President Sadat verbaasd KOOPJES HALEN „WICO" Reisje pla t telandsvrouwen afdeling Noordwelle e.o. Treinramp in Joegoslavië Vliegtuig neergestort Vakantiegangers zonder kentekenbewijs deel drie komen grens niet over Binnen afzienbare tijd verhoging van de broodprijs Werkgroep rapport „Het waterschap en zijn toekomst" BIOSCOOP DE CONCERTZAAL - ZIERIKZEE Volgende week: „MY FAIR LADY" AGENDA BEGIN De huiueringwekhende - dreiging uon een luchtramp. Een nieuoue bioscoopgebeurtenis met nog nooit vertoonde k lucirtstènes. RENESSE. 15-5. Dinsdag maakte de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwellc e.o. avjn jaarlijkse reisje. Reisdoel was dit jaar zuid-Limburg, 's Mor gens vertrokken 41 dames met een bus van Van Oeveren. Zij werden in de bus verwelkomd door de presi dente. mevrouw Vervloei. Via Willemstad ging de reis door Noord-Brabant, waar in Gilze Rijen gestopt werd om in motel „Gilze Rije" een kopje koffie te gebruiken. Vervolgens werd de reis voorgezet naar het witte stadje Thorn, waar de dames de gelegen heid hadden alles eens goed te be kijken en de benen te strekken. Op het fraaie drielandenpunt te Vaals werd de lunchpauze gehouden. Rond half drie arriveerde het ge zelschap in Valkenburg, waar een bezoek werd gebracht aan de steen kolenmijn Valkenburg. Hier werd een film getoond en daarna gingen de dames ondergronds. Een gids leg de uit hoe alles toeging toen er nog in de mijn gewerkt werd. Ook werd het fosielen museum bezocht. Alles bij elkaar, mede dank zij het zeer deskundige commentaar van de gids, een zeer interessant bezoek. Forellen Vervolgens reed men naar Gul pen waar de forellenkwekerij werd bezichtigd. Een deskundige legde uit wat er alleen bij het kweken van forellen komt kijken. In het bijbe horende restaurant La Truite D'Or werd later door de meeste dames ge noten van een heerlijk diner waar van de hoofdschotel werd gevormd door de forel. BEIROET, 15-5. President Sa- dat van Egypte heeft verklaard ver baasd te zijn over het bezoek van de Russische premier, Kosigin, aan Libië en de verkoop van „fabuleuze" hoeveelheden Russische wapens aan het Libische regiem' van kolonel Moammar Gaddafi. In een vraggesprek met het Li banese weekblad Al Hawadess zei de president dat hij president Ford op de bijeenkomst op 1 juni in Salz burg zal vragen om dringende fi nanciële steun teneinde de Egyp tische economie in het goede spoor te brengen en bij te dragen tot het terugbetalen van de Egyptische schulden aan de Sowjet-Unie. Sadat beschuldigde Israël ervan de stap-vöor-stap-diplomatie van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissinger, te torpederen. Hij zei dat hij bereid v/as Ford eenmaal, tweemaal en driemaal te ontmoeten en iedereen die zou kunnen helpen mijn (Mid- de-Oosten) probleem op te lossen. In antwoord op een vraag naar Kosigings bezoek aan Libië - het eerste van een lid van het Kremlin- drietal - zei Sadat. „Ik geef toe dat zijn komst in Libië een vreemd vraagteken plaatst. Elke keer als ik Moskou bezocht, begonnen de Rus sische leiders de officiële besprekin gen met bittere verwijten voor de verklaringen en px-opaganda die Gaddafi aan hun adres uitten". „Ik begrijp de positie van Gad dafi. Hij probeert zijn isolement te doorbreken. Maar wat ik niet be grijp is de Russische houding". Advertentie BIJ DEN HAAG. Prins Claus heeft donderdag twee oudvrijwilligsters van de Stichting Nederlandse Vrij willigers gehuldigd voor het werk, dat zij hebben verricht in Kame roen, Columbia en Brazilië. Op de foto de prins met links mej. A. L. Post uit Koog aan de Zaan en rechts mej. T. S. Bolland uit Driehuis- Velsen. vertoont a.s. vrijdag 16, zaterdag 17, 1e en 2e pinksterdag "We zijn geraakt dé bemanning is dood•J16jwns,in Godsnaam ■II® KIM MM Mil Ml iiiMsttn nwn IIKUMIM wu MUI IIKMM1MK ittwiis Minugin urnii) UI6U8IA SUMMiRiANÜ MM ti wi «aus tatw n Xr, SWX' tik-. Cl Of» MMS- h KLl'Ai! 'k>t tuc.ïy. fw Itfgfcj -!WVtK56l Mft IfCVM'iCf'HWStfi* i jo* mme, ut*'. ic.jyrt.ia» «u «are «c Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar DIERENARTS Dierenarts S. Bergsma. Zlerikzce. tol. (01110»-2180. hooft dionsl voor Schouwen-Duivokmri APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie- rikzec, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12 30 uur en van 18.00-18.30 uur. Op de thuisweg werd nog koffie gedronken in irmtel Brabant te Bre da. Namens alle deelnemers aan deze zeer geslaagde reis dankte me vrouw Padmos-Prince het bestuur voor de prettige, goed verzorgde reis. Mevouw Vervloot dankte na mens allen de buschauffeur. Rond twaalf uur was het gezelschap weer thuis Alleen bedrijven in dienstensektor zijn optimistisch Bij een treinongeluk in de omge ving van de Joegoslavische stad Vranje zijn donderdag dertien men sen gedood cn 169 gewond, van wie 35 ernstig, zo meldt het presbureau Tanjocg heden (vrijdag)morgen. Een van de dertien rijtuigen stortte in een rivier toen een brug waarover de trein reed instortte. Spelend kind onder vallend hek NUNEN, 15-5. De 9-jarige H. van Lieshout uit Nünen is in het zieken huis in Geldrop overleden aan de verwondingen die het kind had op gelopen toen het terecht kwam on der een omvallend stalen hek. Het kind was samen met enkele vriend jes met een bal aan het spelen. Toen deze bal achter het hek terecht kwam, klom het slachtoffer op het hek en sprong aan de andere kant naar beneden. Daarbij is het hek omgevallen en op het slachtoffertje terecht gekomen. SEOL, 16-5. Een toestel van de Amerikaanse luchtmacht is donder dag neergestort op een fabriek in de Zuidkoreaanse stad Pusan. Zeker elf Koreanen kwamen om het leven, zes zijn. gewond en vijl' worden ver mist. De twee bemanningsleden van het. Amerikaanse verkenningsvliegt uig wisten zich met parachutes in veiligheid te brengen. Installatie te Middelburg ARNHEM, 15-5. De koninklijke marechausse bij de belangrijke door laatpost Bergh-autoweg (bij Zeve naar) is verschillende malen gecon fronteerd geweest met Nederlandse vakantiegangers die door Duitse douanebeambten zijn geweigerd de grens over te trekken, omdat zij niet in het bezit waren van deel 3 van het kentekenbewijs. In Nederland is het wel toegestaan zonder deel 3 te rijden wanneer men kan aantonen dat het bewuste deel is aangevraagd. Ook al laat men bij de grens fotocopieën zien van de naar Veendam (rijksdienst voor het wegverkeer) opgestuurde delen 1 en 2 en het ontvangen recu, dan nog wordt men niet toegelaten. De duit- se douane .wijst er bovendien óp dót het strafbaar is wanneer -in Duits land wórdt gereden- zonder deel- 3 op de voorruit. Men neemt daar dan aan dat mèn rijdt zonder geldig, ken tekenbewijs. Volgens de marechausseevan doorlaatpost Bergh treedt de -Duitse douane streng op. Ook de andere buitenlandse douanes bij Nederland se grensposten hebben de instructie te letten op deel 3. Soms. wordt een uitzondering gemaakt voor vracht wagenchauffeurs die voor hun brood rijden. Vakantiegangers zonder het plaatje op de voorruit, worden zon der meer geweigerd, aldus de woordvoerder van de marechausse. Staatssecretaris in Tweede Kamer: DEN HAAG, 15-5. Staatssecretaris heeft donderdagmorgen in de Twee de Kamer bevestigd, dat binnen af- Hazakamp van economische zaken zienbare tijd een verhoging van de broodprijs te verwachten is. „Het staat niet precies vast of het per 1 juli zal gebeuren en of de verho ging twee cent zal bedragen zoals in de pers gepubliceerd werd", aldus de bewindsman tijdens het mondeling vragenuurtje. De kamerleden De Ruiter, me vrouw Epema-Brugman en Janssen (allen PvdA) hadden de berichten aan de orde gesteld, waarin gewag gemaakt werd van de sanering van het Nederlandse bakkersbedrijf. De staatssecretaris zei, dat er een sane ring moet plaats vinden omdat de overcapaciteit bij de broodfabrieken een onverantwoorde prijsconcurren tie veroorzaakte. „Daarbij moet het behoud van de werkgelegenheid in het oog worden gehouden", aldus de staatssecretaris. Het is volgens hem nog de vraag of het saneringsplan, dat opgesteld wordt, per 1 juli gei-eed zal zijn. „Er wordt wel naar gestreefd", zei hij. MIDDELBURG, 15-5. Ten Provin ciehuize te Middelburg heeft gedepu teerde mr. J. F. G. Schlingemann een werkgroep geïnstalleerd, die een studie zal maken van het rapport „Het waterschap en zijn toekomst" van de studiecommissie waterschap pen, de zgn. diepdelverscommissie. De werkgroep bestaat uit vertegen woordigers van de Zeeuwse water schappen en van de provincie, aan gewezen door respectievelijk het be stuur van de Zeeuwse Waterschaps- bond en gedeputeerde staten. Van de werkgroep wordt gevraagd het uitbrengen va'n advies aan gede puteerde staten over de inhoud van Etalage van juwelier geplunderd NIJMEGEN, 15-5. donderdagmor gen is in de Nijmeegsebinneristad de etalage van een-juwelier geplunderd. In de op dat moment nog verlaten Broerstraat verhielde de dader een ruit van de zaak, griste uitgestalde horloges weg - en ..verdween in een gereed staande auto. De juwelier die de schade voorlopig raamt op f 20.000 kon de politie over de blik semsnelle aktie slechts melden dat de dader een jongeman was. Overijsselse boeren tegen zomertijd ZWOLLE, 15-5. De Overijssel- sche landbouw maatschappij is te gen de zomertijd en heeft het- Ko ninklijk Nederlands Landbouwco- mité (overkoepeling van de niet- confessionele gewestelijke land bouworganisaties) per brief verzocht dat standpunt aan de minister van landbouw door te geven. Invoering van de zomertijd zal onredelijke gevolgen hebben voor de landbouw, vindt de O.L.M. Hel zal er op neerkomen dal voor de boer de werkdag met een uur wordt verlengd. Het bedrag dat men voor hulp van loonwerkers moet betalen zal als gevolg van overwerk hoger .worden. Ook is het voor de boer geen plezierige zaak, zo meent de O.L.M.de stedeling al recreerend tegen te komen terwijl hij (de boer) zelf nog volop aan het werk is. Drie jongens overvallen man in Goes GOES, 15-5. Drie jongens van 17, 18 en 19 jaar oud uit Goes heb ben donderdag bekend dat zij een inwoner P„ A. v. d. V. onder bedrei ging met een pistool beroofd hebben De buit bedroeg maar drie gulden. De man werd in de nacht van woensdag op donderdag overvallen toen hij op weg was naar kennissen. De politie hoeft de drie overvallers, waarvan een de Nederlandse en twee de Italiaanse nationaliteit heb ben in de loop van de donderdag kunnen arrestéren. Zij hebben hun daad bekend. Het pistool is bij een vierde vriend teruggevonden. De drie overvallers worden heden (vrij dag) voer de officier van justitie voorgeleid. hel rapport, in het bijzonder met het oog op de Zeeuwse situatie. De resul taten van de studie gaan ook naar het bestuur van de Zeeuwse Water- schopsbond en de Unie van Water schappen. Het rapport/advies van de werk groep zal te zijner tijd, met de visie van gedeputeerde staten, in provin ciale staten aan de orde komen. De minister van verkeer en waterstaat heeft bij de toezending van het rap port gedeputeerde staten verzocht hem commentaar op de inhoud te geven. Sub-groepen Uit de werkgroep zijn twee sub-groe pen geformeerd. De ene zal de admi nistratieve aspecten onder de loep nemen, de tweede gaat zich in de technische kanten verdiepen. De re sultaten ervan komen daarna in de werkgroep op tafel. De werkgroep is als volgt samen gesteld: mr. J. F. G. Schlingemann, voorzitter; gedeputeerde J. van den Bos, vice-voorzitter; ir. W. de Beijl, hoofdingenieur-directeur provinciale waterstaat; mr. J. Kosters, chef twee de afdeling provinciale griffie; mr. A. F. Kooijman, mr. W. F. Methorst en J. C. de Haan, medewerkers van deze afdeling; A. M. Geluk, dijkgraaf waterschap Schouwen - Duiveland jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozen burg, dijkgraaf waterschap Walche ren; drs. R. C. E. Barbé, dijkgraaf waterschap De verenigde Braakman polders; J. C. M. Glerum, griffier wa terschap De brede watering van Zuid- Beveland; J. W. Kusee, griffier wa terschap Axeler Ambacht P. van dei- Maas, hoofd technische dienst water schap Noord-Beveland. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 17, zondag 18 en maandag I.9 mei (PINKSTEREN). Dokter A. W. van Geer, Zierikzce tel. (01110) 2080. neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie- rikzee e.o. grtat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116)-1280, heeft dienst van vrijdagavond 18.00 uur tot zondagmiddag 12.00 uur, daar na heeft dienst dokter J. Sten- ger. Haamstede, tel. (01115)- 1861. Zaterdag en zondag spreekuur uit sluitend voor dringende zaken van II.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Dokter F. Buitendijk, Bruinissc. tel. (01113) 1280. neemt waar voor dokter Richard cn dok ter Speelman. De artsendienst Bruinisse Dui veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zuster Maas. Renesse. lel, (01116) 1303. heeft dienst voor gehieel Se houwen. IAATCTI? Nirilïïic /,,stPr Uaasdorl>. Oosterland, telef. LA A I o I K IN I K IJ W n (01114) 1707. heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. UTRECHT, 15-5. Hel bedrijfs leven in ons land is over het alge meen somber gestemd in de ver wachtingen van de bedrijfsresulta ten voor dit jaar. Bijna de helft van de ondernemingen rekent op een stagnatie van hel bedrijfsresultaat, terwijl velen verwachten, dat het resultaat zal afnemen. Alleen in de dienstensector is men gematigd op timistisch. Dit blijkt uit gegevens van 23 van de 37 kamers van koophandel, dip donderdag zijn gepubliceerd. Vol gens de kamers van koophandel zal er dit jaar een verschuiving optre den van uitbreidings- naar vervan- gings investeringen. De totale in vesteringen zullen echter in 1975 in vergelijking met het vorig jaar afnemen. Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Vtijdag 16 mei Zierikzee Chr. Gerei'. Kerk, Zevengetijstraat 20.00 uur, avond gewijd aan het landbouwprojekt De Vries. Wcstensehouwen Rondleiding zilvermeeuwenkolonie Start: pompstation. 19.00 uur Bruinissc Hervormd Ver.gebouw. 20.00 uur, Israël-avond. Zaterdag 17 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „Lucht haven in alarm". Renesse Excursie Stad en Lande, 15.00 uur, verzamelen: toegangshek Slot Moer- mond. Tent, 19.30 uur, buitenconcert „Luc- tor et Emergo". Zondag 18 mei Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, film „Lucht haven in alarm". Dinsdag 20 mei Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.30 uur, afdeling N.C.V.B. Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Donderdag 22 mei Nieuwerkerk Hotel De Meelbaal, 19.30 uur. ver gadering Coöp. Ver. lot Expl. van landbouwwerktuigen Vrijdag 23 mei Zierikzee Mondragon. Informatiemiddag Wa termij, 14.00 uur. Zaterdag 24 mei Dreischor Mobiele tent aan de Ring, 19.30 uur, populair concert „Crecendo" en „Nieuw Leven" Dinsdag 27 mei Zierikzee Mondragon, 20.00 uur, Philatelica. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4168 Bezorging: (01110) 4188 Eerst „dus" maar eens in Norman- dië kijken en lidsteren hoe „Kunst en Eer" pijpt en hoe vrolijk de ma jorettes door de straten van Si. Hi- laire marcheren. Het begin, ach dat begin; hel is alles alweer twintig jaar geleden. De Fransen zijn gastvrij genoeg, maar het onderbrengen van mensen icilde ook daar wel eens problemen geven, vooral „toen"f St. Hilaire was im mers nog maar tien jaar onlicorsteld aan de totale verivoesting. Een Zierikzeese man toerd eens geleid naar een klein boerderijtje, ergens diep in het Normandische land: keutjes op het erf, een flinke vaalt, vliegepikjes aan het elektri sche peertje in de keuken, maar gastvrijheid genoeg, die werd inge leid met een goede fles Bourgogne. Alleen er was geen logeerkamer in de ivoning. De bazin had dat leuk opgelost, met een boven het bed van boven naar onder gespannen gordijn, dat het reusachtige echtelijke bed in twee delen splitste. In tweederde van het bed vertoefde 's nacht het boerenechtpaar en achter het gor dijn in het derde part onze jumela- ge-muzikant. Alleen bij het „ver draaien" kwamen er wel eens „be wegelijke" moeilijkheden. Maar geen vergissingeti rond de boer of zo'v boer. Hij rammelt met een oude auto naar de stad, draagt een veel te grote alpinomuts schuin op het hoofd, ruikt alt\jd een beetje naar mest en wijn, maar zijn bankreke ning is goed. Zijn echte wereldje is het boerde rijtje met het erf en de binnen de wallen van het Normandische land toegedekte velden, zo ver van de drukke wereld, zo intiem en beslo ten. Zo'n bustocht naar Normandië in tussen is een hele reis. Men icil na aankomst de benen wel strekken en - gevaarlijk genoeg - hebben dc Franse gastheren ter verwelkoming dan al dadelijk een glaasje cham pagne gereed staan, dat onmiddellijk diep in de knieën zakt. Zo gek was dan wellicht ooit het verlangen van een Zierikzeese reizigster niet, toen zij St. HihïTre binnenrijdend ver zuchtte: „noe, zou 'k eerst wê us un kommetje poeier (chocolade) lustte". Nou, „poeier" hebben ze daar niet, want stoeien met melk is er ginds niet bijDe Franse minister, die des tijds zijn volk aan de uier wilde, heeft het glansrijk verloren en het zou toch zn goed zijn voor de men sen. Immers „met melk meer mans" en dat geldt - hoe verrukkelijk ook - niet voor de wijn SCHIERF.ILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2