DE GROENE TAS MOOIE REIS VAN BEJAARDEN ELLEMEET NAAR „DE EFTELING" STREEKNIEUWS Perspektieven voor zaadvangst niet zo gunstig 4 Waardezegels Initiatief comité ELLEMEET, *)-•>. Alles is dit voorjaar aan de vroege kant en het Bejaardeneoinité Elleineet heeft zich hij die ontwikkeling aangesloten. I)e jaarlijkse reis niet de bejaarden van ons dorpje, meestal hegin juni onder nomen, vond nn op vrijdag 9 mei plaats. Deze vroege datum bleek geert misgreep, integendeel, de ruim dertig deel nemers hebben een allerplezierigste dag gehad. De natuur was op haar mooist en iets beters dan het zonnige, niet al te warme weer kan niemand zicli wensen. De eerste regen viel 's avonds op cle terugweg, precies op de grens van de gemeente Middenschouwen, maar zelfs dat bleek een felle, maar voor bijgaande bui. „De Efteling" 's Morgens om elf uur van het Dorpsplein vertrokken reed de bus over de Brouwersdam in twee uur tijds naar Kaatsheuvel bij Tilburg. Het recreatieoord ..De Efteling" was het reisdoel. Na een op de open ter rassen genoten kopje koffie was er ruimschoots gelegenheid alles in ogenschouw te nemen wat „De Ef teling" te bied enheeft. Dat is veel, aan parkachtige aanleg cn aan amusement. Veel grootouders, voor zover dit voor hen een eerste bezoek was, kunnen nu op grond van eigen ervaringen, po voet van gelijkheid daarover met hun kleinkinderen pra ten! ^WVERTROUWDE MERK Dansje Voor enkele centen méér per glas geniet U van Nederlands beste Vieux, DE KUYPER VIEUX met originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy de extra allraclic bij elk l)c Kuypcr-arlikel Vraag Uw slijter dc Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever plus BOBKHNCOUPON cn PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan le vragen bij Dc Knyper B.V, Postbus 54, Schiedam De terugtocht via Tilburg en Breda werd even onderbroken in Ouden bosch om een drankje te gebruiken. Het daar geboden elektronische muzikale onthaal werkte zo elektri- ficerend, dat enkele dappere paren een dansje waagden. Over de Grevelingendam naar ..ons eiland" teruggekeerd besloot de tot traditie geworden feestelijke cn smakelijke maaltijd in „Molen de Lely", in het gezicht van Ellemeet, deze geslaagde dag. Dankwoorden De woorden van dank door de voorzitter van het comité gesproken, o.a. tot de chauffeur-reisgids van de firma Van Oeveren, die uiteraard druk in de weer was, en tot de wijk zuster. op wier beroepshulp gelukkig geen beroep hoefde te worden ge daan, vonden bij alle reisgenoten al gehele instemming; Dut was ook het i'eval voor het dankwoord van de, kant van de bojaarden uitgesproken aan het adres van het comité zelf. dat ook dit jaar weer alles tot in -ie puntjes had voorbereid en geregeld. De wens: „volgend jaar weer" was allen uit het hart gegrepen! Bejaardensociëteit Op woensdag 14 mei wordt de laat ste seizoensbijeenkomst gehouden van de Bejaardensociëteit. De bij eenkomst vindt plaats in het „Tref punt". Na afwerking van het pro gramma wordt een broodmaaltijd ge serveerd. De Sakorkollekte De laatst gehouden kollekte voor de Sakor (Samenwerkende Kinder bescherming Organisatie) leverde in Renesse een bedrag van f 272,76 op. BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand over april Geboren: 16. Eva Suzanna (Goes) d.v. J. M. Geluk en van T. Hjelt. Overleden: 2. de Meij, Eliza beth (Zierikzee) 68 jr., e.v. B. S. Hanse; 16. Hartog. Hendrik (Zierik zee) 70 jr., e.v. J. A. Nuijens; 16. de Vlieger. Johannes Jan Cornells (Goes) 54 jr., e.v. M. M. van Twist; 19. Hanse, Levina Wijnanda (Brouwers haven) 65 jr., e.v. J. J. Blom; 23. Koopman, Cornelis Jan (Rotterdam) 53 jr., e.v. M. D. Stoel. Benoemingen Op de vrijdagavond jl. gehouden spoedeisende vergadering der ge meenteraad Brouwershaven, werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare basisschool te Zonnemaire mevr. A. v. Oeveren-de Wit te Spij- kenisse. Aan de openbare basisschool -te Noordgouwe werd benoemd mej. M. C. M. Oomens. te Oude Tonge. OOSTERLAND Kollekte De huis-aan-huiskollekte, die hier gehouden werd ten bate van het Ne derlandse Astmafonds, onder leiding van mevr. J. C. Meerman-van Dam me door de dames: R. Bal-Rotte. R. Beije-Boogert. Geelhoed-Quist. Scheffers-Stoutjesdijk en Stoutjes- dijk-Steenpoorte. en door de jonge dames: Aberdien Beije. Ria Bouw man, Anita van 't Hoff en Nel Meer man. bracht op de mooie som van f 462,10. Hiervoor past een dank woord aan de gevers en geefsters, niet minder aan de leiding en de da- mes-kollektanten. Aardappelen van de vorige oogst Zou het in de loop der eeuwen wel eens meer gebeurd zijn, dat de laat ste aardappelen van de vorige oogst van het vorige jaar pas in mei van het volgende jaar uit de grond ge haald konden worden zoals dit nu met de oogst 1974 is gebeurd? Velen vragen dit zich af. En het is thans realiteit geworden, want deze week zijn de laatste in deze polder ge rooid en aangevoerd naar de loods van de C.T.V., waar het gewas van het vele onkruid en aarde zal gezui verd worden. (Een enkel perceel kon hierdoor onmogelijk gerooid wor den.) Hierna zal men moeten onder zoeken of de piepers nog voor men selijke konsumptic kunnen worden gebruikt, of dat het veevoer zal worden. In elk geval kunnen de mensen nu hun percelen weer in zaaien en zal de struktuur van de gronden wel niet zo geleden hebben als op die percelen, waar men in hel De mosselarij ZIERIKZEE BRUINISSE. 10-5. Te llarlingcn werden weer de vergun ningen uitgereikt voor dc mossel zaadvisserij op de Waddenzee, Déze mosselzaadvsserij is beslis send voor de mosselcultuur van het volgende jaar Geen of weinig zaad betekent weinig mogelijkheden tot export, want om over een voldoende voorraad mosselen te beschikken moeten eerst de cultuurpercelen goed kunnen worden bezaaid. De openstelling geschiedde wat het westelijke wad betreft tot en met 2 mei. Daarna werd gestopt tot 13 mei. Van die datum af tot 23 mei mag op nieuw op het westelijke Wad wor den gezocht en gevist. Het Fries-Groninger Wad wordt voor mosselzaadvisserij opengesteld van 26 mei tot 13 juni. De vooruitzichten worden ongun stig genoemd. Als geen nieuwe mos- selbanken worden gevonden, zal op de banken van vorig jaar moeten worden gevist. najaar het gewas heeft gerooid, en men heeft moeten ploeteren door dik en dun heen. Om de oogst te kunnen bergen, zo goed en zo kwaad als het ging- BRUINISSE Bijbootje ontvreemd Van een in de jachthaven W.S.V. „Bru" liggend jacht is de afgelopen week een polyester bijbootje ont vreemd. De eigenaar ontdekte de diefstal zaterdagochtend bij het aan boord komen van zijn jacht om het weekend door te brengen. Hij ging op onderzoek uit, en ontdekte zijn eigendom in de naast gelegen jacht haven „Aquadelta". Een gelukje voor deze watersporter dat de dief deze maal niet van ver kwam, zodat hij zijn bootje snel terug had. Kollekte bevrijdingsdienst In de vrijdag jl. geplaatste verslag van de bevrijdingsdienst in de Ned. Herv. kerk, is het bedrag van cle kollekte verkeerd, dit moet f 802. Graag korrektie. Polletje Piekhaar... ROTTERDAM, 10-5. De burge meester van Rotterdam zal deze week dinsdag het eerste exemplaar van een herdruk van Polletje Piekhaar en Lord Zeepsop van de, inmiddels overleden schrijver Willem van Ie- pendaal aan de weduwe van de,au teur overhandigen. Hij opent tevens een tentoonstelling over de schrijver. Jaar van der Merwe houdt vervol gens een, causerie over van Iepen- daals leven, werk en betekenis. Instituut raadsman DEN HAAG, 10-5. Het instituut van cle Raadsman, de funktionaris die in formatie verschaft, adviseert, ver wijst en bemiddelt op maatschappe lijk .kultureel en rekreatief terrein, voorziet in een dringende behoefte van de burger. In een samenleving, die steeds ingewikkelder en onover zichtelijker is geworden, weet men onvoldoende gebruik te maken van rechten en mogelijkheden in de doolhof van wetten, procedures, re gelingen, diensten en instellingen. Drs. K. Laansma, van de direktie samenlevingsopbouw van het minis terie van kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk heeft dit ge schreven in een voorwoord bij „In stituut Raadsman", een statisch ca hier van het ministerie, waarin de uitkomsten staan van een onderzoek onder bezoekers van de Raadsman. Te weinig' werk voor havenarbeiders in Rotterdam ROTTERDAM, 10-5. De teruggang in de wereldekonomie begint nu ook in de Rotterdamse haven duidelijk voelbaar te worden. Dit heeft wet houder H. van der Pols (haven- en ekonomische aangelegenheden) vo rige weck gezegd. Hij baseerde zijn bewering vooral op de toegenomen gedwongen leeg loop onder de havenarbeiders. Ge middeld 11,3 procent van de 2000 ar beiders in dienst van de samenwer kende havenbedrijven, die er speciaal voor zijn om plotselinge tekorten aan mankracht op te vangen, moet da gelijks bij gebrek aan werk met de armen over elkaar blijven zitten. Maar ook voor de overige 13.000 ha venarbeiders, in dienst bij stuwa doors, zijn er problemen. Er zijn nu dagen, aldus Van der Pols. dot zo'n 1000 man niets te doen hebben. Bijbel in plaats van bier... LEUSDEN, 10-5. Dc bouwvakar beiders. die werken aan de opbouw van het landelijk dienstencentrum van de Gereformeerde Kerken in Leusden kregen in plaats van pan nebier „Goed nieuws voor u" ze kre gen dit nieuwe testament in de om gangstaal. omdat de vlag op het bouwwerk werd gehesen. De kap zat er op. „U werkt aan een bijzonder karwei", zei voorzitter R. Gosker van de bouwkommissie, „want nog nooit hebt u zo'n kerkelijk kantorenkom- plex gebouwd. Het is bij mijn weten voor de eerste maal dal zoiets in ons land gebeurt. Allerlei bedrijven die bouwen geven iets goeds van zich zelf als de vlag wordt gehesen. Het beste, dat de kerk kan geven is de bijbel", aldus de heer Gosker. Wat biedt de BEELDBUIS? MAANDAG 12 MEI NED. I: De superman Steve Aus tin wordt gekidnapt in een nieuwe aflevering van De man van zes mil joen Deze kidnapping heeft te ma ken met de ontwikkeling van een atoombom. De bom en Steve worden samen in een vliegtuig gezet, waar na soldaten de opdracht krijgen het toestel neer te schieten. Veel on schuldiger van aard is het program ma Op losse groeven dat na het jouhnaal volgt. Zestig minuten lang krijgt hel Nederlandse lied de grootst mogelijke aandacht. Behal ve de toppers van nu presenteert Chiel Montague ook de hits van gis teren, onder de titel Gouwe Ouwe. Een grote schare kijkers trekt ook de misdaadserie Pepper van de TROS. Sergeant Pepper krijgt van avond te maken met een zeer inge wikkelde moordzaak. De moord is waarschijnlijk alleen maar mogelijk geweest met behulp van een omge kochte politie-agent. Pepper moet dus binnen de kring van haar kol lega's gaan grasduinen. De TROS komt om tien over tien aan de ver plichte informatieve taak toe. Tot aan het laatste nieuws worden veer- tig minuten aktualiteiten gebracht door Wibo v. d. Linde en zijn klub- je. NED. Jl: De NCRV begint haar uitzending vanavond met een ver slag van een militaire zeskamp tus sen dienstplichtige soldaten. Deze „strijd der griffioenen", die een klein uur duurt, werd gevoerd in de Westduit se legerplaatsen Hohne, Seedorf en Langemannshof. Na het journaal komt de NCRV terug op de buis met een nieuipe aflevering van Sam. Nog maar twee afleveringen en dan is hel weer gebeurd' met deze reeks. Alan Dakin is vastbesloten nieuw werk te vinden. Hjj is bereid er desnoods de halve wereld voor af te reizen. De jonge Sum keert zich tegen zijn, irelgestelde grootvader, omdat deze weigert de overtocht voor Sams vader te betalen. Daarna brengt de NCRV het eerste deel AMSTERDAM. Het Medisch Co mité Nederland-Viètnam gaat de hulp aan Zuid-Vietnam intensive ren. Op korte termijn wil het comité voor f 2 miljoen besteden ter bestrij ding van ondervoeding, malaria, tbc en geslachtsziekten. van de serie Van huis uit. Men poogt in deze serie een aantal facet ten uit het leven in jonge gezinnen te belichten. De gesprekken in deze serie zullen muzikaal omlijst wor den. Vanavond zorgen hiervoor Rob de Nijs, het zangeresje Anneke Ro llings en de jazzformatie The Dia mond Five. Vervolgens kan men kij ken naar het laatste treffen in de mini-voetbalshow. De rubriek An der Nieuws is het laatste wat de NCRV te bieden heeft. Hierin een bezoek aan de Amsterdamse Joden hoek, waarbij als gids optreedt de 72-jarige Jules Waas, die zieken broeder is geweest in de „Joodse Invalide". Een korte uitzending van de Stichting Symbiose gaat vooraf aan het laatste nieuws. MAANDAG 12 MEI NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 18.45 P aitlusde boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes mil joen; 20.00 Journaal; 20.20 Op losse groeven; 21.20 Pepper; 22.10 Aktua tv; 22.50 Journaal. NED. II; 18.15 Teleac; 18.45 Pau- lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Strijd der griffioenen; 20.00 Journaal: 20.20 Sam; 21.10 Van huis... uit; 21.55 Mini-voetbalshow; 22.35 Ander Nieuws; 23.00 Symbio se; 23.04 Journaal. DINSDAG 13 MEI NED. I: Boy Dominic komt om ze ven uur als eerste op de buis. In de ze aflevering (6) weet kapitein Bul man te ontsnappen uit het slaven kamp. In de tweede aflevering van de reeks. Naar de eilanden van In donesië wordt de kamera gericht op Sumatra, een van de meest vulkani sche gebieden ter wereld. Sumatra kent ook een rijk natuurleven: gib bons, olifanten, vlinders en insek- tenetende planten zijn er in over vloed. De NCRV wil kennelijk haast maken met de serie Sam. De afleve ring die na het journaal op de buis wordt gezet is de derde binnen vier dagen. Dit is dan ook de voorlaatste aflevering. Sam maakt zicli gereed om naar huis toe te gaan. De school vakantie staat voor de deur. Groot is de teleurstelling bij de jongen als de reis naar huis niet door kan gaan omdat er in Skellerton een difterie- epidemie is uitgebroken. Ook van avond de laatstje van de acht wed strijden om de springtrofee Drie deelnemers maken nog een serieuze kans. De aktualtieitenrubriek Hiel en nu doet vanaf tien over tien veertig minuten lang ran zich spre ken en de avond wordt afgesloten 17 Niek kwam ook even kijken en knikte daarna enkele malen. „In theorie wel. Het is in elk geval te proberen. Wacht, ik ga met je mee Het duurde enige tijd. voor de bei de mannen terugkwamen, maar met een ijzerzaag. Harmen zette hel scherp van de zaag in de kier tus sen lade en kast en begon te zagen, na een minuut haalde hij de zaag er uit en keek. Met enige voldoening knikte hij. „Hij pakt. Nu is het een kwestie van: hoe ver kom ik met deze zaag". „We kunnen om beurten zagen opperde Niek. die met de vrouwen belangstellend toekeek. Geer zei. „Goed. dan maak ik in tussen koffie klaar, jongens. Kunnen we even pauzeren, als jullie te moe worden." Het daglicht begon al te tanen, toen Harmen, die zijn jas had uitge trokken en zijn das losgemaakt, op eens zei: „Ik ben er door." Hij slaak te een diepe zucht, triomfantelijk kijkend naar de anderen. „Nu eens zien. of die verwenste la opengaat. Hij probeerde met duim en vingers de la naar Zich toe te trekken, maar dat lukte niet. Rondkijkend zei hij: „Een schroevendraaier of iets derge lijks. Er zit geen handvat aan de la. Die sleujel moet wel stevig geweest zijn. want daarmee moest je ook de la opentrekken." Niek liep naar achteren, terwijl hij zei: „Ik heb er een op de werk bank in dc schuur gezien; een ogen blik." Even later kwam hij terug mei een grote schroevend ra i er. „Pro beer hel hiermee eens." adviseerde hij en keek toe. hoe zijn broer het ijzer van de schroevendraaier tussen door J. D. POSTHUMUS de lade opening plaatste en begon te wrikken. Nu kwam er beweging in de la en langzaam kwam hij naar voren, tot hij niet verder kon. Ken nelijk was er achteraan een of an dere klem, waardoor hij niet geheel uitgenomen kon worden. Maar Geer had al een kreet van verrassing ge uit. „Dat is het juwelenkistje van moeder!" riep ze uit. „Ik heb het één keer gezien' Nick lachte. „Onzin. Moeder had geen juwelen. Waar zou ze die van hebben moeten kopen? „Maak maar eens open. Wedden, dat er juwelen in zitten?" voorspel de Geer. Harmon haalde de metalen casette uit de la en probeerde hem te ope nen. maar hij /.at stevig op slot. Ze keken er met z'n vieren naar." „Schud es." adviseerde zijn vrouw. Hij deed hel. Ze hoorden hel ge luid van meerdere voorwerpen. Geer knikte triomfantelijk. „Zie je wel? Daal zitten juwelen in." „Dan zijn ze misschien van me vrouw Janrsma." meende Niek. „Moeder had geen juwelen." Geer keek haar zwager gebelgd aan. ..O nee? Ben je je huwelijksdag vergeten? ..Herinner jij je niet meer. dat moeder zo'n gouden ketting om haar hals had?" Hij begon te lachen. „Goud zei je. he? Uit de Hema voor enkele gul dens. Daar kocht moeder haar zoge naamde juwelen." Geer werd ijzig. „Je vergeet dat ik bij een juwelier heb gewerkt. Ik kan je verzekeren, dat de ketting, die moeder op jullie trouwdag droeg, massief goud is." „Er zal toch heus wel jets van BRUINISSE. Tijdens de vorige week gehouden Bevrijdingsoptocht, herleefde op één der wagens weer de oorlogsevakuatie, onzaliger nage dachtenis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) met een. kwartier koorzang in de St. Joriskerk in Amersfoort. NED. 11: De VPRO begint met Beertje Colargol om zeven uur. Als de allerklienste jeugd dan tevreden gesteld is komt deze omroep tege moet aan de roek-liefhebbers. In de komende weken zullen een tiental roek-concerten uitgezonden worden. Het eerste concert wordt o.a. ver zorgd door Sly and the Family Stone. Dance to the music was de eerste single van deze groep, waar van onlangs de dubbel LP High Energy is verschenen. Na het jour naal volgen de Berichten uit de sa menleving. Daarna volgt de speel film Une femme marieé. Filmkritici hebben deze, nu elf jaar oude rol prent van Raoul Coutard (vooral om het kamerawerk) bewonderd. Ak- trice Macha Meril speelt in de film de rol van Charlotte Giraud, een charmante getrouwde vrouw, die een akteur als minnaar heeft. Van de dokter verneemt de vrouw dat ze drie maanden zwanger is. Ze weet echter niet ran une. In deze film komt de vrouw vooral naar voren als een lustobjekt in een door man nen geleide wereld. Om tien uur weer iets heel anders: het derde deel van de serie Hoe het koninkrijk der Nederlanden er iveer helemaal bo venop kwam en wat er daarna ge beurde. Dit keer o.a. over de Maag denhuisbezetting Het laatste half uur van haar zendtijd staat de VP RO welwillend af aan het Simplis tisch Verbond van de heren Koot en en Bie. DINSDAG 13 MEI NED. I: 10.45 en 14.25 Schooltele visie: 18.45 Paulus de boskabouter: 1S.55 Nieuws: 19.05 Boy Dominic; 19.30 Naar de eilanden van Indone sië; 20.00 Journaal; 20.20 Sam; 21.10 Springtrofee; 22.10 Hier en nu; 22.50 Massale koorzang; 23.05 Den Haag vandaag; 23.20 Nieuws. NED. II: 18.15 Teleac: 1S.45 Paulus de boskabouter18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol: 19.15 Rock con cert: 20.00 Journaal; 20.20 Berichten uit de samenleving; 20.35 Une fem me marieé; 22.05 Hoe het koninkrijk der Nederlanden er weer helemaal bovenop kwam; 23.05 Simplistisch Verbond; 23.35 Journaal. waarde in zitten." meende Harmen te moeten opmerken, de casette op zijn hand wegend. „Dat ding is me maar niet zwaar, zeg! En waarom zit hij anders achter dubbele sloten? Hij wees naar de geopende la en de casette. „Probeer eens. of je dit slot ook niet kunt doorzagen." stelde Elle- chien voor. want ze was nu ook nieuwsgierig geworden. Ellcchien was gek op sieraden. Harmen schoof de ijzerzaag door naar zijn broer. „Dan zaag jij maar een poosje, want ik bon het zat." Hij wees op het kabinet. „Wat denk je daarvan? Er is nog een la. Als wc- a gezegd hebben, moeten we ook l> zeggen. Die tweede la moet ook nog door." „Desnoods kan het morgen." meen de Geer. Hij knikte. „Allicht kan dat. Maar we moeten er rekening mee houden dat mevrouw Jaarsma onverwacht kan terugkeren. Als zij de groene tas in haar bezit heeft, kan ze overal in komen, want daarin zijn dan ogc- twijfeld de passende sleutels." Nick trok op zijn beurt zijn col bert uit en knoopte zijn das los. Zijn vrouw aankijkend, zei hij: „El. kijk eens of je ergens in het dorp een paar flesjes bier kunt versieren? Die zullen wc straks xvel lusten. La ten we eerst maar eens beginnen met die andere la. De casette kun nen we desnoods mee naar huis no men." Hot was al half elf toen Harmen. die uiteindelijk het meeste zaagwerk had gedaan door nat van transpira tie. de zaag neerlegde en de schroe vendraaier pakte. „Nu zullen we wel weer voor een nieuwe verrassing staan, zei hij. het zweet van zijn gezicht vegend. Hij rukte cn had succes. Ook deze la gaf geleidelijk aan toe en ging open. Halverwege zei Harmen tot de anderen, die om hem heen stonden toe te kijken: „Het lijken wel hoeken of iets dergelijks. fwordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4