Suriname verdeeld over de nationaliteitenregeling J ubileumexpositie in Gravensteen te W.M.Z. Zierikzee Minder Israël-troepen in de Sinaï De minister en de K.L.M. Kunsteiland buiten de kust FORD EN SADAT SPRAKEN OVER NABIJE OOSTEN Van der Stoel deed het goed in Egypte DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 juni 1975 131stc jaargang Nr. 21700 WAARIN OPGENOMEN (1797 -1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72.50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. in au nummer: „Zierifcsee" op stadhuis ontvangen De souvereiniteitsoverdracht PARAMARIBO, 3-6. De Surinaamse regeringspartijen eu de oppositie denken nog steeds heel verschillend over de liationaliteitenregeling die is voorgesteld dooi de Koninkrijkseoniniissic. Dit bleek tijdens een vergadering in Paramaribo van Surinaamse staten- lieden en een delegatie van Nederlandse parlementariërs. Oppositieleider Lachmon herhaalde nog eens dat volgens hem 80 procent van de Surinaamse bevolking het niet eens is met de voorgestelde regeling. Daarbij wordt iedere Surinamer, d:e op de dag van de onafhankelijkheidsverklaring in Suriname woont, Surinamer, terwijl de Surinamers in Nederland hun Nederlandse nationaliteit kunnen behouden. Als ze dat willen kunnen ze later gemakke lijk nog overgaan tot de Surinaamse nationaliteit. JERUZALEM, 2-6. Premier Yitzhak Rabin van Israël heeft maandag na een kabinetsvergadering in Jeruza lem bekendgemaakt dat Israël als ge baar van goede wil tegenover Egypte en in verband met de heropening van het Suezkanaal op 5 juni, zijn troe pen aan het Sinai'-front verder zal uitdunnen. Rabin, die dit onthulde op een persconferentie in Jeruzalem, zei dat de Israëlische strijdkrachten in het gebied langs de bufferzone met de helft verminderd zullen worden. Hij noemde deze maatregel een bij drage tot militaire ontspanning in het Midden-Oosten, maar legde er tevens de nadruk op dat deze stap niet de politieke inspanning om tot een regeling van het conflict tussen Israël en Egypte te komen, kan ver vangen. DEN HAAG. 2-6. Minister Wester- lerp (verkeer en waterstaat) heeft de tweede kamer voorgesteld de- financiële positie van de KLM te versterken door de staat voor een bedrag van f 200 miljoen nieuwe preferente aandelen in het bedrijf te doen nemen. Voorlopig wil hij van dit bedrag f 100 miljoen laten stor ten. Daarnaast heeft de minister voorgesteld het „garantie-potentieel" ten behoeve van de KLM, dat thans f 2no miljoen bedraagt, met hetzelfde bedrag te verhogen. Lachmon zei dat het volk geen mandaat is gevraagd. Zich tot de re geringspartijen en de Nederlandse parlementariërs richtend zei hij „u ontneemt het volk zijn Nederlandse nationaliteit. Dat volk heeft u daar voor geen bevoegdheid gegeven". Hij vroeg de Nederlandse kamerleden de voorgestelde regeling voor de natio naliteit niet te aanvaarden. „Als er een referendum zou worden gehou den en dertig procent zegt geen be zwaar te hebben tegen de Surinaam se nationaliteit, ben ik bereid mijn hoofd te buigen", aldus de V.H.P.'er. Chaos 1 Hij voegde eraan toe „Suriname vlucht voor de onafhankelijkheid. Het volk gaat naar Nederland om zijn nationaliteit te behouden". Hij voorspelde een chaos in Suriname na de souvereiniteitsoverdracht. Het Nederlandse VVD Tweede- Kamerlid Geurtsen liet er later tij dens de vergadernig geen twijfel over bestaan dat de Nederlandse parlementariërs achter het advies van de Koninkrijkscommissie staan. Hij wees erop dat het voor een aan tal Surinamers als zij op Schiphol aankomen de redding niet in zicht is maar de ellende juist begint. -We moeten met elkaar voorko men", zo zei hy, „Dat de indruk wordt gevestigd dat Suriname een zinkend schip is dat zo snel moge lijk verlaten moet worden." „Suri name is een rijk land waar veel mee gedaan kan worden", aldus de heer Geurtsen. ROTTERDAM, 2-6. De uit 27 be- dryven bestaande Noordzee-eilan- den Groep heeft maandag de resul taten gepresenteerd van de studie die de groep de afgelopen twee jaar heeft gemaakt over de mogelijkheden voor de aanleg van een kunstmatig indu strie-eiland in de Noordzee. De groep is tot de slotsom gekomen dat het zeer wel mogelijk is zo'n eiland te bouwen. Het eiland kan, volgens de deskundigen van de Noordzee-eiland Groep het beste- worden aangelegd 45 km uit de kust bij Hoek van Holland. Het zou moe ten gaan om een industrie-eiland van ongeveer 5100 ha, dat in zeven a acht jaar tijd kan worden gebouwd. De kosten worden voorlopig geraamd op zes miljard gulden. Gesprek in Salzburg SALZBURG, 2-6. Het overleg van twee dagen tussen president Ford en zijn Egyptische collega, An,var Sa- dat, is maandagmiddag geëindigd. Sadat deelde 11a afloop van de besprekingen in Salzburg mee, dat hij Ford heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Cairo. „45 jaar water op Schouwen-Duiveland" Een fonteintje spoof helder water toen een stekker in het contact werd gestoken. Burgemeester De Meester verrichtte met deze handeling de of ficiële opening van de W.M.Z.-jubi leum expositie in het Zierikzeese Gra vensteen. (Foto: Zierikzccsehe Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 2-6. Met het steken van een stekker in een eontactdoos, waardoor een fonteintje, opgesteld in een kinderbadje, in werking kwam, opende burgemees ter Th, H. de Meester gisteren (inaandag)avond in het Gravensteen de jubileumtentoonstelling van de N.V. Water maatschappij Zuid-West-Nederland (W.M.Z.). Dc tentoonstelling is ingericht bij gelegenheid van het feit dat het lieden (dinsdag 3 juni) 45 jaar geleden is dat te Zierikzee de openbare drinkwater voorziening voor Schouwen-Duiveland in gebruik werd genomen. Op 3 juni 1930 vond de officiële opening plaats van de drinkivatervoorziening op Schouwen-Duiveland, die dag was het feest in Zierikzee. „Een feest dat 's avonds afgesloten werd met een groot vuurwerk op dc „Engelse Kade", zo staal beschreven in een jubilcumfoldcr van de WMZ, onder het motto „45 jaar water op Schouwen-Duiveland". „Het kost vandaag de dag heel wat meer moeite om de bestuurders te bewegen een vuurwerk te organise ren", aldus haakte burgemeester De Meester in op deze herinnei'ing aan „toen". Juist in dit jaar van de Monumen ten heeft Zierikzee, op zeer vroeg tijdig verzoek van de WMZ, het his torische Gravensteen willen afstaan. „Maai- eigenlijk is onze toestemming voor deze expositie misschien wat al te snel gegaan, in elk geval hebben wij helaas onvoldoende overleg toe gepast met de commissie Graven steen. We willen ons hiervoor excu seren, want dit was formeel niet ge heel juist van b. en w.", aldus bur gemeester De Meester. „We kunnen ons misschien straks troosten met een groot bezoekersaantal", zo voeg de hij hier nog aan toe. De burgemeester wees er op, dal al wordt er in Nederland weinig wa ter gedronken, er maar weinig lan den zijn waar het water zo uit de kraan veilig drinkbaar is. Dit is al leen mogelijk door de enorme zorg van het waterleidingbedrijf aan de kwaliteit van het water besteed. „Ergens' doet de W.M.Z.-expositie wat vreemd aan: zuinigheid met wa ter is geboden maar in feite is de tentoonstelling toch ook een soort verkoopstunt. De burgemeester sprak de wens uit dat vele duizenden bezoekers zich de komende weken cn maanden zullen melden: de tentoonstelling duurt tot september. Hij hoopte ook dat nog vele andere exposities in het Gravensteen zullen kunnen worden georganiseerd en dat in de toekomst, na een algehele restauratie, ook het bovengedeelte voor bezichtiging zal kunnen worden opengesteld. Attraktief Bij de aanvang van de openingsbij eenkomst sprak direkleur P. Stoter van de W.M.Z. een woord van wel kom tot de aanwezigen. Tot de be langstellenden behoorden o.a. burge meester J. D. dc Kam van de ge meente Duivcland en wethouder M. C. Doeleman en gemeentesecretaris R. van Ommeren van Zierikzee. Ir. Stoter vond dat burgemeester De Meester met het willen openen van deze jubilcumcxpositie getuigde- van zijn grote belangstelling voor het waterleidingbedrijf. (Vervolg pag. 2) Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nfeuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 DEN HAAG, 2-6. Het bezoek van minister Van der Stoel van buiten landse zaken aan Egypte heeft in dat land een zeer goede indruk achter gelaten. Het gaat hierbij inderdaad om een keerpunt in dc betrekkingen tussen Nederland en Egypte. Mr. F. Andriessen. de fraktievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer zei dit maandag in Den Haag op een pers conferentie na zijn bezoek van twee- eneenhalve week aan Egypte. Koe weit., Syrië, Jordanië en Libanon. ENKHUIZEN. Honderden bewoners van Marken waren in klederdracht per boot naar Enkhuizen overgesto ken voor een z.g.n. Markerdag, een gelegenheid om uitgebreid te win kelt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het middel om eigen leed te verzachten, is dat van andreen te verlichten. Comtesse Diane De Amerikaanse president noemde de besprekingen over een regeling van de crisis in het Midden-Oosten zeer constructief. Sadat bracht Ford hulde als een man die eerlyk en zonder omhaal voor zyn mening uitkomt. Volgens het Egyptische staatshoofd is Ford iemand die van de vrede houdt en daar voor ijvert. De Amerikaanse president beloofde dat hij tezijnertijd met een vredes plan zal komen. „Mijn heroriëntering ten aanzien van het Midden-Oosten zal worden afgesloten met een plan. In de komende weken zal ik verder overleg plegen. Ik vertrouw er op dat dat zal leiden lot het doel in de vorm van een duurzame vrede in het be lang van alle betrokken partijen, dat ik nastreef", aldus Ford. Op 11 en 12 juni zal hij in Wash ington van gedachten wisselen met premier Rabin van Israël Het eind van de conferentie van Ford en Sadat viel samen met de be kendmaking in Jeruzalem dat Israël zijn troepen in de Sinaï zal uitdun nen, om de spanning in dit gebied te verminderen. Concrete plannen werden - zoals al was verwacht - in Salzburg niet bekendgemaakt. Advertentie Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk een bui Zonnige perioden, maar ook plaat selijk een bui; matige, aan de kust af en toe krachtige noordwestelijke wind; vannacht in het binnenland weinig wind en minimum tempera turen circa 3 graden met plaatselijk nachtvorst, maar aan zee minima rond 6 graden; maximum tempera turen circa 14 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 16. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 95 procent. Kans op een' geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waraden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 juni. Zon op 4.24, onder 20.53 Maan op 1.35, onder 15.13 5 juni. Zon op 4.23, onder 20.54 Maan op 155, onder 16.20 Nieuwe maan: 9 juni (19.49) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 4 juni 10.48 23.13 4.15 16.53 5.25 17.58 5 juni 11.58 Doodtij: 4 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-G. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie die dinsdag ochtend boven het zuidelijk deel van de Noordzee en boven ons land lag verplaatst zich in noordoostelijke richting. Woensdag wordt hij in de omgeving \'an Denemarken ver wacht. Aan de achterzijde ervan stroomt koude cn onstabiele lucht van het noordelijk deel van de Noordzee naar ons land. Voor woensdag worden dan ook plaatse lijk buien verwacht, maar door het wegtrekken van de depressie zal er wat meer zon zijn dan dinsdag. Het blijft daarbij te koud voor de tijd van het jaar. Ook in de rest van Eu ropa zijn dc temperaturen laag, zelfs in grote delen van Italië cn .Spanje wordt het 's middags nauwelijks meer dan 20 graden en het ziet er nog niet naar uit dat hier snel ver andering in komt. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1