Wachtmeester le klas C. Leeuw: dertig Zierikzeese dienstjaren Gemeente krijgt een „Dn Job Baster"-straat KOOPJES HALEN Aanslag op een Parijse showroom Vergadering christelijke woningbouwvereniging Schouwen-Duiveland FRANS-NEDERLANDSE MANIFESTATIE STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE vrydag 23 met 1073 Nr. 21091 idem te Zonnemaire; vaststelling 13e vv ij zig i ng bezol d igings verorden ing 1971-11 aangaan kasgeldlening van f 200.000.-; vaststelling 5e en 6e wijzig'ng van de gemeentebegroting 1975; vaststelling 7e wijziging be groting 1975 en le wijziging woning bedrijf 1975; benoeming hoofd van gemeentewerken; benoeming ge meenteambtenaar III bij gemeente werken. KERKWERVE Terug van „weg" Recentelijk keerde de Vrijwillige Werker, de heer J. A. Rotte, terug van een verblijf ,op de Filippijnen, waar hij werkzaam was als advi seur in de landbouw. DREISCHOR Landbouwmuseum Schouwen-Duiveland Sind medio mei is in het pand Mr. P. Moggestraa.it het Landbouwmu seum Schouwen-Duiveland geopend Voor tijd: zie agenda. OUYVERKERK Concert „Oosterlands Fanfare" Zaterdagavond 24 mei a.s. zal de muziekvereniging „Oosterlands Fan fare" te Ouwerkerk concerteren. Na ccn korte mars vanaf het Dorpshuis volgt een programma van lichte muziek. Deelname aan muziekconcours De combinatie van muziekvereni gingen „Cresendo'-Dreischor en „Nieuw Leven"-Ou\verkerk heeft zich aangemeld voor deelname aan het concours van de Zeeuwse Bond KNF in de „Prins van Oranje" te Goes op zaterdag 31 mei a.s. Reisje openbare schooi Momenteel circuleert de inteken lijst ten behoeve van het komende reisje van de openbare school. Concert „Nieuw Leven" Het Nederlandse Rode Kruis, af deling Zierikzee heeft het muziek gezelschap „Nieuw Leven" te Ou werkerk uitgenodigd, een concert te komen verzorgen aan boord van het m.s. „Prins Willem Alexander", lig gende in de Nieuwe Haven te Zie rikzee, op 4 juni a.s. Aan boord zijn bewoners uit het verpleeghuis/reac tiveringscentrum „Clara Feyoena Heem" te Hardenberg. Besloten is, deze uitnodiging te accepteren. (Het optreden zal zijn om 8 uur.). Itaad Zierikzee ZIERIKZEE, 23-5. Voor degenen die gebruik wensen te maken van het parkeerterrein „Mosselboomgaard" is een nieuwe straat aangelegd, verbin ding tusen Touwbaan en Hoge Molenstraat. Op dc donderdag a.s. te houden vergadering van de gemeenteraad, stelt het college voor deze straat de naam „Dr. Job Raster" - 1711-1775 - te geven. Dr. Baster verwierf een grote naam als medicus. Het parkeerterrein be hoorde tot het grootste tuincomplex van het pand Havenpark 35, waar thans de arts, de heer A. W. van Geer woont. In deze tuin kweekte dr. Baster diverse uitheemse zeldzame planten en in zijn vijver introduceer de hij degoudvis. Gemakshalve wordt in de praktijk de naam „Bas- terstraat" gebruikt. BRUINISSE Verkoop mosselvaartuig Het mosselvaartuig Bru 39 „Luc- tor" eigendom van de fa. H. en C. Jumelet, is enkele weken geleden verkocht aan fa. Padmos b.v. te Bruinisse, die het inmiddels weer door verkocht heeft aan de heer C. de Waal, vroeger mossel kweker op Bru 67. De heer C. de Waal is nu palingvisser. Fa. H. en C. Jumelet heeft te Yerseke een ander mossel vaartuig gekocht. Opening jachthaven Op 1 juli zal de commissaris van de Koningin in Zeeland dr. C. Boer- tien, de nieuwe jachthaven te Brui nisse aan de ingang van het Greve- lingenmeer officieel openen. Deze jachthaven ook- wel Aquadelta-ha- vcn genoemd, biedt ligplaats aan on geveer 600 pleziervaartuigen, waar van nu ongeveer driekwart zijn ver huurd. Kaaskenswatcr In verband met een aanvraag voor grondaankoop door de heer C. J. A. Holty in het plan Kaaskenswater, is een prijsaanpassing noodzakelijk, daar de oorspronkelijke basisprijs per m- dateert uit 1965. Deze was toen f 35,per m-. Voorgesteld wordt lot onderwijzer aan de openbare basis school te benoemen de heer J. van As te Sluiskil. Een ander voorstel heeft betrek king op gelijkstelling van de gemeen telijke subsidie aan het Leger des Heils, aan de rijkssubsidie, hetgeen voor Zierikzee een bedrag zou bete kenen van f 10.707. Subsidie is aangevraaBJ voor res tauratie vhn het pand Post straat 33, van de heer J. P. H. van dc Riet, ter grootte van f 6000,Idem f 4.057 voor restauratie van het pand Korte Groendal 2-4, eigenaar de heer M. Kleppe. PARIJS, 22-5. Een krachtige ex plosie, gevolgd door brand, heeft aanzienlijke schade veroorzaakt aan de showroom van Volvo op de Pa rijse Champs Elysees. Een woord voerder van politie verklaarde dat het om een aanslag ging, zonder overigens aanwijzingen te geven over de eventuele daders. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Het verkeer op de Champs Elysees moest worden stilgelegd op dat de brandweer haar werk kon doen. Veertig jaar in overheidsdienst taris van de a I'd. Schouwen-Duive land van de Bond van Chr. Politie Ambtenaren (al 27 jaar) en boven dien als secretaris van de Commissie van Beheer van de Gereformeerde Kerk te Zierikzee. „My fair Lady" in de Concertzaal Saterdag- en zondagavond wordt in de Zierikzeese Concertzaal ver- tQond de bekende film „My fair La dy" met in de hoofdrollen Audrey Hepburn en Rex Harrison. VVESTERSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad In de maandagavond 26 mei a.s. (c houden raadsvergadering zal door B. en W. van Weslersehouwen, na advies van de kommissie voor de strafvervolging, aan de raad voorge steld worden over te gaan tot het verbod om op het strand, tijdens de periode -van Pinksteren tot 1 sep tember honden los te laten lopen. In deze vergadering zullen weder om een aantal beroepsschriften wor den behandeld welke betrekking hebben op een aantal caravanbezit- ters die in beroep zijn gekomen te gen de beslissing dat hun caravan weg moet van de plaats waar deze nu staat. B. en W. stellen de raad voor om de jaarlijkse subsidie aan de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland vast te stellen op f 2,44 per inwoner voor 1975. Subsidie aanvragen of verhogingen hiervan zullen verder in behandeling worden genomen van de protestant se Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op Schou wen-Duiveland en St. Philipsland, de korfbalvereniging „DOSKO" te Noordwelle en de Nederlandse Slich ting Geluidshinder. Natuurwandelingen Van 28 mei af, vindt iedere woens dagmorgen een natuurwandeling plaats door de bossen en duinen van het slot Haamstede, zulks onder auspiciën van de Natuur- en Vogel wacht. De wandeltochten vinden plaats onder leiding. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. De laatste vergadering van de N.C.V.B. van dit seizoen werd gehou den in de rekreatiezaal van de Geref. Kerk, onder leiding van mevrouw Hack. Zij opende de bijeenkomst met gebed en meditatie. Na de mededelingen vertoonden twee medewerksters van het Pro- duktschap voor groenten en fruit dia's, waarin weer eens goed werd duidelijk gemaakt, hoe belangrijk groenten en fruit zijn voor de ge zondheid. Na aanbieding van een groentesnack en een gratis verloting van zakjes fruit, waren er nog twee films op dit gebied, met o.a. Riek Schagen en Bernard Droog. De avond werd met het zingen van Gez. 91a besloten. RENESSE Interkerkelijke jeugddienst Zondag 25 mei wordt om 5 uur in de Herv. Kerk te Renesse een jeugddienst gehouden. Deze dienst, waarin voorgaat pastoor Loonen uit Zierikzee, is de laatste van een se rie welke het afgelopen wintersei zoen is georganiseerd door de Herv. Geref. jeugddienstcommissie in Westerschouwen. Het thema van de dienst is: Geweld? Geweldloosheid? Medewerking wordt verleend door het jongerenkoor „Joy" o.l.v. de heer P. v. Donk. De opbrengst van de kollekte is bestemd voor Amnes ty International. Geslaagd Een dezer d,agen slaagden Cor v. d. Sluys van kwekerij Flora te Haam stede en Joop v. d. Zande uit Noord welle, die als tuinbaas op Slot Moer- mond te Renesse werkzaam is. in Kapelle Biezelingen voor het diplo ma bloemsierkunst A. Met het beha len van dit diploma beëindigden ze de vooropleiding cn kunnen ze vol gend seizoen de cursus volgen voor het diploma Aalsmeer. NOORDWELLE „Pech onderweg" Heden, vrijdag 23 mei, houdt Ga rage L. Goedbloed voor belangstel lende automobilisten een cursus „Pech Onderweg". Voor tijd: zie agenda. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Op maandag 26 mei vergadert de raad van do gemeente Brouwersha ven. Dc agenda vermeldt o.a. vaststel ling gemeenschappelijke Regeling Hulporganisatie Ambulancevervoer Midden- cn Noord-Zeeland; vast stelling statuten cn verlening subsi die Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland; verkoop per ceel grond in het bestemmingsplan Delingsdijk aan dc heer J. dc Romph tc Vlaardingen: toetreding als lid vereniging „De Zeeuwse Molen"; vaststelling vergoeding voor vakon derwijs 1974 betreffende de School mei de Bijbel te Brouwershaven; BRUINISSE, 22-5. Dc Christelijke woningbouwvereniging „Schouwen- Puivcland" houdt maandag 26 mei een ledenvergadering in het Dorps huis tc Bruinisse. Omdat deze ver eniging momenteel niet in de gele genheid is voor nieuwbouw, wil men de huidige woningen gaan verbete ren door middel van aanleg e.v. in die woningen waar deze nog niet Is, en aanbreng van warmte-isolatle. Op de vergadering zullen deze bij- de vormen van woningverbetering uitvoerig worden besproken met de huurders, mede omdat dit een gerin ge huurverhoging tot gevolg heeft. Huurders van woningen waar nog geen c.v. is aangelegd, zijn nu voor dc laatste maal in dc gelegenheid om dit alsnog te doen. Het aanbrengen van warmtc-isola- tic, b.v. opvulling spouwmuren, be tekent energie-besparing. Tijdens deze vergadering zijn twee deskundigen aanwezig op het gebied van aanleg c.v. en warmte-isolatle, om eventuele vragen te beantwoor den. Met het oog op deze twee zeer belangrijke onderwerpen is het van groot belang dat de leden deze ver gadering bezoeken. Een balletachtig nummer werd pp- pelterkorps en het maiorcttenpcio' de V F.gllse bracht door het tamboer- en trom- ton van ..Rust Roest", op de l'lace (Foto: L- ZIERIKZEE, 22-5. Van liet agrarische, via ile techniek naar uiteindelijk de politic lijkt wel een liele grote stap, maar dat neemt niet weg dat wachtmeester eerste klas C. Leeuw van de Rijkspolitie deze zo op 't oog totaal verschillende werelden met succes heeft weten te verbinden tot een harmoniërend geheel van in totaal veertig jaren overheidsdienst, waarvan dertig jaar als politieman in de standplaats Zierikzee. Op dinsdag 27 mei aanstaande herdenkt wachtmeester Leeuw nameljjk zijn 10-jarig ambtsjubileum. In het wegrestaurant „Dc Val" zullen allen die hem welgezind zijn, zijn vrienden, kennissen en collega's, in de gelegenheid worden gesteld de jubilerende politicman tc feliciteren. (Van 17.00 tot 18.30 uur). Als die receptie weer tot het ver leden behoort wacht de heer Leeuw nog een diensttijd van écu jaar. „Maar omdat ik altijd lol in mijn werk heb gehad kan dat er zeker nog wel bij", aldus de jubilaris. In 1916, op 8 mei werd Cornells Leeuw geboren te Noordgouwe, als telg van een landbouwersfamilie. De crisis van de jaren 1930-1935 was er mede aanleiding toe dat voor de Noordgoliwse jongeman geen taak was weggelegd in de landbouw. „Bovendien voelde ik veel meer voor de techniek; ik wilde vooral mon teur worden en dat betekende in die tijd: naar de technische school in Zierikzee". Na de schooltijd bleek de crisis echter nog lang niet over en dat had tot gevolg dat alle 33 leerlingen, die samen met de heer Leeuw in 1935 dc school verlieten niet aan de slag konden: er was voor niemand werk. In Noordgouwe was op dat mo ment echter een werk in uitvoering van de Waterleiding Mij Schouwen- Duiveland: de vernieuwing van de leiding in de Haneweg. „Als jongen die pas van school af was ging ik daar natuurlijk bij staan kijken, en zo kwam ik in kontakt met de wa terleiding, waar ik al gauw aan de slag kon". ST. HILAIRE. Een plechtig mo- melage-jubileum. Voor het begin de „Kunst en Eer" de volksliederen, ment tijdens de viering van het ju- van de plechtige herdenking, speel- De autoriteiten luisterden toe. Waterleiding en gemeentepolitie Dc heer Leeuw trad dus in dienst bij de „waterleiding" en bleef daar tien jaar in funktie, waarbij hij de verschillende technische rangen in vlot tempo wist af te werken. En dat alles vond plaats in de periode van 27 mei 1935 tot I juni 1945. Op dat tijdstip, direkt na de bevrijding, trad hij in eerste instantie als „hulp- ambtenaar" zoals dat toen heette, toe tot de gemeentepolitie van Zie- rikz.ee. „Overigens heb ik ook nog een tijd. als arbeidsslaaf in Ham burg bij de spoorwegen gewerkt, want op 20 december 1944 werd ik alsnog door de bezetters opgepikt", aldus de heer Leeuw, die als zijn beste herinnei-ing aan de eerste na oorlogse tijd naar voren brengt: de eensgezindheid welke toen onder de mensen heerste. Onder dc toenmali ge burgemeester wijlen jhr. J. Schuurbeque-Boeije - een '/„eer poli- tieminnend mens - werd hulpambte naar Leeuw beëdigd. „En daarna ging bet gelijk al de straat op". Voldoening In die beginjaren werden werk weken van niet minder dan 52 diensturen gedraaid en in de vrije tijd moesten cursussen worden ge volgd. Van hulpambtcnaar werd de heer Leeuw agent, vervolgens hoofd agent. na het behalen van de nodige diploma's Op 1 januari 1958 vond een be langrijke verandering plaats: de ge meentepolitie verdween, de rijkspo litie nam de dienst over. Na al die Zierikzeese dienstjaren concludeert wachtmeester Leeuw dat het poli tiewerk moeilijk maar zeker voldoe ning gevend kan worden genoemd. „Er is veel variatie in ons werk en wc hebben contact met veel mensen, al is dat laatste na de 'komst van de dienstauto's wel wat minder gewor den". In de gezellige woning aan de 's Heer Arendstraat is het voor de heer Leeuw aan de vooravond van zijn dienstjubileum een kleine moei te een groot aantal plakboeken op tafel te leggen die een overzicht ge ven van een aantal facetten van het politiewerk, maar ook van zaken buiten de politionele sfeer. Zo is er een Oosterscheldcplakboek. dat bij gewerkt is tot op dc dag van van daag. Wachtmeester Leeuw voor het oude Zierikzeese politieburo. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Met zijn boeken en zijn hobby het tuinieren kan wachtmeester Leeuw zich uitstekend ontspannen. „Thuis ben ik beslist geen politieman, maar als ik nu weggeroepen zou worden kan ik me ook direkt weer om scha kelen" zegt de heer Leeuw, die ook nog zijn bezigheden heeft als secre- Rechterlijke macht Benoemd tot officier van justitie in het arrondissement Middelburg in de rang van substituut-officier van justitie is mr. A. P. Besier, thans secretaris bij het arrondisse mentsparket te Groningen. ZIERIKZEE Aktie speelterreinjtes Wesl In het gisteren gepubliceerde be richt, betreffende dc aktie „Jeugd in plan West", is helaas een cijfer weggevallen. Vrijwilligers worden heden (vrijdag)-avond verwacht om 19.00 uur. Ook zaterdagmorgen zal er weer worden gewerkt op het ter- rcintje bij dc Wiclingenstraat: van af 10.00 uur kan men zich aanmel den. 4 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3