Geslaagde één-meiviering Streekfederatie P.v.d.A. Spanning in kabinet 1 MOEDERDAG f I Hoogtepunten tijdens fijn avondprogramma Marine-bezoek aan Zierikzee GESCHENKEN f Mourer-Tromp AGENDA „Zierikzee Monumentaal" FEEST TE SCHARENDIJKE Consumenten somberder WEEK „Politiek café" in Zierikzcese Graanbeurs ZIERIKZEE, 2-5. In de vorm van een druk /lezochl „politiek eafé", waarin binnen gespreksgroepen ge praat wérd over allerlei aktuele zaken, gal' de Streek federatie Sehouwen-Duiveland van de Partij van de Arbeid gisteren (donderdag)avond in de Graanbeurs van het Huis van Nassau gestalte aan een nieuwe en geslaagde vorm van één-meiviering. Voorzitter de heer II. Asina van «Ie Federatie richtte zijn begroetings woord tot meer dan 170 belangstel lenden, niet alleen afkomstig uit de gemeenten op Sehouwen-Duiveland maar ook van Goeree-Overflakkee en van Noord-Beveland. De heer As- ma wees er op dat deze één-mei- viering een goede gelegenheid was voor meer onderling kontakt. Want één van de problemen van de raadsleden bestuursleden van de Federatie komt voort uit het gemis aan kontakt met de kiezers en de arbeiders. „En dat is toch erg be langrijk", aldus de voorzitter. Een belangrijk aandeel aan de organisa tie van deze avond was, zo stelde hij nog dankbaar vast, geleverd door het Vrouwenkontakt binnen de PvdA. Aktuele politiek Staatssekretaris W. Polak van bin nenlandse zaken ging vervolgens nader in op de waarde van de één mei-viering, en dat gezien in 't licht van het feit dat de mensheid in z'n geheel hoog nodig aan een hogere classificatie toe is. Nog altijd zijn de kenmerken van de eerste mei zaken als solidariteit, meer vrijheid, ge rechtigheid, vrede, uitbanning dis- kriminatie en gelijke kansen, óók voor de minder vluggen en knappen De heer Polak herinnerde in dit ver band aan de „oproep der verworpe nen", die klinkt uit verre arme lan den. „Die oproep is thans een kwes tie van aktuele politiek geworden", aldus de heer Polak. Aan de ontwik kelingshulp dient een hoge prioriteit te worden verleend, het kabinet Den Uyl heeft op dit gebied overigens al voorbeeldig werk geleverd. Bij de onafhankelijkheidsverlening aan Suriname dient solidariteit met het Surinaamse volk uitgangspunt van het beleid te zijn. Met een over zicht van wat door het huidige ka binet reeds werd bereikt en daar naast van het vele dat nog moet ge beuren, waarbij hij zijn grote zorg uitsprak over de toegenomen werk loosheid, besloot de heer Polak zijn mei-rede. Onder leiding van enige gespreks leiders o.a. mevr. Gcerse-van Egdom vi.n het hoofdbestuur van de Rode Vrouwen. M. J. van Poelje, lid van Ged. St. M. C. Verburg, lid eerste kamer, J. Geleynsc. inspektcur l.o. en Vara-ombudsman Hans Ouwer- kcrk bespraken de politick-café-bc- zoekers nog tal van aktuele zaken, waarna deze geslaagde één-mei-vie ring nog met een gezellig samenzijn werd afgesloten. Deze avond werd onder de aanwe zigen een kleine enquete gehouden. Van een aantal zaken, variërend van straaljagers tot belastingverlaging, kon men de belangrijkheid aange ven, waarbij de werkvoorziening hoogste prioriteit werd verleend, gevolgd door werkende jongeren en ontwikkelingshulp. ZIERIKZEE, 2-5. Hieronder volgt een exact programma van het komend vlootbezoek aan Zierikzee. Ondicp-watermijncnvegers van de Straelen-klasse liggen afgemeerd in de haven van G tot 9 mei. G mei 11.45 uur: Aankomst Zierikzee. Afmeren: 2 schepen ponton Duitje voor ontvangst gasten; 2 schepen voor het Luitje langs de kade. Aanwijzingen te geven door de havenmeester. Gelegenheid tof wa terladen. 12.15 uur: Commandanten brengen bezoek aan burgemeester en wethouders op het Stadhuis - Lunch. 15.00-16.00 uur: Bezoek Maritiem Museum Noordhavenpoort voor officieren en bemanning. 17.00 uur: Tegenbezoek burgemeester en wethouders aan boord. 17.30-19.00 uur: Ontvangst aan boord voor genodigden. 19.00 uur: Optreden Harmonie „Kunst en Eer" op de kade. 19.30 uur: Afmareheren „Kunst en Eer" naar Havenplein. 20.00 uur: Optreden Marinierskapel op het Havenplein. 7 mei 11.00 uur: Ontvangst bemanning in Stadhuis. Rondleiding Stad huis. Rondleiding Stadhuis en Museum. .14.00-16.00 uur: Schepen opengesteld voor bezoekers. 19.00 uur: Vietbalwedstrijd Marine elftal tegen een elftal van Mevo op sportterrein Bannink. 8 mei 14.00-16.00 uur Schepen opengesteld voor bezoekers. 18.00-19.30 uur: Zwem- en waterpolowedstrijden. (Vervolg van pag. 1) burgemeester een eerste en gemeen- tesekretaris R. van Ommeren een tweede exemplaar, uit handen van de heer A. Vis, direkteur van Cana- letto. Na een theepauze werd aan deze museale manifestatie nog een staar tje gebreid door de burgemeester, die degenen dankte die voorwerpen in bruikleen afstonden en verder in zijn dankwoord de dames van het costuummuseum betrok en allen, die bij de vernieuwde presentatie en de expositie „Zierikzee monumentaal" waren betrokken. Geschenkje Bijzonder in het zonnetje werd ge zet de heer C. W. Heule voor het vorstelijk geschenk aan het museum. De sieraden hebben behoord aan zijn moeder en - na familieberaad - werd destijds al besloten clat deze siera den aan het museum ten geschenke zouden worden gegeven. De burgemeester was onder de indruk van deze geste, beloofde een veilig onderkomen en schonk de heer Heule, als herinnering aan deze schenking, een presse-papier met het stedelijk wapen. Tevoren had hij gewezen op de moeilijke begeleiding van het mu seum in de zomermaanden. Zierik zee heeft geen betaalde suppoosten „en we moeten het doen met de be scheiden middelen, die we hebben". Het lukt nog net dank zij de enthou siaste medewerking van verschillen- mensen. Bezichtiging Het gezelschap begaf zich hierna, onder leiding van dé heer Keikes naar de museumverdieping, waar het tentoongestelde en de aparte ex positie met grote belangstelling in ogenschouw werd genomen. Zierik zee is op dit punt klaar de. toeristen (maar ook de eigen bevolking) te ontvangen. SWIFTERBAND. Een half miljoen gulden schade ontstont bij een brand in een loods op het industrie terrein van Swifterbant (Flevopol- der). Vertrek 01.00 uur: Divisie 121 (2 schepen). 14.0n uur: Divisie 321. De verinogensaanwasdeling Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie wandkle den. Tijd: gedurende winkeltijden. Vrijdag 2 mei Zierikzee ZIEJOOK Aula RSG „Prof. Zee man", 20.00 uur, filmavond „Ziejook" Bruinisse Gemeentehuis, 19.30 uur, vergadering gemeenteraad. Zaterdag 3 mei feerooskerke Dorpshuis, 13.00 en 14.00 uur, start 5e Schelphoekwandeltoeht. Dinsdag 6 mei 'Zierikzee Havenplein, 2000 uur, Kon. Mari nierskapel. 't Durps'uus, 19.30 uur, bijeenkomst Rode Kruis. Woensdag 7 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 14.30 uur, bejaardenmiddag NCVB. Sporthal „Onderdak" Skol Boys- SPR, 20.30 uur. «faandag 12 mei Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Z.V.U. Toneel. Woensdag 14 mei Middelburg Concertzaal, 20.00 uur, Israël-in- formatie-avond Zaterdag 17 mei Renesse Excursie Stad en Lande, 15.00 uur, .verzamelen: toegangshek Slot Moer- mond. PEN IfAAG, 1-5. Binnen het ka binet-Den Uyl is grote onenigheid ontstaan over de inkomenspolitiek. Minister Lubbers (ekonomische zaken)) heeft het aan de stok ge kregen met zijn PvdA-kollega's en AR-minister Boersma (sociale za ken). Het konflikt, dat vandaag tijdens het kabinetsberaad moet worden uitgevochten gaat om de vermogens- aanwasdeling (het delen van winst van bedrijven door werknemers). De lonen KVP-minister Lubbers wil - met steun van zijn fraktie in de Tweede Kamer - de vermogensaamvasde- lig (VAD) alleen aanvaarden als de Voor een ruime keus in Zilveren sieraden Gouden armbanden Zilveren horloges Gouden hangers Y Verras moeder eens met ft g haar „stille" wens! I JUWELIER-HORLOGER ZIERIKZEE naast ,s Gravensteen ft ft' Dè Prins Willem Alexander' ZIERIKZEE, 29-4. Hel avondprogramma aan boord van het m.s. „Prins Willem-Alexander" betekende en kele hoogtepunten voor de bewoners van Het Zonne huis te Beekbergen. Het welkom namens Rode Kruis Zierikzee, afdeling Jeugdzaken en Rekreatie werd gesproken door de heer J. K. Joppe, met een uitleg over het te bieden avondprogramma. De show werd gestolen door een achttien-tal kleuters van de Chr. kleuterschool „De Maltarakkers" o.l.v. een enthousiaste hoofdleidster mevrouw L. de Jonge- van 't Hof uit Oosterland, en geassisteerd door en kele leden van de ouderkommissie. De kleuters presenteerden hun lied jes en gedichtjes van een eerder op treden tijdens een ouderavond. Aan attributen geen gebrek. SCHARENDIJKE. 30-4 Het feest op koninginnedag werd door de school jeugd in Scharendijke zeer enthou siast gevierd met o.a. een hele fijne optocht door het dorp. Het moet heel wat tijd gekost hebben om alle fiet sen. die in de stoet meereden zo ge weldig op te tuigen met bogen, slin gers en enorme papieren bloemen. Niet alleen de fietsen, maar ook de kinderen zelf hadden zich flink uit gedost. Chinezen, Arabieren, elfjes. cowboys, clowns cn bruidjes liepen allemaal vrolijk door elkaar heen te springen. Het heerlijke lentezonnetje zorgde bij dit alles nog voor verho ging ran de pret. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het was een suksesvol gebeuren, vol spontane momenten en enkele verkeerde manoeuvres, waarmee de kleuters voor de nodige hilariteit zorgden. Er was tevoren op school aan alles gedacht. Voor alle gasten aan boord waren fraaie boekenleggers gemaakt en met het oog op Koninginnedag de nationale driekleur in een stan daard Na 't uitdelen van prentbrief kaarten van Zierikzee door dames van de afdeling Welfare van het Zie- rikzeese Rode Kruis o.l.v. mevrouw A. C. Kouwer-Gagestein volgde een korte pauze. Schoolkoor Chr. Mavo Voordat een speciaal voor deze avond samengesteld koor van scho lieren van de Qfrr. Mavoschool een slot aan deze avond breidde, werden alle gasten royaal getrakteerd op een fraaie doos met fruit, die werd aangeboden door 't Leger des Heils. Waren in de middaguren scholieren uit de klassen 3 en 4 van de Chr. Mavo betrokken bij de aktiviteiten voor de Zonnehuismensen, nu waren het leerlingen uit de klassen 1 en 2 die zongen en musiceerden o.l.v. hun muziekleraar de heer F. Smit uit Kortgene. Er was een gevarieerd programma samengesteld dat be stond uit Hollandse voorjaarsliedjes en Franse liedjes, voor velen bekend als „liedjes van vroeger". Als intermezzo speelde dc heer Smit op het elektronische orgel en twee meisjes op blokfluiten dans liedjes. Vervlochten met het tweede deel van dit optreden dat bestond uit en kele geestelijke liederen werd de avondoverdenking uitgesproken door kapitein J. Vellinga van het Lego- des Heils cn het dankgebed door zijn vrouw kapitein B. Vellinga-van Huffelen. Aan het eind van de avond werd namens de bewoners*van Het Zonnehuis een dankwoord gesproken door de heer drs. J. C. Caljouw Vrrlrck Wal later dan gebruikelijk voer het ms. Prins Willem Alexander op Koninginnedag de haven van Zieri- zee uit, zodat de gasten aan boord nog genoten van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" met in haar gevolg een groep kleine Deltasportertjes en de allerkleinsten op een fraai ver sierde wagen. vakbeweging er voor zorgt dat de lonen voortaan niet harder groeien dan de prduktie in de bedrijven. De PvdA en.de vakbeweging zijn be reid tot loonmatiging, maar vinden dat de eis van Lubbers te ver gaat. DEN HAAG, 1-5. De Nederlandse consumenten denken volgens de jongste eonjunctuurenquete van het Centraal Bureau voor de Statistiek somberder ovei* de economische situ atie in het algemeen en over hun eigen financiële toestand. Dc jongste enquette, de negende, die in een EEG-verband is gehouden, vond plaats in de eerste helft van januari Het oordeel van de consumenten over de situatie was ongunstiger dan bij de vorige enquete, die in de eerste helft van oktober 1974 werd gehou den. Volgens de enquete van januari verwachte 64 proeent van de Neder landse consument dat de algemene economische situatie de komende twaalf maanden slechter wordt, ruim 11 procent verwachtte een verbete ring. Begin oktober waren deze per centages nog 55 procent (verslechte ring) en 18 procent (verbetering). WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 3 en zondag 4 mei 1975 Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Lodiers. Op zaterdag spreekuur, uitsluitend voor dringende gevallen van 11.00 tot 11.30 uur. De weekeindedienst voor Zie rikzee e.o. guat in op vrijdag middag om 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Dokter J. Stenger, Haamstede, tele foon (01115)-1861, neemt waar voor dokter Bruel en dokter Simons. De weekeinddienst loopt van vrijdag avond 18.00 uur tot maandagmorgei 8.00 uur. Zaterdag en zondag spreek uur uitsluitend voor dringende zaken van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280. neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. De artsendienst Bruinisse Dui- veland gaat in op vrijdag avond 19.00 uur tot maandag morgen 7.00 uur. Zustelr Adriaanse, Dreisehor, tele foon (01112) 341. heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp, Oosterland, telef. (01114) 1707, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts M. K. Muth, Brouwers haven. tel. (01119) 666. neemt waar voor dierenarts Bergsma Bevrijdingsdag 5 mei 1975 Dierenarts S. Bergsma. Zierikzee. lel. (01) 101-2180. heeft diens! voor Sehouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18. is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en van 16.30-17.30 uur. Oi zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18 00-18.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnn. na hall zei Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 of 4188 Bezorging: (01110) 4188 Een week is een week, is een week. Nu, dat is wel waar, maar - om het een beetje ingeivikkeld te houden - de ene week is toch de an dere niet. Maandag dacht ik: nou dat gaat ■nog wel meevallen, maar dinsdag 29 april moet een kadertje krijgen in de geschiedenis van stad en streek. Alles barste los, zo gezegd, beginnend met een buitje onderscheidingen, gevolgd door een patientenschip. „Men" maar wie is men?) was nog hele maal niet in feeststemming, want - weer (andere) bui - vergaderingen braken los, met als topper een voor lichtingsbijeenkomst van het Water schap. Leve het waterschap; een jaar heeft 365 dagen, maar aan de voor avond van Koninginnedag - waarop de vlaggen moeten uitgestreken en papieren rozen geknipt - gaat men voorlichten. Hetzelfde gold (een beetje) „Beter Wonen", dat een nieuw kantoor in gebruik ging ne men en de Zierikzeese raad deed ook mee met een pittige vergadering, waarop fikse - zeg maar zeer fikse woorden werden gesproken. Nauwelijks bekomen van deze vreemde aardverschuivingen, begon het Oranjebitter te gieten en was er overal wel een beetje feest én pal daarop werd met heel veel ceremonieel het Zierikzeese mti- seumseizoen geopend. Een week is een week etcja. wie het geloven wil. Overigens iets andersZierikzee heeft me toch een oude kaart gekre gen. Een einde-kaart, opgedoken uit heel oude archieven in het Leidse en nu is die kaart snellekens gerepro duceerd. Weten we ook lekker wel ke vreemde straatnamen er hier wa ren in de 17e eeuw, zoals: St. Lie- denstraat ,'s Grauenstraet, Rauen- steijn-straat, Heunaersdijck, 's Grau- en pleijn (Varremarkt). Veel overigens is - naar vernoe- ming - eender gebleven met „toen", zij het dat de schrijfwijze afwijkt, als: Raem-straet, Oude Lomberl straet, Boogaert-straet, Schuijt ha lten enz. Gebouwen zijn er ook heel icat op dit uniek dokumen.t als: Weduwe- hu ijs, Leproos-huf} 6, Swarte Sust er- Uuijs, Dol-huijs. Ja. Amsterdam pronkt wel met zijn 700 jaar, maar de Zierikzeese historie is langer cn biedt vaak mis schien toch nog meer verrassingen. Laten we maar eens een chauvinis tische bui mogen hebben. Trouwens - dat nog gauw even - toen in de 17e eeuw. waren cr fraaie tuingebie- den binten tic wallen, als: ,,'t Para- dys", „Heer 11 off er Bogaert", „Jan Cornelis van dc Mandc-Bogaert", „Leprosen Bogaerten „Heer van de Haucks Bogaert". Misschien staan er nu allemaöl wel huizen. De appelboompjes zijn al eeuwen terug gerooid. Zo gaat, dat maar die kaart is er nog. Won derlijk, zo'n kaart! SCH1ERE1 LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2