AMBASSADEURS EN ZAAKGELASTIGDEN Coördinatieorgaan wil werkstop NAAR ZIERIKZEE Biscuits naar Bangla Desj in rekreatieplan Bruinisse MINISTER STELDE MOLEN TE HEUSDEN IN GEBRUIK Chinese uitval tegen Moskou Rode Kruis-geld voor Vietnam Vredesoproep van Sowjet-Unie AGENDA Jongelui gered uit overstroomde tunnel „Holland-park" geopend in Joegoslavië ,Luctor et Emergo' Hoog bezoek Advies aan G.S. ZIERIKZEE, 12-5. Hedcii-inaamlag 12 mei brengen omstreeks veertig ambassadeurs en zaakgelastigden, die hun regeringen in Den Haag vertegenwoordigen, met hun dames - onder auspiciën van het provinciaal bestuur - een bezoek aan Zeeland, w.o. Zierikzee. Dc gasten zjjn afkomstig uit landen in Afrika, Midden- en Zuid-Amerika, Azië en Europa. Zij bezoeken ook Zierikzee. Het gezelschap zal van Zeeuwse zijde worden vergezeld door de Commissaris der Koningin, dr. C. Boertien, enkele leden van het college van gedeputeerde staten en een aantal voor zitters van frakties in dc staten, de griffier en vertegenwoordigers van het kabinet van de commissaris. Omstreeks kwart over 10 arri veerde het gezelschap te Zierikzee, waar ten stadhuize de begroeting plaats vond. Om ongeveer 11 uur volgde de inscheping aan boord van het m.s. „Flandria 20" in de haven De Val bij Zierikzee, waarna een rond vaart werd gemaakt langs de Zee- landbrug en de afsluitingswerken JERUZALEM, 10-5. De brandweer heeft meer dan honderd jongelui ge red uit een overstroomde tunnel onder Jeruzalem. De kinderen bevonden zich in de in 700 voor Christus door koning Hezekiar gebouwde tunnel toen wa ter uit een ondergrondse bron de gang binnenstroomde. Enkele jon gens slaagden erin uit de tunnel te komen en alarm te slaan. De ove rigen moesten tot hun kin in het water staande wachten tot er hulp opdaagde. Drie meisjes, die bewuste loos waren geraakt, werden door anderen boven water gehouden. De 30 meter lange tunnel diende om het oude Jeruzalem te voorzien van water uit de bronnen van Si- loam. Hij wordt beschouwd als een wonder van historsch technisch ver nuft. DEN HAAG, 10-5. Het Nederlandse Rede Kruis heeft zaterdag 10 mei per schip een voorlopig laatste zending noodbiscuits naar Bangla Desh ge stuurd. Deze zending van in totaal 6000 blikken is bestemd voor de drie kampen voor daklozen rond de hoofdstad Dacca. Het Internationale Rode Kruis in Bangla Desh zal haar eerste hulp- aktiviteiten per 31 juli aanstaande stopzetten. Het is de bedoeling dat de autoriteiten van het land de hulp verlening zullen overnemen. Dat heeft het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis vrijdag be kendgemaakt. Advertentie van de Oostersehelde. Ir. M. J. Lo- schacoff van de Deltadienst van rijkswaterstaat zorgde voor de toe lichting. Aan boord was er speciaal voor de dames een klederdrachtenshow, ver zorgd door een costuumgroep van de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, onder lei ding van mevrouw Van Liere. Andere programmapuii ten Na terugkeer in De Val wordt naar Goes vertrokken voor een tocht met de historische museumlijn vanaf het Goese station naar Kwadendam- me. Daar zullen de bussen weer ge reed staan voor een rondrit door de Zak van Zuid-Beveland, waarna naar Middelburg wordt gereden. In de Burgerzaal van het stadhuis zal het gemeentebestuur het gezelschap ontvangen. Na een korte uitleg over de monumenten door burgemeester drs. P. A. Wolters kunnen de gasten uit drie mogelijkheden kiezen: een rondwandeling langs enkele monu menten, bezichtiging van het Abdij complex of bezichtiging van het OHRID, 11-5. In het nog ongerepte Zuid-Joegoslavische dorp Ohrid is zondag een typisch stukje Nederland gecreëerd. Dit „Holland-Park" ligt aan het grootste meer van Europa (31 km lang) en telt ruim 35.000 tul pen, narcissen en krokussen. „U moet deze Nederlandse aanbieding zien als een contra-prestatie van alle Holanders, die in de afgelopen jaren in deze gastvrije omgeving met zul ke goede herinneringen hun vakan tie hebben doorgebracht", zo zei de burgemeester van Katwijk, de heer A. G. Vermeulen. De officiële openingsplechtigheid op deze stralende dag, temidden van de duizende bloeiende tulpen, werd bijgewoond door vele honderden be langstellenden. Zeeuws Museum Daarna verzamelt men zich in het Slatencomplex voor een aperitief en enkele hapjes (Vervolg van pag. 1) moest spelen. Of dat van invloed ge weest is is niet zeker. Hij haalde 47 punten met „Thema con Variazione" van J. Haydn. En dat was net niet genoeg, want de uiteindelijke win naars werden 3 leden van de drum band: A. J. Wandel, N. C. Pland- soen en A. J. Padmos allen op diep- trom mei „The Drummer Boys" van Martin Schneider. Zij haalden 47 pnt.; waarmee zij' winnaar van het concours werden. In dezelfde afde ling haalden W. Veerhoek, kleine trom en L. C. van Kooton grote trom 45 Vz pnt. met „Wandeling van vader en zoon" geschreven door de direk- teur van „Luctor et Emergo" J. H. Blom. H. de Vos, bugel kwam ten slotte tot 36 punten met „Yankee Doodle" van H. Round. De heer J. H. Blom reikte tenslot te aan alle deelnemers diploma's uit. De winnende groep ontving uit zijn handen de wisselprijs. In een kort speechje sprak hij zijn bewondering uit voor do deelnemers die vaak op hun eentje op het toneel hun nummer ten beste moesten ge ven. Hij dankte ds. L. de Wit die voor de pianobegeleiding had zorg gedragen en die in de voorbereiding daarvoor bijzonder veel tijd had ge stoken, vooral omdat de pianopar tijen dit jaar zeer moeilijk waren. Bij de beoordeling had men gekeken naar 6 onderdelen, te weten zuiver heid, klankgehalte, techniek en ar- tikulatie, algemene muzikale uitvoe ring, samenspel of ritmiek, opvatting en tempo. Geschenken Nadat de heer A. de Looff de beoordeling nog wat had toegelicht verraste voorzitter J. A. Kouman de heren E. A. de Looff, J. H. Blom en L. de Wit op een fijne fles, terwijl ds. L. de Wit namens de deelnemers uit handen van Karin v. d. Roest een boekenbon ontving. De direkteur van het korps, de heer J. H. Blom bleek na afloop te vreden al vond hij wel dat dit con cours had aangetoond dat men er beslist nog niet is. Hij vond dat het concours nog veel te veel in het te ken van de nervositeit had gestaan. Daarom zal men zeker moeten door gaan met deelname aan dergelijke evenementen. Overigens was er beduidend meer publieke belangstelling dan vorig jaar, die toen overigens ook al niet slecht was. BANGKOK. Ongeveer dertig hoge Laotiaanse funktionarissen en meer dan 260 Thailandse en buitenlandse zakenlieden zijn de Laotiaanse hoofdstad ontvlucht na de hernieuw de gevechten in Laos, zo meldt het blad „Bangkok Post". Nationale molendag' AMSTERDAM. Naast de ca. zeven zeer grote opleidingsschepen in de klasse 5000 tol 0000 ton en een veer tigtal kleinere zullen Hollandse ron de en platbodemschepen deelnemen aan Sail Amsterdam 700 van 15 tlm 18 augustus. Enkele honderden vis sersschepen van de voormalige Zuy- derzee ten de zeilende bedrijfsvaar- tuigen, in hun oorspronkelijke staat of omgebouwd tot jacht, zullen hel verleden doen herleven. HEUSDEN, 10-5. Minister Van Doorn van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft op de nationale molendag, zaterdag, dc derde standerdmolen in Hcusden in gebruik gesteld. In Heusden heeft men in betrek kelijk korte tijd drie standerdmolens herbouwd, die eertijds de wallen van het stadje sierden. De bewinds man zei het een zinnige taak te vin den een Nationale Molendag te or ganiseren, omdat zoiets ons de waar de en de bedreiging bewust maakt van een zeer wezenlijk aspect van ons Nederlandse culturele erfgoed: dc molen. Zo'n nationale dag toont ons prachtige bezit, want Nederland zonder molens is een ander land dan MIDDELBURG, 9-5. Het Zeeuw Ccördinatieorguan voor Natuur-, Landschaps- pn Milieubescherming heeft het college van GS van Zee land er op gewezen, dat in het plan gebied „Recreatieplan Bruinisse" de projektontwikkelaar Wilma intensief voorbereidende werkzaamheden ver richt voor het toekomstige recreatie- projekt. En dat niettegenstaande het feit dat het college van GS nog geen beslissing heeft genomen cp de tegen het plan ingediende bezwaren. Nederland met molens, een inzicht, dat niet altijd heeft bestaan, aldus mr. Van Doorn. Dc financiering De fianciering van de monumen tenrestauraties in het algemeen en die van molens in het bijzonder baar de hem zorgen. Ook voor de rijks overheid is het een moeilijke zaak, dat nog niet meer middelen voor dit doel beschikbaar kunnen komen, al bieden de miljoenen voor de werk gelegenheid wel enig soelaas. De be windsman meende evenwel, dat het klimaat gunstig is en dat hij de toe komst ook voor onze molens niet te somber inziet, waarbij hij wees op wat in Heusden werd bereikt. - NOORDWIJKERHOUT. Het racis me neemt de afgelopen vijf jaar in Nederland in ongunstige zin toe, vooral tegen Surinamers. Dit heeft de Engelse socioloog Christopher Bagley gezegd in een inleiding tij dens de jaarbijeenkomst van de commissie van kerken voor buiten landse werknemers te Noordwij- kerhout. PEKING, 10-5. Ter gelegenheid van het feit dat nazi-Duitsland der tig jaar geleden definitief verslagen werd, heeft het Pekingse volksdag blad, het officiële orgaan van dc Chinese communistische partij, een heftige aanval gedaan cp de leiders van de Sowjet-Unie. Het blad verwijl de „afvallige kliek van Chroestjtsjov en Brezj- njev" in de Sowjet-Unie het „sociale facisme" ingevoerd te hebben en van het regeringsstelsel in de Sow jet-Unie een fascistische dictatuur a la Hitier" gemaakt te hebben. „De Russische leiderskliek", aldus het volksdagblad, „is tot hetzelfde re sultaat gekomen waarnaar Hitier streefde toen hij Rusland probeerde te overweldigen." DEN HAAG, 10-5. Het Nederlandse Rode Kruis heeft vrijdag besloten opnieuw een bijdrage van een kwart miljoen gulden ter beschikking te stellen voor de hulpverlening door het Internationale Rode Kruis in Zuid-Vietnam. De revolutionaire re gering van Zuid-Vietnam heeft aan het Internationale Rode Kruis een gedetailleerde lijst van de meest noodzakelijke hulpgoederen ver strekt. Dit zijn vooral voedsel, kle ding, tenten, medicamenten en am bulances. De totale kosten hiervan worden op f 35 miljoen geraamd. Drie vermiste kinderen terecht DORDRECHT, 12-5. De drie kin deren in Dordrecht die sinds zater dagochtend 8 uur werden vermist zijn terecht. Maandagochtend om 7.15 uur kreeg de poliite die met man en macht naar de 9-jarige Karina, de 7-jarige Christiaan en de 3-jarige Miranda Patricia uit het gezin Van Esden in de Frans Naereboutstraat wonende gezin Van Eysden had ge zocht, een telefoontje dat het drie tal zich bij familie in de niet ver van het ouderlijk huis liggende wijk Sterrenburg bevond. Twee mensen dood in het verkeer VEGHEL, 12-5. Zondagavond zyn bü een verkeersongeluk in Maria- Hcide (gemeente Veghcl, N.Br.) twee mensen om het leven gekomen. Dc slachtoffers zfjn dc 30-jarige Th. van der Eltfen en dc 31-jarige II. van den Bogaars, beiden uit Volkcl. De twee mannen war eninzitten- den van een busje dat door een foute manoeuvre van de bestuurder in botsing kwam met een uit de te genover liggc Ie richting komende vrachtouto. De chauffeur -an het busje, even eens afkomstig uit Volkel, moest zwaar gewond in hel ziekenhuis in Tilburg opgenomen worden. Hij ver keert in levensgevaar. Het N.V.V. en de V.A.D. DEN HAAG, 10-5. Dc vakbeweging /iet do vermogen: aanwasdeling nog maar als een begin. Voorzitter Kok van het NVV zegt in een prc-advics, dat hij voor de jaarvergadering van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel op 22 mei in Rotterdam heeft geschreven, dat de invoering van de vermogensaanwas- deling voor de kollektiviteit van werknemers „slechts een eerste stap vormt op de weg naar een meer rechtvaardige verdeling van het to tale produkticvermogen". Gulden werd meer waard DEN HAAG, 10-5. De koers van de gulden ten opzichte van alle andere munt-eenheden is in de afgelopen vier jaar. sedert de devaluatie van dc dnli.ir. al /.wevend gemiddeld met twaalf cn een halfproccnt gestegen. Di- Thesaurier-generaal van het mi nisterie van financiën, dr. C. J. Ooit, heeft dit gezegd tijdens de algemene ledenvergadering van hel Verbond van de Nederlandse groothandel Volgens informatie van de ge meente Bruinisse zouden de werk zaamheden gebeuren buiten verant woordelijkheid van de gemeente, terwijl de gemeente ook geen wette lijke middelen ten dienste zouden staan om aan de werkzaamheden een einde te maken, in afwachting van de lopende planprocedure. „Het komt ons voor dat dit een zeer ongewenste situatie is, waarbij het gevaar dreigt dat bij de belan genafweging straks de reeds uitge voerde werken en de daardoor ont stane verwachtingen zullen worden betrokken", aldus het coördinatieor gaan, dat het college van GS er op wijst, dat er wel degelijk mogelijk heden zijn om aan de werkzaamhe den een eind te maken. „Dat kan wanneer er een voorbereidingsbe- sluit wordt genomen. Voor de werk zaamheden zal dan een aanlegver- gunning zijn, waarvoor toestemming van het college van GS nodig is." Nog geen akkoord landbouw-C.A.O. UTRECHT, 10-5. De onderhande- lingen over de landbouw-C.A.O. zijn tijdens de derde besprekingsronde, afgebroken zonder dat een nieuwe datum voor voortzetting van het overleg is vastgesteld. Dc nieuwe C.A.O., waaronder ongeveer 20.000 werknemers in de agrarische sektor vallen, had al op 1 maart van dit jaar moeten ingaan. Volgens de heer J. Hubregtse van de agrarische en voedingsbond NVV is het overleg gestrand op een wei gering van de werkgevers, iets te doen aan de achterstand in de ar beidsvoorwaarden van het agrarisch personeel vergeleken met wat be treft vakbekwaamheid vergelijkbare werknemers in de industriële sektor. Vandaag begin eindexamens DEN HAAG, 12-5. Ettelijke duizen den Nederlanders beginnen vandaag (maandag) aan het eindexamen in het voortgezet onderwijs. Het zijn er dit jaar weer meer dan in 1974. Opvallend is dat het aantal eind examenkandidaten van de athenea en gymnasia met ruim 21 procent is gestegen ten opzichte van vorig jaar. Ook het aantal bij mavo-4 is fors gestegen, namelijk ruim 9,6 procent. Bij het driejarig mavo is <\e stijging ruim 4 procent en bij het havo 2 pro cent. Bij vwo, havo en mavo zetten zich in totaal 147.725 leerlingen - 75.353 jongens en 72.372 meisjes - aan het landelijk centraal schriftelijk eindexamen. Wegengeld voor gemeenten DEN HAAG, 10-5. Op korte termijn zal een wetsontwerp worden inge diend waarin wordt voorgesteld de regeling voor dc verdeling van dc zgn. wegengelden voor provincies en gemeenten te herzien. De bestaan de verdeelsleutel, waarin een garan tieregeling is verwerkt, wordt ver vangen door een nieuwe verdeelsleu tel waarin een factor voor de onder grond is opgenomen. Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Maandag 12 mei Zierikzee Concertzaal, 2jJ,00 uur, Publieksthea- ter, (de goede mens van Sezuan, Z.V.U.). Huis van Nassau, 20.00 uur, fraktie- vergadering P.v.d.A. Dinsdag 13 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 19.30 uur, jaarfeest Herv. vrouwengroep „Wees een Zegen". R.K.-centrum, Mosselstraat, 19.30 uur, kontaktavond UW. Brouwershaven 20.00 uur Jeugdgebouw. Nieuw- stad, Ned. bond van Plattelandsvrou wen. Woensdag 14 mei Middelburg Concertzaal, 20.00 uur, Israël-in- formatie-avond Zierikzee Stadhuis. Vergadering Gemeente raad. 20.00 uur Renesse „Trefpunt", Bejaardensociëteit 15.30 uur. Vrijdag li mei Westenschouwen Rondleiding zilvermeeuwenkolonie Start: pompstation. 19.00 uur Zaterdag 17 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, film „Lucht haven in alarm". Dood na val van ladder Dood na val van paard Excursie Stad en Lande, 15.00 uur, verzamelen: toegangshek Slot Moer- mond. Zondag 18 mei Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, film „Lucht haven in alarm". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 BUITENPOST, 10-5. De 60-jarige schilder J. Dekker is van een 6 me ter hoge ladder gevallen toen hij bo zig was met het schilderen van dc gevel van het gemeentehuis te Bui tenpost (gemeente Achtkarspelen). De man kwam met het hoofd op het trottoir terecht en was op slag dood. Kind onder zand gestikt HEERDE, 10-5. Vier kinderen van acht tot en met twaalf jaar zijn bij het spelen op een terrein voor een toekomstige rekreatieplas, hel zoge naam de Heerdcrstrand, onder een zandmassa bedolven. De 12-jarige Arnold Jacobus Lint- pen uit Baurn is daarbij gestikt. Twee kinderen konden zichzelf be vrijden, een derde werd door tc hulp geroepen scholieren en familieleden gered. UTRECHT. 10-5. pc 43-jarige ir. P. Landsman uit Doorn is in een zie kenhuis in Amersfoort overleden aan dc gevolgen van een val van een paard. Volgens de Rijkspolitie was de ruiter zondag tijdens een ritje dooi de bossen in het Utrechtse Mnurn van het rijdier gevallen. Dc man kwam met zijn hoofd op een paaltje terecht, waardoor hij ernstig hoofd letsel opliep. Kind dood door omwaaiende boom UI.FT. 9-5. In een ziekenhuis is de 11-jarige Alex Tempels uit Ulft overleden aan de verwondingen die lui 's middags had opgelopen toen hij werd getroffen door een omwaaiende boom. Dc jongen speelde in de ge meentelijke sprelltiin en werd tij dens zijn spel onder de boom bedol ven. De boom brak plotseling na een rukwind. Babylijkje gevonden ROTTERDAM, 12-5. Twee jongens, die zaterdagavond in de vijver „De Waal" in Rotterdam zaten te vissen, hebben in het water een plastic zak gevonden, die hel lijk van een pas geboren baby bevatte. Dr. Zelden - rust van het gerechtelijk laboratori um in Rijswijk verrichte zondag sectie op het stoffelijk overschot. Volgens hem moet het kind. van het mannelijk geslacht, na de geboorte even hebben geleefd. Het lijkje moet enkele weken in de plastic zak heb ben gezeten. MOSKOU, 10-5. De Sowjet-Unie heeft een oproep gedaan aan alle re geringen in de wereld te werken voor een blijvende vrede cn vrijheid voor alle volken. Zelf zal ze alle po gingen in het werk stellen te komen tot de schepping van een nieuwe, vei lige wereldorde. De oproep is vervat in een open boodschap aan „volken, parlementen en regeringen" van de drie belangrijkste partij- cn staats organen ter gelegenheid van dc vie ring van de 30ste verjaardag van dc val van Nazi-Duitsland. „Pas '65" DEN HAAG. 10-5. Minister Van Doorn van c.r.m. wil op 1 december een algemeen pas poort voor bejaarden in voe ren. Houders van zo'n „pas 65" kunnen neduktie krijgen op tarieven voor voorzienin gen op het gebied van kui tuur, rekreatie en vorming, en die voor plaatselijke en gc- westelijk openbaar vervoer met uitzondering van de Ne derlandse Spoorwegen. „Pas 65" zal naar verwacht toordl f 6,50 kosten en ver moedelijk vanaf september bij dc gemeenten verkrijgbaar ztfn voor Nederlanders van 65 jaar en ouder en voor echtpa ren als een van de partners 65 is geworden en de ander 60 jaar of ouder is. De invoering .al geschieden f. ui samenwerking met dc ge fi nirrntrn D'~ gcmrrnlrhndu- fi ren hebben dc bewindsman y onlangs verzocht hen Ie hel ft pen b(j het invoeren van het y nieuwe paspoon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2