Springt regering uit vat door V.A.D.? •y - Indrukwekkende herdenkings plechtigheid in Gasthuiskerk Saigon wil wezen terug Rabin naar Ford De bevrijdings bijeenkomst DE ZIERIKZEESCHE COURANT Spanning in Den Haag /r~ BANKSTEL MEUBELRAMA VJAT W VI Man dronk zich dood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 mei 1975 131stc jaargang Nr. 21686 WAARIN OPGENOMEN (1797-1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 18,85; per jaar 72,50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. In dit nummer: Raadsvergaderingen Zierikzee en Bruinisse DEN HAAG, 5-5. In de P.v.d.A. wordt rekening ge houden met het aftreden van K.V.P.-minister Lubbers (economische zaken). De spanning in het kabinet-Den Uyl is maandagavond sterk gestegen. Het afgelopen weekeinde zag hel er naar uit dat het meningsverschil over de verdeling van de vermo genswinst van de bedrijven (VAD) vrijwel was bijgelegd. Maar tegen de verwachting van de betrokken partijen kon gisteren geen BRUSSEL, 5-5. De nieuwe rege ring van Zuid-Vietnam wil dat de wezen die uit het land zijn geeva- cueerd terugkeren. Een delegatie van de revolutionaire regering heeft dat maandag op een persconferentie in Brussel meegedeeld. De delegatie was in België op uitnodiging van de Belgisch-Vietnamese Vereniging. Ook de ruim 100.000 vluchtelingen die Vietnam hebben verlaten kun nen, aldus deze delegatie, terugke ren. Deze gevallen zullen echter elk op zich worden onderzocht. overeenstemming worden bereikt. De knoop wordt doorgehakt in een extra vergadering van de minister raad. Verwijten Over en weer werden verwijten gemaakt om elkaar de schuld te ge ven als het tot een kabinetscrisis komt of alleen tot het aftreden van Lubbers. KVP-leider Andriessen zei: „Het zou van links een dwaasheid zijn om van deze zaak een crisis te ma ken". Compromis Volgens Andriessen is het compro mis dat de ministers Lubbers en Boersma (sociale zaken) eind vorige week hadden gevonden ,een zeer re delijk uitgangspunt". Maar in de PvdA werd gezegd dat Lubbers weer alleen staat. De vijf andere ministers van KVP en ARP zouden volgens de PvdA wel bereid zijn om nog meer water in de wijn te doen en verder tegemoet te komen aan de bezwaren van de tien ministers van PvdA en PPR. WASHINGTON, 5-5. President Ford en premier Rabbin van Israël zullen elkaar op 11 en 12 juni in het Witte Huis ontmoeten, zo heeft de persman van het Witte Huis, Ron Nessen, maandag meegedeeld. Ford heeft Rabin naar Washing ton uitgenodigd „om zaken van we derzijds belang te bespreken en de vriendschap tussen beide landen te verstevigen", zei Nessen. Rabin heeft de uitnodiging aanvaard. De huurprijzen van woningwetwoningen UTRECHT, 5-5. „Er moet een eind komen aan het gehannes met het vaststellen van voorlopige en defini tieve huurprijzen van woningwet woningen. De manier waarop dat nu.. gebeurt leidt er vaak toe dat huur-'-1 ders jaren nadat ze de woning be trokken hebben forse navorderingen te betalen krijgen", aldus het NKV in het blad NKV-pamflet. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BRUINISSE. Met koninginnedag deed Bruinisse het kalmpjes aan, maar op Bevrijdingsdag was er een optocht te zien. Natuurlijk was er Advertentie 5 mei te Zierikzee Pils flesje 0,3 liter mits afgehaald ZIERIKZEE. Hoog slaande op de zijgaanderij, de Zierikzeese Orato rium Vereniging in aktie tijdens de uitvoering van de Valerius-suite", samen met de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 5-5. „De bevrijding herdenken, de be vrijding vieren, als we liet doen zoals op deze dag nadrukkelijker dan anders, komen er indringender vragen op: heeft het zin, hebben wij geleerd, wat heb ben wij gedaan met de herwonnen vrijheid?" Burgemeester Tli. II. de Meester stelde deze vragen op een onvergetelijke herdenkingssamenkomst, die op de morgen van Bevrijdingsdag in een volle Gasthuiskerk werd gehouden. Opvallend punt b(j die herdenking is, dat „dertig jaar maar kort lijkt". Naar het gevoel zou het ook best eerst vijftien of twintig jaar geleden kunnen zijn", aldus Zierikzccs' eerste burger, die onderlijnde hoezeer men thans vanzelfsprekende dingen heeft leren waar deren, na het geweld en de grauwe honger uit de bezettingsjaren. Herdenken vond de heer De Mees ter overigens niet genoeg. De ouders zullen hun kinderen moeten vertel len. hoe dat allemaal is geweest. Een recente enquête onder middelbare scholieren heeft in dit opzicht onstel- lende resultaten opgeleverd. Men wist niet wie Seys Inquart was of wat N.S.B. betekende; vele ouderen gaven alleen als informatie door dat het „zo slecht van eten en drinken was". Om solidariteit Erkennend de simplifikatie door de aanwezigheid toen van één gemeen schappelijke vijand .dient in deze tijd toch die solidariteit van toen er in gehamerd te worden, „opdat een nieuwe maatschappij kan afrekenen met de hokjesgeest en allen weer kunnen samenwerken: socialisten, li beralen en communisten, hervorm den, gereformeerden en katholieken". „Overwinning van zichzelf" De burgemeester stipuleerde dat het ging om de bestrijding van de vijand, om herwinnen van de vrij heid, maar vooral om de overwinning van zichzelf. Dat dreef de verzets mensen tot hun daden. „Zo als een mens wel falen kan", schreef Jan Campert in zijn „De achttien doden". „Wij weten eerst hoe wij hebben gefaald op het punt van geest en sa menhorigheid", aldus de burgemees ter, die onderlijnde dat haat geen zin heeft en oorlogen geen overwinnaars meer kennen. Ooit schreef een Canadese piloot: „Mijn vijand is U een dierbaar kind", ziende op Gods relatie tot mensen, die elkaar bestrijden. Verdraagzaam heid cn humaniteit zullen een voort durende inzet vragen, „dan is de vie ring van de bevrijding nog altijd zin vol". Magistrale rede Een werkelijk magistrale rede werd uitgesproken door ds. J. B. As sendorp, hervormd predikant te Zie rikzee. Vaak al hoorden wij deze eminente spreker bij verschillende gelegenheden, nimmer zo indringend, openhartig, bewogen cn stilistisch in de perfeklie echter als op deze her denkingsbijeenkomst. Het zal hem zelf louter om de betekende zaak gaan, maar dit moet toch eens ge zegd. „Onze nederlaag" Na een beschrijving van de bevrij ding hoe hij die zelf ervoer, wees ds. Assendorp er op eigenlijk nimmer Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Steel een hoed en men wordt te schande; steel een Kroon en men bewondert U. Raupach Jll-T ySS? V* wel een jongetje, dat inhaakte op de burgemeestersvakature. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) een weg van vrede te hebben ge kend: het gaat van bezetting naar bezetting; „er zijn geen korenvelden zonder schuilkelders". Dat is een werkelijkheid die Erasmus al kende: „niets is zinlozer dan oorlog, omdat altijd een nederlaag volgt". „Daarom herdenken wij ook onze nederlaag". Er zyn na 1945 steeds meer doden gekomen, die de put van onze schijnheiligheid hebben gevuld". Aldus de predikant die de lijn van de oorlog doortrok naar de verschrik kingen, die na-bevrijdingstijd te zien hebben gegeven. Weg van het Woord De weg van het geweld kan het niet zijn, wel de weg, die leidt door de heuvels van Galilea, die leidt naar Golgotha. De enige weg is de weg van het Woord; vele gedachten zijn onvruchtbaar geworden, de diploma tie gaat bijna failliet. De enige weg naar de echte democratie is die van „spreiding van het verdriet", die weerloze weg, die Christenen vaak verlaten hebben, omdat zij ook mée wilden doen, ook overwinningen wil den boeken. Liturg tijdens deze bijeenkomst was pastoor F. Loonen, die gedeel ten las uit Ezechiël en uit het Johan- nes-cvangelie, de gebeden uitsprak en de zegen. Muzikale omlijsting Voor de muzikale omlijsting zorgde ditmaal de kombinatie Kon. Harmo nie „Kunst en Eer" - dirigent E. A. de Looff en de Zierikzeese Oratorium Vereniging. Uitgevoerd werd de Va- lcrius-suite. een Harmonia-uitgave, bijzonder passend in de context van deze samenkomst. Het geheel vorm de een waardevolle bijdrage tot de sfeer van deze dienst, die besloten werd met gemeenschappelijk zingen van drie coupletten van hei Wilhel mus. Na afloop werd gekollekteerd voor de stichting „Kerk voor Israël", die een school voor vakopleiding gaat bouwen aan de rand van de Negev- woestijn. Het koor werd gedirigeerd door Jac. M. Luykenaar; hel orgel bespeeld door J. van Dijk. Advertentie Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk regen In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen; matige tot krachti ge noordoostelijke wind; minimum temperaturen rond 7 graden, maxima van 13 tot 17 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 mei. Zon op 5.01, onder 20.14 Maan op 3.11, onder 16.21 8 mei. Zon op 4.59, onder 20.15 Maan op 3.31, onder 17.28 9 mei. Zon op 4.57, onder 20.17 Maan op 3.52, onder 18.36 Nieuwe Maan: 11 mei (8.05). HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: Hoogwater Laagwater 7 mei 0.21 12.58 6.30 18.55 8 mei 1.16 13.47 7.17 19.34 9 mei 2.04 14.33 7.54 20.08 Springtij: 13 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Schotland en Skandi- navië handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied, terwijl de luchtdruk in het Alpengebied en de Middel landse Zee laag is. Deze drukverde- ling brengt in west-Europa noord oostelijke winden teweeg, in onze kustgebieden zelfs van tijd tot tijd hard. Uit deze lagedrukcentra maken zich van tijd tot tijd regengebieden los, die met de bovenstroming ook ons land kunnen bereiken. Vooral in onze zuidelijke provincies valt dan ook af en toe wat regen. De temperaturen handhaven zich op een niveau, dat normaal voor de tijd van het jaar genoemd kan wor den. AMSTERDAM, 5-5. „Het herden ken van de doden en het herdenken van de bevrijding kan niet van el kaar worden gescheiden. 5 mei kan alleen gevierd worden door wie be seft hoeveel leed geleden is". Dit heeft minister-president Den Uyl maandag gezegd op de bevrijdings- bijcenkomst in de RAI in Amster dam. BRUSSEL, 4-5. In de nacht van zaterdag op zondag heeft een man in het Belgische Verviers zich let terlijk dood gedronken. Met drie vrienden had hij in een plaatselijk cafe een weddenschap aangegaan om wie binnen de kortst mogelijke tijd tien borrels en vijf whisky's naar binnen kon werken. De 36-jarige Antoinc Magcrman uit Verviers won het spel, maar hij moest het met de dood bekopen. Hij werd onwel en overleed in de auto van zijn vrienden. De drie „vrienden" zijn door dc politie gearresteerd. Ze worden be schuldigd van openbare dronken schap en hel niet verlenen van hulp aan iemand die in levensgevaar ver keert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1