DE GROENE TAS Pessimisme over Portugal Fietsen en bromfietsen Touwtrekken om water van de Eufraat Dood in de ring G.S.: genoeg onderhandeld over het Baalhoekkanaal BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 Juni 1975 Nr. 21704 De pessimisten over cle ontwikke lingen in Portugal krijgen steeds meer gelijk. De socialisten hebben dan bij de verkiezingen zodanig ge wonnen dat men rustig mag aanne men dat de meerderheid der kiezers een gematigd links bewind voor staat. de militairen blijken m meer derheid een veel linkser koers te willen varen. Waarbij zij dan de stembusuitslag voor het gemak be schouwen als van geen betekenis, omdat immers na vijftig jaar dikta- tuur van rechts de bevolking nog niet goed weet wal ze wil en even min unit het beste is. Het dragen van uniform en wapens schijnt tevens een extra helder inzicht te verschaf fen. Maar zulke spot is vrij nutteloos, want die uniformen en vooral wa pens betekenen ook, dat de militai ren de dienst uitmaken. En van een grote bereidheid om een redelijke Flitsen uit het buitenland NEW YORK. De Verenigde Staten hebben hun laatste gevechtsvliegtui gen op Taiwan teruggeroepen en be reiden zich voor de Amerikaanse strijdmacht die zich nog op het ei land bevindt met dertig procent te verminderen. MOSKOU. De Sowjet-Unie heet't opnieuw een onbemand ruimtevoer tuig - De Venera 9 - naar Venus gelanceerd voor verder onderzoek van de planeet en omgeving. PARIJS. NAVO-sekretaris-gene- raal mr. J. Luns meent dat het eko- nomische vraagstuk verbonden aan dat van de defensie op het ogenblik het zorgwekkendste probleem is. BEIROET. Duizenden mensen hebben in de straten van Tripoli. Benghazi en andere steden in Libië gedemonstreerd om te protesteren tegen de vredesavances van de Egyptische president, Anwar Sadat, jegens Israël. Dit heeft radio-Tripoli zondagochtend gemeld. EL AIOUIN. Spaanse troepen heb ben veertig Marokkaanse soldaten en een kapitein gevangen genomen, zo is officieel bekendgemaakt in Alaiouin waar de gevangenen naar toe zijn gebracht. TEL AVIV-BEIROET. De politie in Tel Aviv heeft meegedeeld dat Israëlische militairen op een kruis punt bij de kustplaats Netanya een Arabische guerrillastrijder hebben doodgeschoten die twee granaten naar hen gooide. De man was af komstig uit Toekarm op de westelij ke over van de Jordaan. NICOSIA. De Turkse Cyprioten in het door de Turken bezette noorde lijke deel van Cyprus hebben ge stemd over de grondwet voor een autonome Turks-Cyprische deel staat, die hun leiders op 13 februari eenzijdig uitriepen. CANBERRA. De Australische pre mier. Gough Whitlam, heeft ver klaard te geloven dat Frankrijk in de afgelopen week een ondergrondse kernproef heeft genomen op het Atol Fangataufa, 80 km ten zuiden van het Atol Muroroa, in de Stille Oceaan. WASHINGTON. In een senaats rapport over de vluchtelingen uit Zuid-Vietnam en Cambodja wordt de Amerikaanse regering een laks beleid verweten. Een hervestigings plan is nog niet ,van de grond geko men. HONG KONG. De Filippijnse pre sident Ferdinand Marcos is in Pe king aangekomen voor zijn eerste officiële bezoek aan de volksrepu bliek China. Volgens het persbureau Nieuw China werd Marcos met zijn gevolg op grootse wijze verwelkomd. Z1ERIKZEE. Twee „trouwe viervoe ters" werden ingeschakeld bij hel maaien van de havendijkbermenin overeenstemming dus met het histo risch karakter van Zierikzee. Of is dat te ver gezocht (Foto: Zierikzeosche Nieuwsbode) mate van vrijheid en demokratie te garanderen is niet zoveel gebleken. Het droevigste voorbeeld is natuur lijk wat de krant Republwa is over komen. Een inderdaad vrij blad waarvan de socialistische redaktie zich vaak kritisch uitliet over wat er zoal in hel land gebeurde met name over de invloed die de communisten zich wel niet via verkiezingen kon den verwerven, muur via de vakbe weging wel toeëigenen. Om ie tonen hoezeer het blad hierin gelijk had besloten de - overwegend commu nistisch georganiseerde - zetters en drukkers van hei bedrijf de redaktie weg te sturen en zelf het blad over te nemen. Pogingen van inderhaast lot de monstreren opgeroepen socialisten om deze bezetting van hun bedrijf weer ongedaan te maken liepen vooral vast doordat de militaire au toriteiten inmiddels voor bewaking hadden gezorgd die niet de bezetters verdreef, maar wel de anderen bui ten de deur hield. Inderdaad ver scheen maar één nummer van de krant, waarin de communisten lieten zien hoe eigenlijk geschreven diende te worden, maar hel gaat hun er niet zozeer om een spreekbuis erbij te krijgen clan wel een socialistische stem het zwijgen op te leggen. Linkse diktntuur Het regeringsoptreden ivas verder een aanfluiting. De bezetters werd niet veel venveten, maar de betogers tegen de bezetting ivaren „gemani puleerd om de verdeeldheid te zaai en en de revolutie te ondermijnen". Dat manipuleren was dus door de socialisten misdreven. De vraag is, hoe lang de socialisten op deze basis in de regering zullen ivillen blijven. Daarbij komt dat de eensgezind heid onder de militairen inmiddels ook wel een knak heeft gekregen, doordat er onder hen ook velen zijn die niet zo braaf in het communisti sche kielzog varen als de meerder heid die tot dusver zijn zin doorzet. Bovendien zijn er demonstraties ge weest van maoïstische groeperingen die wel links zijn, maar de oriëntatie op Moskou verwerpen. Dan krijgt hei militaire bewind mtt allerlei problemen te kampen op ekono- miseh gebied. Een reeks nationalisa ties b.v. heeft ervoor gezorgd, dat in de eerste plaats allerlei kapitaal uit het land werd gesmokkeld en dat in de tweede plaats buitenlandse in vesteringen inmiddels nihil zijn ge worden. Ekonomisch is het nog meer kommer en ellende dan het tevoren was. En wat. is cle oplossing waartoe de beweging van de strijdkrachten kwam? Ze gaat rechtstreekse kon takten leggen met de bevolking - dat wil zeggen cluf ze de partijen niet meer erkent als de vertegenwoordi gers van de bevolking. De vraag is dan alleen nog maar wanneer de mi litairen die partijen ook maar af schaffen omdat ze overbodig zijn- geworden en trouwens toch maar door partijpolitiek geruzie de sfeer bederven. Waarmee de linkse dikta- tuur volkomen is gevestigd als af lossing van de rechtse. DEN HAAG, 9-6. De ANWB meent dat op nog veel grotere schaal dan thans het geval is voorzieningen moeten worden getroffen voor fiet sers en bromfietsers. Het is niet onjuist om te zeggen, dat er in de loop der jaren veel voor de fietsers is gedaan. Extra aandacht voor de fiets is zonder meer op zijn plaats en wel omdat de fiets een belangrijk aan deel heeft in de verkeers- en ver- voersprestèitie, vaak wordt gebruikt als voor- en natransport voor het openbaar vervoer. Zowel rijdend als stilstaand weinig ruimte in beslag neemt en een minimale aanslag pleegt op natuurlijke grondstoffen. Dit is de conclusie van een onder zoek, dat hot ANWB-blad „Ver keerskunde" heeft ingesteld naar de voorzieningen in ons land voor bromfietsers en fietsers. BEIROET, 9-6, Het vorige week na veel geharrewar door Syrië genomen besluit meer water van de Eufraat door te laten om de door de water- schaarste getroffen boeren in Irak te helpen komt voor hen te laat in het seizoen. De Iraakse minister van irrigatie, Makram Talbani, verklaarde zondg dat zeventig procent van de gewas sen op de Iraakse akkers als verlo ren kan worden beschouwd doordat Syrië tot dusver een groot gedeelte van het door de Eufraat stromende water met de bijna voltooide Tab- qa-dam tegenhoudt. Syrië zegde vorige week toe meer water door te laten. Het deed dat in antwoord op bemiddelingspogingen van Saoedi-Arabië om een regeling te treffen in de kwestie van het door beide landen opgeëiste aandeel van het rivierwater. MEXICO STAD, 9-6. De bokssport heeft opnieuw een slachtoffer geëist. De Mexicaanse prof. Juan Torres verloor in Mexico Stad door knock out in de zesde ronde van zijn land genoot Rafael Mai'tinez. Korte tijd na het gevecht zakte Torres in een restaurant waar hij met vrienden at, plotseling ineen. In een ziekenhuis stelden artsen vast dat een bloed- prop in de hersenen fataal was ge weest. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BAARLE NASSAU. Uit een nachtkluis van een filiaal van de Rabo bank in Baarle Nassau is voor honderdduizend gulden aan Neder landse en Belgische valuta gestolen. Zeeuwse kwestie MIDDELBURG, 9-6. De openbare inspraak van Zeeland over het trak taat tussen Nederland en België over de aanleg van het Baalhoekkanaal is onvoldoende geweest, vinden Gede puteerde Staten van Zeeland. Het college van G.S. heeft wel vertrou welijk overleg gepleegd met de re gering over de traktaatvoorwaarden. Nu de onderhandelingen zijn afge rond is het ook nog steeds bü de Zeeuwse bestuurders niet bekend of er wel voldoende met de Zeeuwse verlangens rekening is gehouden. G.S. hebben de moed over in spraak nog niet opgegeven. Zij heb ben de minister van verkeer en wa terstaat gevraagd om tijdens de besprekingen over de afsnijding van de bocht bij Bath in de Westerschel- de ook het voorontwerp van het verdrag te mogen inzien. G.S. zeggen dit in antwoord op vragen uit de staten. Op de vraag of het college vreest dat het met de naleving van het Baalhoektraktaat dezelfde kant op zal gaan als met de naleving van hel traktaat over het kanaal Gent-Terneuzen, antwoorden zij dat er in de onderhandelingsde legatie veel aandacht is besteed aan de naleving van de traktaatvoor waarden, maar dat er in internatio nale overeenkomsten nooit sankties legen niet naleven van de voorwaar den worden opgenomen. ARNHEM. Een miljoen gulden schade heeft in de nacht een brand in de bovenverdieping van een groothandel in drogisterij-artikelen op het industrieterrein in Arnhem veroorzaakt. De verdieping is uitge brand; de benedenverdieping kreeg waterschade. DEN HAAG. De Haagse politie heeft, de 28-jargie direktrice T. J. van het schuldsaneringsbedrijf „Ge neral Transactions Holland B.V." aangehouden. De vrouw wordt er van verdacht 50.000 gulden te heb ben verduisterd. EINDHOVEN. Zondag heeft de rijkspolitie op het woonwagenkamp in het Brabantse Luyksgestel, de 26- jarige W. H. aangehouden, verdacht van een groot antiekdiefstallen. Een tweede verdachte, de 24-jarige M. P. werd na verhoor weer vrijgelaten. ZOETERMEER. De 43-jarige Ha genaar M. van R. en zijn 19-jarige zoon H. van R. worden verdacht van de schietpartij in de Dorpsstraat in Zoetermeer in de nacht van zaterdag op zondag waarbij de 17-jarige woonwagenbewoner P. van D. ge wond raakte. UTRECHT. De Nederlandse politie speurt momenteel naar de voort vluchtige 28-jarige huisschilder W. van K. die er van wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op transportondernemer Bouw, in april in Ede. GULPEN (Limburg). De 45-jarige kermisexploitant A. P. K. uit Leeu warden is zaterdagavond in het Limburgse Gulpen, vermoedelijk wegens een hartaanval, met zijn bromfiets van een talud gereden, waarop hij zijn nek brak. De man overleed ter plaatse. DEN HAAG. Vergeleken met 1973 is het aantal overnachtingen in 1974 van buitenlanders in ons land ge daald met 4,7 pet. Dit beeld is min der ongunstig dan werd verwaeht op grond van de gegevens over het eer ste halfjaar 1974. Toen werd een da ling vastgesteld van 9,3 procent. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 11 JUNI NED. I: De NCRV neemt het kin derprogramma op deze zender voor haar rekening. Om half vier gaat het deksel van de Kijkdoos open en wat de kinderen te zien krijgen is onder meer een avontuur van Dinkie en een optreden van Dierenhans, Boekenbram en Knutselwim. Na een filmpje waarin de zeefdrukkunst wordt uitgelegd volgt een aflevering ■ua?i Black Beauty. Er is sprake van een mysterieuze hogepriester die beweert alles van iedereen te we ten. Tenslotte vanmiddag ook nog een avontuur van Swiebertje. Be halve het Engelse tv-spel Wie zaait zal oogsten heeft de NOS vanavond slechts de gebruikelijke rubrieken te bieden. Van gewest tot gewest, Stich ting Socutera en de politieke zend tijd. Tol bij tienen is daarna de buis voor Wie zaait zal oogsten, dat ge schreven werd door Brian Phelan. De kijkers ontmoeten in dit stuk een zekere Wilfred Eames, die zijn kan sen op een beetje levensgeluk niet heeft gebruikt. Hij is een 57-jarige fabrieksarbeider. Bij het opmaken van de balans konkludeert hij dat er nog gelegenheid is om iets van zijn leven te maken. Hij besluit zijn wens om ooit nog eens als kunstschilder kreatief bezig te zijn, te gaan ver vullen. Het tv-spel wordt gevolgd door de rubriek Kijken naar kinde ren, waarin nogmaals een bezoek ge bracht wordt aan de Professor Bla der gr oenschool in Eeldé. Panora- miek brengt een kwartier achter grondinformatie en de parlementaire rubriek Den Haag Vandaag sluit de rij. NED. II: De vooravond is voor het IKOR dat van zich doet spreken met het tweede deel van Jouw we reld, mijn wereld en de informatie rubriek Kenmerk. Na het journaal is de beeldbuis voor de KRO, die aller eerst cle aktualiteitenrubriek Brand- jmnt over het scherm laat gaan. Tot bij tienen wordt Studio Vrij uitge-- Zaterdag 14 juni, Nederland I, 19.05 uur: The Flintstones. Dino loopt weg en Fred en Barney lopen uren naar hem te zoeken zonden, hel programma voor de vrijetijdsbesteders. Smalfilmen neemt een belangrijke plaats in vanaiiond. Ook in dit programma informatie over het zelf beschilderen van rolgrodijnen, dieren in en om het huis, glasdecoraties en een re- prtage over het nut van hel fietsen. De dertig minuien die de KRO hier na nog te goed heeft, zijn voor de korte film Francis. Deze film werd in 1973 gemaakt door Bruno Schoon- brood en andere leerlingen van cle Nederlandse Filmacademie. WOENSDAG 11 JUNI NED. I: 9.40 Schooltelevisie; 15.30 Kijkdoos; 16.15 Werkwijzer; 16.30 Black Beauty; 16.55 Swiebertje; 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws 19.05 Van gewest tot gewest; 20.00 Nieuws; 20.20 Politieke zendtijd en staatsloterij; 20.35 You've made your bed, now lie on it, tv-spel; 21.50 Kij ken naar kinderen; 22.15 Panora- miek; 22.30 Studio Sport. NED. II: 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw wereld, mijn wereld; 19.30 Kenmerk; 20.00 Nieuws: 20.21 Brandpunt; 20.45 Stu dio Vrij; 21.45 Francis, film. DONDERDAG 12 JUNI NED. I: Met een dokumentaire over IJsland opent de VARA haar programma. Deze Engelse film laat zien hoe de bewoners van IJsland tegen de grillen van de natuur moe ten opboksen. Het journaal van acht uur wordt gevolgd door Kla verweide, maar eerst is. daar nog Achter liet nieuws om ie reageren op de belangrijkste nieuwsfeiten van vandaag. Klaverweide kent onver wachte gebeurtenissen. Die doen zich voor rond een Surinaams gezin, moeder en vijf kinderen, dat inKla- Advertentie STERK EN DEGELIJK Voor al uw koffers %>lk OWtUb dam 9 LfNCKEEK LEOERWAREN I ZIERIKZEE 33 „Goed, meneer. Met een half uur tje rijden we langs. Sluit u alles goed af: deuren en ramen en ga dan rustig slapen. Er wordt vannacht op uw huis gelet". Voor alle zekerheid nam Harmen twee reservestoppen mee naar de slaapkamer. Alsmede de telefoon. In geval van nood kon hij meteen bel len en als het nodig was beneden nieuwe stoppen indraaien. De man of mannen, die twee keer in moeders huis hadden ingebroken en waar schijnlijk dezelfde waren, die bij Niek alles overhoop hadden gehaald, waren ongetwijfeld tot alles in staat. Getuige het feit, dat ze hem een dreun op zijn hoofd hadden gegeven. Maar de nacht vergleed zonder dat er iets bijzonders voorviel. Beiden, man en vrouw, sliepen slecht en zo als dat vaak gaat: men suggereert zichzelf allerlei verdachte geluiden te horen. Tot twee keer toe was Harmen uit bed gegaan om te kij ken, maar hij kon niets bijzonders bemerken. Alle deuren waren nog altijd op slot en alle ruimten nog ongeschonden. Of men wist zijn adres niet, of men had door, dat de politie extra waakte. In dit laatste geval zou het slechts uitstel van executie zijn, begreep hij. Want als ze in moeders huis en bij Niek niet konden vinden wat ze zochten, zou den ze ongetwijfeld ook proberen hier, in zijn eigen huis. Was hij daarmee dan klaar? Je kon van de politie niet vergen, dat men iedere nacht zijn huis extra in het oog door J. D. POSTHUMUS hield. Dat kon één keer en daarna nog een nacht, maar je kon niet aan de gang blijven. Ze zouden al heel gauw van de gedachte uitgaan, dat het allemaal flauwekul was: over dreven angst. Om half zeven zat het echtpaar Oosterlaag al aan de thee met be schuit in de kille keuken. Want het weer was ineens omgeslagen: de lucht was zwaar bewolkt en sinds het daglicht was doorgebroken, re gende het ononderbroken. Terwijl de temperatuur verscheidene graden lager was dan een aantal uren te- vorne. Zo zaten ze op de harde hou ten stoelen in hun ochtendjassen te huiveren. Daarom nam Harmen maar gauw een warm bad en schoor en kleedde zich, zodat hij om half acht al gekleed en wel het ochtend blad zat te lezen, terwijl op haar beurt Geer zich opknapte. Terwijl hij zat te lezen, klonk er boven opeens een gil. Van schrik viel Harmen bijna uit zijn stoel, maar een onderdeel van een sekonde later smeet hij de krant weg en rende door de gang naar de trap. die hij met twee treden tegelijk nam. Nog geen tien sekonden later storm de hij de slaapkamer binnen. Hij zag zijn vrouw bij het raam staan, doodsbleek. „Wat is er?" vroeg hij. hijgend van de ongewone inspanning en ge schrokken. „Waarmee gilde je?" Ze wees naar buiten. Schuin voor zich uit. „DaarEr stond een man.... hij keek hierheen. Naar verweide woont en in afwachting is van de overkomst van de grootmoe der naar Nederland. Wethouder Kuipers komt in een kwaad daglicht te staan. Hij wordt ervan beschul digd uit eigen belang de emigratie van Surinamers aan te moedigen. Ombudsman Hans Ouwerkerk komt omstreeks half tien aan de beurt. Hij probeert oplossingen aan te dragen voor problemen waarmee kijkers hem hebben gekonfronteerd. Een ogenschijnlijk probleemloos man netje is de Engelse komiek Ronnie Corbett. Ter gelegenheid van het feil, dat een zwager van Corbett trouwt wordt een feestje gegeven. Dat vindt plaats in huize Corbett en utieraard loopt een en ander uit de hand. Aktualiteiten van uiteenlo pende aard worden voorgeschoteld door Achter het nieuws en de avond wordt besloten met de rubriek Den Haag Vandaag. NED. II: In de vooravond heeft de AVRO voor cle sportliefhebbers een aantrekkelijk programma. Sportpa- norama heeft beslag weten te leggen op een drietal filmpjes, waarin de legendarische voetballer Pele de kunst van het voetbalspel demon streert. Na achten begint de projek- toite draaien voor de film Moulin Rouge. Hoofdpersoon in deze film is Toulouse Lautrec, een geniaal tijdgenoot van Vincent van Gogh. Met Van Gogh had Lautrec gemeen, dat hij werd geteisterd door het le ven. Als veertienjarige werd hij kreupel tengevolge van een val. Als gevolg van overmatig drankgebruik stierf hij zeer jong37 jaar oud. Hij liet echter een uiterst waardevolle artistieke erfenis achter. Onder de titel Dichterbij brengt Marcel de Groot een nieuw programma. Daar in wordt gepraat met mensen die een interessant verhaal of pro bleem te vertellen hebben. Sonja van Proosdij tenslotte laat de kij kers om half elf meegenieten van zomerse belevenissen. DONDERDAG 12 JUNI NED. I: 18.45 Voor de kleuters 18.55 Nieuws; 19.05 IJsland, doe; 20.20 Nieuws; 20.21 Achter het nieuws; 20.35 Klaverweide21.25 De ombudsman; 21.50 Ronnie Corbett; 22.20 Achter het nieuws. NED. II: 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 Pele doe; 19.30 Lach eens naar de fotograaf; 20.00 Nieuws; 20.21 Moulin Rouge, film; 22.30 Dichterbij; 23.00 De zomer in het hoofd. boven! Een lange man" „Nou en?" „Ik schrok van hem. Toen ik gilde, ging hij er meteen van door!" Harmen luisterde en hoorde op eens een auto wegrijden. Hij rende naar de logeerkamer aan de voor kant van het huis en opende het raam. In de verte zag hij een wagen wegrijden: een zilverwitte Mercedes. Maar een nummer kon hij niet meer zien; daarvoor was de wagen al te ver weg. Tegen half negen kwam de poli tieauto langs. Een agent stapte uit en belde aan. Met een grote doos in de handen. Harmen deed open en liet de man binnen. „De spullen, meneer. Of u even wilt kontroleren of alles in orde is en dan hier tekenen voor ont vangst." De man haalde een papier uit zijn zak en gaf het door. Harmen bekeek de inhoud en knikte. „Het is in orde," antwoordde hij met toon loze stem en tekende. „Fijn, in orde. meneer. En alles rustig gebleven vannacht? Helemaal niks bijzonders gezien vannacht, me neer, nog geen verdachte kip. Niets. Was een beetje loos alarm, niet waar? Nu ja. beter dan anders, zeg ik maarl" Harmen knikte. Ik zwijg over wat mijn vrouw en ik hebben gezien. Ze geloven hel niet, als ik het vertel. Hij drukte de agent een paar sigaren in de hand en mompelde: „Hartelijk dank voor de extra bewaking deze nacht". Maar toen hij do politiewa gen hoorde wegrijden, dacht hij: De sufferds! Wie weet. hoe lang die Mercedes al hier in de buurt heeft gestaan, dat kan wel dc halve nacht geweest zijn. Maar dc he- ve nacht geweest zijn. Maar de he ren hebben niets bemerkt, nog geen verdachte kiphaha (wordt vervolgd) V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7