F-16 zonder moeite over de streep Moeilijke kwestie Margarine goedkoper Enorme toeloop De automobilist en het zebrapad op nieuwe paspoorten Zeeland wil een regionale omroep AGENDA BLAD 2 Dinsdag aanstaande stemming in Tweede Kamer DEN HAAG, 6-6. Zonder enige moeite zal minister Vredeling volgende week dinsdag, als er gestemd wordt, de aankoop van de F 16 door de Tweede Kamer loodsen. De „wapenaankoop van de eeuw' - de F-16 - als vervanger van de Starfighter, is een zaak die meer bijdraagt aan de politie ke duidelijkheid in Nederland, dan alle vertogen voor en na de laatste verkiezingen, die overigens al weer lang achter ons liggen. Op dit punt scheiden zich de geesten: de rechtsen zijn oor en de linksen tegen, met de pikante aantekening er bij, die de historie als zodanig zal ingaan, dat de hele aankoop een zaak is die een socialistische minister aanbelangt. Dat is uniek, maar geeft - ondanks alle gehar rewar - toch opniew hoop voor de vaderlandse democratie. Het kan allemaal en vroeger kon zo iets niet; er is dus toch verschil, als is het zonneklaar, dat socialisten grote moeite hebben met wapen aankopen in het algemeen en een zo uitzonderlijke aanschaf als de straaljager in het bijzonder. De P.v.d.A.-fraktio met name heeft die „botsing der geesten" zien aankomen en zich veel moeite gegund aan het onvermijdelijke te ontkomen en te kiezen voor een tussenweg: een goedkopere jager, die niet het karakter van een aan- valsvliegtuig heeft. Een niet aan vallende jager echter bestaat niet en het is zaak op zo n belangrijk punt technisch vijf cn twintig jaar vooruit te denken. De F-16 is na tuurlijk een „vreselijk ding", maar nu eenmaal het meest ge-avan ceerde toestel dat op aarde te krijgen is. Te hopen valt intussen dat de straaljagerkwestie, die Nederlan ders van Groningen tot Cadzand aangaat, niet de polariserende krachten in het politieke wereld je aanblaast. Het gaat nu meer dan ooit om wederzijds begrip. Vanuit de conceptie van hun po litieke denken, kunnen socialisten vrijwel niet anders, dan beducht zijn, maar KVP, ARP, VVD, SGP en GPV tillen hunnerzijds mis schien weer te licht aan een zoveel miljoenen verslindend projekt. Het is heel ellendig, dat de politiek mensen zo in de tang kan nemen, want etisch gesproken wil ieder een wel „nee" zeggen, maar het is belachelijk een proppeschieter te kopen als afweer tegen een moge lijke tegenstander, die het aller beste 'en modernste heeft. Wie aan de ene kant de knoop doorhakt kan - ten onrechte ove rigens - worden verdacht nog te geloven in geweld en wie zo'n aankoop afwijst, kan - ten onrech te overigens - worden verdacht, mensen in noodsituaties met blote handen te willen laten vechten. Hier is een glibberig dilemma aan de hand en in veel gevallen is dat typisch voor het leven zelf. Men wü er wel onderuit, maar kan niet. Men wil meedoen en eigenlijk niet; men schermt deels met over leefde argumenten of zoekt koorts achtig naar een ontsnappingsluik uit een gemarkeerde dwangpositie. Dat was allemaal aan de hand rond deze moeilijke straaljagers kwestie. DEN HAAG. De voorzitter van het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland, de heer J. A. Warning, heeft onze han del met het buitenland zorgwekkend genoemd. DEN HAAG. Met het wegtrekken van een doek waardoor de naam plaat zichtbaar werd, heeft prins Claus in aanwezigheid van ir. A. Vondeling het gebouw Vijverhof in Den Haag officieel geopend. „Een juweel" noemde de kamervoorzitter de twee gerestaureerde gebouwen voor de Tweede Kamér aan het Bui tenhof. Uit het niet bijster spectaculaire nachtelijke debat verdween de span ning geheel toen VVD-fraktievoor- zitter Wiegel zich de opmerking liet ontlekken dat zijn fraktic niet voor de motie van de PvdA-fraktic zal stemmen, waarin de regering wordt gevraagd de beslissing tot vervan ging van de Starfighter in herover weging te nemen. Fraktievoorzitter Van Thijn van de PvdA deed daar nog een schepje op door de verklaring dat zijn frak- tie met de motie niet van plan was het vertrouwen in het kabinet op te zeggen. Mevr. Van Leeuwen van de ARP vroeg in een motie de beschikbare 2.3 miljard gulden volledig voor de vervanging van de Starfighter te gebruiken. Bakker (CPN) stelde in een motie dat met de aankoop van de F-16 de bewapeningswedloop wordt aange wakkerd en dat juist met het oog op de hoge werkloosheid juist een dras tische verlaging van de defensieuit gaven geboden is. Vandaar zijn ver zoek om van de aankoop af te zien. Vereniging van Nederlandse Gemeenten AMSTERDAM, 6-5. In het RAI- Congrescentrum in Amsterdam is woensdagochtend het jaarlijks twee daagse congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten begon nen. De bijeenkomst, waarvoor zich bijna 2000 gemeentebestuurders aan meldden, werd geopend met een al gemene inleiding van burgemeester Samkalden over het thema van het congres „Gemeenten - zelfstandig in een versplinterd bestuur?" DEN HAAG, 5-6. De af-fabrieks- prijs van margarine is met drie tot vijf cent in prijs verlaagd. Dit heeft de Bond van Nederlandse Margari nefabrikanten vrijdag meegedeeld. Deze prijsverlaging is het gevolg van de daling van de grondstoffen op de wereldmarkt. De Bond wijst er op dat de detaillist vrij is in de mate en het tempo waarmee hij deze prijsverlaging aan de consument doorgeeft. De winkels -zullen waar schijnlijk eerst proberen de oude voorraden te verkopen tegen de oude prijs. ARNHEM, 5-6. Het is de laatste weken byzonder druk op de stad huizen en de provinciehuizen by het aanvragen van nieuwe paspoorten. Het Bureau Paspoorten en Rijbewy- zen in Arnhem spreekt van een enorme toelcop die nog niet eerder is vertoond. Dagelyks komen aan vragen voor duizend paspoorten of meer binnen. Normaal in deze tijd van het jaar komen ruim 700 aanvragen binnen. De chef in het bureau van de Gel derse hoofdstad heeft na informatie bij kollega's de indruk dat de druk te in het gehele land merkbaar is. Dinsdag; stemming Minister Vredeling ontraadde de Kamer de aanvaarding van alle in gediende moties. Dij aanvaarding van de mctie-Dankert zal de rege ring zich zeer ernstig beraden op de uitvoering en de gevolgen daarvan. Andermaal liet fraktievoorzitter Wiegel echter weten dat zijn fraktie tegen die motie zal stemmen, zodat de kans op aanvaarding er niet meer inzit. Over de moties wordt volgen de week dinsdag gestemd. AMSTERDAM, 6-5. Ongeveer een kwart vin de automobilisten, die op 'een momertt dat zij redelijkerwys nog kunnen stoppen,' Wórden gecon fronteerd met overstekende voet gangers of niét met stoplichten be veiligde zebraweg, reageert agressief. Dit heeft drs. A. R. Hauber van het criminologisch instituut van de Rijksuniversiteit in Leiden, vastge steld op grond van een onderzoek, waarbij bijna duizend automobilisten werden geobserveerd. De resultaten maakte hij vrijdag bekend op een congres over. geweld in onze samenleving in Amsterdam. Het agressieve gedrag uitte zich onder meer door het ballen van de vuist of het wijzen naar het voor hoofd, soms door scheldwoorden, of claxonnades. In enkele gevallen moesten de aan het zebra-experi ment deelnemende „proefvoetgan- gers" zelfs voor hun leven lopen. Er werden geen opvallende ver schillen gevonden tussen het gedrag van vrouwelijke en mannelijke auto mobilisten. Bij beide geslachten ver toonde ongeveer 25 procent van de geobserveerden agressie. Wel bleken jongeren veel vaker agressief in het verkeer dan ouderen. Voorts viel op dat de betx*okken automobilisten bij overstekende mannen dubbel zo vaak agressie toonden als bij overstekende vrouwen. Mannelijke zebragebrui kers zijn dus kwetsbaarder, hetgeen volgens drs. Hauber een verklaring zou kunnen zijn voor het feit dat tweemaal zoveel mannen als vrou wen als voetganger in het verkeer de dood vinden. Bij vergelijking met zebra-experi menten in Denemarken en Zwitser land bleek dat de Nederlanders naar verhouding het meest agressief zijn; de Denen (met 11,9 procent) het minst. Het maaktè in Denemarken geen verschil of er een man of vrouw overstak. Een oorzaak van de ongewoon grote toeloop is niet te geven. Waar schijnlijk is de slechte zomer van vorig jaar de schuld. Veel vakantie gangers zouden hebben besloten om dit jaar maar de zon te gaan opzoe ken. Ook de afgifte van nieuwe rijbe wijzen is groter dan gebruikelijk. Deze tendens is al eerder gesigna leerd door het C.B.R. (Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen). Om aan de drukte het hoofd te bieden heeft het Arnhemse Bureau Paspoor ten en Rijbewijzen extra personeel moeten inschakelen. AMSTERDAM. H. M. de Koningin en ZKH de Prins hebben een vaar tocht gemaakt t.g.v. het 100-jarig bestaan van de Stoomvaartmij Zee land. Tijdens een officiële bijeen komst in de filmzaal van de marine- MIDDELBURG, 6-6. De Zeeuwse Culturele Raad heeft de minister van CRM gevraagd 'om de NOS te vragen een regionaal programma voor Zeeland te beginnen. De Zeeuwse Culturele Raad vindt dat de Zeeuwse Regionale Omroep niet al te zeer gebonden moet zyn aan vaste zendtijden, vooral met het oog op informatie aan vakantiegangers in dit gebied. Korter werken in Doetinchem DOETINCHEM, 5-6. De fabrikant van emaille keukenuitzetten e.d., huishoudelijke en industriële plastic artikelen Beccon B.V. in Doetinchem een werkmaatschappij van Hage- meyer N.V., heeft voor ca. 200 per soneelsleden van de emaillefabriek werktijdverkorting aangevraagd voor een periode van zes weken in gaande 16 juni, aldus een woord voerder van Beccon. De plasticfabriek wordt niet dooi de werktijdverkorting getroffen. Er werken in totaal 280 mensen bij Beccon. De werktijdverkorting is aange vraagd wegens een stagnatie in de afzet met als gevolg oplopende voor raden, aldus de woordvoerder. Prins Claus opende „Vijverhof" DEN HAAG, 5-6. Met het weg trekken van een doek, waardoor de naamplaat Vijverberg zichtbaar werd, heeft donderdagmiddag prins Claus het gebouw Vijverhof officieel geopend. „Een juweel" noemde ir. A. Von deling, voorzitter van de Tweede Kamer de twee gerestaureerde ge bouwen voor de Tweede Kamer aan het Buitenhof. „Eerst stond niet ie dereen te juichen, maar velen zullen spijt hebben dat ze niet hebben toe gehapt toen de verhuizing aan de orde kwam". Hij prees de architekt, ir. H. de Lusanet de La Sablonière. Die kreeg namens de Kamer een aantal boek werken en een oorkonde. Prins Claus kreeg een plaat van de gerestaureerde Vijverhof. Rapport van studiecommissie Waterschappen De gc-"c-'c!ijk< raad van hel Land bouwschap stelde zich achter de Waterschsnbond revormde werk groep ter ■Ktrdeling ven hc' rap port van dc Studiecommissie Water- In iegenstclling 'oi hetgeen in ge roemd raono-' nnrh drord was dc raad met de 7c~uwse Watcr- rbapsbond mening, dat wat vcHnnd betreft de zorg voor do wa- lerkci ing prevaleert boven die voor de waterhuishouding. Zonder een goede bescherming voor dc waterkeringen heeft dc wa terhuishouding weinig zin. Verder stelde de raad zich op het standpunt, dat voor herstel en on derhoud van wegen die een belang rijke functie vervullen ten behoeve van de recreatie, de waterschappen meer financiële middelen ter be schikking moeten krijgen, daar de kosten aan deze wegen verbonden niet uitsluitend ten laste van de in gelanden mogen komen. Met betrekking tot het pachters- recht stelde dc raad zich positief op. kazerne in Amsterdam kreeg de ko ningin het eerste exemplaar van het officiële gedenkboek „Honderd jaar Eng elandvaart" aangeboden, dat zo als de foto laat zien, aanvankelijk niet uit de omslag was te krijgen. De Culturele Raad stelt vast dat een regionale omroep in Zeeland van groot belang is, voor de versterking van het eigen culturele leven, de permanente opvoeding en informa tie van de bewoners, en ter bevor dering van de relatie tussen bevol king en overheid. De omroep kan ook goede diensten bewijzen bij stormvloed, scheepsrampen, ver- keers- en andere voorlichting en ten behoeve van de recreanten. Zeeland met zijn beperkte bevol kingsdichtheid, de moeilijke geogra fische situatie en de vele verande ringen waaraan het gebied onderhe vig is, heeft recht op een eigen re gionale omroep, zo vindt deze Cul turele Raad. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 7 en zondag 8 juni Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. g«at in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt lot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgei 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter F. Buitcndyk, Bruinissc, tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dok ter Speelman. De artsendienst Bruinisse/Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tol maandag morgen 7.00 uur. Zuster v. d. Velde, Zonnemaire, tele foon (01112) 661 cn (01112) 450. neemt waar voor geheel Schouwen. Zuster Doogc. Oosterland, telefoon (01114)-187fi. heeft dienst te Oosterland cn Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts M. K. Buth. Brouwers haven, lel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Bergsma APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur cn van 16.30-17.30 uur. 0| zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18 00-1R 30 uur ADDIS ABEBA (Ethiopië). Dc mi litaire regering van Ethiopië heeft in de nacht van donderdag op vrydag een gevecht tussen regeringsmllltai- ren en opstandige nomaden, in het oosten van hel land. beslecht. Naar in Addis Abeba werd meegedeeld slaagde de regering er in ..dc orde in het gebied te herstellen". Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Dreischor Dagelijks.Pand. Mr. Moggestraat. Landbouwmuseum. 13.30-17.00 uur. 's Zondags gesloten. Vrijdag 6 juni Zierikzee 's Landskamer, 9.30 uur v.m., ver gadering Waterschap Schouwen- Duiveland. Concertzaal, 20.00 uur, film „Ema- nuelle". Aula. R.S.G. „Prof. Zeeman". Film „Ziejook". 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis, 20.00 uur, raadsver gadering. Zaterdag 7 juni Zierikzee Chr. Geref. Kerk. 20.00 uur, zang avond m.m.v. het Chr. Geref. koor u'.t 's Gravenzande en het Chr. Ge ref. koor „De Lofstem" uit Zierikzee o.l.v. M. van 't Veer. Wereldwinkel, Schuttershofstraat 12, 14.00 uur, openbare vergadering. Concertzaal, 20.00 uur, film „Ema- nuelle". Haamstede Beatrixweide, 20,00 uur, concert „Oosterland's Fanfare". Zonnemaire Muziektent schoolplein, 19.30 uur, concert Crescendo en Nieuw Leven. Noordgouwe Herv. kerk, 20.15 uur, concert „In- tertexta" Ouwerkerk Jeugdvogelwacht-excursie Ouwer kerk. Vertrek fiets) RTM-station, 9.30 uur. Bruinisse Stoofpolder, 14.00 uur, start wandel tocht Rode Kruis. Zondag 8 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „Ema- nuelle". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Enfin, ik ben dan de profeet die brood eet, maar er zit meer muziek en zon in de (voor)-zomer dan vorig jaar. De jas blijft thuis en na de hevige regens en de nachtvorst el ders van enkele dagen terug nog maarkan nu de paraplu in de bak blijven staan. Dergelijke kneuterige opmerkingen markeren onze diepe afhankelijkheid van het weer. Intus sen vrienden, is de natuur ontsnapt aan de allerfelste voorjaarsstormen en wiens of wier ogen niet „bemod- derd zijn van wenen" - om met de Prediker te spreken, ziet hoe on voorstelbaar gul en royaal en uit bundig zelfs het groen is in dit geze gend jaargetij. Tóch deze week nog een boomblad gesproken, vlak voordat het noodza kelijkerwijs moest verdorren. „Ach", sprak het blad „ach, we weten dat toe er eenmaal toch aangaan, maar zo vroeg en kijk ik heb al mijn chlorofyl nog. Nee, het is zonde en jammer. Daar lig ik nu in de goot. amper volgroeid. En ik weet dat mijn vrienden ginds het zeker tot de herfst zullen uithouden*'. Het was duidelijk, het gevallen blad was diep bedroefd en ontgoo cheld. Het had zich alles voorge steld: ruisen in de wind, zacht tril len en fluisteren op zomeravonden, de adem inhouden onbewegelijk zijn, als een zomers onweer nadert, slag- rr%nens doorsloan van felle buien en dan later - maar dan mag en moet het - verstillen en bruin en peel worden, om dan opeens omlaag te dwarrelen, zacht In het bed bij de andere bladeren. Dat is normaal, maar nu a! cn dan niet eens in zo'n uitzonderlijk he rige lente. Het blad is een beetje spiegel van hel leven: waarom dan cn moet dat nou en moet dat nu al en die ande ren dan? Het zijn vragen, die onbe antwoord blijven en dat stemt wel eens verdrietig of soms wanhopig Het is misschien te ingewikkeld bij dit prachtige weer. maar er is nok) een Latijnse troost: in magnis voluisse safest: „in grote zaken is reeds het willen voldoende". Met zo'n zin maakt men zich los van de voorbeschikking, het lot en dat soort dingen; men maakt zich sterk met de wil en weet dat het maar een spreuk is cn ergens duidelijk niet u aar. Hei blad kan ons misschien leren: verdrietig zijn, maar zich rrhikken. Niet het meest heroïsche, maar aanvaardbaar, als het niet de kant van het defaitisme uitgaat. Gek. zo'n mooie dag leidt nog tot hrspirgelingen. Ik had het tevoren niet kunnen vermoeden. Voor iedereen intussen: een zon nig weekend1 SCHIFREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2