Is dat te betalen, zo'n moderne service-flat? Vroonlande te Diiksland. DE GROENE TAS Vreedzame regeling Rhodesië in 't slop Vliegtuig voor Elvis 7 BLIK DOOR HET WERELD Wandel Zn. VENSTER ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE VrUdag 13 juni 1975 Nr. :>17UB Advertentie Men heeft nog al eens het idee, dat het wonen in een échte mooie service-flat een dure liefhebberij moet zijn. Voor Vroonlande te Dirksland geldt dat in elk geval niet. Rekent u maar eens mee. En bedenk dan dat het niet alleen gaat om een bijzondere comfor tabele 2-kamerflat, maar dat u daar naast alle verzorging krijgt die u zich maar wensen kan. Om te beginnen de huur. 2-kamerflat f 575,-per maand* Service-kosten f 329,- Maaltijden f 284,- Totaal voor 2 n ,Q0 personen U180-' (Voor alleenstaanden f 1.054,-) Gemiddeld moet er dan nog f 50,- p. mnd voor electriciteit wor den gerekend en f 17,- voor publieke lasten. *Een maximale huursubsidie van f 280,- per maand is mogelijk en de huur ligt in ieder geval voor 2 jaar vast. Kopen kan ook. Een 2-kamerflat komt op f 68.500,- vrij op naam. Daarnaast betaalt u dan alleen nog.de service kosten en maaltijden. Dus f 613,- voor een echtpaar of f 479,-voor een alleenstaande. Onbezorgd en vrij. Het ideale van Vroonlande is, dat u er helemaal vrij bent in uw eigen flat met uw eigen voordeur. Maar tegelijkertijd bent u van alle gemakken voorzien. U hebt huishoudelijke hulp, en er is een verpleegster, die u - mocht het nodig zijn - op uw eigen slaap kamer helpt. Verwarming, water verbruik, een lift, een recreatiezaal en biljartkamer, een bibliotheek en een keurig aangelegde grote tuin is allemaal bij de servicekosten inbe grepen. Verder wordt er 7 x per week een heerlijke warme maaltijd (met 3 gangen) voor u klaargemaakt. En natuurlijk zijn dieetmaaltijden ook geen enkel probleem. Geïnteresseerd? Natuurlijk is deze informatie lang niet volledig. Maar als u meer wilt weten over. Vroonlande stuur dan even deze coupon op. Of-als u dat prettiger vindt - bel even op: 01877-2254. P ik wil graag meer informatie ™j j over Vroonlande. j Naam:j Straat: I I I Plaats: I Stuur deze bon in open envelop j zonder postzegel naar Matser Makelaardij Middelharnis b.v., jJ\ntwoordnummer 40, Dirksland.j Zag het er kortgeleden naar uit, (int onder Zuidufrikaatise pressie hei regime-Stnith in Rhodesië gedwon gen zou worden op zijn minst de in heemse bevolking een aandeel in het bestuur te gunnen, nu lijken die kansen geringer dan ooit. Wat niet betekent, dut de positie van de blan ke minderheidsregering er beter op is geworden. Optimisme ging er een beetje heersen, doordat enige malen de voormannen van de zwarte Rho- desiërs vakantie van de cel kregen om in het buitenland te overleggen. Bovendien was er een begin gemaakt tussen de ANC, de nationale raad der Afrikanen en Smith. Geen al te gemakkelijk overleg want het was Smiths gesprekspart ners uiteraard niet ontgaan, dat de premier niet door geestdrift werd gedreven maar door het nuchtere feit dat Zuid-Afrika hem duidelijk had gemaakt, dat het hem minder en minder zou helpen, zodat zijn enige kans was tot overeenstemmnig te komen met de zwart-Afrikaanse be volking. Een Zuidafrikaans stand punt, dat ingegeven werd door het verlangen zoveel mogelijk in goede relaties met de zwarte buurlanden te leven. En wat de Afrikaanse lan den haast nog meer dan de apart heid ergert is de Zuidafrikaanse steun aan Rhodesië, dat immers nu een zelfstandig land met een zwarte regering zou zijn als Smith en de zijnen met eenzijdig de onafhanke lijkheid hadden uitgeroepen, waarna Londen geen kans meer zag een an dere regeling voor de opheffing i>an de kolonie door te zetten. Verkeken Wat nu echter gebeurt is, dat ver schillende groeperingen onder de zwarte Rhodesiërs met elkaar over hoop liggen. Militantere figuren die niet willen weten van ook maar de geringste konsessie strijden nu fel met hun kollega's die met minder dan volledige gelijkberechtiging wil len beginnen om geleidelijk meer te bereiken. De Zimbabwe (Afrikaanse naam voor Rhodesië) Nationale Unie en de Zimbabwe Volksunie - ZANU en ZAPU - hebben al eerder me ningsverschillen gehad die hoog op liepen maar zij zijn door pressie, ditmaal vanuit de zwarte Afrikaanse landen, tot andere inzichten gedre ven. Joshua Nkomo, vroegere leider van de ZAPU, wordt nu door ANC- lid Chikerema ervan beticht gehei me akkoorden met Smith te hebben Advertentie voor Schouwen-Duiveland Garage X Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1487 DEN HAAG. Van 10 tot en met 22 juni zal het statige luchtschip Euro pa aan de Nederlandse hemel ver schijnen en ongetwijfeld weer velen doen opzien. Het bezoek aan ons land vormt onderdeel ran een zo- mertournee door zeven Westeuropese landen. De sigaarrormige kolos - 58 meter lang, 15 meter breed en '18 meter hoog - zal worden gestatio- gesloten. Nkomo zou hierbij gebruik maken van het feit, dat Chikerema evenals een andere militante voor man Sithole nu niet in Rhodesië kun nen zijn. Hoe het ook zij - duidelijk is wel, dat de zwart-Rhodesische eenheid die Zambia's president Kaoenda smeedde als gastheer van diverse Rhodesische leiders nu in scherven ligt. En het kan Smith eigenlijk niet kwalijk genomen worden, dut hij van deze omstandigheden gebruik maakt In ieder geval heeft het voor hem minder zin gekregen te onder handelen als zijn gesprekspartners onderling overhoop liggen. Maar als hij meer dan alleen wat uitstel eruit wil slepen en inderdaad probeert de tweedracht onder de zwarte Rhode siërs nog wat aan te wakkeren door met een omstreden figuur verreiken de afspraken te maken, dan bete kent dit alleen maar. dat hij met nog meer onrust te maken zal krijgen. Er zijn al enige botsingen geweest waarbij doden vielen en Smith kan uit de ervaringen van elders leren, dat het bloed van martelaren nog steeds geweldig inspirerend werkt op verzetsbewegingen. De kans op een oplossing in operleg op korte termijn is verkeken. Van Smiths wijsheid hangt het nu af, of die ook voorgoed verkeken is. Waarbij dan zijn enige alternatief is, dat het op strijd uitdraait. Een strijd waarvan zijn buur Zuid-Afrika hem al heeft verzekerd dat hij die verliest. MEMPIS. 12-6. De zanger Elvis Presley heeft een viermotorig straal vliegtuig, een Convair 880, gekocht om met zijn gezelschap op tournee te ga,an. Aankoop en verbouwing - er komen twee slapkamers en een kan toor in - vergen een miljoen dollar. Het toestel is vroeger gebruikt door Delta Ah'lines. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De bestuurscommis sie noorden des lands is redelijk te vreden over het spreidingsdebat, zo als dat zich voor het antwoord van de regering op. de opmerkingen van de kamer ontwikkeld heeft. We ver wachten dat de nota van de regering op de opmerkingen van de kamer ontwikkeld heeft. We verwachten dat de nota van de regering erdoor komt, zo zei de voorzitter van de be st, orscommissie, mr. E. Toxopeus, commissaris van de Koningin in Groningen, woensdagavond in Den Haag. DEN HAG. De minister voor ontwikkelingssamenwerking, drs. J. P. Pronk, heeft een subsidieaanvra ge voor een film over de problema tiek van de Palestijnen van het Ne derlandse Palestina comité afgewe zen. De minister zegt in zijn brief aan het Palestina comité dat hij in overleg met het comité wel graag naar mogelijkheden wil zoeken om te zijner tijd medewerking te verle nen aan het uitbrengen van de film. neerd op het verkeersplatform van SchipholOost. Er zullen rondvluch ten worden gemaakt met genodigden boven Amsterdam en omgeving en bovendien zal de Europa zich verto nen boren het circuit van Zandvoort ivaar op 22 juni de Nederlandse Grand Pri.r voor Formule I wagens wordt verreden. ENSCHEDE. Bij de bosbrand in Haaksbergen is woensdag ongeveer 55 hectare bos en heide verwoest. Het terrein dat bij het Buursermeer is gelegen is eigendom van de ver eniging tot behoud van natuurmonu menten. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 14 JUNI NED. I: In het zaterdagmiddagpro gramma, dat door de AVRO ver zorgd wordt, neemt een komische film met Stan Laurel en Oliver Har dy een belangrijke plaats in. Als de Dikke en de Dunne in geldzorgen zitten, bedenken ze het plan om als butler en dienstmaagd te gaan wer ken. Daardoor ontstaan allerlei mis verstanden die met elkaar borg staan voor stevig kijkgenot. In het middagprogramma ook het nieuwe programma Hoor je nog eens wat? Hierin vertellen mensen over vroe ger, bijvoorbeeld over hun geboor teplaats of over de eerste schooldag. In de aflevering van Professor Bal- thasar hebben het tweetal Bim en Bam het plan opgevat om het groot ste gat van de wereld te maken. Over naar het avondprogramma. Voor de jeugd brengt de KRO om zeven uur een aflevering van de Flintstones. Fred en Barney moeten achter de dinosaurus Dino aan, die onverwacht de benen heeft genomen Na het journaal staan de Wrekers te wachten, Tara King neemt het op voor haar oom die in een hotel ge vangen gehouden wordt. Maar voor dat de man bevrijd wordt, gebeuren er diverse geheimzinige dingen. Het volgende half uur is voor de kleine kwis. De KRO-avond wordt besloten met de 24e aflevering van De wereld in oorlog. In de serie ivordt van- avond stilgestaan bij het tol ontplof fing brengen van de eerste atoom bom. NED. II. De VARA-haan kraait vanavond een uitbundig jubileum geluid. Ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan van de Vereniging Arbeiders Radio Amateurs wordt tussen zeven uur en half elf een reeks nieuwe programma's gebracht. Om half acht beleeft de nieuwe kwis Haantje de voorste zijn première. Terug van tien jaar weggeweest. Dat geit voor het programma Top of flop, dat het publiek na het journaal te wachten slaat. Onder aanvoering van Herma nStok velt een team van min of meer deskundigen zijn oor deel over nieuw uitgekomen gram mofoonplaten. Hallo hier Hilversrum hier is de VARA. Dat is de titel van een nieuw jubileumprogramma dat de komende weken regelmalig zal worden uitgezonden. Medewerken den zijn o.a. Gerard Cox en zijn vriendin Joke Bruys, de schlager- zanger Udo Jürgens en het VARA- dansorkest. Precies zestig minuten later wordt gestart met de nieuwe rubriek bevattende acht portretten irnn onbekende Nederlanders. De laatste vijftig minuten kunnen door gebracht worden in het gezelschap van commissaris Erik Ode. Hij moet oplossing brengen in de dood van de eigenaresse van een wegrestaurant, wier lijk op de autobaan wordt ge vonden. ZATERDAG 14 JUNI NF.D. I: 11.30 Teleac15.00 Nieuws 15.02 Zo hoor je nog eens wot; 15.35 Professor Balthazar; 15.45 Uitslag Bibelebons; 15.50 Een bezoek aan de geesten van Makehuku; 16.15 Lau rel en Hary; 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 De Flintstones; 19.25 Harold Lloyd; 19.50 't Zand 33; 20.00 Nieuws; 20.20 De wrekers; 21.10 De kleine kwis; 21.40 Brand- punt; .22.00 De wereld in oorlog. NED. II: 18.4-5 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 Straatmakerop- zeeshoiv; 19.30 Haantje de voorste; 2.00 Nieuws; 20.20 Top of flop; 20.50 Hallo hier Hilversum, hier is de Vara; 21.50 Portret van Max van Embden; 22.20 De commissaris. ZONDAG 15 JUNI NED. I: Bulderend gaat de NOS van start. Dat heeft alles te maken met een reportage van de 24 uur ra ce van Le Mans die vandaag verre den wordt De jeugdige kijkers kun nen genieten van een aflevering van Tita-tovenaar, waarna de documen taire Venezia '73 wordt uitgzonden. Een film over het Italiaanse straat toneel. Rond hdlf zeven komt de NOS terug met het derde deel van de vrolijke jeugdserie De kinderen van nummer 47A. Zonder een moe der in huis is het moeilijk een huis houden te bestieren. Zo stapelen binnenkomende rekeningen zich op en dat moet uiteraard mis gaan. Voor de rubriek Studio Sport zijn 55 minuten uitgetrokken en nadat de 35 Harmen vertelde in enkele woor den, wat Geer in de slapkamer had gezien. „En weet je, wat zo eigen aardig is?" vervolgde hij. „Die vent was lang en had een witte Merce des. Geer keek enige ogenblikken in het gezicht van de man en ik zag de wagen wegrijden. Herinner jij je nog die neef? Reinder Bom? Die had ook een witte Mercedes. En is lang en heeft golvend haar. Na wat jij gezien hebt in Alkeveen kom ik niet meer los van de gedachte, dal van morgen vroeg Reinder Bom naar mijn huis stond "te kijken, Niek. En toen hij zich betrapt voelde, ging hij er in een sneltreinvaart met zijn witte Mercedes vandoor''. Niek dacht even na. „Het is in derdaad toevallig. Maar dit laatste houdt nog niet in, dat Reinder op zoek is naar het geld en de kost baarheden. want hoe kan hij van het bestaan af weten?" Harmen wist het antwoord. „Hij heeft toch zelf gezegd, dat hij regel matig bij moeder overhuis kwam? En daar ook koffie dronk? Weet jij, of hij zuiver op de graat is? Besl mogelijk, dat hij er de lucht van heeft gekregen, dat er geld en 'waar devolle dingen in huis waren". „Nou nou. je veronderstellingen zijn erg fantastisch en gaan wel wat ver. We hebben nauwelijks enig be wijs tegen hem." Harmen hield hardnekkig vol: „Ik vertrouw die snuiter niet, dat mag je wel weten." „We merken het vanzelf wel, broer. Zeg. wc gaan na werktijd vanavond naar Drouwenerhoek. Ko- sportm innend en tevreden zijn ge steld wordt het zesde deel op de buis gezet van de serie Jennie. De moe der van Winston is intussen ge trouwd met de veel jongere George en hun huwelijk schijnt een succes te worden. Jennie zet zich aan het schrijven van een toneelstuk, want ze wil wat geld bij verdienen. Tegen negenen is het tijd voor Panoramiek, die achtergrondinformatie geeft over gebeurtenissen in binnen- en buitenland. Markant Sport, dat ver volgens wordt uitgezonden, is hele maal gewijd aan de inmiddels 52- jarige oud-voetballer Faas Wïlkes. Tot bij elven wordt na dit sportpro gramma een concert uitgezonden on der de titel Uit de mond der recht vaardigen. Dit gebeurt ter herden king van het 300-jarig bestaan van de Portugees-Israëlische Synagoge te Amsterdam. NED. II: Het KRO-programma op het tweede net is vooral een mtizi- kaal gebeuren. Vanaf zeven uur wordt eerst een 55 minuten durend concert van het Concertgebouwor kest uitgezonden. Het orkest komt onder meer met de ouverture tot Die Fledermaus, Geschichten aus dem Wienerwald, de Einzugmarsch uit Der Zigeunerbaron en de Tritsch Tratsch Polka. Het Concertgebouw orkest staat onder leiding van Willy Boskowky Klokke acht begint de filmprojector te draaien voor de mu sicalfilm Call me madam. De be door J. D. POSTHUMUS men jullie ook? Kunnen we het een en ander bepraten". „Komen jullie maar liever hier heen," adviseerde Harmen. „Ik wil de eerste dagen liever niet mijn huis onbeheerd laten. In aanmerking nemende, dat ze alles bij jou al over hoop hebben gehaald". „Oké, doen we. Om een uur of zeven zijn we er wel". Die middag, na de lunch zei Geer: „Vind je het goed, wanneer ik nog even naar moeders huis rijd? Om dat kleed te bekijken?" Hij knikte. „Goed. Als het inder daad een Pers is, neem het dan mee. En doe voorzichtig. Neem zekeringen mee, kun je ze er indraaien, zodat er weer licht is". „Doe ik". „Ben jij niet bang?" Hij keek zijn vrouw onderzoekend aan. „Och, waarom? Op klaarlichte dag? Wat kan me gebeuren?" „Ja. dat is zo. Doe in elk geval voorzichtig. Ik ga intussen die nota troep eens bestuderen. Misschien word ik er wat wijzer van." Geer Oosterlaag reed rustig Drachten uit en sloeg de grote weg in, in westelijke richting rijdend. Binnen het half uur had ze Drouwe nerhoek bereikt. Ze zette de wegen schuin tegenover de woning en stok daarna de smalle straat over, de voordeur openende. Het was eigenaardig stil in huis; het kwam als een beklemming over haar heen. Even rilde ze. Eigenlijk ben ik gek, dacht zc om voor zo'n rotklecdje helemaal hierheen te rij den. Enfin, eerst maar die zekerin gen erindraaien, zodat er licht is, als koorlijke Sally Adams krijgt een diplomatieke missie als ambassadri ce naar hel groothertogdom Lichten berg. Met haar 'vrouwelijke charmes weet ze menig diplomaat om haar vinger te winden. Een musical is geen musical zonder muziek, dans en zang. Daar is dan ook ruim schoots voor gezorgd. Tot slot van haar uitzending vertoont de KRO de film Eumer, een geluksvogel. Centraal in deze produktie staat een Turkse gastaarbeider die het in ons land aardig heeft getroffen. ZONDAG 15 JUNI NED. 1: 14.30 Teleac; 15.15 24 uur van Le Mans; 16.00 Nieuws; 16.02 Tita-tovenaar; 16.27 Venezia; 17.00 Vesper; 18.30 Woord voor woord; 18.35 Voor de kleuters; 18.40 De kin deren van nummer 47a; 20.00 Jennie; 19.05 Studio Sport; 21.15 Nieuws; 21.40 Sport Markant; 22.15 Holland Festival; 23.05 Surinamer s deze week. NED. 11: 18.15 Teleac; 18.55 Voor de kleuters; 19.00 Nieuws; 19.05 Con certgebouworkest; 20.00 Musical Call me madam; 21.50 Eumer een geluks vogel. MAANDAG 16 JUNI NED. I: Op het TROS-net wordt om zeven uur het spits afgebeten door Ar pad de zigeuner. In deze avontuurlijke serie ziet men hoe Ar- pad gehandicapt wordt door het feit dat hij niet kan lezen. De NL-tippers van Rob de Nijs zitten ook voor de klok van acht uur. Het journaal wordt gevolgd door een aflevering van de misdaadserie Pepper. Er is sprake van een bomaanslag waarbij een nieuwe officier van justitie wordt gedood. Vermoed wordt dat een nacht club eigenaar er meer van weet. Dus meldt Pepper zich bij hem aan voor een baantje. Veel onschul diger dan Pepper is de serie Maude, waarna men vervolgens kan kijken. Er wordt een eregast verwacht op een party van Maude Findlay, maar de man laat vreselijk op zich wach ten. In Zomer '75 dat. gepresenteerd wordt door Willy Dobbe de 23-jarige Amerikaanse zangeres Lorie Liéber- man. Ze zingt o.a. Killing me softly, Rase up en The World is turning. De immer druk doende baasjes en ba zinnetjes van Aktua TV zijn ook vanavond weer van de partij. Deel nemers aan de Staatsloterij-trekking moeten tot elf uur geduld hebben. NED. II: De VARA begint om ze ven uur met een reportage van het Bejaardenzangconcours 1975, dat in mei in Hilversum werd gehouden. Op het journaal van acht uur volgt de documentaire De Linehams uit Fosdyke. De Linehams vormen een familie in het dorpje Fosdyke. Zij voeren een bittere strijd om hun be staan, vooral omdat ze afhankelijk zijn van de zee en de weersomstan digheden. Er wordt gevist op mos selen, garnalen en gejaagd op wilde ganzen. De volgende veertig minuten worden besteed aan het programma Nacht van de poëzie. Onder die titel werd eind mei in Amsterdam een bijeenkomst voor dichters èn schrij vers gehouden. Tot elf uur is de buis voor McMillan en zijn vrouw. Dat betekent, dat de acteur Rock Hud son ruim anderhalf uur de tijd heeft om klaarheid te brengen in een reeks merkwaardige gebeurtenissen Antie ke auto's met een gezamenlijke waarde van een miljoen gulden spe len een belangrijke rol in dit luch tige misdaadverhaal. Voordat de zender de lucht uit gaat, vraagt de stichting Symbiose nog een paar minuten de aandacht van de kijkers. MAANDAG 16 JUNI NED. I: 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 Arpad de zigeu ner; 19.25 NL-tippers; 20.00 Nieuws; 20.21 Pepper; 21.10 Maude; 21.40 Show met Lori Lieberman; 22.10 Aktua tv; 22.50 Stichting Nederland se Vrijwilligers; 23.00 Trekking Staatsloterij. NED. II: 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 Bejaardenzang concours; 20.00 Nieuws; 20.20 De Li nehams uit Fosdyke; 20.55 Nacht der poëzie; 21.35 McMillan and wife. ik dat nodig heb. Want de overloop is altijd een beetje donker Er is doorgaans te weinig glas in die oude huizen. De elektriciteitsmeter was in de hal, in een nis in de muur, afge schermd met een kleedje. Geer schoof het kleedje opzij, maar op eens draaide ze zich om. Hoor ik nu wat in huis of is dat verbeelding? Met ingehouden adem luisterde ze. Net of er iemandboven op kousevoe ten wegliep. Geer keek naar boven. Terwijl ze keek, bonsde haar hart van emotie en het leek wel of het ook in haar keel klopte. Ze voelde neiging in zich opkomen om naar de voordeur te lopen en er vandoor te gaan. Maar om met hangende poot jes in Drachten terug te komen, dat was haar eer te na. Alleenze voelde zich helemaal niet op haar gemak. Stel je nu eens voor, dat die lange vent van vanmorgen hier in huis isEn hij ontdekt me; dan ben ik nergens meer. Nee.maar ik moet niet tonen, dat ik bang ben.. Geer Oosterlaag luisterde nog een minuut, maar omdat ze niets meer hoorde, draaide ze zich weer terug naar de elektriteitsmeter om de ze keringen er in te draaien. Dehuizen losdraaiend, bleef ze ge spitst op ieder geiuid, maar het was enkel een auto. die door de straat reed en waardoor de woning trilde. Opnieuw kreeg ze een schok: de beide hulzen waren niet meer leeg; er zaten zekeringen in. Ze staarde er enkele sekonden naar, verbaasd en niet begrijpend. Misschien heeft Niek ze er toch in gedaan, dacht ze. Maar is hij naderhand nog hier geweest? Dat is nauwelijks mogelijk, 't Is maar een gek huis hier. Ze draaide alles weer vast en pro beerde het ganglicht. Het brandde. Ze liep naar de voorkamer en ook hier wilde het licht branden. Zo, nu niet meer bang zijn, want het is al lemaal verbeelding. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7