DAF KONINKLIJKE BELGISCHE JACHTCLUB VERZEILDE KAMPIOENSCHAP Aanvragen om paspoorten en toeristenkaarten B in Zeeland nemen weer toe STREEKNIEUWS Drukte Hemelvaartsdag op de wegen viel mee snelle acceleratie bij iedere snelheid,dank zij deVariomatic Meer steun van jongeren zou hoogst welkom zijn 4 Het jaarverslag van de Ned. Bank Sleepboot gekapseisd één dode gebouwd uit veiligheid Brouwershaven zeilstad Eén cler Belgische jachtenin aktie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 5-3. Op de Grevelingen werd vanuit Brouwershaven gezeild door de „Roval Yaelit- elub de Belgique" om het Belgisch kampioenschap in de klasse 170 voor twee personen. Alvorens tot de prijsuitreiking werd overgegaan door burgemeester A. P. Schouwenaar (door de Brouwse WSV was het „Roefje'* beschikbaar gesteld) richtte de Belgische voorzitter de heer G. v. d. Hoven zich tot de zeiler(sters) met het utspreken van zyn grote waardering voor de geleverde prestaties. Was het eerst behoorlijk weer. later was er een zeer sterke wind, waarbij veel deelnemers materiaalbreuk hebben opgelopen en moesten uitvallen. De mannen van het zware weer zyn er nu uitgekomen en daar er veel moed en kwaliteit is getoond belooft dit veel voor de toekomst van de Belgische zei ler ij. Er werden 5 manches gevaren: de 6e moest men helaas wegens de har de wind laten vervallen. In het bij zonder dankte de heer v. d. Hoven de jeugdleden van de WSV Brou wershaven voor hun spontane hulp en medewerking. Teneinde zijn dank te onderstrepen overhandigde hij voor het klubhuis een fraaie wimpel van de FfYCB plus een 12 tal stenen bekers voor het koffiezetapparaat. Dank bracht hij ook aan de burge meester en het gemeentebestuur voor de prettige medewerking. „Wc zullen alles doen om de pret tige kontakten met gemeentebestuur en bevolking te blijven verstevigen". Welkom Burgemeester Schouwenaar mocht als souvenir aan deze zeildagen een fraaie legpenning met inscriptie in ontvangst nemen. Hij verwelkomde de Belgische gasten die zo hij zei de spits hebben afgebeten. „We hebben gezorgd dat u alles had wat voor t zeilen nodig is, water van boven en beneden plus een „stijve bries"' Het is zeer belangrijk op de Grevelingen te kunnen varen, waar wordt geknokt met dit weer door de vechters onder de zeilers. Wc zijn blij dat we u de Grevelingen kunnen aanbieden daar 'we dit gebied als Nationaal Park in zijn totaliteit van het gebied van West-Europa als een internationaal gebied zien. In de nieuwe nota wordt dit jaar weer een stapje verder ge zet daar de natuur „zeker" wordt gesteld in dit stuk". Intussen moeten we oppassen dat het hier geen tweede Veerse Meer wordt en zullen dus ruimte moeten houden om het spel met water te kunnen blijven spelen, wat als ex tra grote attraktie van de Grevelin gen een stimulerende uitwerking heeft. Straks zal via de nieuwe sluis het water zuiver kunnen blijven ook zout". DEN HAAG, 7-5. Gezien de be kende opvattingen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) over de aanpak van het werkgelegenheidsv2-aagstuk is het VNO het eens met de uitspraken van dr. J. Zijlstra in het jaarverslag van de Nederlandsche Bank. Ook dit jaarverslag maakt volgens het VNO nog eens duidelijk waar de aangrijp pingspunten voor de strukturele werkloosheidsbestrijding liggen: in een vermindering van de stijging van de reële arbeidskosten (de ver houding tussen loonvoet en op- brengstprijzen) en een verbetering van de rendementen en de vermo genspositie van het bedrijfsleven door lastenverlaging. HANSWEERT. 8-5. In de haven mond van Hanswecrt is op de och tend van Hemelvaartsdag een sleepboot gekapseisd. Eén van de drie bemanningsleden, de 24-jarige Duitse matroos N. Keszller, is hier bij om het leven gekomen. Het was de sleepboot „En Avant" van de re derij Muller uit Terneuzen. die in de buitenhaven kapseisde bij het ver lenen van assistentie aan een kust vaarder. MIDDELBURG. 7-5. Met het va kantieseizoen in zicht neemt het aantal aanvragen om paspoorten en toeristenkaarten B. dat op de pro- vincale griffie van Zeeland moet worden verwerkt, weer aanzienlijk toe. Het is een jaarlijks terugkerend verschijnsel, zoals ook elk jaar op nieuw blijkt, dat niet iedereen tij dig zijn reisdocumenten aanvraagt, hoewel al maanden van tevoren de vakantieplannen zijn vastgesteld. Van do kant van de provincie wordt er met nadruk op gewezen, dat va kantieplannen niet als spoedgevallen kunnen worden aangemerkt bij het verkrijgen van paspoorten en toeris tenkaarten. In een brief aan de burgemeesters van de Zeeuwse gemeenten heeft de Commissaris der Koningin, dr. C. Boertien, er nog eens aan herinnerd, dat selectie ten aanzien van de spoedgevallen dringend geboden is. Het is in het verleden meermalen voorgekomen, dat het aantal spoed gevallen zo groot was, dat de afwer king van de normale aanvragen daardoor moest worden opgescho ven. Dit was onbillijk en onbevredi gend. Vorig jaar trad er in deze si tuatie een aanmerkelijke verbete ring op. doordat de gemeenten zicji vrijwel steeds aan de gegeven richt lijnen hebben gehouden. Kr is loep van stagnatie en wachttijden nau welijks sprake geweest. Dit kan ook nu zo worden als iedereen, die voor de vakantie een paspoort of toeris- tenkaart nodig heeft, meewerkt door tijdig een aanvraag in te dienen. Tonnenmagazijn Dat er bij het gemeentebestuur een grote mate van inspraak voorop staat blijkt wel uit het feit dat bij de inrichting van het tonnenmaga zijn de besprekingen ook betrok ken zijn geworden de WSV Brou wershaven, De Kaag maar ook de Belgische vrienden van de RYCB. De burgemeester besloot zijn toe spraak met het uispreken van zijn bewondering om tijdens bijzondere wersomstandigheden. nog te zeilen. „Het blijft een unieke gelegenheid om op deze manier de Grevelingen te bedwingen, maar men moet van goede huize komen". Het kampioenschap werd gewon nen door Peter en Carl Winters; 2e werden D. Gemberly en M. Peters; 3e Ph. Surkijn en B. Deville. De stuurlieden kregen een fraaie tin nen vaas met inscriptie en de fokke- mannen een legpenning. De heer v. d. Hoven sprak nog een algemeen dankwoord en riep een tot hartelijk weerziens toe bij de volgende wedstrijden. NIEUWERKERK Afscheid ds H. v. d. Heuvel De Ned. Herv. predikant van Nieu- werkerk classis Zierikzee, hoopt op zondag 11 mei afscheid te nemen van zijn gemeente, na een verblijf alhier van bijna 5 jaar. De afscheidsdienst vangt aan 's middags 3.00 uur. On langs nam ds. v. d. Heuvel een be roep aan naar Maarssen in Utrecht. Ds. H. v. d. Heuvel werd geboren op 20 febr. 1943 te Stolwijk (Z.H.) Na de basisschool doorliep hij het Stede lijk Coornhert-Gymnasium te Gouda. Om vervolgens te studeren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht.Ds. v. d. Heuvel deed in 1968 kandidaats ex amen. In sept 1969 deed hij zijn ker kelijk examen. Van oct. 1969-jan. 1970 was hij leervicaris te Goes, bij ds. M. v. d. Bosch toen nog te Goes. Op 5 maart 1970 werd hij na een te Rotterdam gehouden collognium, toegelaten tot de evangelie-bedie ning in. de Ned. Herv. Kerk. Op 3 april van dat zelfde jaar werd hij o.a. beroepen te N'kerk. Op 14 april werd uit enkele andere beroepen, het beroep naar Nieuwerkerk aan genomen. Op 31 mei 1970 deed ds. H> v. d. Heuvel intrede te Nieuwerkerk. na bevestigd te zijn door ds. M- v. d. Bosch. Op 25 mei a.s. hoopt ds. v. d.' Heuvel intrede te doen te Maarssen. OOSTERLAND Klokken beierden De beide sonore klokken, die bij bijzondere gelegenheden altijd sa men beieren herinnerden zondag avond 4 mei jl. de ingezetenen aan het feit dat er alom in den lande de gevallenen uit de tweede wereldoor log herdacht werden. Van kwart voor acht t.ot acht uur was het gelui der beide klokken te horen. De 5 mei-viering De feestelijkheden ter gelegenheid van de bevrijding van ons land. nu dertig jaar geleden, begonnen 's morgens om half tien. toen burge meester en wethouders en de ge- meéntesekretaris van Duiveland. zich met hun echtgenoten hadden opgesteld op de mobiele muziektent, op het Koninginneplein, teneinde een aubade in ontvangst te nemen van de muziekvereniging „Ooster- lands Fanfare" o.l.v. de heer Jac. Capelle. Ook de leerlingen van de Openbare basisschool waren aanwe zig en zongen enkele vaderlandse liederen. De voorzitter van de Oran jevereniging. de heer Matth. Steen- poorte Lz. dankte het gemeentebe stuur voor hun tegenwoordigheid bij deze gelegenheid. Hierna maakte „Oosterlands Fanfare", zowel als de kleinste gymnasten van de Sport vereniging „Duiveland'", een rond gang door het dorp en omstreeks 11 uur werden de schoolkinderen ge trakteerd in de „Conferentiekamer". 's Middags was er een kinderpro gramma door het gezelschap van Co de Vos. Vervolgens werd er gestart met een oriëntatierit voor auto's. Dit werd een succes. De prijswinnaars waren: 1. mevr. E. Bolkenbaas-Geleijnse. 108 straf- punten; 2. W. Stouten, 191 straf pun- pen; 3. mevr. L. de Jonge-van 't Hof, 292 strafpuntcn; 4. J. C. Goud zwaard. 296 strafpuntcn: 5. D. de Bruine. 297 strafpuntcn: 6. mevr. G. Klaasse-Meyer. 303 strafpunten: 7. P. van Maanen. 322 strafpuntcn; 8. mevr. P. L. Wandel-Roks. 326 straf puntcn: 9. P. Bal, 330 strafpuntcn en 10. A. Ruitenbeek. 333 strafpunten. 's Avonds gaf de muziekvereni ging een tentconcert op hel Koning- inneplien, waarna er een lampion optocht over het dorp plaats had. Tenslotte nog een dansje voor de liefhebbers in het cafetaria „Neffen d'Eule" o.l.v. de plaatselijke band „Jaap en Kees", waarmee deze feestdag besloten werd. Concert „Oosterlands Fanfare" Op zaterdagavond 10 mei a.s. hoopt de muziekvereniging „Ooster lands Fanfare", onder leiding van de direkteur: de heer Jac. Capelle. een /.omei concert te geven op de mobiele muziektent, die momenteel staat op gesteld op het Koninginneplein al hier. Ditmaal niet voorafgegaan aan een muzikale mars door het dorp. Oudste inwoonster vierde verjaardag De oudste inwoonster van Ooster- land: mevr. E. Deurloo-de Jonge, weduwe van Anthonie Deurloo, wo nende aan het Torenplein, vierde dezer dagen in goede gezondheid haar 95ste verjaardag. SIRJANSLAND Fijn Bevrijdingsfeest ondanks guur weer Vanwege het gure weer werden de festiviteiten ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding op 5 mei j.l. georganiseerd door de ver eniging „Sirjansland Vooruit" ge houden in een loods van de firma Van Dijk. welwillend hiervoor afge staan door de heer D. Heiboer. Om 8 uur kondigden 3 herauten te paard hei feest aan. Half 10 star- te een optocht van 35 verklede kin deren op versierde fietsen. Opnieuw was hier dooi- de oudeis en de kin deren erg veel werk van gemaakt. De jury (mevr. Laurense en mevr. Speelman) kende de volgende prij zen toe: t. Annemarie de Vlieger; 2. An'dré Joziasse; 3. Jacolien v. d. Hoek; 4. Ben Fry; 5. Annemarie Bo- lier; 6. Marjan de Vlieger; 7. Jaap Jan op 't Hof; 8. Petra Joziasse; 9. Annie Padmos. JO. Marianne Klink. Daarna ging de bevrijdingsmarkt draaien. Er werd geschoten, gegrab beld, geraden naar de naam van een pop, 't aantal erwten in een fles, 't gewicht van een zak uien, de lengte van een opgerold ijzérdraad, touwtje getrokken, spijker geslagen, ballen geworpen, ringen geworpen, meege daan met het rad van avontuur, ge smuld van heerlijke oliebollen en een geurig kop koffie, koel bier en limonade naar hartelust. Ondertussen hadden de volgende spelen plaats. Kleuters: blokjes rapen: 1. Ben Fry; 2. Jannie Broos; 3. Marrie v. d. St'éld; 4. Marleen v. d. Hoek. 6 tm 8-jarigen blokjes rapen; 1. Jaap Jan op 't Hol!; 2. An ja v. d. Maas; 3. Janita Flikweert; 4. Anne marie Bolier. 9 t m 11-jarigen: bussenvervoer on der spervuur van ballen: 1. Jacolien v. d. Hoek; 2. Tonnie de Loei'; 3. An- nita Heijboer; 4. Erna v. Wijhe; 5. Peter v. d. Wekken; 6. Sennie Ca pelle. Groten: Zaklopen: 1. Lia Jonker: 2. Rudi Jongman; 3. Connie Stouten; 4. Frans Steketee. Stoelendans dames: 1 Dineke Bolle; 2. Joke Dorst; 3. Ineke Poot; 4. Lia Jonker; 5. Jopie Verburg. Stoelendans heren: 1. Jacob Bolle; 2. Jan Bolle; 3. Jan v. d. Berge. 4. Frans Capelle; 6. Jan Serier. In het verenigingsgebouw reikte burgemeester De Kam 's avonds de fraaie prijzen uit, waarbij bleek, dal .de pop Juliana heette (Lilian Cop- .pinga), er 3916 erwten waren (J. Stouten), de uien 13.6 kg wogen (Ri- nus Kort) en de draad 51.30 m lang was (A. Assenberg). De voorzitter de heer A. Heule dankte daarna allen, die aan dit leu ke feest hadden meegewerkt, waar na de familie Splunter onder een violijk muziekje van (Hammond Triple Sec.) nog lange tijd voor een gezellige avond zorgde. BRUINISSE Nieuw gebouw voor kabouters De kabouters, de jongste afdeling van de padvinderij te Bruinisse, zijn zaterdag in hun nieuwe klubgebouw getrokken. Nadat de groep met leid- DRIEBERGEN. 9-5. De drukte op de Nederlandse wegen tijdens He melvaartsdag is erg meegevallen. Alleen in de kuststrook en op de Veluwe was het aantal bezoekers hoger dan normaal. Dit heeft de rijkspolitie in Driebergen meegedeeld Op de rijksweg Den Haag-Arn hem ontstond donderdagmorgen ter hoogte van Bodegraven een file van dertig kilometer. Voor het overige was Hemelvaartsdag 1975 te verge lijken met een normale zomerse zon dag, aldus de rijkspolitie. Het nationale park „De Hoge Ve luwe" heeft ondanks een vrij rustige Hemelvaartsdag toch een record aantal bezoekers ontvangen. 10.263 mensen bezochten donderdag het park „De Hoge Veluwe" mag zich. volgens een woordvoerder, de laat ste weken verheugen in een steeds toenemend aantal bezoekers. Afge lopen week kwamen er 27.800 men sen. De Keukenhof in Lisse ontving donderdag 37.500 bezoekers. „Niet meer dan andere zondagen in deze tijd van het jaar. In ieder geval nog ver verwijderd van het recordaan tal van 83.000, drie jaar geleden", aldus een zegsman van de Keuken hof. De Spoorwegen hebben na een zeer drukke donderdagmorgen de rest van de dag een steeds teruglo pend aantal reizigers te verwerken gekregen. De donderdagavond was zelfs aanzienlijk stiller dan een za terdagavond. ster mevr. N. Kok-Kik en hulp leidster mej. M. van Gilst, van het oude klubgebouw in de Molenstraat naar hun nieuwe honk in de Dr. de Kockstraat waren gelopen, moesten ze d.m.v. het spelen met zestien sleutels aan een touw de goede sleu tel te pakken zien te krijgen. Ellen van Dijke trof de goede sleutel en mocht de deur openen Hoewel het nieuwe klubgebouw kleiner is dan het oude, is er wel een toilet en een gootsteen met stromend water aan wezig.' Door een ruiltransaktie tus sen gemeente en aannemer Deurloo moesten de kabouters hun klubge bouw verlaten, waar zij 21 jaar in hebben vertoefd, en zeker door de leidster met weemoed werd verlaten. De leidster mevrouw Kok is van de oprichting in 1946 af lid van deze af deling van de padvinderij. Met de verhuizing wordt ook het hele spel van deze groep gewijzigd. Voorheen had het spel betrekking op bosbe- woners, zoals aardmannetjes, elfjes, feeën en dwergjes en stond er een totum (grote paddestoel) midden in de speelruimte. Nu speelt zich alles in een land af dat Bambilië wordt genoemd en komt- er een wegwijzer in de plaats van de totum. Dit spel geeft veel variatiemogelijkheden en is tevens erg leerzaam. G.S. verwerpen beroep schoolver. Ger. Gem. in Ned. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is het beroep dat de vereni ging voor het stichten van een school van de Gereformeerde Ge meente in Nederland had ingediend afgewezen op grond van het feit dat op een bepaald tijdstip het aantal benodigde leerlingen niet aanwezig zou kunnen zyn. Het bestuur van deze vereniging is destijds in beroep gegaan bij Ge deputeerde Staten omdat het zich niet neer kon leggen bij het besluit van de gemeente, die geen vergun ning verleende voor het stichten van een derde basisschool op Bruinisse. Naar wij vernemen zal het bestuur van de vereniging in beroep gaan bij de kroon. Hervormde dames naar Brussel De dames die lid zijn van de Her vormde vrouwenvereniging „Helpt elkander", gaan dinsdag 13 mei weer hun jaarlijkse uitstapje maken. De reis gaat deze keer naar de konink lijke tuinen van Brussel en mooie plekjes in de omgeving Advertentie Rode Kruis Bruinisse BRUINISSE. 6-5. Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Bruinisse hield dinsdagavond 6 mei de algemene vergadering in liet Dorpshuis te Bruinisse. De vice-voorzitter, de heer J. v. d. Have. opende de vergadering met een woord van welkom, en vond het betreurenswaardig dat er zo wei nig belangstelling was voor deze ver gadering. De heer J. J. Marteijn, distrikts- secretaris van het Rode Kruis was op deze vergadering aanwezig, alsmede wethouder W. van Gilst en raadslid Bal. De sekretaris de heer W. v. d. Ouden las vervolgens de notulen voor. die onder dankzegging door de voorzitter werden ondertekend. Het Rode Kruisjaar 1974 werd door de heer v. d. Ouden in dichtvorm voor gelezen, waarvoor aller aandacht en waardering dat hij ondanks zijn ziek te en zware operatie, die hij heeft ondergaan nog zoveel werk voor de vereniging had verricht. Batig saldo Het verslag van de penningmees ter de heer L. van Popering was erg optimistisch, hij kon het jaar 1974 met een batig saldo van f 1990,43 af sluiten. Door overlijden van oudere leden neemt het ledental van de vereniging af, en ondanks inspanning van het bestuur komen er weinig jonge leden bij. Het is jammer dat jonge mensen het nut van het Rode Kruis niet inzien, een organisatie die hulp biedt aan iedereen, met rampen e.d. „Daar tegenover is de opbrengst mot do jaarlijkse kollekte in stijgen de lijn. zodat financieel gezien de vereniging dezelfde blijft". Het be stuur zal trachten op de een of ande re manier de aandacht van de jon gere generatie op zich tc vestigen om te trachten het ledental wat uit te breiden. Vervolgens sprak de heer A. Lock over „Wat is en doet het Rode Kruis". Herdenkingsdienst bevrijding Op maandag 5 mei werd onder goede belangstelling in de Neder lands Hervormde Kerk 's avonds om 7 uur een dienst gehouden t.g.v. de 30 jarige herdenking van de bevrij ding. In zijn preek naar aanleiding van Exodps 20:2, „Ik ben de Here God, die U uit Egypteland, uit het diensthuis heb uitgeleid ging de plaatselijke Hervormde predikant, ds. R. H. M. de Jonge in op de oor logsgebeurtenissen rondom Bruinisse en de geschiedenis van het verzet op Schouwen-Duiveland. Ook bena drukte hij de kostbaarheid van poli tieke en geestelijke vrijheid tegen de achtergrond van de huidige ontwik keling in de wereld. Voorgedragen werd uit een bundel verzetspoëzie, ook werden oud Vaderlandse liede ren gezongen. Een kollekte ten bate van de bouw van een technische school in Israël bracht f 1.802 - op 55-jarig huwelijksfeest Het echtpaar A. J. Schiettekatte- Overbeek vierde woensdag 30 aprl het 55-jarig huwelijksfeest in be jaardentehuis „In t Opper' tc Brui nisse. De heer Schietekatte is 77 jaar oud en werd in Serooskerke gebo ren, zijn echtgenote is in Nieuwer kerk geboren en is 78 jaar oud; bei den verkeren nog in goede gezond heid. Het echtpaar heeft 9 zoons, één dochter en 30 kleinkinderen. Twee jaar geleden is het echtpaar Schiete katte naar het bejaardentehuis „In 't Opper" verhuisd. Voor die tijd wa ren ze woonachtig in Nieuwerkerk. waar de heer Schietekatte als land bouwer werkzaam was. Op de druk bezochte receptie waren de voorzit ter van het bejaardentehuis do heer J. v. d. Berg en loco-burgemeester S. A. Jumelet aanwezig om het bruidspaar persoonlijk geluk te wensen. ZIERIKZEE. Bij gelegenheid van het vlootbezoek aan Zierikzee, pre senteerde de Marinierskapel, onder leiding van kapelmeester overste Laroo, dinsdagavond op het Haven plein een magnifieke show, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Het werd een strak, welluidend en met geprononceerde ritmen gevuld optredenmet bewegelijke onderde len, naar de beste tradities van deze magnifieke kapel. Na ieder nummer kwamen vele honderden handen op elkaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4