f 465,- Per 1 juli gaan sociale uitkeringen omhoog Gefaseerde ontwikkeling van de regionale brandweren ïntermeubel Veel gewonden maar geen doden bij treinongeval in België am boei Gezinshulp voor moederloze STREEKNIEllWS gezinnen Kijken bij de Coentunnel fauteuill Zonne- energiecentrales v Bewapening en onderwijs ONZE PUZZELRUBRIEK Mededeling ministerie DEN HAAG, 13-6. Met ingang van 1 juli 1975 gaan dc uitkeringen van de verschillende sociale verzekeringen omhoog als gevolg van de wettelijk voor geschreven aanpassing aan de loonontwikkeling. Dit heelt het ministerie van sociale zaken donderdag meegedeeld. AMSTERDAM12-0. De Rijkspu- I litie heeft aun de noordzijde van de I Coentunnel een verkeerskontrole in- gesteld, waarbij in totaal 63 perso nen- en 107 vrachtwagens werden I aangehouden en gekontroleerd. Van I deze 170 voertuigen bleken er 27 I mankementen te vertonen Boven- I dien werden 33 verbalen opgemaakt I wegens overtreding van de motor- I rijtuigenbelastingwet en 29 wegens I overtreding van het rijtijdenbesluit. Vier personenauto's teerden regel- I recht naar de sloop verwezen. DEN HAAG, 12-6. De ontwikkeling I van dc regionale brandweren zal ge faseerd geschieden. „Alles kan niet tegelijk worden aangepakt en gere aliseerd', aldus minister Dc Gaay Fortman van binnenlandse zaken in een naar dc tweede kamer gezonden notaatje. Er zal nog zes jaar gemoeid zijn met het werven en opleiden van de I benodigde beroepsofficieren, terwijl I enige jaren zullen heengaan met het - opzetten en realiseren van regionale j en interregionale verbindingsnetten 'j ten behoeve van melding, alarme- I ring en coördinatie. Advertentie 15 juni vaderdag Nieuw aangekomen bekleed met echt rund leder vanaf meelstraat 31 zierikzee SAN FRANCISCO, 12-0. Hel Amerikaanse bureau voor onderzoek 1 en ontwikkeling van energie zal I vier firmu's miljoen dollar ver strekken om prototypen te ontwik kelen voor krachtcentrales die hun I energie van de zon betrekken. Het is het eerste grojekt op grote j schaal van dc Amerikaanse regering lom de energie uan de zon te benut- I ten voor elrklridtcilsccnlrulcs. liet systeem moet 18.000 kilowatt I elekrischr energie opwekken. De firma's die de subsidie krijgen -ij» McDonell Douglas astronauts, Mar tin Marietta Enrospace Co, Honey well Systems en Onderzoekcentrum I cn Hoeing. De uitkeringen krachtens de ar beidsongeschiktheidsverzekering (WAO) die zijn ingegaan vóór 1 juli 1975, worden per deze datum verhoogd met 5.43 procent. Ook het minimum dagloon, waarnaar de uit kering ingevolge de WAO, de ziek tewet (ZW), en de werkloosheidswet (WW) worden berekend, gaat om hoog. Daarbij zal het maximum dag loon. dat geldt voor de berekening van de uitkeringen krachtens dc WAO, de ZW en de WW per 1 juli 1975 stijgen van i' 164.- tot f 172,91. Ook voor de berekening van de uit keringen ingevolge de wet werkloos heidsvoorziening zal het maximum dagloon per 1 juli a.s. worden ver hoogd tot f 172,91. Voor de bereke ning van de premies ingevolge dc WAO, ZW en de WW zal het maxi mum dagloon, dat thans f 164,- be draagt, per 1 juli a.s. geen wijziging ondergaan. A.O.W. Gehuwde bejaarden Alleenstaande bejaarden A.W.W. Weduwen met kinderen Weduwen zonder kinderen Wezen tot 10 jaar Wezen van 10 tot 16 jaar Wezen van 16 tot 27 jaar De kinderbijslagen De kinderbijslagen worden per 1 juli a.s. cok met 5.43 pet opgetrok ken. Dit leidt tot de volgende kwar taalbedragen: voor een 2e cn 3c kind van f 255.06 tot f *269,10; voor een 4e en 5c kind van 1 310,86 tot f 358,80; voor een 6e en 7e kind van f 376,74 tot f 397,80; voor een 8e en elk daar op volgend kind van f 417,30 tot f 439,92. Als gevolg van de bevrie zing van de kinderbijslag voor het eerste kind blijl't deze bijslag ge handhaafd op 1 164,58 per kwartaal. AOW cn AWW-nitkeringen Per 1 april jl. zijn de AOW cn AWW-uitkeringen alleen voor de maanden april, mei en juni met 3.7 pet verhoogd. Zoals bekend is in middels echter besloten de van vóór 1 april geldende AOW en AWW- uitkeringen naast de normale half jaarlijkse aanpassing tijdelijk met 2 pet méér te verhogen. Deze 2 'pet- verhoging zal worden verleend van 1 juli 1975 tot 1 januari 1976. Een en ander leidt tot de volgende pensioen bedragen over het jaar 1975. per maand 1 januari 1 april 1 juli BRUSSEL, 12-6. Een treinongeval dat zich donderdagmiddag heeft voorgedaan met de internationale trein Amsterdam-Parijs, zün 71 men sen licht en 2 mensen zwaar gewond geraakt. Van de dertien wagons van de trein ontspoorden dc laatste zes als gevolg van een verkeerde stand van een elektronisch bediende wis sel. Donderdagavond omstreeks ne gen uur leek het vast te staan dat twee Nederlanders bij dit ongeval verwondingen hebben opgelopen. Een deel van de trein is omstreeks 14.30 uur ontspoord bij Ghlin, even noordelijk van de Belgische stad Bergen. De trein had om 16.57 uur in Parijs moeten aiTiveren. Twee Belgische ministers, die van binnenlandse zaken. Michel, en die van verkeer, Chabert, hebben zich naar Ghlin begeven. Er is vrij snel na het bekend worden van de ont sporing (hoe de wissel in een ver keerde stand is geraakt, is nog niet Flitsen uit het buitenland MOSKOU. Premier Alexei Kosy- gin van de Sowjet-Unie heeft ver klaard dat de betrekkingen met de Verenigde Staten geremd worden door de vorig jaar in het Amerikaan se congres aangenomen „discrimine rende handelswet Hij zei dat het Kremlin hoopte dat in Washington „realisme en zakelijkheid" zouden overheersen en de betrekkingen zich gunstig zouden ontwikkelen. WASHINGTON. De Amerikaanse luchtmacht is van plan haar strijd macht van tactische jagers en jachtbommenwerpers in de komende vijf jaar met bijna 20 pet of circa 400 toestellen uit te breiden. Dit hebben functionarissen van het de partement van defensie in Washing ton verklaard. SAN SEBASTIAN MADRID. Dui zenden Basken in de Spaanse pro vincies Biscaje en Guipuzcoa hebben niet gewerkt bij wijze van protest tegen de zeven weken oude uitzon deringstoestand in verband met moordaanslagen op politicagenten. LODEN. Dank zij een energieke hulpaktie van schepen van de Britse marine, een sleepboot en talrijke an dere vaartuigen is voorkomen dat de stranden van Torbay in Devon, een van de vakantieoorden aan dc Engelse zuidwestkust, door olie werd bevuild. KOPENHAGEN. Hel Deense parlement heeft mei 114 tegen 48 stemmen rle aanschaf goedgekeurd van 48 straaljagers van het Ameri kaanse type F-16 cn optie op tien in een later stadium. Zeventien afge vaardigden waren afwezig. Afrikaanse roofbijen RIO DE JANEIRO, 12-6. - Miljoenen Afrikaanse roofbij en trekken gestaag over het Zuidamerikaanse vasteland noordwaarts en dreigen in de nabije toekomst Noord-Ame rika binnen te vallen, zo heb ben Braziliaanse jiuiktionaris- sen woensdag gezegd. Zij hebben al 200 mensen en dui zenden dieren gedood. De bijen kunnen met be paalde insecticiden worden bestreden, maar zij zijn onge voelig voor elke geografische of meteorologische barrière en nestelen zich vrijwel overal. Zij hebben zich verspreid over Brazilië, Argentinië, Bo livia tot in Frans Guyana. Onweerhoudbaar zullen zij naar de Vercngide Stalen op rukken. Een woordvoerder van het Braziliaanse ministerie van land boute zei dat dc roofbijen ecu trek rati ongeveer 32 kilo meter per jaar hebben en bin nen zeven lol tien jaar Mexico en dc Verenigde Stalen zullen hebben bereikt. Advertentie Accountantskantoor administratie en belastingzaken economisch advies cn begeleiding LitulenlaaiJ telefoon 01370-3477 Middelbands SOESTD1JK. Een delegatie van de Stichting Bejaardenwerk Haarlem mermeer/ IIaarlemmerliede heeft, tij dens een bejaardendefilé op Soest- dijk Hare Majesteit de Koningin een poppenkast aangeboden. f 909,— f 943,— f 977,50 641,50 665,50 f 690,50 f 909,— f 943,— f 977,50 641,50 f 665,50 690,50 t 207,50 I 215,50 I 223.— f 305,— I 316,50 f 328,— i 397,50 I 412,50 427.50 bekend) hulp geboden dóór een groot aantal ambulances. Ook werden he likopters ingeschakeld bij het ver voer van de gewonden. Er zaten in totaal 427 mensen in de trein. BERLIJN. De Duitse Democrati sche Republiek en de Heilige Stoel hebben besloten „correcte en con fidentiële betrekkingen" te cultive ren, zo heeft het Oostduitse persbu reau ADN meegedeeld na afloop van het eerste offieële bezoek van een Vaticaanse diplomaat aan Oost- Berlijn. LONDEN. Een Oegandese militai re rechtbank heeft een 61-jarige Britse schrijver en lector ter dood veroordeeld wegens verraad, zo heeft de Oegandese radio gemeld. De Brit, Dennis Hills, heeft vei-klaard niet schuldig te zijn aan wat hem ten laste is gelegd, namelijk, dat hij een boek wilde publiceren, waarin het heet, dat president Amin van Oeganda kwaad gedaan had en zich als een „dorpstiran" gedi'agen had. BRUSSEL. Griekenland heeft donderdagochtend officieel verzocht als volwaardig lid opgenomen te mo gen worden in 'de Europese gemeen schappen. De ambassadeur van Grie kenland bij de EEG in Brussel. Ste phanos Stathatos. heeft het verzoek donderdagochtend in Brussel offi cieel overhandigd. OÜSTEKLAND Drs. R. Zijlstra buigcmecstcr Het dagblad „Trouw" incldl in dc vrijdag-editie de benoeming van drs. R. Zijlstra. voorzitter van de C.B.- T.B.-Nederland, tot burgemeester van de gemeente Smallingerland. DEN HAAG. Met de bouwvakva kantie 1973 ln hel vooruitzicht heeft bet bec-tuur van dc Stichting Cen traal Orgaan voor de bouwnijver heid vrijdag bekendgemaakt, dat de zomervakantie 1976 voor de bouw nijverheid begint op maandag 5 juli en eindigt op vrijdag '23 Juli. ROME. Woensdagavond zijn in de Noorditaliaanse stad San Remo twee mensen ernstig gewond geraakt bij een treffen van linkse en rechtse ex tremisten naar aanleiding van een verkiezingsbijeenkomst van uiterst rechts. TEL AVIV. De Israëlische mi nister van financiën, Yehoshua Ra- bi nowitz, heeft voorstellen tot ver regaande belastinghervorminginge- diend die, volgens hem „een keer punt in de Israëlische economie" in houden, en de levenwijze zullen ver beteren. PARIJS. Het feit dat liet interim- comité van het Internationale Mone taire Fonds fI.M.F.l geen overeen stemming heeft bereikt over dc hervorming van het wcrcldgeldstcl- sel zal tot gevolg hebben dat nieuwe hulpprogramma's voor ontwikke lingslanden zeker tot het einde van het jaar zullen worden uitgesteld. MARIAN A-EILANDEN. De vijf tienduizend bewoners van de afgele gen Mariana-Eilanden in de Grote Oceaan gaan op 17 juni naar de stembussen om te beslissen of zij wel of niet Amerikaans staatsburger willen worden. KINSJASA,' ZAIRE. Agenten van de Sowjet-Russische en de Portuge se geheime politie zijn naar Angola gestuurd om er de Marxistische be vrijdingsbeweging te helpen, zo heb ben tegenstanders van deze bewe ging in de Zairese hoofdstad Kinsha sa donderdag verklaard. WASHINGTON. De populariteit van president Gerald Ford van de Verenigde Staten is als gevolg van de wijze waarop hij de affaire Ma- yaguez heeft behandeld, geslegen, zoals die van minister van buiten landse zaken dr. Henry Kissinger, is gedaald. BARNSLEY, Engeland. Bij een ontploffing in de Houghtonkolen- mijn bij Barnsley in Engeland zijn donderdagavond twee mijnwerkers gedood en heeft een derde brand wonden aan het gezicht opgelopen. Drie mijnwerkers worden vermist. DETROIT, MICHIGAN. De staat Michigan heeft een procedure aan hangig gemaakt tegen ex-gevangene Donald Crenshaw om van hem de 8702.67 dollar terug te krijgen die zijn detentie de. staat heeft gekost. NEW DELHI. De Congrespartij van de Indiase premier Indira Gan- hi schijnt bij verkiezingen in de wes telijke deelslaat Goedjarat een forse nederlaag tegemoet te gaan. Deze ontwikkeling betekent een nieuwe slag voor de eerste-minister die don derdag juist schuldig werd bevonden aan corrupte verkiezingspraktijken. PARIJS. De stadsbussen met open achterbalkons die bij de Parijzcnaars en toeristen zo populair waren, ko men terug, zo heeft het gemeentever voerbedrijf vrijdag bekendgemaakt. WASHINGTON. Dc Amerikaanse ambassade in Saigon heeft vlak voor de ineenstorting, van Zuid-Vietnam 5 miljoen dollar in Amerikaans geld in handen van de communisten zou verbrand om le voorkomen dat het rapport van de algemene rekenkamer vallen, zo is vrijdag onthuld in een in Washington. DEN HAAG, 13-6. Nog dit jaar kunnen de organisaties voor gezins verzorging hulp gaan verlenen aan moederloze gezinnen. De Crisisgroep Weduwnaars heeft dit donderdag voor Vaderdag meegedeeld. Gezins- verzorgstevs die op de hoogte zijn van de opvang van kinderen direct na het overlijden van de moeder, kunnen dan een beperkte tijd in de gezinnen worden geplaatst. Vervolgens wordt voor het vertrek van dc gezinsver zorgster bemiddeld naar een andere vorm van weduwnaarshulp in het gezin. De twee nieuwe voorzieningen zijn een eerste uitbreiding van de diensten, die de plaatselijke gezins verzorgingsorganisaties hebben le bieden. DEN HAAG, 12-6. De wereld heeft het afgelopen jaar 206 miljard dollar voor militaire doeleinden uitgege ven, meer dan voor onderwijs of ge zondheid, vijftien maal zoveel als de officiële ontwikkelingshulp, en on geveer even veel als het gekombi- neerde bruto nationaal produkt van alle landen in Afrika, het Midden- Oosten en Zuid-Azië. Dit blijkt uit het jaarboek van het internationale instituut voor vredes onderzoek in Stockholm, een instel ling die door hel Zweedse parlement wordt gefinancierd. Een samenvat ting van dit jaarboek, dat is samen gesteld op basis van zgn. open bronnen- militaire begrotingen, vaktijdschriften etc. - is in Neder land gepubliceerd door het Neder lands Instituut voor Vredesvraagv stukken (NIVV). Het aantal inzendingen op dc puz- zei van vorige week bleef flink ach ter in vergelijking mét de normale stapel. Het warme weer heeft de mensen kennelijk naar buiten gelokt en dan wordt er uiteraard niet ge piekerd en gepuzzeld. Erg veel waardering hier derhalve voor dege nen, die wél inzonden. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor B. v. d. Weel Sportweg 6a SIRJANSLAND De tweede prijs gaal naar: Mevr. Berman-de Rijke Espelerweg 34 ESPEL Dc oplossing van de puzzel is de volgende; HORIZONTAAL: 1. roebel; 7. rob ber; 13. appel; 14. neb; 16. Fulda; 17. Luik; 18. morel; 20. loep; 21. Se; 22. wijnrood; 24. nl.; 26. keel; 28. goud; 31. ik; 33. T.T.; 34. gul; 36. mr.! 37: Ba; 38. nors; 40. merel; 42. krat; 44. cru; 45. pas; 46. gom; 47. aar; 48. hals; 50. peper; 52. stro; 53. en; 54. L.K.; 56. las; 57. te; 58. N.N.; 59. raar: 61. bitsf 63. me; 64. festoen; 67. la; 69. tape; 71. moord; 72. kade; 74 arend; 76. sok; 77. linie; 78. België; 79. jonker; VERTIKAAL: 1. ral. 2. opus; 3. epiek; 4. bek; 5. el; 6. terreur; 8. of; 9. bul: 10. blond; 11. edel; 12. rap; 14. non; 15. beo; 18. mijl; 19. log; 22. wet; 23. dom; 25. pincher; 27. ets; 29. Urk; 30. matrone; 32. koran; 34. gé sel; 35. leges; 37. Baarn; 39. rul; 40. map, 41. lor; 43. rat; 49. sla; 51. pas toor; 52. set; 55. kaf; 57. tin; 59. re pel; 60. rem; 61. bed; 62. slank; 63. mare; 65. S.O.S.; 66. ork; 68. adje; 69. tab; 70. eng; 72. kin: 73. eer: 75. d.i.; 77. L. O. De uiemve puzzel HORIZONTAAL: 1. vloeibare spijs 4. van geringe zwaarte: 7. overschot; 10. vreemde munt; 11. in dc huis houding gebruikte vloeistof; 12. plaats aan de Oude IJssel; 14. weef sel van goud- of zilverdraad; 17 schaakfiguur; 19. proper; 20. raad geving; 21. zaadkorrel in een vrucht; 23. soort onderwijs (afk.); 24. voor zetsel; 25. deel van Europa; 28. de oudere (afk. Latijn); 29. soort anti lope; 31. Europeaan; 32. ovenkrab ber om kolen uit de oven te halen; 35. plotseling opkomende gedachte; 37. duidelijk; 40. wijnsoort; 41. paurdeslee; 42. voegwoord: 43. on- verduisterd schijnende: 44. opkoper van gestolen goed; 47. aardbol: 49. niet druk; 50. langstaartigc Zuid amerikaanse papegaai: 52. bladader; 54. per procuratie (afk 55. geheel der neigingen v.e. kind; 58. chemisch symbool. 60. nachtroofvogel'. 62. deel van Azië; 63. rivier in Engeland: 64. blad papier; 65. voornemen tot iels; 67. kledingstuk; 69. grote afgeronde schop; 70. tijding: 71. wild zwijn; 72. vergevorderd in tijd; 73. grote klier; 74 rustig, bedaard. VERTIKAAL: 1. bravourstükjc: 2.' zeevis; 3. zaadkorrel in. een vrucht 4. zeer talrijk; 5. klein vertrek; 6. taankleurig; 7. ijsaanslag aan vaste voorwerpen (b.v. aan boomtakken): 8. onvergelijkelijk; 9. zangstem; 13. geen inhoud hebbende; 15. maand y. h. jaar; 16. muzikaal toneelspel; 18. plaats in Salland; 20. onverwachts; 22. het overbrengen van de stem langs elektrische weg; 25. klooster zuster: 26. persoonlijk voornaam woord; 27. gevangenis (Bargoens); 30. familielid. 33. licht ontvlambare vloeistof; 34. boom: 36. vlaktemaat; 38. samenhangende klomp planten; 39. telwoord; 45. boom: 46. technisch hulpmiddel ten dienste van dc lucht vaart; 47. wacht van krijgslieden bij een vorst; 48. tenen mand; 49. één dor spelers v.e. voetbalelftal: 51. mu zieknoot: 53. konijnenjager; 54. don kere opening in het regenboogvlies: 56. edelaardig; 57. stelling wetend; 59. mét bittere bladeren en blocmep: 61. schaapkameel zonder vctbull; 64. Ned. omroepvereniging (afk.); 66. vochtig; 68. onder leiding van (afk:)'; 69. snavel (van vogels).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4