AAN DOLFIJNSTRAAT TE NIEUWERKERK WORDT KINDERSPEELPLAATS INGERICHT Jeugd Methylschool Amsterdam zwom in zwembad „Dol-Fijn" SUBSIDIEVERLENINGEN IN DE RAAD VAN MIDDENSCHOUWEN VERKEER AGENDA HANDSCHOENEN TIP 2 Er is alle aanleiding waarde te hechten aan de v isie van de Aide- ling Zierikzee Veilig Verkeer Ne derland, samengesteld uit mensen, die doorgaans zeil veel praktijker varing hebben en bovendien zeer ge-engageerd meeleven met het verkeers-wel en wee v an Zierikzee. De jongste vergadering v an Vei lig Verkeer was op een goed mo ment gekozen, want straks zal wel blijken wat een gevarieerd (met name) autogevveld weer ov er deze oude stad zal losbarsten. Voorop gesteld zij, dat wij de filosifie van het gemeentebestuur onderschrij ven, de parkerende auto's op te splitsen en te verdelen over par keerterreinen binnen en buiten de stad. Van de laatsten zijn liet „Groentje" (inmiddels gereedge komen) en een terrein bij de West- brug )Seheldestraat), dat nog ge realiseerd moet worden, voorbeel den. Ondanks de acceptable filosofie van het gemeentebestuur, blijken er in de pratijk knelpunten en juist voor die knelpunten heeft Veilig Verkeer een reeks sugges ties, die - doorgespeeld in cle Ver- keerscommissie - mogelijk in de toekomst sublimeren in oplossin gen. Een voorbeeld is de instel ling van éénvichtings-verkeer in de Hoge Molenstraat. Uitgaande van het eirkulatie-principe moeten parkeerterreinen (Baden Povvell- vveg en „Mosselboomgaard") be reikbaar blijven, maar de in- en uitrijmogelijkheid van de Iloge Molenstraat zoals die thans aan wezig zijn, leidt tot grote moei lijkheden. Als dit gaat v eranderen, samen met een stopverbod aan één zijde van de straat, ter bescher ming van de leerlingen der kleu terscholen. kan een hetere situatie ontstaan. Wie gelooft in cle onwrikbare noodzaak, dat cle lloofdpoort- straat persé altijd het race-circuit moet blijven van Zierikzee, kan ook terecht bij Veilig Verkeer. De V.V.-oplossing is: voorrangstraat maken van de Breedstraat (bor den); d.vv.z. stopborden bij cle kruising Hoofdpoortstraat-Brecd- straat. Het verkeer kan niet gema tigd worden met borden, die een lagere maximumsnelheid aange ven dan 50 km. Zulks is wettelijk niet .toegestaan, maar cle V.V.-op- lossing zou een rem kunnen zet ten on „de doorgaans met te hoge snelheid rijdende verkeersstroom". Intussen pretendeert V. V. niet <le wijsheid in pacht te hebben, maar als er alternatieven worden aangedragen, varianten op bet be staande thema, dan is dit hoogst Welkom. Er zijn ook wel moeilijk verkoopbare' punten, als cle loop straten-situatie tot 15 augustus, maar het totaalpakket van cle af deling is doorspekt met interesan te suggesties en wij hopen dat vooral saillante punten er uit, zul len worden gerealiseerd. Gemeenteraad Duiveland Flitsen KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Minister mr. A. van der Stoel van buitenlandse zaken is maandagmorgen van Schiphol naai de Ierse hoofdstad Dublin vertrok ken voor het bijwonen van een ver gadering van de EEG-miniéters van buitenlandse zaken. UTRECHT. Aan de dit jaar voor de negentiende keer uitgeschreven schoolvvedstrijd van de Nationale Commissie legen het alcoholisme hebben ongeveer 115.000 leerlingen van de vijfde en zesde klassen van het basisonderwijs en de brugklas sen van de MAVO deelgenomen. DEN HAAG. Nu het dragen van de autogordel met ingang van 1 juni verplicht wordt, verwacht Veilig Verkeer Nederland, dat zich in het komende jaar wederom een daling in het aantal verkeersdoden zal voordoen. uit het buitenland Zierikzee DUIVELAND, 23-5. Op jongste vergadering van de gemeenteraad van Duiveland, onder voorzitterschap van de heer J. D. de Kaïn kwamen nog talrijke zaken aan de orde. Het hoofd van de openbare basisschool, diende een verzoek in tot beschik baarstelling van een extra krediet voor de aanschaf van leer- en hulpmidde len bij het ondervvfjs. De aanvraag is een gevolg van de uitbreiding van het leerlingenaantal. De raad besloot een gevraagd krediet te verlenen van f 2.281,50, zulks na overleg met de inspektrice van het L.O. ten bedrage van rond 1' 2300. Vurig jaar werd door de raad vastgesteld de exploitatieopzet van het bestemmingsplan Nieuwerkerk II, waarbij een overzicht gegeven werd van de toen nog uit te voeren werken in genoemd plan tot een to taalbedrag van f 244.751,03. waarvan t' 134.252,- benodigd was voor straat- en riolering werken. Thans moeten er in hel plan verschillende werk zaamheden uitgevoerd worden zo als het aanleggen van trottoirs, her- bestratingen. rioleringen etc. dat een bedrag zal vergen van f 25.500,- Daarnaast wil men aan de Dol- fijnstraat een kinderspeelplaats in richten. groot 20x15 m, waarin een zandbak springpalen en een klim- en klautcrtoestel, waarvoor de kos ten worden geraamd cp ongeveer f 11.10.0,-. Zodat er in totaal nodig is voor dit object f 30.000,-. welke kosten volledig ingebracht worden in de financiële exploitatie-opzet van dit plan. Besloten werd een krediet groot f 36.600,- beschikbaar te stellen. De Dolfijnstraat zal verkeersvrij wor den door middel van een verkeers drempel. De Sportvereniging te Ou werkerk zou graag een financiële bijdrage ontvangen van de gemeente in de kosten tot aanleg van een ver lichting op het sportterrein aldaar. Totale kosten raming hiervan f 3250. (exclusief btw). De sportcommissie acht desgevraagd eeh dergelijke voorziening verantwoord en haar advies is - zoals destijds ook te Nieuwerkerk is gebeurd - de helft van de kosten van twee lichtmasten en de benodigde, aansluitkabel voor rekening van de gemeente te nemen terwijl de andere helft door de sportvereniging zal worden betaald. Besloten werd een dergelijke voor ziening van belang te achten en een financiële bijdrage van 50 pet. xn de totale kosten van twee lichtmasten te verlenen, ofwel een krediet van rond f 2.000.-. De kosten van onder houd Van de installatie alsmede de kosten van plaatsen en aansluiten op het bestaande lichtnet zijn en blijven voor rekening van de vereniging. De sportcommissie in de gemeente heeft o.a, gekonstateerd dat er behoefte bestaat aan een betere verlichting van de gymnastiekzaal te Nieuwer kerk en aangezien de huidige ver lichting bestaat uit gloeilampen die meer stroom verbruiken dan T.L.- verlich'ting en minder licht geven besloot men de verlichting te reali seren met T.L.-armaturen met be- schermkorven, kosten inclusief btw. f 3.300,- Besloten werd dit bedrag beschikbaar/te stellen. ten te steunen. Besloten werd ten slotte deze tussentijdse verhoging bij hoge uitzondering te verstrekken. De fractie van de Staatkundig Ge reformeerde Partij stemde tegen verhoging van deze subsidie. Aan het Waterschap Schouwen- Duiveland is met ingang van 1 jan uari 1975 opgedragen het nemen van maatregelen tot het voorkomen van verentreiniging van oppervlaktewa ter en het tegengaan hiervan. Hierbij behoort ook het overne- men en beheren van rioolwaterzui veringsinstallaties en om deze taak te kunnen uitvoeren zal het Water schap een milieubelasting gaan hef fen. De tegenwoordige rioolbelas- ting in Duiveland is gebaseerd op een billijke bijdrage van de bevol king in de kosten die de gemeente heeft te doen voor het beheer en on derhoud van deze installaties en de rioleringen. Nu het beheer en het onderhoud van deze installaties overgenomen wordt door het Water- schap en dit lichaam voor dekking van de daaraan verbonden kosten een milieuheffing gaat invoeren, zou het onbillijk zijn wanneer de gemeen te de huidige tarieven voor de riool belasting zou handhaven, omdat dan de gebruikers dubbel aangeslagen zouden worden. De totale kosten van de rioleringen- en rioolzuiveringsin- stallaties, plus de kosten, van ge meentewerken bij dit onderhoud, worden geraamd op f 180.000.- ter wijl er als belasting opbrengst ge raamd wordt rond f 140.000,-, zo dat er nog rond f 40.000,- ten laste van de gemeente blijft. Verlaging met een vierde Uit billijkheidsoverweging zal dus de heffing van de rioolbelasting met Lederen handschoenen in alle /yS modekleuren fC één vierde deel verlaagd dienen te worden zodat dan de tarieven ge wijzigd zullen worden als volgt: In klasse I, van f 80,- naar 1' 60,-. In klasse II van f 120, naar f 90,-. In klasse III van 1' 150,- naar f 115,-. In klasse IV van f 175,- naar f 130,-. Besloten werd de verordening op de heffing van een rioolbelasting te Wijzigen, zoals aangegeven. Des tijds werd de vraag gesteld in de Raad om een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid voor de aanleg van een brug bij het gemaal te Ouwerkerk om het oostelijk kre- kengebied verder te ontsluiten. Een wens die ook onlangs op de hoorzit ting te Ouwerkerk naar voren kwam. Er is nu kontakt opgenomen met Staatsbosbeheer in verband met toe stemming tol deze aanleg. Toen bleek dat de plannen voor een dergelijke brug reeds aanhangig zijn de bouwkundige afdeling van het Staatsbosbeheer. Meegedeeld werd dat de brug door hen gelegd zal worden, waarschijnlijk nog dit jaar, vermoedelijk echter niet voor het toeristenseizoen. Op een brief van 27 maart jl. ont vangen vanB. en W. van Eindhoven met het verzoek adhesie te betuigen aan een motie inzake de versnelling van de bezwaarschriftenprocedure voor bestemmingsplannen werd ge volg gegeven. Met name wordt aan gedrongen op bekorting van de to tale kroonprocedure, die vaak enige jaren in beslag neemt, tot minder dan een jaar, temeer daar de ge meente in enkele gevallen met deze procedure heeft te maken. LISSABON. Volgens het Portugese weekblad „Sempre Fixe" wordt de militaire defensie in de Madeira-ar- ehipel versterkt met het oog op een eventuele contrarevolutionaire staatsgreep. De Portugese regering zou op het punt staan eenheden van de luchtmacht naar het gebied te stu- JOHANNESBURO. De 34-jarige Zuidafrikaan Trevor Gruger, die een verblijf van 36 uur in een gifslangen kuil en 23 dagen samen met kroko dillen goed had doorstaan, heeft bij een verkeersongeluk de dood gevon den. DUBLIN. Er komt nog geen direc te financiële sicun van de Europese gemeenschappen voor Portugan. De ministers van buitenlandse zaken van de EEG hebben echter voorzit ter Garret Fitzgerald (De Ierse mi nister van buitenlandse zaken) de opdracht gegeven in Lissabon het standpunt van het Europa van de negen toe te lichten. LISSABON. De regering in Lissa bon heeft zich een overwegende in vloed verschaft in Portugals grootste industriële groepering de Companhia Uniao Fabrif (CUF). MOSKOU. Een hoge Sowjet-func- tionaris, voormalig directeur van het Staatsinkoopbureau voor Meubels, is door een vuurpeloton terechtgesteld, zo is in Sowjet-/kringen in Moskou gezegd. VERENIGDE NATIES. Spanje heeft de Verenigde Naties op de hoogte ge bracht van zijn besluit zijn aanwe zigheid in de Sahara te beëindigen. Het vroeg steun om een ordelijke overdracht van de macht te bereiken. Dit heeft een VN-woordvoerder mée- gedeeld. SALISBURY. Een prominente Rho- desische zwarte nationalist, ds. Ca naan Banana, is in Salisbury gearres teerd toen hij na twee jaar van een studiereis in de Verenigde Staten te rugkeerde. BEIROET/MADRID. Het zuidwes ten van Europa en Turkije zijn maandag opgeschrikt door aardbe vingen die in verschillende steden paniek veroorzaakten maar voorzo ver nu bekend is geen slachtoffers maakten of schade van betekenis toebrachten. DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE NIEUWERKERK, 26-5. In het va kantieverblijf het mr. A. de Rooshuis te Noordgouwe verblijven voor een werkweek 33 leerlingen en 24 bege- leiders(sters) van de methylschool uit Amsterdam, met het hoofd der school mevrouw S. M. Dinklage. De begelei ding bestaat uit gymnastiekleer- krachten, fysiotherapeuten, helpers, helpsters en/of onderwijzend perso neel. Tijdens deze werkweek wordt het schoolprogramma normaal afge werkt, zij het dus in een wel totaal andere omgeving. Tot de aktiviteiten behoort ook het zwemmen. Het zwembad „Dolfijn" te Nieuwerkerk is Plan C-3 Met algemeen goedvinden besloot de raad, zoals de meeste gemeenten in Zeeland voorkeur te verlenen aan het z.g. plan C 3 en de verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland inzake de compartimentering van de Oosterschelde. Ter tafel kwam ver volgens de achtste wijziging' van de gemeentebegroting 1975 waarin een aantal aangevraagde kredieten zijn verwerkt. Hierin werd o.m. voorge steld de bijdrage ten behoeve van de kulturele evenementen te Zierik zee te verhogen tot f 1,40 per inwo ner. De geraamde subsidie van f 1,25 is niet toereikend. De heer J. van der Maas (PC) maakt bezwaar tegen een tussentijdse subsidie-verlening. Hij is niet tegen het voorstel, maar zag liever deze subsidieverhoging per 1 januari 1976 toegekend. „Wan neer we dit aan één vereniging toe staan, kunnen de anderen ook wel komen" was het kommenlaar van de heer Van der Maas. Wethouder Overbeeke was het hiermee ook wel eens „als je de één geeft kun je het bij de andere niet laten". Toch is dit Volgens de voorzitter een buitenge woon geval, ook wethouder A. L. Bakker (PvdA) vond het bijzonder belangrijk de kulturele evénemen- Straatnamen plan Putmeet I SCHARENDIJKE. 26-5. In de vo rige week gehouden gemeenteraads vergadering van Middenschouwcn kwam nog een aantal zaken, o.a. verband houdend met het verlenen van subsidie, aan de orde. Bij het voorstel aan de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen- Duiveland een subsidie van f 2,44 per inwoner toe te kennen en met de ontwerp-statuten akkoord te gaan, merkte de heer A. J. bij de Vaate (SGP) op, dat hij het geheel niet kon toejuichen. Hij was van me ning, dat de opzet van de stichting niet gefundeerd is op de Heilige Schrift. Er zijn geen positieve chr. beginselen in de statuten te ontdek ken, zodat de stichting zal bloot staan aan neutrale en linkse invloe den. Hij verklaarde zich dan ook te gen het verlenen van subsidie aan de stichting. De voorzitter antwoordde, dat bur gemeester en wethouders van het belang van het toekennen van een subsidie overtuigd zijn. De raad besloot dan ook z.h. stem ming tot toekenning van het subsi die. Het subsidie aan de Prot. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging op Schouwen-Duive- land werd verhoogd van 47 0/o tot 50 °/o. De stichting zal daardoor van rijk en gemeente 100 °/o subsidie ont vangen. De voorzitter lichtte toe, dat de stichting uitgaven heeft, die niet gesubsidieerd worden. De raad besloot tot hel garanderen van een door de Stichting Rusthui- ZIER1KZEE. Zondagmiddag om streeks kwart-voor-zes deed zich bij de splitsing Provinciale weg 7 (weg naar de Val) en Julianastraat een verkeersongeval voor dat dankzij de veiligheidsriemen die door de drie inzittenden van de verongelukte personenauto werden gebruikt nog goed is afgelopen. Bij het naderen van de kruising maakte een met hoge snelheid in de richting Zeelandbrug rijdende BMW bestuurd door J. J. P. uit 's Graven polder een onverwachte en onnodige uitwijkmanoeuvre voor een perso nenauto, bestuurd door A. L. L. uit Londen, die voorgesorteerd had om naar rechts de Julianastraat op te rijden. De BMW reed met hoge snelheid en de bestuurder verloor de macht over het stuur, waardoor de wagen in de berm aan de linker kant van de weg terechtkwam, over de kop sloeg en vervolgens weer op het rechtergedeelte van do weg be landde. De bestuurder P. en zijn dochtertje kwamen met de schrik vrij, maar mevrouw P. moest mei een gebroken arm worden overge bracht naar hei Rode Kruiszieken- huls. De BMW werd onherstelbaar beschadigd. (Foto: Zierikzoesche Nieuwsbode) zen Westelijk Schouwen aan te gane geldlening voor verbouwing van hel rusthuis tot een bedrag van 2235 6699 x f 1.000.000 f 333.630.—. Het resterend leningsbedrag wordt door de gemeente Westerschouwen gega randeerd. Naamgeving straten Aan de straten in het plan Put meet 1 te Scharendijke werden de namen Akkerbloemstraat, Klaproos straat, Korenbloemstraat en Kamil lestraat toegekend. Besloten werd het parkeerverbod aan de Dijkstraat te Scharendijke uit te breiden vanaf de Ger. Kerk tot aan de Dorpsstraat. Bij een aanvraag van de chr. nat. school te Scharendijke om gelden beschikbaar te stellen voor o.a. aan schaffing van koptelefoons en ge- luidsverdeelkastjes merkte de hoor L. den Boer op. dat hij niet begreep waarom een hoofd van een school met een zo groot aantal koptele foons wil werken. De resultaten val len in de praktijk volgens hem tegen Direct contact met de leerlingen is beter. Verder vroeg spreker zich af of aanschaffing van een strijkijzer en strijkplank niet enigszins als luxe moet worden aangemerkt. De voorzitter antwoordde, dat hij goede ervaringen vernomen heeft met toepassing van koptelefoons bij hel geven van onderwijs. Aanschaf fing van een strijkijzer en strijk plank is nodig aan dc school. De raad besloot m.a.s. de ge vraagde geldon beschikbaar te stol len. Eveneens werd besloten lot het beschikbaar stellen van gelden voor dc chr. nat. school te Kcrkwerve voor het aanschaffen van oen nieu we aardrijkskunde methode en een documentatie centrum. Vastgesteld werden de 9e cn 10c wijziging van de gemeentebegroting voor 1975. De gemeentcrekeningen 1972 en 1973 werden door de raad voorlopig vastgesteld. De voorzitter zegde de eommissie dank voor het onderzoek van de rekeningen. ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Dreischor Dagelijks.Pund. Mr. Moggestraat. Landbouwmuseum. 13.00-17.00 uur. 's Zondags gesloten. Dinsdag 27 mei Zierikzee Mondragon, 20.00 uur, Philateliea. Huis van Nassau. Vrouwenkontalct PvdA. 20.00 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwen vereniging. 19.30 uur. Woensdag 28 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Jaarver gadering Rode Kruis-afdeling 19.30 uur. Huis van Nassau. 20.00 uur. fraktie- vergadering P.v.d.A. Haamstede Wandeltochten Natuurwacht. Toe gangshek slot Haamstede. 10.00 uur. Renesse Dorpshuis, (bovenzaal), 10.00-16.00 uur expositie W.M/Z. Dorpshuis, 19.30 uur, voorlichtings avond W.M.Z. Donderdag 29 mei Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeenteraad 20.30 uur. Renesse Dorpshuis, (bovenzaal), 10.00-16.00 uur expositie W.M.Z. Oosterland Herv. Ver.-gebouw. Bijeenkomst Dorpshuis 19.30 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur Vrijdag 30 mei Renesse Dorpshuis, (bovenzaal). 10.00-16.00 uur expositie W.M.Z. daartoe uitstekend-geschikt gebleken. Eén der leerlingen, die op het droge gebonden is aan.ueen rolstoel, zei hiervan: „in 't water kan ik mijn be nen bewegen en dat kan ik niet op de kant". Voor de gehandicapte jeugd geeft het gebruik van „Dolfijn" grote vol doening, omdat het deze jongeren een mogelijkheid geeft om zich zelf te zijn. Gehandikapten die graag willen zwemmen kunnen kontakt opnemen met de heer Brunger, tel. (01114) 1383, b.g.g. 2032. Op vrijdagen wordt de temperatuur van het water altijd op dertig graden gebracht. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Zin uit een vouwblad: „Waar naar toe?" Dit is de vraag, die in vele gezinnen wordt gesteld. De samenstellers doelen daarbij niet op de lotsbestemming van de mens, op het ival dramatisch klinkende „Quo Vadis?", maar waar heen „we" nu weer eens met vakantie naar toe zullen gaan. Vooropgesteld zij dat thuisblijven de grootste wijsheid is, maar niet velen zullen in deze mo biele tijd het daarmee eens zijn. Wij zelf trouwens ook niet. Enfin, omdat u zo aanhoudt, wil ik wel pleiten voor een klein onderdeeltje van Normandië, als er nog reisplannen moeten worden gemaakt. Normandië zelf is al een groot, groen paradijs, maar zo'n honderd kilometer van St. Hilaire bevindt zich Normandisch Zwitserland". Zo staat het ook in de gidsen, die ginds welig liggen rondgestrooid. „Nor mandisch Zwitserland" is tevens het hoogste punt van Normandië. Men vindt er bergen, die aan de Vogezen doen denken, zeer lichtvoetige groe ne hellingen, haarspeldbochten en in de dalen kleine beekjes, waarin hel water door onzichtbare krachten wordt voortgestuwd naar het onbe kende. Een weelde verder van ro- dondendrons, het visitekaartje trou wens van deze hele, intieme beslo ten, Franse provincie. In de aanlooproute komt de op avontuur beluste reiziger in Buai, een naam om te onthouden, want daar is een heel typisch Frans res taurant; van buiten opgetrokken uit graniet en van binnen volgestouwd met heel oud eikenhout. Daar ko men de spijzen op tafel, vooral ris en kruk elseten in Bunai (of St. Hilaire zelf mag ook) is heel nor maal. Vis eerst met een pittige rosé en later bij het schapenvlees, licht gekruid en precies goed gebraden, een donkere St. Emillion. Bovenal nog echte aandacht voor de klant en niet dat drukke, zweterige gedoe, dat heel de Riviêra stilaan onleefbaar der maakt. Dit brok Normandië kar feitelijk voor iedere vakantieganger zijn. Een weekje is al genoeg, want - dat is de grap - Normandië is ver en toch dichtbij. Het is te bereiken in een dag in een rijtuigiemet de trein (tot Vircof Rennes en dan maar stappen en dennegeur inade men en zien dat er langs de boorden van de mini-beekjes of langs de flanken van het bos van Fouchères bijna nog alles proeif en bloeit, dat hele stukken Nederland al hebben verloren. Ach, het is maar een tip. Mijn stelling is bekend: wie de Prunje- weg ca. niet mooi vindt, moet thuis snel een „luie" stoel gereed zetten, een Simenonnetje pakken en een fles priklimonade en uitrusten, maar wie denkt: ..dat zou ik toch ook wel eens nou daar kan „Norman disch Zwitserland" best eens iets voor z\jn! SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2