W.M.Z. informeert verbruikers op Schouwen-Duiveland over toekomstige watervoorziening KOOPJES HALEN „WICO" STREEKNIEUWS Bejaarden van Kerkwerve sloten seizoen af met reisje Engelse zwemmers(sters) uit Hatfield naar Zierikzee OUDE ZAAK MARKTPLEIN OOSTERLAND VERDWIJNT Inl'iltraliepiojekl Schouwen aterje ontkomt er niet aan (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) jZIERIKZEE, 21-5. „Water je ontkomt er niet aan". Onder deze titel zal rond de drie-eii-lwintigste mei liiiis-auii-luiïs een brochure worden verspreid van de Waterleiding; Maatschappij Zeeland. In de met foto's geïllustreerde hroeliure wordt informatie gegeven over de problematiek van de watervoorziening op Sehou wen-Du i vel and In het kader van een voorlichtingscampagne, om in de regio meer begrip te krijgen voor de talloze problemen waarvoor de VV.M.Z. zich gesteld ziet am een goede watervoorziening voor de toekomst te kunnen waarborgen, wordt bovendien van 28 mei tot 30 mei aanstaande in de bovenzaal van het Dorpshuis te Renesse een kleine expositie ingericht. Met deze expositie zal worden getracht een beeld te geven van de noodzakelijk geachte plannen tot infiltratie van Ilaringvlietwatcr in de Schouvvsc duinen. Dit gebeurt met ^maquettes, foto's en tekeningen. Ieder die zich b|j de watervoor- zieningsproblematiek betrokken veelt zal zich trouwens ook nog persoonlijk op de hoogte kunnen stellen en vragen kunnen stellen, want op woensdag 28 mei organi seert de W.MZ.. een voorlichtings avond, eveneens in het Dorpshuis te Renesse. Er zal die avond een toelichting op de toekomstige wa tervoorziening worden gegeven De huidige situatie, waaruit de plan- len voor de voor mens en dier on misbare watervoorziening in de oekomst moetf-n worden veilig ge steld, heeft aanleiding gegeven tot enige zorg bij het bestuur. „Wij cunnen gerust spreken van een ge compliceerde zaak met vele proble men en zouden op Schouwen-Dui- /eland graag wat meer begrip wil- en krijgen voor het onontkoom bare feit dal iedere belanghebbende tvat water in do wijn zal moeten doen om hot drinkwater te kunnen behouden", aldus zei ir. P. Stoter van de W.M.Z. tijdens een woens- dagmoi'gcn in het distriktskantoor aan de Zandweg gehouden perscon ferentie. L„Om zonder al te grote vertragin- en het infiltraticprojekt in de Wcst- Pjhcck te kunnen realiseren zuilen de belanghebbenden niet op hun strepen moeten blijven staan Boven- Uien zullen de verbruikers wat „w{js" met het water moeten om gaan, zolang de infiltratie nog geen feit is". Stijgend verbruik Het verbruki van drinkwater op Schouwen-Duiveland stijgt elk jaar met ongeveer vijf procent. Al vanaf 1930 wordt het drinkwater opge pompt uit een zoetwaterbei onder de duinen bij Haamstede. De regen DIJ zorgt voor aanvulling. Als niet meer wordt onttrokken dan er aan neer slag valt, zijn er uiteraard geen moeilijkheden. Maar niet alleen de waterleiding, ook vele andere fak- toren oefenen een nadelige invloed uit op de watervoorraad. Er is dus een duidelijke grens aan de te ont trekken hoeveelheid water. Dat heeft tot gevolg gehad dat de water leiding al een aantal jaren aan het studeren is op mogelijkheden de voorraad in de duinen aan te vul len. Daarbij moet met veel zaken rekening worden gehouden: de kos ten, de landbouw, landschap, flora en fauna. Na vele onderzoekingen hebben provincies en gemeenten (de aan deelhouders) gekozen voor een op lossing die voorziet in infiltratie van water uit het Haringvliet. Van de onderzochte mogelijkheden bleek de infiltratiemethode de minste na delen te hebben: de natuurlijke wa tervoorraad wordt er door aange vuld, zodat ook meer water opge pompt kan worden. „Meertje" in liet hos Na veel studio werd dus gekozen voor de bevlociïng van de duinen met water uit het Haringvliet. De aanvoer van het Haringvlietwater zal plaats gaan vinden via een aan te leggen transportleiding, van in totaal 20 ki lometer lengte. De,:»' leiding komt vanaf Goerce- Overflakkee, langs de Brouwersdam en dan nog in totaal 12 km over Schouwen-Duiveland naar het infil- tratiepunt in het Domaniale bosscn- gebied. ongeveer halverwege tussen de uitkijktoren en do zee, in weste lijke richting. Het infiltraticpunt moot men zich voorstellen als een soort „vijver" te midden van de bossen, rond het „meertje" komen de bronnetjos waaruit via een persleiding het wa ter naar het pompstation zal worden gestuwd. Het gehele infiltraticpunt zal een oppervlakte gaan heslaan van plm. vier hectare; liet totale projekt zal dertig miljoen gulden gaan kos ten. i erjïiinniiijxoii Intussen kampt de W.M.Z. mei een aantal problemen die voortkomen uit het 'it dat het infillralieprojekt niet zonder meer gerealiseerd kan wor den, maar bijzonder gebonden is aan het verkrijgen van allerlei noodzake lijke vergunningen. Het wordt on mogelijk geacht liet projekt vóór 30 juni 197U gereed ie hebben: een „fatale" datum, omdat op dat tijd stip de lopende vergunning zal zijn verstreken. Tijdens de persconferentie sprak ir. Stoter in dit verband de wens uit, dat de huidige vergunning tijdig zal worden verlengd. De realisering van het projekt zou trouwens ook ernstig gehinderd kunnen worden door even tuele bezwaren vanuit de privaat rechtelijke sektor. Overigens werd reeds toeslemming verkregen over te gaan tol de aanleg van de transport leiding van Flakkee naar Schouwen, maar o.a. v oor de inrichting van het infiltraticpunt moet de vergunning nog alkomen „Als alle bezwaren die theoretisch mogelijk zijn ook inderdaad zouden loskomen, zal dat voor.de W.M.Z. een zeer ernstige vertraging betekenen van de noodzakelijke werkzaamhe den. Wanneer de Maatschappij zich letterlijk aan de lopende vergunnin gen zou moeten houden wil dat zeg gen dat lot een rantsoenering, tot op de helft van wat thans wordt ver bruikt. zou moeten worden overge gaan". aldus ir. Stoter. „De VV.M.Z. heelt thans altijd nog minstens tien vergunningen nodig in de publiekrechtelijke sektor, de wa tervoorziening van Schouwen-Duive land vormt inderdaad een zeer ge compliceerde zaak", aldus de W.M.Z.- direkteur, die in dit verband - zoals gezegd - niet naliet op alle belang hebbenden een beroep te doen om „wat water in de wijn te doen". Im mers, zo kunnen straks alle verbrui kers op Schouwen-Duiveland in de huis-aan-huis brochure lezen: „Wa ter moet er zijn daar ontkom je niet aan". ZIERIKZEE Jeugd in plan West Voor de aktie „Jeugd in plan West" wordt vrijdagavond weer ge werkt met vrijwilligers, die worden verzocht om 1.00 uur zich te melden. Ook zaterdag „morgen" is het aan treden geblazen cp de hoek van de Wiclingenstraat. Examens hoofdbrandwacht Voor de te Goes gehouden examens zijn geslaagd voor hoofdbrandwacht do heren M. v. d. Schee, W. v. d. Ende en L. Jonkers, allen van de Zierik- zeese Vrijwillige Brandweer Afd. Rode Kruis Op woensdag 28 mei wordt in het hervormd verenigingsgebouw, de jaarvergadering gehouden van de Rode Kruis-afdeling. Op deze ver gadering worden de jaarverslagen uitgebracht en vindt de uitreiking plaats van diploma's helpsters cn helpers 3e klasse. Bestuursverkie zing is nodig i.v.m. het aftreden van de leden: mevr. P. W. J. Alofsen- Hillebrand, mevr. A. Flikweert-Bo- lijn en de heer D. v. d. Doel. De af tredenden zijn herkiesbaar. Vergadering gemeenteraad Op donderdag 29 mei, wordt in het stadhuis een vergadering gehou den van de gemeenteraad. Parkeerwachter De nieuwe door de gemeente aan gestelde parkeerwachter heeft - ge stoken in nieuw uniform - zijn in trede gedaan en is met zijn werk begonnen. Het is de van elders in gekomen ex-politieman de heer P. van IJsseldijke. Vrouwenkontakt P.v.d.A. Op dinsdag 27 mei a.s. houdt het Vrouwenkontakt van de PvdA de maandelijkse huishoudelijke verga dering in het Huis van Nassau. Voor tijd: zie agenda. „Brogum" werkte met kinderen van zeilvereniging Zaterdag heeft de jeugdsoos „Bro gum" in hot Huis van Nassau een dertigtal kinderen bezig gehouden van leden van een zeilvereniging die in Zicrikzce een reünie hielden. Er werden wat teken filmpjes ver toond en ook werd do kinderen ge leerd hoe je het best kunt touwkno- pen. Verder werd het programma gevuld door een ,,Brogum"-!id met accordeon. Dit was een gezel lig einde van weer een geslaagde aktiviteit buitenshuis van tie „Bro- gum"-jnngoron. Filmvoorstelling filmkring „Ziejook" Vrijdagavond 23 mei a.s. vertoont de film kring „Ziejook" in de aula van dc RSG Prof. Zeeman in de Manhüisstraat do boeiende film Romantika". Rommelmarkt Op zaterdag 24 mei wordt in de Chr. Ger. Kerk aan de Zevengotij- ira.it een rommelmarkt gehouden. Verder is er oen pannokoekenhuisje ingericht. De opbrengst is voor eert goed doel; iedereen is hartelijk wel kom. RENESSE Tentoonstelling in „Moermond" Zoals eerder gemeld, word in de week van 30 juni tot cn met 5 juli in het slot „Moermond" een tentoon stelling gehouden van door bewo ners van Schouwen met de hand vervaardigde voorwerpen en van ver zamelingen op verschillend gebied. De tentoonstelling gaat uit van VVV Wy vernemen dat dpor partikulieren t og steeds kan worden ingezonden voor deae expositie. Kontaktadres- sen zijn: de hetf J. Kristalijn, Jan van Renesseweg 12, de heer E. W. J. Davids, Oosterenbanweg 11 of bet VVV-bureau, Kromme Reke 13. BROUWERSHAVEN Wandeltocht A.S.V. „Brouwershaven" De wandeltocht van de A.S.V. „Brouwershaven" vindt plaats op za terdag 28 juni, over afstanden van 8 en 15 km. Eerder was abusievelijk, gemeld dat de tocht zou worden ge houden op 20 juni. DRE1SCHOR Uitbreiding telefooncentrale Op 29 mei 1975 zal de capaciteit van de telefooncentrale te Dreischor worden uitgebreid met tweehonderd nummers, waardoor tegelijkertijd een 25-tal wachtenden een aanslui ting op het teelfoonnet krijgt. Dank zij deze uitbreiding is PTT in de ge legenheid te voldoen aan verzoeken van adspirant-abonnees. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Duiveland komt op vrijdagavond 23 mei a.s. in openbare vergadering bijéén in het gemeentehuis te .Nieuwerkerk, on der voorzitterschap van burgemees ter J. D. de Kam. De uit 18 punten bestaande agenda vermeld de Ope ning, de ingekomen stukken en me dedelingen. Vervolgens aanvraag om garantie op de Wet bezitsvorming, door B. van der Graaf .te Utrecht. Verder een aanvraag om garantie voor een geldlening t.b.v. woning bouw door K. van Zeventer te Vier- polders. Daarna een benoeming van een onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Nieuwerkerk, en het aangaan van een gemeenschap pelijke regeling hulp organisatie Ambulance-vervoer. Verder komen ter tafel de statuten en subsidie Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland. Dan stand puntbepaling inzake het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, en verhoging subsidie vervoerskosten van „Tafeltje Dek Je". Verder ver lening extra krediet ten behoeve van de Openbare Basis School te Oosterland, en een krediet voor di versen in het bestemmingsplan Nieuwerkerk II. Dan verlening kre diet vernieuwing van de verlichting gymnastiekzaal te Nieuwerkerk en een wijziging' verordening rioolbe lasting. BRUINISSE Postzegel-ruilbeurs Door de postzegelvereniging „Phi- latelica" afdeling Bruinisse wordt zaterdagmiddag 24 mei een ruil beurs georganiseerd in het Dorps huis. Deze beurs is niet alleen be stemd voor postzegelverzamelaars, maar voor allerlei verzamelingen zoals sigarenbandjes, suikerzakjes, sleutelhangers enz. Het is een prach tige gelegenheid om te ruilen en om kontakten te leggen met verzame laars. Concert muziekkorpsen Bij gunstig weer zullen de muziek corpsen „Nu met Hope" uit Bruinis se en „Oefening en Uitspanning" uit Nieuwerkerk een concert geven in de muziektent te Bruinisse zater dagavond 24 mei. ST. HILA1RE. De Kunst en Eer"- tamboer de heer J. Lokker, die zijn twee dochtertjes het Normandische volkslied had ingestudeerd, dat met begeleiding van het orkest tot klin ken werd gebracht. De muzikale meisjes worden geflankeerd door de burgemeesters van St. Hilaire en Zierikzee. Foto: „La Gazette de la Manche" Op bezoek in „Duinoord" te Haamstede KERKWERVE, 21-5. Ter afsluiting van het winterseizoen maakten de bejaarden van Kerkwerve een uitstapje, op woensdag 14 mei. Vroeg in de middag vertrok een bus met bejaarden voor een rondrit over een groot deel van Schouwen-Duiveland. De nieuwe jachthaven te Bruinis se werd bewonderd en het natuur gebied, ontstaan na de ramp in 1953 te Ouwerkerk. Wie zo'n rit via dorp jes en akkers niet tulpen, koolzaad, vlas en derg., de krekengebieden met allerlei vogels meemaakt kan niet nalaten het „Schouwse volks lied" te beamen: „Geen schoner land dan het Schouwse land". Geen wonder dat dan ook veel Zeeuwen terugkomen op hun geboor tegrond als ze eenmaal bejaard zijn. Rusthuis Duinoord te Haamstede is één van deze rustplaatsen, waar men genieten 'kan van rust en schoon heid als men „op leeftijd" komt. Naar „Duinoord" De dames en heren van de socië teit te Kerkwerve brachten dan ook graag een keer een bezoek aan de bekenden van „Middenschouwen", die daar nu op „Duinoord" wonen onder het toeziend oog van direc trice mevr. du Croo. Mevr. du Croo bleek een gezellige gastvrouw te zijn die voor ieder een "vriendelijk woord had. Na het ge zellige koffieuurtje mochten de be zoekers een kijkje op de kamers ne men. De bewoners bleken erg te vreden te zijn en hadden niets dan lof, lof over eten en personeel. Tegen vijf uur was het weer tijd om afscheid te nemen van deze ger zellige groep bejaarden. Door bijna iedereen, werd de bus nagewuifd. Graag waren de soosleden bereid toch weer mee te gaan naar het R.T.M. gebouw te Haamstede waar apéritieffjes klaar stonden en een verrukkelijk diner werd voorgescho teld. Presentje De dames en heren die zich ver dienstelijk gemaakt hadden voor de sociëteit kregen allen van de gast vrouw, mevr. A. G. Baerends-Rein- ders een presentje, onder dank voor de prettige samenwerking. Mede door deze medewerkers is er een ge zellige sfeer op de soos ontstaan. Nadat ieder een prettige zomer tijd werd toegewenst werd het diner op gebruikelijke manier beëindigd en keerde de bus weer huiswaarts. Uniek voor deze middag was dat de 95 jarige mevr. M. Viergever- Hoekman, de op één na oudste van de gemeente Middenschouwen deze trip ook meemaakte en het haar uit stekend bevallen is. Initiatief „Onderdak" ZIERIKZEE, 22-5. Jeugdige Engelse zwemmers en zwemsters uit de „twin- ning"-stad Hatfield, komen naar Zierikzee op vrijdag 23 mei a.s. om wed strijden te zwemmen tegen leden van de zwemvereniging „Onderdak". De jongelui variëren in leeftijd tussen 10 'en 18 jaar. Het initiatief voor deze Zicrikzees'-Hatfieldse wedstrijden is uitgegaan van de zwemvereniging. Als kontaktpersoon trad op de heer H. Asma. Zaterdagavond worden zes wed strijden verzwommen. De jeugd ar riveert met de dagboot te Vlissingen en wordt daar om 20.00 uur ver wacht. Per bus gaat daarna de reis naar Zierikzee. De gastouders komen de kinderen ophalen in het zwembad „Onderdak". Voor zaterdagmiddag staat een bezoek aan de Deltawer ken op het programma. De volgende dag gaan de Engelse jongelui nog elders een kijkje nemen in Neder land. Het ligt in de bedoeling dat op soortgelijke wijze, een „Onderdak"- groep volgend jaar een (zwem) reis maakt naar Hatfield. Het is allemaal voor de eerste keer, maar er kan best iets blijvends uit groeien. Weer één minder OOSTERLAND, 21-5. Dc sedert 1904 op liet Markt plein alhier gevestigde vis- en Kruideniers warenhan del, laatstelijk gedreven door de heer Antli. Roogrrt Jz is door de tijdsomstandigheden gedoemd te verdwij nen. Met ingang van de volgende maand gaal de heer Boogert er een punt achter zetten. De steeds toenemen de grote bedrijven maken dal de kleinere niet voldoen de meer renderen, waardoor deze steeds meer van het toneel gaan verdwijnen. Genoemd bedrijf werd, z|j het aanvankelijk, op de Sint Joostdijk. gesticht door de oud-bosbaas van de Ambachtsheerlijkheid Oosterland. Jacob Kloote. die In 1866 wegens een verzwering aan een zijner handen niet meer werken kon, cn dus Iets anders op moest gaan zoeken. Hij kon liet werk in de uit gestrekte bossen rond Oosterland niet meer aan. cn op aanraden van z|jn dokter, dc heer Was, richtte Klootte een vishandel op annex kruidenierswa renhandel. Hij ging per kruiwagen den boei op. terwijl zijn vrouw de klanten in het bescheiden winkeltje hielp. Aanvankelijk liep het niet zo vlot, maar dank zij de sympathieke dok ter Was, die de familie Kloote mo reel en ook financieel door de eerste mceilijkhedón heen hielp, ging hel langzaam beter, en de kruiwagen kon spoedig vervangen worden door een hondenkar, die op zijn beurt weer vervangen werd door een hit tewagen. Tot 1903 heeft Jacob Kloot te het winkeltje op de Sint Joosdijic gedreven, toen hij werd opgevolgd door zijn zoon Johannes Kloote, die in 1904 kans zag hel pand aan de Markt op de kop tc tikken, en het bedrijf er naar toe te verplaatsen. Derde generatie In 1930 kwam dc derde generatie Kloote, in de persoon van Albert Kloote zijn vader opvolgen, die tot 1961 in de winkel woonde en werk te. Merkwaardigerwijze waren alle deze drie generaties koster in de Ned. Herv. Kerk en gcmeentedel- ver. In 1961 werd het bedrijf ver kocht omektt Albert Kloote geen op volger had en bovendien op medisch advies er mee moest gaan stoppen. De heer Anlh. Boogert werd toon visboer cn kruidenier op het Markt plein. welke zaak nu verdwijnt uit de rij van middenstands zaken te Oosterland. Het pand is verkocht aan een neef van de laatste eige naar Jan Boogert die naar verluid er een kcukenshowroom in zal ves tigen. als dependance van zijn in de Lange Dreef gevestigde zaak in bouwmaterialen. gereedschappen, e.d.; heel wat anders dus dan stok vis en kruideniers waren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4