m DE GROENE TAS Westafrikaanse samenwerking glazen kubussen intermeubel Aktiviteiten „Eendracht" Verhoging minimumloon Dienstplicht voor Griekse vrouwen Gemeenten mogen zelfstandig lenen 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Scheepswrak uit middeleeuwen gevonden tw&oinRMi zir:liikzii:s(111mi:uwshode Donderdag 5 juni 1975 Nr. 21701 Zondag 8 juni, 20.00 uur, Nederland I: Jennie. Aflevering uit de serie van de moeder van de Britse staatsman Sir Winston Chur chill. De ekonomische genieenschap die vijftien Westafrikaanse landen heb ben opgericht - ECOWAS geheten - zal voorlopig maar een bescheiden invloed kunnen uitoefenen in de we reld. Maar dat de vijftien landen in staat zijn gebleken iets van EEG- karakter te verwezenlijken is wel een prestatie die een gelukwens waard is, want er worden allerlei nieuwe wegen tot ontwikkeling door geopend. De voorgeschiedenis toont duide lijk aan hoe moeilijk het voor deze landen was om tot ekonomische sa menwerking te geraken. Daarbij was al een voorname faktor, dat vijf van de landen vroeger Britse kolonieën waren, negen Franse en Portugese. Dit is een brok verleden, waardoor deze buurlanden in geheel andere kulturele en politieke sferen waren terechtgekomen, waaruit ze zich moeilijk los kunnen maken. Iets der gelijks dat in OostAfrika al geruime tijd funktioneert tussen Kenya, Tan zania en Oeganda was door de ge meenschappelijke koloniale historie en door het geringere aantal deel nemers simpeler te realiseren Nigeria en Togo ivaren de twee landen die de stoot gaven tot ECO WAS, maar zij stuitten al direkt op de argwaan die de vroegere Franse landen koesterden. Deze hadden ideeën om een eigen gemeenschap te stichten, die sterk tegen Frankrijk aan zou kunnen leunen. Dat hiervan ook weer niet veel terecht kwam ligt er weer aan, dat deze negen niet al lemaal even vriendelijk gezind wa ren jegens Parijs - en omgekeerd. Eigenlijk was hst hele ECOWAS- plan in een impasse geraakt toen het befaamde gesprek tussen de Euro pese Gemeenschap en 46* ontwikke lingslanden uit Afrika, het Caraïbi- sche gebied en dat van de Stille Oceaan werd gehouden. Goede basis Niet alleen zagen de Westafrikaan se landen hierbij zeer duidelijk hoe zeer het Europese voorbeeld van ekonomische samenwerking werkte, maar bovendien ontstond het besef dat het juist het gebrek aan samen hang lussen de ontwikkelingslanden was dat hen vrijwel machteloos maakte. Een extra moeilijkheid was in dit geval dal vijftien landen er eigenlijk veertien plus één zijn - die ene is Nigeria dat niet alleen meer inwoners heeft dan alle andere bij elkaar, maar boveridien o.a. door de olie een sterkere ekonomische basis heeft en trouwens qua industrie ook het verst is ontwikkeld. De anderen Advertentie Nieuw aangekomen: basiskubus f 59.- per stuk aanbouwkubus f 39- per stuk Zie etalage meelstraat 31 zierikzee AMSTERDAM. - Prinses Beatrix en prins Claus drukken dr. A. F. E. van Schendel voormalig hoofddi- rekteur van het Rijksmuseum, tij dens zijn officiële afscheidsreceptie in hel Rijksmuseum de hand. moesten hun argwaan overwinnen, dal Nigeria zo'n beetje de baas zou spelen. Die kans zou er wel inzitten, maar waarop Nigeria vooral heeft geha merd is, dat het totale blok met zijn 124 miljoen inwoners door als één markt te fungeren voor alle natio nale ekonomieën betere kansen opent. Niet ogenblikkelijk - vele der deelnemende landen leven voorna melijk van de export van grond stoffen naar landen buiten de ECOWAS. Maar als eerste staat op het programma een gelijkschakelen van alle buitentarieven en het af breken van handelsbarrières aan de staatsgrenzen. Een werk, dat een jaar of acht mag duren. Dan is er inderdaad voor allen een betere ba sis voor ekonomische ontwikkeling geschapen. In diezelfde tijd moet ook het on derling kontakt - wegen, telekom- munikatiesystemen, wetgeving, on derwijs, enzovoort - op elkaar wor den afgestemd. Wie verder wil gaan met het opsommen van nodig voor bereidend werk en alle problemen die daarbij zullen rijzen - o.a. ook van ideologische aard - kan een lan ge lijst aanleggen. Maar daarmee wordt dan tevens sterker nog geak- sentueerd wat inderdaad een haast uniek pluspunt is, namelijk dat een grote groep ontwikkelingslanden de moed heeft opgebracht om onder linge verschillen en ook wel geschil len te vergeten om samen te werken voor hun ekonomische ontplooiing. DEN HAAG, 3-6. Op de Noordzee heeft de minister van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, mr. H. W. van Doorn het startsein gegeven voor een reeks activiteiten, die verband houd met het feit dat de gaffelschoener „Eendracht" precies een jaar in de vaart is. Aan boord van de „Eendracht", waarop de stichting en vereniging „Het zeilend zeeschip" vooral jonge ren gelegenheid biedend een zeiltocht te maken, hees de minister een drie meter lange wimpel aan de hoofd- mast, waarop de aanduiding „Een dracht '7 6" Onder deze naam wordt de ko mende winter een actie gevoerd waarvan het voornaamste doel is de toekomst van het zeilschip financieel zeker te stellen en de jonge Neder landers tegen een betaalbaar tarief gelegenheid te geven een zeereis te niaken. DEN HAAG. 6-4 Per 1 juli 1975 zullen de brutominimumloonbedra- gen voor werknemers van 23 jaar en ouder worden verhoogd van 1275,30 gulden tot 1344,20 gulden per maand, van 294,30 gulden tot 310,20 gulden per week en van 58,68 gulden tot 62,04 gulden per dag. Dit heeft het ministerie van sociale zaken laten weten. De brutominimumjeugdloncn zijn per 1 juli 1975: voor 22-jarigen 1243,40 gulden per maand, voor 21- jarigen 1142.60 gulden, voor 20-jari- gen 1041,80 gulden, voor 19-jarigen 940,90 gulden ,voor 18-jarigen 840,10 gulden, voor 17-jarigen 739,30 gul den, voor 16-jarigen 638,50 gulden en voor 15-jarigen 537,70 gulden. Per weck is dit respectievelijk: 286,90 gulden, 263,70 gulden, 240,40 gulden, 217,10 gulden, 193,90 gulden. 170,60 gulden, 147,30 gulden en 124,10 gul den. ATHENE, 6-4. De Griekse vrou wen moeten krachtens de nieuwe grondwet militaire dienstplicht ver vullen. Minister van justitie Konstantijn Stefanakis verklaarde woensdag dat mannen en vrouwen aan de hand van artikel 3 van de grondwet gelij ke rechten en gelijke plichten heb ben, wat meebrengt dat ook de vrouwen de plicht hebben in de Strijdkrachten te dienen. De nieuwe grondwet van Grieken land wordt in de loop van juni van kracht. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. In Eindhoven wordt de beruchte Pharao-mier voortaan bestreden met vergiftigde rauwe le ver. Deze nieuwe bestrijdingsmelho- de is ontwikkeld door gemeentewer ken van Eindhoven in samenwer king met de afdeling bestrijding van ongedierte van het ministerip van volksgezondheid en milieuhygiëne. De rauwe lever wordt fijngemaakt en daarna vermengd met insecticide. WOUBRUGGE. De 3-jarige Fran- siscus Maria van Leeuwen uit Hoogmade (gem. Woubrugge) is om het leven gekomen toen hij vanach ter een in de Kerkstraat in Wou brugge geparkeerde auto de weg op liep en onder een personenauto te rechtkwam. UTRECHT. De ziekenfondsorgani satie en de landelijke huisartsen ver eniging hebben overeenstemming be reikt over de tarieven-1975. Het abonnementshonorarium per op naam van de huisarts ingeschreven ziekenfondsverzekerde is vastgesteld op f 65.47 (1974: f 60,02). APELDOORN. De Nederlandse ondernemers in de bouwsector moe ten zich niet alleen richten op de Nederlandse markt, maar ook over de grenzen heen durven kijken. Zij moeten mondiaal denken en hande len. Dit heeft de voorzitter van het Algemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid verklaard in Apel doorn. TILBURG. In het Nederlands Textielmuseum zal op vrijdag. 6 juni a.s. een tentoonstelling van wand kleden worden geopend met als titel „De Gouden Naald". UTRECHT. Op vrijdag 6 juni zal Hartstichtingsvoorzitter jhr. P. R. Feith aan de Afdeling Utrecht van het Nederlandse Rode Kruis over dragen één der voormalige cardu- lances, waarmee in de jaren 1971, 1972 en 1973 een belangwekkend ex periment werd ondernomen. ROTTERDAM. Met een ledental van 200.216 dat de Industriebond NVV maandag heeft bereikt, heeft het NVV nu het hoogste ledental in zijn bestaan bereikt, n.l. ongeveer 690.000. Het ledental van de Indu striebond die bij het NVV is aange sloten is bekend gemaakt op de tweede dag van het driedaagse con gres dat deze bond in de Doelen in Rotterdam houdt. LELYSTAD, 4-6. In het centrum van Lelystad is men bij riolerings werkzaamheden gestoten op de res tanten van een middeleeuws schip. Onlangs werd het nieuwe laborato rium van het Rijksinstituut voor de Zuivering van het Afvalwater (Rl- ZA) opgeleverd. Dit gebouw staat mogelijk over een deel van het wrak Hoewel veel scheepswrakken al bij het droogvallen van de IJsselmeer- polders in kaart zijn gebracht, is dit schip lol nu toe onopgemerkt geble ven. Uit wat 'scherven en verstorin gen in de bodemafzetting heeft een voorlopige conclusie getrokken dat hel schip eind van de Middeleeuwen moet zijn vergaan. Dit maakt het uitgraven voor de oudheidkundige bodemonderzoekers bijzonder inte ressant, want lot nu toe zijn maar drie schepen uit die periode gevon den. AMSTERDAM. Wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft dr. A. F. E. van Schen del officieel afscheid genomen als hoofddirekteur van het Rijksmu seum te Amsterdam. De kunsthisto ricus Arthur van Schendel, zoon van de gelijknamige schrijver, deed dit in bijzijn van prinses Beatrix en prins Claus, minister Van Doorn van CRM mr. F. J. Cranenburg, commissaris der koningin in Noord-Holland en burgemeester Samkalden. ROTTERDAM. De ongelijkheid in onze samenleving is enorm, zo heeft minister-president drs. J. M. den Uyl woensdagmorgen gezegd in een toespraak tot het congres van de in dustriebond NVV in de Doelen in Rotterdam. DEN HAAG. In meerderheid heeft de Tweede Kamer zich verenigd met het ontsla g van staatssecretaris Glastra van Loon van justitie. Christendemocraten, VVD, DS'70 en de kleine rechtse groeperingen plaatsten zich tijdens het kamerde bat over de ontslagkwestie achter het beleid van minister Van Agt, die op grond van Glastra's uitlatingen in „Vrij Nederland" zijn onder-mi nister de wacht moest aanzeggen. DEN HAAG. DeVVD-Tweede Ka merleden Smit-Kroes en Koning willen dat de Nederlandse regering aan de Nederlander die in Algerije ter dood is veroordeeld alle rechts bijstand verleent die mogelijk is. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die zij hebben gesteld aan minister Van der Stoel van buitenlandse zaken. HASSELT. De commissaris van de koningin in de provincie Overijssel, mr. J. L. M. Niers, zal op zaterdag 21 juni 's middags om vijf uur de in Hasselt (O.) aangelegde jachthaven officieel openen. Deze nieuwe jacht haven aan het Zwartewater is een aanwinst voor het watersporttoeris- me tussen Zwolle en Giethoorn. Er is plaats voor 300 boten. De jachtha ven is gesubsidieerd door rijk, pro vincie en gemeente. DEN HAAG. Niet meer dan twee sollicitanten hebben zich tot nu {toe voor het Haagse burgemeesterschap gemeld bij de Zuidhollandse com missaris van de koningin mr. M. Vrolijk. Van die twee kandidaten is er één als niet serieus te bestempe len. Die mededeling deed mr Vrolijk in de Haagse gemeenteraad waar de fraktievoorzitters een profiel van de gewenste burgemeester schetsten. DEN HAAG, 4-6. De provincies, waterschappen en gemeenten mogen vanaf 4 juni, weer zelfstan dig leningen afsluiten op de kapi taalmarkt. Dit heeft minister Dui- senberg (financiën) dinsdag in de eerste kamer meegedeeld. Dit bete kent dat er een eind komt aan de zgn centrale financiering. De lagere overheden mochten niet zelfstandig cp de kapitaalmarkt opereren, maar uitsluitend geld lenen van de bank voor Nederlandse gemeenten en de Nederlandse watcrschapsbank. 30 „Zeg lui. Geer knipperde met haar ogen: „ik heb er van de week niet zo bij stil gestaan, maar dat kleed ,he? Op de vloer van mevrouw Jaarsma. Nu ik er goed over na denk. dat kon wel eens een Pers zijn" Niek schoot in een lach. „Een Pers!" herhaalde hij; moeder zou misschien niet eens weten, wat het was. Hoe zou ze er aan moeten ko men?" „Zoals ze aan die juwelen, de post zegels en al dat geld kwam," meen de Geer droog te moeten opmerken". „Heb je de casette al open ge had?" vroeg Ellechien. „Zaten er ju welen in?" „Nee, maar wat zou er anders in zitten? Dat ligt haast wel voor de hand." dacht haar schoonzuster. „Het zal de vraag zijn of het wel allemaal van moeder was. Het kan net zo goed eigendommen zijn van mevrouw Jaarsma," meende Elle chien. Niek zei: „Volgende week moeten we samen nog eens overleggen, wat we met de inboedel doen. Als me vrouw Jaarsma niets meer van zich laat horen, kunnen wij met haar eventuele belangen en eigendoms aanspraken geen rekening houden. Dan moet ze zich maar vertonen". „Zijn we eigenlijk niet verplicht de politic te waarschuwen" vroeg Geer. Harmen keek zijn vrouw verwon derd aan. „Waarom? Wat hebben wij met haar te maken? Zc is im mers geen familie?" „Ze was toch jaren moeders ge zelschapsdame." Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 6 JUNI NED. I: De vrijdagavond begint met het gebruikelijke Uitwerk in Toppop. Na het journaal volgt een aflevering van Kung Fu. Een en an der geeft aanleiding tot maar liefst een en twintig doden. Op het slag veld is Caine één van de weinige overlevenden. Door een legerpa trouille wordt hij echter voor een bandiet gehouden, waardoor hij ge boeid wordt. Minder gewelddadig gaat het er aan toe bij de gebroeders Hammond. Hoewel er ook hier geen sprake is van rozegeur en mane schijn. De chauffeuars van het transportbedrijfje leggen hel werk neer omdat Edward de belofte heeft gebroken dat hij' geen ongeorgani seerde werknemers de vrachten zal laten rijden. Pogingen om tol over eenstemming te komen mislukken. Uit de privesfeer van de Hammond familie kan gemeld worden dat Jen nifer het nogal moeilijk heeft en dat- een huwelijk tussen Jill en David niet ondenkbaar is. Na het seriewerk van de AVRO gaat men verder met aktualiteiten in Televizier Magazine. Premier Den Uyl vertelt daarna nog zelf het laatste nieuws van het ka binet. NED. II: Piste slaat aan hel begin van het KRO-programma. Hierin o.m. b erendressuur, trapezewerk, acrobatische toeren en een fietsnum- mer. Op het informatieve vlak doet de KRO van zich spreken met het eerste deel van een serie documen taires over het huidige Japan Dit volgt na het journaal van acht uur. Japan is op het ogenblik het derde land op de lijst van rijke landen en het is niet onwaarschijnlijk dat het voor het einde van de twintigste eeuw de Verenigde Staten in econo misch en technisch opzicht zal pas seren. De serie is getiteld Het ver schijnsel Japan. Hij werd in het bui tenland aangekocht en een persoon lijke benadering van de samenstel lers blijft niet uit. Om tien over negen gaat de omroep verder met Gunsmoke, waarin sprake is van een ao-r J. D. POSTHUMUS „Toegegeven. Maar waarom ging ze dan onverwacht met al haar kle ren en zo er van door? Zonder ons te waarschuwen? En waarom laat ze niets meer van zich horen? Mij dunkt, het minste, wat ze kon doen was, op de begrafenis acte de pre sence geven, maar zelfs daar liet ze verstek gaan. Nee hoor, ik voel me helemaal niet geroepen de politie in te lichten. Ik zou zelfs bij benadering geen behoorlijk signalement van haar kunnen geven." Niek keek de anderen een voor een aan. „Eén van jullie soms?" Maar niemand ant woordde op deze vraag, zodat men de zaak maar liet zoals ze was. Om acht uur rekende Niek af met de ober, gaf eon fooi en verklaarde, dat alles prima in orde was geweest. „Mijn compliment; het was in één woord: af. We komen nog wel eens een keertje langs." beloofde de man. Buiten namen ze afscheid van el kaar. Niek en Ellechien reden met een in de richting Sneek weg. maar Geer zei. terwijl ze Oostcrwolde uit reden: „Ik wil nog even langs moe ders huis, Harmen. Wat die Pers be treft, wil ik zekerheid hebben." „Kun je dat niet beter bij dag licht bekijken?" „Als wc er zijn. is hel nog niet he lemaal donker; overigens, ik kan ook bij kunstlicht wel zien of het al of niet een echte Pers is. hoor!" Ze koek hem enigszins verstoord aan. „Alle respect!" antwoordde hij goedig; „ik heb er helemaal geen versland van. Maar je krijgt jc /in, want het is nauwelijks omrijden naar Drachten." gevecht lussen de dierenvriend Luke Brao en een groep mannen die een fikse premie denkt te verdienen aan het doden van een wolf. Res teert nog de muziekfilm The king of jazz. Een film uil 1930 die opgehan gen is aan de musicus Paul White- man. Men zie vierder o.a. aan het werk: Bing Crosby, The Brox Sis ters, Don Rose, Al Norman en Char les Irwin. VRIJDAG 6 JUNI NED. I: 18.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 Kung Fu; 21.10 De ge broeders Hammond; 22.00 Televizier 22.45 Sportpanorama; 23.10 Gesprek met de minister-president; 23.20 Journaal. NED. II: 1S.45 Kortweg; 18.55 Nieuws; 19.05 Piste; 20.00 Journaal; 20.20 Het verschijnsel Japan21.10 Gunsmoke; 22.00 The King of Jazz; 23.05 Journaal. Dood na pijp aansteken SCHIEDAM, 4-6. De 86-jarige D. van der Schalk uit Schiedam, die vrijdag zwaar werd gewond toen zijn kleren in brand raakten is in een ziekenhuis overleden. De man wilde zijn pijp met tabak aansteken, doch door bevende vingers viel de brandende lucifer op zijn kleding. Schilder maakte dodelijke val DEN HAAG. 3-6. De 53-jarige schilder P. Jonkman uit Vlaardingen is bij werkzaamheden aan een flat aan de Ametisthorst in Den Haag dood gevallen. De man was aan het schilderen ter hoogte van de achtste verdieping van het flatgebouw toen de met haken aan een hangladder bevestigde schildersbak waarin hij stond losraakte. De schilder viel uit de bak en kwam terecht op het dak van de ingang van de flat. Hij was op slag dood. In Drouwenerhoek zette Harmen, die nu zelf weer achter het stuur was gaan zitten, de auto aan de kant Met de sleutel maakte hij de voor deur open. Het begon langzaam don ker te worden. Omdat de gang nogal duister was, knipte Harmen het licht aan. Althans, hij wipte de schakelaar om, maar het licht ging niet bran den. Hij klikte nog een paar malen, maar zonder resultaat. „Wat gek," zei hij, zijn vrouw aankijkend. Geer begon iels te begrijpen. Er klopt hier iets niet, dacht ze onge rust. maar ze vroeg op kalme toon: „Lamp misschien stuk?" „Mogelijk. In de wagen is een zak lamp; haal die eens, wil jc?" Geer was al de deur uit. Haar man liep intussen door naar de zitka mer en draaide daar aan de licht knop. Eveneens zonder resultaat. Toen Geer een minuut later weer in huis kwam met de brandende zak lamp. wist hij: „De lampen zijn het in ieder geval niet; er is ergens kortsluiting. Maar waar?" Hij liep terug naar de hal cn nam de zaklamp van zijn vrouw over. Daarmee bescheen hij de elektrici teitsmeter. Het wieltje draalde niet. Met de lamp bescheen hij de hulzen, waarin dc zekeringen zaten. Op dit moment uitte hij een kreet van ver bazing. want dc hulzen waren leeg; in beide zalen geen zekeringen. En het witte doosje, dat boven op dc meter stond en waarvan hij wist, dat er 's morgens nog twee reserve- stoppen in zaten, was ook leeg. Hij weeg er zijn vrouw op. een huls los draaiend. „Zie je dit?" vroeg hij zacht. „Dit betekent dat er na ons vertrek, vanmiddag naar het kerk hof. iemand in huis is geweest, die het licht onklaar heeft gemaakt. Op deze manier. „Nogmaals wees hij op de lege huls. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7