DE GROENE TAS Haken en ogen bij Surinames onafhankelijkheid mooie fauteuils intermeubel Russische hulp voor Vietnam De Indianen in Suriname Olympische zegels Het Landbouwschap en de Oosterschelde-compartimentering BLIK DOOR HET WERELD Wat biedt de BEELDBUIS? '/!N.RU\.ZLLS(.IIE (SiLUVVSBODE UoiuUulug 15 mei 1975 Nr. 21G9U 7 ■f Hei beslissend overleg over cle Su rinaamse onafhankelijkheid moet nu beginnen. Twee punten liggen daar bij hel moeilijkst: de ontwikkelings hulp en het toelatingsbeleid voor Surinatners die zich na de onafhan kelijkheid in Nederland willen vesti gen. Wat de centenkwestie betreft is niet alleen moeilijk om. tot overeen stemming le geraken over een to taalbedrag en de periode waarin dit wordt uitgekeerd, maar meer nog om de vraag hoe de gever een vinger in de pap houdt bij de besteding. Bij een vorige gelegenheid wees Suri name af, dal een speciale raad zou worden gesticht met Nederlandse en Surinaamse deskundigen erin die die ovre de bestedingen enige kon- trole zou hebben. Achtergrond hier bij is waarschijnlijk dat het psycho logisch slecht verteerbaar is om bij volledige onafhankelijkheid iets te moeten inbouioen dat een voornaam onderdeel ervan, de vrijheid je geld te besteden zoals je wilt. inperkt. Hierbij kan weer meespelen dat van Nederlandse zijde het verstrek ken van ontwikkelingshulp meer ge voeld wordt als een algemene more le plicht waarbij om redenen van historische billijkheid Suriname be schouwd wordt als een bij voorkeur te helpen land. In Suriname, zeker in de omgeving van premier Arron, gaat het niet om helpen maar om de moreel-juridische plicht terug te ge ven, wat moreel-juridisch niet ge heel terecht eerder was weggehaald. Door de gevoelsmatig zo verschillen de uitgangspunten zal het moeilijk zijn tot overeenstemming te komen hierover - de omvang van de hulp waarbij in Suriname gedacht wordt aan rond zes miljard, in Nederland aan rond twee miljard, is een verder ongemakkelijk punt. Benei ux-verd ra g Maar psychologisch en bovendien staatsrechtelijk is het neteligste vraagstuk hoe de positie van de Su- rinamres ten aanzien van Nederland icordt na de onafhankelijkheid. In Paramaribo gaat men er van uit, dat ook nadat de Surinamer geworden is tot een doodgewone buitenlander hij toch vrije toegang moet hebben tot Nederland. Een verlangen dat niet geheel en al absurd is - ondanks on afhankelijkheid zijn er kulturele en andere betrekkingen die men gerust speciaal mag noemen. Maar of Ne derland dit nu erkent of niet, het zit met andere verdragsverplichtingen met name ten aanzien van de Bene lux Wie zich vrij in Nederland zou kunnen vestigen zou dit ook in Bel gië en Luxemburg kunnen doen en daar zit men warempel niet om Su rinaamse emigranten te springen. Nieuw aangekomen: in zwaar eiken vanaf f 272.- Vrije toegang meelstraat 31 zierikzee AGANA, GUAM. Het Amerikaan se vliegdekschip Midway vaart hier de haven van Agana op het eiland Guam binnen met 50 heli's en 55 gevechtsvliegtuigen op de dekken. De vliegtuigen zijn afkomstig uit Thailand, waar ze heen werden ge vlogen door ontsnapte Zuidvietna- mese piloten. Vandaar dat moeizaam wordt ge zocht naar bepalingen om toch nog enige humane herenigingsmogelijk heden over te laten voor die Surina- rners hier die in hun eigen land fa milieleden hebben. Als deze voor hun onderhoud ten dele afhankelijk zijn van de in Nederland levende verwanten en de graad van ver wantschap niet verder gaat dan ne ven en nichten, zou er toestemming verleend moeten worden. Bovendien zou men zeer soepel willen zijn om de kansen op werk en huisvesting te vergroten door een lange overgangs periode toe te staan. Maar zelfs in deze beperkte vorm, zo is al bere kend, zou als iedereen er gebruik van maakt nog eens een stroom van vijftigduizend immigranten aange lokt worden. Een aantal dat Den Haag toch tamelijk zwaar op de maag ligt. MOSKOU, 14-5. De Sowjet-Unie heeft zich bereid verklaard, groot scheepse economische hulp aan de nieuwe regering in Zuid-Vietnam te geven, zo meldt het orgaan van de communistische partij in de Sowjet- Unie, Prawda, dinsdag. In een getekende overeenkomst neemt Moskou de verplichting op zich Saigon petrolem, chemicaliën, kunstmest, vrachtauto's, auto's, le vensmiddelen, textiel en andere goe deren te zenden, aldus de Prawda. Het Russische partijorgaan ver meldt niet voor welk bedrag aan goederen zal worden gezonden en evenmin wanneer deze verzonden worden. PARAMARIBO, 14-5. De India nen in Suriname eisen thans dat Ne derland hun land teruggeeft en per Indiaans gezin een schadevergoe ding betaalt van fl. 25.000. Dit staat in een petitie, die de Indiaanse raad (nakomelingen immigranten en in- dianenpartij) heeft gestuurd naar de Nederlandse regering. De raad zegt het overgrote deel van de Indianen in Suriname te vertegenwoordigen. OTTAWA, 14-5. De Canadese posterijen hebben bekendgemaakt dat zij op 11 juni uitkomen met drie Olympische frankeerzegels. De 20, 25- en 50-centszegels stellen een polsstok-hoogspringer, een hardlo per op hindernisbaan en een mara thonloper voor. Tweede Kamer wil behoud van kleine ziekenhuizert DEN HAAG, 14-5. De gehele Tweede Kamer neemt het op voor de kleine algemene ziekenhuizen. Dins dagmiddag, tijdens de stemming over de moties, vorige week inge diend bij het kamerdebat over de structuurnota gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks, sprak de Kamer met algemene stemmen uit dat ziekenhuisplanning op basis van 4 bedden per 1000 inwoners niet bij voorbaat de sluiting van kleine zie kenhuizen tot gevolg mag hebben. De uitspraak geschiedde door het aannemen van de desbetreffende motie-Aarts (KVP). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Een ongeveer 18- jarige jongeman heeft een overval gepleegd op het postkantoor aan dé Van Alkemadelaan in Den Haag. De overvaller ging er vandoor met ecyi bedrag van ongeveer f 7000.-. MADE-DRIMMELEN. De ander- halfjarige Ivo Engler uit Made- Drimmelen (NB) is overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Vrijdag struikelde hij bij het over steken en kwam onder een vracht auto. DEN HAAG. Het algemeen prijs niveau in ons land is van medio maart tot medio april met 1,2 pro cent gestegen. Het prijsindexcijfer van het CBS (969 is 100) bedraagt per medio april 154,6 tegen 152,7 per medio maart. Sedert medio december j.l. bedraagt de stijging 3,96 procent. DEN HAAG. De heer Xuan Cao Tu, zaakgelastigde in Den Haag van de inmiddels verdreven Zuidvietna- mese regering-Thieu, keert na de erkenning door onze regering van het nieuwe bewind in Saigon niet naar zijn land terug, maar blijft voorlopig in Nederland. DEN HAAG. In het Noorditaliaan- se Regoledo is in de nacht de 74ste Nederlandse vrachtwagen gestolen. ROTTERDAM. Het college van b. en w. zullen de gemeenteraad heden (donderdag) vragen in te stemmen met een krediet van f 120 miljoen voor de bouw van een nieu we Willemsbrug, die de beide Maas oevers en het Noordereiland met el kaar verbindt. GRONINGEN. Het permanent volkscongrescomite uit Groningen wil dat onverwijld wordt begonnen met de ontginning van de kalium en magnesiumzouten in het noorderi vap het land. Het comité vindt dat de werkgelegenheid die hierdoor ont staat ook voor het noorden behouden moet blijven. UTRECHT. De werkloosheid in hét kappersbedrijf is de laatste jaren enorm toegenomen. In 1968 stonden in deze sector nog 860 werknemers zonder emplooi, vorig jaar was dat aantal meer dan verdubbeld tot cir ca 1750. HILVERSUM. Zaterdag zenden NOS-TV en NOS-radio een recht streeks verslag uit van de voetbal interland West-Duitsland-Nederland in Frankfort. GOES, 13-5. De raad van het Landbouwschap behandelde de vari anten behorende bij de nota com partimentering Oosterschelde en sprak als zyn mening uit, dat voor de landbouw slechts aanvaardbaar is de voorgestelde oplossing middels verbreding van het kanaal door Zuid-Beveland. Deze oplossing is naar het oordeel van de raad niet alleen uit landbouw -oogpunt de meest gewenste, maar is ook planologisch aantrekkelijk en houdt in hoge mate rekening met de belangen van de visserij en het mi lieu. De varianten waarbij Oost Zuid-Beveland door een nieuw ka naal wordt doorsneden weiden, als zijnde volledig in strijd met de be langen van de landbouw, afgewe zen. Het standpunt van de raad zal ter kennis worden gebracht van de Provinciale Staten van Zeeland. Uiteraard blijft de landbouw van mening, dat de Oosterschelde, uit het oogpunt van veiligheid, moet worden afgesloten binnen de in de Deltawet genoemde termijn. K.V.P.-ers naar Midden-Oosten DEN HAAG, 14-5. Woensdagmid dag vertrokken vijf vooraanstaande leden van de KVP, prof dr. P. A. J. M. Steenkamp, mr. F. H. J. J. An- driesen en zijn echtgenote, de heer Van Lanschot en prof. mr. F. A. M. Alting van Geusau voor een reis naar het Midden-Oosten. De KVP- Ieden denken tot 1 juni weg te blij ven Zij zullen achtereenvolgens Egypte, Koeweit. Syrië, Jordanië en Libanon bezoeken. De V.V.D. en de werkloosheidbestrijding DEN HAAG. 14-5. De tweede kamerfractie van de VVD meent dat het tijdstip gekomen is dat de rege ring aan de bestrijding van de werk loosheid de hoogste prioriteit toekent Dit blijkt uit schriftelijke vragen, welke de kamerleden Wiegel (frac tievoorzitter) Rietkerk en Van Aar- denne gesteld hebben aan premier Den Uyl. „De ontwikkeling van de werkloosheid is zorgelijk", aldus de kamerleden in hun commentaar op het bericht, dat het voor seizoen ge corrigeerde werkloosheidscijfer tot boven de 200.000 gestegen is. Richtlijnen voor verkeer en alkohol DEN HAAG, 14-5. In voorberei- ding is een landelijk beleid voor het eisen van straffen bij de vervolging van degenen, die bij het wegverkeer meer dan 1,5 promille bloedalcohol- percentage bleken te hebben en van degëhen, die onder invloed van alco hol de veiligheid van het verkeer in gevaar brachten. Aldus heeft minis ter Van Agt van justitie dinsdag geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Scholten (CHU). Man vermoord te Eindhoven EINDHOVEN, 14-5. De 44-jarige Frans van den Bersselaar uit Eind hoven is in de nacht van dinsdag op woesdag in zijn woonplaats ver moord. Woensdagmorgen omstreeks 10 voor vijf werd het slachtoffer ge vonden door een krantenbezorger. Voorlopig onderzoek heeft uitge wezen dat het slachtoffer is overle den tengevloge van een of meerdere slagen op het hoofd, waarmee dat is gebeurd is nog niet duidelijk. De politie neemt vooralsnog aan, dat het motief roof is geweest. Weer taxichauffeur overvallen DEN BOSCH, 14-5. De 26-jarige taxichauffeur P. Kastelijns uit Box tel is in de nacht van maandag op dinsdag beroofd. Twee mannen wa ren bij het station in Boxtel inge stapt en wilden naar Den Bosch. Daar aangekomen vroegen zij hem naar Empel te rijden. Op een stil gedeelte in Den Bosch-noord aange komen, vroegen zij hem te stoppen. Een van de mannen stapte uit, waar na de ander hem een zo harde klap in de nek gaf, dat hij het bewustzijn verloor. De man greep toen zijn por tefeuille met f 135,-. Kort daarna vonden voorbijgangers de chauffeur bewusteloos in zijn auto. De man moest met een hersenschudding in een ziekenhuis worden opgenomen. Nog meer werktijdverkorting op komst EINDHOVEN, 14-5. Voor de pe- riode medio-augustus tot medio- oktober van dit jaar zal voor 3200 werknemers van DAF-trucks een werktijdsverkorting van twee dagen per week worden aangevraagd. Het betreft 2000 werknemers van de DAF-fabrieken in Eindhoven en 1200 van de assen- en cabinefabriek van DAF in Oevel (België). De werktijdverkorting is volgens DAF noodzakelijk omdat dit jaar de export van vrachtauto's binnen Europa minder gunstig is verlopen dan werd verwacht. Voor 1975 heeft dat de produktie van trucks met dui zend verlaagd tot dertienduizend. VRIJDAG 16 MEI NED. I: Tussen zeven en negen uur zitten diegenen die op het eerste net afstemmen in muzikale sferen. Want na het wekelijks overzicht van de ontwikkelingen in het Nederland se hitwezen en na het journaal zijn er nog volop liedjes te beluisteren. Onder de titel Alle dertien goed wordt dit liedjes-programma ge bracht. Medewerkenden zijn o.a. Cis ka Peters (met Dans naar de zon), Ronnie Tober (Alleen), Niko Haak (Foxie foxtrot), Left Side (Tessy), Vicky Leandros Rot ist die liebe) en Nana Mouskouri (Traume sind Ster ne). Krijs Torringa praat hei pro gramma aan elkaar. De AVRO ver volgt met een aflevering van de ge broeders Hammond. Er dreigt bij het transportbedrijf een staking uit te OTTAWA. Het bezoek van pre mier Den Uyl aan Canada. Premier Den Uyl schatert van het lachen, na dat Margaret Trudeau probeerde zijn naam korrekt uit te spreken De foto werd gemaakt tijdens het diner dat ter ere van de Nederlandse gas ten door premier Trudeau en zijn charmante vrouw werd aangeboden. breken. Op het allerlaatste moment weet Edward een compromis te be reiken, Klokke tien verschijnt Sport- panorama op de .buis en twintig mi nuten later is Televizier Magazine aan de beurt. Vanaf elf uur brengt het IKOR nog drie gefilmde mini- portretten. Drie mini-portretten van evenzoveel boerinnen in Hongarije, Mexico en Nederland. NED. II: De TROS gooit er van avond maar weer eens een speelfilm tegenaan. Zo is de zendtijd snel ge vuld. In de vooravond eerst nog een aflevering van de amusements serie Wat een familie. De familie Brady krijgt een jonge logé die er in slaagt alles mis te laten lopen. Eveneens voor acht uur wordt de documentai re „Zijn ze wel zo gevaarlijk?" ge toond. Een film over het karakter van de orca's. Na het journaal begint dan de rolprent De titel is The coun- terfeittraiter. De belangrijkste rollen worden gespeeld door William Hol den en Lilli Palmer. William speelt de rol van een Zweedse zakenman Erik Ericksan. Tijdens de tweede wereldoorlog een belangrijke spion voor de geallieerden. De film geeft een weergave van een reeks gebeur tenissendie ook werkelijk plaats hadden in de oorlogsjaren, Erik was in de tijd dat Hitier aan de macht was betrokken bij de export van Mexicaanse olieprodukten naar Duitsland. In 1942 nam hij kontakt op met de Amerikaanse ambassade in Zweden. Hij wilde zich voor de zaak van de geallieerden inzetten. De TROS eindigt haar programma met de Music All Inn De laatste af levering voor dit seizoen. Voor het laatste nieuws nog het wekelijks ge sprek met min.-pres. Den Uyl. VRIJDAG 16 MEI NED. 1: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Paulus de boskabouter18.55 Nieuws 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.20 Alle dertien goed; 21.10 Kijkers hel pen blinden; 21.11 De gebroeders Hammond; 22.00 Sportpanorama; 22.20 Televizier; 23.00 Als je maar gelukkig bent; 23.50 Journaal. NED. II: 18.15 Teleac; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Wat een familie; 19.30 Zijn ze wel zo gevaarlijk?; 20.00 Journaal; 20.20 The counterfeit traitor; 22.35 Music- all-in; 23.35 Interview met de mi nister-president; 23.45 Journaal. 19 Harmen schudde zijn hoofd. „O. En waarom laat ze dan al die kost baarheden in de steek? Nee, daar geloof ik niets van". „De tijd zal hel Ieren," besloot Niek wijsgierig, stak zijn hand op en stapte in zijn auto. Even later reed hij met Ellechien weg in wes telijke richting. Een minuut la ter trok ook Harmen op. Ze hadden de cassette en de metalen map op de achterbank gelegd. En in een tas de stapels nota's. Die puilde ervan uit. Terwijl hij optrok, dacht hij: Als we allemaal niet uit deze puz zel komen, rijd ik een keer naar Duitsland, naar een paar van de dichtsbijzijnde leveranciers. Die moeten mij dan maar eens uit de doeken doen, wat voor bedrijven het zijn, aan wie ze geleverd hebben en waarom de nota's steevast naar Al keveen gezonden moesten worden. In een bocht van de weg. tussen een paal met een verkeersbord cn een boom zag Harmen in een flits, in een fractie van een sekonde een gedaante staan. Eigenlijk drong het niet onmiddelijk tot hem door. Maar opeens hield hij zijn vaart in. Nog nauwelijks vijftig rijdend remde hij af en zette de wagen aan de kant van de weg. En daar zette hij de motor stil fen luisterde Geer keek hem in het donker van terzijde verwonderd aan. ..Wat is er? Is er iets met de motor?" Hij schudde zijn hoofd. „Nee. Het is.... ik zag iemand. Niet eens zo gek ver van moeders huis. Od een hoek. Verscholen achter een boom, door J. D. POSTHUMUS maar ik zag hem in een flits. Ik ver trouw het niet erg." „Bedoel je.... zou je denken, dat er meer mensen op de hoogte kun nen zijn van dat geld?" „Dat is niet uitgesloten, Geer. Na wat ik vandaag allemaal heb beleefd en gezien, verwonder ik me nergens meer over," „Misschien niet Maar wie zou er wat van plan zijn?" „Dat vraag ik me ook af. Best mo gelijk, dat we wat wijzer zouden worden, als ik zou weten Maar wat hij veronderstelde te kunnen weten, kwam er niet meer uit. Wel nam hij een besluit. „Geer, rij' jij naar huis. Berg de spullen goed op. Ik kom wel op de een of andere iria- nier thuis." „Aba, Harmen, wat griezelig. Wat ben je van plan?" „Terug te gaan naar moeders huis. Die dorpspolitie hier heb ik ook niet erg hoog. Die zal wel in bed liggen in plaats van 's nachts te patrouile- rcn. Je wilt toch niet zeggen, dat je bang bent zonder mij?" ..Nou, bang. maar het begint wel eng te worden. Misschien is het ze wel om die cassete cn de map te doen, weet jij het? Als ze me nu volgen met een auto?" „Als je bemerkt, dat je gevolgd wordt, ga je niet naar huis. maar naar het politiebureau. Dan brengt de politie je wel veilig thuis en kun je die twee dingen voor één nacht op het bureau laten." De vrouw aarzelde. „Ik vind er anders maar niets aan, hoor. Laat ze inbreken! Wat is er nu nog te halen aan waardevolle dingen of geld?" „Dat is 't 'm juist, Geer, dat weet ik - niet. Best mogelijk, dat er nog ergens iets van waarde is verstopt, dat wij over het hoofd hebben gezien Die mogelijkheid kun je niet wegcij feren. Wat hebben wij eigenlijk in huis rondgekeken? We zijn niet eens op de vliering geweest; weet jij wat daar nog kan liggen? Nee, ik ga te rug. Wees jij nu niet bang, want als er iets niet in orde is, gaan ze naar moeders huis, anders hadden wij nu al een wagen achter ons aan gehad. Toe nou manr. ik loop wel terug. Bel als je thuis bent Niek op en zeg, wat er aan de hand is. Wellicht bel ik jou op vanuit moeders huis, als er niets aan de hand is. ja?" „Vooruit dan maar." Ze slaakte oen diepe zucht „Maar happy voel ik me niet. Harmen." „Gaat wel woer over als je rijdt," zei hij lachend. Hij stapte uit. maar boog zich nog even naar de vrouw om haar een kus te geven. „Flink zijn.... het gaat om het huis; jij hebt geen cent last. Vergeet niet Niek te bellen. So long!" Ze zag hem teruglopen. Langs de kant van de weg. De meeste straat verlichting was gedoofd of had mis schien in deze tijd van lange avon den helemaal niet gebrand. De maan moest nog opkomen, dus het was ta melijk donker Enkel een honderd meter terug, bij de hoek brandde een lamp. Toen Geer haar man niet meer kon zien. startte ze de wagen en reed meteen weg. Af en toe keek ze in de achteruitkijkspiegel, maar alles bleef donker. Toch voelde ze zich niet op haar gemaak en gaf plank gas. Ge lukkig kende ze de weg hier door cn door. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7