Sherry De nieuwe CHEVETTE V.S.-mariniers heroverden in beslag genomen schip Raad staat Zierikzee achter het „kanaal-plan" I Bo&adit&ï Toch V.S.-hulp voor vluchtelingen SENSATIONEEL NIEUWS DE ZIERIKZEESCHE COURANT m dit nummer: St. Hïlaire klaar met programma de spadnste sherry flesJ95- BANKSTEL MEUBELRAMA Goede suikerbietenoogst verwacht NU OP ONZE SHOW AUTOBEDRIJF AKKERDAAS B.V. Zl ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 mei 1975 131ste jaargang Nr. 21690 WAARIN OPGENOMEN (1797- 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halfjes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. Einde van incident WASHINGTON, 11-5. Amerikaanse mariniers hebben woensdagavond het Amerikaanse vrachtschip „Maya guez" heroverd en de bemanning van veertig Ameri kanen en vijf Thailanders bevrijd. Zij deden dat op rechtstreeks bevel van president Ford. liet schip was maandag door strijdkrachten van de Rode Khmer geënterd. Amerikaanse vliegtuigen hebben bij de actie een militair vliegveld op het Cambodjaanse vasteland gebombardeerd. Volgens het Amerikaanse depar tement van defensie zyn er drie Amerikaanse helikopters verloren gegaan. Het is niet bekend of dat door af weer vuur is gebeurd of dat zij zijn neegestort. Het Witte Huis maakt melding van „vermoedelijk één do de". Voorts waren er enige gewon den gevallen op het eilandje Koh Tang. Toen president Ford het slagen van de actie bekendmaakte, zei hij dat er nog gevochten werd, maar dat de mariniers bezig waren zich los te maken. Het doel werd woensdag avond om 23.30 uur (Ned. tijd) be reikt toen een vaartuig van de Cam bodjaanse marine, dat witte vlaggen voerde, langszij van de Amerikaanse onderzeebootjager Wilson kwam en de opvarenden van de Mayaguez uit leverde. Drie uur tevoren waren 130 Amerikaanse mariniers uit Thailand met helikopters geland op het ei landje Koh Tang, dicht bij de Maya guez. De bemanning bleek niet aan boord te zijn. Zij stuitten op enige tegenstand, aldus het Pentagon. Om nog onbekende reden hebben vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdekschip „Coral Sea", 39 minu ten nadat de bemanning van de „Mayaguez" vrij was, het vliegveld Ream, bij de Cambodjaanse zeeha ven Kompong, gebombardeerd. Toen de Amerikaanse maatregelen nog geheim waren, deelde de nieuwe communistische regering van Cam bodja via radio Phnom Penh mee, dat zij het Amerikaanse schip vrij gaf. Van de bemanning werd geen melding gemaakt. Ultimatum genegeerd De Amerikanen besloten tot hun actie, nadat de Cambodjaanse rege ring een ultimatum om het schip binnen 24 uur vrij te geven, naast zich neer had gelegd. President Ford zei dat hij opdracht tot een luchtaanval had gegeven na dat was gebleken dat de bemanning van de Mayaguez met een kanon neerboot naar het Cambodjaanse vasteland was gebracht. Dat was kennelijk kort tevoren gebeurd, want de Amerikaanse ma riniers vonden aan boord van de Mayaguez nog warm eten op tafel staan. Drie Cambodjaanse kanon neerboten werden tot zinken ge bracht en vier beschadigd. Amerikaanse helikopters hebben geprobeerd Cambodjaanse drenke lingen op te pikken, maar zü wer den verdreven door afvveervuur. De Mayaguez zal eerst een eind- weegs worden gesleept, aangezien het tijd kost de ketels onder stoom te brengen. Uitgifte be j aardenpaspoort voor 1 september DEN HAAG, 15-5. Minister Van Doorn (CRM) vertrouwt erop dat al le gemeenten in staat zijn vóór 1 september aanstaande het Bejaar denpaspoort uit te geven. De bewindsman zei dit dinsdag in de Eerste Kamer tijdens het beleids debat over zijn begroting. De kosten van het paspoort zullen nergens ho ger zijn dan f 6,50 en eenmalig wor den geheven. Het paspoort zal vanaf 1 december aanstaande kunnen wor den gebruikt. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 STRAATSBURG, 15-5. De suiker- bietenoogst in de E.E.G. zal dit jaar - onvoorziene omstandigheden daar gelaten - dichtbij het normale niveau liggen. Dit verklaarde ir. Pierre Lardinois, lid van het Eurpese Commissie (het dagelijks bestuur van de Europese gemeenschappen) woensdag in ant woord op vragen van de Britse par lementariër Kirk in het Europese parlement in Straatsburg. Gezien het goede weer van de laat ste drie a vier weken, kunnen we De Schelde-compartimentering voorzitter voerde tot de verzuchting: maar zo ZIERIKZEE, 14-5. Met eeu eensgezindheid, die de was het altijd heeft dc gemeenteraad op de woensdag avond, onder leiding van burgemeester Th. H. de Meester, gehouden vergadering zich uitgesproken voor de Oosterschelde-coinpartimenteringsvariant: Verbre ding Kanaal door Zuid-Beveland. C3.KANAAL DOOR ZUlO-BEVf l AND Gemeend werd dat hierdoor de verschillende Zeeuwse belangen het meest zijn gediend en de verliezen aan landschapsschoon, schorren en landbouwgrond zo klein mogelijk blijven. Ter toelichting diene dat bij dit plan volstaan kan worden met het reeds bestaande kanaal door Zuid- Beveland, tussen Hansweert en We- mcldinge, dat echter grondig moet worden verbeterd. Er zullen drie NÖÖR O t f HHHB U kunt bij de R.V.S. uw autoverzekering per maand betalen! A. S. FLIKWEERT Brouwcrstraal 20 Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2196 verwachten dat de oogst per hectare vrij dicht ligt bij het normale. Voor de gehele gemeenschap wordt, onvoorziene omstandigheden daarge laten, een „bij zonder goede suikerbie tenoogst verwacht, aldus ir. Lardi nois. In de zandbak... DEN HAAG, 14-5. De Haagse po litie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een uitgebreide zoek- aktie gehouden naar twee 6- en 9- jarige jongetjes, die öooy hun 'stief vader om tien uur 's avonds als ver mist waren opgegeven. Om half vier in de morgen werd het tweetal ge vonden, rustig spelend in een zand bak op een speelplaats niet ver van huis. BRUINISSE. Aansluitend op ons - in hel dinsdagnummer opgenomen - artikel over het Bruinisser visfileer- bedrijf GOM AVI, hier een joto, die een beeld geven van deze mo derne industrieFoto: eerste han deling; het sorteren van de vis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Men slaagt beter in het leven door gebreken te verbergen, dan door deugden te tonen. Petit Senn sluispassages zijn. Een groot gedeelte van de westelijke route blijft door getijdevvater gaan. Geringe schade Ook al in de toelichting van het mi nisterie van verkeer en waterstaat wordt gewezen op de geringe land schappelijke schade, zulks in tegen stelling met andere alternatieve plan nen: nog een kanaal door Zuid-Beve land bij Rilland-Bath of een kanaal bij Krabbendijke. Zowel landschap pelijk als wat betreft de woonfunktic zijn er nauwelijks bezwaren tegen verbreding van het Kanaal door Zuid- Beveland, dat in het kader van de. compartimentering moet worden ge zien in correlatie met een Oester- dam, die een „hoek afsnijdt" bij Ber gen op Zoom en een Philipsdam (vaste verbinding tussen St. Philips- land en dc Grcvelingcndam). Bij uitvoering van dit plan zuilen de visserij en de schelpdiercultures behouden blijven, door een verant woord zoutgehalte. De totaalkosten gaan 975 miljoen gulden bedragen en het werk kan vóór 1985 (als limiet gestelde datum voor de Oosterschel- de) voltooid zijn. Volkerak te duur Het hier besproken „Kanaalplan" is ook veel gunstiger dan het Volkerak- plan, dat zou moeten voorz.ien in een scheidingsdam door het Volkerak met handhaving van het Kanaal door Zuid-Bevcland. Dit plan echter is veel te duur. Op korte termijn Het college had althans schriftelijk geen standpunt kenbaar gemaakt over de meest voor de hand liggende keus, maar de voorzitter gaf wel de richting aan, waarin wordt gedacht. Hij sprak er overigens zijn bevreem ding over uit, dat G.S. op zo korte termijn (14 dagen) een uitspraak ver langen van de raad over een uiterst ingewikkelde, technische materie. „We hebben echt de wijsheid niet in pacht", aldus de voorzitter, die de verschillende varianten hierna be sprak en belandde bij het plan: ver breding Kanaal door Zuid-Bcveland, waarvan dc - ai genoemde - voorde len evident zijn. De voorzitter geloofde ook dat de door uitvoering van het plan ontsta ne verkeerstechnische problemen op losbaar zijn. Het financiële aspekt is gunstig. Uiterlijk 1985 De heer Becu besprak de nadelen van de andere plannen. Hij wees er op dat het/een compartimenterings- plan voltooid moet zijn binnen de door de regering door de Kamer op gelegde termijn tot 1985, in samen hang uiteraard met de stormstuw in de Scheldedam. Wordt dit niet be reikt. dan volgt algehele afsluiting. Voor de andere plannen had dc heer Becu niet veel goede woorden over; hij was eveneens voorstander van het plan: Kanaalverbreding, waar voor de kosten haalbaar zijn. Voor Zierikzee blijft het getij behouden en het water zout. (Vervolg pag. 4) WASHINGTON, 15-5. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdag met 381 tegen 31 stemmen het wetsontwerp aangeno men dat president Ford de 507 mil joen dollar geeft waarom hij had ge vraagd voor de hulp aan de Zuid- vietnainese en Cambodjaanse vluch telingen in de Verenigde Staten. Het wetsontwerp is nu ter behan deling doorgestuurd naar de senaat. Het Huis ging in op aandrang van de democratische afgevaardigde Pe ter W. Rodino uit New Jersey, au teur van het wetsontwerp, die had gezegd: „We moeten dit doen omdat het het enig juiste is dat we kunnen doen". Giro weg uit Arnhem ARNHEM, 15-5. B. en w. van Arn hem hebben in een brief aan dc staatssecretaris van verkeer en wa terstaat hun grote teleurstelling uit gesproken over de gang van zaken rond de overplaatsing van twee ta ken van het girokantoor Arnhem naar Leeuwarden. Ondanks toezeg gingen is het gemeentebestuur op geen enkele manier over de over plaatsing geraadpleegd, zo schrijft LIEMPDE. Dc commissaris der koningin in Noord-Brabant, de heer J. D. van der Harten, heeft woens dagmorgen in de in zyn provincie gelegen gemeente Liempdc dc 26e landbouwwerktuigendagen geopend. Advertentie Show: donderdag 15 mei 1975 vrijdag 16 mei 1975 zaterdag 17 mei 1975 Kloosierweg 2 - Noordgouwe - Telefoon (01112) 347

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1