Raad valt over slotfeest je in Monumentenweek In de bijstandswet „grove onrechtvaardigheid" Arrestaties in Portugal DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ©AUSTIN MORRIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 mei 1975 131ste jaargang Nr. 21698 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakleur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Weer patiënlenschip naar Zierikzee Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE, 29-5. Geen historisch eigen-kracliten- feest in de Monumenten week te Zierikzee (eerste week van augustus), 0111 een slol-acccntje te zetten op het jaar, waarin Zierikzee liet predikaat „Lichtend Voorbeeld" verwierf. De meerderheid van de raad had donderdagavond onoverkomenlyke be zwaren tegen een in een totaalbedrag van f 8500 ingepast „feestbedrag" en nam - een voorstel van de heer Den Boer - ondersteund door de P.v.d.A. aan, waarin het bedrag tot f 3500 werd verminderd. In het college - zo bleek - was ook geen eenstemmigheid over het voorstel tot begrotingswijziging, dat betrekking heeft op deze uitgaven. Wethouder Bij de Vaate had bezwaar tegen enkele onderdelen en dat was - zo bleek - het slotfeest. Intussen ge beurden en gebeuren er wel andere dingen in het kader van het Monumen tenjaar. ZIERIKZEE. De heer C. M. van Hoorn, kreeg een kleurrijk afscheid als commandant van de Zierikzeese Rode Kruis-kolonne. Hier neemt de vertrekkende commandant een bloem en een gedicht in ontvangst. Rechts diens echtgenote. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De Vlaamse stad Brugge kreeg zijn Zierikzee-tentoonstelling, die later verhuist naar Flevohof. De stede- bouwkundige zal een lezig houden met dia's over Zierikzee. Mogelijk is een eerste bouwaanzet in de Venkel- AMSTERDAM, 29-5. Wie door omstandigheden ge noodzaakt is verzorging in een bejaardentehuis te vragen valt onder het harde regime van de Algemene Bijstandswet, waarhij een minimumuitkering volgt nadat men zijn gehele bezit (op een klein eigen vermo gen na) heeft moeten verteren. Wie daarentegen op grond van de noodzaak van verdergaande verzorging in een verpleegtehuis wordt opgenomen krijgt alles betaald door de AWBZ en kan zijn vermogen tot f 100.000 zelf behouden. Dit is een stelling uit het prc-advies, dat dr. Ph. A Idenburg, direkteur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, heeft uitgebracht voor het in de KAI in Amsterdam gehouden driedaagse Dl VOS A-congres, het congres dus van de Vereniging van Direkteuren van Overheidsorganen voor Sociale Arbeid. Dr. Idenburg signaleert dezelfde onrechtvaardigheid jegens hen die door gebrek aan ruimte in een niet door de AWBZ erkende inrichting worden opgenomen. Niet alleen lo pen zij het risico minder goed te worden verzorgd, maar financieel worden zij. omdat zij nu op de ABW zijn aangewezen, geruineerd. LISSABON, 29-5. Eenheden van het Portugese „veiligheidsleger" Copcon hebben in de nacht van woensdag op donderdag honderden arrestaties verricht onder leden van de maoïstische „beweging voor de reorganisatie van de partij van het proletariaat" (MRPP). In heel Portugal vonden invallen plaats in kantoren en huizen van MRPP-leden, waarbij kaartsyste men, propagandamateriaal, schrijf machines en dergelijke in beslag werden genomen. Volgens het hoofdkwartier van de MRPP zijn 500 mensen in hechtenis genomen. Woordvoerders van de Copcon ga ven 300 als officieel aantal op. Donderdagavond verzamelden fa milieleden van de gearresteerden zich voor de Caxias-gevangenis in Lissabon. In deze gevangenis be vonden zich tot voor kort de gear resteerde leden van de geheime po litie Keerzijden „Het blijft een merkwaardige paradox", aldus dr. Idenburg, „dat de publieke opinie scherp reageert op kleine verschillen in de bijstands uitkeringen tussen naburige ge meenten, terwijl de grove, veel meer tegen het rechtsgevoel indruisende onrechtvaardigheden goeddeels on bekend zijn of met een geduldig be grip worden geaccepteerd. Ook hier is sprake van een onrechtvaardig heid die tot de keerzijden behoort van een in formele rechtsregels ge goten systeem van hulp." Een ander facet van de Bijstands wet bij de hoorns vattend poneert dr. Idenburg de stelling, dat zij die aanspraak maken op bijstand „op talloze manieren bewust of onbe wust zondigen tegen onbekende of onbegrepen gedragsregels". Hij filo sofeert hierover onder het hoofd stuk „fraudeproblematek". Reeds bij de behandeling van het oor spronkelijke wetsontwerp zijn er volgens hem heel wat woorden be steed aan de „malafiden". Er is en wordt gesproken over strafmaatre gelen, sociale recherche, admini stratieve en strafrechtelijke sancties enz. Dr. Idenburg noemt dit een serieus probleem, niet zozeer vanwege de vermoedelijke omvang van de fraude - waarover hjj zegt nauwelijks ge gevens voorhanden zijn - maar van wege het stigma dat van de fraude rende minderheid blijft liggen op de schouders van de meerderheid van mensen, die hun bestaanszekerheid moeten zoeken in de Bijstandswet. Hij citeert een onderzoek waarin 75 pet. van de ondervraagden van mening is, dat er vaak misbruik zou worden gemaakt van de bijstand en noemt „dit vooroordeel een zorge lijke zaak voor ons sociale zeker heidsstelsel". Advertentie KOOPJES - KOOPJES Zie onze advertentie op pagina 10 Drehsen- Poell Drie- a vierduizend gulden teveel Dealer: ISTA Ooslerland Tel. (01114) 1495 Zonneschermen met oase-effekt! DEURLOO I j Appelmarkt 4 raas[Hk8§®02I Een „hard regime" Binnenhof autovrij? DEN HAAG, 29-5. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse za ken is gaarne bereid voor het zomer seizoen het Binnenhof autovrij te maken maar acht dit technisch niet mogelijk. Hij heeft de inhoud van een rapport over de juridische, technische en organisatorische as pecten hiervan, opgesteld door een ambtelijke werkgroep, aan de bij de parkeersituatie betrokkenen ge stuurd. schorsing der vergadering voor in tern fraktieberaad. Na heropening deelde hij mede dat zijn fraktie wil handhaven: f 2500 voor tentoonstel lingen, f 400 voor lezing met dia's, f 300 drukkosten enz., terwijl V.V.V. een subsidie zou kunnen krijgen van f 1000, ingeval hierom gevraagd werd. Vreemde koiistruktie De voorzitter vond dit een uiterst vreemde konstruktie. Hoe kan men f 1000 subsidie geven aan V.V.V. als V.V.V. niet iets vergelijkbaars van plan is en er oók niet om heeft ge vraagd? Moet de Evenementencom missie nu ontbonden worden. Moet het helemaal anders? De heer Groen zei dat de gemeente er niet is voor festiviteiten; dat is V.V.V.-taak. De voorzitter: de ge meente organiseert niet, dat doen de verenigingen. De heer Groen persis teerde bij zijn mening, dat hier geen taak voor de gemeente ligt. Wethouder Bij de Vaate zei dat de gemeente niet op voorhand de f 1000 subsidie aan V.V.V. geeft, allleen als zulks nodig is en gevraagd wordt. „Heel weinig" De heer Roskam (WD) vond voor het totaalpakket (inklusief het feest dus) f 1 per inwoner heel weinig. De heer Van den Doel (PCF) herinnerde aan de enorme subsidies: f 400.000 en extra f 2 miljoen, die Zierikzee krijgt in verband met het Voorbeeldstad zijn. Hij vond de weigering van een zo luttel bedrag voor een slotmani festatie in het Monumenten jaar kleinzielig. In stemming gebracht werd hierna het voorstel van b. en w. verworpen en het voorstel Den Boer aangeno men. Tegen het voorstel van b. en w.: P.v.d.A. en P.C.-fraktie, met uit zondering van de heer Van den Doel. Advertentie Advertentie PUTTERSHOEK. „Op je gezond heid". Opgelucht proosten sergeant majoor G. van Mil (r) ere zijn collega H. F. de Bruin, nadat ze drie ont stekers uit de V-l hebben gehaald, die in een weiland bij Putterhoek werd aangetroffen. Achter de beide bom-deskundigen de ontstekersdie ze uit de bom haalden. Schorsing vergadering De voorzitter was verbaasd over deze plotseling opduikende tobberig- heid. Hij begreep dat het voor de Middenstand allemaal wat duur was, maar hield staande dat de gemeente best aan „promotion" mag doen. De voorzitter zette de bedoelingen nog eens precies uiteen, maar de heren Den Boer en Koopman hielden het been stijf. De heer De Rijke drong cr op aan te letten op de toeristenwisseling, juist op de gekozen dag, maar de voorzitter repliceerde dat het vooral ook gaat om de „eigen mensen". De heer Den Boer vroeg hierna Dit nummer bestaat uit 12 pagina'? Met weinig leeft men beter. Claudianus straat, binnen het kader van de re novatie van het Havenkwartier. Lodewijk Napoleon Voor de afsluitingsavond was - zo deelde de voorzitter burgemeester Th. H.. de Meester mede, gedacht aan een verbeelding van de toenmalige landing van Lodewijk Napoleon in 1809. Voor de entourage verder o.m. een braderie, spelen voor jongeren, Bengaals vuur en het binnenvaren van verlichte schepen, waartoe de Watersportvereniging reeds toezeg ging heeft gedaan. Tenslotte het op treden van muziekgezelschappen. 'Komhinatie De heer Den Boer zag meer in een mogelijkheid tot kombinatie met het slot van de Touristendagén. Vuur werk en verlichting zouden „een fors bedrag" vergen, zo meende hij. De heer Koopman vond die slot- avond ook maar duur. Hij sprak van f 1 per inwoner, maar dat gold het totaalbedrag, waarin alle elementen steken. Uitgelicht komt het feest op zo'n 3 a 4 duizend gulden. De heer Koop man had er moeite mcc en by vond „promotion" geen taak voor de ge meente, maar van V.V.V. Verwachting tot zaterdagavond: buien Wisselend bewolkt met nu en dan buien, waarvan sommige met hagel of onweer. Matige tot krachtige wind uit noordwest tot noord. Minimum temperaturen van7 graden vlak aan zee tot 3 graden in het binnenland met een kans op nachtvorst. Maxi mum temperaturen van 10 graden aan de kust tot 15 graden in het zui den van het land. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 12. Min. temperaturen: omstreeks 6 gr. Max-temperaturen: omstreeks 13 gr. Kan op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kan op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden ZON- EN MAANSTANDEN 31 mei Zon op 4.27, onder 20.48 Maan op 0.18, onder 10.51 1 juni Zon op 4.27, onder 20.49 Maan op 0.38, onder 11.56 2 juni Zon op 4.26, onder 20.51 Maan op 0.57, onder 13.01 Laatste kwartier: 2 juni (0.23) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: 31 mei 7.14 19.28 0.46 13.09 1 juni 7.56 20.07 1.31 14.07 2 juni 8.45 20.58 2.24 14.57 Doodtij: 4 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De drukverdeling in onze omgeving met een lagedrukgebied boven Scandinavië en een hoge- drukgebied in de omgeving van Groenland en IJsland is cr één die vaak in het voorjaar voorkomt. De stroming voert dan koude heldere lucht met buien naar onze streken cn meestal duurt het enkele dagen voordat zo'n weerssituatie veran dert. In de koude lucht trok donder dagavond een front over ons land maar nergens werden belangrijke neerslaghoeveelheden afgetapt. Ach ter het front werd de lucht geleide lijk onstabieler, zodat er vrijdag wat meer buien tot ontwikkeling kwamen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1