Minister Yredeling stuurt Kamer nota over keuze vervanging „Starfighter" Kontakten Rusland-Israël Romeinse haven ontdekt Deense koningin in Rusland Chemisch laboratorium LOS LATEN LOPEN HONDEN OP STRANDEN VAN WESTERSCHOUWEN VERBODEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 mei 1975 131ste jaargang Nr. 2169G WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzen I De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Nieuwer kerk krijgt kinderspeelplaats Feiten en argumenten DEN HAAG, 27-5. Minister ir. II. Vredeling van defensie heeft de voor zitter van de Tweede Kamer heden (dinsdag), een nota gezonden over de keuze die het kabinet zaterdag j.l. heeft gemaakt van een opvolger voor de „Starfighter" van de Koninklijke Luchtmacht. De nota is dinsdagochtend voor publikatie vrijgegeven. De minister deelt o.a. mee dat de nota de belangrijkste feiten en argu menten weergeeft op grond waarvan het kabinet heeft besloten ter ver vanging van de „Starfighter" vier- Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 WASHINGTON, 26-5. Sinds ver scheidene maanden hebben in Was hington frekwente contacten plaats gehad tussen de ambassadeurs van de Sovvjet-Ünie en Israël. Dit meldt zaterdag de New York Times. Het blad zegt uit betrouwbare bron te weten dat Anatoli Dobrynin en Sim- cha Dinitz elkaar vijf of zesmaal hebben ontmoet om te spreken over de betrekkingen tussen hun landen die na de zesdaagse oorlog van 1967 werden verbroken. Bovendien, zo voegt de Times eraan toe. zijn er aanhoudende geruchten dat derge lijke contacten ook hebben plaats gehad tussen de ambassadeurs van Rusland en Israël in West-Duitsland en andere landen. entachtig General Dynamics F-16 toestellen te bestellen en een optie te nemen op nogmaals achttien vliegtuigen van dit type. Minister Vredeling schrijft de ka mer voorts dat hij, daartoe gemach tigd door het kabinet, deze week een z.g.n. „preliminary contract" en een z.g.n. „memorandum of understan ding" zal ondertekenen onder de voorwaarde dat de drie andere lan den (die sinds mei van het vorige jaar samen op zoek zijn naar een opvolger van de „Starfighter" (n.l. Denemarken, België, Noorwegen en Nederland, red. ANP) hetzelfde vliegtuig kiezen. Het is de minister bekend, zo deelt hij verder mee, dat ook de Noorse en Deense ministers van defensie deze week onder de zelfde voorwaarden tot onderteke ning zullen overgaan. In het contract en het memoran dum wordt de gezamenlijke aan schaf van F-16-vliegtuigen door België, Denemarken, Noorwegen en Nederland nader geregeld. Deze twee stukken heeft de mi nister aan de voorzitter van de Tweede Kamer aangeboden ter ver trouwelijke informatie van de leden van de vaste commissie voor defen sie uit de kamer, alsmede een exem plaar daarvan dat, ter vertrouwelij ke kennisneming door de leden van de kamer, ter griffie kan worden neergelegd. Vastgelegd is dat de overeenkomst zal worden ontbonden, als niet ui terlijk op 15 juni a.s. de vier Euro pese landen haar hebben bevestigd. De vier ministers van defensie heb ben op 15 mei j.l. afgesproken te zullen bevorderen dat hun respec tieve regeringen uiterlijk op 31 mei a.s., de datum waarop de huidige offerte voor de F-16 afloopt, een be slissing nemen. De minister herin nert er aan dat de Noorse regering toen al, onder voorbehoud van een gezamenlijke keuze, had besloten tot het aanschaffen van de F-16 en een daartoe strekkend voorstel bij het Noorse parlement had ingediend. ROME, 26-5. Bij een archeologisch onderzoek door kikvorsmannen is in de bedding van de Tiber ter hoogte van de basiliek van Paulus buiten de muren een haven ontdekt uit de tgd van het Romeinse Keizerrijk. Men trof een 300 meter lange pier aan, met kaden en meerpalen voor het aanleggen van schepen. Voorts vond men stukken gebeeldhouwd marmer en twee grafaltaren. Volgens oudheidkundigen is de ha ven gebruikt tot in de middeleeuwen. Waarschijnlijk werd vandaar mate riaal verscheept afkomstig van de Romeinse ruïnes, dat elders voor nieuwe bouwwerken werd gebruikt. Complete V-I gevonden PUTTERSHOEK, 26-5. In de buurt van de Sportlaan in Putters-" hoek is een complete V-l gévonden. Het Duitse „Vergeltungswaffe" uit de tweede wereldoorlog zal door de explosievenopruimingsdienst van de Koninklijke Landmacht onschade lijk gemaakt worden. Het gebied waarin de aan het eind van de oorlog waarschijnlijk vanaf de suikerfabriek in Puttershoek ge lanceerde V-l terecht gekomen is is bestemd voor uitbreiding van de nieuwbouw van Puttei-shoek. Een oude Puttershoeker herinner de zich dat hier een V-l terechtge komen moest zijn. Bij een onderzoek op de aangewezen plaats met een de tector stuitte men op metaal. LENINGRAD, 26-5. De Deense koningin Margrethe is maandag aangekomen in Leningrad op uit nodiging van de opperste Sowjet voor een' bezoek van een week. Zij is daarmee het eerste Westerse Koninklijke staatshoofd dat een be zoek brengt aan Rusland sinds dé revolutie van 1917. Doden door kolendamp ROTTERDAM, 26-5. In een huis aan de Zeisstraat in Rotterdam-Zuid zijn in de nacht twee broers van 33 en 20 jaar overleden door kool monoxidevergiftiging, die vermoe delijk is veroorzaakt door een de fecte douchegeiser. De 17-jarige ver loofde van de jongste van de twee broers moest bewusteloos in een ziekenhuis worden opgenomen. Zij- was zaterdagavond nog niet bij ken nis. Een tienjarig jongentje, het zoontje van (ie oudste broer, heeft geen nadelige gevolgen van de kool monoxidevergiftiging overgehouden. Weer dode met traktor UTRECHT, 26-5. De 19-jarige P. A. M. van Wijk uit Mijndrecht is is maandagmorgen bij het maaien op een stijl talud in zijn woonplaats met de tractor waarop hij zat gekanteld en in een sloot terecht gekomen. Hij werd snel door zijn vader uit de sloot gered maar de jongeman bleek toen al door verdrinking om het le ven te zijn gekomen. Ook mond-op- mond-beademing moG.c viet meer baten. DELFT. Ir. A. P. Oldenburg, lid van het college van bestuur van de Technische Hogeschool in Delft slaat vandaag (dinsdag) de eerste paal voor het laboratorium voor chemi sche werktuigen van de afdeling der werktuigbouwkunde, waarvan de bouwkosten zijn geraamd op rond tien miljoen gulden en de eerste in richting op bijna een half miljoen gulden. Besluit van gemeenteraad: WESTERSCHOUWEN, 26-5. In de maandagavond ge houden gemeenteraadsvergaderingvan Westerschou- wen werd niet de stem van mevrouw A. G. J. Fride- riclis-Landegent tegen op advies van de kommissie voor de strafverordeningen door de raad besloten ge durende de periode van Pinksteren tot 1 september bet los laten lopen van honden op bet strand te verbieden. ZIERIKZEE. Zaterdagavond werd in één der zalen van de Chr. Ger. Kerk een „rommelmarkt" gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd voor het z.g.n. Landbouwprojekt van ir. De Vries, werkzaam op Celebes. De Vrou wenvereniging en jongeren werkten samen; talrijke goederen werden aan gevoerd en er werd flink gekocht Topper was de omzet in het „Panne- koekenhuisje". liet financiële resultaat bedroeg f 3000. (Foto Zierik/.ecsche Nieuwsbode) Loco-burgemeester M. J. Steur, burgemeester H. P. Everwijn was wegens ziekte afwezig, deelde mee dat bij de duinovergangen borden zullen worden geplaatst waarop dit staat aangegeven, zodat een ieder van deze maatregel op de hoogte zal zün. Mevr. Friderichs-Landegent had graag gezien dat op de stille strand- gcdeelten nog de mogelijkheid wo's opengelaten om de honden los te la ten lopen. De heer J. Lustig juichte het toe dat deze maatregel is geno men, terwijl de heer A. Padmos het jammer vond dat het verbod niet voo rh ct gehele grondgebied van de gemeente geldt. Regeling ambulancevervoer De heer J. Lustig was het niet eens met het voorstel van het kol lege om de burgemeester voor te dragen als lid van het algemeen be stuur gemeenschappelijke regeling ambulance vervoer Noord- en Mid den-Zeeland. Ondanks het feit dat de burgemeester overbezet is, wordt nog steeds doorgegaan om hem alle tuken toe te bedelen. L.oco-burgt— meester Steur dacht dat het een specifieke taak voor de burgemees ter was als hoofd van de politie, brandweer en rampen in de gemeen te. De heer L. Tieleman zei wel achter de gedachte van de heer Lus tig te staan om waar mogelijk niet alles op de nek van de burgemeester te schuiven, maar in dit geval zag hij het toch als een taak van hel hoofd van de gemeente om in het algemene bestuur zitting te ne men. Bij de stemming verkreeg burgemeester H. P. Everwijn acht stemmen en de heer J. C. Hcn- drikse twee stemmen, zodat de bur gemeester werd benoemd. De ge meenschappelijke regeling ambu lancevervoer werd door de raad on veranderd vastgesteld. Bij de be handeling van het rapport compar- tementering Oosterschelde vond de voorzitter dat het kollege zich niet geroepen voelde om hierover een standpunt te bepalen. Oosterscheldc De heer Lustig was het hier niet mee eens „Als raad hebben wij ons uitgesproken over het al dan niet sluiten van de Oosterschelde". re den waarom hij het niet zag zitten dat men nu een uitspraak achterwe ge zou laten. De heer Lustig zei voorstander te zijn van het model VIANE. In hel haventje van Viane ■was één van de twee bokken van Van der Marel's Scheepssloperij b.v. vorige week versierd met vele vlag getjes bij gelegenheid van het vijf- en-twintig-jarig bestaan van het be drijf, dat herdacht werd met een druk bezochte receptie in „Mondra- gonte Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina'9 Teleurstellingen zijn de jaar ringen des levens. W. C. Capel C 3, waarin opgenomen de verbre ding van het kanaal door Zuid-Be veland, een standpunt dat door de overige raadsleden werd gedeeld. Het PvdA-raadslid vroeg zich af by de behandeling van dit agenda punt of er geen stappen kunnen worden ondernomen, om na 1978 de Zcclandbrug voor dc inwoners tol vrij te maken. Oorspronkelijk is men er van uit gegaan dat in 1978 de dam door de Oosterschelde gerealiseerd zou zijn, na welk tijdstip de inwoners gratis gebruik van deze dam hadden kun nen maken. Met het veranderen van de plannen zal het nu waarschijn lijk tot 1985 duren voor men gebruik kan maken van de verkeersweg over de -stormstuwcaissondam, als deze wordt aangelegd en er een verkeers weg over komt. De heer Lustig vond het een onbillijke zaak dat de be woners van Schouwen-Duiveland zo lang extra belast worden met de tol gelden. In een vergadering van B., W. en S. zullen rle gemeenten op Schou wen-Duiveland tot een gemeen schappelijk standpunt moeten ko men, waarna het onder dc aandacht moet worden gebracht van gedepu teerde staten. Dc voorzitter zegde toe hiertoe stappen te ondernemen. Verwachting tot woensdagavond: Overwegend zonnig Droog en overwegend zonnig; mali- ge tot krachtige noordoostelijke wind; minimumtemperaturen onge veer 8 graden, maxima morgen rond 20 graden, maar in het Waddenge bied enkele graden lager. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks .9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge pei'iode van mins tens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rondt de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 mei. Zon op 4.30, onder 20.45 Maan op 23.25, onder 7.30 29 mei. Zon op 4.29, onder 20.46 Maan op 23.54, onder 8.37 Laatste kwartier; 2 juni (0.23) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: 28 mei 29 mei 5.18 5.57 17.41 18.14 10.48 11.30 DEN HAAG. De consumenten» bond heeft cr in een brief aan de tweede kamer op aangedrongen niet toe te geven aan het verzet, dat on der meer dc Bovag voert tegen het oprichten van onafhankelijke sta tions voor het uitvoeren van dc pe riodieke keuring van auto's die dc regering verplicht wil stellen in dc door haar voorgestelde wyziging van de wegenverkeerswet. Springtij: 27 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebicd dat bij ons een vrij sterke circulatie veroor zaakt is nog verder in kracht toege nomen. Het hoofdcentrum ligt tussen IJsland en Schotland met een waar de van 1041 mbar, een secundair cen trum van 1036 mbar trekt langzaam over Zweden naar het zuiden. In deze hogedrukgebicdcn is het vrijwel onbewolkt. Wel is er nog een brede wolkenzönc boven midden- Frankrijk, zuid-Duitsland, Tsjecho- Slowakije, dc Alpen en de Balkan. Dit hangt samen met een lage drukgebied in dc hogere luchtlagen waardoor er ook plaatselijk buien ontstaan. Zo viel in dc Po-vlakte 2030 mm regen in een etmaal. Overigens is het in het Middelland se-Zeegebied vrij goed weer mei maximumtemperaturen van bijna 25 graden in Spanje tot 30 graden in Griekenland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1