8% DE GROENE TAS Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! China heeft weer een raadselachtige campagne VIER ALTERNATIEVE OPLOSSINGEN COMPARTIMENTERING OOSTERSCHELDE 7 BLIK DOOR HET WERELD Koninklijk paar naar Amsterdam De winkelsluiting 5 mei: gratis in de metro Suiker duurder Geeft loon naar sparen. Wat biedt de BEELDBUIS? Z1ERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Domie. dag 1 mei 1975 Nr. 21684 Advertentie Wat in de volksrepubliek China plaats vindt is altijd volkomen on doorzichtig. Met dit land vergeleken is het altijd kristalhelder wat de lei ders in Moskou beogen - daar wordt althans nog enigszins openbaar ge maakt icat de plannen zijn en al thans nominaal wordt daar nog wel een en ander op geregelde tijden goedgekeurd door een parlement. In beide opzichten laat Peking niet al leen de wereld maar ook de eigen natie doorgaans gissen. Het enige wat niet zo laat doordringt tot de buitenwacht dat het alleen nog inte ressant is voor de geschiedboeken zijn de grote campagnes, waarvan de nogal desastreus verlopen Cultu rele Revolutie in 1965 de beroemdste was. Er is er nu weer een op gang gekomen en zoals gebruikelijk bij het begin, en trouwens nog vaak aan het eind, is niet duidelijk wat be oogd wordt. En zelfs niet wie nu de campagne voert. Het gaat er dit keer om dat met een niet meer gewone nadruk uit de leer van Lenin de passages worden benadrukt die erover handelen dat het proletariaat een diktatuur moet uitoefenen die vooral gericht is te gen de bourgeoisie. Wat bourgeoisie is wordt doorgaans niet al te scherp gedefinieerd, maar in dit geval lijkt het erop of de campagne zich vooral richt tegen de eigenaars van kleine bedrijfjes, kleine akkertjes die be paalde rechten hebben om de hele of een deel van de opbrengst voor zich zelf te houden. Dit maakt de aktie des te opvallender, want juist deze rechten zijn bij de herziening van de grondwet begin dit jaar voor het eerst uitdrukkelijk vastgelegd. De onschuldigste uitleg van de campag ne is daarom dat de partijleiding de tijd gekomen achtte om wat tegen gas te geven - het staat dan wel in de grondwet, maar het moet toch maar zo matig mogelijk worden toe gepast. Tenslotte is het oermodel voor de orthodoxe maoisten dat de landbouw en industrie kollektief worden bedreven op zo'n manier dat allen gelijkelijk profiteren. Mogelijk heden tot extra-verdienen worden daarom in principe afgekeurd. Dat in de praktijk van deze zuive re leer werd afgeweken had goede ekonomische oorzaken: de praktijk leerde dat de bedrijven waar het loon was afgestemd op de produktie die men maakte inderdaad meer gingen vervaardigen. En ook dat de mogelijkheid om wat meer te ver dienen aan bepaalde landbouwpro- dukten de vlijt liet toenemen om die te verbouwen. Men mag aannemen dat daarom de zakelijke „technokra- ten" in het landsbestuur de voorde len inzagen en daarom een klein handje lichten met de allerpuurste dogma's niet zo'n bezwaar vonden. Stille sabotage En nu dus een beetje remmen op dat de bevolking niet gaat denken dat voortaun op deze manier ieder een wel wat kan gaan doen. Hetgeen ook zakelijk en nuchter zou zijn: de overheid is er ook niet mee gebaat dat haar eigen grote apparaat scha de gaat ondervinden van privé-akti- viteiten. Al was het maar omdat daarmee wellicht ook te makkelijk omgesprongen zou worden met een andere stelregel van Lenin, waariv onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan de partijleiding primair wordt gesteld. Dit laatste gevaar is niet geheel en al uit te sluiten. Zo was van de grote Culturele Revolutie een der minder gewaardeerde gevolgen - vooral in de latere stadia - dat de militaire kommandanten, vaak met distriklen ter grootte van een paar flinke Eu ropese landen, een enorme eigen be voegdheid zich aanmatigden. De campagne zou dan bovendien, door zijn aksent op de gehoorzaamheid, een facet zijn van de strijd tegen een historisch Chinees verschijnsel. Ook al ver voor Mao was het gebruike lijk dat ieder zich gedroeg zoals voorgeschreven was en de bijbeho rende leuzen met geestdrift uit- ZIERIKZEE. Rode Kruis-personeel van de Zierikzeese kolonne tijdens een hulpverlening bij een ongeval op de kruising Val-weg-Julianastraat. Een gewonde wordt op een brancard gelegd en per ambulance afgevoerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) kraamde - wat dan nog niet wilde zeggen dat men ze ook uitvoerde. Een stille sabotage van de over heidsbeschikkingen is ook een Chi nese traditie. Maar er zijn ook andere uitleg gingen, die bijvoorbeeld ian Moskou een gretiger gehoor vinden. De or thodoxe maoisten zouden eindelijk weer eens fel overhoop liggen met de „technokraten" zoals die onder mi nisterpresident Tsjoe En-Lai door gaans hun zin aardig hebben kunnen doorzetten ondanks kritiek en on danks campagnes waar achter zich zelfs Mao zelf wel wilde opstellen. De ervaren bestuurders waarvan Tsjoe het team opleidde en samen stelde en waarover nu Teng Hsiao- ping de scepter zwaait zouden dus opnieuw de volle laag krijgen. Het is mogelijk, maar ook dubieus. Zelfs de verbetenste maoistisch-leninistische aktivist weet ook dat dit bestiiurs- apparaat het beste is wat momenteel is samen te stellen - zijzelf zouden geen vervangers kunnen leveren van vergelijkbare kwaliteit. En wie zou den profiteren? De militaire kom mandanten, die al door hun ingrij pen bij chaos door de Culturele Re volutie hun machtspositie hebben vergroot. Zelfs de orthodoxe maois ten hebben altijd nog liever niet dat de macht van de partij meer naar het leger verschuift. AMSTERDAM, 30-4. Tijdens de nationale herdenking zondagmiddag 4 mei op De Dam in Amsterdam zullen koningin Juliana en prins Bernhard bij het Nationale Monu ment een krans leggen ter nage dachtenis aan de gevallenen. Gedu rende een korte plechtigheid zullen ook kransen worden gelegd namens alle nabestaanden, namens de mi nisterraad en door de chefs van sta ven. Voorts zullen enkele organisa ties aan de kranslegging deelnemen. DEN HAAG, 30-4. Stel de ver plicht ewinkelsluiting op zaterdag middag op vier uur. Deze suggestie heeft de PvdA-fraktie gedaan in het voorlopig verslag op het wetsont werp winkelsluitingswet. De rege ringspartners PPR en D'66 gaan nog verder. D'66 adviseet inn de „goede" jaargetijden de winkels om 1 uur 's zaterdagsmiddags te sluiten, bjjv. van half mei tot half september. De PPR-fraktie bepleit een zaterdag sluiting zonder meer om 1 uur 's middags. ROTTERDAM, 30-4. Op maandag 5 mei, bevrijdingsdag, zal iedereen de gehele dag gratis gebruik mogen maken van de Rotterdamse metro. Burgemeester en wethouders heb ben hiertoe besloten om de gehele burgerij in de gelegenheid te stellen zich gemakkelijk te verplaatsen tus sen de Coolsingel en het Zuidplein, op welke plaatsen feest zal worden gevierd. In tram en bus zullen de passagiers op 5 mei wel een geldig plaatsbewijs moeten kunnen tonen. DEN HAAG, 30-4. Suiker wordt met ingang van donderdag 1 mei duurder. De minimum-prijs, speciaal bedoeld om de goedkope aanbiedin gen van het grootwinkelbedrijf in toom te houden, gaat met vier cent per kilo omhoog, van f 1,47 tot 1,51. De „algemeen geldende" winkelprijs- zal volgens het Centraal Bureau Lc- vensmiddelenbedrijf van f 1,58 op f 1,62 komen. Spaarwinstbiljet /A/ met vaste looptijd. Rente tot O/Z/O Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang se hun geld kunnen vastsetten. Da t kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 61/2%of zes jaar vast met een rente van 81/2%.Berekendopbasisvanrente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt mv eigen winst. Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 88i,66 2 jaar 61/2% f I.OOO,- f 4.408,30 2 jaar 61/2% f 5.000,- f 612,95 6 jaar 81/2% f I.OOO,- f3.064,73 6 jaar 81/2% f 5.000,- spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 5»* f 15,- f 50,- f 130,- f 1.128,60 f 1.206,02 f 1.312,48 f 1.468,23 61/4% 61/2% ,7 8 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK "De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-. Met Premies van f 25,-na 3 jaar, tot f650,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. DEN HAAG, 30-4. De commissie compartimentering Oosterschelde, onder leiding van ir. H. A. Ferguson, hoofd van de Deltadienst heeft haar studie naar de indeling van de Oosterschelde in compartimenten be ëindigd met het voorleggen van vier alternatieve op lossingen aan de minister. Drie hiervan zjjn gebaseerd op het model van de Philipsdam (tussen Sint Philipsland en de Grevelingendam) en een Ocsterdam (vlak ten westen van de Schelde-Rynverbinding in het uiterste oosten van de Oosterschelde). Deze oplossing, die model C3 werd genoemd in het rapport van de commissic- Klaasesz, is vorig jaar aanbevolen door de rijksplanologische commissie. Een vierde alternatief dat de com missie compartimentering noemt, is het aanleggen van een scheidings- dam in de lengterichting van het Volkerak in plaats van een Philips dam. Dit is model Cl. De kosten die met de uitvoering van deze werken zijn gemoeid, bedragen voor elk van de vier oplossingen ongeveer één miljard gulden. De kosten van een Philipsdam met kleine schutsluizen worden geraamd op 220 miljoen gulden en met duw- vaartsluizen op 430 miljoen gulden. Dit zal afhankelijk zijn van de te kiezen oplossing De Oesterdam zal, afhankelijk van het te kiezen trace, 160 miljoen tot 215 miljoen gulden gaan kosten. Minister Westerterp heeft vorig jaar in de Tweede Kamer als ont bindende voorwaarde gesteld, dat de extrakosten voor het hele Ooster- scheldeprojekt de basisraming van 1700 miljoen gulden plus 20 procent - op prijspeil 1974 - niet mogen over schrijden. Vóór half juni Als ditzelfde percentage wordt toegepast op de onderzochte alterna tieve oplossingen voor de comparti mentering zal, zoals het zich thans laat aanzien, alleen de variant Cl niet vallen binnen de door de rege ring gestelde kostenlimiet. De commissie-Ferguson is vorig jaar december door minister Wester terp ingesteld. Aan de provincies Zeeland en Noord-Brabant heeft minister Wes terterp nu gevraagd vóór half juni hun visie te geven. Vervolgens zal de raad van de waterstaat eind sep tember een advies moeten uitbrengen waarna een advies van de rijkspla nologische commissie zal worden gevraagd. Het streven is erop ge richt dat de regering nog in 1975 een beslissing kan nemen over compar timentering. VRIJDAG 2 MEI NED. 1: Op de hoogte blijven van de tegenwoordige popmuziek kan men vanaf zeven uur door te kijken naar AVRO's ioppop. Tussen zeven en achten draait Ad Visser de na tionale hitparade weer. Na het jour naal volgt er een Mounties-show. Dit keer zit er in deze show een heel verhaal verwerkt. Een verhaal waarin Piet Bambergen en René van Vooren in Rome op zoek gaan naar een erfenis. Voordat ze in Rome aankomen brengen ze eerst nog een bezoek aan Venetië en Milaan. Daar komen ze o.a. een Italiaans zange resje legen en de filmaktrice Romi- na Power, die in een Italiaanse strandscene zal optreden. Wie denkt dat sommige dingen hem „bekent voorkomen" in de show en twijfelt tussen droom of werkelijkheid kun nen wij meedelen dut de show al eerder uitgezonden werd in oktober 1973. Na de Mounlies vraagt de Amerikaanse Chinees Kwai Chang Caine om de aandacht van de kij kers. Caine wordt beschermer van een slavenjongetje dat zijn wrede meester is ontvlucht. Op het ont trekken van 'n slaaf aan zijn mees ster staat de doodstrafTelevi- zier Magazine is om tien uur aan de beurt met aktualiteiten. Daarna gaat de wekelijkse Sportpanorama van de AVRO nog op de buis en is het weer tijd om het programma af te ronden. Hiervoor gebruikt men het wekelijks gesprek met minister-president J. den XJyl. NED. II: De VARA heeft met enig geïmproviseer (wat nodig was omdat de vol informatie zittende vogelvrijdag niet door de kijkers op prijs gesteld werd) heeft de VARA toch nog een redelijk programma sa mengesteld. In de vooravond het programma Jong geleerd, oud ge daan. Aan het woord is een familie, waarin een pleegkind werd opgeno men. Na het journaal gaat de VARA verder met een brokje humor, in de vorm van Daar komen de schutters. Kapitein Mainwaring speelt de rol van een geheim agent en werkt zich daarbij vreselijk in de nesten. De manschappen hebben hier hun ple zier in. Het trio van pianist Louis van Dijk is dezer dagen dertig jaar bij elkaar. Een beetje ter ere hier van is het programmaatje gemaakt dat rond de klok van negen uur op de buis wordt gezet. Onder het mot to voor tante Sophie speelt het trio samen met pianist en zanger Jules de Corte. Hoofdschotel van de VA RA is vanavond de film Levensbron. Over de SS organisatie die door Hit- Ier opgericht werd in 1936 met als doel het volwaardige (Arische) leven te „produceren". De uitgelezen groep SS-ers verwekte kinderen bij een evenzo selekt gezelschap blonde, blauwogige vrouwen met als achter grond het kweken van een „arisch" ras. Bovendien werden raszuivere kinderen uit de bezette gebieden .naar Duitsland gehaald en vervol gens in Levensbronhuizen opgevoed. In Polen alleen al verdwenen er tweeduizend. Aan het woord o.a. verpleegsters van Levensbronhuizen en moeders die hun kinderen verlo ren zijn. VRIJDAG 2 MEI NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Paulus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.20 De Mountie-show; 21.15 Kung Fu; 22.05 Televizier; 22.45 Sportpanorama; 23.05 Interview met de minister-president; 23.15 Jour naal. NED. 11: 18.15 Teleac; 18.45 Pau lus de boskabouter; 18.55 Nieuws; 19.05 Jong geleerd, oud gedaan; 20.00 Journaal; 20.20 Daar komen de schutters; 20.50 Voor tante Sophie; 21.25 Levensbron; 22.55 Journaal. 13 De beide mannen hadden enige tijd werk om het inwendige van de kast leeg te halen. Alles werd op stapeltjes op dc tafel gezet en ten slotte kwam het ijzeren kistje er uil. Niek bladerde tussen een stapel papieren. „Het lijken wel rekenin gen," zei hij. De man nam er een tussen uit en bekeek die. „Moet je deze nu eens zien: Van een Duitse woninginrichting nota bene. Het lijkt wel of ze een huis hebben bemeubeld negenduizend een en twintig Mark. Reken ,dat eens om in Nederlands geld? Bijna tienduizend gulden. Ver- roest, daarvan kun je een villa be meubelen". Harmen liep om de tafel heen en bekeek de nota. „Aan wie is die dan gericht?" vroeg hij. Maar het ant woord op zijn vraag kon hij zelf le zen. Er stond: aan de firma Bom te Alkevcen. „Alkeveen". herhaalde Harmen nadenkend, „die naam komt me bekend voor, maar in welk ver band? Ik ben er vast wel eens ge weest, al heb ik er geen vaste klan ten." Niek Oosterlaag, die als ambtenaar bij de afdeling bevolking vrijwel el ke plaats in Nederland kende, zei enkel: „Het is in ieder geval geen zelfstandige gemeente, anders zou ik hem wel kennen." Hij bladerde ver der tussen de papieren en consta teerde: „Het zijn inderdaad allemaal nola's en alle gericht aan de firma Bom te Alkevcen. Wat heeft moeder hiermee te maken?" Hij keek de vrouw en de man tegenover zich aan. Harmen zei: „Moeders eigen naam is Bom. Misschien is het een familie door'J. D. POSTHUMUS lid, voor wie ze het hier wegborg". „Onzin," weerlegde Niek, „moeder heeft één zuster, tante Geertje in Haastrecht; de andere ooms en tan tes zijn allemaal dood. Er waren geen broers, dus het geslacht Bom is uitgestorven. Misschien zijn er er gens neven...." „Nou, kan het. dan niet een neef zijn?" vroeg Geer. Harmen haalde ongeduldig zijn schouders op. „Mensen, wat doet dat er allemaal toe? We moeten polissen hebben en het trouwboekje. Die an dere rommel kunnen we te zijner tijd wel eens rustig bekijken." Hij wees op 't bundeltje bankbiljetten. „In ie der geval is er voldoende geld voor de begrafenis. Zal ik 't eens tellen?" Zonder antwoord af te wachten, schoof hij het elastiekje er af en be gon te tellen. De beide anderen ke ken gespannen toe. Tenslotte wist men het eindbedrag: een en dertig honderd gulden. „Mooi sommetje," constateerde Harmen, het elastiekje er weer omschuivend. Geer wees op het ijzeren kistje. „Wat zou daar in zitten? Best moge lijk, dat daarin de polissen en an dere waardepapieren werden be waard." Niek knikte. „Jawel, maar wie heeft cr de sleutel van?" „Wacht eens," zei Hnrmcn, die een idee kreeg, „die achtste sleutel, die Yalc soms?" Hij nam het sleuteltje en probeerde hem in het slot te ste ken. In eerste instantie mislukte het, maar toen hij de sleutel omdraaide, gloed hij cr in. Een klik en het dek sel ging omhoog. Er zat een map in met metalen randen en de map was met een klein, maar zwaar hangslot gesloten. Niek lichtte de map er uit. Op dit moment uitte Geer een kreet van verrassing. Ze wees met haar vinger in het kistje. Gelijk keken dc anderen verbaasd toe. Want op de bodem lag ook een stapel bankbil jetten. Ditmaal briefjes van duizend gulden. Niek pakte het er uit en be gon te tellen Toen hij klaar was, liet Harmen een zacht gefluit tussen zijn tanden horen, terwijl zijn vrouw in een stoel neerplofte en als het ware op eerbiedige toon fluisterde: „Zes en veertig briefjeszes en veer tig duizend gulden Hoofdstuk 3 Na de middag kwam de begrafe nisondernemer vertellen, dat de ter aarde bestelling vrijdag zou plaats vinden. „'s Morgens om elf uur op de algemene begraafplaats. Hebt u dc adressen voor dc rouwbrieven? Vijftig stuks zijn in de normale prijs begrepen. Eveneens twee volgauto's. Ik neem aan. dat u intussen dc no dige bescheiden gevonden hebt?" Hij keek enigszins misprijzend naar dc stapels papieren op tafel. Harmen schudde het hoofd. „Maakt u zich geen zorgen over het geld, meneer. Daarvoor staan wij ga rant. Indien u denkt een voorschot nod'g tc hebben „O neen, integendeel." antwoordde dc man haastig; „ik heb uw moeder goed gekend. Uiteraard zijn we al vele jaren dorpsgenoten, nietwaar? Als alles achter de rug is, krijgt u van mij wel dc gebruikelijke nota." De rest van dc middag besteedde Harmen aan het doorsnuffelen van alle bescheiden, maar het werd hem slecds onduidelijker, want wat had zijn moeder tc maken met de aktivi- teiten van de firma Bom in Alke vcen? Die blijkbaar voornamelijk met Duitse bedrijven zaken deed? (wordt vervolgd) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7