Fruitoogst in 1975 DE PLOMPE TOREN VAN KOUDEKERKE Van Thijn en Den Uyl 0 Koninklijke Vereniging voor Facultatieve Crematie Onderhoudswerk van vooroorlogse woningen du De eerste inlaagdijk bij Koiulekerke legde uieii tussen <le parochies Oudekerke en Westkerke. Sindsdien volgde steeils sneller het leggen van inlaagilijken in noordelijke richting elkaar op, namelijk in 1505, 1538. 1541, 1555. In 1565 kregen burgemeester, schepenen en raden van Zicrikzce, van koning Filips II toestemming voor het leggen van een inlaagdijk tussen Clauskinderen (dicht b(j Burghsluis) en Schelphoek. De kosten daarvan bedroegen i' 110.000,-. Een dijk dus vlak langs Koudekcrkc, Het dorp, dat eens vier km voorland had, lag nu net achter de zeedijk. Maar nog had de zee niet genoeg. De zich uitbreidende invloed van de Oosterschelde zorgde voor afbraak van de gehele Schouwse zuidkust. Vooral de z.g.n. „tandem - vloeden", dat waren twee kort op elkaar volgende stormvloeden, waren zeer gevreesd. Eén ervan inundeerde in 1511 hel gehele gebied van Clauskinderen, ten zuiden van Burghsluis. Het af kalven van de zuidkust van Schou wen is vrijwel niet te wijten aan een. verhoogde akt-iviteit van stormvloe den, daar deze worden tegengewerkt door sedimentatie en derhalve als landafnemer niet of nauwelijks merkbaar zijn. Het watertvansport van de Oosterschelde en de neiging van de stroom, om zich te verleggen, erodeerden echter het voorland, waardoor voor de kust grote diepten ontstonden. Waar het voorland door erosie was weggeslagen en het daarachter liggende land onvoldoen de was beschermd, daar waren stormvloeden wel funest. liilaagclijk-zeeilijk In 1581 werd wat nu de zeedijk is. als inlaagdijk gelegd, juist langs de toenmalige kerk en toren, dus mid den door het dorp. Het grootste ge deelte werd toen buiten bedijkt, zo als dat heet. Door dit prijsgeven van grond werd de bevolking steeds meer noordwaarts gedreven. Velen zullen het buurtschap hebben ver laten. ziende dat het gevaar niet te stuiten was. Tenslotte werd in 1654. de nu nog bestaande inlaagdijk ge legd, ten noorden van de tegenwoor dige zeedijk, waardoor de Koude- kerkse inlaag ontstond. Hierin staat de plompetoren. als laatste overblijf sel van het grotendeels in zee ver zonken dorp. Welke kerk? Of de Plompe Toren de „zegevie rende bekroning" van de eerste, dan wel van de tweede kerk is geweest, is niet zeker. De eerste kerk was waarschijnlijk gewijd aan St. Maar ten en had twee bijaltaren, n.l. voor het Heilig Kruis en de Maagd Maria. Reeds vroeg moet het een kerkdorp van betekenis zijn geweest, want in 1322 schonk graaf Willem de Goede de kosterij van de kerk aan Pieter Dankaertszoon. De kerk was toen dus nog grafelijk bezit, wat niet van de heerlijkheid zelf gezegd kan wor den. In 1313 n.l. was de ambachts heerlijkheid, afkomstig van Heer Jan van Haamstede, door Graaf Willem III aan zijn neef, de bekende Witte gegeven. De dorpskerk van Koudekerke verkeerde waarschijnlijk in de vijf tiende eeuw reeds in slechte staat, wat gezien het volkrijke dorp met vermaarde jaarmarkt en een winst gevende kosterij, toch wel op hoge ouderdom wijst. Toen in 1468 dit ambacht, tegelijk met het ambacht Haamstede, dooi de Prins van Gruithuize werd aan gekocht, heeft deze daar een nieuwe kerk gebouwd „ter ere van den Al- machtigen Cod; van de glorierijke Maagd en Moeder des Heeren. Maria; van alle heiligen en van Sint Maar ten, de patroon deze plaats Hoewel uil het register van de aartsdiaken van de Utrechtse Dom, van dc eerste kerk geen patroon vermeld wordt waaraan de kerk was gewijd, blijkt uit de wijding van de tweede kerk dat Kouudekerke Sint Maarten als schutspatroon had. Hieruit mag aan genomen worden dat de jaarmarkt of kermis gevierd werd op Sint Maarten (11 november). Tweede kerk Dc tweede kerk zal gebouwd zijn in het laatste kwart van de vijftien de eeuw. Toen was er nog^gcen ge vaar voor ondergang, want in 1475 lag de zeedijk nog 3 km van hel dorp verwijderd. Aangezien er bij de tweede kerk alleen gesproken wordt van eeri kerk en niet 'van een toren, is het aannemelijk dat de laatsie al Concertgebouworkest in Middelburg MIDDELBURG, 5-6. Donderdag avond gaf in de geheel gerestaureer de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg het Concertgebouworkest een uitvoering in het kader van hét Holland Festival. Het orkest werd door dc dirigent in vaste dienst dc Rus Kirill Kondrasjin gedirigeert. Soliste was de Spaanse mezzo-so praan Teresa Berganza. Uitgevoerd werden achtereenvol gens de werken van Felix Mendels- sohn-Barholdy de ouverture Die He- briden of die Fingalshöhle opus 26. Gustav Mahler's Lieder Eines Fah- renden Gesellen voor zangstem en orkest. Verder een werk van de 6e symphonie. in B kleine terts opus 74 van Peter Iljitsj Tsjaikowsky. De 'geheel uitverkochte zaal die 472 plaatsen telt gaf de dirigent en de musici na afloop van het concert een langdurige, staande ovatie, het geen voor de pauze eveneens ten deel was gevallen aan de Spaanse soliste. bestond en de eerste kerk als bekro ning gediend had, wat gezien de stijl van clit bouwwci k zeker niet onmo gelijk geacht moet worden. Bewijst het leggen van de diverse inlagen een snelle achteruitgang van deze omgeving, hetzelfde is af le leiden uil het genoemde register, waarin de laatste pastoor vermeldt wordt in 1523. DEN HAAG. 6-5. Ed van Thijn, fraktievoorzitter van de PvdA, blijft voorstander van afspraken tussen partijen voor dc verkiezingen. Hij is het niet eens met premier Den Uyl, dat dergelijke afspraken ook scha duwkanten hebben. Van Thijn noemde een uitspraak hierover van D i Uyl „niet verstandig". „Afspraken vooral' is een belang rijk middel om de beslissing over de regeringsvorming als geheel in han den te leggen van de kiezer", aldus Van Thijn in het PvdA-blad „Roos in de vuist". De afspraken tussen dc progressieve partijen (Keerpunt) betekenden een breuk met de oude politiek, „waarin enkelingen na de verkiezingen naar willekeur konden uitmaken, wat voor soort regering er zou komen". KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HEERLEN. De fiscus houdt ook het voordeel van de belastingplichti gen in het oog. Jaarlijks wordt in ongeveer 300.000 gevallen een cor rectie op een aangifte aangebracht, die in het voordeel is van een belas tingplichtige. Staatssecretaris Van Rooijen van financiën heeft dit don derdag gezegd. VENRAY. Op de Rijksweg Venlo- Nijmegen onder Nieuw-Bergen is donderdagavond de bestuurster van een personenauto, de 22-jarige M. Jacobs uit Nieuw-Bergen om het le ven gekomen, toen haar auto werd gegrepen door een vrachtwagen met oplegger uit Rijssen die door het ro de stoplicht reed. DEN HAAG. De afzet van gedistil leerde dranken in ons land is het vorige jaar met 8.6 procent gestegen. Dit heeft de voorzitter van het Pro- duktschap voor gedistilleerde dran ken, mr. K. A. M. Bastiaensen, don derdagmiddag meegedeeld in de be stuursvergadering van dit schap. AMSTERDAM. Koningin Juliana en prins Bernhard hebben op de Ko ningin Juliana van de Stoomvaaz-t- maatschappij Zeeland donderdag een vaartocht gemaakt van IJmuiden naar Amsterdam. Dit gebeurde ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de stoomvaartmaat schappij, die dagelijks de dienst tus-* sen Hoek van Holland en Harwich onderhoudt. Advertentie PORT SAIL). Omringd door kleinere scheepjes vaari de Egyptische tor pedoboot jager Oktober 0", met uun boord president Sadat, het donder dag heropende Suezkanaal in, op weg naar Ismaila. 1874 1975 DOOR EEN BESCHEIDEN KOOPSOM bent U lid en zijn Uw CREMATIEKOSTEN VERZEKERD Vraag een folder met inlichtingen bij: J. Lustig, Oosterenbanweg 2, Renesse, tel. 01116-1455. Zij, d;e reeds lid zijn, kunnen hieraan ook deelnemen. Dan s.v.p. vermelden „reeds lid". DEN IIAAG, 5-6. Nederland zal dit jaar geen grote perenoogsl hebben, voorspelt ing. L. J. N. Bolder van dc Nederlandse Fruittelersorganisatic NFO. Bij het belangrijke ras Doyenne du Comicc, dat wel volop gebloeid heeft was daarna de vruchtzetting maar slecht. Zeeland had wel een goede vrucht- zetting, maar door het afvallen van veel jonge vruchtjes zijn ook daar de vooruitzichten voor de Doyenné bedorven. Een andere belangrijke peer, de Conference, had een goede vrucht zetting, bij andGre rassen was dat wisselend. Meer peren dan in 1973, toen dc handelsproduktie met 55 miljoen, kilo maar heel klein was, zullen er dit jaar wel komen. Maar een vrij nor male handelsproduktie van 130 mil joen kilo, zoals vorig jaar, zal niet bereikt worden.' De appeloogsl belooft volgens ing. Bolder flink te worden, maar de Goudreinet zal daaraan niet veel bij dragen. Bij dat ,ras is de stand per gebied zeer wisselend, maar de oogst zal verbeneden normaal zijn. De Goudreinet heeft dit jaar erg veel last van zgn. topkanker, waardoor takken afsterven. AMSTERDAM. Het uitgebreide en vernieuwde bedrijf van de lot het Meneca-concern behorende biscuit fabriek Patria in Amsterdam is don derdag officieel heropend door de president-directeur van Meneba, mr. F. Martin'. NIJMEGEN. Een 26-jarige Nijme- genaar is overleden nadat hij zich een halve gram Heroine had inge spoten. Kort tevoren had hij ruim twee liter jenever gedronken. DEN HAAG. Bij een ter gelegen heid van dc wereldmilieudag in Den Haag gehouden en aan het tweede rapport van dé Club van Rome ge wijde bijeenkomst, heeft de „direk- teur van het studiecentrum milieu beheer van TNO. dr. L. Ginjaar, het wereldbevolkingsvraagstuk het meest belangrijke probleem genoemd DEN HAAG. Donderdagavond is een meubelhandelaar in Schevenin- gen het slachtoffer geworden van een overval. Drie onbekende man nen mishandelden hem achter in zijn zaak tot hij buiten bewustzijn raak te. Toen hij bij kwam bleek hij be roofd -te zijn van een portefeuille met negen a tienduizend gulden. Dc mannen waren binnen gekomen om een kastje te kopen. Prins Claus opent rekreatiecentrum BORN. 6-5. Prins Claus heeft vrij dagmorgen in Born (zuid-Limburg), onder grote belangstelling het sport en recreatiecentrum „Het Anker" ge opend „Het Anker" is niet alleen sport en recreatiecentrum voor de streek, men trekt ook recreanten en sport liefhebbers uit Duitse en Belgische grensplaatsen. Vandaar ook de aan wezigheid van tal van Duitse en Bel gische burgemeesters bij de openings plechtigheid. DEN HAAG. Minister Vredelmg offreert zijn partijgenoot Dunkert een vuurtje tijdens het debat over de F-10 in de Tweede Kamer. Het kamerlid Dankert toonde zich voor stander van een Europese jager. Aardbeien Aardbeien zijn redelijk de winter doorgekomen, maai- de planten zijn klein, zodat er zowel in de koude- grondsteelt als in de teelt onder plastic tunnels minder kilo's aard beien van een vierkante meter af zullen komen dan vorig jaar. Aard beien uit de verwarmde kas worden al volop aangevoerd, .met name in Zaltbommel. Vollegrondsaardbeien zullen nog een paar weken op zich laten wach ten. Voordien kan men nog de onder onverwarmd platglas en onder pas tic tunnels geteelde aardbeien tege- moelzien. Voor' de frambozen zijn de voor uitzichten- dit jaar matig. Ze hebben veel last gehad van het hoge water, dat op vele percelen een groot, deel van de langs draden omhooggeleide stengels verloren" heeft doen gaan. Voor veel percelen betekent dit een oogstvermindering tussen 10 en 50 procent. Rode bessen Rode Bessen zijn goed de winter doorgekomen; er wordt een goede kilogramopbrengst en een goede kwaliteit verwacht. Bij de bramen is de stand ook goed. maar de oogst is nog ver weg zodat er nog veel kan gebeuren. De stand van kersen en pruimen is per gebied sterk wisselend. Bij kersen varieert hét van een heel goede tot helemaal geen vruchtzet ting. Groot zal de kersenoogst- in de tweede helft van juni te verwach ten - niet zijn. Van nachtvorst heeft de fruitteelt dit jaar tot nu toe maar weinig last gehad. Enkele uitzonderingen waren er wel: zo is vorige week op een bedrijf van 25 hectare in Helena veen de helft van de komende appel-, pe ren- en pruimenoogst verloren ge gaan. In Zuid-Limburg zjjn het af gelopen weekeinde aardbcienplanten door nachtvorst getroffen. Geen hond meer mee met N.S.-dagtochten UTRECHT, 5-6. Geen hond meer mee met NS-dagtochten. Dat advies geven de spoorwegen aan mensen die met de NS een dagtocht willen maken. Een aantal partners van dc NS (beheerders van natuurgebieden, enzovoort) heeft er namelijk be zwaar tegen, dat blaffende honden dc rust verstoren. Men kan dc hond natuurlijk wel meenemen in trein of bus, maar om onnodige teleurstel ling te voorkomen, is het beter de viervoeters maar thuis te laten, al dus de Nederlandse Spoorwegen. DEN HAAG, 6-5. Staatssecretaris Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft de ge meenten thans nadere inlichtingen gegeven over een regeringsmaatre gel, inhoudend stimulering van extra onderhoudswerk aan vooroorlogse woningen van gemeenten en wo ningcorporaties. Daarvoor is f 20 miljoen beschikbaar. Bij dc behandeling van het bouw programma 1975 in dc Tweede Ka mer heeft de regering maatregelen ter verbetering van dc werkgelegen heid in dc bouw toegezegd en één van deze maatregelen is bovenge noemde. Van rijksweg zal voor één keer cn wel voor het jaar 1975 een bijdrage worden verstrekt van f 100 per wo ning voor extra onderhoud aan complexen woningen, die voor 1946 tct stand zijn gekomen. De verdeling van de toe te kennen bijdragen over de verschillende complexen wordt aan de beherende instellingen over gelaten. Om het beoogde effect te bereiken moet het werk in 1975 extra worden uitgevoerd boven het reeds voorge nomen onderhoudswerk. Omdat dc maatregel is getroffen in het kader van de werkloosheidsbestrijding mag het extra- onderhoudswerk niet worden uitgevoerd door de onder houdsdiensten van gemeenten en corporaties, maar moet het door er kende ondernemingen worden ver- richt. Twee doden in het verkeer HAARLEMMERMEER. 6-5. Bij een botsing waarbij een personen auto, een ijswagen en een tankauto waren betrokken, zijn vrijdagoch tend bij Weteringbrug twee mensen om het leven gekomen. De tankwa gen, geladen met benzine, is bij de botsing omgeslagen. Dc benzine is uit de tank op de weg gestroomd. De politie van Haarlemmermeer en Rijkspolitie uit omliggende gemeen ten hebben uitgebreide ve'rkeers- maatregelen getroffen in verband met ontploffingsgevaar. Volgens de eerste berichten van de politie zou de personenauto geen voorrang hebben verleend aan een ijswagen. Deze wagen is op zijn beurt in botsing gekomen met de tankwagen, die is omgeslagen. PORT SAID. De Egirfitischc presi dent Anwar Sadat overhandigt hier aan de voorzitter van dc Suczka- uaal-autoriteil. het dokument, gete kend door dr minister van oorlog, waarin het kanaal wordt overgedra gen aan de burgerautoriteit. Rechts minister Gamassy van oorlog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4