Ford: „Bereid om prijs in toekomst te betalen Voorstellen voor Hoge Molen- en Hoofdpoortstraat De ontvoering in Tanzania Kabinet kiest voor de Amerikaanse F-16 DE ZIERIKZEESCHE COURANT teak bergmeubel MEUBELRAMA Kind stikt in stukje speelgoed ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 mei 1975 131ste jaargang Nr. 21G95 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t BTW in dit nummer: 175 jaar Vrijmetselaarsloge „Memorial Day" in V.S. WASHINGTON, 26-5. „Zolang er lieden zijn die zieli niet aan de wet houden moeten we de kracht en de vastberadenheid hebben om op te komen voor liet goede", verklaarde maandag president Ford van de Verenigde Staten ter gelegenheid van Memorial Day. „Het is de prys die wy altijd betaald hebben voor onze vrijheid. Het is de prijs die wij bereid moeten zijn ook in de toekomst te betalen", aldus de president bij een plechtigheid op het nationale ereveld Arlington tijdens welke hij een krans legde op het graf van de onbekende soldaat. DAR-ES-SALAAM, Tanzania, 25-5 Volgens Westerse diplomaten in Dar -Es-Salaam bestuderen de Verenig de Staten en Tanzania een eis van de ontvoerders van twee Ameri kaanse studenten en mejuffrouw Emily van Zinnicq Bergmann, dat 1 miljoen dollar losgeld wordt be taald en dat een onbekend aantal politieke gevangenen in Zaire wordt vrijgelaten. Ontslagen in Etten-Leur ETTEN-LEUR, 24-5. Verenigde- Glaswerk GMBH Textielglaswerk in Etten-Leur heeft in overleg met de betrokken vakbonden een afvloei ingsregeling getroffen voor 170 van de ongeveer 500 man personeel. Bij de Brabantse vestiging van het Duit se bedrijf, dat behoort tot het Franse concern Saint Gobain Pont-a-Mous- son, zijn maatregelen nodig in ver band met de huidige afzetproblemen. De ondernemingsraad was voortijdig op de hoogte gesteld van de gang van zaken binnen de onderneming, aldus het bedrijf. Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Klaarblijkelijk verwijzende naar 'de Amerikaanse militairen die zijn gesneuveld bij de aktie voor het be vrijden van de Mayaguéz, zei Ford dat maandag niet alleen hulde werd gebracht aan de doden uit de oorlo gen, maar ook aan de doden die het zelfde offer brachten ter handhaving van de vrede. „Zij hebben getoond dat de kwaliteit van heldhaftigheid - van liefde voor het vaderland en bereidheid om in tijden van nood te ROTTERDAM, 24-5. De negenjari ge Antje Lioeanjie uit Rotterdam is gestikt in een stukje plastic minia tuurspeelgoed. Een oom vond het meisje bewusteloos in een kinder speeltuin aan de Fabrieksstraat. Hij liet het meisje naar het Dijkzigt zie kenhuis brengen, waar chirurgen het stukje plastic uit de keel van het kind verwijderden. Het meisje overleed echter enkele uren later in het Sophia kinderziekenhuis. dienen - vandaag de dag even sterk leeft bij de Amerikanen dan ooit", aldus de president. Dure „niéuwe" DEN HAAGV 24-5. De liefhebber van „Hollandse' Nieuwe" betaalt op het ogenblik tussen de twee gulden en twee gulden vijftig voor een ha ring. Dit leerde een steekproef van het ANP onder een aantal vishande laren in enkele grote steden in Ne derland. In Amsterdam gingen de haringen tussen de f 2,25 en f 2,50 over de toonbank. Het Nederlandse V.N.-bataljon DEN HAAG, 24-5. Vijfhonderd dienstplichtigen van het Pantserin- fanteriebatiljon in Zuidlaren, het zo genaamde VN-batiljon, willen dat uitzending vcor de Verenigde Naties alleen geschiedt op basis van vrijwil ligheid. Dit staat in een petitie, die het bestuur van de VVDM-afdeling Zuidlaren donderdag heeft aangebo den aan de voorzitter personeelsraad, luitenant-generaal jhr. De Savornin Lohman in Den Haag. Gesprek Kabinet- Landbouwschap DEN HAAG, 24-5. Het kabinet heeft besloten om het Landbouwschap uit te nodigen op dinsdag 3 juni te over leggen over de situatie in de land bouw. De ministers van landbouw, financiën en sociale zaken zullen het kabinet tijdens deze bijeenkomst op het ministerie van landbouw verte genwoordigen aldus heeft de R.V.D. meegedeeld. Kamerdebat op 5 juni DEN HAAG, 24-5. Het Nederlandse kabinet heeft zaterdagmorgen zjjn keuze voor de opvolger van de „Starfighter" definitief bepaald op de Ame rikaanse F-16 van General Dynamics, mits de overige drie Westeuropese landen die ook een opvolger zoeken tot dezelfde keuze komen. Dit is zaterdagmorgen omstreeks twee uur bekend geworden. Verdere details werden op dat ogenblik niet verstrekt, zo deelde het hopfd van de luchtmachtvoorlich tingsdienst, luitenant-kolonel A. P. de Jong' mee. Het kabinet zal de Tweede Kamer dinsdag een nota zenden over zijn keuze. Dinsdagmiddag zal een pers conferentie worden gegeven. De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. ir. A. Vondeling, heeft be paald dat het debat in de Tweede Kamer over de beslissing van het kabinet op dondei'dag 5 juni zal worden gehouden. Veilig Verkeer Zierikzee WESTERSCHOUWEN. De hengel sportvereniging „De Krabbe" orga niseerde zaterdag een internationaal zeehengelconcours aan de zeedijk tussen Plompetoren en Schelphoek. De eerste prijs werd gewonnen door het „Oost er schelde"-lid uit Zierik zee, de heer Ronald Timmerman, die ook de korpsprijs ten deel viel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 23-5. De afdeling Zierikzee van Veilig Verkeer Nederland heeft een wensenpakket met be trekking tot het verkeersbeleid en de verkeersproble men te Zierikzee. Bij monde van de vice-voorzitter de heer G. Verhoeven, werden deze wensen kenbaar ge maakt op de vrijdag in hotel Van Oppen gehouden vergadering, onder voorzitterschap van de heer M. de Looze. De wensen zullen bü monde - van de nog te kiezen - vertegenwoordiger van de afdeling, worden kenbaar gemaakt in de Verkecrscommissie van de Zierikzeese raad, in de hoop dat zoveel mogelyk suggesties zullen worden overgenomen, die dan in de verkeerspraktjjk kunnen worden ge-effektueerd. Het bestuur vindt het wenselijk dat de Hoge Molenstraat één-richtings- verkeer krijgt vanaf de Paarden straat. Een stopverbod dient te komen aan één zijde van de straat, onder meer ter bevordering van de veiligheid van de kleuters en voet gangers, daar trottoirs ontbreken. De kruising Schuithaven-Hoge Molen straat zou hierdoor in belangi'ijke mate verbeterd worden, omdat ver keer in beide richtingen op het be staande kruisingsvlak onmogelijk is. Hoofflpoortstraat Het bestuur van Veilig Verkeer heeft ook een plan met de Hoofd poortstraat. De drukke en doorgaans met te ho ge snelheid rijdende verkeersstroom, moet gedwongen worden die snelheid te verminderen door van de Breed- straat voorrangsstraat te maken, het geen door borden dient kenbaar ge maakt. In het kader van deze maat regel, dienen waarschuwingsborden vooraan in de Hoofdpoortstraat te worden geplaatst. Dc kruising Hoofdpoortstraat- B reeds tra at dient te worden voor zien van stopborden. zodat het ver keer ter plekke tot stilstand moet ko men, waardoor de snelheid op wet telijke manier wordt verminderd. De loopslraten Het bestuur wil in de toekomst geen verdere uitbreiding van loop straten, teneinde te voorkomen dat dc doorstroming van het verkeer ver der in moeilijkheden komt. De tijds duur van de loopstraten ware terug te brongen tot 15 augustus. De ver keersdrempels aan Appelmarkt en Melkmarkt dienen te verdwijnen, daar zij een bedreiging vormen voor de vrijheid en veiligheid van de weg gebruikers. De V.O.P. (voetgangersoversteek plaats) op de kruising Laan van St. liiJaire-Scheldestraat, dient 's avonds verlicht tc worden; een duidelijke verlichte aanduiding dus „nadering oversteekplaats voetgangers". Aan de invalswegen van Zierikzee dienen duidelijk waarneembare waarschuwingsborden te komen t.a.v. de blauwe zóne in de binnenstad van Zierikzee en dat van 8-17.00 uur een parkeerschijf verplicht is. ZIERIKZEE. In het stedelijk zwem bad vond 'zaterdagavond een ont moeting plaats tussen een groep Engelse zwemmers en zwemsters uit de „twinning"-stad Hatfield en le den van „Onderdak". De Engelse wonnen en ontvingen uit handen van wethouder M. C. Doeleman de beker der gemeente Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's f Tegenspoed is de eerste weg 4 J tot de waarheid. f Buron i Kontakt met leden Veilig verkeer wil verder het kon- takt met de leden intensiveren, ten einde in staat te zijn nog gemotiveer der plannen uit te werken en pro blemen aan te snijden m.b.t. de ver keersproblematiek. In dit verband doet bet bestuur een dringend be roep op de ledenvergaderingen- en diskussiebijenkomsten bij te wonen. Voor problemen kunnen de leden ook direkt terecht bij het bestuur. Ten slotte pleit het bestuur er voor tijdig gekend te worden inzake belangrijke verkeersvraagstukken en ten aanzien van,wijzigingen van bestaande ver keerssituaties. Een vereniging met plm. 300 leden moet rechtstreeks zjjn verlangens kunnen kenbaar maken bij de door de gemeente met verkeerszaken be laste personen. Zodoende kan de af deling daadwerkelijk bijdragen aan de handhaving c.q. verbetering van het verkeer in Zierikzee. Het bestuur Het huidige bestuur van de afde ling is als volgt samengesteld: M. de Looze (voorzitter), J. van Elzelingen (vice-voorzitter), J. Morkus. (sekre- taris) en leden L. C. Schults en L. C. Schouls. De sekretaris de heer J. Morkus kreeg op de vrijdagvergadering zijn benoeming. Nog niet vervuld werd de vakature afgevaardigde Verkecrs commissie. He) ledenbestand is ge stegen met 25. Vier leden bedankten. Aanwezig waren de oud-bestuurs leden de heren Verton en Janse, die nogal wat kritische vragen stelden. Zij bleken wat ge-emotioneerd over het feit, dat met name de heer C. Verton, na 18 jaar werk voor Veilig Verkeer, geen brief heeft ontvangen van het hoofdbestuur. De heer Janse meende dat „nu alles kan", terwijl vroeger het werk door enkelingen moest worden gedaan. De voorzitter evenals de vice- voorzitter pleitten er voor de strijd bijl te begraven en zich te wijden aan opbouwend werk. De rondvraag Aanvullend op de plannen van het bestuur, kwamen bij de rondvraag verschillende wensen van de leden aan de orde. Begeerd wordt een rij richting-aanduiding van Lammer- markt-Zuidwellestraat voor een ge makkelijk verlaten van Zierikzee. Verder: 1-richtingsverkeer voor de 's Heer Arendsstraat. Ge-informeerd werd naar de verkante blokken in de Scheldestraat. die nutteloos zijn en vele automobilisten in verwarring (Vervolg pag. 3) Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend zonnig Droog en overwegend zonnig; matige tot krachtige noordoostelijke wind; minimumtemperaturen ongeveer 7 graden, maxima morgen van 15 gra den op de Wadden tol 20 graden in het zuiden van het land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 7 tot 16. Min-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van mins tens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 90 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 27 mei. Zon op 4.31, onder 20.43 Maan op 22.50, onder 6.26 Laatste kwartier: 2 juni (0.23) HOOG- EN LAAG WATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 27 mei 4.36 17.02 10.04 22.32 Doodtij: 4 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Flinke luchtdrukstijgingen boven Scandinavië brachten tijdens het weekeinde eindelijk een weers- verbetering in onze streken teweeg. De wind draaide naar het noordoos ten en voerde wat warmere cn droge lucht aan. Een brede wolkenzone handhaafde zich nog boven Midden- Europa en Frankrijk, waar de tem peraturen dan ook belangrijk lager bleven dan bij ons. De luchtcirculatie blijft de eerste paar dagen onder invloed van een krachtig hoged ruk gebied boven Scandinavië, zodat het droge weer waarschijnlijk aanhoudt en er vrij veel zon zal zijn. Via Scandinavië en de Oostzee wordt lucht aange voerd waarin de middagtemperalu- ren rond de 20 graden zullen liggen. Bij de Wadden zullen deze maxima waarschijnlijk niet gehaald worden door het nog vrij koude zeewater.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1