'I lolty* iijpde Twintigjarige „jumelage" was uitbarsting van geestdrift KOOPJES HALEN „WICQ" „Bn>gum"-volkje bezocht popfestival te Geleen 3 Top-Tien-Prijzen maken goede, smaakvolle mode betaalbaar. Ja. Voordelig zelfs. Zonder meer. STREEKNIEUWS ZIERIKZEE TE ST. HILAIRE m: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 mei 1975 Nr. 21593 Dam 10 Zierikzee Tel.01110-2816. (Van onze redakteur) ST. HILAIRE-DU HARCOET - Pinksteren. „Het idee blijft, de mensen veranderen" dat was een beetje het thenta van <le vierde lustrumviering van de „jume lage" tussen Zierikzee en de Normandische stad St. Hilaire-du-Harcouët, het helemaal in het groen ver pakte Franse stadje, dat zieli tijdens de pinksterdagen zo breed mogelijk maakte, 0111 de Zierikzeese gasten te ontvangen teneinde samen feest te vieren. liet is allemaal - een geseind artikel vertelde er van - bijzonder goed gelukt, dank zjj het fraaie zomerweer, dank ook zij het enthousiasme van de Fransen, die duidelijk aan deze „jumelage"-gedachte grote waarde hechten en er feitelijk de hele gemeenschap van St. Hilairc en zelfs daarbuiten bij betrekken. Menselijke vriendelijkheid en vriendschap hebben best iets met de geest van Pinksteren te maken en wie het wilde bekijken vanuit deze geestelijke optiek, kreeg een extra voldoening mee naar „huis", dat vandaar zo n kleine 700 km ver weg ligt. Drie bussen vervoerden de Zie rikzeese deputatie - burgemeester Th. H. de Meester, enkele raadsle den met hun dames verschillende „vlotters" met de Franse taal, het voetbalelftal later aangevuld met een lid van het jumelage-comité; in de andere bussen de Kon. Har monie „Kunst en Eer" en het tam boer - cn trompetterkorps van „Rust Roest" Toeristische at Irak ties Zo'n reis naar Normandië heeft een heleboel toeristische attracties en dat is dan gelijk mooi meegeno men. Route: veer Kruiningen-Perk- polder, door Zeeuws Vlaanderen en België op Lille aan. Noord-Frank rijk door met zijn kolenafval-ber- gen, maar echt nog wel meer. Na rM-mVxMTp, cWmen in Pont l'Eve- ,que bijvoorbeeld en dan maar vre- ö^hjk ictity uuuirtjucn tot ué op- en neergaande smalle wegen tussen muren van Normandische groen be ginnen en doorgaan tot Mortain, om zich al dicht bij de jumelage- stad te voelen, die op de heenreis rond acht uur 's avonds werd be reikt. St. Hilairc dan ontdekken (toen) even tussen de buien door en ver baasd staan over de winkels, alle maal beplakt met Nederlandse cn Franse vlaggetjes cn zelfs een uit schieter een etalage-poppenechtpaar in Schouwse dracht. Maar daarbij waren meer Franse esprit en fantasie verwerkt dan goed was voor de historisch verant woorde belijning. Weerzien „Le vin d' honneur" (erewijn) moest eventjes wachten tot de vol gende dag. maar de dorstigen wer den gelaafd met „citron' en andere drankjes; er was een weerzien van oude bekenden en nieuwe mensen werden voorgesteld. De oorspronke lijke „club van 1955" is te St. Hi- laire natuurlijk ook een beetje uit gedund, maar - als gezegd - „het idee blijft". Gastvrijheid Komt nu iedereen goed terecht bij de gastgezinnen? Iedereen komt goed terecht, maar er zijn varianten op een thema. Is er iets dat niet be valt of dat men niet lust en is de taalbarrière onoverkomenlijk, dan wordt dat vergoed door de uitbundi ge gastvrijheid van de mensen in St. Hilaire. Zelfs een kind voelt dat aan en past zich dan ook aan, al was er wel een jongetje, dat weinig had gesla pen cn niets had gegeten. Ja, de kruimelige aardappel met „sju" ont breekt nu eenmaal in Frankrijk. Trouwens wijn is lekker, maar gewoon niet zo denderend voor de maag, die vrij snel gaat telefoneren wat er aan de hand is. De „muziek" Wat nog te schrijven van de mu sicerende verenigingen? Ze hebben het voortreffelijk gedaan en hun prestaties waren het onderwerp van gesprek van allerlei groepjes Fran sen. die het allemaal formidabel vonden. Op de Place de 1' Eglise smeten zowel „Kunst en Eer" als de tamboers-trompetters en majorettes vn „Rust Roest" er een gevarieerde show tegen aan; donker rumoerden de trommen. Voor de tamboers van ...R.R geldt met name de geavan ceerde trommeltechniek met roffels - en tegen roffels van hoog gehalte, die prachtig ricochetteerden tegen de gevelwanden van kerk en huizen. „Vredespijp" Maar er was nog zoveel meer. De rede bijvoorbeeld van de „senateur de la Manche" de heer L. Jozeau Marigné, een geladen spreker, die zich duidelijk hevig had verwond bij het scheren en met een groot formaat pleister op de wang voor het forum trad. Het bleek geeh be lemmering voor zijn welsprekend heid. Hij zag iets in de sigarenkist, die burgemeester De Meester zijn collega had aangeboden en maakte een zwaaitje naar de bekende vre despijp, die - naai- het zich laat aanzien - wel altijd gerookt zal worden in het internationale „ju- melagé-wereldje". Tripje Tussentijds was er - bij alle druk te - nog gelegenhed voor een tripje naar Cancale en Caen, de ommuurde vestingstad, uitspringer in drama tische zin, tijdens Wereldoorlog II. Bij elkaar dus feitelijk een bijna overladen programma, vooral voor de muzikanten, die de handen stijf hebben getrommeld en zich blaren op de lippen bliezen. Op de slotavond was toch nog niet zoveel van vermoeidheid te merken. De gi'ote danszaal was volgezet met lange table (d'hotes), waarop een stevige boerenbroodmaaltijd stond geserveerd, compleet met (alweer) cider en wijn, met knoflookworst op de reuze-boterhammen, die uit nodigden tot de roep: „is dr een tandarts in de zaal?' Gezelligheid overal; rad praten hier, handen- en benenwerk ginds en later de snelle ptakkato's van Franse akkordeonmuziek, die schel tegen de kale muren opklonk, en het dansen ging met Franse esprit. Advertentie BIJ I i Allen zouden om 7 uur 's morgens vertrekken; mgar - zo gaat dat - het werd toch wel acht uur en daar gin gen de chauffeurs: de heren Van Aken. Willemse en Dekker, drie dekselse mannen, die van verkeers- wanten weten. Die bussen gleden maar door over het asfalt en ieder een eigenlijk wel dacht aan de fijne dagen, met name ook de voetballers, die goed speelden, maar - ondanks de overwinning (4-0) hun Franse tegenspelers best goed vonden. Ais er in het begin van Franse zijde zou zijn gescoord, was het veel moe'l(jker geweest; een soort „Bo- russia"-effekt. maar nu kwamen de jongens van Schouwen-Duiveland puntmatig in het voordeel en dat werd beslissend. Grote bedanker in St. Hilaire was burgemeester De Meester, die zijn Frans flink had opgepoetst en niet onder stoelen of banken stak, hoe zeer de Zierikzeese mensen onder de indruk waren van de geweldige ontvangst cn het dito feest. Woensdag was hel voor velen een beetje „wonden likken" na zulke drukke dagen. „Jumelage' het is iets geweldigs voor de Fransen; zelfs de zondagmorgenmis werd er een uur voor verzet Dat zou in Ne derland niet kunnen. Wc hebben gepoogd de in de li turgie ingelaste mini-prcekjcs van leken te volgen, maar de akkoustick maakte het wel lastig. Verder wal St. Hilairc betreft: „Au revoir' en voor ieder; drie kusjes op twee wangen! ZIERIKZEE Aid. Veilig Verkeer Op vrijdag 23 mei a s. wordt in hotel Van Oppen, de algemene le denvergadering gehoudén van de Afdeling Zierikzee van Veilig Ver keer Nederland. Aan de orde komt om. de bestuursverkiezing. Een dis- kussie zal plaats vinden over het verkeersbeleid en de daarmee sa menhangende problemen in Zierik zee. Bezoeken M S, „Orca" Op dinsdag 27 mei bezoek 1 hei patiënlénschip „Orca" de Zierikzee se haven, met aan boord een 35-tal bewoners van de Pi-eva-stichting ..Prot. Chr. Revalidatiecentrum" Ken programma wordt o.m. verzorgd door het Ger. Jeugdkoor „Joy" met combo o.l.v. dirigent organist P. van Donk. Ook op dinsdag 3 juni komt de „Orca" te Zierik/.«-e. ZIERIKZEE, 20-5. Tweede Pink sterdag bezocht een groep jongeren van „Brogum" met een bus van fir ma Van Oevcren het grote Pjnkpop- fcstival in Geleen. Dit popfestijn werd ook dit jaar weer door z'n 30.000 jongeren uit alle delen van Nederland, België cn Duitsland be zocht. De reis van Zierikzee naar Lim burg verliep in uitermate goede stemming en eenmaal op hel" festi val werd men ontvangen met de eerste sfeervolle muziek. De Engelse groep ..Sailor" bracht er half in de middag dc stemming pas echt goed in. „Sailor" had groot succes en moest een toegift geven, het zelfde onderging dc hardrock- groep „Nazareth". De „Jack Bruce Band" met ex-Stones-gitarist Mick Tailor vormde het klapstuk van het festival. Na een lange thuisrit om dat de bus bij Weert een uur lang in een file terecht kwam arriveerde het „Brogum "-volkje met chauffeur Piet v. d. Maas aan het stuur weer veilig thuis. Advertentie ST. HILAIRE. Pinksteren, Zierik zee heeft het met de Pinksterdagen le St. Hilaire helemaal gemaakt. Een enorm feest werd gevierd bij gelegenheid van de 20ste jaardag van de „jumelage". Op de fotode burgemeester van St. Hilaire P. Gui- nebault, zijn Zierikzeese ambtsge noot Th. II. de Meesier en links de dirigent van de Kon. Harmonie Kunst en Eer", de heer E. A. de Looff, die met zijn mensen een ge slaagd programma afwerkte. „Kust en Eer" presenteert zich voor het stadhuis. Ter inleiding van Marseillaise en het Wilhelmus ge- hier aan de autoriteiten, verzameld de plechtige herdenking werden de speeld. De majorettes en het tamboer en ..Rust Roest" via de V Avenue Gé- de la Motte, voor hef raadhuis, het trompetterkorps van de G. V. nëral Leclerc" op weg naar de Place

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3