DE GROENE TAS Een rampenfonds voor land- en tuinbouw „Dal van de angst" De schooltand- verzorging Koffie wordt goedkoper VAN HET VADERLANDSE ERF „Flitsen,, Blinde ziet weer dankzij hond ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 3 juni 1975 Nr. 217U0 (Van een speciale medewerker) By het woord ramp denkt men in ons land nog het meest aan water. Overstromingsrampen waren vroeger talryk; ze kwamen vrijwel ieder jaar voor, dan hier en dan daar. Men bekommerde er zich weinig om; de water schappen moesten maar beter voor de ingelanden zorgen. Konden ze dat niet, dan kon de polder calamiteus (noodlijdend) worden verklaard, net zoals nu een gemeente. Pas als het al te erg werd, hield men inzamelingen. Deze waren veelal zó goed, dat men in de Betuwe (volgens de overlevering^ let daar wel op) de kinderen leerde bidden: geef ons heden ons dagelijks brood - en elk jaar een watersnood. Want daar werden ze beter van! Maar die tijd is voorbij. Welke rampen? Op het ogenblik denkt men bij „ramp" nog steeds aan de regenramp van eind 1974 en afgelopen winter. De gevolgen zijn trouioens nog aller- wege voelbaar en soms zelfs nog zichtbaar. Men mag aannemen dat zulke rampen zelden voorkomen en dat dus incidentele noodwetjes en dito maatregelen voldoende zijn. Zijn er nog andere rampen? Stellig, want voorjaar 1974 werd op reusachtige schaal dito schade aangericht door de nachtvorst. Een jaar eerder kwamen windhozen voor, die de glastuinbouw, vooral die in het Westland, ruïneerden. In 1972 ivaren hagelbuien de oorzaak van grote schade. Verder teruggaan le vert herhalingen op. Ja, maar dat soort rampen is veelal plaatselijk en men kan er zich tegen verzekeren. Pas als een ramp optreedt waartegen men zich prak tisch nooit verzekert of waartegen men zich niet verzekeren kan, is overheidshulp nodig, oordelen land en tuinbouw. Tot deze soort rekent men: regenrampen, zeer zware nachtvorst, overstromingen en voorts alles wat bij oorlogen of onlusten kan gebeuren. Vandaar dat kamerlid De Bekker aan minister Van der Stee vroeg, hoe de regering dacht over een rampenfonds. Zojuist kwam het antwoord: de regering voelt er niets voor. Wel wil zij na gaan welke konsekwenties zo'n fonds zou hebben. De minister heeft trou wens al opdracht gegeven tot zo'n onderzoek. Daarbij zal men tevens nagaan wat men op dit gebied in het buitenland heeft. Wat dat betreft is men gauw klaar, want alleen de Bondsrepubliek heeft op dit punt enige voorzieningen getroffen. En omdat zo'n fonds pas kan werken als de EEG toestemming geeft, zal men t.z.t. de zaak wel in gemeenschappe lijk verband regelen. En de bijstand Minister Van der Stee vroeg zich ook af, hoe zo'n fonds zich verdraagt met de nu bestaande Rijksgroepsre geling Zelfstandigen van de Algeme ne Bijstandswet. Dat is echter een uitvlucht. Deze wet kan wel gezin nen voor verpaupering behoeden, maar geen flinke bedrijven overeind houden. Dat is wel gebleken in de jaren toen de fruitteelt onder een niet aflatende krisis zuchtte. Zulke krisis heeft ook de pluimveehouderij gekend. Als de minister bedoelt, dat hij niet weet of deze rampen (dus zuiver ekonomischeook ten laste van het fonds zouden moeten ko men, kan men antwoorden dat dit onnodig is. Zulke krisis kan men op lossen door passende markt- en teeltmaatregelen. Tegelijk kan dan de bijstand in werking treden. Maar steun geven zonder de oorzaken van een katastrofaal prijsbederf weg te nemen is onzinnig. Land- en tuinbouw denken zelf veel meer aan natuurrampen, zoals regen, hagel, vorst, overstromingen maar ook aan ziekten en plagen. De ze laatste twee zullen de lezer ver wonderen, omdat er maar heel wei nig kwaaltjes van plant en dier meer zijn waartegen men niet weet op te treden. Ze zijn er wel ,maar ze heersen zelden werkelijk epide misch. Mond- en klauwzeer, var kenspest e.a. besmettelijke ziekten damt men in met soms rigoureuze maatregelen, maar daarbij kan -men de betrokkenen wel enigermate schadeloos stellen. Onderbrenging van de geldzaken in een Yampen- fnods is misschien niet eens nodig. ELLEMEET. Nog een voorbeeld van een fraai opgeknapt zomerhuis je te Ellemeet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Andere gevallen Waar boer en tuinder ook aan denken is de omstandigheid, dat zij door derden soms gehinderd worden in het toepassen van de meest effek- tieve bestrijding. Het grote voor beeld is dit voorjaar de Alblasser- waard. Met chemische middelen had men de geweldige muizenplaag reeds lang kunnen uitroeien, maar dat mocht niet omdat daarbij roofvogels en kleine zoogdieren zouden sneuve len. Onder water zetten stuitte op algemene iveersland en zo kwam het, dat men dit voorjaar wel dege lijk de chemische bestrijding moest toepassen (kort, hevig en eensge zind), omdat anders duizenden ha gras volledig naar de knoppen zou den gaan. Het kon nu niet anders meer. De vraag komt natuurlijk op, wie verantwoordelijk is voor de aange richte schade, als de regering onder druk van zekere aktiegroepen be paalde vormen van bestrijding (die toch zeer effektief zijn) verbiedt vanwege de neveneffekten! Kenne lijk heeft minister Van der Stee aan deze komplikatie niet gedacht, maar ze zou wel eens vrij talrijk kunnen worden in de toekomst. De oorzaak is, dat wij trachten met een mini mum aan bestrijdingsmiddelen rond te komen. Dat kan en misschien moet het ook wel, maar alsdan is slechts een klein ongelukje nodig om een ware ramp te doen ontstaan. Wie boer en tuinder voorschrijft wat hij in dezen mag doen en ivat niet, moet ook de verantwoordelijk heid voor zijn daden niet uit de weg gaan. Daarom was de gedachte van een rampenfonds voor land- en tuinbouw nog zo gek niet. Het argu ment dat dan iedere boer wel met een ramp komt aandragen is er naast. De minister beschikt over een zeer uitgebreide voorlichtingsdienst clie hem kan inlichten over wat er werkelijk gebeurt. Ook omdat wij onze voedsélproduktie niet mogen verminderen is een rampenfonds gewenst. Het kan ertoe bijdragen dat die produktie regelmatig ver loopt. G. uit het buitenland BEIROET. Bij gevechten tussen rechtse Falangisten en Palestijnen zijn weer drie mensen om het leven gekomen, ditmaal op een kustweg ten zuiden van Beiroet. In deze stad zelf vond de politie vier lijken van mensen die door sluipschutters wa ren gedood. Bij de gevechten zijn in de afgelopen dagen 107 doden geval len. Tientallen mensen liepen ver wondingen op. MOSKOU. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft bekendge maakt dat de Sowjet-Unie een nieu we reeks raketproeven met doelwit in het noorden van de Stille Oceaan gaat nemen. ROME. Onbekenden hebben uit de kapel van het Palazzo dei Nohmanni in Palermo.op Sicilië drie kostbare met edelstenen gezette monstransen gestolen. De dieven hebben gebruik gemaakt van het drukke toeristen bezoek en de restauratiewerkzaam heden van de twaalfde-eeuwse ka pel. WASHINGTON. Volgens de Was hington Post vreest de Amerikaanse regering dat Brazilië een atoombom gaat maken. De bezorgdheid is geba seerd op een contract dat Brazilië heeft gesloten met West-Duitsland voor de levering van kernreactors en een fabriek voor verrijkt uranium MOSKOU. In de Sowjet-Unie zijn twee ondergrondse kernexplosies veroorzaakt om de oliestroom te sti muleren op velden waar de reserve zodanig is aangesproken dat op de gewone manier geen olie meer te voorschijn komt, zo berichtte het dagblad Moskovskaja Pravda. BRUSSEL. Russische pianisten hebben de Koningin Elisabethwed- strijd van 1975 voor pianisten van dertig jaar of jonger gewonnen. De eerste prijs was voor de 20-jarige Michael Faerman en de tweede en derde prijzen voor Stanislav Igolins- ky en Joeri Egorov. MIDNAPOER, West-Bengalen. Bij Midnapoer in West-Bengalen zijn twee autobussen frontaal met elkaar in botsing gekomen. Vijftien inzit tenden zijn daarbij gedood en hon derd gewond, aldus een mededeling van de politie. NICOSIA. Naar maandag uit be voegde Turks-Cypriotische bron in Nicosia is vernomen, zal op 8 juni een referendum worden gehouden in de Turkse zone op Cyprus over de Turkscyprische grondwet, die door de Turkscyprische grondwetgevende vergadering reeds is goedgekeurd. ROME. In Italië zijn de klokken met ingang van zon'dag een uur vooruitgezet. Met deze maatregel hopen de Italianen tot 28 september, wanneer weer op de gewone tijd wordt overgegaan, een energiebespa ring van 300 miljoen kwu te berei ken. CAIRO. De Egyptische veiligheids politie heeft een illegale organisatie tfan Mohammedaanse extremisten ontdekt die zich schuldig hebben ge maakt aan ondermijnende aktiviteit. Dit melden dagbladen in Cairo. SANAA. De Noordjemenitische minister van landbouw Mohammed al Chadim al Wadjih heeft met een Nederlandse delegatie de voorgeno men hulp van Nederland besproken op het gebied van de landbouw, zo heeft een woordvoerder van de re gering van Noord-Jemen meegedeeld VATICAANSTAD. Een Vaticaan se rechtbank heeft vier voormalige employé's van het Vaticaan veroor deeld wegens een in augustus 1970 gepleegde diefstal van postzegels en geld voor een gezamenlijke waarde van 16 miljoen lire (ongeveer 64.000 gulden). TOKIO. President Kim Il-Soeng van Noord-Korea heeft in een vraag gesprek met het Algerijnse blad El Moudjahid verklaard dat de A.meri- kanen grote hoeveelheden kernwa pens in Zuid-Korea hebben opgesla gen en dat er „elk ogenblik" een oorlog kan uitbreken. BEIROET. Het Kremlin heeft vyf Arabische landen en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) in boodschappen laten weten, dat zij geen herhaling van de Amerikaanse interventic in Libanon als in 1958 zal gedogen. Dit meldt het Libanese blad „Al Safir". MAIDSTONE, Engeland, 2-6. De 43-jarige Jon Lawrence in Maid stone in Engeland kan na vier jaar blindheid weer zien, dankzij zijn blindgeleidehond Omar, een zwarte Labrador. Lawrence vertelde dat hij vorige week ontbijt-op-bed bracht aan zijn vrouw en dochter, toen hij struikel de over Omar en van de trap viel. Hij sloeg met zijn hoofd tegen de muur. Op een stoel zittend om by te ko men van de schrik kwam zijn ne genjarige dochtertje aangerend. Lawrence besefte ineens dat hij kon zien dat zij iets aan had dat een rose kleur had. „Geleidelijk kon ik meer ontwaren en zag ik het gezicht van mijn doch ter. Toen kwam mijn vrouw Iris binnen en ik kon haar gezicht dui delijk onderscheiden", vertelde hij. Lawrence, telefonist van een plaatselijke bank, moet tot midden juni wachten alvorens de oogarts kan zeggen dat zijn herstel blijvend is. Aanvankelijk hadden de dokters gezegd dat niets meer aan zijn blindheid kon worden gedaan. Volgens Lawrence weet de hond Omar niet wat hem is overkomen, nu het blindegeleidetuig is vervan gen door een gewone halsband. KAISERAUGST, 2-6. Vele mensen in het Ryndal bij Bazel is de schrik om het hart geslagen nu de West- duitsc, Franse en Zwitserse autoritei ten besloten hebben meer vaart te zetten achter de voorgenomen bouw van tal van kerncentrales. Deze angstpsychose ontstond in het Franse Fessenheim en sloeg daarna over naar het Westduitse Wyhlen en het Zwitserse Kaiseraugust, drie ge meenten op nog geen 50 km van Ba zel. Als alle plannen worden uitge voerd, zal Bazel als enige stad ter wereld de twijfelachtige eer genie ten door niet minder dan 15 kern reactors van drie nationaliteiten om ringd te zijn. UTRECHT, 2-6. Ondanks een be paald tekort aan tandartsen slaagt de schooltandverzorging er in de regel tcch goed in, de aan haar toever trouwde kinderen met een gesaneerd gebit de basisschool te doen verlaten Daarbij gaat het om ongeveer 700.000 leerlingen. De heer T. G. J. M. Kuipéres, di- rekteur van de Nederlandse Vereni ging voor Sociale Tandheelkunde, scliryft dit in het jaarverslag over 1974 van de vereniging, naar aanlei ding van de discussies over nut en ncodzaak van de schooltandverzor ging. De leerlingen die niet aan de schooltandverzorging deelnemen, zyn volgens hem gemiddeld tandheelkun dig minder goed verzorgd dan de kinderen die dat wel doen, ook al gaan ze elk halfjaar naar hun eigen tandarts. AMSTERDAM, 2-6. De winkelprijs voor koffie gaat in de loop van deze week met tien cent per pak van 250 gram omlaag. De verlaging is vol gens Douwe Egberts een gevolg van ontwikkelingen op de wereldmarkt. Douwe Egberts verlaagt met in gang van woensdag de prijzen van al haar merken met tien cent. Albei't Heijn doet dit ook woensdag, behal ve voor het merk „Rabat", waarvoor de consument zeven cent minder per pak van 250 gram behoeft te be talen. Van Nelle brengt met ingang van donderdag haar prijzen met tien cent omlaag, uitgezonderd voor het merk „Prisma", dat zeven cent goed koper wordt. Een woordvoerder van Niemeyer kon nog niet zeggen of dit bedrijf zijn prijzen ook gaat verlagen. „Ik weet het niet, het is een verschrik kelijke verlaging", zo zei hij. Wel merkte hij op dat Niemeyer in ieder geval „de goedkoopste blijft van de drie (Douwe Egberts, Van Nelle en Niemeyer)". Advertentie VOORHAAM EN STIJLVOL Clippertassen jj|j| Attachékoffers «Wl (AW DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE BURGH. Op de Kinderboerderij kwam een vijftal jongelui bijeen, die - om het allemaal nog mooier te maken - een groot aantal dalia's plantten. Foto: de jeugd aan het werk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wat biedt de BEELDBUIS? DONDERDAG 5 JUNI NED. I: De NOS brengt vanaf vijf voor zes vanmiddag een rechtstreek se reportage van de voetbalwedstrijd die tussen Finland en Italië ge speeld wordt. Als gevolg van deze voetbalreportage ziet het tv-pro- gramma er wat ongebruikelijk uit. De resterende zendtijd tot acht uur gebruikt men om informatie te ge- ,ven over het Holland Festival. Na het journaal is alles weer bij het oude. Dat betekent: eerst Achter het nieiLWs en daarna het vijfde deel van de VARA-serie Klaverweide. In de ze aflevering is er sprake van een jong echtpaar dat zich zwaar in de schulden heeft gestoken om een pre miewoning te kunnen kopen. Al vrij snel worden fouten aan het huis ge constateerd. Zowel de aannemer als de architekt wijst de schuld van de hand. De huis-bezitters komen op voor hun rechten en een gesprek met wethouder Kuipers volgt. Niet om twee voor twaalf, maar tien over negen volgt de kwis Twee voor Twaalf. Men doelt hier op de twee kandidaten die twaalf vragen moe ten beantwoorden en hieruit een woord samenstellen. Engelse komiek Ronnie Corbelt daarna nog op de buis. Hij heeft zich in het politieke strijdgewoel gestort. Om half elf be gint Achter het nieuws en tot slot kijkt men nog naar Den Haag Van daag. NED. II: Een gevarieerd program ma vanavond: de TROS begint met de Russische natuurfilm Kleine wonderen uit de grote natuur en laat tot bij achten het programma Songfestival 1975 te Eemnes volgen. Leerlingen van een school in deze plaats organiseerden dit festival, wat grappige momenten opleverde. Na het journaal brengt TROS het eerste deel van een nieuwe serie: „De wereld van Hedwig Courths Mahler. De Duitse schrijfster Courths-Mahler had tussen 1897 en 1950 een produktief leven. Meer dan 200 romans behaalden zeer hoge verkoopcijfers. Vijf van haar romans zijn verfilmd en de TROS kocht ze voor uitzending in ons land. De titel van de film voor vanavond is Crisel- dis. Het is het relaas, van een rijke graaf die van moord op zijn vrouw verdacht wordt maar vrijspraak krijgt wegens gebrek aan bewijs. De arme, alleenstaande Criseldis neemt de verzorging van het dochtertje van de graaf op zich. De genegen heid tussen haar en de graaf groeit uit tot liefde. De onopgeloste moord blijft het tweetal echter bezig hou den. Tenslote brengt de TROS nog een gefilmd programma over de Cats op het Griekse eiland Rhodos. Ze zingen o.a. Hard to be friends, Come Sunday, Mary lee en Walk on the water. DONDERDAG 5 JUNI NED. 1: 17.55 Voetbal19.50 Kort weg; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.35 Klaverweide; 21.25 2 voor 12; 22.05 Ronnie Corbett; 22.30 Achter het nieuws; 23.05 Den Haag vandaag; 23.20 Journaal. NED. II: 1S.45 Minimolen; 18.55 Nieuws; 19.05 Kleine wonderen uii de grote natuur; 19.25 Songfestival te Eemnes; 20.00 Journaal; 20.20 De wereld van Hedwig Courths-Mahler; 22.15 The Cats op Rhodos; 22.50 Journaal. mm 29 „Reinder Bom," herhaalde ze. „Ik kan me niet herinneren hem ooit ontmoet te hebben. Ook niet op de begrafenis van vader." Harmen zei: „Oom Rieks had in derdaad een zoon. al kan ik me niet herinneren, hoe hij heette. We heb ben hem eens gezien, maar dat is jaren en jaren geleden". „Hoe oud schatten jullie hem?" vroeg Ellechien. „Al gauw een jaar of veertig, dacht ik. niet Harmen?" Geer keek haar man vragend aan. „We weten niet eens met zeker heid, of hij in Alkeveen woont," mengde Niek zich in het gesprek. En hoe wist hij zo precies dag cn uur van overlijden? Ik neem aan, dat de meeste inwoners van Drouwener- hoek het niet eens weten." „Zei hij niet. dat hij bijzonderhe den te weten was gekomen van de begi'afenisondcrnemer?" vroeg Elle chien. „Best mogelijk. Zodra die man met de rekening komt, zal ik 't hem vragen." besliste Niek. Even daarna nodigde de ober het gezelschap aan tafel en tijdens het diner, dat tot in de puntjes verzorgd was. werd er niet verder meer over gesproken. Maar anderhalf uur la ter. toen ze aan de koffie zaten en de mannen een sigaar rookten, advi seerde Niek zijn broer: „Jouw va kantie is toch min of meer in het water gevallen. Kun jij niet eens naar Duitsland rijden? Naar een paar firma's om bij hen Ie informe ren. waar dal huis in Munster of in Bocholt staat? Aan wie ze geleverd hebben? Misschien kun je een of an der smoesje omtrent de boekhouding ao-r J. D. POSTHUMUS ophangen. Desnoods neem je een paar nota's mee, he? Jij spreekt uiteraard behoorlijk Duits, dus het is eigenlijk net iets voor jou." Harmen keek zijn broer enigszins verontwaardigd aan. „Jij bent een mooie, zeg! Ben je vergeten, dat we op weg waren naar Spanje en daar al appartementen besproken had den? Die moeten wc in elk geval betalen." Niek wuifde zijn bezwaren weg. „Zet alles maar op de onkostcnrekc- ning. Als je soms een voorschot wilt hebben? Of ben je vergeten, dat er aan baar geld bijna een halve ton is?" „Helemaal niet!" antwoordde Har men hoofdschuddend. „Maar er zit volgens mij een verdacht luchtje aan dat geld. Hoe-kwam moeder aan zo'n kapitaal? Gezwegen nog van dc postzcgclverzameling en wat zit er in de cassette? Weet je, ik heb er zo eens over nagedachtik kom na melijk niet los van een bepaalde veronderstelling. Neem eens aan. dat ik op een gegeven tijdstip kans zie veel geld te verdienen. Op niet helemaal nette manier. Of hoe jc dat wilt noemen. Jc kunt het in ie der geval niet verantwoorden voor de ficus. Die lui daar hebben dc na re gewoonte je uit 1e vragen; die willen altijd het naadje van dc kous weten. Goed, je pot het voorlopig op, want op dc banken kun je hel te genwoordig ook niet meer storten; dat bankgeheim in Nederland., nou, daar geeft de slager al geen ons worst meer voor. Maar jij krijgt teveel in huis. wat doe je dan? Juist, dan probeer je het te beleggen in dingen, die waardevast blijven: ju welen, goud, zilver, een postzegel verzameling, noem maar op. Zou het zo niet kunnen zijn? Want als alles bona fide is. laat je niet zulke grote bedragen in huis, maar breng je het naar de bank. Krijg je er ook nog rente van. En daarom wil ik er voorlopig geen cent van hebben. Ik moet eerst exact dc herkomst ervan weten." Niek haalde zijn schouders op. „Het lag in moeders kabinet: geld. de cassette en de postzegels. Van wie zou het anders kunnen zijn?" Geer schudde haar hoofd. „Ik ben het met Harmen eens. Sinterklaas zal het vast niet thuisbezorgd heb ben. dus hoe kwam moeder er aan?" Ellechien begon te lachen. „Jullie waren van plan naar Spanje te gaan. he? Maak een ommetje en ga bij hem langs; kun je het zelf aan hem vragen." Maar het grapje viel helemaal niet in goede aarde. Ge lukkig deed Harmen alsof hij niets had gehoord. „Goed, Geer cn ik kunnen morgen of maandag wel eens naar Duitsland rijden. Want morgen wou ik eerst proberen die cassette en de metalen map open te maken. Wc hebben immers nog een derde sleutel gevonden boven tussen de kleren? Mogelijk dat we daaruit op de een of andere manier wijzer worden." „En wat doen we met het huis. jongens?" vroeg Nick verder. „Ver kopen of verhuren? W&t willen jul lie?" Harmen keek zijn broer naden kend aan. „Om je eerlijk de waar heid te zeggen, daar heb ik nog niet bij stil gestaan. Ik overleg wel met Geer: je hoort het begin volgende week. Er zijn ook nog enkele waar devolle meubels in huis. Daarover moeten we ook nog praten." ..Tk hoef er niet veel van. hoor. verklaarde Ellechien op afgemeten loon, want ze was gepikeerd, omdat haar mopje niet was ingeslagen. (wordt vervolgd) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7