samen )E PLOMPE TOKEN VAN KOUÜEKEKKE Holtfnjode De keuring van auto's De kampeerwet „Brussel" op de bres voor dieren Bekering van Shane Gould J. L. BRABER: „UIT DREISCHORS VERLEDEN" 01 De wijde, wijde mantellijn STREEKNIEUWS Kater erft kapitaaltje (I) la het jongste nummer van het Stad en Lande-mededelingenblad, staat n uitgebreide verhandeling van de Plompe Toren van Koudekerke. Welis- aar is de geschiedenis van deze toren eerder hier beschreven, maar hel Thaal van de heer II. Klepper geeft talrijke bijzonderheden die een wat taler beeld geven. De nieuwe, wijde mantel lijnen zijn zonder meer I zwierig, vrouwelijk en oh zo I charmant. Wijd uit de taille. V Soepel van stof. Met vlotte moderne doorknoop- j ceintuur. In de modische poplin-kleuren: reseda, éem en camel. Top Tien Prijs fl. 100,--. Dam 19 Zierikzee MSTERDAM. Wat genoemd wordt „jet set" was er bij het optreden ■:e week van Frank Sinatra in het mcertgebouw. Onder de velen de Bmnkrtice Elizabeth Taylor, met ■ar Nederlandse vriend. Rechts im- Xe.ssario Lou van Rees. Aan dc binnenzijde van de zeedijk, tussen Schelphoek en Burghsluis staat een eenzame oude toren. Aan de andere kant van de dijk stroomt het water van de Oosterschelde. Soms is het kalm, maar vaak ook woest en niets ontziend. Dan beukt het tegen de dijk, die zich nu echter niet meer zo gemakkelijk gewonnen geeft. Achter de toren buigt de dijk naar Burghsluis,. waar werken in vooi'be- reiding zijn, om het-water van de Oosterschelde in bedwang te kun nen houden. Verlaten staat de afge knotte, ogenschijnlijk weinig fraaie toren daar. In de volksmond kreeg deze met recht de' naam Plompe Toren. Enig overblyfsel De toren is het7 enige overblijfsel van het eertijds zeer welvarende dorp. Koudekerke, waarvan vroeger bij heel lage waterstand wel eens resten van woningen en straten zichtbaar zouden' zijn. Dit dorp lag in het zuidelijk deel van .de polder Schouwen, Ongeveer vier kilometer van de-oorspronkelijke zeedijk.- Het zou een zeer oud en volkrijk-dorp zijn geweest. Al's zelfstandige am bachtsheerlijkheid spraken schout én schepenen, er xecht. Ten zuiden van Koudekerke-lagen de parochies Brieskerke, Westk'erke, Oudèkerke. err andere dorpen. De zuidkust- van Schouwen lag eertijds veel verder naar het zuiden. Reeds in het laatst van de veertien de eeuw begon de zijtak van de Schelde zich te verleggen, waarbij de waterstroom in hoofdzaak op de zuidkust van Schouwen gericht was. Van deze zijtak schreef een kroniekschrijver 400 jaar geleden: „een eertijds smal vaarwater tussen Noord-Beveland en Schouwen, waar men elkaar kon aanroepen". Verval Zoals gesteld, begon de zuidkust van Schouwen vanaf de veertiende eeuw verval te vertonen. Een gebied groot 3000 ha verdween hierdoor in de Oosterschelde. Fokker toont in zijn beschrijvingen reeds vóór 1400 inlagen aan in dit deel van de pol der, Schouwen. Inlagen of inseten werden al heel vroeg in Schouwen gemaakt. Dit blijkt ook uit een brief van graaf Floris V van 26 februari 12§1, waar in gesproken wordt over de kosten van de te maken inlagen, welke over het gehele dijkvak moesten worden verdeeld. Wanneer een zeedijk - waterke- rende dijk - gevaar begon te lopen weg te vallen, legde men daarachter, landinwaarts, een slaperdijk. Het materiaal voor zo'n dijk werd des tijds genomen van de bovengrond van percelen tussen de zeedijk en de te maken slaperdijk. Het door deze dijken omgeven stuk land, ook wel „karrevelden" of „uitslagen" ge- üe agrarische bevolking van zo'n gebied moesten dan vertrekken, want de z.g.n. karrevelden vielen volgens het Zeeuwse leenrecht ge heel terug aan dc ter plaatse heer sende ambachtsheer. 'Zo verging het ook de bevolking in het zuidelijk deel van Schouwen, waar de kust regelmatig afbrokkelde en waar, na een periode van betrekkelijke rust, dc eerste inlaagdijk weer werd ge legd in 1475. DREISCHOR Afd. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Noordgouwe eo. van ie Ned. Bond van Plattelandsvrou wen houdt een vergadering op vrij dag 13 juni, in café ,,De Drie Scha pen" te Dreischor. Het woord wordt gevoerd door de bekende zr. Haaijer, lie werkt in de Rotterdamse wijk Katendrecht. Opbrengst kollekte De kollekte van Sonnevanck en Zonnegloren georganiseerd door mevr. v. d. Velde heeft opgebracht f 145,05. Alle gevers (sters) en kol- lektrices heel hartelijk dank. BRUINISSE „Kwiek'-jongeren naar Bergen op Zoom Zatei'dag 7 juni gaat de gymnas tiekvereniging „Kwiek" met een groep jongens en meisjes in de leef tijd van 8 t/m 12 jaar, met een bus naar de jeugddag te Bergen op Zoom, die wordt georganiseerd door de ZEBRA, in samenwerking met „U.D. I." uit Bergen op Zoom. De bus ver trekt vanaf het dorpshuis (12.00 uur). Ophalen oud papter Zaterdag a.s. zal in het kader van de MBuma-zendingsaktie weer oud papier worden opgehaald. Verzocht wordt het papier zoveel mogelijk weer gebundeld gereed te willen zet ten. Oudste inwoner De oudste mannelijke inwoner van Bruinisse, de heer M. Jumelet, vierde zaterdag jl. zijn 97ste verjaardag. De heer Jumelet, die nog van een goede gezondheid geniet, woont nog alleen in zijn huisje en als het weer het toe laat kan men hem elke dag ontmoe ten in het „Beusje" op de haven DEN HAAG, 5-6. Dc BOVAG heeft de resultaten bekendgemaakt van het onderzoek dat de bond heeft inge steld naar de autobedrijven die in geschakeld kunnen en willen worden bij de uitvoering van de periodieke veiligheidskeuringen. In totaal 3.531 autobedrijven, leden van de BOVAG, hebben zich aange meld voor een erkenning voor het verrichten van gekwalificeerde on derhoudsbeurten. Zoals bekend zou een gekwalifi ceerde onderhoudsbeurt moeten lei den tot vrijstelling van een keuring in een keuringsstation. ARNHEM, 5-6 Dc recreatie-onder nemers in ons land zijn boos op de staatssecretaris van cultuu, recrea tie en maatschappelijk werk, omdat zij het voorontwerp kampeerwet nog niet hebben ontvangen. In een telegram aan de bewinds man heeft hun organisatie, Recron mers in Nederland), dit ongenoegen (Organisatie van Recreatie-onderne- kenbaar gemaakt. Zij wijzen er verder op, dat zij door het komende vakantieseizoen tot 1 oktober bezet zijn vragen drin gend de inspraaktermijn tot 15 de cember a.s. te verlengen. BRUSSEL, 5-6. De Europese Com missie „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschappen, vindt dat de Europese Ministerraad moet gaan onderhandelen met de Raad van Europa over toetreding van de EG tot de Europese Conventie inzake bescherming van dieren. Die conven tie werd op 13 december .1968 in Pa rijs gesloten. Ze omvat voorschriften inzake het voederen en drinken van dieren en over het laden en lossen van dieren in het internationale ver voer. Dieren moeten onnodig lijden bespaard worden. De meeste lidstaten van de EG hebben deze conventie inmiddels ge ratificeerd De Europese Commissie in Brussel wil echter dat de gemeen schap als geheel toetreedt tot de conventie. Dat zal namelijk de com- munaitaire uitleg van de bepalingen van de conventie garanderen, aldus de Europese Commissie. Als de gemeenschap als zodanig inderdaad toetreedt moet ook de conventie enigszins gewijzigd wor den. Ze is namelijk aleen berekend op toetreding van afzonderlijke id- staten. BREDA. Dc 14-jarige C. van Lo'en- hout uit Frinsenbeek, is in Breda bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. De jongen werd op de Ettense baan aangereden door een vrachtauto en overleed op weg naar het ziekenhuis. DEN HAAG. Staatssecretaris Ivlein van- onderwijs en wetenschappen kan deze week nog gee^i beslissing nemen over de studentenstops. Het ministerie verwacht, dat volgende week het overleg met de universi teiten en hogescholen wordt afge rend en dat het advies van de on derwijsraad eerst na 15 juni wordt ontvangen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND PARIJS. De Franse regering heeft besloten de werkloosheid aan te pakken door middel van maande lijkse premies aan werkgevers die jong personeel aannemen of mensen die al meer dan zes maanden werk loos zijn. DEN HAAG De minister voor ont wikkelingssamenwerking drs. J. P. B. Pronk heeft aan de stichting Ter- re des Hommes een bedrag van twee miljoen gulden beschikbaar gesteld voor de uitvoering van een wegen bouwproject in Ethiopië. LEEUWARDEN. Het illegaal vuur wapenbezit in Friesland is in de eer ste helft van dit jaar, in vergelijking met vorig jaar, schrikbarend geste gen .Vogens de rijkspolitie in Leeu warden zijn er vanaf januari dit jaar tweemaal zoveel vuurwapens in be slag genomen dan in heel 1974. SYDNEY, 5-6. Drie jaar geleden wilde ze gouden medailles winnen op Olympische Spelen, nu heeft ze een ander levensdoel: Shane Gould, de voormalige Australische top- zwemster, wil voortaan jonge men sen bekeren tot het' ware geloof. Shane Gould, in München drie keer „goudvis", gaat trouwen met Neil Innes, een 23-jarige student in de theologie. In de toekomst wil zij, vooral in kringen van hippies, haar godsdienstige aktiviteiten ontplooi en. „Mijn leven had geen zin meer, tot ik Jezus vond", aldus Shane Gould, die van topsport niets meer hebben moet. SHEFFIELD, Engeland 4-G. Me vrouw Ivy Mabel Blackhurst in Sheffield in Engeland heeft, haar kater Blackie een kapitaaltje van 22.000 pond sterling nagelalen. De nalatenschap van mevrouw Blackhurst bedraagt 27.000 pond sterling. In haar testament heeft zij bepaald dat daarvan 5000 moeten gaan naar enkele erven, en dat de rest moet worden besteed aan een zorgeloze oude dag voor Blackie. „Ik hou erg veel van mijn kater Blackie en ik wil ervoor zorgen dat hij na mijn dood in mijn huis kan blijven wonen", alclus hel testament. Wat na Blackie's dood nog van het kapitaaltje over is gaal naar cle die renbescherming. ZIERIKZEE. - Verkeerstechnisch is de situatie voor het verkeer dat ge bruik maakt-van de verkeersrotonde Grachtweg er belangrijk op vooruit gegaan. liet werk is vrijwel gereed en dat betekent o.a. een betere ge leiding van het verkeer via de aan gebrachte verkeersdruppel en ruime in en uitrijstroken. Voor het verkeer naar en van Zierikzee, dat van de rotonde gebruik moet maken geeft een en ander een veel grotere „arm slag" en dus een flinke verbetering. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. De Nederandse rege ring is ingenomen met het Israëli sche besluit, de troepensterkte in de bufferzone ten oosten van het Suez- kanaal te halveren. RECHTSZAKEN De Zuidniolukse gijzelingszaak ARNHEM, 5-6. - Volgende week dinsdag zullen de Zuidmolukkers die in het paleis van justitie te Arnhem terecht moeten staan wegens samen spanning tegen koningin Juliana, uit diverse gevangenissen worden aan gevoerd, om door een cordon van po litie naar de rechtszaal te worden gé bracht. Voor de rechtbank te Arnhem, met mr. E. Wijtema als president, zal om negen uur in de morgen een begin worden gemaakt met één van de grootste processen die een rechtbank in ons land sedert jaren heeft moe? ten behandelen. Het proces tegen de eerste achttien verdachten zal drie dagen duren, Üe dagvaardingen zijn woensdag uitge reikt. Advertentie g o/Cui fuj ftsm viawv Jfijwe \AWvvi/cÜAuieM. -0A+ W» d&gqg&l &ZnJ!tppiÜ/.5ïr VAN DE BOEKENPLANK Recentelijk verscheen bij Uitgeverij „Steengraehl" te Zierikzee het bock „Uit Dreischors verleden" van de streekhistoricus J. L. Brabcr, arts te Drei schor. Het boek is een bijzonder fraaie samenvoeging van een artikelenreeks: „Bijdrage tot de historie van bijzonder dorp", die verleden jaar verscheen in de „Zierikzeesche Nieuwsbode". De schrijver heeft echter de arti kelen reeks nog eens extra op de korrel genomen en enkele waarde volle aanvullingen geschreven. Niet minder dan 82 illustraties verluch ten dit bijzonder werkje, dat een aanwinst betekent voor ieder in de historie van stad en land geïnteres seerde. Zes eeuwen geschiedenis zijn sa mengevat in een 111-pagina's bock, dat een periode bestrijkt van onge veer zes eeuwen. Dreischor was een hege heerlijkheid en behield ook na dc aandljking zijn zelfstandig ka rakter. Bijzender veel aandacht is be steed aan de rechtspraak in vroeger eeuwen; een eigen rechtspraak. Vlij tig heeft de auteur hiei .oor geput uit grafelijke rekeningen. Het zou inhoudelijk tot doublures leiden, als wij hier diepgaander op de inhoud ingingen, gezien het feit dat ccn groot deel van het boek integraal in opeenvolgende nummers in deze krant is verschenen. Knappe kompositie Het bijzondere van deze verschij ning echter is de knappe kompositie van het geheel, de charmante wijze waarop de illustraties in het geheel zijn vervlochten en de fraaie letter typen. Vooral de tekeningen van mr. A. K. Vink dragen belangrijk bij tot het geslaagde totaalbeeld van dit boek, dat typografisch adequaat werd verzorgd door drukkerij La- kenman Ochtman B.V. te Zierik zee. Een Iropmenl vnn Dreischor dot nop jotoproleerhoor was. De foto toont een deel van de slotgracht van het vroegere slot Windenbnrgdat in J837 wetd gesloopt. Dc foto is uit de twintiger jaren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4