Landbouwschap niet tevreden over gesprek met het kabinet Landbouw weer in beeld HET IS HELEMAAL MIS IN ETHIOPIË EN SOMALIË Secretaris-generaal Navo bezocht Vlissingen en Deltawerken Xmnyitiuelle Landbouwschap gaat naar de Tweede Kamer Om een schoon Gardameer AGENDA Pillen tegen lawaai... Woekeren met „talent' Man dood door radio-aktiviteit Onderhandelen hlijl't moeilijk. Het blijkt o.m. weer uit het be langrijke gesprek dat Lanclbouxv- sehap en redering hebben gevoerd Helemaal onbexredigend is het niet gew eest, maar naar de mening van het Landbouw seluip ook geen succes. Letterlijk wordt opge merkt: „slechts op enkele punten wil de regering de land- en tuin bouw tegemoet komen, terwijl naar de \aste overtuiging van het bestuur veel meer eisen op dit mo ment hadden kunnen worden in gewilligd. Zon samenvatting is na elk gesprek wel te geven, als één der gesprekspartners terecht of ten onrechte zich misdeeld voelt. De wensenlijst van bet Land bouwschap is een lange en bijna heeft het er op geleken, dat die lijst nog langer zon worclen. Maar „om verwarring te voorkomen" heeft men hiervan afgezien. De lijst is samengesteld uit allerlei maatregelen op het terrein van de praktijk, de subsidiëringen enz., die samen opgeteld de landbou wer en tuinder duidelijk meer soulaas zouden moeten bieden. Nu het topgepsrek toch niet bevredi gend is geweest, zal er een ver volggesprek moeten komen. Daar lijkt het op en boxendien xvil de regering met oen interimrapport komen. Verder gaat het Landbouwschap zich tot de Tweede Kamer richten en misschien rolt daar een open baar agrarisch debat uit. liet is duidelijk dat de landbouw xveer flink in het brandpunt staat. In een toelichting xan rege ringszijde - en dat verhaast xvel ex'en - xvordt opgemerkt dat moei lijke tijden achter ons liggen, maar de prognoses xoor 1975/1976 dui delijk gunstiger zijn dan üi de voorafgaande jaren. Gelet op de na-schade van de regenkalamiteit. is dit toch xvel een xvat kriptische uitspraak. De natuur kan heel xvat herstellen, maar - talrijke deskun digen hebben dat x erzekerd - een landbouwtopjaar z.al het niet xvor- den. Met prognoses bedoelt de rege ring dan mogelijkerxvijs, de maat regelen. die zij be-oogt te nemen. Punten uit dat lijstje zijn: verbete ring fiskale positie xan de vrouw, opheffing xerschil premies wet bijzondere ziektekosten en kinder bijslag. xèrhoging inkomensgrens xrijxxillige ziektekostenx erzekering en dat soort zaken. Uit het geheel blijkt een xvehvillendheid. die niet bij voorbaat over het hoofd gezien mag xvorden, maar het ligt alle maal x er x erwijdercl x an een toch niet zo absurd ideaal: een goede prijs voor een goed produkt. Een goede prijs is een prijs, waarin de stijgende onkosten en het inflatie percentage zijn verdiskonteerch Als dit gepaard gaat met een re delijke opbrengst van een gemid deld produkt, kan eerst van een geslaagd landbouwjaar xvorden gesproken. Belangrijk xoor de vaderlandse ekonomie in het al gemeen en xoor een landbouw streek als het onze in het bijzon der. TEL AVIV. Israël heeft woensdag een gedeeltelijke terugtrekking van troepen en wapens uit het gebied van het Suezkanaal voltooid en op nieuw het recht opgeëist dat liet in de toekomst in staat zal zün voor zijn vrachtschepen gebruik te ma ken van het kanaal. DEN HAAG. - In ieder geval de ritst zelf ivas exslaatssekrelaris mr. J. G. Glastra van Loon, tijdens het debat in de Ttveede Kamer over diens ontslag. Hij is hier in gezel schap v an Hans van Mierlo, die wordt genoemd als zijn opvolger. - DEIN HAAG, 1-6. Hel Landbouwschap is niel geheel tevreden met het gesprek dat zijn dagelijks bestuur op eigen verzoek beeft gehad niet een delegatie van het kabinet. Dat partijen liet niet volledig met elkaar eens zijn geworden, kan ook blijken uil bet feit dal hel ministerie van landbouw en bel Landbouwschap ieder een eigen communiqué over liet gesprek hebben De regering, zo wordt in het communiqué Van het ministerie gezegd, heeft dit overleg duidelijk als een ceste gesprek gezien. Tijdens dit gesprek is on omwonden gebleken dat op dit moment nog op geen enkel verlangen van het Landbouwschap een categorisch „neen" is gevolgd. Dit zou ook niet passen in het ka- Vele van do voorstellen op sociaal binetsbeleid, dat de afgelopen jaren on fiscaal gebied, die het landbouxv- juist duidelijk gericht is geweest op schap ter verbetering van de inko- een versterking van do positie der menssituatie in land- en tuinbouw zelfstandigen. hoeft gedaan, zijn echter volgens het Honger van velen NAIROBI, 5-6. Weer dan 800.000 mensen in Ethiopië en Somalië hebben te lijden van de ernstige droogte van dit jaar. Berichten die de Keniase hoofstad Nairobi bereiken willen dat de uit de droogte gevolgde hongersnood nog groter dreigt te worden dan die wellcc in 1973 in Ethiopië heerste. overheidscommuniflue verstrekkend, terwijl zij tevens gelde n voor andere groepen zelfstandigen Het overleg, a'dus dit communique, werd daarom gekwalificeerd als ..op tijd en to vroeg". Op tijd. omdat het belang rijk is voor de regering, kennis te nemen van de in de Agrarische we reld levende verlangens. Te vroeg, omdat de beslissingen hierover niet los te maken zijn van algemeen overleg. Het gebied dat het zwaarst is ge troffen door het uitblijven van i-e- gen in de afgelopen acht maanden ligt in de Ogaden-woestijn, waar de twee landen een gezamenlijke grenslijn hebben. Somalië doet al ja- henlang aanspraken op het Ethiopi sche deel van de Ogaden. In Somalië zijn ongeveer 300.000 mensen getrof fen door de droogte en massale ope raties voor hulp en hervestiging zijn op gang gekomen. In Ethiopië wordt het aantal getroffen mensen ge schat op ongeveer 500.000, van wie er reeds 70.000 behoeftig zijn, deze laatsten zijn ondergebracht in 14 noodkampen. Ooggetuigen die van uit Ethiopië in Nairobi zijn aange komen zeggen dat de toestanden in de txvee grootste kampen, bij Kebri Dehar en Gode. „verschrikkelijk" Proefbedrijf Landbouwhogeschool SWIFTERBAND, 5-6. Na een op- bouwperiode van zes jaar is het proefbedrijf Flevoland Landbouw hogeschool gereed gekomen. Don derdag 19 juni zal het bijna 250 hec tare tellende terrein officieel worden geopend. De Landbouwhogeschool in Wageningen stichtte in 1968 het proefbedrijf met het doel onder- zoeks- en onderwijsmogelijkheden te scheppen voor afdelingen van de L. H. die daartoe in Wageningen niet voldoende faciliteiten hadden door een gebrek aan geschikte proef terreinen. zijn. Zij beschrijven mensen als ske letten en kinderen die in het laatste stadium van verhongering verkeren. VLISSINGEN, 4-6. Secretaris-ge neraal van de NAVO mr. Luns heeft woensdag een bezoek gebracht aan de marinewerf op de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissin- gen. De heer Luns. die vergezeld was van vertegenwoordigers van de NAVO-raad heeft onder leiding van ir. J. Bout, vice-president van de raad van bestuur van het Rijn- Schelde- Verolme-Concern tevens UTRECHT, 5-6. In de afgelopen zes jaar is het gebruik van bloed- drukverlagende tabletten in Zwa nenburg/Halfweg verdubbeld. Dat komt omdat die plaatsen sinds 11)00 in verhevigde male te lijden hebben van ernstige geluidshinder van de luchthaven Schiphol. Dat si de konklusie van de artsen P. Knipschild en J. H. Ettema van het Coronellaboratorium van de universiteit van Amsterdam woensdagmiddag tijdens de studie dag over geluidshinder in Utrecht. De artsen hebben een onderzoek geghouden onder alle apotheekhou- dende huisartsen en apotheken in Zwanenburg/Halfweg en Uithoorn/ De Kwakel. In cleze laatste plaatsen heeft men geen toename in hel ge bruik van de bloeddrukverlagende middelen gekonstateerd. Van vlieg- tuighinder i s daar ook nauwelijks sprake. Dokter Knipschild is voorts tot de konklusie gekomen dat in gebieden met veel geluidshinder door vlieg tuigen, per week gemiddeld 8,7 pro cent van de mensen kontakt met de huisarts opneemt, terwijl in rustige gebieden slechts 5,3 procent van de Waaghalzen J boven Niagara ONTARIO, 4-6. Drie men- r sen hebben woensdag op een f motorfiets via een kabel een f rit over de Niagara-waterval f gemaakt. Een man bestuurde f de motor, een tweede stond f rechtop in het zadel, terwijl f een vrouw aan één 'voet aan f het voertuig hing. Een van r hen verklaarde later dat hij r de stunt had uitgehaald om te f bewijzen dat hij een professio- f nele waaghals is. f Het waagstuk vond plaats f op zestig meter hoogte. KORTE BERICHTEN DIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Een delegatie van het „anti-CRM-bezuiningsfront" heeft woensdag minister Van Doorn (CRM) ruim 5000 handtekeningen aangebo den. als protest tegen de bezuini gingen als gevolg van de uitvoering van de knelpuntennota. Volgens het ACB-front betekenen de bezuinigin gen een zware klap voor het buurt en clubhuiswerk en andere jonge- rencenti*a. VEERE, 4-5. De Hervormde predi kant H. G. Hoogenkamp (29) te Vee- re heeft een bijbels verhaal getoetst aan de werkelijkheid. Zijn kerk heeft een nieuwe verwarming nodig en het orgel moet worden gerestau reerd. Kosten f 140.000. De predikant besloot een gok te wagen om aan geld te komen. Indachtig het verhaal in Mattheus 25 (over de heer die ta lenten - geld - aan zijn dienaars in bewaring gaf) deelde hij onder 250 kerkgangers een tientje uit met de bedoeling dat zij met dit „talent" zouden gaan werken, zodat de ge meente een veelvoud van dit bedrag zou terugontvangen. Kinderen be neden 12 jaar kregen een gulden. De meeste gemeenteleden lieten blijken dat zij de bedoeling hadden begrepen en gingen met het geld een handltje beginnen. Zij verkochten schelpen, stickers, frites, bloemen of boekjes en verdubbelden hierdoor hun „talent". Maar ongeveer 50 an deren gedroegen zich als een van de knechten uit het bijbelverhaal. Zij „begroeven" hun talent of kochten er iets voor zich zelf voor. Er is tto dusver f 10.000 binnen ge komen. Ds. Hoogenkamp zegt niel teleurgesteld te zijn: Je moet ver trouwen hebben in de mensen. In middels heeft de schilder Rien Poortvliet toegezegd gedurende de zomer in de Hervormde kerk te Vee- re een expositie te houden. hoofd van de divisie drie die zich bezighoudt met de marinebouxv het in afbouw zijnde geleide waterfre gat De Ruyter, bezocht. Daarna heeft het gezelschap de oude en nieuwe dokloodsen bekeken. Mr. Luns bracht xvoensdagmiddag een bezoek aan de Deltawerken, waar bij aan het gezelschap door het hoofd \'an de Deltawerken ir. C. Fischer uit leg xvordt gegeven over de stand van zaken met betrekking tot de af- sluitingswerken van de Oosterschel- dc. Ongeluk door... gordel WAGENINGEN, 4-6. Een vrouw uit Wageningen heeft een voor een stoplicht stil staande auto geramd toen ze rijdend haar autogordel om wilde gespen. Tijdens een rit je door de stad zag zij een po litieauto. Prompt gespte ze haar gordel om met het fatale gevolg. Beide automobilisten kwamen met de schrik vrij. De auto's waren rijp voor dc sloop. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE verloont a.s. vrijdag 6 juni, zaterdag 7 juni en zondag 8 juni met ALAIN CUNY MARIKA GREEN een film van JUST JAECKIN naar het boek van EMMANUELLE ARSAN Tuschimki Film Distribution Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar Volgende week: THE MAN OF THE EAST met CLINT EASTWOOD De dreigende sluiting- van Gero ZEIST. 5-6. In een brief aan dc minister-president en aan de leden nu dc Stalen-Genéraal heeft het Comité voor de werkgelegenheid in Zeist scherp geprotesteerd tegen do voorgenomen sluiting van de Goro- nonen. zoals de ministers Lubbers, Boersma en Duisenberg die hebben aangekondigd. Het Comité bestaat uit de plaatselijke afdelingen van do PvdA. de CPN. do PPR en de PSP, Toestand in Wageningen WAGENINGEN, 5-6. De PvdA- fraktie in de raad van Wageningen heeft voorgesteld dat de gehele raad zal aftreden. Bovendien is de fraktie van mening dat minister Gruijters van volkshuisvesting voor de rech ter moet xvorden gedaagd. De fraktie is tot deze voorstellen gekomen om dat nog steeds geen beslissing van de kroon is afgekomen over de plan nen om 5500 woningen te bouwen in het zgn. Uiterwaardenplan. Tijdens de vergadering van 16 juni zal dc zaak aan de orde komen. PARIJS, 4-6. Een jeugdige werk nemer van een kleine Italiaanse fa briek in het Dal van de Po, die ge bruik maakt van kobaltisotopen voor de behandeling van zaden, is in een ziekenhuis in Parijs overleden, zo is woensdag bekendgemaakt. De jongeman was naar het spe ciaal voor stralingsziekten ingerich te ziekenhuis overgebracht toen bleek dat hij in de fabriek in ern stige mate aan radioaklieve straling had blootgestaan. Mooi bootje verbrand LEEUWARDEN, 4-6. Op het IJs- selmeer op ongeveer 4 km afstand van Lemmer is woensdagmiddag de vrijwel nieuwe motorkruiser „Ma- nuela" op zijn eerste reis door een felle brand totaal verwoest. De elf meter lange boot. die ruim f 100.000 had gekost, was 14 dagen geleden door een jachtxverl' uit Irnsum (Fr.) in gebruik genomen. De opvarenden 5 mannen en een vrouw uit het plaatsje Hagen uit de Westduitsc deelstaat Westfalen, xvisten het vege lijf te redden door de boot tegen de dijk van de Noord-Oostpolder to varen en over boord te springen. zierikzee .1 Lange Uns" Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Dreischor Dagelijks. Pand. Mr. Moggestraat. Landbouwmuseum. 13.30-17.00 uur. s Zondags gesloten. Vrijdag 6 juni Zierikzee 's Landskamer, 9.30 uur v.m., ver gadering Waterschap Schouwen- Duiveland. Concertzaal, 20.00 uur, film „Ema- nnelle". Aula. R.S.G, „Prof. Zeeman". Film „Ziejook". 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. 20.0(1 uur. raadsver gadering. Zaterdag 7 juni Zierikzee Chr. Geref. Kerk. 20.00 uur. zang avond m.m.v. het Chr. Geref. koor uit V Gravenzande en het Chr. Ge ref. koor „De Lolstem" uit Zierikzee o.l.v. M. van T Veer. Wereldwinkel, Schuttershofstraat 12. 14.00 uur, openbare vergadering. Concertzaal, 20.00 uur, film „Ema- nuelle". Zonnemaire Muziektent schoolplein, 19.30 uur, concert Crescendo en Nieuw Leven. Noordgouwe Herv. kerk. 20.15 uur, concert „In- tertexta" Bruinisse Stoofpoldpr, 14.00 uur, start wandel tocht Rode Kruis. Zondag 8 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „Ema- nuelle". Maandag 9 juni Haamstede Herv. kerk, 20.00 uur, eerste \-oor- stelling dia-serie over kerkgeschie denis: „De banken zijn hard". Dinsdag 10 juni Ouwerkerk Erf mevr. Holm. 14.00 uur, barbecue middag afd. Plattelandsvrouwen bond. Woensdag 11 juni Brouwershaven Ned. Hervormde Kerk, Korenavond, 19.30 uur. Vrijdag 13 juni DEN 1IAAG, 4-6. liet landbouw schap zal zlcli tot de tweede kamer wenden met dezelfde eisen tip fis caal en scclaal gebied, die het in hel dinsdag gehouden gesprek heeft vctrgelegd aan een kabinetsdelegatie Het kroeg daarop, behoudens een enkele uitzondering, geen definitie ve toezeggingen. In de woensdag gehouden be stuursvergadering van hei schap werd dit besloten, nadat een voor stel van het bestuurslid T. Tolman (CBTB) om nog met een paar aan vullende eisen te komen, was afgc- „De Drie Schapen". 20.00 uur. nfd. Plattelandsvrouwenbond. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na halt zes Redaktie: M J Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 w ezen. De heer Tolman had. uit - drukkcljjk niet in de plaats van maar sis aanvulling op die eerder gestelde eisen, ook nog willen vragen om verbetering van de slaehlpremie- regeling, om het wegnemen van de stagnatie in de uitvoering van de bijdrageregeling particuliere cul tuurtechnische werken, en om maat regelen in dc BTW-sfcer. Zijn „fra ctiegenoot" drs. tl. Zijlstra vond dat men met zo'n aanvulling de venvar- ring alleen maar zou vergroten en het bestuur ging hierin met hem mee. ROME, 5-6. Het Gardameer moet ook in de toekomst het „schoonste" meer van Italië blijven. Dit heeft de president van de Vereniging van Gardameer-gemeenten woensdag tijdens een perskonferentie aan journalisten toevertrouwd. De x'ercniging. die met overheids- en privékapitaal werkt, wil bewerk stelligen dat er binnen drie jaar aan de westelijke oever geen afvalxva- ter meer geloosd wordt. Volgende maand begint men met de bouxv van moderne kanalisatie- en zuiveringsinstallaties. De kosten daarvan zullen ongeveer 40 miljoen gulden bedragen. Verkeersongevallen- registratie van start DEN HAAG, 5-0. Op 11 juni 1975 zal minister Wcstcrlerp van verkeer i-n- waterstaat de dienst Verkeerson- gévallenregistratie (V.O.R.) te Heer len officieel in bedrijf stellen. Vanaf die datum zal de V.O.R. - in over leg met dc aanvragers - informatie over verkeersongevallen kunnen verstrekken. Overigens betekent dit nog niet. dat de V.O.R. volledig aan zijn doelstelling toe is. Hel jaar 1975 wordt gezien als een aanlnopjaar.cn de dienst bevindt zich nog in volle opbouw, aldus donderdag het minis terie van verkeer en xvaterstaat. DEN BOSCH. De vereniging van reelasserlngsinslelllngen heeft een bureau „buitenland" op gericht dat zich bezig znl gaan houden met de hulpverlening aan Nederlanders die in liet buitenland gearresteerd zijn. Tol nu toe kon alleen hel ministerie van buitenlandse zaken plaatselijk een consul inschakelen om voor een gedupeerde iets te doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2