Oude „ansichten" vertellen van Thools stadje JACHTHAVEN BRUINISSE STREEKNIEUWS Jeugd niet zo gezond Bakfietsend door Nederland Sint Maartensdijk vroeger Sinl Maartensdijk „draaft op" in opnieuw een erg in tiem <'ii charmant hoekje „Sint Maartensdijk in oude ansichten", niet een historische inleiding en aanteke ningen hij een keur van oude foto's, van de heer 1'. Jasperse. Weer een typisch herinneringsboekje, dat de aandacht priemt up het „ilorpeltyn Sint Maartensdijk op Tholen, mogelijk reeds in 1389 een stad: de stadsrechten echter werden pas in 1470 en 1490 verleend. Hier in dit typische plaatsje heeft „het leven van alledag zich vanaf het prille bestaan voltrokken tussen de vesten met poorten en achter de walle" met de Pluimpot als begrenzing". Belangrijk monument is de Maar tenskerk, met een restant van de graftombe van Florïs van Borselen. Maar Sint Maartensdijk heeft meer waardevol bezit, getekend door de historie. Er wonen op, Schomven-Duive- lancl nogal wat "'s Mercliekse" men sen; vooral voor hen moet dit boek je een kostbaar bezit zijn. Heel uniek is het Kapoenhof, de vroegere stand plaats van het op 15 juli 1691 afge brande Kapoenhuis en dan de plaats „waar eens het slot van .Jacoba" heeft gestaan. Schoolfoto's Er is in dit heimweeboekjë druk gewerkt met oude foto's van school klassen; alleen van de openbare school. Mochten - een vraag - de kindertjes van de andere school vroeger niet op de foto? Het stad huis dateert van 1628 en heeft twee stenen mensenhoofden in de gevel. Hoeveel Zeeuwen zullen die hebben gezien, of liever niet gezien? Vroeg al (1913) was er een bewaarschool in Sint Maartensdijk; het is heel ont roerend de gezichten van. de kleuters nog eens te bekijken op een oude foto. Sint Maartensdijk heeft verder een ruim Marktplein en dat kwani vaak voor de lens in vroeger dagen. On misbaar voor de bewoners was vroe ger een monumentale van een hek werk voorziene pomp. Zangconcours Een gebeurtenis was in 1935 een zangconcours van de Zeeuwse Zan- gersbond „Zang Veredelt". Het bracht talrijke zangkoren voor het stadhuis van Sint Maartensdijk bij een. Veel had het stadje te danken aan de arts dr. J. Tazelaar, die zijn patiënten niet minder dan zes en veertig jaar diende en in 1969 over leed. Plaatjes verder van de „Thool- se dracht", die de nodige gelijkenis heeft met de Schouwse en een koste lijk plaatje van een „travaille" met paard voor de smidse van J. de Wolf. De haven Dominerend verder de haven met „alles d'r op en d'r an"; levendig element in een plaatsje dat in de schaduw bleef, en te weinig gekende bijzonderheden biedt. Op de Weeg brug - plaatje van 1915 - dromden heel wat mannen samen om do toe stand te bespreken. Een ontmoe tingspunt (1910) was van de West Vest, de Korte Vest en de Kleine Kaai; een typische benaming „Ach- ter 't Bos". Koninging Wilhelmina bezocht Sint Maartensdijk in 1924 en natuur lijk is er een foto van het feestco mité, mooi in het zwart en met hoed. Plaatjes verder van een winter (1950), van het elektriciteitsgebouw en het heel intieme Kaadje om streeks 1930. Schaapherders van toen heetten Van Hemert. In „De Woud- hoek" staat de uit 1868 gebouwde korenmolen „De Nijverheid". Een andere molen „De Hoop" werd in 1847 gebouwd. Uit de winter van 1947 dateert een poolachtige foto van ijsbergen op de Oosterschelde-slik- ken. Een heel bijzondere boerderij is De Markt te St. Maartensdijk in de dertiger jaren. „Reigersburch", uit het midden van de 17e eeuw. Een andere prachtige boerderij is „Het Groenewoud", met in het interieur waardevolle zaken als togeltableaux en een spinnedeur. Dc land houw Aandacht verder voor de landbouw, o.m. met een foto van bietenrooien en „kappen", en paarden voor de smederij van J. Guequierrc in 1939. Verder: graansnijden n»et de hand en de komst van de eerste maaima- chine en de dorsmachine. Na eerst te zijn geroofd door dc bezetter kreeg de toren zijn carrillon terug (1614). ZIERIKZEE Schoolkrant „Malta Rakkers" en Joh. Louis de Jongeschool Deze week verscheen, met de va kanties in zicht, het schoolblad van de „Malta Rakkers" en de'Joh. Louis de Jongeschool. Uit de mededelingen blijkt o.a. dat twintig kleuters de „Malta Rakkers" gaan verlaten. Er wordt in dit nummer verslag uitge bracht van verschillende aktiviteiten en de aandacht gevestigd op het werk van het Rode Kruis van Zie- rikzee voor de patiëntenschepen. Verder: leuke uitspraken van de kleintjes, het verslag van een ge slaagde werkweek en een fraaie plaat om te kleuren. In het gedeelte van het blad be stemd voor de Joh. L. de Jongeschool o.a. een instruktief artikel over EHBO: wat ouders kunnen doen en moeten laten als hun kind een on gelukje overkomt. Verder een over zicht van de klasse-indeling per 1 augustus a.s.-, het vakantie-rooster, personalia, afscheid klas 6, school reisje, schoolkamp en wat leuke bij dragen van de leerlingen. In dit nummer natuurlijk ook aandacht voor de sport en een puzzelhoekje. De A.V.O.-kollekte De A.V.O.-kollekte heeft alhier het fraaie bedrag opgebracht van f 1868,63. Te Brouwershaven was de op brengst f 195, HAAMSTEDE De komende kermis Hoewel de kermis te Haamstede nog niet de aantrekkingskracht van de exploitanten heeft als voor de kermis in juli in Renesse bestaat er voor de kermis welke op 21-, 23- en 24 juni een grotere belangstelling dan dat dit in voorgaande jaren het geval is geweest. Deze maal zal aan wezig zijn een autoscooter, een ba by-molen, een gebak en snoepkraam een schiettent, een bulldozer-schuui- venspel, een klokkenspeeltent en een suikerspin. MIDDEN SCHOUWEN Vergadering gemeenteraad De raad van Middenschouwen vergadert op vrijdag 27 juni in het gemeentehuis te Scharendijke. Enkele plaatjes herinneren» aan hoog water en de februariramp en dan is er nog een kostelijke „klap- banke" met de oude generatie om streeks 1915. Sint Maartensdijk in oude ansichten, een boekje vol nos talgie! NIEUWERKEKK Muzikale rondgang Zaterdag a.s. 21 juni zal de mu ziekvereniging „Oefening en Uit spanning" van Nieuwerkerk een rondgang maken door het dorp. Dit in verband met het feit dat het korps in nieuwe uniformen is gesto ken. Dit is mogelijk gemaakt door bazar, en extra giften. Bij mooi weer, zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken. OOSTERLAND Bejaarden zagen Xorry's Middagshow" Per autobus van de fa. Van Oeve- ren uit Zierikaee met aan het stuur chauffeur Tuinman, maakten de Oosterlandse bejaarden woensdag 18 juni j.l. hun jaarlijkse trip, zoals gc- vvochlijk onder auspiciën van het bc- stuuur van de plaatselijke Oranje vereniging, en ditmaal begunstigd door ideaal zomerweer. Even 8 uur in de morgen werd gestart vanaf het Marktplein met ongeveer 40 bejaar den, mevr. Klaassen-Meyer als ver pleegster, en een viertal bestuursle den van de Oranjevereniging. Na nog even te Bruinisse een deel neemster te hebben opgepikt, werd via de Grevelingendam over Willem stad naar Schelluinen gereden, waai de koffie werd gebruuikt. Tevoren had de voorzitter van de O.V., de heer Matth. Steenpoorte, alle deelne- mers en deelneemsters een welkom toegeroepen in de bus. Omstreeks half elf werd de bus weer bestegen voor een fraaie rondrit langs de on volprezen Oisterwijkse Vennen, om tenslotte in Nieuwkuijk aan te lan den waar in het café: „De Ster" niet alleen een heerlijke koffie maaltijd genoten werd, een echte Brabantse maar waar ook gelegenheid gegeven werd om de in dit café gehouden „Corry's Middagshow" bij te wónen, (Corry van de Rekels). Ongeveer 5 uur was deze show af gelopen en ging" het zoetjes aan weer huiswaarts ongeveer half zeven kwam men aan bij het café-restau rant: „De Blauwe Keet" waar dit maal op eigen terrein een uitstekend diner werd genuttigd, zoals men dit van „De Blauwe Keet" gewend is. De muziekvereniging: „Oosterlands Fanfare'' staond, traditiegetrouw, onder leiding van directeur Jac Ca- pelle de reizigers op te wachten in Oud Heiligenweg met een muzikaal welkom. Aangekomen op het Markt plein was de heer K. van der Have Dz. de tolk van allen toen hij zeer hartelijke dankwoorden richtte tot het bestuur van de O.V. die deze uit zonderlijke mooie reis heeft georga niseerd. De voorzitter van de O.V., de heer Matth. Steenpoorte Lz. sprak hierna een dankwoord tot chauffeur Tuinman, zuster mevr. Klaassen- Meijer en niet het minst tot de mu ziekvereniging, voor het muzikale welkom. Vergadering Raiffeisenbank Op donderdag 26 juni a.s. roept de Coöp. Raiffeisenbank W. A. te Brui nisse haar leden op tot het bijwonen van een algemene vergadering in het vergaderlokaal van „Neffen 'd Eule", aan het Marktplein-hoek Sint Joost- dijk alhier. Voorzitter de heer Jac. de Jonge. Na de opening door de voor zitter komt aanwijzing van secreta ris en stemopnemers, hierna volgt aanwijzing leden, belast met voorlo pige vaststelling der notulen. Hierna balans, verlies- en winstrekening en bestuursverkiezing, zomede van le den voor de Raad van Toezicht. De volledige agenda ligt ter inzage bij de bank voor de leden. BRUINISSE Verbetering oprit Er is weer een stuk straat in de gemeënte verbeterd, nl. de oprit naar de haven vanaf dé Oudestraat. De oprit is een stuk breder gewor den, zodat dit een hele verbetering is, vooral voor grote auto's hier die vaak moeilijkheden ondervonden. Kleuters in bruiloftssfeer De kl euters van Bruinisse zijn. weer druk aan de voorbereidingen bezig van de schoolfeestdag die zij ieder jaar krijgen in'plaats'van een schoolreisje. Dit jaar zal het feest in. het teken staan van de bruiloft, en het bruiloftsfeest. Het-grote'feest zal - dinsdag 24. juni'a.s.,-zijn Er zal di,e. moi'gen eéri echt brüidspadc op' school aanwezig zijn. De bruid is niemand meer dan' dé hoofdlejdstér mej. Blom die 's morgensop. het 'ge- meéntehuis te Brüinisse. in het'hu- welijk treedt en dé helé-morgén met de kleuters féést gaat vieren/'s-Mid dags gaat het bruidspaar naar Re- nesse voor de kerkélijke bevestiging van het huwelijk, waar het kleuter klasje van mej. Blom bij aanwezig- zal zijn. De kleuters blijven net als voorgaande jaren op school eten. Zeppelin Donderdagmorgen werd boven de geméénte Bruinièse.een Zeppelin waargenomen die de .aandacht trok van .velé bewonersómciat, men. niet iedere dag een dergelijk geVaartè'in de lucht ziet zweven. -- Hervormde Vrouwenvereniging Voor de laatste maai dit seizoen' komt dinsdagavond 24 juni de Her vormde vrouwenvereniging „Helpt Elkander" bij elkaar in het Vereni gingsgebouw. De inleiding zal deze avond gehouden worden door ds. R. H. M. de Jonge. In memóriam D. v. d. Berg Win Op 54-jarige leeftijd is na een vrij langdurige ziékte, in het academisch ziekenhuis te Rotterdam overleden de heer D. v. d. Breg Wz. De heer v. d. Berg was een zeer békehd figuur in de mosselwereld, hij was de oud ste firmant van een bekend geslacht van mossel en oesterkwekers. Gaan we 200 jaar in de geschiedenis van Bruinisse terug, dan vinden we het geslacht Van den Berg al op Brui nisse gevestigd, het bedrijf op de Grevelingen uitoefenend. Ook op de Yersekese bank had deze firma in dertijd zijn oesterpercelen. De heer Van den Berg was vele jaren be stuurslid (met een onderbreking van enkele jaren) van de Mosselkwe- kersvereniging „Solidair". Naast zijn aktiviteit voor de mosselkwekers- vereniging, had hij nog verschillen de andere funkties in het maat schappelijke leven. Zo was hij lid van de Raad van toezicht van de Coöp. Raiffeisenbank (Rabo bank Oost Duiveland), een funktie die voorheen ook door zijn vader werd bekleed. Voorts was hij voorzitter van de Koninklijke Schippers ver eniging „Schuttevaer" afdeling Schouwcn-Duiveland en penning meester van de inkoopvereniging „Onderling Belang". terwijl hij eveneens een aantal jaren deel uit maakte van het bestuur van de ver eniging tot bevordering van Gere formeerd schoolonderwijs. Dc wa tersportvereniging „Bru" heeft hij acht jaar geleden mede opgericht, waarvan hij enkele jaren voorzitter is geweest. Onder zeer grote belang stelling vond donderdagmiddag de teraardebestelling plaats. Bejaarden op reis De bejaarden van Bru gaan woensdag 25 juni een reisje maken i aar Valkenburg. Tot 23 juni kan men zich voor deze reis opgeven bij mevr. v. d. Linde, Dorpsweg 19. óf mevr. IJzelenberg-Olree, Molen straat 19. De kosten voor deze reis bedragen slechts f 25.- per persoon. SCHIPHOL. Tijdens een korte plechtigheid op een van de platvor men van dc luchthaven Schiphol is de tweede Boeing 737-200 van de Ne derlandse chartermaatschappij Transavia „Hollnd'" gedoopt. AMSTERDAM, 19-6. Volgens een proefschrift over „Jeugd, tewerk stelling en gezondheid", waarop de heer H. W. A. Nijenhuis uit Den Haag donderdagmiddag aan de Universiteit van Amsterdam 'is ge promoveerd lot doctor-in de genees kunde, is sléchts 30 procent van de jongens en meisjes „gezond", dat wil zeggen: bij hen werden geen nega tieve bevindingen bij een uitgebreid keuringsonderzoek vastgesteld. Het proefschrift is een verslag van een door de Cargo (Commissie voor ar- beïdsgeneéskundig onderzoek) geïni tieerd epidemologisch onderzoek, dfgtérend uit 1967/68. Daarbij .Werd de gezondheidstoestand van 8.000 Nederlandsejongens en meisjes in dë leeftijd van 14.tot en met 18 jaar onder' de loèp genomen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Binnenkort wordt een minimumprofieldiepte voor ban den van personenauto's verplicht. Dat staat in nieuwe richtlijnen voor de gebruikstoestand van banden van motorvoertuigen en aanhangwagens. Hóe groot dié minimumprofieldiepte wordt, is nog piet' bekend. WASSENAAR; Een condor en drie sneeuwuiien zijn uit- hun hokken in het''Dierenpark Wassenaar gestolen. De inbrekers hebben-dé sloten ge- ^fór'ceerd.. MOORDRECHT, vPrinsë's Beatrix heeft woensdag in Moordrecht bij Gouda een voor Nederland bijzonder gebouw geopend. Het ontmoetings centrum, dat met behulp van het rijk tot stand is gekomen, bevat moge lijkheden tot allerlei aktiviteiten en staat open voor alle mensen uit de streek, DEN HAAG. Tussen de frakties van de PvdA en PPR en onderwijs minister Van Kemenade bestaat ver schil van inzicht over de koppeling van schoolgeldvrijdom aan de ver lenging van de leerplicht tot het 16e levensjaar. WEERT. Dertien chauffeurs van het Taxi- en Ambulancebedrijf „Ra- ta'x" zijn in staking gegaan omdat hun werkgever niet wenst in te gaan op hun eisen: een vijfdaagse werk week va maximaal 45 uur, betaling overuren, aanvulling loon tijdens ziekte, betaling voor diensten op zon- en feestdagen en twintig va kantiedagen per jaar. DEN HAAG. De Academische Raad is het niet eens met staatsse cretaris Klein van onderwijs en we tenschappen om in het komende studiejaar minder eerstejaarsstuden ten in de geneeskunde toe le laten dan de universiteiten kunnen opne men. ARNHEM. Studies hebben uitge wezen dat oude autobanden en af valolie als brandstof voor elektri sche centrales technisch en organi satorisch voldoen. Maar zelfs bij het huidige hoge niveau van de brand stofprijzen is een rendabele exploi tatie nog onmogelijk. EINDHOVEN. Donderdag is in aanwezigheid van staatssecretaris Hendriks aan de eerste afgestudeer de kandidaten van de Middelbare Beroepsopleiding Verpleegkunde (MBOV) in Eindhoven het diploma uitgereikt. ARNHEM. De toren van de grote of. Eusebiuskerk in het centrum van Arnhem zal nog dit jaar weer uit de steigers komen. Vorig jaar moest een deel Van der ornamenten van de kerktoren worden verwijderd, omdat brokstukken daarvan los raakten en tussen het marktpubliek terecht kwamen. PIJNACKER. Bij werkzaamheden van de explosievenopruimingsdienst in Pijnacker (Zuid-Holland) is een granaat uit de loop van een oud scheepskanon gevlogen. De granaat sloeg in het perceel Prinsenhof 7. Een scherf is terecht gekomen in een loods aan de Nijverhcidsweg. DRONTEN. Op de Flcvohof heeft burgemeester H. J. L. Vonhoff van Utrecht, een antieke stoomcarrousel in gebruik gesteld. De molen werd in 1880 in Frankrijk gebouwd en is thans eigendom van de kermis-ex- ploitant J. Bakker-Denies uit Apel doorn. BRUINISSE. Een kijkje in de nieu we jachthaven van Bruinisse, met langs het plankier de afgemeerde scheepjes. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De slachtvee- pluimhouderij DEN HAAG, 19-6. De Stichting Ontwikkelingsfonds- en Sanerings fonds voor de Landbouw heeft een werkgroep (slacht)pluimveehouderij ingesteld. De werkgroep zal de moeilijkheden op de (slacht)pluim- veehouderij bedrijven inventariseren zodat het O.- en S.-Fonds zich kan beraden op maatregelen die deze be drijfstak uit de moeilijkheden kun nen helpen. ZEIST. Twee Haagsche studenten gaan vier weken lang ten bate van het Wereldnatuurfonds op de bak fiets door Nederland. Zij denken daarbij al toerend langs de campings in alle delen van het land, zo'n 2500 km af te leggen. De twee „Maartens" - Maarten Bezemer en Maarten Pronk, beiden 19 jaar - hadden be hoefte aan een vakantiestunt. Ze be sloten het Wereldnatuurfonds aan de man" te brengen. De bakfiets zal worden volgeladen met WNF-arti- kelen, met een op te zenden rebus en een handtekeningenlijst om in het jaar van de aktie Behoud het tropisch regenwoud"ook uit Neder land stemmen te laten klinken het ongerept kappen met mogelijke rampzalige gevolgen voor de wereld bevolking, te beëindigen. Politie met guldens bekogeld EDE, 19-6. De politie van harder wijk is donderdagnacht met zilveren guldens bekogeld. Dit gebeurde na dat bij een verkeerscontrole een auto tot stoppen werd gemaand, maar waarvan de bestuurder doorreed, een politic-auto wilde rammen en de drie andere inzittenden met guldens begonnen te gooien. De wegrijdende auto werd onmid dellijk achtervolgd maar kon niet dadelijk worden klemgereden. Met assistentie van de politie in Ede, Arnhem en Apeldoorn kon de auto na een wilde rit over de nachtelijke Veluwe tenslotte in Otterlo van de weg worden gereden. De vier jongemannen, allen acht tien jaar oud, bleken afkomstig le zijn van een woonwagencentra in Harderwijk. Deventer en Kampen. In de auto werden ongeveer 500 losse gulden aangetroffen en een groot aantal ongebruikte postzegels, vol gens de politie vermoedelijk afkoms tig van inbraak. Het viertal is op gesloten in het politiebureau in Ede. j j Eerste kleuterleider GRONINGEN. 19-G. In Gro- J ninyen Is de 23-jarige Diclf van der Mark uit Groningen f als eerste Nederlander ge slaagd als kleuterleider. Op andere kweekscholen voor kleuterleidsters in Nederland volgen nog zes andere mannen deze opleiding. Dick van der Mark, die nu drie jaar in Gro ningen woont, heeft twee sol licitaties lopen, één in Rhenen en een in Raalte. Hij is vast besloten door te gaan, ais kleuterleider en zal met in- gang van het komend seizoen de lessen voor de hoofdakte gaan volgen. Dick van der Mark kwam drie jaar geleden naar Gro ningen om de lessen aan de Pedagogische academie te gaan volgen. Toen de resulta ten niet zo goed waren besloot hij te stoppen. Tijdens ge sprekken met kennissen kwam tot uiting dat hij ook Wel iets voor het vak van kleulerleider voelde. Door zijn vooroplei ding, HAVO, kon h\j volstaan met een tweejarige opleiding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4