VIERHONDERD JAAR LEIDSE UNIVERSITEIT Gala Koffie 1 juni: gordels vast! Bruinisse kiest met moeite voor C 3 - compartimenteringsplan HUM BÉ B „Dagje uit" duurder Topoverleg tussen Suriname en Nederland DE ZIERIKZEESCHE COURANT ra rrVJkK/^dee1 teak bergmeubel MEUBELRAMA UW DISCOBAR ZIERIKZEESCHE m NIEUWSBODE i Donderdag 22 mei 1975 131ste jaargang Nr. 21G93 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakleur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50, Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/i B.T.W In dit nummer: Zierikzee le Sl. Hilaire Stijlvolle herdenking LEIDEN, 21-5. Tijdens een academische zitting in de Pieterskerk is woensdagmiddag plechtig herdacht dat de Leidse Universiteit vierhonderd jaar geleden werd gesticht. Koningin Juliana, prins Bernhard. prinses Beatrix, prins Claus, mr. Pie- ter van Vollen hoven, de minster van volksgezondheid van Suriname, ir. Brahlm en de ministers Trip, Van Kemenade en Van der Stoel woonden de plechtigheid bij. Aan het slot van de zitting werd aan elf geleerden, afkom stig uit de gehele wereld, eredoctoraten verleend, waarbij de Leidse promo ters in het kort een schets gaven van de verdiensten van de eredoctoren voor de wetenschap. Drie geleerden lieten verstek gaan. hun zal het eredoctoraat later worden verleend. Een stoet van hoogleraren, recto ren, eredoctoren en vertegenwoordi gers van 32 buitenlandse instellin gen van wetenschappelijk onderwijs alsmede rectors van de overige uni versiteiten en hoge scholen in Ne derland liep van het academiege bouw naar de Pieterskerk. Een toespraak waarin hij korter dan zijn voorgangers in 1775 en 1875 de Leidse universiteit in voort- van Niemeyer, pak 250 gram nu gang en traditie belichtte. Cohen noemde in zijn rede onder meer het begrip vrijheid, zoals dit „krachtig in het besef der Leidse Cives Aca demici" heeft geleefd en nog leeft, eendachtig het „Praesidium Liber- tatis" dat de universiteit in haar vaandel voert. Cohen besloot zyn toespraak met de opmerking: „waar het op aan komt, is evenals vierhonderd jaar geleden de morele en intellectuele kwaliteit van de mensen. Voorwaar de voor die kwaliteit is de wortel van alle wetenschap, heilzame twij fel". Prof dr. A. Wattel, rector-magni- ficus van de Groningse universiteit, bood prof. Cohen vervolgens namens alle universiteiten en hogescholen in Nederland en België zijn geluk wensen aan. Ontmoetingscentrum Ook deelde hij mee dat de zuster instellingen een bijdrage zullen le veren in de kosten van het interieur voor het zogenaamde „International House", een ontmoetingscentrum voor buitenlandse gasten van de universiteit, die nog dit jaar zal worden geopend. Prof. T. H. Lun- singh Scheurleer, hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan d?. Leidse universiteit, bood daarna de eeuw feestbundel „Leiden University in the seventeenth century an exchange of learning". Teslottc werden de elf eredoctora ten uitgereikt. Met het eerste en in- - v* vijftiende couplet van het Wilhelmus werd de plechtigheid in de Pieters kerk besloten daarna gingen de ge nodigden naar de universitaire men sa „De Bak" om daar de eredoktoren op hun receptie geluk te wensen. DEN HAAG, 21-5 Wie deze zomer met z'n gezin een dagje uit wil naar een van de vele vaderlandse pret parken, moet meer geld op zak ste ken dan een jaar geleden. De mees te recreatieoorden hebben hun toe gangsprijzen verhoogd, sommige zelfs met 25 tot 40 procent. Soms moet ook meer worden betaald voor speciale, extra attracties, en wie tij dens zo'n uitje wat wil eten of drinken, is daarvoor ook vaak meer geld kwijt dan vorig seizoen. Advertentie Advertentie WELTEVREDEN Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 t t Telefoon (01110) 2805 Korte St. Janstraat 12 Zierikzee PARAMARIBO, 21-5. Er zal nog een vierde gespreksronde plaatsvin den in het topoverleg tussen Neder land en Suriname voor de onafhan kelijkheid van Suriname. Deze nieu we besprekingen zullen worden ge houden op 25 en 26 juni in Den Haag Zo heeft premier Den Uyl meege deeld ep een persconferentie in Pa ramaribo na afloop van de daar ge houden besprekingen. Angst voor perceelsverliezen BRUINISSE, 20-5. Dinsdagavond kwam de gemeente raad van Bruinisse bijeen om zich uit te spreken over de compartimentering Oosterschelde. Een tommissie had hierover een rapport samengesteld met vijf keuze mogelijkheden (C 1 t/m C 5). De meerderheid van de raad koos voor variant C3 (aanleg Philipsdam en verbreding kanaal door Zuid-Beveland). Omdat hierdoor weer mosselper celen van Bruse kwekers verloren zullen gaan, werd dit besluit slechts ge nomen na sterk aandringen op vervangende percelen. De heer M. Verspoor (Alg. Belang), met kennisgeving afwezig, prefereerde (naar hjj schriftelijk de raad meedeelde) plan Cl (behoud mossclkulfuur langs geheel Zuidoost-Flakkee). Hy was tegen aanleg van de Philipsdam waardoor weer percelen verloren zullen gaan, zodat aan een vertrek van kwekers naar de Waddenzee niet valt te ontkomen. NOORDWELLIKen Schouwer idylle in beeld. Grazende schapen voor dc boerderij en hel landhuis Landzicht" op dc weg van Noordwelle- Rencssc. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dc voorzitter de heer S. A. Jume- Ict zei dat het college van b. en w. niet eensgezind is over de comparti mentering. Dc wethouders van Gilst en Van de Velde hadden gekozen voior plan C3. Persoonlijk pleitte hij Advertentie Deregel. De uitzonderingen. En nog een paar tips. Zie pagina 11 Ministerie van Verkeer en Waterstaat sterk voor plan Cl. Bruinisse heeft al offers genoeg gebracht. Destijds zijn 300 waardevolle percelen van goede kwaliteit in de Grevelingen verloren gegaan. Die klap zijn de vissers nog niet te boven. Nadien werd een experiment met percelen in de Krammer en Volkerak opge zet, die later als vervangende per celen werden toegewezen. De op brengsten hiervan waren zeer ma tig, hoewel later een verbetering op trad. Deze zullen nu by plan C 3 weer moeten vervallen. Overigens kost plan C 1 aanmerkclük meer dan plan C 3: 160 miljoen. Maar als er zulke grote belangen op het spel staan, mag dat niet veel invloed hebben, sldu.s wethouder Jumelct. De heer A. J. Bal (lijst Van dc Velde) was van mening dat de schelpdicrenkultuur behouden moest worden, maar plaatste veiligheid van 'mens en dier voorop. Hij vond dat Bruinisse op dit punt niet uit de boot moest vallen en gaf de voorkeur aan plan C 3 Vervangende percelen Immers, met minder kosten kan U kunt bij de R.V.S. uw autoverzekering per maand betalen! A. S. FLIK WEERT Rrouwcrslraal 20 Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2196 ST. HILAIRE. Bij gelegenheid van de 20ste jaardag van de jumelage presenteerde Zierikzee zich in de Normandische stud St. Hilaire-du- Harcouët. De foto toont enkele ma jorettes van „Rust Roestop de Place de la Motte. Rechts de char mante „Miss Majorette", mej. Coby van Leeuwen, die door haar korrekt optreden de bewondering van velen oogstte. Men zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's J Ongeduld is een groot belet- i t sel voor succes. Napoleon WA7" UQT PE &IIT de veiligheid gewaarborgd en de schelpdierenkuituur worden ge spaard, vond de heer Bal. Daar dooi de Philipsdam mosselpercelen ver loren moeten gaan, pleitte hij, even als de heren Meeuwsen en Van Gilst voor vervangende percelen. De heer Meeuwsen (PCG) was het niet eens met de voorzitter dat de meerkos ten van plan C 1 160 miljoen bedroe gen. Hij vreesde een verhoging van dit bedrag met 300 a 400 miljoen door dan noodzakelijke dijkverzwa ring. De landbouwgrond die hier door verloren gaat, moet zwaarder wegen dan de visserij grond, vond hij. Wethouder Van Gilst gaf toe dat bij uilvoering van plan C 1 de hui dige percelen behouden kunnen worden, maar vond de prijs die hier voor betaald moet worden te hoog. Bovendien was het percelenverlies allang voorzien, getuige uitspraken in het boekje: „Een nieuwe basis voor Bruinisse". Het deed de voor zitter genoegen dat de raad op de bres stond voor de belangen van de visserij, maar vreesde grote moei lijkheden bij de pogingen lot ver werving van nieuwe percelen. „Het zou gemakkelijker zijn als Bruse vissers allen waren, maar de kwe kers uit het. Noorden cn Yerseke en de garnalenvisscrs zijn er ook nog. Het zal dan ook een hard gevecht worden", vreesde hij. Zijn voorstel om tc pleiten voor keuzeplan C 1 vond echter geen weerklank bij de raad, die dan ook unaniem voor plan C 3 koos. Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Vrij koud Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer; matige tot krachtige noordwestelijke wind; mi nimumtemperaturen omstreeks 5 graden, maximumtemperaturen cir ca 13 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kan op een droge periode van mins tens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 mei. Zon op 4.36, onder 20.38 Maan op 18.51, onder 3.21 Volle maan: 25 mei (6.51) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 23 mei 1.16 13.53 7.03 19.26 Springtij: 27 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-5. Het K.N.M.l. deelt mee: een depressie, die donderdag met zijn centrum boven de Botni- sche Golf lag. zorgt in Skandinavië voor een weinig aangenaam weer type met veel buien. Dc invloed van deze depressie reikt tot aan dc noordrand van het Europese conti nent. Boven ons land houdt hel la gedrukgebied een noordwestelijke stroming in stand die vrij koude lucht aanvoerd. Deze lucht, waarin donderdag nog enkele buien tot ont wikkeling kwamen, wordt geleide lijk minder onstabiel van opbouw. Vrijdag zal het dan ook op de mees te plaatsen droog zijn bovendien mag op flinke zonnige perioden wor den gerekend. In de vakantiecentra in Midden- en Zuid-Europa is het momenteel zonnig weer met middag- temperaturen van rond de 25 gra den. In Griekenland cn op de Bal kan worden op enkele plaatsen zelfs maxima bereikt van 30 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1