Voorstel tot wijziging provincie- en gemeentegrenzen GEKOZEN PLAN EVENEMENTENCOMMISSIE WEER GEREED MET ZOMERPROGRAMMA Advies aan Zeeuwse watersporters PREMIER DEN UYL SPRAK MET PRESIDENT FORD BIOSCOOP DE CONCERTZAAL - ZIERIKZEE Volgende week: „MY FAIR LADY' AGENDA Vale gier gevangen Zierikzee heeft zonder xeel moeite gekozen x'oor het plan: Verbreding Kanaal van Zuid-Be- xelaiul. na een debat oxer de com partimentering van de Ooster- sehelde, xvaaroxer het gemeente bestuur - op verzoek - advies moot uitbrengen aan het college xan G.S. txrg moeilijk is de materie, maar de keus xvas toch evident. Er zijn xier plannen, maar de „andere drie" hebben ten opzichte x an het Kanaalplan (xx'e noemen het kort- heidshalxe zo) zoveel nadelen, dat men bijna automatisch bij het Ka naalplan terecht komt. Ook andere gemeenten - mot name Reimersxvaal - denken er zo over en het zal die richting dus xvel uitgaan. Een xoordeelpimt is dat - naar de mens gesproken en kalamiteiten xoorhehouden - het plan kan xvorden uitgevoerd vóór de fatale datum van 1985. Als dat niet zou lukken, is de kans alsnog groot dat de Oosterschclde „on verkort" dicht gaat. Dat gevaar lijkt nu echter geringer aan het xvorden, omdat in allerlei kringen men vertrouwd raakt met de idee xan een alternatiexe sluiting. De cornpartimenteringsnoodzaak wijst daar ook op. De emoties zijn be langrijk afgezwakt en het enige dat nog blijft, is een gunstige uit slag van de research, want een stormstuxv-eaissondam is geen pcu- loschil. Toch mag er wel vertrouwen zijn dat ook dat voor elkaar komt. liet is een extra uitdaging aan de technici en die zijn daar doorgaans niet bang voor. Voor Zierikzee - maar niet voor Zierikzee alleen - zijn de oorde len huizenhoog. De haxen houdt zijn funktie; er zal nog getijde- xverking zijn, het water blijft zout en de mosselcultuur - althans zo zijn de verwachtingen - zal het kunnen blijven xolhouden. Dat is. andere situaties rond het probleem in herinnering roepend, niet ge ring. De raad xan Zierikzee intussen toonde een eensgezindheid, die normaliter niet voor komt. Het is tegenwoordig xaak polarisatie xvat de klok slaat en het moet toege geven: er zijn ook nogal xvat hete hangijzers. Te hopen echter is dat het com- parti men tér i ïfgsdeb a t een beetje als model zal gaan dienen xoor toekomstige raadsvergaderingen. Dan zijn er txvee vliegen in één klap geslagen. V Fabriek te Oldenzaal dicht OLDENZAAL, 14-5. De Oldenzaal- se Tricotagefabriek Oltri wil op 15 september de deuren sluiten en de 35 werknemers, verdeeld over Ol denzaal en Denekamp, ontslaan. Direkteur J. A. Snoeyenbos zei dat het bedrijf in de tang wordt geno men tussen de steeds stijgende kos ten en de goedkope invoeren uit Tai wan, Zuid-Korea, Singapore en Hongkong. V.V.V. „Renesse Vooruit" RENESSE, 14-5. De Evenenieiiu 'iH'ommissie van de plaatselijke V.V.V. „Renesse Vooruit" heeft voor het zomerseizoen weer een aantrekkelijk evemenlenpro- grainma samengesteld. De lijst ziet er momenteel als volgt uit: 17 Mei verzorgt het fanfarekorps Luctor et Emcrgo" uit Renesse een con cert in de muziektent op het dorpsplein. Het concert begint 's avonds om 19.30 uur. Vanaf donderdag 12 juni is er iedere donderdagavond tot en met 14 augustus een rondleiding bij Slot Moermond. De leiding hiervan berust bij de heer YV. J. Kristclijn en men vertrekt om 19.00 uur vanaf de ingang van de Slotlaan. Kaarten voor deze rondleiding zijn verkrijgbaar op het V.V.V.-kantoor. Advertentie Ook dc commissie buitengewone diensten van de hervormde kerk heeft niet stilgezeten. Zij hebben een programma samengesteld van zeven bijzondere diensten. Deze reeks gaat op 25 juni van start met een kooravond. Aan deze avond wordt meegewerkt door het Zierik- zee's kamerkoor o.l.v. mevrouw M. G. J. van Dungen, het fanfarekorps Luct or et Emergo en een school koor beide o.l.v. de beer J. H. Blom. 30 juni en 1 en 2 juli zal dc in middels traditie geworden driedaag se wandeltocht worden gehouden. Dc wandeltocht gaat over 9 km en de deelnemers vertrekken 's avonds om 7 uur vanaf het V.V.V -kantoor. De laatste dag zullen de wandelaars worden ingehaald door het fanfare korps Luctor et Emergo. 3 Juli is er in de hervormde kerk van Renesse onder het motto: In termezzo een programma met solo zang, oi'gel en fluitspel en meditatie. Aan het programma werken mee: de sopraan Elly Imhof, de organist J. van Dijk en de fluitist A. v. d. Wee- Ie. De eerste week van juli zal in het Slot Moermond een expositie wor den gehouden. Een deel van het slot mag hiervoor worden gebruikt. 9 Juli brengt het Duivelands Ba- rokensemble een instrumentaal en x'ocaal concert van kamer- en kerk muziek in de Hervormde kerk van Renesse. Het ensemble staat onder leiding van de heer W. Jumelet. Eveneens op 9 juli zal een wieler ronde xvorden verreden. 14 tot en met 19 juli zal op het sportterrein aan de Laone het cam pingvoetbaltoernooi weer worden gehouden. Ook op 16 juli zal er in de Her vormde kei^k weer een bijzondere dienst worden gehouden. Er komt dan een koor uit Eibelshausen. 21, 22 en 23 juli is er op het dorps plein van Renesse kermis. 24 juli treedt het Middelburgs Kamerkoor o.l.v. Bart Leijnse op in de Hervormde kerk. en 30 juli het Zeeuws Jongeriskoor o.l.v. Eef Hey- blok. 31 Juli worden er spelen te paard georganiseerd. 6 Augustus is er in de Hervormde kerk een bijzondere dienst met me dewerking van de Brassband Excel sior uit Kloetinge o.l.v. Ko den Toonder. 13 Augustus is er in dc Hervormde kerk een optreden van het Zeeuws Mannenkoor o.l.v. Eef Heyblok. 16 Augustus is er een kampvuur met lampionoptocht. Aan de optocht zal worden meegewerkt door het fanfarekorps Luctor et Emergo. Vanaf woensdagmorgen 14 mei is er iedere woensdagmorgen toeris- tenmarkt op het dorpsplein van acht uur tot 1 uur. De markt zal worden opgeluisterd door draaiorgelmuziek van Plet Stekeltje. De mogelijkheid bestaat dat er in deze lijst nog enkele kleine wijzigin gen zullen worden aangebracht. MIDDELBURG, 14-5. Aan het be gin van het watersport-seizoen zal dc provinciale raad voor de recreatie in Zeeland op grote schaal een folder met wenken voor watersporters en sportvissers verspreiden. Het is de bedoeling zo ongelukken te voorko men. Een van de adviezen: „geef voor eigen veiligheid en die van anderen, de beroepsvaart voorrang. Uxv boot is kleiner en eenvoudiger manou- vreerbaar". De watersporter krijgt ook de raad eens een praatje te maken met een beroepsvaarder. Hij kan dan meer inzicht krijgen in diens belangen en problemen en bovendien gebruik maken van diens kennis en ervaring. vertoont a.s. vrijdag 16, zaterdag 17, 1e en 2e pinksterdag "We zijn geraaktde bemanning is doodhelp ons, in Godsnaam helg ons!" Aanvang 20.00 uur Toegang 14 jaar „Vari hart geen moordkuil" WASHINGTON, 15-5. Premier Den Uyl heeft aan het slot van zijn twee daagse bezoek aan Washington ver klaard dat hü „nuttige" besprekingen heeft gevoerd met president Ford en minister Kissinger. „Wij hebben van ons hart geen moordkuil gemaakt", zo verklaarde hij tegenover Nederlandse journalis ten. Uit. hetgeen hij zei over Spanje en Portugal, de komende topconfe rentie van:de NAVO in Brussel en de spéciale. -Algemene Vergadering van dé Verenigde Naties over het grondstoffen probleem, zóu rhen kun nen opmakén. $at de Nederlandse en Amerikaanseopvattingen niet iden tiek zijn; Premier Den Uyl vertrekt donder dagochtend (plaatselijke tijd) viaPor- torico naar Paramaribö. Minister Van der Stoel keert middags, na een ge sprek met de' Amerikaanse minister van defensie, James Schlesinger, naar Nederland.-terüg:" .- Drs. Dén Uyl en mr.. Van der Stoel ontmoetten president Ford en mi nister Kissinger woensdagavond voor de laatste maak aan wat werd ge noemd een „xverk"-diner, dat zo in formeel xvas dat de fotografen die de dinertafels wilden fotograferen werd gevraagd in, smoking te komen. Spanje en Portugal Kennelijk doelend op Spanje en Por tugal, verklaarde premier Den Uyl tegenover journalisten dat over de mende NAVO-top xvas gesproken „tegen de achtergrond van uitbrei ding van de democratie en verster king van de democratische vrijheden in de lidstaten van de NAVO". Er was - aldus de premier - „een erg openhartige en vrijmoedige gedach- tenxvisseling", een formulering die suggereert dat de opvattingen niet geheel parallel liepen. (Zoals bekend brengt president Ford. aansluitend op de topconferen tie, een bezoek aan Spanje, een land waarmee de Verenigde Staten door een defensieverdrag zijn verbonden en waar zij militaire bases hebben). Later lichtte de premier toe, dat er voor Nederland „geen sprake van kan zijn „dat Spanje tot de NAVO zou kunnen toetreden en dat naar Nederlandse opvatting de beginnende democratie in Portugal steun behoeft en verdient". G.S. schrijven gemeentebesturen BOEKAREST. II. M. de koningin werd na aankomst te Boekarest voor een statiebezoek, vergezeld door de Roemeense president Ceausescu. Koningin en prins begonnen dinsdag aan hun vierdaags bezoek. ZIERIKZEE, 14-5. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeenteraden van Brouwershaven, Brui- nisse, Duiveland, Middenschouwen, Westerschonwen, Tholen en Sint Philipsland verzocht hun mening te geven over voorstellen tot wijziging van provincie- en gemeentegrenzen met Noord-Brabant en Zuid-Holland. Volgens deze voorstellen, zou de en Zuid-Holland moeten worden ge- grens tussen de provincies Zeeland vormd door de noordelijke lijn van de betonning in de Krammer (tot ongeveer halverwege de dam van Oude Tonge naar Bruinisse), de Bocht van Sint Jacob, de Grevelin- gen, de Hals, de Vlieger en daarna weer de Grevelingen, alles naar dc situatie op 31 december 1973. De gebieden die als gevolg van deze wijzigingen van Zeeland naar Zuid-Holland overgaan, zijn prak tisch even groot als die welke van Zuid-Holland naar Zeeland gaan. Het voorstel is het resultaat van na der overleg met gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland. Schelde-Rijnkanaal Wat betreft de grens met Noord- Brabant wordt voorgesteld deze te bepalen op het midden van de Schel- de-Rijnx'erbinding. Het aantal hec taren dat als gevolg van grenscor rectie van provincie „xvisseltf. is ex'eneens ongeveer gelijk. De geko zen grens geeft volgens G.S. van Zeeland een logische en herkenba re scheidslijn aan tussen de beide provincies en de aan weerzijden van het Schclde-Rijnkananl gelegen ge meenten. In hun brief aan de gemeentera den herinneren G.S. aan het eigen tijd geleden door minister van bin nenlandse zaken tot de colleges van gedeputeerde staten van Noord-Bra bant, Zeeland en Zuid-Holland ge richte verzoek zich te beraden over een mogelijke grenswijziging. Deze is gexvenst als gevolg van de veran deringen rond het Hellegatsplein en de aanleg van het Scheldo-Rijnkn- naal. Daardoor is een situatie ontstaan, dat niet meer in alle opzichten van een logisch verloop van de provin ciegrenzen kan xvorden gesproken. Ook het overige, van oudsher be- staande, grensbeloop is aan herzie ning toe. Verwachting tol vrijdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bexvolking met plaat selijk een bui; tot matig toenemende wind uit noord tot noordoost; mini mumtemperaturen van 13 aan zee tot 19 graden in het zuidoosten x'an het land. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor dc temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegcx'en waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 mei. Zon op 4.46, onder 20.28 Maan op 9.36, onder 0.16 Eerste kwartier: 18 mei (11.29) HOOG- EN LAAG WATER ZIERIKZEE: Iloogxvater Laagxvnter 16 mei 6.25 18.45 12.03 Doodtij: 20 mei HET WEEROVERZÏCHT De BILT. 15-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het komend etmaal bevindt ons land zich in een overgangsgebied tussen de invloedssfeer van een de pressie boven de Golf van Biskaje en Frankrijk en een hogedrukgebicd tussen IJsland en Schotland. Eerder genoemd systeem houdt in de hogere luchtlagen een zuidelijke stroming in stand, waarmee zwakke fronten van de depressie tot boven ons land kunnen doordringen. Zij zullen een veranderlijke bewolking veroorzaken en bovendien kunnen er enkele buien vallen. Aan het aardoppervlak zal de wind onder invloed van genoemd drukverdeling merendeels noord oostelijk en aan zee wellicht noorde lijk zijn. Belangrijke temperatuurs verschillen tussen de kust en het binnenland zullen hierx'an het ge- x'olg zijn. ..'I Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd gedurende winkeltijden. Vrijdag 16 mei Zierikzee Chr. Geref: Kerk, Zevengetijstraat 20.00 uur, avond gewijd aan het laridbouwprojekt Dc Vries. YY'estenschouvven Rondleiding zilvermeeuwenkolonie Start: pompstation. 1.9,00 uur Hervormd Ver.gebomv, 20.00 uur, Israël-avond. Zaterdag 17 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. film ..Lucht haven in alarm". Excursie Stad en Lande, 15.00 uur, verzamelen: toegangshek Slot Moer mond. Tent, 19.30 uur. buitenconcert ..Luc tor et Emergo". i Zondag 18 mei Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur. film „Lucht haven in alarm". Dinsdag 20 mei Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Vrijdag 23 mei Zierikzee Mondragon. Informatiemiddag Wa termij. 14.00 uur. Zaterdag 24 mei Drcischor Mobiele tent aan de Ring, 19.30 uur. populair concert „Creccndo" en „Nieuxv Leven" Dinsdag 27 mei Zierikzee Mondragon. 20.00 uur, Philatelica. Maandag 2 juni Zierikzee Gravensteen. 19.30 uur, opening ju bileumtentoonstelling W.M.Z. Zaterdag 7 juni Stoofpolder. 14.00 uur, start xvnndel- tochl Rode Kruis. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J Bij de Vaate (01110) 2938 J P Jongschaop (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 BEEMSTER. 15-5. Op aanwijzing van een plaatselijke valkenier is dinsdagavond in de Beemster een vale gier gevangen. De aaseter - een jong en vermoedelijk wild exemplaar - is. naar men aanneemt op hoge luchtstromingen naar hier afgedwaald. Het ministerie van c.r.m., waar de vangst is gemeld, heeft tot nog toe geen geval ran ver missing doorgekregen. De roofvogel vleugelbreedte 2.70 m) zal per KLM naar Algerije wor den gebracht en de vrijheid herkrij-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2