waar WATER WATERVOORZIENING SCHOUWEN-DUIVELAND WAS MOEILIJK Aftreden staatssecretaris Glastra van Loon Boot vermiste sportvissers gevonden Jongen (19) en meisje (18) in Schoonhoven vermoord Nederlandse omgekomen in Spanje Busramp in Engeland IN TIROL GAAT DE ONTUCHT VROLIJK VERDER AGENDA Belgische CVP voor de F-16 JUBILEUM WACHTMEESTER C. LEEUW u. Na tie vele regens in najaar en voorjaar, gaat - het is nog maar even droog - de kreet opgeld cloeu, dat Nederland langzaam ver droogt. Het is helaas geen loze kreet, maar berust op serieuze be studering van de grondwaterspie gel, die stelselmatig zakt. Feitelijk een ongehoord verschijnsel in een land, dat als „regenland" bekend staat. De oorzaak schuilt in de meer dan overmatige wateveon- sumptie voor allerlei doeleinden; in de huishoudens, in de industrie, voor de rekreatie. Er is zelfs sprake van een roekeloos watergebruik en men behoeft de jaarverslagen van de watermaatschappijen maar te bestuderen, om een indruk te krijgen van de ernstige zorgen, die deskundigen zich over dit ver schijnsel maken. Dicht bij huis vindt men het voorbeeld van de Sehouwse West hoek waar - als men het zo noe men wil - interne en externe fak- toren een rol spelen. Juist door de rekreatie is hier een enorme stij ging van watergebruik gekonsta- teerd en allerlei andere faktoren werken ook mee, als betere drai nage, beter rioleringstelsel, dat ook de reimvatqrval mee neemt en een betere ontwatering van het achterliggende poldergebied, waardoor een onbelemmerde af stroming plaats vindt. De oorzaken van het probleem zijn eenvoudig, maar de bestrij ding is moeilijk. Een ogenschijn lijk onschuldig bericht van een „4- minuten-douche" geeft de richting aan, waarin wordt gedacht. In een verdere toekomst (maar het zal lang duren, want zo'n projekt gaat veel geld kosten) zullen b.v. huis houdens oxer tweeërlei soorten water moeten beschikken. Water voor „inwendig" gebruik en water voor het ruwe werk. Het is feite lijk nu al een ongehoorde luxe dat er een stoep geschrobd wordt met goed, zuiver drinkwater en dat zulk water ook in toiletten wordt gebruikt. Het staat wel als een paal boxen water, (om bij xvater te blijven), dat die dingen in de toekomst gaan x eranderen. Men keert - om een historische vergelijking te maken - bij wijze xan spreken terug naar de „xvel" en de „regenput". Vertaald xvordt dat „de schone kraan" en „de or dinaire kraan". Bij eefr'zo intens probleem is uiteraard vaak' de xraag gesteld van cle mogelijkheden tot „recyc ling", d.w.z. het terugwinnen van schoon uit vuil xvater. Natuurlijk zijn de technische mogelijkheden er, maar ook hierbij spelen de fi nanciën een belangrijke rol. In xve- zen zijn bepaalde soorten van win ning (drinkwater uit Rijnxvater) vormen xan „recycling", maar het gaat steeds moeilijker en het xvordt steeds duurder en de grens tussèn xvat nog kan en echt niet meer kan, is dicht genaderd, zo niet bereikt. Natuurlijk heeft de handhaving van een aanvaardbare grondwater spiegel alles met milieubeheer te maken. Het is geen zaak van dxve- pers of wereldx reemde idealisten, maar een keihard gegeven, want xvater is feitelijk het begin van al les, even nodig als licht. Daarom is alles wat met water heeft te ma ken in de hoogste graad belangrijk. isen" Mit uit het buitenland SAN SEBASTIAN. Een 68-jarige Westduitse vrouxv werd ernstig ge wond door schoten van de politie in Spaans Baskenland. Volgens de po litie zat de vrouw als passagier in een auto die niet stopte voor een controle. TOKIO. Het Japanse persbureau Kyodo meldt uit Peking dat de Rus sen de voormalige Amerikaanse mi litaire bases in Zuid-Vietnam xvillcn gebruiken in ruil voor de steun die zij de Vietnamese „communisten" in de oorlog in Vietnam hebben ver leend. PARIJS. Een anarchistische groe pering, die de verantwoordelijkheid heeft opgeëist van de bomexplosie dié woensdag de Parijse Champs Elysees deed opschrikken, heeft ge dreigd de Franse minister van Jus titie Jean Lecanuet te doden. Dit zegt het Franse dagblad Le Figaro. gced luwew. &-U+ nujjv c(.eJcujet k-wfeiiiöf kapeue FILMTRUST Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle- den. Tijd: gedurende xvinkeltijden. Dreischor Dagelijks,Pand. Mr. Moggestraat. Landbouwmuseum. 13.30-17.00 uur. 's Zondags gesloten. Donderdag 29 mei Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 20.30 uur. Renessc Dorpshuis, (bovenzaal), 10.00-16.00 uur expositie W.M.Z. Oosterland Herv. Ver.-gebouw. Bijeenkomst Dorpshuis 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur Vrijdag 30 mei Haamstede Ledenvergadering Chr. Nat. School „Onder de Wieken", aanvang 19.30 uur. Rcnesse Dorpshuis, (bovenzaal), 10.00-16.00 uur expositie W.M.Z. Zaterdag 31 mei Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling. Westcnschouwen Excursie Jeugd Vogelwacht. A v. d. Wcidexveg, 14.00 uur. Burgh Kinderboerderij „Dalebout's Park", 14.30 uur, dahlia-plantxvedstrijd voor kinderen box'en tien jaar, (plantge- reedschap meebrengen). Zoimemaire Tentconcert. 20.00 uur. Dreischor Hervormde Kerk, 19.00 uur, zang- concours. Ouwerkerk Wandeltocht. Start. Dorpshuis 14.00 uur.. Inschrijfgeld f 2.50.- (za. f 3,-). Zondag 1 juni Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmx-oorstel- üng. Maandag 2 juni Zierikzee Gravensteen, 19.30 uur. opening ju bileumtentoonstelling W.M.Z. Dingdag 3 juni Brouwershaven Excursie Plattelandsx'rouxx'en. 13.30 uur. Start: Markt. Goes Landbouwcentrum. Zeeuws Coördi- natieorgaan. 20.00 uur. Vrijdag 6 juni Zierikzee 's Landskamer, 9.30 uur v.m., ver gadering Waterschap Schouxven- Duiveland. Zaterdag 7 juni Bruinisse Stoofpolder. 14.00 uur, start xvandel- tocht Rode Kruis. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zei Redaktle: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 NEW YORK. De New Yorkse res tauranthouder Frank Giambelli heeft woensdag voor een fles Lafite Rothschild 1878 - het laatste grote wijnjaar voordat een wijnluis huis hield op Europese wijngaarden - 3500 dollar betaald. BRUSSEL, 29-5. De Belgische CVP. de Vlaamse Christelijke Volkspartij heeft in een streng ge heime x-ergadering besloten dat ook België moet overgaan lot aankoop van de Amerikaanse F-16 ter ver- \*ahging x'an de Starfighter. Dat schrijft donderdagochtend de ..Volksgazet". Deze socialistische krant zegt dit bericht „uit de meest betrouwbare bron" vernomen te hebben. De Christelijke Volkspartij vormt, samen met haar Waalse zusterpartij, de PSC. de ruggegraat van de rege- ring-Tindemans. Premier Tindcmans is zelf een CVP-er. De PSC, die eerst vóór aankoop van de Mirage was, is. aldus de „Volksgazet" in een over- legkomitè gezwicht voor de over- macht van de CVP-ers. Ook eerf andere regeringspartij, het Franstalige „Rassemblement Wallon". oorspronkelijk \roorstander van aanschaf van de Mirage, schijnt nu van mening te zijn dat Belgic, evenals zijn drie partners, Neder land. Denemarken en Noorwegen, de F-16 moet aanschaffen. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE vertoont a.s. vrijdag 30 mei. zaterdag 31 mei en zondag 1 juni Aanvang 20.00 uur Toegang 18 jaar Volgende week: „EMMANUELLE" met Silvia Kristel GOES, 28-5. In t'i-n toelichting op hol verschenen jaar verslag 1974, van de Waierinaalschappij Zeeland, schrijft de dircklie. dal - niet name - de veiligstelling van de watervoorziening voor Sehonwen-Dtiiveland hijzonder veel aandacht vroeg. Metle ills gevolg van het overleg met vele instanties, kon de studie over plaats en opzet van de infiltratie nog niet geheel worden afgerond. Het over leg over het tracé van de transportleiding, die het Haringvlietwater in de duinen bfj Haamstede moet brengen, kon wel worden afgesloten. Volgende fase is het vestigen van de zakelijke rechten bij de grondeigenaren en -ge bruikers. Omtrent het tracé op Goeree-OVërflakkce Vindt nog overleg plaats. Op hot eind 1970 uitgezonden ver zoek aan de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne om uit breiding van de huidige grondxvater- wir.ning bij Haamstede tot 2.5 mil joen m3 per jaar, werd nog steeds geen antxvoord ontvangen. Wel ver scheen het advies van de commissie grondwater waterleidingbedrijven (cogroxva) inhoudende een vergun ning tot 30 juni 1976 te verlenen voor onttrekking van 2,1 miljoen m3 per jaar aan grondwater, waarna de le onttrekken hoeveelheid xvordt ver hoogd tot 2,5 miljoen m'! per jaar. Dat laatste dan wel onder de voor waarde dat de grondxvatérwinning teruggaat naar 1,1 miljoen m:! per jaar en dat aanvulling plaatsvindt tot 2,5 miljoen m:i via infiltratie van Haringvlietxvater. in eerste aanleg voor hel transport van grondwater uit Noord-Brabant. Als gevolg van de zeer natte herfst en winter, ontstond enige vertraging in de uitvoering. Voorbereid werden inmiddels de lcidinggedeelten Nnordhoek-Roosendaal en Krabben - dijke-Biezelinge. Eerstgenoemd deel wordt aangelegd in de leidingstraat lussen Pernis-K hindert en de Bel- gisehe grens. Be garantie-overeenkomsten tus sen WMZ en de provincie Zeeland en het Rijk, werden getekend. Dc provincie stelt zich borg ten behoe ve van de geldgevers voor de ver plichting tot betaling van rente en aflossing, welke voor VVMZ voort vloeien uit de aan te gane geldlenin gen voor het Biesboschprojekt (tot een bedrag van 180 miljoen gulden). Het Rjjk heeft aan de provincie op haar beurt een kontra-garantie ver leend tot 85 proeent. Do voorbereiding voor de aanleg van een bufferbekken op Zuid-Be veland is voortgezet. Ook hier geldt, dat uitermate zorgvuldig overleg met alle betrokken instanties nood zakelijk is. Zo zijn een tiental mo gelijkheden tot situering van het bekken beoordeeld, waarbij bleek dat de aanvankelijke keus gehand haafd moest blijven, namelijk in de gemeente Kapelle in de direktc om geving van rijksweg 58, de geplande leidingstrook en de hoogspannings leidingen van de NV PZEM. Een de finitief schetsontwerp van dit spaar bekken „De Wranghe" ligt ter be oordeling bij de diverse instanties. In 1974 werd een verlies geboekt van f 1.639.336.- (vorig jaar 1' 3.105.563,-). Dit nadelig resultaat wordt gedekt uit de voorziening ex ploitatietekorten, ontstaan door een bijdrage ineens van het ministerie van ekonomisehe zaken. De exploi- tatiebatcn dekten ongeveer 89 pet. (vorig jaar 85 pet.) van de lasten. Zoxvel per 1 januari 1974 als per 1 januari 1975 werden, met goedkeu ring van het ministerie van ekono misehe zaken, de tarieven verhoogd, voornamelijk een gevolg van hel ge stegen loon- en prijspeil. Hoorzitting Door gedeputeerde staten is in augustus 1974 een hoorzitting over WMZ's verzoek om uitbreiding ge houden. WMZ zélf heeft inmiddels tegen het a&yies van de cogroxva verzet aangetekend bij de minister. Het bedrijf is van. mening dat het optreden van verlaagde-bovenwater- standen té eenzijdig aan de grond wateronttrekking door WMZ toege schreven wordt. Zowel het uitblijven van de minis teriële beslissing als de langdurige procedure rond de infiltratie van Haringvlietxvater. zijn er -oorzaak vfth dat het voornemen om.in 1976 met de infiltratie te beginnen, niet verwezenlijkt kan worden. Bicsbösclipro j ek l De aanleg van een gedeelte van de Biesboschleiding is op Zuid-Beve- v land begonnen. Dit gedeelte (van -Biezelingc naar het Sloegebied) dient STEENBERGEN, 29-5. Dc Rijks-l politie te xvater in Willemstad is er» woensdag in geslaagd het kajuit- bootje van de twee vermiste sport vissers P. Iriks (25) uit Roosendaal en fijn awager W. van Zundert (31) uit Kruisland op té sporen. Het was gezonken in de Zuid - Vlij e, het wes telijk gedeelte van het Volkerak. De txvee sportvissers die sinds zondagmiddag woiden vermist, zijn nog steeds spoorloos. Ze zijn zo-goed als zeker verdronken, aldus de po litie. Sinds zondagavond is de Rijkspo litie bijna onafgebroken naar de txvee vermisten aan het zoeken ge weest. Txvee politieboten hebben het hele gebied tussen Willemstad. Brui nisse en Oude Tonge grondig afge- SCHOONHOVEN, 29-5. De 19- jarige Nico van der Tas en de 18- jarige Annet Kalkman zijn woens dagochtend dood in de woning van de jongeman gevonden. Zij waren om het leven gebracht door kogels uit een 9 mm. pistool. De rijkspoli tie heeft nog geen enkele aanwij zing die naar een dader zou kunnen leiden, gevonden. Woensdag is een buurtonderzoek begonnen, waaraan 20 man politie hebben deelgenomen. De jongeman, zoon van een advo caat die in Amsterdam zijn praktijk heeft, was leerling aan de school voor goud- en zilversmeden te Schoonhoven. Hij béxvoonde hét huisje Oude Haven 10. Het om het leven gebrachte meis je woonde op een ander adres in Schoonhoven. Zij volgde in Rotter dam een cursus voor schoonheids specialiste. Haar ouders wonen in Winterswijk. De rijkspolitie dacht eerst aan een mcord, gevolgd door zelfmoord. Er had dan echter een wapen moeten zijn. Omdat het vuurwapen niet is gevonden, neemt de rijkspolitie aan, dat een derde beide jonge mensen cm het leven heeft gebracht. zocht. Maandagmorgen werd ook een vliegtuig van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie ingezet. Op aanwijzingen van hengelaars die xvel eens met de beide x'ermisten gingen vissen heeft de politie dins dag en woensdag de aandacht voor al gericht op de Zuid-Vlije. Woens dagmiddag werd het gezonken boot je ontdekt. In verband met het ge tij kon het pas 's avonds xvorden ge licht. Het is nog niet bekend wat de mogelyke oorzaak is geweest van het zinken van de boot. Beide sport vissers waren volgens de politie zeer ervaren ch kenden de risico's van het vissen op het Volkerak. DEN HAAG, 28-5. Mevrouw Baas uit Zoetermeer is xvoensdag in het Spaanse Benidorn aan de Costa Blanca omgekomen, nadat een deel van een luifel van een hotel was be zweken tijdens een tropische regen bui. Twee van haar kinderen werden gewond. Van de familie Fernhout uit het Noord-Brabantse Zeeland raak ten eveneens twee kinderen gewond. Door het instorten van een stuk van de luifel zijn volgens de eerste berichten uit de vakantieplaats, zes personen omgekomen. Ongeveer txvintig mensen raakten gexvond. YORK, 27-5. Ruim 30 vrouwen zijn dinsdag omgekomen toen in het Engelse graafschap Yorkshire een toeristenbus in een ravijn reed. Volgens de politie verloren 34 vrouwen het lex'en, terwijl er 14 werden gewond. Het gpzelschap dat een dagtocht maakte.^, bestond uit vrouwen van middelbare leeftijd en gepensioneerden uit Teesside aan de Engelse noordoostkust. Het is niet bekend of de chauffeur van de ge huurde autobus ook is omgekomen. Het was het ergste verkeersonge luk uit de Britse geschiedenis. „Openbaarheid van bestuur" DEN HAAG. 28-5. De burger krijgt het recht om informatie van de overheid te verlangen. De overheid heeft de plicht die informatie te ver strekken. Dit staat in het wetsont werp „openbaarheid van bestuur" van premier Den Uyl en minister De Gaay Fortman van binnenlandse za ken. Dit wetsontxverp is xvoensdag bij de Tweede Kamer ingediend. Veertig jaar Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande DEN HAAG, 20-5. Do Stichting Huishoudelijke Voorlichting teh Plattelande gaat volgende week in Utrecht haar veertigjarige jubileum vieren. Dinsdag 3 juni is er een sym posium over „Huishouden in het jaar 2000". Daaraan zullen onder meer deelnemen mevrouxv prof. drs. C. W. Visser, hoogleraar in de landbouw- huishoudkunde te Wapeningen, des kundigen op het gebied van gezond heid en van inkomensvorming- en besteding en oen vertegenxvoordig- stcr van ..Man, vrouxv, maatschap pij". Donderdag 5 juni is ei een forum bijeenkomst over huishoudelijke voorlichting aan gehandicapten, een onderwerp waarover de stichting een rapport heeft laten verschijnen. ZIERIKZEE. 28-5. Met een druk bezochte receptie in het wegrestau rant „De Val" herdacht wachtmers* ter eerste klas C. Leeuw dinsdag de dag waarop hy veertig jaar geleden in dienst kwam b(j de overheid. Der tig jaar van deze periode was dc heer Leeuw politieman te Zierikzee. Dinsdagmorgen xverd de jubilaris ten zijne huize in intieme kring ge huldigd. in aanwezigheid van onder andere burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee. Overste Lanting, districtscomman dant van de rijkspolitie in Zeeland te Middelburg, bood de hoer Leeuw de gebruikelijke gratificatie aan. Adjudant Ardorine van de groep S.- D. bood als voorzitter van de afd. Sehouwen-Duiveland van de Chr. Bond van Politie Ambtenaren even eens een geschenk in enx'olop aan. Tijdens de later op dc dag gehou den receptie kwamen velen tie heer Leeuw, zijn echtgenote en kinderen persoonlijk dc hand drukken en werden geschenken cn bloemstuk ken aangeboden. Foto: adjudant Ardonne biedt de jubilerend xvachmteester een kado aan. iFnlo: Zierikzoesehe Nieuwsbode) DEN HAAG. 20-5. „Nu alle po gingen hebben gefaald om, op andere dan ontcrendc cn dus onaanvaard bare x'oorxvaardcn, hot x'crtrouWcn te herstellen van de minister in de staatssekretaris van justitie dat hij acht te zijn verbroken door verkla ringen mijnerzijds aan de pers. Vér- zoek ik u mij bij de koningin voor te dragen voor ontslag uit mijn funklie". Dit zegt de heer Glastra van Loon in een brief aan minister-president Den Uyl, waarin hij zijn ontslagaan vrage nader heeft gcmotix'ccrd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2