaar, vrijge laten, zo hebben welingelichte Jood se kringen in Moskou meegedeeld. LONDEN. Engeland en Zuid-Afrika hebben de akkoorden over samen werking op marinegebied in Simons- town beëindigd, zo 'heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Ja mes Callaghan in het parlement meegedeeld. WASHINGTON. De toekomst van de vier Amerikaanse bases in Spanje zal de in Washington begonnen. Spaans-Amerikaanse gespreksronde- voor een groot deel beheersen. WASHINGTON. Senator George McGovern heeft gezegd dat de Cu baanse regering ermee akkoord gaat het losgeld terug te geven (twee mil joen dollar. 4,8 miljoen gulden) dat vliegtuigkapers in 1972 van een Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij afdwongen. JERUZALEM. Twee jonge Joden, die dertig jaar geleden door de Brit se autoriteiten in Egypte ter dood veroordeeld en terechtgesteld wer den wegens moord op Lord Moyne, de Britse minister van koloniën, zul len bijgezet worden in de berg Herzl en wel met uitgebreide miliaire eer, zo bericht het Israëlische blad „Maa- WASHINGTON. President Ford heeft zijn Westduitse ambtgenoot Walter Scheel, op het Witte Huis be groet met de hernieuwde verzeke ring dat de Verenigde Staten bereid zijn West-Eifröpa tegen aanvallen le verdedigen. STRAATSBURG. Een Deens lid van het Europese parlement, de so cialist Knud Nielsen, heeft besloten de zittingen van het parlement voor zo ver die in Straatsburg worden gehouden niet meer bij te wonen omdat hij. en enige landgenoten, door de Franse politie is mishandeld. Wat biedt de IlUELDBUIS? ZATERDAG 21 JUNI NED. 1: Vanaf clrie uur kan de jeugd zich amuseren met de Motor muis, die de jaloerse Autopoes ach ter zich aan krijgt. Vervolgens gaan de boefjes zelf een brandweerauto bouwen. Vervolgens wordt de serie „De kleine prinses" afgerond. Het meisje Sara Crewe, dat de kleine prinses wordt genoemd, heeft het niet gemakkelijk in het pensionaat. Tot half zes kunnen de kijkers hierna de tijd in sportieve sfeer doorbrengen. De KRO schiet om ze ven uur uil de startblokken met de vrolijke tekenfilm De Flintstones. Het schijnt dat Fred Flintstone aan een bril toe is, waarom anders brengt hij een bezoek aan de oogarts? Een tweede portie humor bezorgt vervol gens de slapstickfilmserie Kareltjes kolderieke capriolen. Na het jour naal vragen De Wrekers om de aan dacht van de kijkers. Het duo John Steed en Tara King houden zich be zig met de moord op een groot indu strieel, wiens grootste hobby het knutselen aan horloges is. Vervol gens is de beurt aan De kleine kwis, waarin, zoals gebleken is, grote geldbedragen te winnen zijn. Na de aktualiteiten van Brandpunt rondt de KRO haar aandeel in deze tv- avond af met het 25e deel van de serie De wereld in oorlog. Ditmaal bepaalt de aflevering zich tot de on derhandelingen tussen de Russen. Amerikanen, Fransen en Engelsen over de positie van het inmiddels verslagen derde rijk. Tot bij half twaalf komt de NOS hierna nog met een extra aflevering van Studio Sport. NED. II: De vooravond is door de AVRO gereserveerd voor de Rally cross 1975. Onder anderen is coureur John Taylor te zien in de strijd om het internationaal rallycrosskam pioenschap van Nederland. In de z.g. prominentenrace verschijnen Coen Flink, Ben Cramer en Hans Bos kamp aan de start. Inspekteur Co- lumbo gaat na achten achter een psychiater aan wiens verhouding met een van zijn patiënten de aan leiding tot een moord is. De man van deze patiënte komt achter de ver houding en hij moet deze ontdekking met de dood bekopen. Iets heel an ders rond half tien. Vader en doch ter Albe?'tie hebben geruime tijd niet meer samen op de bühne ge staan. Vanavond echter brengen zij een programma op de buis van lied jes „die mijn moeder in de keuken SAIPAM, Marianeneilanden. De vijftienduizend bewoners van de Marianeneilanden in de Grote Oce aan hebben met grote meerderheid gestemd voor het Amerikaanse staatsburgerschap in Gemenebest- verband. - - ROME. Nadat de laatste tijd in Italië, bij wijze van spreken aan de lopende band opzienbarende ontvoe ringen plaats gevonden hadden, blijkt thans dat, enige maanden ge leden een lijk ontvoerd is. Deze ma cabere misdaad werd in februari gepleegd in de kleine Noorditaliaan- se gemeente San Maurizio d'Opaglio. MOSKOU. De Sowjetrussische kie zers hebben zoals gebruikelijk met 99,95 procent gestemd voor de kan didaten die de staat gesteld had voor parlements- en gemeenteraadsver kiezingen in de vijftien Sowjetrussi sche republieken, die zondag zijn ge houden. BAGDAD, 19-6. Bij zijn vertrek uit Bagdad naar Riad heeft de premier van Libië, kolonel Abdel Salam Jal- loud verklard dat Libië en Irak ge zamenlijk de strijd zullen aanbinden „tegen hen die cle zionistische aan wezigheid erkennen en zij die mee doen aan toenaderingspogingen tot Israël waarmee ook de deelnemers aan de Geneefse conferentie worden bedoeld". De Libische premier verklaarde dat Irak en Libië een „rabisch Ge vechtsfront" in het leven hebben ge roepen als een overkoepelende orga nisatie van „hen die geloven in de bevrijding van Palestina, die weige ren over vrede te onderhandelen en de aanwezigheid van de Zionistische staat verwerpen". 38 door J. D. POSTHUMUS De rechercheur schudde zijn hoofd „Nee.... waarom zou ik? U bent niet het type. dat door dakramen klimt". Wat kalmer antwoordde zc: „Er is onder andere boven een Persje, een vloerkleed, dat ik mee wilde ne men". „Uit angst voor diefstal of in braak?" Het klonk spottend. „In aanmerking nemende, wat hier is voorgevallen na de dood van mijn schoonmoeder, is het antwoord bevestigend'*. Haar stem klonk af gemeten, „Was uw schoonmoeder gefortu neerd? Ik bedoel: had zc dingen van waarde in huis? Bijvoorbeeld an tiek? Die oude mensen hebben soms eon half museum van hun huis ge mankt en u weet. dat er ontzettend veel ingebroken wordt op zoek naar antiek". „Er is wel wat antiek in huis", zei ze en wees op een paar stenen vazen. „Het is Sèvre, ik heb het al gezien. Zo is er meer. Maar zoals u ziet heeft de inbreker geen ver stand van antiek of hij heeft be langstelling voor iets anders". „Wat anders? Geld? Sieraden? Goud. zilver?" Ze knikte. Wat zoekt een notoire inbreker? U geeft zelf het antwoord «»p een vraag, die u dus niet behoef de te stellen, aannemende., dat u enige praktische ervaring heeft in het recherchewerk". Dat was tegen het zere been. „Ik ben al veertien jaren bij de rijkspo litie. mevrouw. Fin daarvan acht jaar bij de recherche." „Wel. er waren belangrijke papie ren in huis,"' legde Geer rustig uit. „Die hebben mijn man en mijn zwa ger uiteraard dezelfde dag nog mee genomen. Hier uit huis vandaan. En voor de rest kan ik het u niet zeg gen; mijn man evenmin. We waren allemaal op goede voet met moedei', maar niet in die mate. dat we pre cies wisten, wat er zich hier in huis bevond aan eventueel waardevolle dingen; geld of sieraden of wat dan ook." De politieman keek de vrouw enige tijd aan. Waarschijnlijk begon hij nu iets te vermoeden. Getraind als hij was in het goed beluisteren van antwoorden, dacht hij even na. Fin knikkend vroeg hij verder: „Be doelt u. dat de inbreker mogelijker wijs een ingewijde zou kunnen zijn? Die iets bepaalds heeft gezocht? We tende. dat het hier tijdens het leven van mevrouw Oosterlaag m huis was?" Dat was de spijker op z'n kop. Geer kreeg een schok, maar beheer ste zich. zodat hij haar schrikreaktio niet kon bemerken. Ze begreep: hij is in ieder geval intelligent genoeg voor dit vak. Uit wat ik niet gezegd heb. distilleert hij een veronderstel ling. die best eens de juiste zou kun nen zijn. Maar Geer was niet van plan het achterste van haar tong te laten zien. dus antwoordde ze. zo neutraal mogelijk; „Er zijn verschil lende mogelijkheden. Als de betrok ken inbreker iets speciaals heeft ge zocht. dan weet hij dus meer dan ik of mijn man of mijn zwager meneer" .Dus u bent met mij van mening, dat een dergelijke mogelijkheid be staat?" hield hij hardnekkig vol. De vrouw haalde haar schouders op. „Logisch, dat ook wij met elke mogelijkheid rekening houden". Handig van onderwerp veranderend, vroeg zc; „Hebt u nog aanknopings punten gevonden? Die u kunnen hel pen bij het verdere onderzoek? Spo ren bijvoorbeeld?" Ditmaal haalde de rechercheur de schouders op. „Waarschijnlijk wat vingerafdrukken." Hij haalde een envelopje uit zijn zijzak en opende het. Geopend liet hij hel de vrouw zien. „Dat lag half tussen een dak pan in. De man is blijven haken en heeft deze knoop achtergelaten. Met wat garen. U bekend?" Ze keek er naar. Het was een bruin-grijze colbertknoop, vrij groot, met een plukje grijs naaigaren er aan. Nee. Geer wist hel niet. Neem aan. dat het inderdaad Reinder was. die hier heeft gesnuffeld en via het dakraam er vandoor is gegaan, dan zal hij wel een andere jas aan gehad Kbbbcn dan tijdens de begrafenis van moedor. „Mij niet bekend. Zoekt u de jas op. dan hebt u naar alle waarschijnlijkheid de inbreker." De man grinnikte, maar niet van harte. De envelop wegbrengend, zei hij: ..Leuk". Meteen kwam hij over eind. „Geef me uw adres en tele foonnummer; ik kan u nodig heb ben. nietwaar?" Toen de man vertrokken was. keek Geer op haar horloge cn constateer de. dat hot door al deze escapades al half vijf was geworden. Ik moet no dig naar huis. want er moet ook nog gegeten worden en voorzover ik weet. zijn er geen groenten in huis en evenmin vlees. Na het eten duurde 't niet lang of Niek en Kllechien kwamen aan rijden. Na de begroeting moest Geer over haar wedervaren in Prouwe- nerhoek vertellen. Vooral dat gene. wat ze zei over het nichtje van me vrouw Jaarsma had ieders belang stelling. (wordt vervolgd) zong". Sonja van Proosdij heeft nog steeds de zomer in haar hoofd en daar getuigt ze in de volgende lieu minuten van, wanneer zij de kijkers meeneemt naar toeristische en folkloristische evenementen in ons land. De AVRO verlaat de buis met een aflevering van de Alle Hens. Spannende minuten zijn er te bele ven aan het verhaal Zij die de zee- en bevaren, waarin sprake is van een vreemde lading die midden op de oceaan door een onderzeeboot over boord wordt gezet. ZATERDAG 21 JUNI NED. 1: 11.00 Teleac; 15.00 Nieuws; 15.02 Motormuis; 15.10 De boefjes; 15.25 De kleine prinses; 16.15 TROS Penalty bokaal; 16.25 Sport; 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 De Flintstones; 19.25 Kareltje kol derieke capriolen; 20.00 Nieuws; 20.20 De Wrekers; 21.10 De kleine kwis; 21.40 Brandpunt: 22.00 De wereld in oorlog. NED. II: 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws19.05 Rallycross: 20.00 Nieuws; 20.20 Columbo; 21.35 Wille- ke en Willy Alberü; 22.10 De zomer in het hoofd; 22.20 Alle Hens. ZONDAG 22 JUNI I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7