Sluitingsavond Welfarecursus afd. Westhoek Ned. Rode Kruis Jaarvergadering afdeling Zeeland Ver. van Nederlandse Gemeenten Brug in aanbouw ingestort: tien doden GEWESTVORMING ONDERWERP INLEIDING VOOR VER. NEDERLANDSE GEMEENTEN 5 Kermis in Dreischor ONZE PUZZELRUBRIEK Expressievakken trekken aan het kortste eind 1 HAAMSTEDE, 15-5. Woensdag j.l. vond dc sluitingsavond plaats van dc gehouden Welfarecursus te Haamstede, in de Prinses Bcatrixschool. De pre sidente opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom aan de cursisten, vergezeld van hun echtgenoten of kennissen, speciaal mevrouw Everwyu, echtgenot van de burgemeester, de leidsters van de overige afdelingen van de overige afdelingen van de Welfare op Schouwen-Duiveland, mevrouw v. d. Maas-van 't I-loff, vertegenwoordigster Welfareraad. Zij legde dc nadruk op de beteke nis van een dergelijke cursus waar voor vele dames in dc praktijk bij zieken af zyn die bezigheid nodig hebben een handvaardigheidtechniek leren of anderszins terwille zijn. Reeds tijdens de cursus liepen de dames stage. o.a. in het rusthuis „Duinoord". De cursus verliep in een bijzonder prettige sfeer. Hierna reikte mej. Ruygrok. districtscursusliedster de legitimatiebewijzen en de Welfare- broches uit aan de cursisten. Me vrouw Willems-Dekker van de afd. Schouwen bedankte hierna mej. Ruygrok met een bloemetje en een presentje namens de cursisten. Ook mej. Houtman werd in do dank betrokken met een bloemetje van de cursisten van de afd. Schou wen en de afd. Zierikzee voor de ontvangst op de cursusmiddagen. Tentoonstelling In de pauze werd de tentoonstel ling bezichtigd van de tijdens de cursus gemaakte modellen. In het lokaal, waar dit allemaal was uitge stald heerste een gezellige bijeen- korfachtige sfeer, waar men bijna niet genoeg van kreeg. Kermis in Dreischor, wie heeft zo iets verwacht? Dat is vreugde in Dreischor - elk kinderhartje lacht! Soms was kermis in Schuddebeurs geweest, maar daar is geen koffiehuis meer, zo U leest. Laat ook de mensen van Dreischor blij en vrolijk zijn! De Dreischorse mensen houden van pret en van de gijn. G. NEUBACHER-CONRADS Pinksteren 1975. Voor de nodige consumpties werd gezorgd door de eigen Rode Kruis mensen. Na de pauze vertoonde mej. Ruyg rok een diaserie betrekking hebben de op het Wclfarewerk bij zieken en gehandicapten, waaruit bleek, dat het ongeloaflijk is, wat een zwaar gehandicapte met behulp van Wel fare nog allemaal kan leren en ma ken. Mej. Ruygrok vertelde hierbij enthousiast over dit werk. Na afloop werd door mevr. Ever wijn nog dank gebracht voor hel mooie werk, dat de Welfare op deze wijze doet. Zij had zeer genoten van de avond. De cursisten De cursisten waren: dc dames W. Laman Trip, Burgh; E. van de Wer ken, Burgb; E. B. Lindenborg-Sla- ger, Burgh; H. Oostdijk-Kooman, Haamstede; F. C. Sorgedrager- Knulst, Haamstede; H. J. C. B. van Zeventer-Beerendonk, Haamstede; M. E. Brons-Vrijenhoek, Renesse; C. Stoel-van Felius, Renesse; A. J. Smit-Brouwer, Renesse (herhaling); E. Willemse-üekker. Renesse (her haling); G. Nauta, Zierikzee; Koo- man-de Boer, Zierikzee; Konijnen burg, Zierikzee; Van Loon, Zierik zee; Kouwenberg, Zierikzee; Van den Houten, Zierikzee; Van Veltho- ven, Zierikzee; v. d- Velde-Kriek, Zierikzee; Vermeulen, Zierkz.ee; Ob- bink, Brouwershaven; L. W. Groen- leer, Colijnsplaat. MIDDELBURG. 15-5. In de Stads schouwburg van Middelburg hield de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten haar al gemene jaarvergadering op donder dag 15 mei. De voorzitter klaagde in zijn ope ningswoord over de overbelasting, de spanning waaronder gemeentebe stuurders dikwijls moeten leven, de stapels stukken die ze regelmatig moeten doorwerken, terwijl men de indruk krijgt dat in de Tweede Ka mer de belangen van de gemeenten niet de aandacht krijgen die ze ver dienen. Een andere noodkreet uitte hij over de ver doorgevoerde centra lisatie, met als voorbeelden de Ener gienota en de fusering van de ener giebedrijven. Wethouder W. M. H. Colsen van Sas van Gent werd benoemd in de vacature in het bestuur (wethouder Brand). De heer Haverhoek (penning meester) zag zijn bestuursmandaat verlengd. Het saldo van de rekening, aan het begin van het jaar nog plm. f 3700,was aan het eind van '1974 nog slechts ruim f 1300,De con tributie werd daarom verhoogd van één cent naar twee cent per inwoner. De „ongeregelde"' dagen der laatste weken hebben wat de puzzel betreft geleid tot wat minder animo, hetgeen tot uiting kwam in een geringer aan tal inzendingen. Toch wat het aantal foutloze oplossingen groot genoeg om - zoals gebruikelijk - de prijsjes te verloten. •Dc eerste prijs gaat naar; Mevr. W. Noordfjk-Schoenmakcr Krammerstraat 5, Zierikzee De tweede prijs is bestemd voor: Mevr. Van Emmerik-De Rijke Torenstraat 37, Vaassen (Gld.). De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. fladderak; l» pover: 12. porter; 13. halm; 14. ik; 16. roek; 17. vorm; 18. T.T.; 19. nek; 21. en; 22. kopij; 23. bat; 24. krans; 26. tor; 27. Saaie; 29. sla; 30. Zweed; 32. baar; 34. kade; 36. eb; 38. rad; 39. uk; 41. foei; 42. egel; 44. Ra; 45. iep; 47. nu; 49. enig; 51. trip; 53. we zel; 56. ram; 58. email; 60. zes; 61. leges; 63. nis; 64. adel; 66. pi; 67. ent; 68. as; 69. pril; 70. pont; 72. si; 73. buik; 74. tarief; 76. serie; 77. wente laar. VERTIKAAL: 1. flink: 2. A. P.; 3. dor; 4. droes; 5. eten; 6. rek; 7. ar; 8. Parijs; 9. olm; 10. v. m.; 11. Rot terdam; 13. hop; 15. kers; 17. vore; 18. talaar; 20. kalk; 22. koel; 23. baar 25. naaf; 26. i.w.; 28. a.b.; 30. Zeeuw 31. degel; 33. ruitenaas; 35. don; 37. ben; 40. kermis; 43. lire; 46. pias; 48. ijzel; 50. gage; 52. pi; 54. ezel; 55. es; 57. mens; 59. larie; 61. linie; 62. stier; 65. dik; 66. port; 69. pui; 70. pan; 71. tel; 73. br; 74. te; 75. fa. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. lak van spon 6. wandtapijt met ingewerkte figu ren; 11. militairen te paard: 12. kle dingstuk van een kloosterling; 13 hoofddeksel; 14. bedwelmende drank 15. sint (afk.); 17. in oprichting (afk); 19. voorzetsel; 21. grof weefsel; 24 hemellichaam; 26. oor van een haas of konijn (jagerstaal); 29. zwemvo gel; 30. figuurraadsel; 32. toespraak; 33. tocht te paard, per fiets enz.; 34. lidwoord; 35. bekend sportevene ment (afk.); 37. telwoord; 38. nauw keurig; 39. strijkinstrument; 40. dwaas; 42. muzieknoot; 44. oude lenleeenheid; 45. gedwee, mak; 48. rijstbrandewijn; 50. vis; 53. grote ge hoorzaal; 54. korte spijker met grote bolle kop; 56'. grasvlakte; 57. puntig uitlopend; 58. televisie (afk.); 60. boksïerm; (afk); 61. uitroep van pijn (52. wensende verwachting; 64. klein kind; 65. geluid van het schaap; 67. oorsprong, afkomst; 69. muziekstuk voor 4 partijen; 70. wilddief. VERTIKAAL: I. vrouwelijk be roep; 2. file; 3. in ondertrouw opgc- Volgend jaar zal de algemene ver gadering worden gehouden in Ter- neuzen. De ontvangst van de deelnemers in het stadhuis van Middelburg, leidde van het Molenwater (Schouwburg) via allerlei straatjes, die een goed beeld lieten zien van de mooie en doelmatige restauratie van oude pan den. Na een welkomstwoord van burge meester Wolters in het stadhuis, werd een zeer goed filmpje vertoond, waar in de titel die Middelburg als voor beeldstad kreeg, uitermate goed werd uitgeduit. De lof voor dit propa- gandafilmpje voor Middelburg was eenstemmig. Flitsen uit het buitenland ROME. In de nacht van woensdag op donderdag zijn uit de galerij voor moderne kunst in Milaan 36 mees terwerken van Franse impressionis ten en Italiaanse schilders uit de 18e en 19e eeuw gestolen. BEIROET. De Palestijnse guerril la-officier Aboe Hoesan is donder dag in de Libanese hoofdstad Bei roet door een tijdbom in zijn auto gedood. JERUZALEM. De Israëlische mi nister voor immigratie Schlomo Ro sen heeft donderdag bij de verwel koming van een groep immigranten gezegd dat het aantal Israëliërs dat het land als emigranten verlaat „alarmerend" is. NEW YORK. Libanon heeft de waarschuwing geuit dat het zal moe ten verzoeken om optreden door do veiligheidsraad van de Verenigde Naties als Israël de Libanese soeve reiniteit blijft schenden. MOSKOU, De Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft zijn Amerikaanse collega dr. Henry Kissinger beschuldigd van dubbelzinnigheid ten aanzien van de ontspanning en de defensie-uit gaven. MILAAN. Een lid van de gemeen teraad van het Noorditaliaanse plaatsje Gaggiano, bij Milaan, is woensdag op klaarlichte dag ont voerd, toen hij per auto terugkeer de van een vergadering van de ge meenteraad. BRASILIA. Voor de derde keer in nog geen week heeft het Braziliaan se parlement mot 175 tegen 135 stemmen invoering van de moge lijkheid tot echtscheiding in Brazi lië verworpen. Er was een meerder heid van tweederde vereist. MOSKOU. „Dat Europa reeds dertig jaar in vrede leeft is te dan ken aan het feit, dat de socialistische gemeenschap er op een beslissende manier een bijdrage toe geleverd heelt", zo beeft de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko verklaard. ANKARA. De Turkse-Cyprische le der Fauf Denktash heeft donder dag bekendgemaakt dat een voor- g nu men referendum over dc grond wet van de uitgeroepen Turks-Cy prische federale staat was uitge steld van 18 mei tot 8 juni. Dit heb ben welingelichte kringen in Anka ra meegedeeld. AMSTERDAM, 15-5. De verlaging van hel aantal verplichte lesuren in het algemeen voortgezet onderwijs per februari 1972 heeft de meeste in vloed gekregen op de expressievak ken. Dit konkludeert drs. L. A. Welters uit Amsterdam uit een onderzoek dat hij heeft uitgevoerd in opdracht van de Dr. E. Boekmanstichting, sociaal wetenschappelijk studiecentrum voor kunst en kuituur. Het onderzoek is uitgegaan van de veronderstelling van de minister van onderwijs, C. van Veen, geuit in 1972, dat de expressievakken (teke nen, handvaardigheid en muziek hel minst van alle vakken zouden worden getroffen. De daling bij de expressievakken is volgens drs. Welters echter groter dan bij enige andere groep van vak- kien en zij duurt nog steeds voort. In 1973 daalde het aantal lesuren ex pressievakken - afgezet tegen de toeneming van het aantal leerlingen - met acht procent, in 1974 nog eens met drie procent. De scherpste daling deed zich voor in het aantal uren handvaardigheid, omdat daar in tegenstelling tot mu ziek en tekenen sinds 1968 sprake ivas van een stijging. Advertentie bock NEDERLAND WATERKANT 5 Met drt boek bij de hand hoeft u niet meer te zoeken naar ideeën voor een weekend of J vakantie op of aan het water. Voordeelprii^ f.14,50 Na1augustus1975f.21,- nomen vrouw; 4. motorvoertuig; 5. moerasplant; 6. draaiende kap op een schoorsteen7. plaats in Alge rije; 8. toejuiching; 9. muzieknoot; 10. kort schriftelijk verslag van het geen in een vergadering behandeld is; 16. roofvis; 18. muziekinstrument 20. eldorado voor kinderen; 22. dun ne, zoete vloeistof; 23. en dergelijke (afk.); 24. persoonlijk voornaam woord; 25. op het ogenblik; 27, bij woord; 28. plaats in Gelderland; 30. vakantie van een rechtscollege; 31. mannelijk rund; 34. mannetjesbij; 36. doortochtgeld; 40. maaiersge reedschap; 41. bontgekleurde pape gaai; 43. mannelijk familielid; 46. zangstem; 47. mannelijk beroep; 49. gehalteëenheid van goud (afk); 51. te weten (afk.); 52. bolgewas; 53. Amsterdams peil (afk.); 55. handvat van een schaaf; 57. eenvoudig; 59. ploegsnede; 60. fijn, licht weefsel; 63. zadkorrel in een vrucht;. 64. nog eens; 66. uitroep van blijdschap; 68. voorzetsel. AMSTERDAM. Burgemeester Sam- kalden introduceert mr. Jan Theo- door Kapelle, burgervaer van de feeststad „Mokum 700", welke zich zal uitstrekken over vier hallen van het RAl-complex. De feeststad is van 24 juni tot 29 juni open voor he publiek. De beide burgervaders lo nen hier de oorkonde die bij de eer sie steenlegging van Mokum 7ol werd ingemetseld. Zwitserse zeppelin pechvogel LUZERN, 15-5. De hete- luchtzeppelin die Zwitserland gebouw heeft, ontwikkelt zich als een echte pechvogel. Na de start woensdagavond klapte de „reuzesigaar" op de vlucht van Luzern naar Zug als een zakmes samen daar een voor de drukverdeling zorgende benzinemotor het af liet weten. De piloot en mede-construc teur, Kurt Rünzi, kon met het 36 meter lange luchtschip echter een zachte noodlanding in een wei maken De „Verkehrshaus Luzern gedoopte Zeppelin had al bij de inwijding moeilijkheden gehad. Het opblazen van het hulsel mislukte lot vier keer toe. Tevoren was de champag nefles pas bij de vierde poging hel luchtschip te dopen gebro ken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HELLE VOETSLHS. Burgemccs- ter en wethouders van de gemeente Hellevoetsluis wijzen de mogelijke vestiging van een kerncentrale op de Maasvlakte op dit moment af. Dit schrijven zij in en bref die zij de ge meenteraadsleden samen met dc tiola energiebeleid uitgebracht door de gemeente Rotterdam en het open baar lichaam Rijnmond hebben toe gestuurd. DEN HAAG. Kunnen studenten, die in hun eigen organisaties een be- stuursfunktie vervullen rekenen op een extra studiejaar? Minister Van Kemenada heeft deze vraag over de herstrukturering ontkennend beant woord. LIESERHOFEN, 16-5. Tien arbei ders zijn heden (vrijdagochtend vroeg vermoedelijk om het levei gekomen toen in zuidelijk Oosten rijk een in aanbouw zijnde brui over de Lieser instortte. De brui moet deel uitmaken van de nieuw Ta.uern-snelverkeerswcg over d Oostenrijkse Alpen die in mei vol] gend jaar zou worden geopend. D stoffelijke overschotten van tvvc arbeiders zijn geborgen. (Van een medewerker) MIDDELBURG, 15-5. „Gewestvorming in nieuwe fase" was het onderwerp van de heer mr. L. G. van Retfcn, hoofddirecteur van de Vereniging van Ned. Gemeenten, in het tweede deel van dc vergadering te Middelburg, op donderdag 15 mei, met als titel: „Het labyrint van de bestuurlijke reor ganisatie". In ambtelijke kringen wordt altijd gesproken over de drie bestuursla gen; het rijk. dc provincie en de ge meente, waarbij de provincie lange tijd een ondergeschikte of soms hele maal geen rol speelde. Nu is er dc roep om de gewestvorming, omdat er gebieden bestaan die niet als provin ce op elkaar aansluiten, maar wel als agglomeratie. Men vindt soms ook dat de taak voor dc gemeenten te veel omvattend is. Bepaalde taken worden gezamen lijk aangevat, ook nu al, maar het zijn deze taken die straks door het gewest zouden moeten worden ge daan. Dc vraag is echter wel hoe ver men moet gaan. En naarmate de ge westen groter worden, wordt de po sitie van de provinciq onduidelijker. Onder meer staatssecretaris Polak uitte enige tijd geleden kritiek op de ..gemeenschappelijke regelingen" waarmee onder meer ook op Sehou- wen-Duiveland toch wel goede resul taten worden bereikt. Het ontwerp- gewest gaat velen niet ver genoeg, anderen echter wel veel te ver. Modellen Dc modellen die in discussie zijn geweest zijn: I. Het V.N.G.-modcl 1969 (model Beernink-Van Veen (vier bestuurs lagen), met naast de provincies ook uitgevouwde gewesten. II. Het Rapport van dc Voorlo pige Wetenschappelijke Raad. met het rapport van het Instituut voor Bestuurswetenschappen (rijk-provin cies of landsdelen met plm. 80 (a 100) maxi-gemeenten nieuwe stijl. III. Rijk - 20 a 25 miniprovnicies en vergrote gemeenten. IV. Rijk (5 landsdelen) - 44 gewes ten, met als resultaat uitgeholde ge meenten. De Wiardi Beekman-stichting zag in zijn studie Het Rijk 28 a 30 ge westen en heringedeelde gemeenten van 20.000 tot 30 000 inwoners. Bij al deze rapporten stond spreker voor het spuien van kritiek enige tijd stil of wees hij op diverse saillante punten. Gezien dc vele voorbereidingen die nog moeten plaats vinden, zal het wetsontwerp Gewestvorming dit jaar waarschijnlijk nog niet worden inge diend. Men kan daarom nog allo kan ten uit. Maar men moet oppassen voor uitgeholde gemeenten, dat was de te neur in de woorden van de inleider. Dat waren ook de waarschuwingen van burgemeester Wolters van Mid delburg, die nog wat nader op het door dc heer Van Reijen gestelde in ging. Want de taak van de gemeen ten is wel veelomvattend, maar ge westvorming mag niet leiden tol te grote concentratie van macht bij ge westen of provincies ten koste van dc gemeenten. Toch zal men (dc gemeenten) zelf initiatieven moeten nemen, eer er ge regeerd wordt over en zonder de in spraak van de gemeenten. Maar de ..provinciale oplossing (meer provin cies) zal misschien toch de voorkeur verdienen boven andere oplossingen. Mcl dit „huiswerk" van dc lieer Van Reijen gingen de gemeentebe stuurders naar hui:-. VOOR DE VROUW V kunt niet alles welen! VERNIETIG DE GROENTE NlE'A door de behandeling. Laat groente nooit langer dan tien minuten ii het water staan, anders zijn a!l< vitaminen eruit! Door te hoge ver hitting gaan ook de vitaminen ver loren. Bovendien de helft van d< organische voedingswaarden, ca derde lot vier'vijfde van het zei meel en een/vijfde lot de helft vai het eiwit. DOOR EEN VOLDOENDE TOE-I1 VOER van vloeistof vergpmakkeM lijkt u hel werk van alle uitschei-m dingsorganen. Zonder enig gevaam scheidt het lichaam clrie liter tra 41 ter per dag af. Daarom moet in dqj vorm van verschillende gezonde'! dfranken in de loop van een dam tussen de maaltijden worden geM dronken. Vocht kan ook worderm toegevoegd door het eten vod rauwkost en fruit. VERZADIG HET BLOED met zovocU zuurstof als maar enigszins mope-l lijk -is. Daarom is het verstandigÊ met open ramen te slapen en dn-l-l gelijks een wandeling te ma-I ken. Vermijdt alles wat het bloed! kan vergiftigen, zoals tabaksrook! en slechte lucht in gesloten onvol-m doende geventileerde ruimten. WIJ VERGETEN VAAK dat ren. kinderen zijn. Om te spelen! moeten zij levensruimten hebben! Het spel. een natuurlijk middel /ol|l zelfontwikkeling, is noodzakelijk. I ALS U VAN HET ROKEN af unit! komen, drink dan tussen de maal tijden zes a acht glazen water. H'w meer vocht u naar binnen krijgt. I des te vlugger raakt u de nfcofi.icj uil uw lichaam kwijt. Neem voor! een warme drank warme melk b>jl de periode van de ontwenning] Vermijdt in deze periode zoveel! mogelijk alkoholische dranken! ,lhee, koffie en coladranken. UW BED KAN DF. OORZA AK ZIJ"1 dat u slecht slaapt. Jets hardere! bedden geven gedurende de slaap! betere rust en voorkomen vr -,fl moeidheid der spieren. Pijn in del rug is vaak een gevolg van zachte bedden, die doorgaans in J het midden wal inzakken. HET IDEE DAT WE ZO NOOK i J VLEES moeten eten is allang ach- terhaald. voor wie. er niet buifenï kan is 150 gram vlees van poedel kwaliteit voldoende per dag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5