Minister voorstander totale kernstop voor Nederland Zeelands commissaris Aquadelta Bruinisse opent Het begrotings tekort De werkloosheid Koninklijk paar ontvangt Rubinstein Meer bouwopdrachten BOTTERS TE ZIERIKZEE BANKSTEL MEUBELRAMA ©JUSTIN MORRIS „Watergate"- loodgieters bekeren zich ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V rijtlaj» 20 juni 1975 131t»le jaargang Nr. 21710 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie panina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72.50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T W In dit nummer: Het Aquadella-projekt te Bruinisse Nota ontwapening' en vrede Dil nummer bestaat uit 12 pagina'* DEN HAAG, 19-6. „Het is nodig tot een totale kern stop te komen voor Nederland". Dit zeggen minister Van der Stoel van buitenlandse zaken en zijn staats secretaris dr. F. Kooijmans, in de donderdag gepubli ceerde nota „Ontwapening, veiligheid, vrede". Deze nota. ook wel de ontwapeningsnota genoemd, werd aangekondigd bij het eerste optreden van het kabinet-Den Uyl, twee jaar geleden. Een wezenlijke voorwaarde voor vrede en veiligheid is de totstandkoming van een volledige stopzetting van de kernproeven voor militaire doeleinden. De bewindslieden gaan nog verder door te stellen „zolang het economisch nut van vreedzame kern-explosies niet is vastgesteld, zouden deze ook onder een volledige kernstop moeten worden begrepen". Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 DEN HAAG, 19-6. Tegenvallen de belastingontvangsten en hogere uitgaven, o.a. als gevolg van de con junctuurmaatregelen hebben ten ge volge, dat het begrotingstekort over 1975 ongeveer 5.4 miljard gulden groter zal zjjn dan was geraamd op de miljoenennot 1975. Dit hebben minister van financiën meegedeeld in de deze week verschenen zoge naamde „voorjaarsnota" over de uit voering van de rijksbegroting. DEN HAAG, 19-6. Het jaargemid delde van de werkloosheid zal in 1975 tweehonderdduizend personen naar de nieuwste raming bedragen. Dit heeft minister-president Den Uyl donderdagmiddag meegedeeld, na afloop van een eerste oriënterende bespreking die een delegatie uit het kabinet heeft gehad met een verte genwoordiging van de vakbeweging. Dit nieuwe jaargemiddelde - in de ramingen van het Centraal Planbu reau van het begin van dit jaar is nog uitgegaan van 185.000 tot 190.000 - was één van de gegevens die in het gesprek van donderdag ter tafel zijn gekomen. Eén der gebouwen van Aquadelta le Bruitiisse. Indien dit niet haalbaar blijkt, te zijn, zo voegden zij er aan toe dienen de vreedzame kernexplosies, die krachtens het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens (het zo genoemde non-proliferatie-verdrag) slechts door de kernmogendheden mogen worden gehouden, onder in ternationaal toezicht plaats te vin den en diénen de resultaten daarvan voor ieder toegankelijk te zijn. Het in 1974 tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten gesloten „drempel verdrag" voldoet niet aan de door de internationale gemeenschap terecht gestelde verlangens en dient ten spoedigste te worden aangevuld met verdergaande maatregelen, aldus dc bewindslieden in de ontwapenings nota. De dwingende .eis van het terug dringen van de rol van kernwapens mag echter niet doen vergeten dat het voortschrijden van de technolo gie met betrekkiing tot de conven tionele wapenen ook de conventio nele oorlog de meest afschuwelijke dimensies heeft verleend. Staatssekretaris Kooijmans zei don derdagmiddag op de persconferentie; „Men moet niet vergeten dat als er nu een conventionele oorlog zou uit breken de taferelen uit de Tweede Wereldoorlog kinderkamerplaatjes zullen zijn". Veiligheids» leisel De Nederlandse regering zegt in de nota dat er in de wereld gestreefd moet worden naar een nieuw veilig heidsstelsel dat meer dan het be staande afschrikkingsstelsel beant woordt aan normen van recht en moraal en gebaseerd is op weder zijds vertrouwen en op bereidheid om geschillen en belangenconflicten op vreedzame wijze te beslechten. Dc risico's, die verbonden zijn aan de huidige situatie van overbewa pening, zowel op kern- als op con ventioneel gebied, dwingt, aldus mi nister Van der Stoel en staatssecre taris Kooijmans, tot een beleid dat gericht is op wapenbeheersing en wapen beperking. Zij voegen er aan toe: „maar het is duidelijk dat het gaat om meer, na melijk het tot stand brengen van een wereld, waarin staten en volkeren in werkelijke vrede kunnen leven en waarin het gebruik van oorlogsge weld, of het dreigen daarmee, zal zqn uitgeschakeld als een element van internationale politiek". Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 ZIERIKZEE. Het bottertype is ook present in de Zierikzeese haven en geeft een pittoresk aspekt aan het geheel, herinnerend aan de tijd dat mossel- en vrachtschepen nog „op de zeilen" voeren. (FotoZierikzeesche Nieuwsbode) Een groot projekt BRUINISSE, 19-6. Als eerder gemeld zal Zeeland's commissaris, dr. C. Boerlien, op dinsdag 1 juli de jachthaven Aijuadella Ie Bruinisse officieel openen. Hiermede krijgt een projekt zijn begin, dat in orde van grootte zijns gelijke in de regio niet heeft. De opening vindt plaats in hel restaurant op de jacht haven. Watersportcentrum Aquadelta in het Grcvcliiigenbckkcn mag beschouwd worden als een van dc eerste aanzetten om de rekreatie, en met name dc watersport in dit deel van Zeeland, naar een nieuw plan te brengen. Dc jachthaven van Aquadelta biedt plaats aan plm. 650 boten van allerlei (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) afmetingen. De havenakkomodatie biedt maxi male ontspanningsmogelijkheden voor zowel de watersportbeoefenaar als de dagrekreant. Zo is er een groot restaurant met bar en evene mentenhal. Verder zijn er een aantal boetiekjes, een supermarkt, een kin derzwembad etc. Bijzonder voor de Nederlandse watersport zijn de uit gebreide voorzieningen voor licha melijk gehandicapten. Negen en vijf tig verkoopappartementen bieden de mogelijkheid om te wonen en te ont spannen met uitzicht over de Gre- velingcn. Vendahoy, de varende dochter van Vroom en Dreesman, verleent de botenservice in de haven 140 lui Het gerealiseerde waterspor tcen- trum vormt een afgesloten onderdeel van een rekrealiegebied van 140 ha, dat achter de dijk gelegen is. Hierop worden o.a. tennisbanen, een (over dekt) zwembad, een kinderboerderij, een manége, een grote roeivijver etc., alsmede een groot aantal vakantie woningen gepland. De kosten van het totale projekt, dat over ongeveer 7 .jaar gerealiseerd zal vijn, bedragen zo'n 130 miljoen gulden. Advertentie Kraorfkfë®!] Zonneschermen met oase-effekt! nuü©[p[k8§®Q2r DEN HAAG, 19-6. Op palies Huis ten Bosch in Den Haag hebben ko ningin Juiana en prins Bernard woensdagavond de pianist Arthur Rubinstein in intieme kring ontvan gen, zij hebben met Arthur Rubin stein gedineerd en gemusiceerd, al dus de rijksvoorlichtingsdienst. Be halve koningin en prins waren ook enkele andere leden van het konink lijk huis aanwezig. NEW VORK, 20-6. Gekweld door berouw, wenden de „loodgieters van Watergate" zich dc een na dc ander tot het christendom. Na Charles Colson, voormalig ad viseur van Nixon, is nu ook Jeb Stuart Magruder, die destijds de lei ding had van het comité tot herver kiezing van president Nixon, „door dc genade getroffen". Tijdens zijn verblijf in de gevangenis - hij heeft een straf van zeven maanden uitge zeten voor zijn rol in de Watergate- affaire - is hij kennelijk tot het Christelijk geloof bekeerd, want na zijn ontslag werd hij benoemd tot vice-voorzitfer van „Young Life", een vereniging van jonge christenen die zich ten doel stelt te moderne jeugd weer op het rechte pad te brengen. De bekering van deze men sen die betrokken waren bij écn van de grootste schandalen die dc V.S. ooit gekend hebben, schijnt de logi sche afsluiting te zijn van een ont wikkeling dice begon met de preek van een presbyteriaanse geestelijke. Gegrepen door de woorden van de ze geestelijke besloot .James McCord. voormalig veilighcidsfunktionaris van Nixons verkiezingseomité en in- braakdeskundige, in 1973 een brief aan rechter John Sirica te schrijven. Deze brief nu zou het Watergate- proces op gang brengen. Bij dc an dere bekeerlingen zijn John Ehrlich- man die adviseur voor binnenlandse zaken van ex-president Nixon is ge weest en Egil Krogh. één van de voormalige ..loodgieters" Ehrlirh- man heeft onlangs verklaard dat hij zich wil wijden „aan het welzijn van de naaste". Verwachting tot zaterdagavond: Zomers Droog en zonnig weer met maxi mumtemperaturen van 20 tot 26 gra den; minimumtemperaturen om streeks 11 graden; weinig wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temijeraturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 juni. Zon op 4.19, onder 21.04 Maan op 18.57, onder 232 22 juni. Zon op 4,20, onder 21.04 Maan op 19.56, onder 3.18 23 juni. Zon op 4.20, onder 21.04 Maan op 20.45, onder 4.13 Volle maan: 23 juni (17.54) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 21 juni 0.52 13.32 6.40 19.13 22 juni 1.55 14.29 7.36 20.05 23 juni 2.52 15.22 8.26 20.53 Springtij: 25 juni. DEN HAAG, 20-6. Architectenbu reaus e.d., waaronder overheidsdien sten en ondernemingen met een ei gen otwerpbureau, hebben in het eerste kwartaal van dit jaar voor vier miljard gulden aan bouwop drachten voor woningen en andere gebouwen ontvangen. Het gaat hier bij om opdrachten met een bouwsom van een ton of meer, waarvan in het eerste kwartaal 1.974 voor 2,9 mil jard gulden werd ontvangen. Met uitschakeling van de geraam de invloed van bouwkostenstijgingen is dit een toeneming van 23 procent, aldus blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor dc Statistiek. DUMFRIES, Schotland. Bij Dum fries in Schotland is een vrachtwa gencombinatie die oen klapband kreeg in volle vaart in botsing ge komen met een autobus op dc ande re weghelft. Daarbij zijn acht men sen om het leven gekomen en dc rest van de veertig inzittenden van de bus gewond. Advertentie Geld sparen I Mei de auto over het Zijpe varen I Kortste route naar/van Tholen en West-Brabant Halfuurdiensl.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1