I i DE GROENE TAS Sadat en Ford heropenen de kleine-stapjes-diplomatie Nieuwe staatssecretaris van justitie Israël iaat Suezkanaal „testen ZIERIKZEESCUE NIEUWSBODE Vrydag G juni 1975 Nr. 21702 7 BLIK DOOR HET WERELD C. Wandel Zn. Voor de presidenten Ford en Sa- dat op reis gingen om elkaar in Oos tenrijk te ontmoeten wisten zij al enigszins waarover ze het eens zou den zijn. Geen van heiden kan zich best permitteren een dergelijk ge sprek op topniveau te gaan voeren met maar enige kans dat het op ru zie uitdraait, die dan door de grote belangstelling die een dergelijke ontmoeting automatisch trekt altijd ook een overdreven zwaar aksent krijgt. En wat de twee presidenten voor ogen staat is ook wel duidelijk: verder proheren te gaan op de door Kissinger ingeslagen weg van de kleine stappen, ook al is deze de laatste keer ondanks herhaaldelijk op en neer reizen geen millimeter verder gekomen. De Ayyierikaans-Egyptische top is dan een plechtstatige en opvallende fanfare om een nieuwe ronde in te luiden. Geen wonder, dat de konfe- rentie begeleid werd door geruch ten zowel uit Amerikaanse als Egyptische hron over nieuwe kon sessies, zoals een garantie voor geen wapengebruik de eerste drie jaar en een ontruimen van de olievelden van Aboe Rodeis. Waarvoor het ge sprek Sadat-Ford ook duidelijk dient is Israël voor ogen te houden dat het echt inschikkelijker zal moeten wezen, wil het steun van de VS blijven krijgen. En het lijkt wel, alsof de Israëli sche premier Rabin hierop vast vooruitloopt door de twee generaals die het meest de harde lijn verdedi gen - Sjaron en Zeeui - tot zijn ad viseurs te benoemen als het ware om de Israëlische burger gerust te stellen dat ondanks konsessies de militaire paraatheid-zeker niet lijdt. Sadat legt er bij alle voorkomende gelegenheden de nadruk op, dat hij geenszins wenst, dat de bijzondere relatie tussen Israël en de VS ont bonden wordt - integendeel natuur lijk want juist die bijzondere relatie is de enige manier waarop Ameri kaanse pressie kan worden uitge oefend op Israël. Verschillende pressiemiddelen Toen Kissingers handelsreizen in vrede tussen de hoofdsteden van het nabije oosten vruchteloos bleken was er maar één alternatief waarop met name de enigszins buiten spel gebleven Russen vooral aandron gen: de grote konferentie in Genève. Het nadeel echter van grote konfe- renties is, dat het daarop nog moei lijker is tot een besluit te komen dan in klein komité. En voor Sadat'in het bijzonder geldt, dat hij bij de taktiek van de kleine stappen wel een beetje rekening moet houden met de Syriërs en erop moet letten dat hij af en toe de Palestijnen noemt, maar verder geheel zelfstan- Advertentie 4, X Citroën-ageut voor Sehouwen-Duivcland X Garage X X Nieuwcrkerk. Tel. (01114) 1487 X L FRAN KFOR.T. De Oostduilse turner Wolfgang Thiine glimlacht gelukkig na zijn geslaagde vlucht. Thiine - hier met Aduard Friedrich, direk- teur van de afdeling „Wetenschap pelijke trainingvan de Weslduitse Sportfederatie - verliet zijn ploegge noten, die oan de Europese kam pioenschappen in Bern hadden deel genomen, liftte naar Frankfort en vroeg om politiek asyl. dig zijn gang kan gaan met afspra ken. In het grote konklaaf zal hij met de mening van vele anderen te ma ken krygen, wat onvermijdelijk zijn manoeuvreerruimte inperkt. Van waar ivaarschijnlijk ook, dat Sadat naarstig aan de gang is gegaan om te proberen het gezelschap dat even tueel in Genéue vergadert nog een beetje uit te breiden. Niet om het zichzelf nog moeilijker te maken maar in de waarschijnlijk niet on juiste overtuiging dat hij daardoor Genève zowel voor de Israëli's als voor de Amerikanen en mogelijk ook nog wel voor menig Arabisch land nog onaantrekkelijker maakte. Het was meer een poging Israël te pressen het niet te laten komen op een tocht naar Genève. Dat presi dent Ford daarmee van harte kan instemmen lijdt geen twijfel. De Amerikanen hebben het voor elkaar gekregen de Riissen zoveel mogelijk buiten de zaken te houden, iets ivat b.v. Saoedi-Arabië met zijn kommu- nistenhaat bijzonder waardeert en dit Saoedi-Arabië és ook de houder van de kas waarop Egypte ook nogal moet teren. Sadat heeft trouwens ook nog een pressiemiddel op de VS. Als het weer tot vechten zou komen dan krijgt Egypte weer te maken met Amerikaanse wapens in Israëlische handen. En kan de VS zoals het wil een goede vriend van de Arabieren z(jn als het de wapens levert die te gen hen worden gebruikt? Het is een situatie waarin Ford niet graag ver zeild raakt en dit inspireert hem nog meer om de Israëlische regering ertoe te bewegen zoveel mogelijk rechtstreeks met Egypte tot een ak koord te komen, waarna de rest - Palestijnen, Syrië - vanzelf wel komt. Of dit allemaal lukt is een vraag, die voorlopig niet te beant woorden is. Maar als het niet lukt met zoveel publicitaire en politieke fanfares, dan lukt het zeker niet. DEN HAAG, 5-6. Dezer dagen kan volgens goed ingeUchte politieke kringen in Den Haag de officiële be noeming worden verwacht van mr. H. J. Zeevalking tot staatssecretaris van justitie. Hy volgt staatssecreta ris mr. Glastra van Loon op die ver trok na eeni conflict met minister Van Agt (justitie). De 53-jarige Hendrik Jan Zeevalking is mede oprichter en lid van dc politieke partij Democraten '66. Flitsen uit het buitenland BEIROET. Het Libische bewind van kolonel Moammar Gaddaffy heeft president Anwar Sadat van Egypte donderdag beschuldigd van „hoogverraad" en verklaard, dat zijn besluit, het Suezkanaal te heropenen gelijk staat met diplomatieke erken ning van de staat Israël. MADRID. Een groep jongelui heeft woensdag een aanval gedaan op het gebouw van een krant in Ma drid. De politie verrichtte in de loop van de dag ongeveer honderd arres taties. Ondergrondse linkse organi saties hadden woensdag uitgeroepen tot een „dag van strijd". MANILLA. Een Fillippijns ver keersvliegtuig dat een binnenlandse lijndienst onderhoudt is op een hoogte van 6100 meter getroffen door een explosie die een groot gat sloeg in de staart van het toestel. De piloot slaagde er echter in een noodlanding Ie maken op het vliegveld van Ma nilla. PARIJS. Het Franse parlement heeft woensdag een nieuwe echt- schcidingswet aangenomen. Deze is met ingang van 1 januari volgend jaar van kracht. TEL AVIV. Van Libanon uit zijn woensdag tegen middernacht raket ten afgevuurd op de Israëlische stad Kirjath Sjmone in het noorden van Galilea. De materiële schade zou groot zijn, maar er zou slechts één gewonde zijn. BEIROET. Een groot deel van het gebouw van radio Jeruzalem is woensdagmorgen door bomexplosies verwoest. De bommen waren ge plaatst door Palestijnse Comman do's, aldus het Palestijnse persbu reau „Wafa". BONN. De regering van kanselier Helmut Schmidt heeft woensdag een aantal maatregelen goedge keurd die de vervolging van de vervolging van stadsguerrilla's die momenteel terecht staan moet ver gemakkelijken. PARIJS. De Pörtugese president, generaal Da Costa Gomes is woens dagmiddag aangekomen in Frank rijk voor een staatsbezoek van 4 da gen. Gomes is de eerste Portugese president in deze eeuw die Frank rijk officieel aandoet. WILLEMSTAD. Het programma voor het werkbezoek van de Neder landse parlementaire delegatie aan de Nederlandse Antillen van 9 tot en met 19 juni is door de staten van de Nederlandse Antillen bekendge maakt. LISSABON. De Portugese regering heeft aan de V.S. en niet aan de Sowjet-Unie een lening gevraagd om de huidige economische crisis van het land te boven te komen, zo heeft minister van voorlichting Je- suino op een perskonferentie gezegd. Hij zei niet om welk bedrag het gaat. LOEANDA. Angstige blanken hebben de reisbureaus met boekin gen overstelpt om Angola te kunnen verlaten nu het tot nieuwe gevech ten tussen de bevrijdingsbewegingen is gekomen, die als kemphanen te genover elkaar staan. TOKIO. Eisaku Sato, voormalig eerste-minister van Japan, is over leden. Hij werd op 19 mei door een hersenbloeding getroffen. Sindsdien was zijn gezondheidstoestand zorg wekkend. Advertentie tamboer Accountantskantoor afd. assurantiën alle verzekeringen, pensioenadviezen, financieringen, hypotheken Lindenlaan 3 Telefoon 01870-3477 Middelharnis JERUZALEM, 5-6. Israël gaat in het weekeinde voor de eerste keer dc vrije doorvaart door het Suezkanaal voor vracht voor Israël testen. De Israëlische radio berichtte don derdag zonder bronvermelding dat een schip onder Liberiaanse vlag 12.000 ton suiker uit Zuid-Korea door het Suezkanaal zou transporte ren. De naam van het schip werd in de uitzending opgegeven als „Trust Irons". Het zou zijn lading zaterdag in de haven van Gaza in de door Israël bezette strook van Gaza moe ten lossen. Dé drie belangrijkste Arabische kranten in Oost-Jeruzalem oefenden donderdag kritiek uit op de herope ning van het Suezkanaal. Zij be schuldigden president Sadat van „verraad aan de Palestijnse rechten" Het extreem-linkse blad El-Fadsjer betitelde Sadat als een man „die voor een paar dollar bereid is de vruchten van de Arabische overwin ning te verkwanselen. Zulke mensen kunnen de Arabische geschiedenis niet schrijven", aldus dit blad. Het blad „A-Sjaab" schreef dat men van Sadat had mogen verwach ten dat hij de strijd om de rechten van de Palestijnen zou aankondigen en „niet zo iets als de heropening van het Suezkanaal. Arabië is op de terugweg". Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 7 JUNI NED. I: Tussen drie en vier uur gaal de VARA op herhaling. Een af levering van Daar komen de schut ters, een optreden van de popgroep De Bintangs, het cabaret Neerlands 1-Ioop als De Trampolines en een portret van de motorcoureur Gerrit Wolsink zitten verpakt in de rubriek Geknipt voor herhaling. In de voor- avqnd komt de KRO op de buis met de Flintstones. Barney ontdekt op een goeie dag een pakje waarui een baby zit. Hy en zijn vrouw willen het kindje wel adopteren, maar een schatrijke heer strooit roet in hel eten. De Amerikaanse komiek Ha rold Lloyd kan men vervolgens aan het werk zien in de dolkomische sketches De toneelvoorstelling en Kareltjes nieuwe baan. Wapenroof luidt de titel van de Wrekers. Op een wapendepot van het leger wordt een aanval uitgevoerd en de maga zijnen worden leeggehaald. John Steed en Tara King worden belast met het onderzoek en moeten daar bij vele hindernissen nemen. Een half uur wordt uitgetrokken voor De kleine kwis onder leiding van Bram van Erkel. Na de aktualitei- tenrubriek Brandpunt wordt als slotstuk van deze tv-auond het 23e deel uitgezonden van De wereld in oorlog. Het is februari 1942, het zijn de dagen waarop de Japanse bom menwerpers het vasteland van Australië aanvallen. NED. I: In de komende week is de NCRV maar liefst driemaal op de buis met de serie Bartje. Vanavond voor de eerste keer, na het journaal van acht uur. Daarvoor, tussen ze ven en acht, wordt onder de titel Kwaheri een filmimpressie gebracht van een reis die vijf Nederlandse kinderen naar Kenya gemaakt heb ben. Na Willy van Hemerts geestes kind Bartje wordt een half uur uit getrokken voor de zangeres Nana Mouskouri. Als gasten ontvangt de Griekse zangeres The King's sisters en de zanger Kenneth McKellar. In de rubriek Mensenleven wordt de aandacht gevestigd op de mens met zijn gewone, maar soms ook speciale probletnen. De NCRV gaat de lucht uit met de rubriek Ruimte. Een klein half uur geestelijke muziek en zang, gebracht door o.a. Inge Brück, Bill Monroe, de jeugdgroep Black and White Generation uit Cuyck en enkele koren. ZATERDAG 7 JUNI NED. I: 11.00 Teleac; 12.00 Eenen twintig van een kwartje; 15.00 Nieuws; 15.02 Geknipt voor herha ling; 16.00 Jong geleerd oud gedaan; 17.00 Film van ome Willem; 18.55 Nieuws; 19.05 The Flintstones19.25 Harold Lloyd; 19.50 't Zand 33; 20.00 Nieuws; 20.20 De Wrekers; 21.10 Kleine kwis; 21.40 Brandpunt; 22.25 Wereld in oorlog. NED. II: 18.55 Nieuws; 19.05 Ke nya, dokumentaire; 20.00 Nieuws; 20.21 Bartje; 21.25 Nana Mouskouri; 22.10 Mensenleven; 22.40 Ruimte. ZONDAG 8 JUNI NED. 1: Voor het eerste net een uiterst gevarieerd programma, 's Morgens een R.K. kerkdienst vanuit de „omroepkerk" in Amersfoort. Het middagprogramma biedt onder meer autosport. Vandaag wordt de Grote Prijs van Zweden voor formule I- wagens verreden. De serie De kinde ren van nummer 47A luidt het avondprogramma in van de NOS. Moeder ligt nog steeds in het zieken huis, dus moeten de kinderen zelf het hxiishouden bestieren. Op de maandagmorgen als iedereen naar school moet, geeft dat de nodige problemen. Daarna is het de beurt aan Studio Sportwaarin o.a. de cij fers van de Lotto bekend worden gemaakt. De NOS gaat verder met de aflevering van de uitmuntende serie Jennie. De moeder van Win ston, de latere staatsman, twijfelt aan de zin van hel leven. Ze is nu reeds vijf jaar weduwe. Vervolgens is het tijd voor de rubriek die ach tergrondinformatie geeft Panora- miek. De rubriek Sport Markant, daarna, brengt ditmaal een portret van ir. Adriaan Paulen. Hij is de man die geschiedenis maakte tijdens de Olympische Spelen van 1920 in Antwerpen. In het kader van het Holland Festival volgt een uitvoe ring van het tv-spel Pas de due a:, dat geschreven werd door Hugo Claus. Hij konfronteért de kijkers met een akteur en aktrice die aan het repeteren zijn. Hoewel hun re gisseur door een hersenbloeding is getroffen, besloten ze de repetities toch door te zetten. Om elf uur wordt het tv-spel even onderbroken voor het Laatste nieuws. NED. II: Om zeven uur komt de VARA op de buis met een aflevering van McCloud. Marshall Sam Mc- Cloud krijgt te maken met een vrouw die zich wil wreken voor de moord op haar zuster. Haar zwager, de van moord verdachte, werd vrij gesproken, maar de vrouw twijfelt aan de juistheid van de uitspraak van de rechter. Onder titel Liedjes van Tom Manders presenteert de VARA een muzikale ode aan de ar tiest die vele jaren met zijn tv- shows een groot publiek heeft ge amuseerd. De liedjes worden o.a. vertolkt door Willeke Alberti, Frits Lambrechts en Henk van Montfoort. Daarna wordt een portret getoond van Thomas Mann, een van de grootste schrijvers uit het Duitse kuituur gebied. De start van een nieuwe driedelige liedjesserie heeft de VARA voor het laatste bewaard. Het is de serie Tokkelen op een bot te bijl. Centraal staat in de eerste aflevering de figuur Willem van Te- pendaal, de geestelijke vader van Lord Zeepsop ZONDAG 8 JUNI NED. I: 11.00 R.K. kerkdienst 14.30 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Ti- ta-iovenaar16.27 Venezia '73, doe; 17.00 Vesper; 18.30 Woord voor woord; 18.35 Voor de kleuters; 18.40 Kinderen van nummer 47A; 19.05 Studio Sport; 20.00 Jennie; 20.50 Pa- noramiek; 21.15 Nieuws; 21.20 Mar kant Sport; 22.20 Holland Festival, Pax de Deus; 23-.40 Surinamers deze week. NED. II: 19.00 Nieuws; 19.05 Mc Cloud; 20.40 Simon Carmiggelt; 20.50 Liedjes van Tom Manders; 21.30 Thomas Mann: De tovenaar in beeld; 22.05 Tokkelen op een botte bijl. MAANDAG 9 JUNI NED. I: De TROS zoekt het van- avond voor het eerste deel van haar programma in de misdaadsfeer. Su perman Steve Austin wordt inge schakeld bij onderwalerëxperimen- ten. Na het journaal een aflevering van de politieserie Pepper. Probeer een groots opgezette wapendiefstal, waarbij bovendien een man werd vermoord, op te lossen. Dat is van avond de opdracht van sergeant Pepper. Een half uurtje vrolijk amu- 31 Hoofdstuk 7 Ditmaal reden Harmen en Geer naai de politiepost. Het bleek gevestigd te zijn in een aanbouw van een gewoon woonhuis. Harmen belde aan. Na enige tijd deed een vrouw open. „Iemand van de politie aanwezig?" vroeg Harmen. De vrouw schudde het hoofd „Nee. Mijn man is weggeroepen naar de rijksweg. Daar heeft een kettingbot sing plaatsgevonden; er zijn gewon den." „Is er niemand anders?" Dc vrouw schudde lachend 't hoofd. „Hier is maar één post, me neer. Mijn man is de enige, die hier gestationeerd is. Verder rijdt de rijkspolitie dagelijks een keer of twee door ons dorp". Schouderophalend verduidelijkte Harmen: „Nu ja, het gaat om 'thuis van mijn moeder. Ik ben Harmen Oosterlaag, een van haar zoons. Er is sinds moeders dood al twee keer ingebroken. Voor de tweede keer tussen vanmiddag half één en nu". „Weet u dat zeker?" De vrouw keek dc man op de stoep ongelovig aan. „Allicht weel ik dat zeker; ik speld u geen sprookjes op de mouwen!" Harmen keek geergerd naar dc vrouw in de deuropening. „Wat gek. Er is hier in jaren niet ingebroken. Wordt er wat vermist?" „Dat. ch, dat weten wc nog niet. We hebben trouwens al telefonisch gevraagd of er een extra oogje In semenl biedt de 2de aflevering van de serie Maude. De dochter van Mau de krijgt een nieuwe vriend. Moeder is er niet zo gelukkig mee en tracht de romance op allerlei manieren te verstoren. Het daarna volgende pro gramma Zomer '75 heeft vanavond de Engelse trompettist Kenny Ball en zijn Jazzmen in huis. Willy Dob- be presenteert dit programma, dat wordt gevolgd door de uktualiteiten- rubriek Aktua TV. NED. II: In Boy Dominic, om ze ven uur, blijkt dat kapitein Burn- ham uit de gevangenis is vrijgekocht door een onbekende dame die hem niet naar Engeland wil laten ver trekken. Zaterdag zond de NCRV een filmpje uit over een groepje Ne derlandse kinderen die in Kenya op bezoek zijn geweest. Tijdens dit be zoek ontmoetten ze prins Claus, die de kinderen uitnodigde voor een be zoek bij hem thuis. De NCRV brengt een impressie van deze ontmoeting op kasteel Drakenstein. Na het jour naal worden de verdere lotgevallen van Bartje getoond. Bartje maakt daarna plaats voor Kojak. Kale Ko- jak gelooft er niets van als zelf moord genoemd wordt als de oor zaak van de dood van een jonge rechter. Het is echter moeilijk, hei tegendeel te bewijzen. De familie van het slachtoffer zwijgt als het graf, zelfs als er weerzinwekkende feiten worden ontdekt. De laatste dertig minuten van de NCRV zijn voor Ander nieuws. De rubriek is geivijd aan de 62-jarige futuroloog Robert Jungk. MAANDAG 9 JUNI NED. I: 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miljoen; 20.00 Journaal; 20.21 Pep per; 21.10 Maude; 21.40 Zomer '75 met Kenny Ball en zijn Jazzmen; 22.10 Aktua TV. NED. II: 18.45 Voor de kleuters; 18.55 Nieuws; 19.05 Boy Dominic; 19.30 Kenya; 20.00 Nieuws; 20.21 Bartje; 21.15 Kojak; 22.05 Ander nieuws. aoor J. D. POSTHUMUS het zeil gehouden kan worden. Voor al 's nachts." „Mijn man rijdt 's avonds nog een keer overal langs, maar 's nachts is er enkel een patrouillewagen uit het naburige dorp. Zijn er kostbaarheden in huis?" „Die waren er. We hebben ze ge lukkig bijtijds in veiligheid gesteld. De ruit van de keukendeur is inge drukt, de telfoon is doorgesneden en nu constateren wij, dat het licht on klaar is gemaakt. In het hele huis." „Dal is niet mis. Als mijn man te rugkomt, zal ik 't hem vertellen. Waar woont u?" „In Drachten. Ik weet nu uw tele foonnummer en zal straks nog een keer bellen, want dit is te gek: twee inbraken in twee dagen tijds, terwijl dc politie hier 's nachts in bed ligt." „Hij werkt anders hard genoeg, hoor!" antwoordde de vrouw veront waardigd. Moet u eens kijken: het is al over negenen en vanmorgen om zeven uur was hij al op pad. Mag hij dan alsjeblieft 's nachts slapen?" „Dat mag. En waarschijnlijk heeft de inbreker dat ook geweten, Van daar." Hij knikte een keer en liep toen zonder verder commentaar naar de wagen, startte en reed weg. Ter wijl hij Drouwencrhock uitreed, mopperde hij en schold op de dorps- politie, waar je geen donder aan had. Geer zweeg wijselijk. Ze wist, als hij zo'n bui heeft, is er geen re delijk woord met hem te praten. Thuis aangekomen, belde Harmen meteen naar Sneek. Niek kwam aan de telefoon. „O, ben jij hel? Wat? Donderdag 12 juni, 20.35 uur, Neder land I, Klaverweide. Hierin Bram van de Vlugt die de rol van raadslid speelt. Ingebroken in moeders huis? Al weer? En bij jou thuis; zijn ze daar nog niet geweest? Nou, maak je borst dan maar nat: vandaag of morgen vinden ze jou ook wel. In de uren, dat wij vandaag in Drouwenerhoek en Oosterwolde waren, heeft men ons hele huisondersteboven gehaaid. Jeetje, wat een troep hebben ze er van gemaakt! Ellechien is helemaal over haar toeren heen. De politie is er op 't ogenblik; men zoekt naar sporen, vingerafdrukken of voet stappen. Ja, ik heb ze natuuurlijk gewaarschuwd." Harmen had met stijgende schrik geluisterd. „Wordt er wat bij je ver mist?" vroeg hij. „Weet ik nog niet, maar zo op hel eerste oog vermoed ik van niet. Ik heb immers niets van moeder meer hier in huis!" „Wat zoeken ze dan?" „Nou, dat lijkt me duidelijk ge noeg. Die inbreker, die jou groggy sloeg, ontdekte natuurlijk het open gebroken kabinet en kon verder in het hele huis niet vinden, wat hij zocht: het geld. de casette en de me talen map alsmede dc postzegelvcr- zameling. Ze zullen me wel een keer nagereden hebben om te weten te komen, waar ik woon en toen hun kans afgewacht. Ze zijn bij ons al net als bij moeder: door een gebro ken keukenraampje binnen gekomen „Jeetje.schrok je niet, toen jc thuiskwam?" „Wat dacht je? Dat ik in de ka mer stond te lachen van de lol? Ha- hawal een leuke inbrekers? Hoe ontdekte je eigenlijk, dat er in moe ders huis weer ingebroken was?" „Geer wilde nog oven kijken, of dat kleed ai of niet een Pers was." „Was-ie echt? Nee zeker?" „Man, wij zijn niet verder geko men dan de gang cn de zitkamer. Nergens kan licht branden. (wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7