DE GROENE TAS r Inbreng agrariërs in parkplannen blijft gering SLAAPKAMER SHOW intermeubel VAN HET VADERLANDSE ERF Z1UKIKZUESC1IE NIEUWSBODE DfusdafT 27 mei 1975 Nr. 21696 Boeren dienen in een landschapspark uitsluitend als stoffering en zü zullen gekleed worden in een boerenuitmonstering, waarvoor een nog niet bekende kommissie van CRM de folkloristische voorbereidselen maakt. Men denkt aan bombazijnen broeken, driekuskielen, ronde petjes en witte klom> pen. Noodlijdende textielfabrieken worden belast met de aanmaak, zodat zij hun bestaan nog wat rekken kunnen. Een subkommissie zal de boeren scholen in ecu voor te schrijven dialekt, dat boers van aard zal zyn. De toeristen kunnen dan de dieren, waaronder de. boeren, in hun natuurlijke omgeving en met hun karakteristieke geluiden, waarnemen. Met name op zon- en feestdagen dienen de boeren zich zichtbaar in het landschap op te houden. ZIERIKZEE. Tijdens de jongste regionale brandweerwedstrijden te Zierik- zee trad een „toneelspeler" op als de vader van de twee kinderen, die zich nog in het brandende pand (blusobjekt) bevond. Hij deed dit op zeer over tuigende wijze, het geen niet weinig bijdroeg aan het realistisch karakter r>an de oefening. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Koele woede Het dagblad dat deze parodie af drukte, vermeldt dat de agrariërs in koele woede ontstoken zijn over het stokpaardje van minister Van Doorn de landschapparken. Dat is dan wel het enige uit het bericht dat men ernstig moet nemen. Er bestaat in derdaad grote weerstand bij boeren en tuinders over wat CRM van plan is t a.v. de landinfichting en het landschap. Minister Van der Stee zag het ge vaar en hij bracht inmiddels een re latienota uit. Zijn bloedeigen pers dienst zette er alvast boven „Rela tienota brengt duidelijkheid" (pers bericht nr. 160 Min. van Landbouw) en dus moet iedere duistere kwestie thans volkomen helder zijn gewor den. Nu is het niet slim om van je zelf te zeggen dat je duidelijkheid brengt als het gaat om een vraag stuk dat geen mens nog kan over zien. Maar de goede wil van de mi nister werd aangetoond door de on dertitel „Zonder medewerking boe ren geen landschapsbehoud". Het is de moeite waard om te trachten objektief te bezien wat er nu verbeterd is en of de kans be staat dat de agrariërs zich minder afwijzend zullen opstellen. Om te Advertentie o.a. in de kleuren grenen - groen zwart - wit ahorn - palisander zandkleur donkereiken blank eiken massief eiken Vrij toegang meelstraat 31 zierikzee BRUINISSE, 23-5. Leden van de landelijke rijvereniging „Schouwse Ruiters" uit Dreischor waren in Bruinisse om hun lid Kees Stouten en zijn bruid Lenie Noorthoek in een Landauer (open rijtuig) geëscor teerd door een twintigtal paarden en ponny's naar het gemeentehuis te rijden voor de huwelijksplechtig heid. Voor het gemeentehuis werden de paarden in rijen opgesteld, zodat zij een erehaag vormde voor bruids paar en gevolg. De heer Stouten uit Kerkwerve is ongeveer 12 jaar nie tte/ lid van de landelijke rijvereni- ging Schouwse Ruiters", en heeft met dressuur en springen al ver schillende prijzen gewonnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) beginnen is er dun de geldelijke kunt van de zaak. Op dat punt heeft de minister inderdaad enkele uit spraken gedaan. Hij beloofde ade- kwate beheersvergoedingen. Hij heeft intussen het LEI opdracht ge geven te berekenen, hoe groot de schadevergoeding moet zijn in be paalde gevallen van hinder bij de uitbating van gronden in landschaps parken. Adekwaat wil zeggen: pas send. Enige zekerheid dat de ver goedingen inderdaad passend zullen zijn is er echter niet. Proefgebicdenn Zoals bekend wil de regering eerst een aantal proefgebieden instellen. Dat zijn gebieden die uit één of een paar gemeenten bestaan en waarin men allerlei bepalingen van kracht laat worden die men t.z.t. wil loe passen op de talrijkere en grotere landschapsparken. De minister zegt dat de kreet „Over ons, zonder ons" onjuist is; er eal zeer intensief over leg met de „bevolking" worden ge pleegd. Maar dit roept alweer veel meer vragen op dan het beant woordt. Wordt de hele bevolking ge raadpleegd? Wat is dan nog de in vloed der agrariërs? En houdt dat raadplegen óók in, dat de wil van de meerderheid van de bevolking wordt uitgevoerd? Minister Van der Stee slaagt et- vrijwel nooit in, de dingen klaar en duidelijk te zeggen. Hij is uitgespro ken vaag. In een proefgebied of landschapspark zal niet alle grond tot het waardevolle kuituurland schap worden gerekend. Mag de boer daarop dan zijn gang gaan? Gelden v>oor die gronden dan hele maal geen beperkende maatregelen? Niemand weet het en de minister zegt het niet. In februari jl. zijn er. drie land schapsnota's verschenen en daarin is gesproken van 100.000 ha aan te kopen grond voor reservaten en evenveel voor „aangepaste bedrijfs voering". Thans blijkt, dat er buiten die 100.000 ha óók nog het een en atider gedaan zal worden. Op zich zelf is dat prima, want landschaps- zorg moet zich uitstrekken over heel Nederland. Maar de minister verwart landschapszorg met reser- vatenzorg en dat leidt tot allerlei toestanden. Buiten de reservaten ook? Geen enkele agrariër zal er be zwaar tegen hebben, dat reservaten worden aangelegd of behouden, waarin weidevogels een optimaal milieu vinden en waarin de van na ture aanwezige planten zich kunnen handhaven. Het misverstand bij de stadsbewoner is, dat hij de boer er van verdenkt daar tegen te strijden. Dat is abuis De boer is bang, dat naast deze resematen óók nog grote gebieden zullen worden aangewe zen die men niet koopt, waar dus de boer mag blijven, maar waarvoor vrijwel precies hetzelfde geldt! „Dat is een moordaanslag op de land bouw!1roepen de agrariërs. „Onjuist: u krijgt passende be heersvergoedingen!" roept de minis ter thans Maar gezien de eeuwenoude touw trekkerij om de landbouwprijzen vrezen de agrariërs, dat die vergoe ding net zo schraal zal zijn als hun grond straks wordt, zonder kimst- mest. Daartegen helpt niet, dat de minister nu uitroept, dat de boer centraal gesteld" is in de plannen. Daartegen helpt óók niet, dat de be windsman vijf soorten van vergoe dingen in het vooruitzicht stelt en beweert, dat de boer binnen het park net zo goed af zal zijn als de boer buiten het park. Want dat moet men maar afwachten. TV kijken: twee uur en kwartier per avond Van <le vrijt* lijd waarover de stu derende en werkende Nederlander beschikt, wordt ongeveer de helft besteed aan televisie kijken. Dit is gebleken uit een onderzoek van de NOS. De Nederlander kijkt gemid deld ongeveer twee uur en 15 mi nuten per avond naar de TV. Dertig procent van de kijkers vindt de TV de belangrijkste vorm van vrijetijds besteding. Man dood bij vechtpartij NIEUW-WEERDINGE, 25-5. Zon- dagavond js bij een vechtpartij in Nieuw-Weerdinge (Gem. Emmen) de 36-jarige ongehuwde G. Bos om het leven gekomen. Dc heer Bos kreeg ntel zijn kostbaas, de 24-jarige A. van D. moeilijkheden over de te be talen pensionprijs. De ruzie liep uit op een gevecht, waarbij Bos een paar klappen kreeg van zijn kostbaas. Hij liep weg en werd later gevonden in een droge sloot in de directe nabij heid van de woning waar de vecht partij zich afspeelde. Het bleek dat de man was overleden. De vermoede lijke doodsoorzaak is het breken van de nekwervel. Er zal nog sectie wor den verricht. De 24-jarige Van D. is aangehouden. Het reeël vrij inkomen AMERSFOORT, 26-5. „In de toekomstige arbeidsvoorwaarden dient niet uitsluitend- en misschien zelfs niet b(j voorbaat - te worden gekeken naar de verbetering van het zogenaamd reeël vry beschik baar inkomen. Ik acht het niet uit gesloten, dat een bepaalde stabilise ring van dit reeël vrp beschikbaar inkomen ten behoeve van de collec tieve sector een grotere bijdrage aan onze welvaart levert dan omge keerd het geval zou zijn". Dit heeft de voorzitter van de Bouwbond NVV, de heer A. Buys, maandag in Amersfoort verklaard op de jaarvergadering van de bonds raad van de Bouwbond. Nederland en Zuid-Afrika DEN HAAG, 26-5. In een maan dag uitgegeven verklaring heeft Pax Christ! de Nederlandse regering gevraagd subsidies voor Nederlandse emigranten naar Zuid-Afrika stop te zetten, het culturele verdrag met dat land op te zeggen, geen steun meer te geven aan nieuwe investe ringen van Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika. zoals de Hoogovens, en meer geld te geven voor de be- vrijdingsslrijd van de zwarte meer derheid. Flitsen uit het buitenland JERUZALEM. Het Israëlische ka binet heeft de verdragen geratifi- ceert die het onlangs heeft gesloten met de Europese Gemeenschap en met de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. DUBLIN. Voor de derde keer in een half jaar is een oproer uitgebro ken in de gevangenis van Portlaoise ten zuiden van Dublin, toen gevan genen van het Ierse republikeinse le ger weigerden zich te laten fouil leren door bewakers. ROME. Door een ararmsysteem ge waarschuwde paters Franciscanen hebben een diefstal voorkomen in een kapel van de befaamde basiliek van Santa Maria in Aracoeli in Ro me. NEW YORK. Volgens, het Ameri kaanse nieuwsmagazine Newsweek zijn zich in het Sowjetrussische leger „geheime krachten" aan het ontwik kelen die de ijzeren tucht in zijn ge lederen willen veranderen. BEIROET. Israëlische grondstrijd krachten met steun van vliegtuigen en artillerie proberen opnieuw Li banon binnen te dringen in het ge bied waar de gevechten werden ge leverd, zo heeft een Palestijnse gu- emllawoordvoerder verklaard. KOEWEIT. Libië heeft aangebo den te dienen als basis voor een Pa lestijnse regering in ballingschap. Dit heeft de Libische leider, kolonel Gaddafi, gezegd in een interview met het Koeweits dagblad Al-Rai Al- Aam. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 23 MEI NED. I: Een groot deel van de jeugd gaat op deze woensdag een kostelijke middag beleven. Vanaf half vier zet de AVRO namelijk de komische film De zeebonken, met Laurel en Hardy op de buis. De dik ke en de dunne zijn in deze film twee mislukte muziekinstrument- makers, die een oud en vervallen jacht huren en daarmee een zeereis gaan maken. Zonder dat ze dit we ten bevindt zich ook een moordenaar aan boord. Voor de jeugd is er ook een uitzending van Bibelebons en een dokumentaire over de Brenner autoweg. De vooravond heeft de NOS gereserveerd voor Van gewest tot gewest (gewijd aan Overijssel) en de Stichting Socutera (met een op treden van Simon Carmiggelt). Ver der drukt het lederen monster van avond weer zijn stempel Op het tele visie-programma. In hel stadion Pare des Princes treden rond kwart over acht de voetbalploegen Bayern Miinchen en Leed United aan. Het journaal van acht uur is verplaatst naar de pauze van de voetbalwed strijd, zodat op dat tijdstip een uit zending van de PvdA, in het kader van de politieke zendtijd kan wor den gebracht. Rond kwart over tien is bekend wie de voetbalwedstrijd gewonnen heeft en kan teruggescha keld worden naar Hilversum, waar de NOS dan begint aan een nieuwe aflevering van Kijken naar kinde ren. Aan het einde van de woens dagavond staan de rubrieken Pa- noramiek en Den Haag vandaag. NED. II: Dit net staat tussen ze ven en acht uur in dienst van het IKOR. Het eerste programma gaat over bekende auteurs van popsongs die in hun leven een geestelijke en artistieke krisis hebben doorge maakt. Composities van Bob Dylan, Carl Stevens, Eric Clapton, John Lennon en George Harrison worden in een Nederlandse bewerking ge bracht door Hans Dagelet en Wim v. d. Grijn. De informatierubriek Kenmerk is het andere programma van het IKOR. Na het journaal re geert de AVRO deze zender. Eerst kijkt men dan naar Televizier Ma- gazin. Daarna brengt deze omroep de bijna twee uur durende Ameri kaanse speelfilm The Robe. De film heeft echter een zware konkurrent aan de voetballers. Hopenlyk wordt het geen knokken tussen voetbal- en film-liefhebbers. Tot de spelers in de film behoren o.a. Richard Bur ton, Jean Simmons, Vitor Mature en Richard Boone. Alles speelt zich af in het oude Rome, waar Galigula heer en meester is. Richard Burton speelt z\jn aartsvijand Mercellus Gallio. De verloofde van Galigula is eigenlijk verliefd op hem. Mercellus komt in kontakt met het Christen dom. Al met al belooft het nogal wat te worden om te zien. Niet alleen om het verhaal, maar ook door de groots opgezette taferelen en de kostuums, waarin de akteurs en aktrices ge kleed gaan. WOENSDAG 28 MEI NED. I: 9.40 Schooltelevisie; 15.30 Laurel en Hardy; 16.25 Bibelebons; 17.15 De Brenner autoweg; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot ge west; 19.55 Socutera; 20.00 Politieke partijen; 20.10 Europa, cup 1; 21.05 Journaal; 21.13 Europa cup I; 22.10 Kijken naar kinderen; 22.35 Panora- miek; 22.50 Den Haag vandaag; 23.05 Journaal. BEIROET. Libanon maakte in het afgelopen weekeinde een van zijn ernstigste crises door met gevechten in de hoofdstad Beiroet tussen recht se Falangisten en Palestijnse com- m and os traders en Israëlische aan vallen van vliegtuigen en infanterie in het zuiden van het land. 25 „Dan moeten we eerst de keuken aan kant maken,", zei Geer, de trap afzakkend. „Daar zijn we wel een poosje mee zoet en het zal te bezien zijn of er nog iets eetbaars is over gebleven." Na een half uur constateerden de beide vrouwen, dat er brood en bo ter was en er koffie gezet kon wor den. Ze vonden ook nog een blikje melk en wat suiker in een potje. Maar broodbeleg moest men er dit maal maar bij denken. „Straks, voor bij de koffie, moeten we maar wat uit het dorp halen," adviseerde Elle- chien. Om half tien was Niek Oosterlaag in Alkeveen en reed langzaam door het dorpje, naar de huizen kijkend. Hij had al eens aan iemand gevraagd, of hij ook wist waar de firma Bom te vinden was, maar de inboorling had hem aangekeken of de vrager ontvlucht was uit een of andere in richting en schouderophalend was de man doorgelopen. Zo op het eer ste oog niet bepaald een vriendelijk dorp, was zijn indruk. Maar na een tweede keer vragen en zoeken vond hij eindelijk in een zijstraat, wat hij zocht. De wagen aan de kant plaat send, liep hij naar het huis. Er was geen winkel of kantoorpand; het bleek een gewoon woonhuis té zijn, althans zo van builen te zien. Naast de deur was aan de muur een klein plastic bordje bevestigd, waarop met miniatuur letters vermeld stond „Centraal Bcmiddelingskantoor fir ma Bom". Verder niets. Maar bij nader bekijken van de deur zag hij aan de binnenkant van het raampje een stukje karton, waarop geschre ven: ..Wegens vakantie gesloten". Hij knikte enkele malen begrijpend. Pech gehad. Kwestie van misschien NED. II: 18.15 Teleac: 18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws 19.05 Voor wie dit ziel; 19.30 Ken merk; 20.00 Journaal; 20.20 Televi zier; 20.40 De mantel; 22.50 Jour naal. DONDERDAG 29 MEI NED. I: Vanavond de laatste af levering van Horen, zien en zwijgen. Hierdoor duurt de aflevering van vanavond bijna een heel uur (voor het journaal). Men ziet o.m. de Franse filmer en goochelaar Mè- liés, die honderden films maakte. Na het journaal wordt het V AR A-pro gramma voortgezet met de eerste korte editie van Achter het nieuws. Daarna kan men de volgende avon turen in Klaverweide volgen. De bouwvakker Stijn, tevens een zwa ger van wethouder en aannemer Ge rard Knijpers, speelt in deze afle vering een belangrijke rol. Nadat hij herstelt is van een ernstig onge luk moet hij de aangeboden baan als nachtwaker wel aanvaarden. De ve le diefstallen op de bouw bij Knij pers moeten tegengegaan worden. Hans Ouwerkerk probeert daarna als Ombusdman weer verschillende problemen op te lossen. De humor wordt vanavond verzorgd door de Engelse komiek Ronnie Corbett. Hij nodigt zijn baas uit voor een etentje. Tenslotte tot elf uur nog informatie op de buis. Achter het nieuws en Den Haag vandaag. NED. II: Tanja Koen is presenta trice van Van nature, dat tussen ze ven en acht uur op de buis komt, ten gerieve van de natuurliefhebbers. In deze aflevering aandacht voor de Lippazaners in Yoegoslavië. Ook door J. D. POSTHUMUS een paar weken. Te zijner tijd nog maar eens probreren. Terugrijdend naar Drouwencr- broek dacht hij: Centaal bemidde lingskantoor.... wat voor de drom mel doet een bemiddelingskantoor? De naam geeft het antwoord: be middelen, maar waarin? Heb ik ooit wel eens gehoord van een bemidde lingskantoor? Nooit van het bestaan van iets dergelijks weet gehad. Maar op de een of andere wijze had moe der er toch kontakt mee. Met vaardige hand de wagen over de betrekkelijk smalle wegen voe rend, dacht hij er verder over na. Moeder was altijd een eenvoudig mensje, maar wel bij dc hand. Pien ter als geen ander. Ze heeft vader tot en met opgejuind, maar het re sultaat was een lastenvrij bedrijfje, dat goed rendeerde. Jammer, dat vader zo gauw gestorven was, nadat hij het gemakkelijker kreeg. In feite heeft hij er nauwelijks van geprofi teerd, er altijd voor gewerkt. Moe der heeft er uiteindelijk de vruchten van geplukt, nadat ze het verkocht had. Ze kon er hot huisje in Drou- wenerbroek voor kopen en daar ve geteerde ze op haar manier. Eerst alleen, later samen met mevrouw Jaarsma. Ja, die mevrouw Jaarsma; ik moet toch meer inlichtingen zien te win nen omtrent deze vrouw. Er klopt iets niet. als ik aan al dat geld cn die postzegelverzameling denk. Terwijl we niet eens weten, wat er in de ca- settc zit cn die metalen map. Die moeten we vandaag ook maar open breken. Wellicht worden wc dan wat wijzer. Terug in het ouderlijk-huis. brachl Niek verslag uit. „Ik ben dus nog even ver als voor ik er heen reed. Als komt ter sprake het couperen van oren bij honden, de wilde orchidee- en in Zuid-Limburg en de opening van het visseizoen op 1 juni. Na het journaal is er tijd voor muziek in de Eddy go round show. Eddy gaat de komende weken terugblikken op de shows die hij in het afgelopen sei zoen bracht. Vanavond brengt hij Patricia Lavila, Olivia Newton- John, The Platters en Cliff .Richard nog eens in de huiskamers. Ver volgens kan men kijken naar het derde deel herhalingvan Bartje. De familie Bartels dreigt noodge dwongen het armenhuis te moeten verlaten. Rond tien uur komt Ko- jak op de buis. Hij moet zich bezig houden met een geval van moord en verkrachting. De getuige van de misdaden verkeert in levensgevaar. Voor de NCRV is hel daarna tijd om het programma af te ronden. Dit ge beurt met een programma naar aan- leiding van het 25-jarig bestaan van de protestants-christelijke ver eniging van kosters. DONDERDAG 29 MEI NED. I: 14.25 Schooltelevisie; 1S.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Horen, zien en zwij gen; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.35 Klaverweide; 21.25 De ombudsman; 21.50 Ronnie Cor bett; 22.15 Achter het nieuws; 22.50 Den Haag vandaag; 23.05 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; IS.55 Nieuws; 19.05 Van nature; 20.00 Journaal; 20.20 The Eddy go round show; 21.10 Bartje; 22.05 Kojak; 22.55 25 jaar kostersverbond; 23.15 Journaal. - we nu maar eens wisten, wat die Duitse huizen betekenen. Daar in Münster en in Bocholt. Dan waren we misschien een eindje verder". Harmen nog altijd op de bank lig gend, merkte op: „Misschien zullen we toch genoodzaakt zijn de politie te waarschuwen. Want waar is me vrouw Jaarsma gebleven? Dit op zichzelf is al niet in de haak. Reali seer jullie goed, dat ze willens en wetens met heel haar hebben en houden op de dag van overlijden van moeder er vandoor is gegaan. Misschien kan Ellechien of Geer eens bij de buren informeren? Of die wat meer weten omtrent eergis teren?" Geer knikte. „Goed idee. Doe ik. Maar laten we nu eerst maar eens gaan koffiedrinken, ja?" Ze keek naar haar man op de bank. „Hoe is het met jou; nog hoofdpijn?" „Is bijna over. Misschien valt het allemaal nog mee." Terwijl Geer koffie inschonk, leg de Ellechien drie sieulels op de ta fel. Niek keek er verwonderd naar en vroeg: „Hoe kom je daar ineens aan?" Zijn vrouw wees omhoog. „Op moedrs slaapkamer gevonden. Lagen op de grond tussen dc kleren. Waar schijnlijk heeft die kerel ze tijdens zijn zoeken over 't hoofd gezien. Ze zullen heus wel ergens in die kast gelegen hebben." Geer knikte. „Waarschijnlijk op de plank. In een donkere hoek. Want. wij hebben er toch ook gezocht? Gisteren? Of was het eergisteren? Ik weet 't niet meer." „Passen die sleutels ergens op?" vroeg Niek. Maar gelijk liep hij er mee naar het kabinet en probeerde ze. „Ze zijn het," zei hij zuchtend. „Deze past op de deur en deze op beide laden. Wellicht past de derde dan op de casette of dc metalen map." Hij gaf hem door naar Har- men en déze zei: „Daar hebben we gisteravond zo voor gezwoegd... (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7