Moskou stond op punt van atoomoorlog tegen Peking Tweede onderlinge solistenconcours „L. et E. o A Koning Hoessein in Londen WETTELIJKE REGELING VOOR DE V.A.D. y? ifi BEKENDMAKING DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA 99 99- ZIERIKZEESCHE Maandag 12 mei 1975 121ste jaargang Nr. 21688 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halt zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uilgave B V. Drukkerij v/b Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar f 72,50 Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t BTW In dit nummer: Ambassadeurs te Zierikzee Rusland en China WASHINGTON, 12-5. De Amerikaanse democratische senator Gale Mogcc uit Wyoming, heeft zaterdag in een radio-interview onthuld dat de Sowjet-Unie „onge veer vier jaar geleden" op het punt heeft gestaan een atoomoorlog Ie ontketenen legen de Chinese Volks- republiek. McGce zei dat de Russen vreesden dat de Chinezen het meeste zouden profiteren van de oorlogsehaos in zuidoost-Azië en speelden met de gedachte aan e en atoomoorlog te gen Peking in hun strijd om invloed in Azië. Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 LONDEN, 12-5. Koning Hoessein van Jordanië is onder strikte veilig heidsmaatregelen uit de V.S. in Lenden aangekomen waar hij be sprekingen met Britse ministers zal houden. Op het vliegveld Heatrow was de politie versterkt met gewapende mi litairen. Het Britse dagblad „The Sun" had vorige week gemeld dat een Palestijns moordcommando naar Londen was gekomen om de Jor daanse monarch te doden. „Ongeveer vier jaar geleden wa ren de Russen nog maar een paar dagen af van het nemen van het be sluit China met kernwapens aan te vallen", verklaarde hij. Dit „afschrikwekkende vooruit zicht" beïnvloedde volgens de sena tor „op beslissende wijze de Ameri kaanse militaire politiek ten aanzien van Zuid-Vietnam. „Want', vervolg de hij, „naar mijn mening zouden wij onszelf voor de gek gehouden hebben als wij hadden gedacht dat een Russisch-Chinese atoomoorlog aan ons zou zijn voorbijgegaan. Wij zouden er onmiddellijk bij betrok ken zijn geraakt". Zuid-Vietnam Gevraagd of de Verenigde Staten ooit kernwapens in Zuitvietnam hebben willen gebruiken, antwoord de McGee: „O nee, nee. De kwestie waar het om ging was of de andere grote mogendheid toentertijd naar nucleaire wapens zou grijpen om een ommekeer teweeg te brengen in een situatie in Azië die ongunstig leek'. De senator zei dat was vergeten hoezeer Chna in de „kritieke jaren '62, '63 en begin '64, bij de oorlog in Zuid-Vietnam was betrokken en het er naar uitzag dat heel Azië ten of fer zou vallen aan een „militant China", en dat de Russen erbij ge ïnteresseerd waren dat te voorko men. Senator McGee zei dat Amerika's vertrek uit Zuid-Vietnam, Hanoi's zege en China's „tegenslagen", de toestand in zuidoost-Azië hebben gestabiliseerd en de kansen op we reldvrede hebben vergroot. Hij zei in te stemmen met de op vatting van de Russische partijlei der Brezjnev, dat het ende van de oorlog in Vietnam de Amerikaans- Russische ontspanning ten goede komt. „De Chinezen zijn dezer dagen meer intern dan extern georiënteerd en dat heeft de bezorgdheid van de Russen ook doen afnemen", aldus McGee. WASHINGTON. He financiële commissie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft een wets voorstel aangenomen op grond waar van de Verenigde Staten in de ko mende tien jaar voor hun olievoor ziening veel minder afhankelijk zou den worden van hte buitenland. Plannen voor straks DEN HAAG, 10-5. Het kabinet streeft er naar nog dit jaar een wetsontwerp voor een wettelijke regeling van de vennogensaanwasdeling bij de Tweede Kamer in te dienen. Dit zegt het kabinet in zijn vrijdag aan de Kamer aangeboden discussienota over bet nkomens- beleid. Het kabinet gaat er van uit dat de regeling nog van toepassing kan wor den verklaard op de vermogensaanwas die in 1975 wordt verwerkelijkt. Het kabinet heeft de nota ook naar de Sociale-Economische Raad gestuurd met het verzoek om, als de raad dit wenst, daarop commentaar te geven, zodat daarmee bij de voorbereiding van het wetsontwerp rekening kan wor den gehouden. Ook anderen zullen dan uiteraard in de gelegenheid zijn er hun oordeel over uit te spreken, aldus de nota. De doelstelling van de vermogens- aanwasdeling is de werknemers te laten delen in de overwinst en daar mee in het groeiende produktiever- mogen van de maatschappij. Door middel van een vermogensaanwas- delng kan een aanzet worden gege ven tot een meer aanvaardbare ver mogensverdeling. Een nevendoelstelling is het be vorderen van een zo uniform moge lijke loonontwikkeling. Het kabinet acht het gewenst dat de loonontwik keling. Het kabinet acht het gewenst dat de loonontwikkelink in onderne mingen en bedrijfstakken waar de resultaten naar verhouding gunstig zijn toch in belangrijke mate wordt afgestemd op wat in andere sectoren van het bedrijfsleven ten aanzien van de lonen mogelijk is. Bij het laten delen van de werk nemers in de overwinst moet ervan worden uitgegaan dat de werkne mers weliswaar eigenaar zullen worden van hun aandeel daarin, maar dat zij de betrokken middelen, evenals dit thans voor de aandeel houders geschiedt, ter beschikking zullen moeten laten van de onder nemingen. Dus geen geld maar zgn. vermogenstitels ontvangen. Van de vastgestelde overwinst di.ent een bepaald percentage voor de vermogensaanwasdeling in aan merking te komen. In principe zou dit "percentage verband moeten hou den met de kapitaal-, resp. arbeids- intensiteit van de onderneming. Ter wille van de eenvoud verdient een uniform percentage de voorkeur. Tien procent Per toedeling van b.v. tien procent van de overwinst aan de vermogens aanwasdeling zou volgens zeer glo bale berekeningen een bedrag van in de orde van grootte van vijfhon derdmiljoen gulden per jaar ten gunste van de vermogensaanwas de ling resulteren. In begnsel zullen alle ondernemin gen onder de regeling kunnen val len. Om praktische redenen geeft het kabinet de voorkeur aan een re geling die alleen betrekking heeft op ondernemingen die aan vennoot schapsbelastingen zijn onderworpen. BÜ het verstrekken van zgn. ver mogenstitels aan werknemers zal het alleerst gaan om aandelen. Muziek te Renesse RENESSE, 10-5. Vrijdagavond hield het fanfarekorps „Luctor et Einergo" uit Renesse baar tweede solisten concours in het Dorpshuis te Renese. Evenals vorig jaar was bet ook dit jaar weer een geslaagd evenement. Voor een volle zaal werd de wisselprijs dit jaar gewonnen door drie leden van het tamboerkorps: A. J. Wandel. N. C. Plandsoen en A. J. Padmos, allen op dieptrom. de het nummer „The Drummer Boys" van Martin Schneider sloegen. Zij behaalden 4714 punt. Winnaar van het vorig jaar, Arjan v. d. Roest kwam tot 47 punten. Voorztter J. A. Kouman opende het concours. Hij verwelkomde in het bijzonder de heer E. A. de Looff uit Zierikzee, die als jurylid optrad. In totaal werden daarna 17 nummers ten gehore gebracht, onderverdeeld in tweede en eerste afdeling en afdeling uitmuntendheid. p> t De heer J 11. Blom overhandigt de wisselprijs aan A. J Wandel, lid van de winnende drumgroep. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) John Priemis beet in de tweede afdeling de spits af. Hij speelde op bugel het nummer „Vers l'Avenir" van L. Picavais en haalde hiermee 43 punten meteen het hoogste aantal in deze afdeling. De andere uitslagen in deze afdeling waren: Jaap van Oeveren op trompet met „The Young Maestro" van C. Barnes 4114 pnt., de groep John de Feiter, bugel, Harry Kostonse. cornet en Anneke Lemsom bugel 41 *4 met- „Intrada Memiet" mars uit: 8 driestemmige speelstuk ken van H. van Lijnschoten; H. A. de Roo met „Pastorale" op mello fonlum 39*2 en Joop de Feiter op bugel 3714 met een arrangement van het bekende nummer ..The Holy City". Eerste afdeling In de eerste afdeling werd bedui dend hoger gescoord. Karin v. d. Roest haalde hier op bugel met „Ca- piice" van A. Thiry de meeste pun ten, 47 samen met L. C. de Feiter op Advertentie De allernieuwste snufjes op kledinggebied kunt u vanaf woensdag 14 april bewonderen in het Verenigingsgebouw 't Vrije no. 2 te Zierikzee. BRUGGE. In het kader van het Mo numentenjaar werd te Brugge een illustratieve tentoonstelling geopend, waarop de Voorbeeld-gemeente Zie rikzee royaal vertegenwoordigd is met een fraaie stand, waarvan de foto een beeld geeft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Te welen hoe te wachten, is het grote geheim van het suc ces. Dë Maistre WAT UQT &ILT A3 eufonium, die met „Priere du Cid" eveneens tot 47 kwam. Helle v. d. Roest, es-cornet, C. Hoogerhuis, trompet en J. M. Moerland, cornet haalden 4614 punt met resp. de nummers „The Hammersmith Galop", „Romance" en nogmaals „The Hammersmith Galop". A. de Vos, alt-sax kwam tot 46, J. W. Janse, trombone op 44 en W. O. Hoogerhuis. trombone op 41 pnt. Afdeling Uitmuntendheid In de afdeling uitmuntendheid viel tenslotte de beslissing over het concours. Arjan v. d. Roest was als winnaar van het vorige concours een der favorieten, maar hij had de pech dat zijn eigen instrument, so praansaxofoon in reparatie was zo dat hij met een ander instrument Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en af en toe regen; matige, aan de kust vrij krachtige, wind uit zuid tot zuidwest; mini mumtemperaturen van 8 graden aan zee tot 2 graden plaatselijk in het binnenland, maxima omstreeks 14 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 15. Min.-temperaluren: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 16 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 mei. Zon op 6.16. onder 22.50 Maan op 4.50. onder 20.23 Eerste kwartier: 18 mei (11.29) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 13 mei 4.33 16.56 10.02 22.25 Springtij: 13 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Zodagmiddag drong van het westen uit een front ons land binnen, waarbij op de meeste plaatsen wat regen viel. Achter het front ruimde de wind naar noordwest en er kwa men flinke opklaringen voor, dat re sulteerde in oeen vrij aanzienlijke nachtelijke afkoeling. Dicht bij het aardoppervlak daalde de tempera tuur hier en daar tot bij hel vries punt. Maandagmorgen kwam er, voor een naderende rug van hoge druk. nog slechts hier en daar een buitje voor. maar dit druksysteem luidt geen langdurige weersverbetering in. Over de Britse eilanden komt name lijk oen nieuw front naderbij, dat dinsdag dicht bij ons land zal komen te liggen, waarmee de regenkansen weer toenemen. WASHINGTON. De scnaatskom- missir voor de strijdkrachten heeft vrijdag goedkeuring verleend aan be steding van 25 miljard dollar voor het begrotingsjaar dat I juli begint.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1