Brabantse werkgroep pleit voor afsluiting Oosterschelde De regering blijft bij haar spreidings-beleid Bus met minder-validen verongelukt: vier doden Britse olie uit Noordzee Tollenshuis heropend Einde recessie in zicht Boekje open over C.I.A. teak bergmeubel MEUBELRAMA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Z1ERIKZEE. De Bomenbank zorgt goed voor de nieuwe Kraanpplein-kastanje die het aardig doet, maar wel een goede verzorging vereist. In verband met de warmte kreeg de boom een anti-verdampingsmiddel toegediend, terwijl water bij de wortel werd ingebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Na klapband LOSSER, 11-6. Woensdagmiddag is een bus met 17 a 18 minder-valide mensen in het Overijsselse Losser verongelukt. Twee vrouwen en een man zijn om het leven gekomen. Verschillende mensen zijn met ver wondingen naar ziekenhuizen in OI- denzaal en Enschede gebracht. Advertentie U kunt bij de R.V.S. nw autoverzekering per maand betalen! A. S. FLIKWEERT Brouwerstraat 20 Nieuwerkcrk. Tel. (01114) 2196 De bus van de Onog bracht de mensen van de revalidatiewerk- plaats „De Schakel" in Oldenzaal naar hun huizen in Denekamp. Ter hoogte van Losser kreeg de bus een klapband, waarop de bus via een boom in een sloot terecht kwam. Om het leven zijn gekomen de 25- jarige mevrouw B. J. M. Sandvoort- Landman, de 57-jarige mej. G. G. Groeneveld, de 62-jarige man C. H. B. Kuipers en de 32-jarige H. Oude- Elferink. Alle slachtoffers wonen in Denekamp. Drie gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis te Oldenzaal. Twee gewonden zijn thuis. De oorzaak van h,et ongeluk is mogelijk een klap band geweest. Toen de rechter voor band sprong is de bus in een sloot en daarna tegen enkele bomen aan gebotst. Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halt zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uilgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag, en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.50. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 °/t B.T.W. in du nummer: Korenavondte Brouwershaven ZIERIKZEESCHE Donderdag 12 juni 1975 131ste jaargang Nr. 21705 NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN (1797 -1889) Tweede Kamer Advertentie LONDEN. Iti Engeland konden radioluisteraars voor hei eerst oorgetuige zijn van de debatten in het Lagerhuis. Het experiment zal vier weken duren. Pas daarna zal bekend worden of de luisteraars, zoals deze dames mei op de achtergrond dr parlementsgebouwen en de Big Ben. .zich voortaan direkt uit dit politieke heiligdom kunnen laten informeren of dat oude tradities -zullen hebben gezegevierd. EINDHOVEN. 11-6. De Noord- Brabantse Ambtelijke Werkgroep Advisering Rapport Oosterschelde „WARO" is van mening dat de Oos terschelde. conform het oorspronke lijke Deltaplan moet worden afge sloten. Is dat niet mogelijk bijvoor beeld omdat het huidige milieu moet worden gehandhaafd dan pleit de VVaro voor verhoging van de dijken rond het getijdebekken. De diverse comparlimenterings- modellen die door de commissie com partimentering Oosterschelde (CCO) zijn voorgesteld worden stuk voor stuk door de Waro van de hand ge wezen. Volgens de Brabantse gede puteerde Ton Brugman die is opge treden als voorzitter van de Waro heeft de CCO de problemen te licht voetig behandeld. Het rapport van deze commissie heeft volgens de Waro meer problemen opgeroepen dan opgelost. De belangrijkste argu menten die hebben geleid tot het standpunt van de Brabantse werk groep zijn de eisen ten aanzien van de beheersing van zowel de kwaliteit als het peil van het water in de Oos terschelde. Daarnaast hebben fac toren als veiligheid, scheepvaart, landschappelijke en planoligische be zwaren, een belangrijke rol gespeeld. Hel advies van de Werkgroep Ad- vièsering Rapport Oosterschelde zal door een commissie ad hoe uit de Provinciale Staten van Noord-Bra bant worden bestudeerd. Deze com missie z.al uiteindelijk een standpunt formuleren dat nog voor het einde van deze maand aan minister Wes terterp zal worden aangeboden als zijnde het standpunt van Provinciale Staten. Tussentijds zal het college van Gedeputeerde Staten van Noord -Brabant zich nog over deze kwestie uitspreken. Pas in augustus zal de voltallige vergadering Provinciale Staten over deze kwestie een stand punt kunnen innemen. Men heeft deze formule moeien kiezen omdat minister Westerterp een reactie op het rapport van de Commissie Com partimentering Oosterschelde voor 1 juli verlangde. Hel standpunt van Gedeputeerde Staten van Zeeland met betrekking tot deze kwestie zal waarschijnlijk over twee dagen bekend worden ge maakt. Dit heeft de Zeeuwse com missaris van de koningin dr. C. Boerticn woensdagmiddag gezegd, nadat hij samen niet het Zeeuwse college van G.S. een werkbezoek had gebracht aan het Brabantse college van Gedeputeerde Staten. Tijdens dit werkbezoek is naast de Oostcrschcldekwestic ook nog ge sproken over de wegverbinding tus sen Zeeland en Noord-Brabant en gemeenschappelijke acties met be trekking tot de luchtverontreiniging vanuit België. Dr. Boerticn kondigde aan deze laatste problematiek in september voor Ie zullen leggen aan minister Vorrink wanneer deze een bezoek brengt aan Zeeland. Dit nummer bestaat uit 12 pagina'« l Wie loü lereu bidden, moet t naar zee gaan. George Herbet f Verwachting tot vrijdagavond: Lagere temperaturen Zonnig, maar in het noorden van het land ook wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog; vannacht weinig wind en minima van onge veer 11 graden, morgen overwegend matige noordwestelijke wind en ma ximumtemperaturen van 17 graden vlak aan zee tot omstreeks 24 graden in het zuidoosten. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN ZIERIKZEE: 13 juni. Zon op 4.20, onder 21.00 Maan op 8.4J, onder 23.20 Eerste kwartier: 16 juni (15.58) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagvvater 13 juni 5.43 17.55 11.05 23.41 Springtij: 12 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Geleidelijk wordt het iets minder warm. Voor de Noorse ber gen is een front aangekomen dat daar bewolking en regen brengt. Dit trekt, gevolgd door de bijbehorende depressie, over de Noorse bergen waardoor in Scandinavië een flinke afkoeling zal optreden. Bij ons zullen de gevolgen minder ingrijpend zijn, maar enkele wol kenvelden en mistbanken in de kustprovincies kunnen de instro ming van de koelere lucht uit het noorden vergezellen. De rug van hogedruk bracht ons woensdag zon nig en vooral sterk drogend weer. In de middag werd gedurende enke le uren in De Bilt een vochtigheid van minder dan 20 procent geregis treerd. Door het wegtrekken van het zui den van de rug van hogedruk komen we in iets vochtiger lucht. De landen ten zuiden van ons, waar dagenlang bewolking en buien het weer be paalden, krijgen nu beter weer. LONDEN, 116. Woensdag is de eerste Britse olie uit de Noordzee gewonnen. Dit gebeurde op een drij vend booreiland op 225 mijl ten oos ten van de Schotse stad Edinburgh, waar een in de VS gevestigd Consor tium het Argyll-veld exploiteert. Te gen de avond was al 2.000 ton olie in een nabijgelegen tankboot ge pompt. Verwacht wordt dat dc eer ste olielading over vijf dagen zul Aankomen in een raffinaderij in de monding van de Theems. RIJSWIJK, (Z.H.). 11-6.- Woens dagmiddag heeft minister Van Doorn van CRM in Rgswgk (Z.H.) fiet mu seum in het gerestaureerde Tollens huis heropend. Het huis is in dc 17de eeuw gebouwd als boerderij. Het heette toen „Ottoburg". Sindsdien is het verschillende malen ver bouwd en genoemd naar de dichter Tollens die er in heeft gewoond. De restauratie van het huis heeft ruim 700.000 gulden gekost. plaatsing - enige jaren geleden - van een gedeelte van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar Heerlen. „Ik b.en nog steeds erg blij dat we des tijds die knoop hebben doorgehakt. En wij zijn daarbij erg zorgvuldig te werk gegaan", aldus Lubbers. AMSTERDAM, 11-6. De wereld- recessie, de ergste sedert de tweede wereldoorlog, loopt ten einde. Hier over waren de bankiers, die deelna men aan de woensdagochtend gehou den eerste werkzitting van de jaar lijkse bijeenkomst van de „Inter national Monetary Conference" het met elkaar eens. Zjj waren unaniem van oordeel, dat dc wereldrecessie haar diepste punt beeft bereikt en dat het van nu af aan weer in op waartse richting zal gaan. Mogelgk dat Engeland bij het algemene her stel zal achterbleven. Een en ander is in een persconferentie na afloop van de eerste werkzitting meege deeld WASHINGTON, 11-6. De Ameri kaanse geheime dienst CIA heeft in de afgelopen jaren geheime dossiers over 7.200 Amerikaanse burgers aan gelegd, tot twee jaar geleden miljoe nen brieven van Amerikanen onder schept, maar bewoog zich in weerwil van deze en andere „duidelijk in strijd met de wet zijnde aktiviteit" meestal binnen het kader van de le galiteit. Met deze conclusie heeft de door president Gerald Ford aan het werk gezette commissie onder voorzitter schap van vicepresident Rockefeller in Washington het resultaat bekend gemaakt van haar onderzoek van vijf maanden. De commissie doet tegelijkertijd dertig aanbevelingen, op grond waarvan in de toekomst een krach tiger controle van de Amerikaanse regering en het Congres uitgeoefend zou kunnen worden DEN HAAG, 11-6. De regering blijft bij de pluimen tot spreiding van rijksdiensten. Minister Gruijters (volks huisvesting en ruimtelijke ordening), coördinerend be windsman, zei woensdagavond in zijn antwoord op vragen en opmerkingen van Tweede-Kamerleden, dat de regering er niet aan denkt de plannen uit te stellen of langzaam aan te beginnen met groeidiensten. beert de zaak op te schorten, maar hij herhaalde het standpunt van de regering: in de eerste fase 6500 ar beidsplaatsen spreiden, 4500 naar het noorden, 2000 naar het zuiden. Tweede fase De beslissing van de regering tot die fase was door gebrek aan gegevens beperkt tot enkele rijksdiensten en alleen noorden en zuiden van Neder land. De tweede fase, waarin nog en kele duizenden arbeidsplaatsen van ambtenaren zullen worden gespreid, zal stoelen op een zeer grondig on derzoek naar wenselijkheden en mo gelijkheden. Gruijters gaf toe dat een dergelijk onderzoek bij de eerste fase had ontbroken. Maar gezien de no den van randstad en noorden en zui den, had de regering de knoop maar doorgehakt. Gruyters bestreed de opvatting dat de regering bezig is Den Haag af te breken. „Den Haag blijft regerings centrum: we bouwen veel nieuwe mi nisteries en we pompen miljoenen in de herstructurering van Den Haag", zo zei de bewindsman. „De kernvraag bestaat nog steeds: hoe doen we iets aan de verstopping van de randstad, vooral het gebied rond Den Haag en hoe doen we zo snel mogelijk iets aan de slechte so ciaal-economische omstandigheden in noorden en zuiden des lands", zo zei Gruyters. Zijn langdurig betoog werd vaak en vinnig onderbroken door tal van kamerleden. Gruijters kon er begrip voor op- brengéh dat men nog steeds pro- Hij was het ook niet eens met de stelling dat vestiging van dienstver lenende instellingen in probleemge bieden weinig of niets doet om het algehele niveau van de werkgelegen heid op te vijzelen. Hij wees op eer dere overplaatsingen, onder andere van een onderdeel van zijn eigen de partement naar Zwolle, die wel de gelijk effect zouden hebben gehad. Gruijters werd hierin gesteund door zijn collega Lubbers (economi sche zaken), die wees op de over- Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1