Werkzaamheden versterking dijkgedeelten komen op gang Gevarieerde vloot jachttypen beheerst de Oosterschelde Voorbereiding voor een vlucht naar Mars Winst P.Z.E.M. dankzij de grootverbruikers Ouders vinden twee kinderen israëi beschiet verdronken m zwembad 2 AGENDA uit het buitenland LAATSTE NIEllWS Aantal werken op Schouwen-Duiveland aanbesteed MIDDELBURG, 14-6. Op enkele plaatsen rond de Oos- terselielde zullen de komende maanden de werkzaam heden in liet kader van de versterking van dijkgedeel ten geleidelijk op gang worden gebracht. Een aantal werken op Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland is aanbesteed en gegund en in augustus volgt de aanbe steding van een dijkvak op Tholen. Het programma voor 1976 wordt momenteel verder uitgewerkt. Toen in november 1974 de regering besloot tot afsluiting van de Ooster- schelde door middel van een stormstuwcaissondam en opdracht gaf tot een verdere studie van deze oplossing werd tevens besloten gelden beschikbaar te stellen voor de partiële aanpassing van de bestaande waterkeringen en vooroevers langs de Oostcrschelde. Uitgangspunt daarbij is, dat nog in de zeventiger jaren een zodanig verhoogde veiligheid dient te worden verkregen, dat een uitstel van definitieve beveiliging tot omstreeks 1985 aanvaardbaar is. De vier waterschappen rond de Oosterschelde - Schouwen-Duiveland Tholen, Noord-Beveland en De brede watering van Zuid-Beveland - heb ben als eerst verantwoordelijke be heerders direkt hun medewerking toegezegd en hun diensten aangebo den. Bouwbureau Ter voorbereiding en uitvoering van de werkzaamheden werd een bouwbureau opgericht. Hoofd daar van is ir. P. H. van der Weele, hoofd ingenieur A van het arrondissement Goes van Rijkswaterstaat. Het wordt bijgestaan door een technische advi seurs-groep, waarin zitting hebben medewerkers van Rijkswaterstaat, Provinciale Waterstaat, Provinciale Planologische Dienst en Waterschap pen. In het bestuurlijk vlak werd - door gedeputeerde staten van Zeeland - een stuurgroep ingesteld onder voor zitterschap van gedeputeerde mr. J. F. G. Schlingemann. De taak van deze stuurgroep is het gehele pro- jekt op bestuurlijk niveau te begelei den, de voortgang van de werkzaam heden op de voet te volgen, waar no dig te stimuleren en zo mogelijk eventuele knelpunten op te heffen. In de dezer dagen gehouden ver gadering van de werkgroep is een overzicht gegeven van de stand van zaken en is gesproken over de plan nen voor het volgend jaar. Advertentie Stand van zaken Op 14 mei j.l. is aanbesteed de ver sterking van het tijdvak Jonkvrouw Annapolder, Katspolder en Leendert Abrahampolder op Noord-Bcveland. Het werk werd op 26 mei gegund aan de fa. J. Janse te Middelburg en de fa. Romers te Rozenburg voor een bedrag van circa f 3,2 miljoen. Met de werkzaamheden is inmiddels be gonnen. Het opspuiten van zand be gint op 16 juni. Bestrijding muskusrat DEN HAAG, 14-6. De bestrijding van de schadelijke en voor mens en dier gevaarlijke muskusrat moet worden geïntensiveerd. Het dier- rukt vanuit het oosten en het zuiden op naar de Randstad. Een invasie van de Merwede overstekend onge dierte in onder andere de Alblasser- waard behoort tot de mogelijkheden. Aldus het Tweede-Kamerlid Scholten (CHU). Hij wil deze zaak aan de orde stellen tijdens het mon deling vragenuurtje in de Tweede Kamer volgende week donderdag. Het kamerlid gaat dan minister Westerterp van Verkeer en Water staat vragen op korte termijn meer rijksrattenvangers aan te stellen. Voorts zal er overleg met België en West-Duitsland moeten zijn over de bestrijding van de muskusrat in die landen. Waterpolospeler verdronken VRIEZENVEEN, 14-6. In het zwembad van Vriezeveen is de 14- jarige A Teunis uit die gemeente verdronken. De jongen trainde op dat moment met zijn waterpolovere- niging en was volgens de politie van Vriezeveen een uitstekend zwemmer. Vermoedt wordt dat hij in het water onwel is geworden. Dezer dagen zal op Schouwen- Duiveland worden gegund de op 28 mei j.l. aanbestede versterking van de zeedijk polder Schouwen, distrikt Borrendamme, voor een bedrag van ongeveer f 2,9 miljoen aan de fa. Haukes te Kekerdom (Gld.). Aansluitend aan de te maken dam- aanzet voor de Oosterscheldcdam zal een dykvak van het watersohap Schouwen-Duiveland ter lengte van ongeveer 1 kilometer in oostelijke richting worden versterkt. Met de Deltadienst en de technische diensj van het waterschap wordt bekeken hoe deze werken technisch kunnen worden gecombineerd. Wat Tholen betreft ligt het in de bedoeling half augustus a.s. aan te besteden de versterking van het dijk vak Muyepolder, Oudelandpolder en Noordpolder. Het ontwerp hiervoor (waarbij rekening is gehouden met de resultaten van het grondmecha- riisch onderzoek) wordt in een bestek uitgewerkt. Wat Zuid-Beveland aangaat wordt met de gemeente Goes nagegaan, of door het treffen van voorzieningen aan de huidige sluis aan het Góese Sas de veiligheid nog voor het ko mende stormseizoen op peil kan wor den gebracht. Voor het jaar 1976 is een planning opgemaakt, waarbij voor bepaalde onderdelen nog enige wijzigingen kunnen worden aange bracht. Verder is het streven erop gericht zoveel mogelijk aaneengeslo ten dijkvakken te versterken. Programma 1976 Op het programma-1976 staan in Zuid-Beveland het dijkvak Wemel- dinge - Zandkreekdam (11 km), op Noord-Beveland de Oud-Noord7Be- veland polder (veerhaven Kats tot Colijnsplaat, ruim 4 km) en het res terende gedeelte van de Leendert Abrahampolder (circa 200 meter) en op Schouwen-Duiveland het dijkvak Bruinisse - Oosterlandpolder en het dijkvak langs de Oosterlandpolder tot Viane. Tevens wordt bezien, of ook het dijkvak tussen Schelphoek en Burgh- sluis aan de orde kan komen. Er wordt verder een onderzoek inge steld naar de plaatsen waar bestor- tingen aan de vooroever noodzakelijk zijn. Voor Tholen en Sint Philipsland staat voor 1976 op het programma de versterking van het dijkvak langs de Eendracht ten zuiden van Tholen (van stadswal Tholen tot hoek Razer- nijpolder, 4 km) - en de versterking van de zuidrand van St. Philipsland (7,5 km), waarbij als alternatief wordt bezien de versterking van het dijkvak tussen Stavenisse en de Noordpolder. Tenslotte kan worden gemeld, dat in de komende tijd een onderzoek zal worden ingesteld naar de wijze, waarop de versterking bij de haven van Stavenisse dient plaats te vin den. WASHINGTON, 14-6. De eerste van de twee Vikings, onbemande robots die op Mars moeten landen, is vrjjijag op Kaap Canaveral in een sterilisatie-oven gedaan ter voorbcreeiding van de lancering op 14 augustps. Dan gaat dit ruimtevaartuig een reis van tien maanden naar Mars maken om op de rode planeet naar vormen van leven te speuren. In de oven wordt het ding twee en een halve dag aan een tem peratuur van 114,4 graden cclsius onderworpen om er zeker van te zjjn dat er geen insektcn, bacteriën e.d. mee naar Mars worden gezonden. Daarna zal worden nagegaan of het ruimtevaartuig de hitte goed heeft doorstaan. Robert Kraemer, directeur van de planetaire programma's van de NASA, zei op een persconferentie dat dergelijke sterilisatieproces sen vermoedelijk verantwoordelijk zijn geweest voor enkele man kementen aan instrumenten tijdens de eerste maanreizen. Het in gewikkelde electronische systeem van de Vikings is echter ontwor pen om de hitte te kunnen verdragen. Het Vikingprojckt kost een miljard dollar. MIDDELBURG, 14-6. De directie van de PZEM verwacht dat de ach terstand bij de ingang van elektrici- tcitsnota's voor kleinverbruikers in september van dit jaar zal zijn inge lopen. Door een fout van de compu ter heeft de PZEM een renteverlies opgelopen van tientallen miljoenen guldens. In antwoord op vragen uit Provin ciale Staten zeggen Gedeputeerde Staten van Zeeland dat de stookkos ten van de kerncentrale vorig jaar f 27 miljoen heeft bedragen. De PZEM heeft het dienstjaar 1974 af kunnen sluiten met een bruto-winst van f 16,8 miljoen. Deze winst komt Zandvoort krijgt naaktstrand ZANDVOORT, 14-6. Zandvoort krijgt binnenkort een naaktstrand van twee en een halve km lengte ten zuiden van strandpaal 68.500. O.p de ze plaats bedreven zeer velen al on geklede dagrekreatie. B. en w. van de badplaats hebben al een concept raadsvoorstel voor de aanwijzing van een naturistenstrand voorbereid. Gewacht wordt alleen nog op de toe gezegde vergunning van Rijkswater staat voor het plaatsen van borden en consumptietenten, zo zei Zand- voorts burgemeester A. Nawijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Nederland heeft voor 1975 twintig miljoen gulden beschik baar gesteld aan ontwikkelingssa- menwerkng met de Westafrikaanse staat Boven-Volta. Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking heeft dat bekendgemaakt na een be zoek van een regeringsdelegatie uil dat land aan Nederland. De Deltaweek Z1ERIKZEE. Vrijdagmiddag jl. werd het huwelijk voltrokken tussen Ro nald Scherpenzeel en Dingena Kos ter. De bruid is leidster van de ge zinshelpsters bij bejaarden, in diénst van de Stichting voor Maatschappe lijk Werk en Gezinsverzorging op Schouwen-Duiveland en Sint Phi lipsland. Haar werkgebied is Mid- denschouwen en Brouwershaven. Een aantal gezinshelpsters maak te bij het huwelijk van Ronald en Dingena een ereboog met behulp van bezemstelen, waaraan huishou delijke attributen waren opgehan gen. De versierde en „behangen" stokken werden de bruid na afloop aangeboden. (Foto: Zicrikzeesche Nieuwsbode). ZlERIKZEE, 15-6. Een vloot I.O.R.-jachten, ronde en platbodems, catamarans .en een flinke vertegenwoor diging van de pion, de nieuwe eenlieidsklasse, heeft dit weekeinde beslag gelegd op het water van de Oos terschelde en een stuk je van de Noordzee, ter gelegen heid van de Deltaweek 1975. Deze strijd van de zcczcilcrs, ge organiseerd door de acht Zeeuwse verenigingen en de K.N.R.Z.V. „De Maas" zal nog een week in beslag nemen op en om de Oosterschelde. De belangrijkste resultaten van het weekeinde zijn: I.O.R. klasse 6 8: weekeinde: 1. „De Waart" van G. Kaars Sijpcslein. Zondag: 1. „Babbe" van G. Pasman. I.O.R. klasse 1/5: weekeinde: 1. „Alure" van C. Everse. Zondag: 1. „Alure" van C. Everse. Ronde- en platbodems: 1. „Helios" van C .Blaak. Catamarans: 1. „Jan Stavast" van G. Laane. Pion-klasse: 1. „Jannel" van T. van der Werff. Jongetje in zwembad overleden AMSTERDAM, 14-6. Dc twaalfja- rige K. M. Chong uit Amsterdam is rond negen uur tijdens schoolzwem- instruktie in hel buitenbad van het Sloterparkbad in de hoofdstad over leden. hoofdzakelijk uit de sector grootver bruikers. Want, aldus Gedeputeerde Staten, is hel kleinverbruikerstarief slechts kostendekkend geweest. UTRECHT. De NCRV is tegen een totale ontkoppeling van het lid maatschap van een omroeporganisa tie en het abonnee zijn van een om- 1 roepblad. Ze voelt op het ogenblik ook niet veel voor omroepverkiezin gen. Dit blijkt uit een rapport over het NCRV-standpunt inzake de media nota van minister Van Doorn van CRM. APELDOORN. Hel gemeentebe stuur van Apeldoorn wil in twee jaar tijd 74 kilometer zandwegen in het westelijk deel van de gemeente (een groot stuk Veluwe) afsluiten voor het autoverkeer. Wel zullen nog fietsers en wandelaars van deze wegen gebruik mogen maken. Als de afslutingen doorgaan betekent dat, dat een kwart van de wegen in het gebied niet meer voor auto's te be reiken is. EINDHOVEN. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken is er voorstander van om in de agglo meratie Eindhoven te gaan experi menteren met een gewest-politie. Hij zei dit in Eindhoven na afloop van een werkbezoek aan de agglomera tie. DEN HAAG. Het bestuur van de stichting ontwikkelings- en sane ringsfonds voor de landbouw heeft besloten tot de instelling van een werkgroep (slacht) pluimveehoude rij. De werkgroep heeft de opdracht een inventarisatie te verrichten van de moeilijkheden op de (slacht) pluimveehouderij-bedrijven tenein de het bestuur van het O.- en S.- fonds in staat te stellen zich terzake te beraden. UTRECHT. Na de Unilever-vlees- groep heeft nu ook het Homburg concern zijn saneringsplannen be kend gemaakt. Homburg overweegt de sluiting van het vleeswarenbe- drijf „Linthorst" in Twello. DEN HAAG. Voor de bakkerijsa nering volgens het aanvaarde her- struktureringsplan van het Produkt- schap voor Granen, Zaden en Peul vruchten, zijn bedrijven aangemeld met in totaal 1.600 werknemers. Het zijn meer bedrijven dan met ge bruikmaking van de regeling kun nen worden gesloten. In de praktijk zal het erop neerkomen dat twaalf bedrijven met samen duizend werk nemers dichtgaan. DEN HAAG. Nadat reeds enige tijd geleden de principe-uitspraak was gevallen heeft de ministerraad in zijn vrijdagavond gehouden verga dering de definitieve beslissing ge nomen inzake de uitbreiding van de partiële leerplicht voor zestienjarigen tot twee dagen per weck. Deze uit breiding wordt vanaf 1 augustus aan staande van kracht. DEN HAAG. Minister Duiscnbcrg (financiën) meent dat de invoering van een wettelijke meldingsplicht voor het bankwezen van dreigende bedrijfssluitingen niet wensclgk is. De bewindsman heeft dit in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. AMSTERDAM. Bij een kleine bin nenbrand op een zolderverdieping in dc Patroclostraat in Amsterdam, is zondagochtend rond zeven uur de 21-jarige buitenlandse student Brian Sills om het leven gekomen. De po litie vermoedt dat Sills Canadees is. Zicrikzee ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Dreischor Dagelijks.Pand. Mr. Moggestraat. Landbouwmuseum. 13.30-17.00 uur. 's Zondags gesloten. Dinsdag 17 juni Zierikzec Excursie Plattelandsvrouwen, ver trek RTM-bus 14.00 uur. Trouwzaal stadhuis. Verkeerscom- missievergadering (openbaar). 20.00 uur. R.K.-centrum. U.V.V.-konlaktavond, 19.30 uur. Huis van Nassau. Fraktievergade- ring P.v.d.A., 16.30 uur. Vrijdag 20 juni Bripinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering, 19.30 uur. Zaterdag 21 juni Zierikzee Sportpark „Bannink", 13.00 uur, open Zeeuwse kampioenschappen atletiek voor C- en D-junioren. Scharendükc Gemeentehuis, 14.30 uur, overdracht nieuwe brandweerauto. Zondag 22 juni Brouwershaven Visdag P. J. Z. Vertrek: Haven 8.30 uur. Dinsdag 24 juni Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 19.30 uur, leer- lingenafscheid Theo Thijssenschool. Technische school, (kantine), 19.30 uur, uitreiking diploma's. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 „FZifsen" CAIRO. Vertegenwoordigers fan de EEG en de Arabische Liga zjjn het op een vierdaagse bijeenkomst in Cairo eens geworden over terreinen van toekomstige samenwerking. Dat zyn landbouw en streekontwikkeling industrie, basis-infrastruktuur, fi nanciën, handel, wetenschap en technologie, cultuur, arbeids- en sociale vraagstukken. STUTTGART. De verdedigers van de Westduitse anarchisten Manfred Grashof en Wolfgang Grundman die tot de Baadermeinliofgroep behoren, hebben een klacht ingediend tegen verscheidene rechters en ambtenaren wegens mishandeling van hun cliën ten. LISSABON. De Portugese veilig heidstroepen hebben bekendge maakt. dal het socialistischgezindc blad Republica, waarvan de lokalen vorige maand verzegeld werden na bezet te zijn geweest door het com munistische technische personeel, dat de hoofdredakteur weg wilde hebben, heden (maandag) definitief heropend zal worden. BRUSSEL. Dc Belgische dienst voor „Water en Bosbouw" heeft vrij dag tussen, Bras en Hatrival het wa ter uit het riviertje de Lhomme on derzocht. In dit riviertje zijn sinds donderdag meer dan duizend forellen dood gevonden. CAIRO. Het Europees-Arabische dialoog over een langdurige ckono- mischc en technologische samenwer king maakt vooruitgang. Advertentie zuid-Libanon BEIROET, 16-6. Dc Israëlische ar- tillere heeft in de nacht van zondag op maandag de plaatsen Nabatiych en Arqouz in het zuiden van Liba non beschoten. Dc omgeving was zondag hol dool van vijf luchtaan- vfjücn nadat cop Palestijnse coin- mando-ccnheid een aanslag op een Israëlische boerderij had gepleegd. De jongste artillerie-beschieting begon kort na middernacht en duur de ongeveer drie kwarticer. Er wa ren nog geen meldingen van slacht offers of schade. EPE, 15-6. De ouders van dc vijf jarige Inge Harlcman cn haar acht jarig broertje Paul hebben hun twee kinderen zaterdagmiddag verdron ken gevonden in een privc-zwembad hij een landgoed, ongeveer drie kilo meter van de ouderlijke woning. De kinderen waren mot een vriend je met locstemming van dc ouders gaan kijken naar een vogelnestje in het bos. In plaats van terug te keren zijn dc drie kinderen verder gelopen, het bos in. Aangekomen bij een privé-zwembad op een landgoed, drie kilometer van hun ouderjijko woning stelde Paul voor door het koele water te lopen. Volgens dc politie had hij dat al eens eerder gedaan in het lage gcdceltec van het privé-zwembad. Het vriend je durfde niet. Inge, die niet kon zwemmen sprong het eerst in het had. dat op dio plaats twee eon een halve motor diep was Haar boertje hecfl nog geprobeerd haar tc redden, maar verdronk eveneens. Het vriendje is onmiddellijk hulp van dc ouders van dc kinderen gaan halen. Toen die aankwamen waren hun kinderen al overleden. Dc familie Ilailcman had tv.ee kinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2