OVERLEG IN PARAMARIBO VERKEERT IN TIJDNOOD JUMELAGE-JUBILEUM ZIERIKZEE-ST. HILAIRE IN MUZIKALE SFEER Ophangingen in Zuid-Afrika Sadat besluit Arabische rondreis Giscard nodigt heel dorp te eten PTT-top blijft tegen spreiding DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA „DE GROENE DREACK" PASSEERDE ZÈELANDBRUG ZIER1KZEESCH E NIEUWSBODE Dinsdag 20 mei 1975 131ste jaargang Nr. 21692 WAARIN OPGENOMEN (1797 -1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W in du nummer: Onderwijs jubileum in Bruinisse Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 PRETORIA, 19-5. In de gevange- nsi van Pretoria en Zuid-Afrika zijn maandag vier terdoodveroordeelde Afrikanen opgehangen. Eén der beklaagden had zich in maart 1974 vergrepen aan een blan ke vrouw, twee beklaagden waren medeplichtig geweest aan de moord op een Afrikaan en de vierde be klaagde had zich schuldig gemaakt aan diefstal met geweldpleging. Advertentie PARAMARIBO, 19-5. Het ziet er naar uit dat hel topoverleg tussen Nederland en Suriname, dat op het naar Nederland terugkeren. Dit zei hij maandagavond in Paramaribo nadat het overleg om negen uur lo kale tijd was beëindigd. ogenblik in Paramaribo plaatsvindt, over de onafhan kelijkheid van Suriname, eind november van dit jaar in grote tijdnood komt. Het bilaterale overleg, dat maan dag met zeven uur vertraging aan ving werd tussen vijl' uur en half acht 's avonds plaatselijke tyd twee maal op verzoek van de Surinaamse regeringsdelegatie geschorst. DAMASCUS, 19-5. President Sa- dat van Egypte heeft volledige over eenstemming met zijn Arabische collega-leiders over de problematiek van het Midden-Oosten. De Egypti sche leider vertelde dit zondag in Damascus aan het slot van zijn be zoek aan Syrië, de laatste halte van een reis van een week die hem eer der naar Koeweit, Irak en Jordanië bracht. PARIJS, 20-5. De Franse president Valery Giscard d'Estaing heeft heden (dinsdag) de eerste verjaardag van zijn ambtstermijn, een heel dorp te eten uitgenodigd. Het gaat om de dorpelingen van Ringeldorf in de El- zas die door Giscard en zijn vrouw zijn gevraagd voor een diner in het dorp zelf. Alle 48 kiesgerechtigden van Ringeldorf stemden vorig jaar mei op Giscard tijdens de tweede verkiezingsronde. ZIERIKZEE. Op het terreintje aan de Wielingenstraat dienden zich za terdag de eerste vrijwilligers en vrijwilligsters aan om uitvoering te geven aan de plannen de jeugd van plan West iets te bieden in de vorm. van enige speelterreintjes. „Plan Wielingenslraat" is het eerstedaar na volgen elders in de buurt nog twee speelterreintjes. Uit de rijden de winkel van de heer De Jonge kregen de werkers een verfrissing aangeboden. Fotode jeugd kijkt toe hoe het allemaal gaat worden. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) De Surinaamse delegatie vroeg om de schorsingen in verband met de verscheidene facetten van de ont wikkelingshulp met de eigen advi seurs te kunnen overleggen. Door de schorsingen werd ook het diner dat maandagavond door de gouverneur aan de regeringsdelega ties zou worden aangeboden tot een later uur verschoven. Politieke zegslieden in Paramaribo achten het niet uitgesloten dat het topoverleg niet volledig in Suriname zal worden afgerond. Mogelijk zal men „in Den Haag" nog eens gaan praten over het hoofdstuk ontwikke lingshulp. Vorige week is al bekend gewor den dat Nederland Suriname drie miljard ontwikkelingshulp wil ge ven over een periode van vijftien jaar. Bij de drie miljard is de vijf honderd miljoen gulden inbegrepen, die suriname nog aan Nederland schuldig is. Suriname zou minstens zes miljard hebben gevraagd. Agenda's Overigens wordt door ambtenaren in Suriname druk met agenda's ge schoven. Men. probeert uit te vinden of het mogelijk is om premier Den Uyl en minister Pronk donderdag uit Paramaribo te laten vertrekken. Dan zouden zij nog op tijd zijn om vrijdag hun programma's in Neder land af te werken. In Suriname zou dan nog op woensdag en donderdag morgen vergaderd kunnen worden. Volgens plan zouden de premier en minister Pronk woensdag uit Suri name vertrekken. Premier Den Uyl wil woensdag uit Suriname vertrekken en via Curacao Hij voegde er echter aan toe dat na het officiële diner dat door de goeverneur van Suriname zou wor den aangeboden de Surinaamse en Nederlandse regeringsdelegaties nog „informeel" verder zouden praten. „Er is nog veel te doen, omdat het werk zich heeft opgehoopt. Niette min denk ik dinsdagavond klaar te komen", aldus premier Den Uyl. De vergadering van maandag tussen de twee regeringsdelegaties begon ruim zeven uur te laat, omdat de beide premiers niet eerder van een uit stapje naar Nieuw-Nickerie konden terugkeren door tropische regenval. Daarna werd de vergadering van vijf uur tot negen uur tweemaal on derbroken op Surinaams verzoek voor intern overleg. De Surinaamse ministers wilden in verband met verscheidene facetten van de ont wikkelingshulp eerst nog met eigen adviseurs overleggen. DEN HAAG, 20-5. De top van de Centrale Directie van de P.T.T. is en blijft fel tegen het spreidingsbeleid van de regering. In een open brief aan de Tweede Kamer hekelen de 132 diensthoofden, directeuren en hun plaatsvervangers van de centra le directie het onderzoeok naar wen selijkheid en aanpak van de sprei-*""'' ding en de vrijwlligheid van betrok kenen. Even als de andere perso neelsleden van de centrale directie vindt de top die vrijwilligheid maar een „schijnvrijwilligheid". FLORENCE, Italië. Forence in Italië heeft maandag de heetste meidag in 55 jaar gehad. De tempe ratuur liep op tot 33 graden celsius ZIERIKZEE. Prinses Beatrix, prins Claus en hun kinderen hebben de Pink sterdagen doorgebracht op de Zeeuwse wateren. Zaterdag arriveerde „De Groene Draeck" onder begeleiding van de RP 10 vanuit Veere te Zierikzee. Er was grote belangstelling toen „De Groene Draeckafmeerde in de Zie- rikzeese haven. Zondagmorgen voer het jacht de haven weer uit om koers te zetten in de richting van Willemstad. Foto: met prinses Beatrix aan het roer passeert „De Groene Draeckde Zeelandbrug. Onvergetelijke Pinksterdagen (Telefonisch van onze redakteur) SAINT HILAIRE DU HARCOUET, 19-5. Het probleem is zo oud als de twintigjarige jumelage zelf: die er bij waren moeten het vertellen aan degenen die in Zierik zee achterbleven. Een verslaggever is daarom ge neigd naar de overtreffende trap te de drumband onder leiding van de ven. Dat kan gaan ten koste van de geloofwaardigheid. Daarom volgt hieronder een korte samenvatting: Zowel de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer' onder leiding van di rigent de heer E. A. de Looff. met de drumband onder leidng van de tamboer-maitre de heer A. Struyk, als de trompetters en tamboers van „Rust Roest' met het majorettenpe- loton onder leiding van mej. Coby van Leeuwen, hebben duizenden Fransen tot enthousiasme gebracht en de lofuitingen in Salt Hilaire z(jn vrijwel niet van de luchtgeweest. Een hoogtepunt was wel de taptoe op de Place de l'Eglise (kerkplein), waarvoor zowel „Kunst en Eer" als „Rust Roest" alle registers hadden opengetrokken. De harmonie glorieerde onder meer met „The Longest Day" en het „Quand Madeion", terwijl het tam boer- en trompetterkorps met het majorettenpeloton een gevarieerd programma van beweging, ritme en muziek met overtuiging binnen het vierkant van het plein brachten. Een unikum was do muzikale sa- samenwerking tussen de beide ver enigingen aan het slot dat eerst om twaalf uur 's nachts een einde vond. Concert Een officieel concert als afsluiting van de plechtige herdenking van het vierde jumelage lustrum brachten de beide verenigingen zondagmorgen op het stadhuisplein. Dirigent De Looff had enige mar kante nummers uitgezocht als de mars „Colonel Bogy on Parade" en ..Orfeus in der Unterwelt' van Of fenbach. Een bijzondere noot in het pro gramma vormde het door twee doch tertjes van de eerste „Kunst en Eer" -tamboer, de heer Lokker, gezongen Normandische Volkslied, met bege leiding van de harmonie. Een vondst die warm insloeg bg het ook ditmaal aanwezige talrijke publiek. Jumelage-herilenking De herdenking van het twintigja rige jumelage-jubileum vond plaats in de grote zaal van het stadhuis, waar burgemeester P. Guinebault inzondei'heid zijn vroegere collega dr. Cuche verwelkomde als de pro motor van de jumelage in 1955. Ver der herinnerde burgemeester Guine bault aan de aktiviteiten van de Zie- rikzeese jumelage-burgemeesters, onder wie wijlen burgemeester jbr. J. J. Schuurbeque Boeije en mr. F. Th. Dijckmeester. Aan laatstgenoemde word een felicitatietelegram gezon den. St. Hilaire's burgemeester herlas hierna de in 1955 opgestelde jumc- lage-oorkonde en beloofde die oor konde inhoudelijk voort te zetten en te vernieuwen. Hij bood burgemees ter Th. H. de Meester een ingelijste antieke kaart van Normandië aan. Burgemeester De Meester sprak hierna een hartelijk dankwoord en gaf uiting aan zijn vreugde over het weerzien, waarbij hij vooral prees de royale versiering vap St. Hilaire met Nederlandse, Franse en Europese vlaggen. Hij deed het verhaal van het ju- melage-huwelijk en vond het een fe nomeen dat twee kinderen van de Frans-Nederlandse familie Lokker thans meespelen in „Kunst en Eer". Hij bood de heer Guinebault een zilveren sigarendoos aan met in- skriptie van de data en wapens van de beide steden. De prefekt van het Departement Manche, dc heer M. Cazujuist vond het treffend dat deze jumelagevie- ring samenviel met de marinever broedering die deze dagen plaats vindt in Cherbourg, waar Neder landse marineschepen liggen afge meerd. Ter inleiding op het vlaghijsen voor het stadhuis bracht „Kunst en Eer" een feilloze Marseillaise tot klinken, gevolgd door het Wilhel mus. Tijdens de maaltijd die 's avonds plaatsvond werd burgemeester Gui nebault in het zonnetje gezet in ver- (Vervolg pag. 3) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t Een groot verleden is een f plicht voor de toekomst. J Wallis Verwachting tot woensdagavond: Minder zonnig Van het noorden uit toenemende be wolking met slechts hier en daar re gen, later gevolgd door enkele op klaringen; vannacht weinig, morgen matige tot vrij krachtige naar noord west draaiende wind; minimumtem peraturen van 9 graden aan de kust tot 5 graden in het binnenland, ma xima van 12 graden in het noorden tot 17 graden in het zuidoosten. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperatüren: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 mei. Zon op 4.39, onder 20.35 Maan op 16.13, onder 2.26 22 mei. Zon op 4.37, onder 20.37 Maan op 17.33, onder 2.52 Volle maan: 25 mei (6.51) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 21 mei 11.47 4.57 17.38 22 mei 0.11 12.54 6.09 18.35 Doodtij: 20 mei HET WEEROVERZICHT DE BILT, 20-5. Het K.N.M.I. deelt mee: een krachtig hogedrulcgebied op de Noordzee brengt om dinsdag droog en zonnig weer. Ook in de rest van westelijk Europa viert de zon hoogtij. Veel minder aangenaam doet het weer op het Iberisch schier eiland zich voor. Een uitgebreid la- gedruksysteem, vooral in de boven lucht goed ontwikkeld, is daar al dagen verantwoordelijk voor be wolkt en te koel, waarbij op veel plaatsen regen- of onweersbuien voorkamen. Voor de verdere weers ontwikkeling boven onze streken worden de gedragingen van een ac tieve depressie die voor de zuidkust van Noorwegen is aangekomen, van groot belang. Het koufront van deze depressie trekt over (Je Noordzee zuidwaarts en zal naar het zich laat aanzien woensdag in ons land tijde lijk meer bewolking brengen. Als ccvolg van deze nieuwe ontwikke ling blijven de temperaturen op een gematigd nveau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1