D Expositie, boekje, kaart en goud voor Zierikzee Originele huldiging gouden jubilaris S. Beekman DE ZIERIKZEESCHE COURANT AUSTIN MORRIS teak bergmeubel MEUBELRAMA De Ploeg: kijk toch hoeveel gordijnen. Y/l f/P/fji ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i Vrijdag 2 mei 1975 131ste jaargang Nr. 21685 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 18,85; per jaar 72.50. Losse nummers 40 cent - Verschijnt maahdag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/t B.T.W. in au nummer: „Restanten" van Oranje-dag Museale hoogtijdag- ZIERIKZEE, 1-5. Om een variant te verzinnen had de gemeente woensdag 1 mei wel de „museumvlag" op de toren van het stadhuis kunnen hijsen, want het was alles museum wat de klok sloeg: het museuinseizoen - als men het zo noemen mag - werd met enige offieia- lileit geopend, een nieuw museumhoekje werd gepous- serd plus een unieke historische kaart van Zierikzee, terwijl de expositie „Zierikzee monumentaal" werd geopend. Een flink aantal genodigden was samengestroomd in de trouwzaal, met aan de fronttafel burgemeester Th. H. de Meester, wethouder M. C. Doele- man, gemeentesekretaris R van Ommeren, de heer J. Coumou, voorzitter van de Museumcommissie en de heer W H. Keikes, stadsarchivaris. Vanaf vroeger eeuwse portretten keken strenge ogen op hen neer. De laatste zin is zinnig, omdat „iets historisch" ten stadhuize altijd de meest superbe entourage heeft; daar is het stadhuis een historisch stadhuis voor. De heer De Meester wist dat het seizoen eigenlijk al een beetje be gonnen is. Feitelijk zou het museum een heel jaar open moeten, maar in de winter is er nog rust. „Alle be trokkenen" bij het museum en de verdere aanwezigen kregen een har telijk welkom. „Bon jour" was het voor stadsar chivaris W. H. Keikes, die er nog eens op wees dat het predikaat „Lichtend Voorbeeld" niet impliciet inhoudt dat Zierikzee iets extra's krijgt uit de monumentenpot. Op dit punt zijn de perspektieven echt toon gesteld. „Voorwerp, boek, prent" Toch is het Monumentenjaar zin vol, daar alles wat in het verleden werd bereikt, best opnieuw mag worden ge-accentueerd. Zulks kan door: evenementen, kleine exposities en publikaties.. In het prentenkabinet met omrin gende ruimten krijgt het monument dan ook alle aandacht: „op voor werp. in boek en op prent". Bruiklenen werden verstrekt door de heer en mevrouw G. Vorstheuvel- Labrand jen mevr. Lokker-Meijering Schenkingen werden gedaan door mevr. Catshoek-Kubbe te Rotterdam de heer en mevr. C. O. J. Hendrikse en als topper de heer en mevr. C. W. Heule te Burgh, die een kom pleet stel gouden sieraden schonk, behorende bij de Thoolse dracht. In de kostuumkamer wordt deze schenking in een aparte vitrine ten toon gesteld. Aan het mini-kostuummuseum wijden vooral hun aandacht de da mes mevr. Van der Vijl, mevr. Kei kes en mevr. Pannekoek. Walcheren, Tholen en Schouwen-Duiveland de „drachten", die in nog wat geper- fektioneerder vorm zijn te bewon deren. Medewerker was verder de heer D. de Jonge. Archivaris Keikes noemde museum en stadhuis als steeds meer wordend één belangwekkende bezienswaardig heid. Museumboekje Een in 1970 verschenen museum boekje werd herdrukt en'in de nieu we uitgave zijn de historische stad huisruimten in beschrijving en illu stratiemateriaal opgenomen. Het boekje werd gedrukt bij Drukkerij Lakenman Ochtman, maar de heer Keikes voelde behoefte aan nog een uitgebreider geschrift over Zierikzee in dit Monumentenjaar. De archivaris had nog meer nieuws. Door bemiddeling van de heer C. M. van Hoorn, rustend arts - zo deelde hij mede werd ge-atten- deerd op by de Leidse universiteit aanwezige 17e eeuwse manuscript- kaart. De toenmalige archiefassistente mej. mr. Lepelaars stelde een onder zoek in en de „vondst" bleek be langwekkend genoeg voor een fac- seimié -uitgave. Dank zij de mede werking van de uitgeverij Canaletto te Alphen a/d Rijn kwam het tot zo'n facsimié-uitgave. Het is een zeldzame kaart van Zacharias Ro man, onbekend bij vroegere historici. Van deze schitterende kaart - die voor het publiek in het museum te koop zal zijn - ontving daarna de (Vervolg pag. 2) Advertentie Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 Op 5 en 8 mei is de drukkerij Lakenman Ochtman B.V. gesloten en zal de Zierikzeesche Nieuwsbode op deze dagen niet verschijnen. (Op 5 mei is de redaktie dan wel bereikbaar onder (01110) 2255. DE DIRECTIE Loodsboten stoomden op Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil hel dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 BRUINISSE, 1-5. Voor de heer S. Beekman was het donderdag 1 mei 50 jaar geleden dat hij als matroos aan boord stapte hij zijn vader die tonnenlegger was hij het loodswezen in de Zeeuwse wateren rond Brui- nisse. In liet jaar 1934 volgde de heer Beekman zijn vader op als tonnenlegger, welk beroep ook zijn groot vader uitoefende. Ter ere van dit jubileum waren drie vaartuigen, „Delfshavcn", „Greve- lingcn" en „Krammer', van het loodswezen naar Bruinisse gekomen om rijk gepavoiseerd in de haven voor de Grevclingcnsluis af te meren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De jubilaris werd op zeer originele wijze op het dek (afgeschut met kleed) van de „Delfshavcn" een re ceptie aangeboden, waar velen hem geluk kwamen wensen met het be reiken van deze mijlpaal. Ter ere van dit jubileum werd de heer Beekman dinsdag in Rotterdam onderscheiden met de gouden me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Schout bij Nacht G. v. d. Graaf feliciteerde de heer Beekman met dit jubileum en de onderscheiding die hem werd uitgereikt. De heer v. d. Graaf noemde de jubilaris van het type „jong geleerd oud gedaan," die met vastberadenheid en uitei'- ste kalmte zijn werkzaamheden verricht. In zijn toespraak richtte de heer v. d. Graaf zich ook tot mevr. Beekman die altijd erg mee levend is met de werkzaamheden van haar man. De heer T. Tegelaar sprak als oud-kollega tot de jubilaris en bood hem zijn gelukwensen aan. Als kollegas hadden zij een fijne tijd ge had maar de loopbaan van de heer Tegelaar had een andere richting genomen zodat hun wegen nu ge scheiden waren. Advertentie Kom kijken bij de Ploeg-specialist ZIERIKZEE. Grote belangstelling voor de historische kaart. V.l.n.r.: burgemeester De Meester, de heer Vis van de uitgeversmaatschappij, de heer R. van Ommeren en archi varis W. H. Keikes. Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Duizend jaar zijn onvoldoende een staat te vormen; een uur kan hem vernietigen. Byron Gelukwensen Namens de gemeente sprak wet houder de heer W. van Gilst zijn ge lukwensen uit tot de jubilaris. ,De gemeente heeft altijd een prettige relatie gehad met de heer Beekman vele uren heeft hij belangeloos op geofferd", aldus de heer Van Gilst. Hij hoopte ook in de toekomst nog op deze steun te kunnen rekenen. De heer Van Gilst vond het een he le prestatie 50 jaar in dienst te zijn bij dezelfde baas, tegenwoordig spreekt men van 50 bazen in een jaar. De heer P. Krepel bood geluk wensen aan namens mr. J. C. W. van Dam, voorzitter van het hoofd bestuur van de Koninklijke schip persvereniging „Schuttevaer". De heer Beekman is sekretaris van de schippervereniging „Schutte vaer" afdeling Schouwen-Duiveland. Tot slot dankte een neef van de jubilaris, de heer J. v. d. Berg na mens de familie al degenen die de ze dag zo feestelijk hadden gemaakt voor „Sam". Na al de aangeboden gelukwensen dankte de heer Beek man Kolonel H. J. Maas die hem de gouden medalle verbonden aan de Orde van Oranje Nassau had opge speld en allen, die hebben meege werkt aan de uitreiking van deze onderscheiding. Verder sprak de jubilaris een dankwoord tot al de aanwezigen, in het bijzonder tot de bemanning van de schepen voor hun inspanning en medewerking voor het slagen van deze dag Verwachting tot zaterdagavond: Morgen zonnige perioden Vanavond en vannacht veel bewol king en eerst nog plaatselijk regen. Morgen zonnige perioden en hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind ruimend naar west tot noord- west. Minimumtemperaturen om streeks 7 graden maxima morgen ongeveer 13 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 15. Min.-tcmperaturcn: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreekt 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den en voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 mei Zon op 5.08, onder 20.07 Maan op 1.52, onder 12.00 4 mei Zon op 5.06, onder 20.09 Maan op 2.14, onder 13.05 5 mei Zon op 5.04, onder 20.10 Maan op 2.34, onder 14.10 6 mei Zon op 5.02, onder 20.12 Maan op 2.52, onder 15.15 Laatste kwartier: 3 mei (6.44) HOOG- EN LAAGWATER ZIERIKZEE: 3 mei 4 mei 5 mei 6 mei 8.29 9.31 10.43 11.58 20.45 21.55 23.11 2.05 3.04 4.11 5.24 14.39 15.48 16.55 18.06 Plxwgsloffen. AiAre gonlijnMi.Andtrt mnibflrtofff».AnJew Doodtij: 5 mei HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-5. Het K.N.M.I. decll mede: Juist ten noorden van ons land houdt zich een front op, dat in onze noordelijke provincies van tijd tot tijd wat regen veroorzaakt. In het zuiden van het land was het nog ge ruime tijd zonnig Aanhoudende drukstijgingen op de Britse eilanden wijzen op hel ontstaan van een krachtig hogedrukgebied boven het oostelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan Deze wijziging in de druk- vcrdeling zal tot gevolg hebben dat de winden in West-Europa in de noord westhoek terechtkomen 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1