Triomfantelijke intocht honderden vierdaagselopers KOOPJES HALEN „WICO" Zure suiker... Gordel helpt in Zweden Engeland naar een miljoen werklozen „BOULEVARD" AGENDA CIJFERTJES Natuurgebied in gevaar IJslandse honden blijven binnen Ziérlk2eé ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Dreischor Dagelijks.Pand. Mr. Moggestraat. Landbouwmuseum. 13.30-17.00 uur. 's Zondags gesloten. Vrijdag 20 juni Zierikzee Vismarkt, 19.45 uur, concert „Oos- lerland's Fanfare". Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Zaterdag 21 juni Zierikzee Sportpark „Bannink", 13.00 uur. open Zeeuwse kampioenschappen atletiek voor C- en D-junioren. Concertzaal, 20.00 uur. filmvoorstel ling. Scharendijke Gemeentehuis, 14.30 uur, overdrachl nieuwe brandweerauto. Zonnemaire Excursie Natuur en Vogelwacht. 'Vertrek: ..Kijk uit" 14.00 uur. Bruinisse 10.00 uur en 18.00 voetbalwedstrij den; 19.30 uur optreden boerenkapel Oosterland's Fanfare. Zondag 22 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Brouwershaven Visdag P. .1. Z. Vertrek: Haven 8 30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 De cijfertjes zijn nog altijd be langrijk hoor; er wordt wel druk ge sleuteld aan de schoolopleidingen en er zijn tussentijdse tentamens en dat is allemaal mooi, maar tenslotte ze geviert het cijferjte. Een vier b.v. is nog altijd een vier. Het zou een hoog cijfer zijn, als tot vijf werd geteld, rnaar men gaat tot tien en een vier is een dikke onvoldoende. Voor de outsider: een vier is op het punt van waardering gelijk aan twee vijven. Daarom spreken kenners van „door- getelde vijvenMen heeft drie vij ven en een vier; bij elkaar zijn dat vijf doorgeleide vijven. Examen doen, nuttig en nodig, maar het blijft een beetje vernis en dressuur. En dan dal akelige pech hebben of het heerlijke geluk. Eigen herinnering: ik moest eindexamen mondeling scheikunde doen en voor wie niet al te molekulair of atomair is ingesteld, is dat een hele heis. Van Taverne Went was het boek. Elke anorganische leerling herinnert zich dat. In dat boek twee fraaie bladzij den proza over de bereiding van chloor met bruinzuur. Lastige blad zijden met ingewikkelde indikaties en dito formules. Het „groot uur U naderde" en ik - gek zo was het - staande achter de deur nog gauw even naar het chloor loeren. Een maal binnen zegt de gecommiteerde: „we moesten maar eens met chloor beginnen". Een beetje idem dito met integraal- berekeningen (inhoud van een bol) bij stereometrie. Deze grappige stof (dy/dx) was voor het eerst dat jaar als aanhangsel bij het boek versche nen en voor onze leraar was het ro de oortjes lekluur. Dacht ik primi- lievelijk: „daar kon hij best eens mee beginnenIn het lokaal zei de gecommiteerde: „nou begint U maar". Zegt de leraar letterlijk: ,de integraaltjes dan maar hé". En nog geloven mensen soms niet in be schermengelen. Ze moeten er zijn en staan soms - onzichtbaar natuurlijk - naast hel tafeltje van de kandi daat. Maar van pech zijn ook voorbeel den. Om de lijst extra op te sieren had ik een boek er zo maar op ge zet en daar begint gecommitteerde Roel Houwink, toen bekend literator en later een beetje scheef in de oor log, uitgerekend met dat boek. Uit (He tijd blijft ook de herinnering dat zwarte mosterd een geel bloempje heeft. Die misleidende kleur, daar i rapte je dan wel in. Wie zakte - ik heb het al eens ver teld werd door de bejaarde con cierge a/gevoerd door het tuinpoor- ie. De geslaagden, mochten naar binnen, maar wc kenden de proce dure niet en de rektor hield er al tijd de spanning in: hij somde nlle slechte dingen op en velen zaten knijp. Dus toch mis en dar. kwam hel verlossende, „maar". Enfin de rest was niet meer belangrijk. Exa mentijd afschuwelijke lijd, maar ze moeten het nooit afschaffen, want zelden liggen hoogte- en dieptepun ten in hel leven zo vlak naast el kaar. Dat is een ervaring. Men zou er zelfs wijs van kunnen worden. En wijs, dat is wat! schiereilandman Advertentie BIJ LUXEMBPRG, 19-6. De advokaat- generaal van het Europees gerechts- hol' te Luxemburg heeft dinsdag het hol' gevraagd de boetes die de Euro pese commissie, „dagelijks bestuur van de Europose Gemeenschappen'', in januari 1973 aan een aantal Eu ropese suikerfabrikanten heeft opge legd (onder andere de Nederlandse Suikerunie en de Centrale Suiker maatschappij VFM) te annuleren of te verminderen. De Europese com missie had de suikerfabrikanten (in totaal 16 Europese ondernemingen) veroordeeld tot een boete van in to taal negen miljoen Europese reken- eenheden (ongeveer 1 32 miljoen), waarvan het grootste bedrag was op gelegd aan de Belgische „Trense Ruikerra f l'i naderij STOCKHOLM, 19-6. Hel aantal verkeersongelukken is in Zweden met dertig procent verminderd sinds de verplichte invoering van de auto gordel begin van het jaar, zo heeft Veilig Verkeer in Stockholm donder dag bekendgemaakt. Van 1 januari tot 6 juni 1975 zijn op de Zweedse wegen 223 mensen om het leven gekomen, van hen hadden 141 hun gordel niet gebruikt. LONDEN, 19-6. Deze maand zijn er meer Britten werkloos dan in de afgelopen dertig jaar ooit het geval is geweest. Blijkens cijfers van het ministerie van arbeid in Londen zijn er in juni het hele Verenigd Konink rijk - dat wil zeggen Engeland, Wa les Schotland en Noord-IerJand - 869.822 mensen werkloos, 19.489 meer dan in mei en 310.609 meer dan in juni vorig jaar. In Britse commen taren wordt gezegd dat er nu nog maar weinig kans op is dat de rege ring erin zal slagen de werkloosheid komende winter onder het miljoen te houden. Het aantal werklozen in juni komt overeen met 3,7 procent van de beroepsbevolking. Man onder stellage AMSTERDAM, 19-6. Een toevalli ge voorbijganger is donderdagoch tend bijna verpletterd door de zware stalen stellage van de bioskoop Ci neac-Damrak te Amsterdam, waarin de grote reclameborden boven de in gang aan de gevel worden opgehan gen. Met een ernstige hoofdwond en een verbrijzelde enkel werd het slachtoffer, de 30-jarige Portugees M. Solteiro uit Rotterdam, naar het ziekenhuis gebracht. WEEKEINDE - ARTSENDIENST Zaterdag 21 en zondag 22 juni Dokter Lodiers, Noordgouwe, tel. (01112)-480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 lot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. getal in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. WESTHOEK/BROUWERSHAVEN Dc artsen te Haamstede, Re- nesse en Brouwershaven hou den in het weekeinde eigen praktijk. Dat zijn dokter J. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 1861; dokter H. J. Simons, Re- nesse. tel. (01116) 1280 en dok ter L. A. M. Bruel, Brouwers haven. tel. (01119) 280. Dokter J. H. Richard. Nieuwerkerk, tel.' (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman De arlsendienst Bruinisse Dwi- velfind gaat in op vrijdag avond 19.00 uur maandag morgen 7 O'i uur Zuster M. Kunst-Visser, Scharendijke. tel (0ll!7)-280. neemt waai vom geheel Schouwen Zuster Hooge. Onsterland. telefoon ((lil 14)-1876. heeft dienst Oostorland en Rlrjansland DIEREN \I?TS HieréiiHrt" S. ftrrgsma. Zterikzee •O'1 'in--2180 heeft diono om Schouw en-Duivelanrt APOTHEEK Apotheek C. C. II. Verschuren, Zie rikzee. Dam 18. is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en van 16.30-17.30 uur. Of zondagen van 12.00-12 30 uur en van 18.00-18.30 uur. Zierikzee mag zich steeds meer iu de publiciteitsbelangstelling verheugen. Een opwindend feit, zou men denken, maar in de rij van publiciteitsorganen is nu ook het weekblad „Boulevard" ver schenen, dat een attente lezer ons toezond. Tegen de boulevardpers kan men zich slecht verdedigen, omdat de dubieuse dokumentatie- ve elementen listig worden gemixt en als een opgesloten nieuwstaartje worden geprestenteerd, in de hoop - en verwachting - dat er toch mensen in zullen trappen. Leugens bij de vleet helaas, afgedrukt op geduldig papier, dat voor betere doeleinden zou kunnen worden gebruikt. In „een gewoon bruin kroegje" doet een pilsje f 1,30. Nonsens: een biertje kost f 1,- en soms zelfs in „een gewoon bruin kroegje* f 0,90. Volgende prijzen- wijsheid van „Boulevard": „twee ansichten plus postzegels doen in een souvenirszaak pakweg f 2,-' Waarheid: een zwart-wit prent briefkaart kost f 0,20 en een kleu renkaart f 0,30. De postzegel kost f 0,35. Dat „pakweg* is dus stem mingmakerij. Enfin zó gaat dat door, met tussentijds de opmerking „wegen moeten daar nog worden uitgevonden. Verder: rond élf uur sluit het gros van de zaken in Zee land. Dit is „Boulevard" intussen alle maal veel te tam, men wil op de sextoer, vandaar het hoofdje „Zee land Sex-taboe": .alle sex-spulletjes moeten onder de toonbank ver kocht". Het is er mee als met de cafés: „een echte Zeeuw mag van zijn vróuw* een "laaf" café met be zoeken." „Wat Zierikzee betreft:, pittoreske gevels die óp instortèn staan eti (alles volgens Boulevard) over ge- diskrimineerde realistische teke ningen op een tentoonstelling te h'ssingen - een \*VV-monkelaar met de opmerking: „U moet niet zo zwaar tillen aan dergelijke za ken. Zeeland is eeuwenlang een vrij ge-isoléerde provincie geweest Het zal heèl wat jaren duren voor dat de Zeeuw zijn provincie echt wal openstellen voor invloeden van buitenaf". Het geheel is ge-illustreerd met twee krotpanden, waarvan een in het Havenkwartier, met de Boule vard-kreet „Toch wel.bezienswaar dig". Er is geen wet, om 'zulke ge raffineerde nonsens te verbieden en' geen kruid, om de zo schrijven de journalistieke ratjes te verdo ven. Daaróm komt deze „lektuur in-tijdschrif thandels en in kiosken. Het wordt geschreven, gedrukt en gelezen' en laten we daar één maal op deze plaats eéns verontwaar digd over mogen zijn. Natuurlijk kan men zich niet echt goed ver dedigen tegen zulk ellendig ge schrijf, maar zon smet op Zierik zee, de regio, Zeeland.het is moeilijk te doen of de neus bloedt, ai verliest een veelschrijver het altijd van een zwijger. „Boulevard" over Zeeland; dat zo iets mag en kan! r ZEIST, 19-6. De Coto Donana, het beroemde natuurgebied in het zui den van Spanje rondom de uitmon ding va nde Guadalrivier in de At lantische Oceaan (Golf van Cadiz), ivordt volgens het Wereldnatuur- fonds en zijn Spaanse afdeling Ade- na bedreigd door toerisme, land bouwkundige ontwikkelingen aan de rand en plannen voor de aanleg va neen snelweg tussen Huelva en Cadiz. Het Fonds en de Spaanse afdeling hebben nu bij de Spaanse regering aangedrongen op een grondig we tenschappelijk onderzoek tvaarin ook het ecologisch aspect van het gehele gebied zal worden opgeno men. Jubileumcongres „Expoge" AMSTERDAM. 18-6. „Tegen wil cn dank worden we meegetrokken in het politiek gebeuren. Nog onlangs werd tijdens de Ravensbruck-her- denking in Oost-Duitsland het ge denken overstemd door het getuigen voor communistische ideeën". Dit zei de voorzitter vnn de Nederlandse vereniging van en-politieke gevange nen (uit de bezettingstijd) „Expoge'', de heer H. F. J. Ketwich Verschuur, in het RAI-Congrescentrum in Am sterdam tijdens de openingszitting van het driedaagse jubileumcongres van deze organisatie. Hij citeerde Sólsjenitsyn. die on langs in „Le Monde" had gesteld dat wij de derde wereldoorlog al achter de rug hebben. Daarbij had de schrijver de opmars vnn links in ve le delen van de wereld opgesomd. De voorzitter van de Expoge voegde aan die opsomming Italië toe: „Ook dat land gaat oPn kant op die uiteinde lijk voor de vrede een groot gevaar kan betelvenen.' Hij voegde er aan toe: „Dat wij onder zeer grote moei lijkheden ons leven hebben mogen behouden legt ons verplichtingen op. En daarbij gaat bet niet meer om ons maar om de jongste generatie". Grootse bloemenhulde SPlJKENlSSE. Twee hoogbejaardeWÊÊwaard-Hofstce.. die beiden kortgcle- enig feestelijk vertoon, uit honden dames, mevr. A. J. P. Hofstee (72r^Jden bet A-zwemdiploma behaalden. van wethouder mr. Hakker van en haar 76-jarige zuster A. Kijzers-fjontvingen het begeerde papier met Spijkenisse. ZIERIKZEE, 19-6. Met een triomfantelijke intocht is donderdagavond <le zo succesvolle Zierikzeese Avond vierdaagse afgesloten. Traditiegetrouw was op de Blokweg weer het verzamelpunt van de laatste tocht, vanwaar door de deelnemers de laatste kilometers moesten worden afgelegd. Mede door de fraaie weersomstandig heden was hét bijzonder druk op de Blokweg, waar, naast vele belang stellenden. .famielieleden en beken den van.de deelnemers aanwezig ga ren om ze voor de geleverde presta ties éen welverdiende bloemenhulde den van de deelnemers aanwezig wa ren de wandelaars(sters) bij hun in tocht ini Zierikzee in het bezit van één of meerdere boeketjes bloemen. -•'•JNjetJvèt e,indé in zicht, leverde de de laatste-tocht voor de wandelsport- fieïhebbers maar weinig problemen méér-.op.' "Precies volgens' het vast- gestêldfe tijdschema arriveerden zo- Wëlxfé deelnemers aan.de 15 km als aan dé 8 km op de Blokweg, 'waar de indrukwekkende stoet werd gefor meerd, Door een klein foutje in de regie zette de kopgroep zich vijf mi nuten vóór negen - dit was vijf mi nuten voor de vastgestelde tijd - in beweging, waardoor er even een hiaat in de stoet ontstond, welke echter in de Nobelstraat kon worden hersteld. Sprookjesachtig was weer de aan blik op het Havenplein van de bijna 1500 deelnemers, met hun veelkleu rige bloemenpracht, in het schijnsel van de gasverlichting. Dertigste maal Burgemeester Th. H de Meester van Zierikzee komplimenteerde het co mité van de Zierikzeese Avondvier daagse met het succes van deze der tigste uitgave, waaraan het weer dit maal wel bijzonder heeft medege werkt. Het moet tot voldoening stemmen - aldus de burgemeester - dat er in de periode van dertig jaar dat de avondvierdaagse wordt georganiseerd er nog steeds een toenemende be langstelling voor bestaat. Zelden heb ben wij op deze plaats zoveel men sen bü elkaar gezien dan nu het ge val is. Burgemeester De Meester zag dit sportfestijn dan ook niet. als een zui ver Zierikzeese aangelegenheid, doch als een feest voor geheel Schouwen- Duiveland. Hij sprak de hoop uit dat veèl van de deelnemers zullen gaan deelnemen aan de komendè Vier daagse te Nijmegen en dat zij vól gend jaar weer present zullen zijn bij de avondvierdaagse. Jubilarissen De voorzitter van het organiserende comité, de heer P. Verhage", sprak eerst een woord tot een 1 weef al ju bilarissen op deze avond, t.w. me vrouw P. de Bié-Heijboer, die gedu rende dertig jaar in hét comité werk zaam is en tot de wachtmeester eerste klasse der rijkspolitie C. Leeuw, dié volgend jaar met pensioen gaat, en die gedurende de dertig jaar dat de avondvierdaagse nu wordt gehouden, deze allemaal nog heeft meegemaakt. Met u breng ik het hele politie korps van Zierikzee dank voor het geen z(j in de afgelopen dertig jaar voor ons hebben gedaan, zei de heer Verhage, waarbij hij wachtmeester Leeuw een boeket bloemen aanbood. Mevrouw De Bie-Heijboer kreeg van één van de jongste deelnemer- tjes, de achtjarige Mina van den Hou ten van „Rust Roest", bloemen aan geboden. Dank bracht de heer Verhage ver der aan de G.G.-dealers van Kok B.V. voor de genoten traktaties, de Kon. Zeelandia voor het gebruikelijke ijsje op de laatste avond, de Vereniging voor Veilig Verkeer afdeling Zierik zee voor het voortreffelijke werk dat zij op de vier avonden heeft verricht, de verkeersbrigadiertjes, de Rode Kruis-colonne Zierikzee, die weer veel goed werk heeft verricht bij de voetblessures, de V.V.V. Zierikzee voor het beschikbaar stellen van de kantoorruimte, de drumband en pij pers van „Rust Roest", het tamboer korps van de „Vierbannen", de druk kerij Lakenman Ochtman voor de REYKJAVIK,' 19-6. In de IJsland se hoofdstad Reykjavik blijft het verbod op' het uitlaten van honden 'voortbestaan. -Hét' verbpd- 'd'aïtèert van 1924 err is toén .ingesteld mét het oog op „besmettingsgevaar en het gevaar van bijten". Het opperste Ge rechtshof heeft het vérbod niet in strijd met de grondwet verklaard. Om het verklaren van déze strij digheid was gevraagd door honde liefhebbers, die het als „mishande ling" bestempelden de mens het ge not van een hond te ontzeggen. De hondeliefhebbers laten het er niet bij zitten en gaan het probleem voorleggen aan het Europese Hof voor de mensenrechten in Straats burg. N.V. Haring-vlietbrug opgeheven NUMANSDORP, 19-6. De onder neming die sinds 20 juni 1964 de Ha ringvlietbrug exploiteerde wordt per 1 juli opgeheven. Al enkele jaren is de brug tol-vrij De aandeelhouders van de NV Brugverbinding Haringvliet, de pro vincies Zuid-Holland en Zeeland en de gemeenten op Schouwen-Duive- land, Goeree-Overflakkee en de Hoeksche Waard, dragen dé brug over aan het Rijk. Het geld. dal in kas is, wordt onder de aandeelhou ders verdeeld. raambiljetten, „Kunst en Eer" voor de medewerking op de laatste avond, de Dienst gemeentewerken van Zie rikzee voor het afzetten van het Ha venplein en de jeugdsociëteit „Bro- gum" voor de verleende medewer king bij de inschrijvingen. Hierna mochten de deelnemers aan de 8 km hun prijzen in ontvangst ne men, waarna later in het verenigings gebouw in het Vrije de prijzen aan de deelnemers van de 15 km werden overhandigd. De „prik"-ploeg van het Rode Kruis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) J A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2