Nog geen Haring vliet water in Schouwse duinen STREEKNIEUWS De gemeenten en de middelen Urker kotters naar Canada On-succesvolle mosselzaad campagne werd afgesloten ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 17 juni 1975 Ni'. 21798 3 Infiltreringsdatum: 30 juni 1979 I WÊmmmmm -1^5 s w ■Basmmvm rr' -. 5 ui-. ROES, 17-6. De raad van commissarissen van de N.V. Watermuatschappij Zuid-west Nederland, geeft voor- lopig geen toestemming voor de infiltratie van water uit het Haringvliet in de duinen van Schouwen-Duive- land. Expositie in vleeshal te Middelburg Van ID tot en met 6 juli aanstaan de wordt in de Vleeshal te Middel burg werk geëxposeerd van enige leden van de Zeeuwse Kunstkring. Op de dagelijks geopende tentoon stelling zal werk te zien 2ijn van Liesbeth Brinkhorst, Miems van Cit- ters, Els Hollebrandse, Han ter Keurs en Matie Murre. De opening vindt plaats door Ad Braat, keramist te Zierikzee. „Groeten uit Zeeland" In de bovenzaal van het gebouw Abdij 11 te Middelburg wordt op vrijdagmiddag 4 juli aanstaande on der de titel „Groeten uit Zeeland" een tentoonstelling geopend van prentbriefkaarten uit de verzame ling van het Documentatiecentrum Zeeuws Deltagebied. De tentoonstelling wordt ingeleid door mr. M. A. Terwoert, bekend prentbriefkaartenverzamelaar. De heer M. P. de Bruin, hoofd van het Documentatiecentrum, zal een over zicht geven met als titel „De prent briefkaart, als bron. voor de geschie denis van Zeeland, 1900-1940". Expositie in Zeeuws kunstenaarscentrum Van 21 juni tot en met 17 juli ex poseert Wim Hofman in het Zeeuws kunstenaarscentrum aan de Lange Noordstraat te Middelburg. Zitdagen Kamer van Koophandel en Fabrieken Het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland heeft beslo ten voor Schouwen en Duiveland zit dagen te houden te Zierikzee, en voor Tholen en Sint Philipsland te Sint Maartensdijk. Te Zierikzee vindt de zitdag plaats iedere eerste en derde maandag van de maand in een kamer van het stadhuis, (alleen gedurende de ochtenduren). „Agrarische Dag" De jaarlijkse „Agrarische Dag" wordt gehouden op zaterdag 1 juli op het Zuidhoek-terrein. Het eve nement omvat de 20ste Centrale Fokveedag, waarop rundvee, paar den en schapen tentoon zullen wor den gesteld en het streekconcours van de Landelijke Rij verenigingen, waaraan een vijftal verenigingen deelneemt, met plm 100 ruiters. Advertentie De Zeeuwse gedeputeerde A. J. Kaland (C.H.U.), tevens voorzitter van de aandeelhoudersvergadering, heeft dat maandag gezegd op de ver gadering van de N.V. in Goes. Er zijn nog teveel instanties, die inspraak hebben en die de proble men nog moeten bestuderen. Het nu accepteren van de voorwaarden in de concept-vergunning staat gelijk aan het tekenen van een blanco cheque, zo meende de heer Kaland. De raad van commissarissen wil eerst weten waar hij aan toe is. ZIERIKZEE Geslaagd Aan de Chr. Ped. Akademie te Middelburg slaagde voor de akte Kleuterleidster A, onze stadgenote rhej. Marijke Baart. Filmvoorstelling in de Concertzaal In de Zierikzeese Concertzaal wordt zaterdag en zondag a.s. ver toond de film „Mijn nachten met Susan, Olga, Albert, Juli, Piet en Sandra". Aan deze Nederlandse „sex en psychosuspense mystery thriller" werken onder andere mee: Willeke van Ammelrooy, Hans van der Gragt en Nelly Frijda. De Palaverhut Aan de Balie opent deze week „De Palaverhut" een boetiekje met sou- veniers e.d., maar vooral een waar devolle kunstafdeling. Vergadering gemeenteraad Op woensdag 25 juni a.s. wordt een vergadering gehouden van de gemeenteraad. De agenda telt een 13-tal punten. RENESSE B-Afdeling Beatrixschool naar de „Witte Boulevard" De kinderen van de B-afdeling van de Beatrixschool hebben even als op andere jaren, een weekend doorgebracht op de „Witte Boule vard" te Renesse. De kosten hier voor worden gedragen door de fe deratie van Ouderverenigingen op Schouwen-Duiveland. De leiding was in gezamenlijke handen yan de Oudervereniging en de school. Voor de kinderen betekent zo'n reisje heel wat en ze zien altijd weer ver langend uit naar zo'n weekeinde. Meestal worden oude herinneringen van een vorig jaar opgehaald. Ge slapen werd op stapelbedden en er werd samen gegeten, gevoetbald, gesjoeld en gewandeld. Een bezoek aan „Dolfirodam" was in het pro gramma opgenomen. Al met al een weekeinde, waaraan de kinderen veel plezier hebben beleefd. SCHARENDIJKE Fraaie zomerreis bejaarden De bejaarden van Scharendijke maakten woensdag 11 juni hun jaar lijks reisje. Om plm. 8 uur werd vertrokken. Via de Grevelingendam ging het naar Kinderdijk, waar de koffie gebruikt werd. Vandaar langs zoveel mogelijk rustige wegen, met veel natuurschoon naar Oisterwijk waar in een bosrestaurant „Groot Speik" de Brabantse koffiemaaltijd gehouden werd. Om 2 uur werd de reis voortgezet naar de Beekse ber gen. De rit door het Saffaripark heeft zonder uitzondering allen bij zonder voldaan. Toen de uitgang van dit park gepasseerd was werd koers gezet naar 's Gravenmoer, waar de dorstige kelen werden gelaafd. Tenslotte via Willemstad naar de Grevelingendam, waar in het restau rant „De Grevelingen" de warme maaltijd werd gebruikt, waarna weer huis toe werd gereden. Op de laat ste etappe werden dankwoorden ge zegd voor het Bejaarden Comité, zuster Kunst, ds. Paulus, en chauf feur Willemse, voor alles wat geno ten was. De heerlijke zomerdag had aan het welslagen van deze tocht medegewerkt. BROUWERSHAVEN Bejaardensoos-seizoen gesloten De bejaardensociëteit te Brou wershaven besloot het seizoen met een gezamenlijke koffietafel en een feestavond. De president mevr. Schouwenaar- Lindenbergh sprak een welkomst woord, inzonderheid tot burgemees ter Schouwenaar. wethouder P. de Moor en echtgenote, mevr. Van Ast en de heer Bolier. die voor het laatst aanwezig was. in verband met zijn komend vertrek. In het welkomst woord werden verder betrokken het dameskoor o.l.v, mevr. Van Lierc en de klub „Beter Bewegen", o.J.v. mevr. De Bruijn. De middag begon met zang door het koor, waarna de- klamtie volgde van mevr. Van Sluis en gymnastiek door de bejaarden, die prima nummers ten beste gaven. Op 30 juni 1979 moet de infiltratie een feit zijn om de watervoorziening op Schouwen-Duiveland veilig te stellen. Nu wordt daar grondwater voor gebruikt, maar daar kan men niet onbeperkt mee doorgaan. Infil tratie van Haringvlietwater ziet men als de beste oplossing, aldus de heer Kaland. Tijdens de koffietafel voerde de bur gemeester het woord, uiting gevend aan zijn waardering voor het feit, dat deze sociëteit zo goed wordt be zocht en er veel aktiviteiten zijn. Hij wenste alle leden een goede zomer tijd. Het avondprogramma werd ge vuld met samenzang en deklamatie door mevr. Bos en mevr. Quaak en de dames mevr. Bokelaar en mevr. De Vin. Na afloop sprak de presi dente een dankwoord tot allen, die medewerking aan de organisatie van de dag, daarna allen een prettige vakantie en een tot ziens wensend. Burgerlijke stand over mei G e b o.r e n: 3. Willem Abraham (Zierikzee) z.v. M. van Nieuwenhui- ze en J. J. van Dongen; 10. Johanna Cornelia Janna (Brouwershaven) d.v. C. L. Botbijl en L. Smalheer. Gehuwd: 2. Adriaan Quaak (Brouwei-shaven) en Maatje Klazina van Oeveren (Zierikzee); 9. Willem Thijsse (Zierikzee) en Maria Thona Trijselaar (Zierikzee). Overleden: 16. Adriaan Kik, (Brouwershaven) 83 jr.; 16. Andrie van der Werve (Zierikzee) 81 jr., e.v. P. L. van der Have; 25. Cornelis Trijselaar (Zierikzee) 81 jr., w.v. A. van Beveren. ZONNEMAIRE Meisjesklub „Zonnestraaltjes" De meisjesklub „Zonnestraaltjes" hield de laatste seizoensbijeenkomst. Reeds om 6 uur was iedereen gekos tumeerd aanwezig, voor een gezel lig etentje. Aan tafel zaten o.m. Swiebertje, verpleegsters, een In diaan. hippy's en een cowboy een drachtig bijeen om te genieten van tomatensoep, frites en een vlaflip. Een dankwoord past aan de dames, die dit alles hebben voorbereid. Ver schillende foto's werden gemaakt, spelletjes gedaan. Eén meisje nam afscheid van de klub. De eerstvol gende bijeenkomst vindt plaats op 20 augustus. Kollekte's „Kinderzorg" Door de trouwe kollektantjes van Kinderzorg werd in het le halfjaar van 1975 opgehaald: door Anneke Jakobsen en Ineke Teuthof f 15,08, Mirjam de«Reus f 7,96, Ingrid Lins- sen f 20,61 en f 22,66, Mia Stoel f 11,15 en f 11,- .Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer K. J. van Ast slaagde aan de Landbouw hogeschool te Wageningen, voor het doktoraal examen Tuinbouwplan- tenteelt. DREISCHOR Rommelmarkt „Band zonder Naam" Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan organiseert de „Band zon der naam" een bazar op zaterdag 28 juni. Het geheel zal muzikaal wor den opgeluisterd door de muziekver eniging „Crescendo" te Dreischor en „Oosterlands Fanfare". De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuwe instrumenten voor de „B.Z.N." Voor tijden: zie agenda. OOSTERLAND Geslaagd Bij de gehouden examens aan de Hogere Technische School te Vlis- singen slaagde voor het diploma Weg- en Waterbouwkunde (afstu deerrichting Constructies) onze dorpsgenoot, de heer Leendert Th. Steenpoorte Matth.zoon. Bejaardenreisje De jaarlijkse bejaardenreis die ge houden wordt als vanouds onder au spiciën van het bestuur van de plaatselijke Oranjevereniging, zal plaats hebben op woensdag 18 juni c.k. 's Morgens om acht uur vertrekt de autobus van de firma Van Oeve ren uit Zierikzee van het Marktplein naar verschillende plaatsen in Noord-Brabant. Inwoonsters en in woners. die de leeftijd van 55 jaar hebben bereikt, kunnen met deze trip meegaan. Hel gebruikelijke di ner na afloop van de reis zal ditmaal plaats hebben op eigen terrein n.l. in het restaurant „De Blauwe Keet". Gehoopt wordt op fraai zomerweer. BRUINISSE Verschuivingen in de horeca Er zit momenteel nogal een wisse ling van exploitanten van horeca bedrijven in de lucht te Bruinisse. Het begon met wisseling van eige naars c.q. bedrijfsleiding in het be kende oude café „Het Veerhuis" aan de haven. Naar wij vernemen, is thans ook het recreatiekamp Stoof- polder aan een ander verkocht cn gaat de familie De Ronde-Hoek in de dokter de Koekstraat wonen, in één van de woningen die daar dooi de firma Capelle worden gebouwd. Tenslotte zou ook mevr. Menheere de exploitatie van haar cafetaria binnen afzienbare tijd gaan beëindi gen. Zeskamp in Bruinisse In Bruinisse zal op 12 juli 1975 een zeskamp gehouden worden, deze zal beginnen om 14.30 uur. Het geheel zal met commentaar voorzien wor den van Dick Passchier. Aan deze zeskamp zullen de vol gende ploegen deelnemen: 1. Brui nisse met leden van Jeugdsociëteit „De Pul" en C.J.V. „Obadja"; 2. Goes met hun officiële T.V. zeskampteam; 3. Schoonrewoerd met hun net nieu we zeskampteam; 4. Sliedrecht met hun officiële T.V. zeskampteam; 5. Zierikzee met Delta Sport; 6. Zwijn- drecht met hun officiële T.V. zes kampteam, dat ook dinsdag 17 juni mee zal doen aan „Spel zonder Gren zen" in Italië. Deze ploegen zullen strijden om de zeskampcup Bruinisse. Om de zeskamp van T.V. zoveel mogelijk te immiteren heeft men, op de onlangs gehouden vergadering van het „Zeskampcomité Bruinis$e", besloten om vele officiëlè zeskamp attributen te huren, waaronder het officiële zeskamzwembad van de te levisie, vijfpersoonssteps, hobbelfiet- sen e.d. Kaarten voor dez,e zeskamp zul len zaterdag 12 juli verkrijgbaar zijn, vanaf 13.30 uur, aan de ingang van het voetbalterrein van „Brus.e Boys", waar ook de zeskamp gehou den wordt. Concert „E.M.M." Den Bommel Het-muziekkorps „E.M.M." uit Den Bommel gaf na afloop van de .hap pening in de muziektent door het kampioenseltal van Bruse;Boys een' góed-geslaagde uitvoering, die gèlukT kig toch nogal wat publiek trok- iri tegenstelling met uitvoeringen en kele weken geleden in de tent ge houden. Het weer weckte nu wei mee, maar de uitvoering van het Flakkeese gezelschap rechtvaardigde zeker ook, een gang naar het cen trum van het dorp. Ook de drum band deed zijn best. Het is te hopen, dat het publiek voor wie de bestu ren van „Nu met Hope'' en de VVV deze uitvoeringen arrangeren, blijft komen om de diverse gezelschap pen met elkaar te vergelijken. „De Pul" en „Obadja" uit Onlangs gingen een twintigtal le den van C.J.V. „Obadja" en Jeugd sociëteit. „De Pul" een weekend naar recreatiekamp Steur in Renesse. Dit weekend dat zeer geslaagd was stond geheel in het teken van de ontspan ning. In dit weekend was er ook de mogelijkheid om paard te rijden, wat door enkele leden ook gedaan werd. Deze moesten dit wel bekopen met pijn in hun rug en achterste. De le den en de besturen van beide vere nigingen achtten een dergelijk weck end voor herhaling vatbaar. Auto schept fietser De 10-jarige Tonnie de Koning Jz. werd toen hij met zijn fiets, de zui delijke parallelweg van de weg over de Grevelingendam overstak ge schept. door een auto bestuurd door Van D. uit Melissant. De autobe stuurder trof geen schuld, daar hij de jongen niet meer kon ontwijken. Deze laatste moest met een gebro ken sleutelbeen en snij- en schaaf wonden in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis worden opgenomen. De auto werd beschadigd. Buitenboordmotor gestolen In de nacht van zondag op maan dag is van een vaartuig liggende in de voormalige vverkhaven tc Brui nisse een 20 pk Mercurie buiten boordmotor gestolen. De daders zijn vermoedelijk met een boot gekomen om hun slag te slaan. Afbraak woonhuis „Zorgvlied" Het woonhuis en enkele andere bijgebouwen van de hofstede „Zorg vlied" aan de Groene weg te Brui nisse zijn gesloopt. De tegenwoordige eigenaar de heer De Graaf, gaat daar een manege bouwen, die straks tot de modernste van Europa gaat be horen. Op de vrij gekomen ruimte zal een moderne bungalow verrij zen,. Modern was het nu afgebro ken gebouw niet meer. De hofstede „Zorgvlied" werd drie generaties lang bewoond door de familie Kre- pel, maar wij menen, dat voor M. K. Krepel Sr., nog anderen eerder de ze hofstede bewoonden, een hofste de die oorspronkelijk ook tot de be zittingen van de bekende familie Van Vessem behoorde, evenals de be drijven van thans de heren F. Kik Dz.' en W. Biemond. - Openbare balletles Vele -ouders bezochten zaterdag morgen de openbare balletles die werd gehouden in de gymnastiek zaal té - Bruinisse. Deze balletlessen 'staan onderleiding van mevr. Kra mer uit Scharendijke, en zijn in twee groepen verdeeld, n.l. een groep kleintjes- en - een groep grotere tot 'twaalf jaar. Na vier maanden oefe nen konden .de ouders zaterdag de verrichtingen, van hun kind(eren) gadeslaan, waarover zij allen zeer tevreden-waf en. Het-is niet mogelijk na vier maahdën een uitvoering te geven, maar 'mevr. KrameV hoopt dit'. volgend jaar Zéker "te doen.-Het was tevenszaterdagmorgen de laatste lés voor- de 'gróte zomervakantie,die voor 'de leerlingen van de'balletles -wat Jangér zal duren dan de schoól- vakantie. n.l.- tot 6 'september.Mevr/ Kramer hoopt zaterdag 6 september .weer van start >tègaan. 'Nieuwe ieerlinget-jés zijn 'van harte welkom. DEN HAAG, 16-6. Volgens het jaarverslag van de Bank voor Ne derlandse Gemeenten blijkt dat 1974 voor de gemeenten, vanuit financie ringsstandpunt bezien, een niet on gunstig jaar is geweest. Van een te kort van f 168 miljoen einde 1973 sloeg de volgens wettelijke criteria berekende financieringspositie van de gemeenten om in een overschot van 218 miljoen ultimo 1974. Te vens slaagden de gemeenten erin hun kapitaaluitgaven te financieren zonder een beroep te doen op geld marktmiddelen. Doordat het door de bank verstrekte bedrag aan leningen voor consolidatie van vlottende schuld en onderhanden werken op een aanzienlijk hoger niveau'lag dan het in 1973 voor dat doel bestemde bedrag, wisten zij de netto vlottende schuld zelfs met 132 miljoen af te bouwen. Een markant verschil niet het voorgaande jaar, toen inflatoire financiering tot een bedrag van f 704 miljoen, plaats vond, aldus hét verslag ZIERIKZEE. In de Zierikzeese haven verscheen het visschip „Voor uitgang*', een nieuw vaartuig, dat de sportvissers weer een aanvullende gelegenheid biedt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wandeltocht Rode Ktuis-afdeling Voor de derde maal werd zaterdag door het Rode Kruis afdeling Brui nisse een zeer geslaagde wandeltocht georganiseerd. Onder gunstige weers omstandigheden gingen 120 deelne mers van start om de 58 of 15 km af te leggen. Voor alle afstanden waren deel nemers, die na terugkeer moe en be- 'Zweet een fraaie medaille ontvingen, en degenen die voor de 2e of 3e keer deelnamen kregen 2 of 3 aan hun eerderontvangen medaille gevoegd. Er namen twee groepen uit Brou wershaven en één uit Ouwerkerk deel aan deze wandeltocht, die naasi dë medailles een fraaie herinne ringstegel kregen aangeboden. De Rode Kruis-leden die met hun E.H.B.O.-tas de route volgdeen, heb ben geen enkele hulp hoeven te bie den. De vierde Rode Kruiswandeltocht zal zaterdag 16 augustus worden gehou- dén. HARLINGEN. 17-6. Vandaag of morgén vertrekken van Harlingen uit'twee'Urker kotters naar Canada. De twee kotters zullen de oversteek naar Canada maken om daar met subsidie van het ontwikkelings- en saneringsfonds van de visserij hun geluk met de boomkorvisserij nabij dé St. Edwardbaai te beproeven. Het zijn de Marlena (UK 41) van de gebroeders Kramer en de Jury Sjoefd (UK 144) van H. van der Berg. Er gaan dertien man mee. De overtocht duurt 13 dagen en men komt over 15 weken terug. „Volgend jaar hopen wij voor ei gen rekening te kunnen gaan", al dus P. Kramer, de schipper van de Marlena, Als visgronden -hebben de Urkers de wateren rond de St. Edwardbaai toegewezen gekregen en voorlopig zal men als thuishaven Georgetown kiezen. De vangsten zijn hoofdzake lijk gericht op schol. VISSERIJBERICHTEN Vier eieren BRUINISSE, 16-6. Sicrdui- tren broeden meestal op een nest met twee eieren, maar ook deze dieren maken wei eens uitzonderingen. Dit is het geval met een sierduif van Ri- uus Muller in Bruinisse die zit le broeden op vier eieren, wat een zeer grote zeldzaamheid is volgens duivenkenners. Een sierduif die drie eieren legt is al zeldzaam, dus het leggen van vier eieren mag zeker uniek genoemd Worden. BRUINISSE, 16-6. Met de thuis komst van de laatste mosselkotters, zaterdagmorgen 14 juni in dc vis sershaven tc Bruinisse, werd de mos selzaadcampagne 1975 afgesloten. Een teleurstellende campagne, daarover is ieder het wel eens, want noch op het Friese wad, noch op het Gronin ger wad, werd mosselzaad of halfwas gevonden, zoals men dat dc laatste jaren gewoon was. Dc zaadval is het vorige jaar waar schijnlijk bijzonder slecht geweest, want anders had men nu meer zaad moeten ontdekken. Toch is rrtcn ge deeltelijk tot dc laatste dag, bezig geweest te zoeken en heeft men over al gevist waar men maar vissen kon. zodat nogal wat zaad van de vrije banken naar de percelen verdween, al was dat zaad dan niet van hoog waardige kwaliteit. Het mosselzaad van de laatste we ken, dat van hot Groninger wad werd weggevist, moest in Zeeland worden uitgezaaid. Kwekers die geen Zeeuw se percelen in exploitatie of in pacht hebben, mochten nog een week op het Friese wad hun geluk beproeven cn het zaad op dc Waddenzee-per celen uitzaaien. Men wil een volgend jaar aan deze toestand een einde maken, door percelen in Zeeland be schikbaar te stollen aan deze kwe kers. Weinig water Door dc overheersend oostelijk» winden van de laatste weck was er op het wad in dc week van 9 tot 14 juni weinig water, in tegenstelling met de weck van 2 tol 6 juni. Dins dag 3 juni woei er een storm van windkracht 7 of 8 cn dat betekende hoog water op het wad. En hoog wa ter betekent dat men plaatsen kan bereiken die anders - met de diep gang van dc normale mosselkotters - bij gewone hoogwaterstanden niet kunnen worden bevist. Intussen komen berichten over, dat er dit jaar wél zaadval is. Er werd "in bepaalde delen van dc Wadden zee zaadval gekonstateerd op con- sumptiemosselen. Mosselen waarop zaadval plaats vindt, zijn echter on verkoopbaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3